Wojna domowa na Ukrainie 25.03.2017r.- 758 dzień od nowego rozejmu.


 

 

Wraz z rozwojem Wojsk Obrony Terytorialnej, do której wg. słów szefa MON Antoniego Macierewicza miało się już zgłosić około 16 tysięcy ochotników, wyhamowuje polski wyścig zbrojeń mający zgodnie z deklaracjami wyborczymi PiS zapewnić nam poczucie pełnego bezpieczeństwa przed przewidywaną agresją wrogiego mocarstwa od Wschodu.

 

 

 

A więc, z obiecywanego wcześniej zakupu w tym roku od partnerów amerykańskich rakietowej tarczy powietrznej średniego zasięgu w ramach najdroższego polskiego programu obronnego „Wisła”, którego koszt został oszacowany na 30 do 50 mld złotych, okazuje się, że jego wdrożenie staje się nierealne. Chodzi o to, że w wyniku zmiana na stanowisku prezydenta Stanów Zjednoczonych, a więc i zmiana koncepcji prowadzenia polityki zagranicznej tego kraju, doprowadziła już do tego, że pertraktacje dotyczące zakupu amerykańskich rakiet, ostro przyhamowały. Obecnie uzgodnienia w kwestii zakupu rakiet „Patriot” ugrzęzły na bardzo powolnie prowadzonych negocjacjach.

Podobnie sytuacja przedstawia się jeśli chodzi o realizację programu „Orka” czyli zakupu okrętów podwodnych za kwotę ok. 10 mld złotych. Ten program również utkwił na 1,5 roku w miejscu, a dodatkowo upadła już koncepcja wspólnego zakupu okrętów podwodnych z Norwegią.

Poza tym, w zeszłym roku MON unieważniło już kilka istotnych przetargów mających podnieść poziom bezpieczeństwa zewnętrznego Polski, a więc elektronicznego systemu zarządzania polem walki na szczeblu taktycznym oraz na zakup dronów bojowych, czy też zamówienia okrętów obrony wybrzeża w ramach programu „Miecznik” i patrolowców (program „Czapla”), no i oczywiście co najważniejsze- zerwano negocjacje z francuską firmą „Airbus Helicopters” na zakup 50 śmigłowców bojowych „Caracal”.

Jeśli te programy utknęły w morzu niepamięci, to sprawa przerwanych negocjacji na zakup „Caracali” jest dość interesująca, bo jak w zwierciadle na jej przykładzie widać jak szef MON Antoni Macierewicz cynicznie manipuluje opinią publiczną.

Przypomnę, że po zerwaniu pertraktacji z „Airbus Helicopters” na zakup produkowanych przez nią maszyn, Macierewicz obiecał na początku października ubiegłego roku, że do końca grudnia polskie wojsko otrzyma dwa śmigłowce „Black Hawk” amerykańskiej firmy „Lockheed Martin”, która zresztą w swoim zakładzie w Mielcu wytwarza jakieś mało skomplikowane komponenty do produkowanych w USA helikopterów.

Następnie dzień później, podczas wizyty w Łodzi, podał on dokładny harmonogram zakupów helikopterów „Black Hawk”, według którego poza wspomnianymi wcześniej dwoma helikopterami, miało zostać zakupione do końca 2017 roku jeszcze dodatkowo osiem takich maszyn, a w rok później jeszcze jedenaście.

Około miesiąca później Macierewicz wycofał się z części obietnic, dotyczących zakupu 19 amerykańskich helikopterów w latach 2017-2018, mówiąc, że „nigdy nie była ona aktualna”, ale za to potwierdził jeszcze raz zakup dwóch helikopterów dla wojsk specjalnych.

Pomimo tych, składanych z całą powagą przez Macierewicza zapewnień, niestety dwa helikoptery dla polskiego wojska do końca ubiegłego roku nie dotarły.

W związku z zainteresowaniem się mediów, jaka jest tego stanu rzeczy przyczyna, ówczesny rzecznik MON Bartłomiej Misiewicz wyjaśnił, że nastąpiło pewne opóźnienie „wynikające z przerwy świątecznej” i wzt. „pojawią się one w najbliższym czasie”. Potwierdził też wówczas, że prace nad zakupem tych dwóch maszyn toczą się oddzielnie od głównego przetargu na kilkanaście śmigłowców.

W połowie stycznia, przy okazji przeglądów resortów, szef MON zadeklarował, że „pierwsze dwa śmigłowce” dostarczone zostaną „na przełomie stycznia i lutego”.

