Wojna domowa na Ukrainie 24.03.2017r.- 757 dzień od nowego rozejmu.


Faszysta w akcji.

„Największe odejścia z armii polskiej w historii w ogóle, w ostatnim 10-leciu miały miejsce w 2010 i 2011 roku. Były dwukrotnie blisko większe od odejść, które w tej chwili są przywoływane” – mówił w czwartek w Sejmie minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

„Armia jest podobnym organizmem, jak inne struktury organizacyjne państwa polskiego i ludzie odchodzą na emerytury, odchodzą w związku ze swoimi osobistymi przyczynami, odchodzą także z przyczyn od siebie niezależnych. Ten proces odejścia nie jest związany wyłącznie z decyzjami kadrowymi podejmowanymi przez ministra, czy przez jego bezpośrednich zwierzchników. W tym wypadku niewielki wzrost był związany głównie ze sprawami lustracyjnymi. Dlaczego moi poprzednicy chowali w szufladzie oświadczenia lustracyjne, które mieli obowiązek ustawowy przekazania do Instytutu Pamięci Narodowej? – niestety nie wiem. Chcę też podkreślić, że toczą się postępowania, które mają wyjaśnić tę problematykę”wyjaśnił szef MON odnosząc się tu do kwestii kadrowych w Polskich Siłach Zbrojnych.

Później posłowie przeszli do zadawania pytań szefowi MON.

I tak, poseł Jerzy Meysztowicz z „Nowoczesnej” zapytał, czy wojskowym, którzy odeszli w ostatnim czasie ze służby w armii zaproponowano jakieś funkcje, np. doradców. Jednocześnie wskazał on, że ze 119 generałów, obecnie zostało ich już tylko 71. Odeszło równocześnie 254 pułkowników:

„Chciałbym zwrócić uwagę, żeby nie okłamywać społeczeństwa, że są to generałowie wyszkoleni w Moskwie- to żołnierze w zdecydowanej większości wyszkoleni na akademiach w USA i Wielkiej Brytanii. Gdzie nabiorą doświadczenia ci, których pan tak awansuje?”.

„Jak się nie wie, to lepiej pytać, a nie stwierdzać nieprawdę, bo to jest potwierdzenie nieprawdy. Lepiej takich rzeczy nie robić”– odparł na to szef MON robiąc przy tym groźną minę.

Uzupełnił następnie, że:

„Największe odejścia- nie tylko w całej historii armii polskiej w ogóle, ale także w ostatnim dziesięcioleciu- miały miejsce w 2010 i w 2011 roku. Były blisko dwukrotnie większe od odejść, które teraz mają miejsce. Uprzejmie więc proszę nie dezinformować nie tylko wysokiej izby, ale tak licznie zgromadzonej młodzieży”- zakończył swoją wypowiedź z obłudnym uśmieszkiem na ustach Antoni Macierewicz.

Szef MON przekonywał posłów, że odejścia wojskowych z armii były w jakiejś mierze z związane z kwestiami lustracyjnymi. Dodając, że gdy objął funkcję szefa MON, to stwierdził, że „nie przekazano (wcześniej– dopisek mój) do IPN ponad 700 oświadczeń lustracyjnych”.

„W tym były także oświadczenia lustracyjne panów pułkowników i częściowo trzeba było wyciągnąć z tego tytułu konsekwencje. Tylko dlatego liczba tych pułkowników, którzy odeszli z armii był trochę większa, ale nie dużo, niż liczba pułkowników którzy odeszli rok wcześniej (czyli w 2106 roku- dopisek mój)– wyjaśnił Macierewicz.

