Wojna domowa na Ukrainie 22.03.2017r.- 755 dzień od nowego rozejmu.


 

Premier rządu PiS i prezydent RP jako Zwierzchnik Polskich Sił Zbrojnych utracili kontrolę nad tym co się dzieje w MON pod kierownictwem Antoniego Macierewicza.

 

 

Okazuje się, że premier polskiego rządu Beata Szydło, zapytana wczoraj rano przez dziennikarzy o to, czy Bartłomiej Misiewicz-przyjaciel Antoniego Macierewicza, po długim urlopie powrócił na stanowisko dyrektora gabinetu politycznego w MON?

Odpowiedziała szczerze, że nie ma na ten temat żadnego pojęcia i wiedzy.

Co ciekawsze, sam Misiewicz nie wiedział co on obecnie w MON robi i odesłał interesujących się tym tematem dziennikarzy do biura prasowego ministerstwa obrony. Problem polega na tym, że w chwili obecnej MON nie posiada ani biura prasowego, ani formalnie powołanego rzecznika prasowego.

Jednak z nieoficjalnych informacji wynika, że Bartłomiej Misiewicz po powrocie z urlopu nadal pełni funkcję dyrektora gabinetu politycznego ministra obrony. Jest nadal najbardziej zaufaną osobą w kręgu ludzi otaczających szefa MON Antoniego Macierewicza i decyduje o wielu ważnych sprawach, które dzieją się w resorcie.

„Jedyna zmiana polega na tym, że przesiadł się z nowiutkiego BMW do Skody Superb i nie jeździ już z ochroniarzem z żandarmerii” – ujawnił dziennikarzom informator związany z resortem obrony.

Ale to jeszcze nic, bo okazuje się- co wynika z listu wysłanego przez Biuro Prezydenckie Andrzeja Dudy na ręce ministra MON Antoniego Macierewicza, że pan prezydent ma małe pojęcie o tym jakie decyzje podejmuje szef resortu obrony, a o których prezydent powinien być informowany z racji swego zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi RP.

Jak wyjaśnił dla PAP dyrektor Biura Prasowego Kancelarii Prezydenta Dudy, Marek Magierowski:

„Pan prezydent, jako zwierzchnik sił zbrojnych, wyraził w swoich pismach do ministra Antoniego Macierewicza zaniepokojenie brakiem obsady ataszatów wojskowych w ważnych państwach sojuszniczych. Według prezydenta te wakaty należy wypełnić jak najszybciej. Pan prezydent poprosił także o pełną informację na temat tempa prac nad utworzeniem Dowództwa Wielonarodowej Dywizji w Elblągu”

W odpowiedzi na ten list MON poinformowało, że:

„Uprzejmie informujemy, że odpowiedzi na przywołane przez część mediów pytania Prezydenta RP Pana Andrzeja Dudy skierowane do Ministra Obrony Narodowej Pana Antoniego Macierewicza zostały wysłane 20 marca br.”

Pomimo wszystko Marek Magierowski, dyrektor Biura Prasowego Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w „Radiu Wnet” podkreślał, że prezydent i szef MON spotykali się regularnie omawiając np. zmiany, głównie personalne, w wojsku.

Toczą się normalne rozmowy między panem prezydentem a różnymi ministrami, głównie tymi, którzy zajmują się obszarami przynależnymi wedle konstytucji także panu prezydentowi, który ma swoje prerogatywy, czyli głównie sprawy dotyczące bezpieczeństwa oraz polityki zagranicznej. Ale to nie przeszkadza temu, żeby prowadzić także korespondencję urzędową” – powiedział dyrektor Biura Prasowego Kancelarii Prezydenta.

Jeśli wierzyć tym ostatnim słowom dyrektora Biura Prasowego Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Marka Magierowskiego, to w takim razie w jakim celu odbył się ten medialny cyrk?

Jak sądzę, można powiedzieć, że po ostatnich doniesieniach mediów, o tym, że prezydent Duda jako Zwierzchnik polskich Sił Zbrojnych, utracił całkowicie kontrolę nad swoimi prerogatywami w MON, postanowił w ten sposób poprawić swój wizerunek, jako tego, że jednak to on stoi wyżej niż podległy mu minister MON. Niestety próba poprawy wizerunku, nie idzie w parze z faktycznym odzyskaniem kontroli przez prezydenta Dudy nad MON w ramach przynależnych mu prerogatyw, ale za to pozwala na pokazanie mediom i wyborcom zaniepokojonym tym co się dzieje w MON, że ma on jednak coś do powiedzenia.