Następnie na początku lutego, gdy dziennikarze zapytali Macierewicza, dlaczego nie ma jeszcze obiecanych dwóch helikopterów? Zadeklarował on wówczas, że ich „dostawa nastąpi najpóźniej w marcu”.

Obecnie okazuje się, gdy już mija marzec, że nie są prowadzone żadne negocjacje w sprawie zakupu śmigłowców poza ogłoszonym w lutym przetargu.

A więc, przez prawie pół roku szef MON okłamywał opinię publiczną zapewniając ją o tym, że po zerwaniu przetargu zaopatrzenie wojska w helikoptery nie ucierpi.

I tak, kilka dni temu MON na zapytanie poseł PO Małgorzaty Niemczyk o to, czy prawdą jest, że resort obrony chce „wypożyczyć trzy śmigłowce MH-60x”?

W odpowiedzi na to pismo wiceminister MON Bartosz Kownacki, który jest odpowiedzialny za zakupy uzbrojenia dla Polskich Sił Zbrojnych odpowiedział, że:

„Oprócz wszczętych w MON postępowań na pozyskanie śmigłowców CSAR-SOF (bojowego poszukiwania i ratownictwa w wariancie pododdziałów Wojsk Specjalnych) oraz ZOP (do zwalczania okrętów podwodnych), również wyposażonych w sprzęt medyczny pozwalający na prowadzenie akcji poszukiwawczo-ratowniczych CSAR (bojowego poszukiwania i ratownictwa), resort obrony narodowej nie prowadzi żadnych innych negocjacji w obszarze śmigłowców dla Sił Zbrojnych RP.

Zgodnie z powyższym, resort obrony narodowej nie prowadzi również negocjacji w sprawie wymienionej w zapytaniu, tj. wypożyczenia trzech śmigłowców MH-60x dla Wojsk Specjalnych”.

Oznacza to ni mniej ni więcej, że kilka miesięcy zwodzenia nas o tym, że już zaraz, za chwilę zostaną przekazane polskiemu wojsku dwa helikoptery „Black Hawk” były wierutnym kłamstwem.

A więc, jak my- obywatele tego kraju, mamy się czuć bezpiecznie jeśli okazuje się, że składane obietnice przez szefa MON Antoniego Macierewicza, jedynie z przyczyn wizerunkowych, są obiecankami wyssanymi z palca?

Czy osoba o takich negatywnych cechach osobowych może stać na czele resortu obrony?

Przecież to co on deklaruje, a to co robi stoi ze sobą w sprzeczności, a więc jeśli obiecuje on wzrost bezpieczeństwa kraju, to de facto prowadzi do jego osłabienia. Komu więc zależy na tym, aby Polska stała się krajem słabym podatnym na szantaż i naciski zewnętrzne? Przez kogo narzuconą misję wykonuje szef MON?

 

 

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu ostatniej doby sytuacja wzdłuż linii frontu w Donbasie ustabilizowała się na średnim poziomie działań zbrojnych, podejmowanych przez stronę ukraińską, jakie widoczne już są od kilku tygodni.

I tak, już w godzinach popołudniowych ukraińscy żołnierze przy użyciu ciężkiej artylerii i czołgów, przeprowadzili ostrzał północnych obrzeży Doniecka i okolic Jasinowatej. W Doniecku ostrzelane zostały tereny w okół lotniska, w tym w rejonie serwisu „Volvo-Center”, zaś na obrzeżach Jasinowatej miejscowość Jakowlewka, a na południowym odcinku frontu donieckiego wieś Sosnowskoje. Ostrzał prowadzony był przy użyciu artylerii kaliber 152 i 122 mm oraz czołgów.

Później, bo w godzinach nocnych, ukraińscy żołnierze przeprowadzili ostrzał wsi Trudowskij oraz zachodnich obrzeży dzielnic- Kijowskiej i Piotrowskiej, w Doniecku. W wyniku tego ostrzału zostały bezpośrednio trafione pociskami dwa domy jednorodzinne przy ulicy Szestakowa nr. 35, gdzie w wyniku bezpośredniego trafienia w dach wybuchł pożar i przy ulicy  Łukjanienki nr. 17, w którym zostały wbite szyby w dwóch oknach i uszkodził się dach. Natomiast w dzielnicy Kijowskiej uszkodzone zostały dwa domy znajdujące się przy  ulicy Deputowanych nr. 2 i 4.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu w Donbasie, ukraińscy żołnierze w ciągu minionej doby jedenaście razy ostrzelali terytorium ŁRL.