Przypomnę, że nieco ponad miesiąc wcześniej Macierewicz przekonywał w swym felietonie pt. „Głos z Polski” w „Radiu Maryja”, że przy dokonanych przez niego zmianach na stanowiskach dowódczych chodziło o to, aby obejmujący stanowiska oficerowie nie byli zaangażowani w kształtowanie błędnego systemu zaplanowanego i realizowanego w czasach prezydentury Bronisława Komorowskiego:

„Te zmiany, których dokonywaliśmy w roku 2016, miały szczególne znaczenie. Po pierwsze chodziło o to, żeby odmłodzić kadrę oficerską, ale – jeśli chodzi o główne stanowiska – to szło o coś więcej. Chodziło o to, żeby przyszli oficerowie (obejmujący stanowiska) nie byli zaangażowani w kształtowanie błędnego systemu dowodzenia armią, który został zaplanowany, a następnie zrealizowany pod kierunkiem czy też pod patronatem prezydenta Bronisława Komorowskiego. Tutaj głównym wykonawcą, architektem tej złej zmiany był ówczesny szef BBN pan gen. Koziej, a oczywiście wszystko podpisywał pan minister Siemoniak.”

http://www.defence24.pl/544980,szef-mon-nowi-dowodcy-nie-byli-zaangazowani-w-reforme

No i w tym miejscu chciałoby się zapytać:

To w końcu jaki był powód dokonanej przez Macierewicza totalnej czystki na stanowiskach najwyższych dowódców w Polskich Siłach Zbrojnych (ale nie tylko tam, i nie tylko w kręgu dowódczym), czy były to „kwestie lustracyjne”, czy też jak sam przyznał- usunięcie tych oficerów, którzy „byli zaangażowani w kształtowanie błędnego systemu dowodzenia armią”?

Odpowiem tak, ani jedna odpowiedź jakiej udzielił w tym temacie Macierewicz nie jest prawdziwa.

Bowiem chodzi pokrótce o to, że tworzy on obecnie takie struktury w Polskich Siłach Zbrojnych, aby po przez najbardziej zaufanych dowódców- biernych, miernych, ale wiernych- sprawować de facto jednoosobowe kierownictwo nad ich całością. Oczywiście jest on tylko narzędziem w rękach prezesa, a więc Polskie Siły Zbrojne zostaną podporządkowane jednoosobowemu dowództwu mieszczącemu się w wilii na warszawskim Żoliborzu.

Podobnie ocenił sytuację, po wczorajszym wystąpieniu sejmowym Macierewicza, były szef MON Tomasz Siemoniak z PO:

„To co powiedział dzisiaj minister Macierewicz w Sejmie- że jest jakiś kontekst lustracyjny odejść- jest absolutnie obrzydliwe (…) Tym samym wybitnych polskich dowódców, patriotów: Gocuła, Różańskiego i innych stawia w takim świetle, jakby coś z nimi było nie tak, To z nim (Macierewiczem- dopisek mój) jest coś nie tak, I każdy dzień sprawowania przez niego funkcji ministra obrony narodowej jest skandalem, jest pomniejszaniem polskiego bezpieczeństwa. Jego kolejne kłamstwa- mistralowe, generalskie, misiewiczowe- tutaj niczego nie zmienią”.

Na konferencji prasowej jaka miała miejsce po wystąpieniu w Sejmie szefa MON Antoniego Macierewicza, poseł „Nowoczesnej” Sowa Marek podał dane, wg. których w 2010 roku z armii odeszło tylko 28 generałów, zaś w ciągu krótkiej kariery ministerialnej Macierewicza zrezygnowało ze służby już 48 generałów, a więc dokładnie  3 razy więcej.

Dodam, że generał Janusz Bronowicz- były Inspektor Wojsk Lądowych w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych,komentując to co wyprawiał wczoraj w Sejmie szef MON, wyjaśnił przyczyny swego odejścia ze służby dokładnie rok temu. Otóż powiedział on, że rok temu Antoni Macierewicz zarzucił swoim poprzednikom, że zostawili „Polskę bezbronną”, co uznał za swoją osobistą zniewagę i musiał odejść, nie widząc możliwości współpracy z człowiekiem, który ma takie poglądy.

Generał Janusz Bronowicz, powiedział również, że rozumie motywację generała Różańskiego, pełniącego funkcję Dowódcy Generalnego Sił Zbrojnych, który podczas żegnania się ze sztandarem publicznie oświadczył, że zrezygnował ze swojego stanowiska, z powodu braku możliwości przygotowania żołnierzy do działań.

