Wojna domowa na Ukrainie 20.03.2017r.- 753 dzień od nowego rozejmu.


 

W tym samym czasie gdy na Krym przyleciała delegacja europejskich i ukraińskich polityków, aby tam uczcić trzecią rocznicę referendum na mocy którego półwysep ten wszedł ponownie w skład państwa rosyjskiego, polskie MSZ wydało komunikat wzywający Rosję do zakończenia jego „okupacji”.

 

 

Oczywiście władze rosyjskie bardzo poważnie potraktowały to wezwanie, uważnie studiując treść komunikatu wydanego przez polskie MSZ.

A więc z treści tego komunikatu można się dowiedzieć, że trzy lata temu rosyjskie siły zbrojne rozpoczęły okupację Krymu. Pod lufami karabinów przeprowadzono nielegalne „referendum”, a następnie 18 marca ogłoszono, że Krym wszedł w skład Federacji Rosyjskiej. Polska nie uznaje tzw. aneksji Krymu i niezmiennie popiera integralność terytorialną Ukrainy w granicach uznanych prawem międzynarodowym:

„Działając wspólnie z całą społecznością międzynarodową wzywamy Rosję do zakończenia okupacji Półwyspu. Jest to niezbędny element trwałego, pokojowego uregulowania konfliktu rosyjsko-ukraińskiego. Do tego czasu opowiadamy się za utrzymaniem sankcji nałożonych przez Unię Europejską, USA, Kanadę i inne państwa w odpowiedzi na nielegalne działania rosyjskie. Przywrócenie fundamentów, na których opiera się współpraca i bezpieczeństwo w Europie, powinno pozostać nadrzędnym celem całej społeczności euroatlantyckiej” – czytamy w oświadczeniu polskiego MSZ.

MSZ w swoim komunikacie zwraca też uwagę na przestrzeganie praw człowieka i mniejszości narodowych na Półwyspie Krymskim:

„Ubolewamy, że władze rosyjskie blokują dostęp do Krymu organizacjom międzynarodowym zajmującym się monitoringiem praw człowieka. Potępiamy prześladowania podejmowane przez Rosję na Krymie w celu stłumienia wszelkiego oporu i wzmocnienia pozycji władz okupacyjnych”.

MSZ wyraziło też swoje obawy w zakresie militaryzacji półwyspu, które – w ocenie resortu – zagraża nie tylko zagraża krajom z regionu Morza Czarnego, ale sprzyja jednocześnie destabilizacji całej Europy Wschodniej i Południowej. Dodając jednocześnie , że „brak możliwości działania na Krymie struktur ONZ, OBWE czy Rady Europy doprowadził do powstania szarej strefy bezprawia w sercu Europy”.

Nie wiadomo jaki cel przyświecał polskiemu MSZ pod kierownictwem Witolda Waszczykowskiego, wydając to oświadczenie, ale wiadome jest za to, że nie zrobiło ono na władzach rosyjskich specjalnego wrażenia, uznając, iż jest one podyktowane pod dyktando ukraińskiej junty. I ma na celu jedynie zademonstrowanie wobec opinii publicznej obu zaprzyjaźnionych krajów, że polskie władze nadal wspierają dążenia odzyskania całości poprzedniego terytorium ukraińskiego przez obecnie rządzącą oligarchiczną juntę w Kijowie.

Oczywiście polskie media powtórzyły nadesłaną przez biuro prasowe MSZ notkę na ten temat, nie umieszczając przy tym żadnego komentarza.

Poniżej zamieszczam to oświadczenie MSZ w całości:

19 marca 2017

Oświadczenie MSZ w związku z trzecią rocznicą nielegalnej aneksji Krymu przez Rosję.
Trzy lata temu rosyjskie siły zbrojne rozpoczęły okupację Krymu. Pod lufami karabinów przeprowadzono nielegalne „referendum”, a następnie 18 marca ogłoszono, że Krym wszedł w skład Federacji Rosyjskiej. Polska nie uznaje tzw. aneksji Krymu i niezmiennie popiera integralność terytorialną Ukrainy w granicach uznanych prawem międzynarodowym.
 