I tak, przy użyciu ciężkiej artylerii kaliber 122 mm oraz moździerzy kaliber 120 i 82 mm, a także opancerzonych wozów bojowych, różnego rodzaju granatników oraz karabinów maszynowych przeprowadzono ostrzał okolic wsi Logwinowo, Kalinowo, Kalinowo-Borszewatoje, Sokolników, Niżnieje Łozowoje i Rajewki oraz miejscowości Pierwomajsk.

Jak przekazał wczoraj przedstawiciel sztabu dowództwa Milicji Ludowej ŁRL Andriej Maroczko, w ciągu minionego tygodnia siły ATO utraciły 15 swoich żołnierzy w wyniku strat niebojowych, których przyczyną głównie było nadużywanie alkoholu oraz nieumiejętnego obchodzenia się z bronią i sprzętem wojskowym.

 

Poniżej jeszcze raport dobowy sporządzony przez służbę prasową sztabu ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego tzw. operację antyterrorystyczną (ATO) w Donbasie:

„Зведення прес-центру штабу АТО на 18.00 24 березня 2017 року
Російсько – терористичні війська продовжують вести інтенсивний вогонь по позиціях сил АТО. З початком доби зафіксовано 48 обстрілів. Найбільше їх було на Донецькому напрямку. По позиціям поблизу населеного пункту Зайцеве ворог вів вогонь з гранатометів та кулеметів, також на даному напрямку зафіксовано використання противником артилерії калібру 152мм. Гранатомети різних систем та великокаліберні кулемети російсько-окупаційні війська використовували поруч Авдіївки та Майорського, згодом долучивши до обстрілів міномети калібру 120мм. А по позиціях поблизу шахти Бутівка українських захисників обстрілював танк. По українським позиціям поблизу Троїцького ворог вів вогонь з мінометів, гранатометів та великокаліберних кулеметів.
На Маріупольському напрямку, позиції українських захисників поблизу Широкиного та Водяного ворог обстрілював з мінометів калібру 120мм та 82мм. Поблизу Водяного морських піхотинців обстрілював снайпер.
На Луганському напрямку, по позиціям неподалік Новозванівки ворог вів вогонь з мінометів калібру 82 мм, гранатометів та кулеметів.
Під час ворожого обстрілу поранено мешканця Авдіївки.
З початком доби загинули двоє українських захисників”.

 

„Зведення прес-центру штабу АТО за минулу добу 25 березня 2017 року
Ситуація в районі проведення АТО залишається напруженою, але контрольованою Збройними Силами України. За минулу добу російсько-окупаційні війська 78 разів обстріляли позиції українських захисників.
На Донецькому напрямку, під вогнем артилерійських систем калібру 152мм опинились позиції неподалік Зайцевого. Міномети калібру 120мм ворог застосував поблизу Майорського, Авдіївки, Верхнєторецького, а з мінометів калібру 82мм противник вів вогонь по позиціям під Авдіївкою, Троїцьким, шахтою Бутівка, Верхнєторецьким, Новоселівкою Другою. Гранатомети різних систем та великокаліберні кулемети російсько-окупаційні війська застосовували поруч Авдіївки, Пісків, Невельського, Луганського. А по захисниках шахти Бутівка бив танк.
На Маріупольському напрямку, позиції під Широкиним та Водяним ворог обстрілював з мінометів калібрів 120мм та 82мм. З гранатометів та кулеметів ворог вів вогонь по позиціям поблизу Водяного, Гнутового, Широкиного та Талаківки. Морських піхотинців під Водяним обстрілював снайпер.
На Луганському напрямку, по позиціям неподалік Новозванівки ворог вів вогонь з мінометів калібру 82мм, гранатометів та кулеметів.
За минулу добу двоє українських захисників загинули, ще двоє, отримали поранення”.

 

Na koniec tego wątku jeszcze krótki film dokumentujący skutki ukraińskiego ostrzału miejscowości Donieck-Siewiernyj:

I jeszcze dwa filmy ze Spartakusa i Aleksandrowki leżącej na zachodnich obrzeżach Doniecka:

 

***

 

Na koniec kilka zdjęć:

Na słynnej już scenie Donbas Opery odbył się wczoraj konkurs III Otwartych Pokazów Sztuki Choreograficznej pt. „Dziadek do orzechów”.

 

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

 

 

 

***

 

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Reklamy

65 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 25.03.2017r.- 758 dzień od nowego rozejmu.