Jednocześnie generał Janusz Bronowicz ocenił, że:

„Taka sytuacja chyba nigdy nie miała miejsca w siłach zbrojnych, żeby żołnierz tego formatu powiedział, że rezygnuje w kwiecie swojego wieku, bo nie jest w stanie przygotować swoich żołnierzy do działania”.

Dowodzi to, że sytuacja w Polskich Siłach Zbrojnych pod kierownictwem szefa MON Antoniego Macierewicza jest bardzo poważna. A jak ona się zakończy, zapewne dowiemy się wszyscy niebawem.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Janusz_Bronowicz,

https://pl.wikipedia.org/wiki/Miros%C5%82aw_R%C3%B3%C5%BCa%C5%84ski.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Pomimo zamętu jaki zapanował wczoraj na Ukrainie po zabójstwie w Kijowie byłego rosyjskiego deputowanego do Dumy Państwowej Denisa Woronienkowa i pożaru jaki ogarną największy skład z amunicją w miejscowości Bałaklija w obwodzie charkowskim, ukraińscy żołnierze nadal kontynuowali prowadzenie wrogich działań zbrojnych przeciwko donieckim wolnym republikom.

I tak, już po południu ukraińscy żołnierze przy użyciu broni ciężkiej kaliber 122 mm przeprowadzili intensywny ostrzał z kierunku wsi Pietrowki znajdującej się koło miejscowości Szczastie wsi Metalist na ługańskim odcinku frontu:

Wcześniej zaś, bo około godziny 15:00, ukraińscy żołnierze prowadzili z czołgów ostrzał wsi Jakowlewki koło Jasinowatej. W czasie tego ostrzału spadło tam około 40 pocisków kaliber 120 mm.

Ostrzelana też został piąty kwartał w Gorłówce gdzie w wyniku tego został ranny 61-letni mężczyzna. Uszkodzone również zostały tam dwa domy jednorodzinne znajdujące się przy ulicy Bohuna i Marszałka Pieresupkina.

Później, już w godzinach nocnych toczyły się walki w rejonie miejscowości Spartakus oraz na obrzeżach dzielnicy Piotrowskiej w Doniecku. Ataki ukraińskiej piechoty wspierane były ogniem moździerzy i ciężkiej artylerii.

W wyniku tego ostrzału spłonął od bezpośredniego trafienia dom dwurodzinny, w którym mieszkało pięć osób. Na szczęście nikomu z jego mieszkańców nic się nie stało. Natomiast w dzielnicy Piotrowskiej w Doniecku został uszkodzony dach w wielopiętrowym bloku mieszkalnym. Tam też trafiony został pociskiem moździerzowym jeden z budynków resortu obrony DRL.

Łącznie, w godzinach od 18:00 do 01:00, ukraińscy żołnierze przy użyciu ciężkiej artylerii kaliber 152 i 122 mm oraz moździerzy kaliber 120 i 82 mm i czołgów, wystrzelili w kierunku DRL około 695 pocisków, które spadły na jej terytorium.

Ostał prowadzony był w rejonie donieckiego lotniska i jego najbliższych okolic od strony Doniecka, wieś Trudowskij na zachodnich obrzeżach Doniecka, Zajcewo, Żieleznaja Bałka i kopalnia „Izotowa” koło Gorłówki, a także Krutaja Bałka i Jakowlewka koło Jasinowatej, strefa przemysłowa w Jasinowatej, Spartakus, wieś Stiła oraz Komiternowo, Sachanka, Leninsk i Zajczenko na południowym odcinku frontu donieckiego. Dziś rano, od około godziny 07:00 czasu lokalnego, ukraińscy żołnierze wznowili ostrzał tego rejonu ostrzeliwując dodatkowo wieś Siergiejewkę. W wyniku tego ostrzału, jak na razie, dwie wsie zostały pozbawione dopływu energii elektrycznej.

Poza tym, ukraińscy żołnierze pięć razy ostrzeliwali- przy użyciu moździerzy kaliber 82 mm, opancerzonych wozów bojowych, działek przeciwlotniczych ZU-23-2 oraz różnego typu granatników i ręcznych wyrzutni pocisków przeciwpancernych, a także broni maszynowej, okolice wsi Łogwinowo, Kalinowo, Kalinowa-Borszewatoje i Sokolników.