Działając wspólnie z całą społecznością międzynarodową wzywamy Rosję do zakończenia okupacji Półwyspu. Jest to niezbędny element trwałego, pokojowego uregulowania konfliktu rosyjsko-ukraińskiego. Do tego czasu opowiadamy się za utrzymaniem sankcji nałożonych przez Unię Europejską, USA, Kanadę i inne państwa w odpowiedzi na nielegalne działania rosyjskie. Przywrócenie fundamentów, na których opiera się współpraca i bezpieczeństwo w Europie, powinno pozostać nadrzędnym celem całej społeczności euroatlantyckiej.

 

Wyrażamy najgłębsze zaniepokojenie stanem przestrzegania praw człowieka na Półwyspie Krymskim, w tym praw mniejszości narodowych. Ubolewamy, że władze rosyjskie blokują dostęp do Krymu organizacjom międzynarodowym zajmującym się monitoringiem praw człowieka. Potępiamy prześladowania podejmowane przez Rosję na Krymie w celu stłumienia wszelkiego oporu i wzmocnienia pozycji władz okupacyjnych. Z równym niepokojem obserwujemy postępującą militaryzację Półwyspu. Nie tylko bezpośrednio zagraża ona państwom regionu Morza Czarnego, ale też sprzyja destabilizacji całej Europy Wschodniej i Południowej.

 

Brak możliwości działania na Krymie struktur ONZ, OBWE czy Rady Europy doprowadził do powstania „szarej strefy bezprawia” w sercu Europy.

 

Biuro Rzecznika Prasowego

Ministerstwo Spraw Zagranicznych”

 

I jeszcze na koniec linki do zamieszczonych przez polskie media informacji na ten temat:

http://www.tvn24.pl/msz-wzywamy-rosje-do-zakonczenia-okupacji-krymu,724903,s.html,

https://www.wprost.pl/swiat/10047304/MSZ-wzywa-Rosje-do-zakonczenia-okupacji-Krymu-To-niezbedny-element.html,

http://wiadomosci.onet.pl/swiat/msz-wzywamy-rosje-do-zakonczenia-okupacji-krymu/cbqlm75,

http://telewizjarepublika.pl/3-rocznica-nielegalnej-aneksji-krymu-msz-wzywa-rosje-do-zakonczenia-okupacji,46012.html,

http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/1741643,Wzywamy-Rosje-do-zakonczenia-okupacji-Krymu-Apel-polskiego-MSZ,

https://www.fronda.pl/a/msz-apeluje-do-rosji-o-zakonczenie-okupacji-krymu,89514.html,

http://www.pch24.pl/polskie-msz-wzywa-federacje-rosyjska-do-zakonczenia-okupacji-polwyspu-krymskiego,50285,i.html,

http://www.stefczyk.info/wiadomosci/polska/msz-apeluje-o-zakonczenie-okupacji-krymu,19610176476.

Jeszcze tylko „Radio Maryja” nie zdążyło powielić tego komunikatu, ale zapewne dziś rano nadrobi te po niedzielne zaległości.

Charakterystyczne w tym wszystkim jest to, że media od lewa do prawa, bez względu na zawartość głoszonych przez nie poglądów politycznych, akurat w tej sprawie są wyjątkowo zgodne, działając przy tym przeciwko opinii publicznej- co zresztą nie po raz  pierwszy im się zdarza, że nie wyrażają one stanowiska społeczeństwa, do którego kierują swoje propagandowe treści. Tak więc, można zauważyć już prawidłowość, że tak jak polityczne elity władzy, jak i główne media publiczne, nie stoją po tej samej stronie co zdecydowana większość społeczeństwa, a więc są one w opozycji do niego. Co w kraju mianującym się demokracją jest bardzo zastanawiające, bo wychodzi na to, że jest to swoiście pojęta demokracja polegająca na wyrażaniu woli środowisk władzy wbrew temu społeczeństwu. A jak się nazywa teki system, w którym władza narzuca swoja wole społeczeństwu, chyba nie muszę nikomu tu tłumaczyć?

Na poparcie mojej tezy jakie jest odczucie społeczne akurat w sprawie wydanego wczoraj komunikatu MSZ wobec sytuacji na Krymie, wystarczy chociażby przeczytać komentarze pod zalinkowanym wyżej artykułem opublikowanym przez gazetę „Wprost”. Widocznie tam jeszcze nie zastosowano totalnej cenzury komentarzy co już jest powszechną metodą w innych mediach.