 1. Wczoraj w jednej z miejscowości obwodu rówieńskiego na zebranie jednej z ukraińskich (legalnych) partii politycznych wtragnęła grupa „weteranów ATO” z tzw. batalionu ‚Ajdar”. Doszło do pobicia kilku osób, wśród ktorych były kobiety oraz osoby starsze i niepełnosrwane, a takze przetrzymania ich az do czasu przyjazdu policji (czyli przez godzinę);
  http://vesti-ukr.com/politika/231341-vooruzhennye-ajdarovtsy-vzjali-v-zalozhniki-ljudej-v-rovenskoj-oblasti

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Były „wódz” banderowskiego „Prawego Sektora”, któremu pozostało obecnie szefowanie zbrojnej bandzie zwanej „Ukraińską Armia Ochotniczą”, Dmytro Jarosz, wezwał do pełnego zerwania stosunków dyplomatycznych z „państwem-agresorem”, czyli z Rosją. Na pytanie co zrobić z pracującymi tam obywatelami Ukrainy, których oficjalnie jest tam 2 miliony (nieoficjalnie mówi się o 4 do 5 milionach), Jarosz stwierdził ze są oni pozbawieni „dumy narodowej” skoro pojechali do pracy w Rosji z którą Ukraina prowadzi wojnę i należy zakazać im powrotu;
  https://mianews.ru/ru/2017/03/25/yarosh-predlagaet-zapretit-vozvrashhatsya-ukraincam-rabotayushhim-v-rossii/

  Polubione przez 2 ludzi

  • I odnośnie ukraińskich gastarbeiterów, ukraińscy eksperci informują że Ukraine opuszczają masowo takze wszelkiego rodzaju specjalisci różnych branż przemysłowych. Jako przykąłd podano m.in sytuacje w Odeskich Zakładach Przemysłowych gdy na przełomie 2016/207 miały one kilkumiesięczny „przestój” z pracy zwolniło sie 56 wykwalifikowanych pracowników;
   http://www.politnavigator.net/s-ukrainskikh-predpriyatijj-razbegayutsya-kvalificirovannye-specialisty.html

   Polubione przez 3 ludzi

  • Ci ludzie naprawdę nie rozumieją jak funkcjonuje państwo, przecież banicja 2 mln głównie młodych mieszkańców kraju stałaby się przyczynkiem do kompletnego upadku raju. Ci ludzie wspierają ekonomię Ukrainy przelewami finansowymi, rodzą dzieci, które MOŻLIWE, że wrócą na Ukrainę. Bez tych osób (wpłacających składki na ubezpieczenie) system emerytalny z powodu deficytu wydatków bieżących załamałby się.

   Polubione przez 4 ludzi

   • Raczej nie wrócą. Mój „starszy” wyjechał do pracy na Zachód. Firma, z którą wiele lat w Polsce współpracował, zaproponowała mu tam pracę w zawodzie (ma wyższe wykształcenie). Mieszka tam już dwa lata. Jak ostatnio był w Polsce, to powiedział, że jeśli wróci, to chyba na emeryturze. Więc on nie płaci na moją przyszłą emeryturę, a takich jest parę milionów. 😦

    Pozdrawiam

    Polubione przez 4 ludzi

 3. Wczoraj w Zagrzebiu odbył się mecz eliminacji MŚ w Piłce Nożnej 2018 pomiędzy Chorwacją, a Ukrainą. Grupa kibiców „szczerych ukraińskich patriotów” postanowiła zorganizowac „protest” pod ambasada Rosji, jednak chorwacka policja chyba nie zrozumiała „przesłania” tej demonstracji i sześciu najbardziej aktywnych ‚patriotów” „zaprosiła” do złozenia „wizyty” w swojej siedzibie…
  http://zn.ua/WORLD/v-zagrebe-policiya-zaderzhala-ukrainskih-bolelschikov-243390_.html

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Tymczasem na złość tzw. wolnym mediom z Zachodu, które ciągle „trąbią” o rosyjskiej agresywnej polityce, 8 państw „strefy arktycznej”, czyli Rosja, Kanada, Dania, Finlandia, Islandia, Norwegia, Szwecja i Stany Zjednoczone podpisały umowę o współpracy w tym regionie. Umowa m.in określa zasady na jakich maja działać sygnatariusze w przypadku katastrof w tym regionie oraz ich wspólnych działań w Arktyce;