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę przekazany przez centrum prasowe sztabu ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego tzw. operację antyterrorystyczną (ATO) przeciwko rosyjskojęzycznej ludności Donbasu:

„Зведення прес-центру штабу АТО на 18.00 23 березня 2017 року
Обстріли позицій сил АТО не припиняються. Всього зафіксовано 43 випадки відкриття вогню, у тому числі з використанням зброї забороненої Мінськими угодам.
На Маріупольському напрямку найгарячіше було поблизу Широкиного, захисників якого російсько-окупаційні підрозділи спочатку обстрілювали з кулеметів, гранатометів та зенітних установок. Потім вдарили з танку та РСЗВ «Град-П». Позиції поблизу Водяного ворог обстрілював з міномету 82мм калібру, під Красногорівкою та Гнутовим застосовував гранатомети та великокаліберні кулемети.
На Донецькому напрямку найбільшу активність ворог виявляв під Авдіївкою, Зайцевим, Луганським, Новгородським та шахтою Бутівка. Тут, по українським захисникам противник вів вогонь з гранатометів, великокаліберних кулеметів та мінометів калібру 82мм. Крім того, по захисникам Авдіївки застосував міномети калібру 120мм.
На Луганському напрямку по опорних пунктах під Новозванівкою, Кримським та Катеринівкою ворог вів вогонь з кулеметів та гранатометів.
З початку доби поранено трьох українських військовослужбовців”.

„Зведення прес-центру штабу АТО за минулу добу 23 березня 2017 року
Ситуація в районі проведення АТО ускладнюється. За минулу добу зафіксовано 94 обстріли позицій Збройних Сил України. Порушуючи існуючі домовленості, російсько-окупаційні війська обстрілювали українських захисників зі зброї калібром більше 100мм. Вогневі контакти відбувалися вздовж всієї лінії розмежування.
Так, на Донецькому напрямку протягом доби найбільше вогневих ударів ворог завдав по позиціям під Авдіївкою та шахтою Бутівка, обстрілюючи їх з великокаліберних кулеметів, гранатометів різних систем, мінометів калібру 82мм та 120мм. Зі ствольної артилерії калібру 122мм противник вів вогонь по захисниках Зайцевого, а поблизу Новгородського українських воїнів обстрілював снайпер.
На Маріупольському напрямку епіцентром вогневих протистоянь продовжує залишатись Широкине. По позиціям морських піхотинців ворог вів вогонь з гранатометів, зенітної установки, мінометів калібру 120мм, танку, РСЗВ «Град-П». Захисників Марїнки противник обстрілював з танку, мінометів калібру 120мм та 82мм. Поблизу Красногорівки зафіксовано застосування ворогом мінометів калібру 120мм та артилерійських систем калібру 122мм, а в районах населених пунктах Водяне та Новотроїцьке російсько-окупаційні війська вели вогонь з великокаліберних кулеметів та гранатометів.
На Луганському напрямку з мінометів калібру 120мм та крупнокаліберних кулеметів були обстріляні наші позиції під Новозванівкою, а з гранатометів різних систем та кулеметів – позиції поблизу Кримського, Попасної та Новотошківки.
Аби знизити вогневу активність ворога українські воїни неодноразово відкривали вогонь у відповідь.
Внаслідок обстрілів поранено трьох українських військовослужбовців”.

Na koniec tego wątku jeszcze film z Ługańska:

***

Z Rosji do Donbasu dojechał wczoraj 63 transport z pomocą humanitarną, w której przywieziono około 300 ton artykułów pierwszej potrzeby dla dzieci. Czołgów, armat i rakiet tym razem nie dostarczono:

Na koniec kilka zdjęć:

Kijów- miejsce egzekucji byłego deputowanego rosyjskiej Dumy, Denisa Woronienkowa.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Reklamy

106 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 24.03.2017r.- 757 dzień od nowego rozejmu.