Tak też inicjatywa ta została odczytana przez szefa MON Antoniego Macierewicza, czego dowodem było całkowite zlekceważenie akcji przeprowadzonej przez Biura Prasowego Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Dowodem na to, może być chociażby bardzo lakoniczny komunikat MON jaki ukazał się w odpowiedzi na gierki uprawiane przez administrację prezydencką:

20 III 2017
Komunikat MON
Uprzejmie informujemy, że odpowiedzi na przywołane przez część mediów pytania Prezydenta RP Pana Andrzeja Dudy skierowane do Ministra Obrony Narodowej Pana Antoniego Macierewicza zostały wysłane 20 marca br.

Jednocześnie ubolewamy, że media informując obszernie o liście Pana Prezydenta, nie dały możliwości odniesienia się resortowi obrony narodowej do tego materiału przed jego publikacją.

Centrum Operacyjne MON

 

Niestety, prawda zaś jest taka, że tak jak prezydent, premie, a nawet szef MON mają niewiele do powiedzenia, będąc bezwolnymi wykonawcami poleceń wydawanych z poza formalnego ośrodka władzy, który obecnie mieści się w skromnej willi na warszawskim Żoliborzu. Reszta zaś ruchów wykonywanych przez przywołane wyżej strony (no może poza premier Beatą Szydło) jest tylko grą pozorów mających ukryć ten fakt.

Poniżej skan listów, prezydenta Dudy do MON i odpowiedź na niego udzielona przez resort obrony:

https://twitter.com/TomaszSkory/status/844174446793580544/photo/1?ref_src=twsrc%5Etfw&ref_url=http%3A%2F%2Fwww.fakt.pl%2Fwydarzenia%2Fpolityka%2Fprezydent-duda-chce-wyjasnien-od-macierewicza-w-sprawie-attache%2Fgkw9mtp

 

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Po przedwczorajszym względnym uspokojeniu, gdy ukraińskie wojska ATO skoncentrowały swój wysiłek na przełamaniu linii obronnych sił zbrojnych DRL w rejonie na wschód Mariupola w kierunku znajdującego się tam odcinka granicy państwowej, już od wczesnych godzin rannych dnia wczorajszego, ukraińscy żołnierze prowadzili ostrzały odwetowe celów cywilnych w wolnej części Donbasu.

I tak, wczoraj rano ukraińscy żołnierze przeprowadzili ostrzał okolic Dokuczajewska na południe od Doniecka, gdzie w wyniku tego ranny został 49 letni mężczyzna, a pięć domów jednorodzinnych i jedno mieszkanie w domu wielorodzinnym zostały uszkodzone. Ostrzał prowadzony był na obrzeża Dokuczajewska oraz w kierunku wsi Kommunarowki. W tym samym czasie ostrzeliwana też była wieś Aleksandrowka na zachodnich obrzeżach Doniecka.

W trakcie usuwania uszkodzeń w sieci energetycznej w rejonie na wschód od Mariupola, gdzie po ostatnim ostrzale zostało pozbawione dopływu energii elektrycznej siedem tamtejszych miejscowości, ukraińscy żołnierze prowadzili przy użyciu ręcznych karabinów maszynowych ostrzał w kierunku pracowników ekipy remontowej DRL.

Później, bo od godziny 15:00 do 16:30, ukraińscy żołnierze przy użyciu ciężkiej artylerii kaliber 152 mm oraz moździerzy kaliber 120 i 82 mm prowadzili ostrzał przedmieść miejscowości Spartakus i strefy przemysłowej w Jasinowatej. W czasie tego ostrzału na teren w/w miejscowości spadło 18 pocisków kaliber 82 mm, 71 pocisków kaliber 120 mm i 40 pocisków ciężkiej artylerii kaliber 152 mm.

Nie jest wykluczone, że na tym kierunku frontu ukraińskie dowództwo wojskowe operacji ATO będzie próbowało w ciągu najbliższego czasu dokonać przełamania linii obronnych sił zbrojnych DRL.