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Wieści z Bałakłeji w obwodzie charkowskim, gdzie doszło do pożaru oraz wybuchu w składzie amunicji. Jak oceniają wojskowi specjalisci operacja rozminowywania terenu składów oraz okolicy może zając do 2 miesiecy;
  https://strana.ua/news/62371-voennye-sklady-v-balaklee-hotyat-razminirovat-za-2-mesyaca.html
  Tymczasem ciagle trwają eksplozje amunicji, a miasto trzeci dzien pozbawione jest dostaw gazu;
  https://strana.ua/news/62380-utrom-v-balaklee-vse-eshe-razdayutsya-vzryvy-gorod-tretij-den-bez-gaza.html
  Policja zatrzymała pierwszego szabrownika który „dobrał się” do miejscowej szkoły;
  https://strana.ua/news/62393-v-balaklee-zaderzhali-marodera-ograbivshego-shkolu.html

  Polubione przez 2 ludzi

 6. Znowu Macierewicz we wstępniaku. Ktoś wczoraj o tym pisał i miał rację, bo obecnie 90% wstępniaków otwiera Macierewicz. Jakieś osobiste podjazdy, czy co, bo co rusz Antoni wyskakuje z lodówki, pralki, telewizora czy bloga. jak pan chce się bawić w polactwo pis kontra po czy kod, to niech pan zmieni nazwę i charakter bloga, bo tego typu historyjek mamy w bród na wiodących portalach, w prasie, radiu i tv.

  Polubione przez 2 ludzi

  • El Banano 🙂 🙂 🙂

   Dużo tych nicków jeszcze naprodukowałeś ? 🙂 🙂 🙂

   Mina ci zrzednie jak Antoni wezwie cię do broni 🙂 🙂 🙂

   Będziesz wtedy inaczej śpiewał 🙂 🙂 🙂

   Polubienie

  • Panie Banan , zdarza mi się mieć czasem odmienne spojrzenie na niektóre sprawy niż gospodarz bloga ale rozumiejąc że jesteśmy tu tylko gośćmi nie próbuję wprowadzać swojego porządku w cudzej kuchni i do tego gorąco zachęcam również pańską szanowną osobę

   Polubione przez 4 ludzi

  • Mi osobiście Macierewicz nie podoba się ani trochę. Ale tutaj są dwie sprawy, za różnego rodzaju programy zbrojeniowe płacą Polacy w podatkach. 13 mld na śmigłowce + 30-50 mld na program Wisła + wydatki na dwie łodzie podwodne, to daje sumę większą niż koszty obniżenia wieku emerytalnego i 500 + razem wzięte. Suma programów o których mowa w art wstępnym, zamyka się na poziomie co najmniej 50 – 100 mld zł. Przypomnę w tym miejscu że zadłużenie Państwa to 1 bilion, czyli planowane wydatki na zbrojenia to 1/10 całkowitego zadłużenia. Rząd PO planujący takie wydatki miał zamiar obciążyć Polaków, czyli nas wszystkich. To że Macierewicz ogranicza te wydatki podoba mi się bardzo i absolutnie nie rozumie dlaczego robi się z tego zarzut. Nie mam też zamiaru bronić ani generałów ani pułkowników którzy odchodzą z Armii. Ani generałowie ani pułkownicy nie są dziećmi a do stanowisk nie dochodzili dzięki jakimś tam genialnym zdolnościom (mam niejakie przeświadczenie że żaden z nich nie zrobi kariery w cywilu) ale dzięki układom które wypracowali sobie w układzie.

   Polubione przez 1 osoba

   • Ja opisując tą patologię, nie mam do nikogo pretensji o to, że de facto wydatki na wojsko zmalały- bo to jest nieprawda, tylko o to, że Macierewicz obiecuje złote góry, z czego nie ma zamiaru się wywiązać, a co „głupi lud” (jak to określił jeszcze inny prominentny działacz partii prawych i sprawiedliwych- Jacek Kurski) ma bez zmrużenia okiem kupić. Chodzi tu więc o kłamstwa jakimi posługuje się Macierewicz jednocześnie pozując na świątobliwego katolika, co plackiem leży pod Krzyżem. Ja pokazuję tylko jego obłudę, fałsz i zakłamanie i przestrzegam tym samym przed tym człowiekiem i tylko, którzy pociągają za sznurki tej marionetki.

    Czy te wyjaśnienie dotarło do Szanownego Pana?

    Pozdrawiam.

