Wojna domowa na Ukrainie 23.03.2017r.- 756 dzień od nowego rozejmu.


 

„Antoni Macierewicz może mieć nowe informacje w sprawie możliwej odpowiedzialności prawnej Donalda Tuska w sprawie Smoleńska, dlatego zgłosił sprawę do prokuratury” – powiedział w programie telewizji „Superstacja” wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Ryszard Czarnecki (PiS).

 

 

Czarnecki pytany przez dziennikarza o to co spowodowało, że dopiero teraz Antoni Macierewicz złożył do prokuratury wniosek w sprawie byłego premiera Donalda Tuska.

„Być może było tak, że pan minister Macierewicz dowiedział się o czymś teraz, o czym nie wiedzieli jego poprzednicy” – powiedział w programie „Superstacji” europoseł z PiS Ryszard Czarnecki.

„Być morze” to były takie kiedyś perfumy w czasach poprzedniego systemu, które sprzedawała sieć „Ruch”. Natomiast w przypadku tak poważnego oskarżenia, takie „być morze” jest niedopuszczalne. Bo nie tylko ośmiesza ono raz kolejny nasz rząd, a szczególnie szefa MON Antoniego Macierewicza, który nota bene popełnił już tyle głupstw, że chyba mu już jest wszystko jedno? Ale groźne jest przede wszystkim dla tego, że podkopuje wiarygodność naszego kraju i jego centralnych instytucji, w tym oczywiście najwyższych organów władzy państwowej. Czyniąc nas w ten sposób pośmiewiskiem cywilizowanego świata, ale nie tylko. Czy o to chodzi tym, którzy trzymają władzę w tym kraju? Bo jeśli tak, to już osiągnęli swój cel. Natomiast odzyskanie wiarygodności i szacunku na arenie międzynarodowej już nie będzie takim prostym zadaniem.

Przypomnę, że Macierewicz zarzucił byłemu premierowi Tuskowi „zdradę dyplomatyczną” i na tej podstawie złożył zawiadomienie do prokuratury kontrolowanej przez innego członka PiS, co może wskazywać jak ta niecodzienna sprawa się zakończy. Na pewno o bezstronność i zachowanie najwyższych standardów praworządności nie będzie tu mowy.

Zarzuty stawiane przez szefa MON dotyczą rzekomych zaniechań związanych z katastrofą smoleńską. Macierewicz powołuje się przy tym na art. 129 kodeksu karnego, który opisuje przestępstwa zwane potocznie „zdradą dyplomatyczną”.

Zawiadomienie to już wpłynęło do departamentu wojskowego Prokuratury Krajowej, która podlega ministrowi resortu sprawiedliwości Zbigniewowi Ziobro ps. „Zero”.

W piśmie do prokuratury szef MON zawiadamia „o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na szkodę Rzeczypospolitej Polskiej przez Donalda Tuska”, który będąc premierem „nie dopełnił ciążących na nim obowiązków”. Macierewicz wymienia kilka takich przypadków, m.in. zgodę na zastosowanie do badania katastrofy smoleńskiej załącznika nr 13 konwencji chicagowskiej, co zdaniem szefa MON uniemożliwiło pełny udział strony polskiej w badaniu przyczyn.

Zdaniem Macierewicza Tusk także „zaniechał poczynienia w umowie uzgodnień ze stroną rosyjską co do zagwarantowania udziału przedstawicieli RP we wszystkich czynnościach badawczych prowadzonych na miejscu badania, w konsekwencji czego, prowadzenie tych czynności strona rosyjska rozpoczęła bez udziału przedstawicieli RP a następnie prowadziła je ograniczając bądź uniemożliwiając udział w nich przedstawicieli RP”

Kolejny zarzut dotyczy zaniechania podjęcia czynności zmierzających do wyegzekwowania zwrotu Polsce wraku samolotu Tu-154M „oraz jego fragmentów, rejestratorów i urządzeń pokładowych, a także pochodzących z nich nośników danych”.

Tym samym Donald Tusk według Macierewicza miał działać na szkodę państwa i narażać na szwank interes obywateli, w tym rodzin ofiar katastrofy, a także polski interes „polityczny związany z pozycją i wiarygodnością w stosunkach międzynarodowych” oraz interes związany z przeprowadzeniem prawidłowego badania katastrofy smoleńskiej i ustalenia jej przyczyn. Zdaniem szefa MON jest to przestępstwo opisane w art. 129 Kodeksu karnego, przewidującym karę do 10 lat więzienia dla osoby, która w stosunkach z rządem obcego państwa lub zagraniczną organizacją, działa na szkodę Rzeczypospolitej Polskiej.