W tym samym czasie, około godziny 13:00, ukraińscy żołnierze przeprowadzili też ostrzał wsi Donieck-Siewiernyj gdzie w wyniku tego został ranny tam na ulicy Priwoksalskiej nr. 10 32-letni mężczyzna. Tam też został trafiony jednym z pocisków wielorodzinny dom przy tej samej ulicy, ale pod numerem 14.

Łącznie w godzinach od 18:00 do 01:30, ukraińscy żołnierze wystrzelili na teren znajdujący się pod kontrolą DRL 312 pocisków wystrzelonych przy użyciu ciężkiej artylerii, czołgów i moździerzy.

W tym czasie ostrzeliwane były: wsie Trudowski i Staromichajłowka na zachodnich przedmieściach Doniecka, Mineralnoje, Krutaja Bałka, Jakowlewka i Spartak oraz dzielnica przemysłowa w Jasinowatej na północ od Doniecka, a także Zajcewo pod Gorłówką. Na południowym odcinku frontu donieckiego ostrzelana została wieś Leninskoje.

Poza bronią ciężką do ostrzału terytorium DRL wykorzystywano również różnego typu granatniki, opancerzone wozy bojowe i broń maszynową.

Ponadto, w rejonie ługańskiego odcinka frontu, ukraińscy żołnierze w ciągu ostatniej doby dziewięć razy przeprowadzili ostrzał linii obronnych sił Milicji Ludowej ŁRL oraz znajdujących się na terenie republiki celów cywilnych.

I tak, przy użyciu moździerzy kaliber 120 i 82 mm, a także różnego rodzaju wyrzutni granatów oraz ręcznych wyrzutni pocisków przeciwpancernych i broni maszynowej zostały ostrzelane okolice wsi: Frunze, Łogwinowa, Łozowa, Kalinowki, Sokolników i Żiełoboku. Nie ma ofiar wśród ludzi.

 

Poniżej jeszcze raport dobowy udostępniony przez biuro prasowe ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego w Donbasie przeciwko rosyjskojęzycznej ludności cywilnej tzw. operację antyterrorystyczną (ATO):

„Зведення прес-центру АТО на 18.00 21 березня 2017 року
Обстріли позицій сил АТО тривають. Російсько-окупаційні війська з початком доби 36 разів відкривали вогонь, у тому числі з важкого озброєння.
Найгарячіше сьогодні було на Донецькому напрямку. З мінометів 120 та 82 калібру були обстріляні захисники Луганського, Авдіївки, Опитного, шахти Бутівка та в Пісках. З гранатометів та кулеметів наші позиції неподалік населених пунктів Зайцеве та Луганське. Надвечір противник вдарив з танку та протитанкових ракетних комплексів по захисниках шахти Бутівка.
На Луганському напрямку під вогнем гранатометів та великокаліберних кулеметів опинились позиції поруч Новозванівки та Кримського.
На Маріупольському напрямку з крупнокаліберних кулеметів та стрілецької зброї ворог обстріляв захисників Водяного, Гнутового та Павлополя. У Миколаївці працював снайпер”.

 

„Зведення прес-центру штабу АТО за минулу добу 22 березня 2017 року
Ситуація в районі проведення АТО залишається напруженою. За минулу добу російсько-терористичні війська 76 разів обстріляли позиції українських захисників.
На Донецькому напрямку найбільшу активність ворог виявляв під Авдіївкою, Луганським, Зайцевим та шахтою Бутівка. Протягом всієї доби ворог практично не припиняв там обстріли з мінометів калібру 120мм та 82мм, крупнокаліберних кулеметів та гранатометів.
Захисників Авдіївки та шахти Бутівка ворог також обстрілював з танків, а по позиціям під Зайцевим наніс ввечері удар зі 152мм артилерійських систем.
На Луганському напрямку гаряче було під Золотим, Новозванівкою та Кримським, захисників яких ворог обстрілював з гранатометів та крупнокаліберних кулеметів, а під вечір застосував 120мм міномети.
На Маріупольському напрямку ворог також активно використовував зброю заборонену Мінськими угодами. Позиції під Широкиним, Лебединським та Красногорівкою противник обстрілював зі 120мм мінометів, кулеметів та гранатометів різних систем. Захисників Новотроїцького російсько-терористичні підрозділи обстріляли з важкої артилерії калібру 122 мм, а по оборонцям Марїнки бив танк.
В окремих випадках, аби пригасити активність ворога українські військові відкривали вогонь у відповідь.
Поранено одного українського захисника”.