    Polubienie

 7. OT bankowe, agencja „Bloomberg’ poinformowała ze niemiecki państwowy bank „KfW” (trzeci najwiekszy bank w Niemczech) przez „pomyłkę” miał dokonać przelewu ponad 5 miliardów euro (!) na konta czterech innych banków. Jak tłumaczy zarząd banku doszło do tego z powodu ‚awarii technicznej”,a nieprawidłowe przelewy juz anulowano oraz że sprawa jest wyjasniana;
  https://www.bloomberg.com/news/articles/2017-03-24/bank-known-for-lehman-blunder-transfers-5-4-billion-in-error

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Może nie powinnam pisać tego co napiszę ale Pana blog, AdNovum zawsze był dla wielu osób źródłem prawdziwej i rzetelnej informacji. Mam tu na uwadze przede wszystkim osoby, które nie znają języka rosyjskiego i w związku z tym nie są w stanie samodzielnie uzyskać istotnych informacji.
  Moje krytyczne uwagi mają więc na celu przede wszystkim to, aby jak najwięcej osób miało możliwość poznania i dotarcia do prawdy.

  Niestety, ale od pewnego czasu robi się tu coraz bardziej nieprzyjemnie, co na pewno nie zachęca czytelników i potencjalnych dyskutantów. I nie chodzi o dyskusję merytoryczną.

  Oczywiście, jak Pan wczoraj napisał – jest to Pana autorski blog i Pan tu decyduje. Tylko, że nie zawsze zajmuje Pan stanowisko wobec spraw, w stosunku do których moim zdaniem – powinien Pan zareagować. Jest to np. kradzież praw autorskich w sytuacji, gdy wklejane są cudze teksty sygnowane nickiem użytkownika, bez podania autora czy linku.
  Komentarze składające się wyłącznie z epitetów mogących służyć do wszczęcia postępowania karnego również pozostają bez Pana reakcji, nawet w postaci ostrej reakcji słownej.

  Spotkałam się z opiniami, że jest to ruski blog, ponieważ „nawet piszą tam po rosyjsku zamiast po polsku.” Dotyczyło to okresu, gdy Brusek wklejał kilometrowe rosyjskie teksty bez tłumaczenia. Szlag mnie wtedy trafiał, ale ponieważ nie miał Pan co do tego żadnych uwag, więc się nie odzywałam. To Pana blog i Pan tu decyduje, również o formie komentarzy. Podkreślam, że znam rosyjski i dla mnie osobiście nie było żadnym problemem zrozumienie tekstu.

  Następna sprawa, o której była mowa we wczorajszej dyskusji na temat bloga, a o której to sprawie miałam podobne zdanie już dawno. Być może nie zdaje sobie Pan z tego sprawy jako spec w temacie, ale mam na względzie cały czas osoby, które nie znają języka rosyjskiego. Chodzi o to, że wiele bardzo ważnych spraw przedstawia Pan wyłącznie w prezentowanych filmach, bez omówienia tematu choćby w dwóch zdaniach. Jest to więc często informacyjna luka dla wielu czytelników bloga.

  Szkoda, że traci Pan czytelników i komentatorów w wyniku jakichś insynuacji czy zwyczajnych męskich fochów (myślałam do tej pory, że jest to cecha wyłącznie kobiet).
  Szkoda też, że są osoby, których spotkało rozczarowanie.

  Szefie, napisałam w historii tego bloga wiele komplementów pod Pana adresem, teraz więc przyszedł czas na krytykę.

  To Pana blog i jeżeli życzy Pan sobie, aby był on skupiskiem rosyjskojęzycznego towarzystwa wzajemnej adoracji, to wycofuję wszystkie krytyczne uwagi. Pan decyduje jaką rolę blog ma pełnić.

  Polubione przez 3 ludzi

  • Pani ariado80 bardzo jestem wdzięczy za tak wyczerpujące temat słowa krytyki pod moim adresem.

   Z którymi, nie mając innego wyjścia, muszę się zgodzić.

   Ale wobec tej opinii, cytuję:

   „Szkoda, że traci Pan czytelników i komentatorów w wyniku jakichś insynuacji czy zwyczajnych męskich fochów (myślałam do tej pory, że jest to cecha wyłącznie kobiet).
   Szkoda też, że są osoby, których spotkało rozczarowanie”.

   Nie mogę pozostać obojętny, bo jest ona zupełnie nie trafiona.

   Co do tłumaczenia treści filmów, to uważam, że warto jest poświęcić trochę swojego czasu na to aby zapoznać się i następnie zrozumieć piękną i śpiewną mowę naszych wschodnich braci.

   Jeśli ja mogę tego dokonać, to może inny też włożą trochę wysiłku.