Dodam jeszcze, że pomimo takiej nagonki propagandowej prowadzonej ostatnio wobec rosyjskich władz w związku z przyłączeniem się Krymu do FR, w dniu wczorajszym do Symferopola przybyła liczna delegacja parlamentarzystów europejskich i ukraińskich aby wziąć udział w kolejnej rocznicy odłączenia się Krymu od Ukrainy.

 

 

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W dniu wczorajszym intensywność działań zbrojnych podejmowanych przez stronę ukraińską wobec ludności donbaskich republik nieznacznie spadła.

Chwile spokoju pozwoliły w ciągu dnia przywrócić ekipom remontowym dopływ energii elektrycznej w kilku miejscowościach znajdujących się na południowy-zachód od Doniecka. Po usunięciu uszkodzeń w piętnastu stacjach transformatorowych prąd ponownie jest ww wsiach Ługańskoje, Signalnoje i Jelenowce.

Niestety w wyniku ukraińskiego ostrzału przeprowadzonego po godzinie 18:00 w rejonie obwodu nowoazowskiego na najdalej wysuniętym odcinku południowego frontu donieckiego został przerwany dopływ energii elektrycznej w Komiternowei i Sachance, w której dodatkowo zastała uszkodzona kotłownia, a w Komiternowie został odcięty dopływ gazu.

W dzień walki koncentrowały się w rejonie na wschód od Mariupola, po czym w miarę zapadania ciemności nasilały się tam oraz w rejonie Awdiejewka-donieckie lotnisko-Spartakus-Jasinowata i na północnych obrzeżach Gorłówki w okolicy wsi Zajcewo.W dniu wczorajszym na donieckim odcinku frontu w wyniku ostrzału ukraińskiego został ranny jeden żołnierz sił zbrojnych DRL.

Łącznie w ciągu minionej doby zostało ostrzelane przez ukraińskich żołnierzy 13 miejscowości, w tym: zachodnie obrzeża Doniecka wraz z lotniskiem, Jasinowata, Spartakus, północne obrzeża Gorłówki oraz okolice Dokuczajewska, Komiternowo, Bezimiennoje, Leninsk i Sachanka na południowym odcinku frontu donieckiego. W wyniku tego ostrzału dwa domy jednorodzinne uległy uszkodzeniu.

W czasie minionej doby ukraińscy żołnierze 39 razy naruszyli warunki zawieszenia broni prowadząc ostrzał terytorium DRL przy uzyciu cięzkiej artylerii kaliber 152 i 122 mm, czołgów, , moździerzy kaliber 120 i 82 mm, opancerzonych wozów bojowych, działek przeciwlotniczych i różnego typu granatników oraz ręcznej broni maszynowej.

Poza tym na ługańskim odcinku frontu ukraińscy żołnierze w ciągu minionej doby dwa razy ostrzelali terytorium ŁRL. Przy użyciu moździerzy kaliber 120 mm ostrzelane zostały okolice wsi Kalinowo oraz przy użyciu automatycznych wyrzutni granatów AGS i karabinów maszynowych okolice wsi Kalinowki.

W dniu 18.03.2017r. około godziny 17:30 na jednym z punktów dowódczo-obserwacyjnych 1 batalionu 24 brygady sił zbrojnych Ukrainy podczas rozładunku z samochodu ciężarowego „ZIŁ” przez pijany personel doszło do eksplozji w wyniku której zginęło 2 a 4 żołnierzy zostało rannych.