 1. Pożar w składzie amunicji i broni w Bałakliji w obwodzie charkowskim ugaszony. Trwa likwidacja skutków pożaru-poinformował wiceminister obrony Ukrainy na konferencji prasowej w Kijowie.
  Na terenie przyległym do składów amunicji w Bałakliji w obwodzie charkowskim inżynieryjno-pirotechniczne jednostki Sił Zbrojnych Ukrainy rozpoczęły usuwanie niewybuchów.
  http://zik.ua/pl/news/2017/03/24/poar_w_skadzie_amunicji_i_broni_w_obwodzie_charkowskim_zosta_ugaszony_1067281
  Komentarz: Wygląda na to, ze pożar się wypalił. Zabrakło „paliwa” . Ciekawe ile po takich fajerwerkach pozostało amunicji i czy w jakikolwiek sposób zgromadzone na poligonie pociski nadają się do dalszej eksploatacji 🙂

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Tymczasem w tzw. strefie ATO. pojawiły się nowe informacje na temat zwłok jakie znaleziono 10 marca w okolicy Krasnogorowki (obwód doniecki pod kontrola Kijowa), w trakcie śledztwa prowadzonego przez ukraińska policję znaleźli się świadkowie morderstwa, którzy zeznali że dokonała go „grupa uzbrojonych i umundurowanych osób”. Jak sie okazało był to oficer ukraińskiej bezpieki (SBU) oraz dwóch „bojców ATO” z ukraińskiej 72 Brygady , którzy 3 marca w Awdijewce (obwód doniecki pod kontrola Kijowa) z jednego z lokali uprowadzili meżczyznę, prawdopodobnie dilera i zamordowali go pod Krasnogorowką;
  https://strana.ua/news/62353-oficer-sbu-mog-zhestoko-zabit-dosmerti-cheloveka-v-zone-ato.html

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Ambasady USA oraz Wlk. Brytanii na Ukrainie wezwały do wycofania poprawek wprowadzonych wczoraj do ustawy o tzw. e-deklaracjach, która wymuszała na politykach oraz urzędnikach ukraińskich publikowania informacji o swoich dochodach. Po tym jak wczoraj ukraiński parlament wprowadził te poprawki, praktycznie zniesiono obowiązek przedstawiania informacji o dochodach przez polityków oraz urzedników;
  https://strana.ua/news/62352-posolstva.html
  Dla przypomnienia, ustawa o tzw. e-deklaracjach była jednym z wymogów stawianych przez UE by Ukraińcy uzyskali do niej ruch bezwizowy.

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Kolejna „legenda kijowskiego majdanu” wali sie i kruszy. Ukraińscy dziennikarze odkryli ze Tatiana Czernowoł, obecnie ukraińska parlamentarzystka („Front Narodowy” Jaceniuka), pełniaca przez jakiś czas przy „pomajdanowych władzach” funkcję „pełnomocnika rządu d/s polityki antykorupcyjnej”, sama była zamieszana w aferę korupcyjną. Czernowoł miała w latach 2006 – 2007 uczestniczyć w sprzedazy, w zamian za łapówki, ziemi na Krymie;
  http://naspravdi.info/novosti/zhurnalist-borec-protiv-korrupcii-chernovol-imeet-korrupcionnoe-proshloe

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Małe OT?
  Singapurskie Ministerstwo Obrony przyznało firmie Singapore Technologies Engineering Ltd (ST Engineering) umowę na produkcję i dostawę wozów – Armored Fighting Next Generation (AFV). Jest to 29-tonowy pojazd (DMC 32 500 kg), który w pierwszej kolejności ma zastąpić wszystkie dotychczas używane wersie M113A2, w tym w wariancie ULTRA. Dostawy mają rozpocząć się od 2019 roku. Nie ujawniono ani wartości, ani liczby zamówionych wozów.
  http://www.defence24.pl/567500,nowy-bwp-z-singapuru-podpisano-kontrakt
  Komentarz: Dlaczego znak zapytania po OT, bo to Ukroboronprom miał chrapkę na ten kontrakt ( dostarczenie BTR-3 ). Jeśli Tajlandia postawiła na swój przemysł obronny to kontrakt na dostawę transporterów opancerzonych/wozów bojowych będzie nieaktualny.

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.