 

Na zakończenie tego wątku jeszcze dwie krótkie relacje filmowe dokumentujące skutki wczorajszego ostrzału wsi Kommunarowki koło Dokuczajewska:

Oraz z Dokuczajewska również dwa filmy:

 

***

 

 

Na koniec kilka zdjęć:

Ukraińskie sport narodowy.

 

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

 

***

 

 

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

 

Reklamy

84 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 22.03.2017r.- 755 dzień od nowego rozejmu.

 1. Tymczasem jeden z dyrektorów ukraińskiego koncernu ‚Naftohaz Ukrainy” pożalił się ze roszczenia rosyjskiego ‚Gazpromu” wobec „Naftohazu” przed Sądem Arbitrażowym w Sztokholmie (za niewywiązywanie się z Kijowa z zawartych z Rosją umów dotyczących dostaw gazu) wzrosły do 50 miliardów dolarów, a potencjalnie mogą wzrosnąć jeszcze o 30 mld dolarów, osiągajac 80 miliardów…
  http://www.theinsider.ua/politics/58d2549184aec/
  „Gazomierz”, jak widać, bije bez przerwy…

  Polubione przez 4 ludzi

 2. i jeszcze jeden „njus” z Kijowa. Na jeden z hosteli który zamieszkuja „przesiedleńcy” z Donbasu napadła banda tzw. tituszek, doszło do bijatyki oraz strzelaniny z zamieszkującymi również w hostelu „bojcami” z tzw. batalionu „Ajdar”, którzy ostatecznie przegnali napastników. „Przesiedleńcy” skarżą sie ze to nie pierwszy taki napad na zamieszkiwany przez nich hostel;
  http://tvzvezda.ru/news/vstrane_i_mire/content/201703221919-sqcv.htm

  Polubione przez 4 ludzi

 3. „Wojna” Białorusi z Ukrainą nabiera rozpędu. Po tym jak wczoraj Prezydent Białorusi oskarżył że na Ukrainie szkoli sie w „specjalnych obozach” ludzi którzy maja zbrojnie przejąć władze na Białorusi, ambasada Ukrainy w Minsku wydała oświadczenie w którym oskarżyła go o „znieważenie honoru i godności obywateli ukraińskich” w szczególności uczestników kijowskiego Majdanu, w tym „herojów” z tzw. Niebiańskiej Sotni;
  https://lenta.ru/news/2017/03/22/oskorblenie/

  Polubione przez 2 ludzi

 4. I rzecz, jakiej po polsku życzyłbym sobie w Polsce, gdyby była Polską a nie Polin, jak mawia rezydent Dupa. Posłuchajcie, oddajcie się temu, i wyobraźcie sobie polskie pieśni tak zaśpiewane, i pokazane… Trudno sobie wyobrazić, wiem!
  Ale może tej pięknej, PRZE pięknej pieśni rosyjskiej chociaż część Polaków (SŁOWIAŃSKICH, a nie garbatonosych z żółtymi krzywymi zębami) się obudzi!!!

  Skupcie się, zanurzcie w swym jestestwie, i posłuchajcie:

  Polubienie

 5. Komitet Organizacyjny „EUROWIZJI” wydał oświadczenie w którym wyraził głębokie rozczarowanie decyzją władz w Kijowe o zakazie wjazdu dla rosyjskiej piosenkarki Julii Samojłowej, jednocześnie w Rosji nasilają sie głosy nawołujące do pełnego bojkotu tej „imprezy”, a rosyjski wiceminister kultury zauważył że konkurs jest upolityczniony i promuje wartości obce dla Rosji, „lub raczej ich brak” oraz że występ w nim to ‚wiecej minusów niż plusów”
  http://www.ntv.ru/novosti/1786245/

  Polubione przez 5 ludzi

 6. Anatolij Szarij, o dzisiejszej decyzji „Służby Banderyzacji Ukrainy” (SBU) w sprawie pani Samojłowej, jak tłumaczył jej przedstawiciel „ponieważ prawo musi być równe dla wszystkich i nie można robić wyjątków” i przypomnieniu jak to „generalissimus” Poroszenko osobiscie uchylił zakaz wjazdu na Ukrainę (wydany przez SBU) dziennikarzom z Niemiec oraz Hiszpanii…
  >https://www.youtube.com/watch?v=CIQsaOKQPqI