„Podejrzenie popełnienia przestępstwa jest uzasadnione. Prezes Rady Ministrów jest osobą upoważnioną do występowania w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej w stosunkach z rządem obcego państwa, w tym przypadku z Federacją Rosyjską (…) Jednak w tym przypadku skutki szkodliwej dla interesów Rzeczypospolitej Polskiej umowy zawartej przez premiera RP były ewidentne już w trakcie prowadzenia badania, gdy polskiemu akredytowanemu oraz grupie ekspertów nie pozwolono wykonać dokumentacji fotograficznej miejsca katastrofy, odmawiano udziału w przeprowadzanych przesłuchaniach, uniemożliwiono zapoznanie się z oryginalnym zapisem z tzw. czarnych skrzynek. Akredytowany Edmund Klich informował na bieżąco o trudnościach premiera Donalda Tuska w sprawozdaniach” – napisał w zawiadomieniu o popełnieniu przestępstwa przez byłego premiera Tuska, Antoni Macierewicz.

Wcześniej o swoim zawiadomieniu Macierewicz informował w rozmowie z „Gazetą Polską Codziennie” („GPC”). Podkreślił, że jego zdaniem doszło do przestępstwa:

„Premier Donald Tusk zawarł z Władimirem Putinem nielegalną umowę na szkodę Polski i za to powinien odpowiadać karnie” – powiedział szef MON w wywiadzie dla „GPC”.

Nie znam się na prawie, a szczególnie na takiej jej interpretacji jaką przedstawił nam szef MON Antoni Macierewicz, ale już pobieżne zapoznanie się z fragmentami zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa przez Donalda Tuska, jest tylko pustosłowiem i stekiem bzdur.

Już samo to, że w ciągu prawie dwuletnich rządów formacji politycznej PiS, a więc i głównych zainteresowanych w rzetelnym wyjaśnieniu wszystkich obiektywnych okoliczności dotyczących katastrofy smoleńskiej, nie ustalono żadnych nowych faktów oraz nie odzyskano wraku samolotu- dowodzi w jakim wirtualnym świecie porusza się szef MON.

Bo przecież on dokładnie o to samo oskarża byłego premiera. A co będzie w takim razie, gdy kolejne rządy idąc za przykładem Macierewicza, zaczną oskarżać jego samego, że jako szef komisji smoleńskiej w ciągu siedmiu lat nie wyjaśnił niczego co przybliżyłoby nas do poznania innej prawdy na temat tej katastrofy, ale też nie odzyskał niczego więcej niż to osiągnął rząd koalicji PO-PSL. Można oczywiście też zarzucić Macierewiczowi i jego poplecznikom celową niegospodarność, polegającą na tym, że wiedząc o tym, iż nie może wyjaśnić inaczej przyczyn i okoliczności, niż to zrobiła wcześniej komisja rządowa, wydał w celu zapewnienia sobie tym sposobem odpowiedniej reklamy politycznej dziesiątki milionów złotych ze skarbu państwa, czyli z naszych kieszeni.

To jest realna i oczywista niegodziwość.  Szkoda, że wyborcy PiS, są na tyle ogłupieni uprawianą przez tą partię i sprzyjające jej media, propagandą, że nie potrafią dostrzec tej oczywistej oczywistości.

No cóż, takie są prawidła demokracji, polegające m.in. na tym, że nie zawsze mądrzy mają przewagę wyborczą nad durniami.

 

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby sytuacja wzdłuż linii styku nie uległa wyraźnej zmianie i przypominała to, co ma tam już miejsce od kilku tygodni, a konkretnie od czasu wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych.

I tak, w wyniku wczorajszego popołudniowego (od godziny 13:50 czasu lokalnego) ostrzału przeprowadzonego przez ukraińskich żołnierzy obrzeży dzielnicy Piotrowskiej i Kijowskiej zostało uszkodzone siedem domów jednorodzinnych, cztery przy ulicy Andrusowa i Sierafimowa oraz Ananczenki w dzielnicy Piotrowskiej, a także trzy domy przy ulicy Żeljabowa w dzielnicy Kijowskiej w Doniecku. Poza tym została tam ranna kobieta, która przebywa obecnie w szpitalu. Jej stan jest poważny, ale stabilny.