   Mój blog nie jest onetem, interią czy też innym TVN24, w związku z tym, sądząc, że mam do czynienia z ludźmi inteligentnymi, którzy umieją samodzielnie ocenić fakty, nie muszę chyba – podobnie jak wymienione wyżej media- podawać gotowych formułek?

   Zresztą ten przekaz, który uważam za bardzo starannie ukrytą propagandę i manipulację, mnie całkowicie nie interesuje.

   Na koniec jeszcze raz chciałbym podziękować za słowa bardzo wyważonej krytyki.

   Z poważaniem: AdNovum i

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 3 ludzi

   • Może niezbyt precyzyjnie się wyraziłam w sprawie dot. filmów. Nie chodziło mi o tłumaczenie treści filmów (byłby to nonsens), czy broń boże interpretację faktów ale o to, że niektóre ważne wydarzenia i fakty przedstawia Pan wyłącznie w „serialu” filmowym, bez informacji czego dotyczą. Osoby, które nie znają rosyjskiego są więc pozbawione choćby wiedzy ogólnikowej na temat wiadomości zawartej w filmie. Chodzi mi o wiadomości, które nie są przedstawione w części wstępnej i nie były przedstawiane w postach osób komentujących a są istotne.
    I zdarza się, że „nierosyjskojęzycznych” odsyła Pan do przedstawionego wyżej filmu.

    Uważam, że Pana blog nie powinien być elitarnym klubem, ale ze względu na wagę problemów, powinien dotrzeć do jak najszerszych kręgów Polaków.

    Polubione przez 3 ludzi

    • Ponownie zgadzam się z Panią, zapraszając jednocześnie do współpracy w rozwiązaniu palącego problemu braku wyjaśnienia co zawierają publikowane przeze mnie filmy.
     Jak sądzę, przy Pani znajomości rosyjskiego nie będzie stanowić to żadnego problemu, bo w przypadku mojej skromnej osoby jest z tym problem, z prozaicznego powodu BRAKU CZASU!!!!

     Jeśli wyrazi Pani chęć na taką współpracę, to będę bardzo zobowiązany i zapewne czytający bloga również.

     Pozdrawiam Serdecznie.

     Polubione przez 3 ludzi

     • Dziękuję serdecznie za tę propozycję. To dla mnie zaszczyt. Mam jednak wątpliwości co do własnych możliwości (w tym czasowych). Może pozwoli Pan, że w przypadku ważnej informacji przedstawionej w filmie (wyłącznie) napiszę w komentarzu np. że w przedstawionym przez Szefa filmie 3 od góry A.Zacharczenko oświadczył, że…

      Polubione przez 4 ludzi

     • No to umowa stoi 🙂

      Jak widzę, dopiero teraz Pani zorientowała się, że nawet zamieszczenie tych kilku zdań wyjaśniających meritum filmów wymaga dodatkowego czasu.

      Czasu, którego z własnej woli poświęcam na relacje z tej bezsensownej i okrutnej wojny domowej. I to jest dla mnie, gwoli wyjaśnienia, priorytet.

      Pozdrawiam.

      Polubione przez 1 osoba

   • Nie chce się wtrącać, ale w przypadku pani @Ariada80 radziłbym sobie uwagi wziąźć do serca, dawaj po prostu choćby zdanie czy dwa streszczenia. Co do „wstępniaków” z niejakim Panem Antonim w ‚roli głównej” to nie będę się powtarzał bo dawno temu się na ten temat ‚wypowiedziałem’, ale tak jak napisałeś to jest twój ‚autorski blog” i ty decydujesz…

    Polubione przez 2 ludzi

    • „Nie chce się wtrącać, ale w przypadku pani @Ariada80 radziłbym sobie uwagi wziąźć do serca”- no, ale niestety się jednak wtrąciłeś, co co oczywiście biorę sobie do serca.

     Jeśli masz jeszcze jakieś uwagi to proszę je zgłaszać, bo jak widzę dzisiejszy wieczór nie będzie poświęcony tematowi wojny domowej na Ukrainie, tylko tego w JAKI SPOSÓB JA MAM PROWADZIĆ SWÓJ BLOG.