  Polubione przez 5 ludzi

 7. Wieści z ukraińskiego państwowego kompanii energetycznej „Ukrenergo”, jej dyrektor poinformował ze jeżeli nie zostaną wznowione dostawy węgla na Ukraine tow maju zaczną sie zapowiadane wcześniej przerwy w dostawach energii elektrycznej;
  http://korrespondent.net/ukraine/3830238-otkluichenyia-sveta-mohut-nachatsia-v-mae-ukrenerho
  Dla przypomnienia, przerwy w dostawach prądu były zapowiadane już w tym miesiącu, ale paradoksalnie dzięki tzw. blokadzie Donbasu stanęła częśc najbardziej „energochłonnych instytucji” na Ukrainie, czyli zakłady przemysłowe…

  Polubione przez 5 ludzi

 8. Ty wykuty
  Wyrażasz się jakbyś miał jakieś narośla na języku.
  Może to afty inaczej zwane takim słowem jakim nazywasz tych pejsatych albo to zwykły pypeć.
  Polecam najnowszy środek na parchy na języku ”Baikodent”
  Przed zażyciem producent radzi poinformować lekarza rodzinnego ponieważ ten środek nie działa w przypadku przerzutów do mózgu no chyba że jesteś ojcem „Chłopca z nad jeziora Turkana” wtedy go stymuluje.
  Popij to czajem z samowara zaraz po zaparzeniu.

  Życzę wyzdrowienia.

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Na Ukrainie w Obwodzie Charkowskim w miejscowości Bałaklieja gdzie mieści się jeden z największych magazynów uzbrojenia wybuchł pożar.
  http://wiadomosci.onet.pl/swiat/plonie-najwiekszy-sklad-amunicji-na-ukrainie-ewakuowano-cale-miasto/s33hsne
  Przyczyny są nieznane, miasto jest ewakuowane.
  Chaos ewakuacyjny utrudnia ocenę sytuacji oraz przeciwdziałanie tej tragedii.
  Na miejsce pożaru udała się komisja Ukraińskich sił zbrojnych z zastępcą ministra obrony generałem lejtnantem Pawłowskim.
  http://espreso.tv/news/2017/03/23/na_kharkivschyni_goryt_baza_zi_zbroyeyu

  Polubione przez 4 ludzi

 10. Tymczasem na Białorusi trwa „wydłubywanie”wszystkich wielbicieli ukraińskiego majdaniarstwa, których „batko” Łukaszenka oskarżył o to że chca powtórzyc „ukraiński scenariusz” na Białorusi. Białoruska tv pokazała znalezione w mieszkaniu jednego z członków „proeuropejskiej” organizacji „Biały Legion” (!) rzeczy, m.in plakaty ukraińskiej neonazistowskiej „jednostki” MSW „Azow”, broń, materiały wybuchowe itp.
  https://news.tut.by/society/536418.html

  Polubione przez 4 ludzi

 11. UKROPSYCHOZA ciąg dalszy. „Szczere ukraińskie patrioty” ostrzegają w ukromediach ze ‚rosyjskie” banki dzięki „opieszałości” Narodowego Banku Ukrainy zdążą „ewakuować” przed ich zamknięciem wszystko co mają cennego (‚swoje rezerwy złota”);
  http://naspravdi.info/novosti/zapozdaloe-reshenie-nbu-uspeli-li-russkie-banki-vyvezti-zolotoy-zapas
  I nie będzie co ukraśc, zapomnieli dopisać…

  Polubione przez 5 ludzi

 12. Rosjanie pojawili się znowu w Azji Płd-wsch. gdzie z wizyta do Laosu oraz Tajlandii udał się generał Oleg Saljukow, dowódca rosyjskich wojsk lądowych. Autor artykułu zauważa że dla Rosjan stało się szczególnie ważne zacieśnienie kontaktów wojskowych oraz gospodarczych z Tajlandią, która uchodzi za „tradycyjnego” sojusznika USA w tamtym regionie świata.
  Dodatkowo Prezydent Filipin Rodrigo Duterte poinformował ze okręty rosyjskiej floty wojennej, podobnie jak chińskiej, bedą miały prawo ze swobodnego korzystania z wód terytorialnych Filipin oraz cumowania u ich brzegów;
  https://www.bloomberg.com/politics/articles/2017-03-17/russia-steps-up-efforts-to-win-friends-across-southeast-asia

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.