Łącznie w godzinach od 18:00 do 01:30, ukraińscy żołnierze przy użyciu czołgów i moździerzy wystrzelili na terytorium DRL około 337 pocisków. Ostrzelane w tym czasie zostały: okolice donieckiego lotniska, wież Trudowskij na zachodnich obrzeżach Doneicka, dzielnice Piotrowska i Kijowska, Zajcewo, Dolomitnoje i Gołmowski na obrzeżach Gorłówki, Krutaja Bałka, i Krasnyj Partizan koło Jasinowatej, wieś Jakowslewka okolice Spartakusa oraz Oktjabr i Komiternowo na południowym odcinku frontu donieckiego.

 

Poza tym na ługańskim odcinku frontu ukraińscy żołnierze przeprowadzili sześć razy ostrzał w kierunku pozycji obronnych sił Milicji Ludowej ŁRL. Ostrzał ten prowadzony był przy użyciu moździerzy kaliber 120 mm, opancerzonych wozów bojowych, działek przeciwlotniczych ZU-23-2, ręcznych wyrzutni pocisków przeciwpancernych, różnego typu granatników oraz karabinów maszynowych. W ciągu minionej doby ostrzelane zostały okolice wsi Łozowo, Kalinowki, Wiesiełogorowki, gdzie w wyniku tego ostrzału został ranny żołnierz sił zbrojnych ŁRL, Priszib, Choroszeje i Pietrowienkin.

 

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę przekazany przez służbę prasową ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego w Donbasie tzw. operację antyterrorystyczną (ATO):

„Зведення прес-центру штабу АТО на 18.00 22 березня 2017 року
Починаючи з опівночі обстріли позицій сил АТО не припиняються. З початком доби зафіксовано 49 обстрілів. Найбільше ворог обстрілював опорні пункти Маріупольського напрямку. Зранку, захисники Водяного були обстріляні важкою артилерією калібру 122мм. З мінометів калібру 120мм російсько-терористичні підрозділи обстрілювали морських піхотинців у Широкиному, а з мінометів 82мм калібру противник обстріляв захисників Павлополя. З крупнокаліберних кулеметів ворог вів вогонь по позиціям поблизу Павлопояі, Широкиного, Водяного та Чермалика.
На Донецькому напрямку противник наніс вогневий удар з артилерійських систем калібру 152мм по захисниках Зайцевого. З міномету калібру 120мм обстріляв захисників шахти Бутівка, а з міномету калібру 82мм – захисників Зайцевого та Авдіївки. По Авдіївці ворог також бив з протитанкових керованих ракет.
На Луганському напрямку більшість обстрілів ворог зосереджував по опорних пунктах поблизу Новозванівки та Кримського, по яких противник застосував міномети калібру 120мм та 82мм. Із гранатометів та крупнокаліберних кулеметів російсько-терористичні підрозділи обстрілювали захисників Новозванівки та станиці Луганської.
Незважаючи на значну кількість обстрілів українські воїни втрат не понесли”.

 

„Зведення прес-центру штабу АТО за добу на 06.00 23 березня 2017 року
У районі проведення АТО ситуація залишається напруженою, але контрольованою Збройними Силами України. Російсько-терористичні війська продовжують обстрілювати позиції українських захисників.
За минулу добу зафіксовано 84 обстріли.
На Маріупольському напрямку найбільше обстрілів українських позицій зафіксовано під Широкиним, захисників якого ворог обстрілював з мінометів 120мм та 82мм калібру, озброєння БМП, гранатометів різних систем та великокаліберних кулеметів. З артилерійських систем калібру 122мм та РСЗВ «Град –П», противник вів вогонь по опорних пунктах українських морпіхів поблизу Водяного. Під Павлополем, Лебединським, Гнутовим та Чермаликом ворог застосовував гранатомети та великокаліберні кулемети. У Марїнці наші позиції обстрілював ворожий снайпер.
На Донецькому напрямку найбільш гарячою точкою була Авдіївка, оборонців якої російсько-терористичні підрозділи обстрілювали з мінометів, гранатометів, кулеметів, та протитанкових ракетних комплексів. Під Зайцевим по позиціям українських захисників ворог застосував ствольну артилерію калібру 152мм. З гранатометів та великокаліберних кулеметів противник вів вогонь по опорних пунктах ЗС України під Луганським, Троїцьким та Верхньоторецьким.
На Луганському напрямку найбільших ударів ворога зазнали захисники Новозванівки, яку російські найманці обстрілювали з 120мм мінометів, гранатометів та кулеметів. По позиціям у районі Кримського ворог вів вогонь з мінометів калібру 82мм, а під станицею Луганською – з гранатометів та стрілецької зброї.
Враховуючи ситуацію, українські військові відкривали вогонь у відсіч.
За добу один український воїн загинув ще одного було поранено”.