Poniżej jeszcze raport dobowy udostępniony przez biuro prasowe sztabu ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego tzw. operację antyterrorystyczną (ATO):

„Зведення прес-центру штабу АТО станом на 17.00 19 березня 2017 року
З початком доби кількість обстрілів позицій ЗС України дещо зменшилось, але разом з тим зафіксовано 19 випадків відкриття вогню.
Найбільше обстрілів – 12 зафіксовано на Маріупольському напрямку, де по позиціям в районі Водяного протягом дня російські окупанти вели вогонь з кулеметів великого калібру, гранатометів, стрілецької зброї та зенітної установки ЗУ – 23 -2. Поруч Павлополя, Широкиного та Гнутового обстріли велись з великокаліберних кулеметів.
На Донецькому напрямку по захисниках Авдіївки ворог вів вогонь з гранатометів та кулеметів, а близько 15.00 вів обстріл танк та випустив 7 снарядів. При цьому один снаряд потрапив в приватний сектор та був зруйнований будинок.
В районі Луганського активно діяв снайпер та позиції обстрілювали автоматичні гранатомети та великокаліберні кулемети.
На Луганщині неподалік Новоолександрівки та Новозванівки російські найманці вели вогонь з СПГ, гранатометів різних систем та кулеметів.
З початком доби поранено двох українських захисників”.

 

„Зведення прес – центру АТО станом на 06.00 20 березня 2017 року.
В районі проведення АТО ситуація стабілізувалась, кількість обстрілів позицій ЗС України зменшилась. За добу зафіксовано 50 випадків відкриття вогню.
26 обстрілів здійснено на Маріупольському напрямку, де по позиціям в районі Водяного протягом дня російські окупанти вели вогонь з кулеметів великого калібру, гранатометів, зенітної установки, а близько 18.00 двічі долучили ще і артилерію калібру 122.
Поруч Павлополя, Широкиного та Гнутового обстріли велись з великокаліберних кулеметів, Лебединського з гранатометів, а поблизу Мар’їнки та Красногорівки з мінометів.
На Донецькому напрямку по позиціях в районі Авдіївки ворог вів вогонь з гранатометів та кулеметів, а близько 15.00 здійснив обстріл з танку. Неподалік Невельського ворог обстріляв наші укріплення з мінометів калібру 120, а в районі Зайцевого, Луганського та Кам’янки з гранатометів різних систем та кулеметів.
На Луганському напрямку неподалік Новозванівки російські найманці двічі обстріляли позиції з мінометів калібру 120. Неподалік Станиці Луганської та Новоолександрівки вівся вогонь з гранатометів різних систем”.

 

Na zakończenie tego wątku jeszcze krótka relacja filmowa z Komiternowa:

 

***

Na koniec kilka aktualnych filmów:

 

 

***

 

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

90 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 20.03.2017r.- 753 dzień od nowego rozejmu.

 1. „Generalissimus” Poroszenko przyznał podczas dzisiejszego posiedzenia Rady Rozwoju Regionalnego że Kijów utracił wszystkie wpływy jakie posiadał w „okupowanych” regionach Donbasu w wyniku blokady zorganizowanej przez „nacjonalistów”. Oskarżył równiez uczestników blokady (czyli ‚Semenczenkę” i jego bandę) że są częścią ‚specoperacji rosyjskich służb”;
  https://lenta.ru/news/2017/03/20/poroshenko/?utm_campaign=breaking-news&utm_medium=browser-notification&utm_source=push-notification
  >https://www.youtube.com/watch?v=iXl-_BA0q_s

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Deputowany Rady Najwyższej Ukrainy Wiktor Bondar podczas swojego wystąpienia stwierdził że „wspólpraca” z Międzynarodowym Funduszem walutowym to dla Ukrainy tylko ciągłe wyrzeczenia i obniżanie standardu życia jej obywateli (m.in poprzez cięcia w wydatkach na naukę oraz słuzbę zdrowia), a w zamian rośnie tylko zadłużenie państwa. Bondar stwierdził ze na chwilę obecna każdy Ukrainiec (bez względu na wiek) winny jest MFW około 1,5 tysiaca dolarów;
  http://www.politnavigator.net/kazhdyjj-ukrainec-dolzhen-mvf-bolee-15-tys-dollarov-nardep.html

  Polubione przez 3 ludzi

  • ” na chwilę obecna każdy Ukrainiec (bez względu na wiek) winny jest MFW około 1,5 tysiaca dolarów”- a ile wynosi już zadłużenie każdego Polaka, bez względu na jego wiek?

   Dziesięć, czy piętnaście razy tyle?

   Niestety „sukces” drogo kosztuje i nic nie ma za darmo. Za wszystko będziemy musieli zapłacić co do grosza i do tego z solidną nawiązką.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.