 

Na koniec tego wątku jeszcze następstwa ukraińskiego ostrzału dzielnicy Kijowskiej w Doniecku:

I jeszcze filmy z Komiternowa oraz Kommunarowki:

 

***

 

 

 

Na koniec kilka zdjęć:

Wczoraj Aleksander Zacharczenko rozmawiał on-line z mieszkańcami Donbasu znajdującego się pod kontrolą junty kijowskiej.

 

 

Skutki wczorajszego ukraińskiego ostrzału dzielnicy Kijowskiej w Doniecku.

 

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

Pytania można było zadawać na stronach: донбасс.рус  i gum-centr.su.

 

***

 

 

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

 

Reklamy

163 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 23.03.2017r.- 756 dzień od nowego rozejmu.

 1. Trwa wspólpraca Polsko-Ukraińska, a własciwie bezwarunkowa i jednostronna pomoc Polaków dla Ukrainy.

  Krzemieńczuk odwiedziła delegacja polskich dyplomatów i samorządowców z Bydgoszczy.
  Wśród gości znajdowali się Konsul Generalny Rzeczypospolitej Polskiej na Ukrainie Janusz Jabłoński, profesor Uniwersytetu Ekonomicznego w Bydgoszczy Marek Chamot, zastępca konsula Monika Kubicka oraz inni.
  Wspólne spotkanie było podyktowane uzgodnieniem wspólnych działań w związku z podpisaną umową o „miastach partnerskich”. Rektor Krzemieńczuckiego Uniwersytetu Narodowego im. Mychajła Ostrogradskiego, Mychajło Zahirniak podziękował Polakom za pomoc w przygotowaniach do otwarcia hospicjum, do którego sprzęt medyczny dostarczono z Bydgoszczy.
  http://www.bydgoszcz.pl/miasto/wspolpraca-z-zagranica/miasta-partnerskie/
  http://kg.ua/news/maleckiy-poblagodaril-polskih-diplomatov-za-pomoshch-v-sozdanii-hospisa

  Polubione przez 4 ludzi

   • Fantazjuje 🙂 Przynajmniej w większości, jego pomysł z obłożeniem lokat 5% podatkiem to zwykłe złodziejstwo ,które uderzyłoby w średnio i mniej zamożne osoby. Obecnie ponad 75% pieniędzy istnieje TYLKO jako zapis zero jedynkowy na kontach bankowych, ergo właściciele kont nie byliby w razie w wypłacić swoich środków z banków.
    Po drugie o ile bogatsi trzymaliby swoje oszczędności w postaci obligacji, dzieł sztuki złota, nieruchomości to zwykły Kowalski oszczędza w Bankach i to jemu zabrano by większość kasy.
    Po trzecie wypłaty wypłaca się nie do rączki, ale na konta ergo ludzi pracujący Kowalscy znowu dostaliby baty.
    Bogacze nie ucierpieliby tak bardzo, przed wprowadzeniem tego typu pomysłów w życie po prostu przelaliby środki to banków zagranicznych, zwykły Kowalski nie mógłby tego zrobić…

    Z jednym się tylko zgodzę warto byłoby ograniczyć deficyt,ale nie poprzez dodatkowe opodatkowanie ,a logiczniejsze wydawanie środków ( nie marnowanie ich) i ZMNIEJSZENIE obciążeń fiskalnych. Jak mówi klasyk bogactwo nie bierze się z rozdawania, tylko z pracy 🙂

    Polubione przez 3 ludzi

    • Podstawowa sprawa, że podatek od depozytów bankowych to byłoby podwójne opodatkowanie dochodów ludności. Środki zgromadzone na rachunku bankowym jako lokata stanowią część dochodu depozytariusza, od którego to dochodu został już zapłacony podatek. Podwójne opodatkowanie dochodu jest niezgodne z prawem i nie byłoby w związku z tym możliwe wprowadzenie podatku od lokat bankowych. Autorowi tego pomysłu daleko jest od prawa.

     Polubione przez 5 ludzi

     • Nie jest dochodem, jest świadczeniem wcześniej wykupionym (składki do ZUS).
      Podobnie jak podatek od wynagrodzenia w budżetówce.
      Podatek na ich wynagrodzenia zapłacili już inni pracujący obywatele. To taka trochę kreatywna księgowość.

      Polubione przez 1 osoba

 2. Burmistrz Kijowa Witalij Kliczko nie chce spłacać zadłużenia kijowskiego metra, bo to nie on je zrobił, dlatego tez metru grozi wstrzymanie pracy. Dla przypomnienia jego konta zostały już ‚aresztowane” wcześniej przez sąd na wniosek dłużników. Kliczko wezwał ukraińskich parlamentarzystów byz wrócili się do rządu i Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (?!), aby zainicjowały rozpatrzenie kwestii długu kijowskiego metra na kolejnym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy;
  https://lenta.ru/news/2017/03/23/klichko/

  Polubione przez 5 ludzi

 3. A mówią i pisza że to polska goscinnośc jest legendarna. W Estonii w koszarach w mieście Tapa estońscy żołnierze opuścili zajmowane przez siebie pomieszczenia, przekazujac je żołnierzom NATO którzy przyjechali ich „bronić przed rosyjską agresją”, a sami mieszkają w namiotach polowych…
  http://rus.postimees.ee/4056721/estonskie-voennye-v-tapa-pereselyatsya-v-palatki-chtoby-osvobodit-kazarmy-dlya-kolleg-po-nato
  Ciekawe kiedy żonami sie też „podzielą”?

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Wybiórcza znów nadaje…

  W składzie rzeszowskiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa przy IPN jest dr Andrzej Zapałowski. Ukraińcy protestują – Jego (doktora-przypis mój) wypowiedzi wpisują się w rosyjską wojnę hybrydową.
  Dziwię się, że w tak trudnych sprawach decydował będzie człowiek, który ma negatywny stosunek do Ukraińców – mówi Piotr Tyma, prezes Związku Ukraińców w Polsce.
  http://wyborcza.pl/7,75398,21534828,chcial-plotu-na-granicy-z-ukraina-teraz-zajmie-sie-pomnikami.html?disableRedirects=true

  Polubione przez 5 ludzi

  • Dziwne jest, że jeszcze tak dużo do powiedzenie ma w naszej Ojczyźnie, Piotr Tyma- prezes Związku Ukraińców w Polsce, który na temat naszej historii, Polaków i Polski tak bardzo często wypowiadał się w kontekście negatywnym zaprzeczając prawdzie historycznej.

   Nie wiem jak długo ten osobnik będzie jeszcze tolerowany w naszym kraju?

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 3 ludzi

 5. „Bezwizu” do UE dla Ukraińców jednak nie bedzie? Ukraiński parlamentarzysta z frakcji ‚Batkiwszczyna” opozycyjnej wobec rządu, poinformował ze dzisiaj „po cichu” deputowani z frakcji ‚Blok Poroszenki”, „Front Kudowy’, Partii Radykalnej oraz „Bloku Opozycyjnego” (czyli tego co zostało z dawnej „Partii Regionów” Janukowycza) przegłosowali zmiany w ustawie która zmuszała urzędników oraz polityków ukraińskich do ujawnienia swoich dochodów w tzw. e-deklaracjach, a która była jednym z wymogów stawianych przez UE by wprowadzić ruch bezwizowy dla obywateli Ukrainy. Wprowadzone poprawki praktycznie zwalniają zobligowanych do tego wczesniej, ze składania tzw. e-deklaracji;
  https://www.economics-prorok.com/2017/03/%D0%B1%D0%B5%D0%B7%D0%B2%D0%B8%D0%B7-%D0%BE%D1%82%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D1%8F%D0%B5%D1%82%D1%81%D1%8F-%D0%BA%D0%BE%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D1%86%D0%B8%D1%8F-%D1%80%D0%BE%D1%82%D1%82%D0%B5%D1%80%D0%B4.html

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.