     Ostatecznie przecież mogę go nie prowadzić 🙂

     Polubione przez 2 ludzi

 9. Zabójstwo byłego rosyjskiego członka Dumy Rosyjskiej Denis Voronenkova w centrum Kijowa i wybuchów w składach amunicji w pobliżu Bałaklija. W programie „W polityce” w czasie dyskusji Siergiej Rudenko z politologiem Vladimir cebulą i Bacho Korchilavoyu.
  Był prowadzony sondaż telefoniczny:
  Czy czujesz się bezpieczny na ulicach Ukrainy.
  Na 2637 dzwoniących 37% osób czuje się bezpiecznie.
  Aż 63% nie czuje się bezpiecznie.
  Moim zdaniem to tragedia!!!
  Rewolucja godności rozdaje swoje zgniłe owoce!!
  http://espreso.tv/video/244184

  Polubione przez 5 ludzi

  • Rewolta wszczęta pod propagandowym hasłem „godności” miała na celu wyłącznie doprowadzenie do destabilizacji sytuacji na zachodnich granicach FR. O ludziach, poza wykorzystaniem ich jako narzędzie, nikt nie myślał. Liczył się w tym przypadku główny cel.

   Jedynie, co obecnie Ukraińcy mogą zrobić w tej sytuacji to puknąć się mocno w głowy, bo na resztę już jest za późno.

   Nie chciałbym, żeby w Polsce doszło do takiej sytuacji, ale widząc ruchy wykonywane przez elity władzy, wszystko jest możliwe.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 3 ludzi

   • Nie zgodzę się; wojna „pro-rosyjsko”-„proeuropejska”, w założeniu miała być tematem zastępczym, odwracającym uwagę „szczerych ukraińskich patriotów” od „proeuropejskich” działań w Wierchownej Radzie (dla „proeuropejskich” władz z Kijowa w założeniu to było jedynie „zajęcie dla majdaniarzy, poza Kijowem”), ale się rozkręciła dzięki wydatnej pomocy USA (była w ich interesie) i naszych antyrosyjskich „inteligentnych inaczej” (ciekawe co chcieli zyskać, a im się jedynie, nie udało), i stała się głównym problemem destabilizującym Ukrainę.

    Polubione przez 1 osoba

 10. Takie OT w sprawie pożaru na ukraińskim poligonie.

  Przedstawiciele NATO przybyli do Bałakliji w obwodzie charkowskim, gdzie doszło do pożaru w jednym z największych składów amunicji – poinformowała w sobotę gubernator obwodu Julia Swietlicznaja.
  https://pl.sputniknews.com/swiat/201703255116304-sputnik-ukraina-balaklija-nato/
  Według informacji z prasy i mediów to dopiero delegacja, która ma zająć się szacowaniem szkód i planami ewentualnej pomocy w rozminowaniu terenu z niewybuchów.
  Co ważne agendy i pracownicy NATO od lat współpracują z kolejnymi rządami w Kijowie w utylizacji paliwa rakietowego i „przeterminowanej” amunicji.
  W roku 2016 min poświecono głównie na planach utylizacji min przeciwpiechotnych i ppancernych. Pomimo tego, że Ukraina podpisała: Traktat ottawski (Konwencja o zakazie użycia, składowania, produkcji i przekazywania min przeciwpiechotnych oraz o ich zniszczeniu) i zobowiązała się do utylizacji min to jednak nadal pola minowe są stosowane jako zapora przed ewentualnym atakiem zarówno przez separatystów jak i wojsko UA.
  https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_parties_to_the_Ottawa_Treaty
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Traktat_ottawski
  Miny stały się powodem śmierci i kalectwa setek mieszkańców Donbasu ( i żołnierzy UA). Problem był na tyle poważny, ze interweniowała FR dokładając starań, by zapis o rozminowywaniu terenu wszedł w życie.
  http://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/kryzys-na-ukrainie-wyznaczono-najwazniejsze-obszary-do-odminowania,603309.html
  W 2015 roku zutylizowano na terenie Ukrainy 3.3 ton min przeciwpiechotnych (blisko 20 000 sztuk)
  https://pl.wikipedia.org/wiki/PFM-1

  Polubione przez 2 ludzi

 11. Tymczasem na Krym przybyła delegacja z Niemiec, poinformował o tym przedstawiciel Regionalnej Narodowo-Kulturalnej Autonomii Niemieckiej Krymu. Najwazniejszym celem delegacji sa rozmowy na temat potencjalnych możliwości inwestycji na Krymie dla niemieckiego biznesu;
  https://lenta.ru/news/2017/03/25/krim/
  Dla zainetresowanych, Regionalna Narodowo-Kulturalna Autonomia Niemiecka Krymu;
  http://deutsche-krim.ru/o-nemeckoy-nka-kryma/

  Polubione przez 2 ludzi

 12. „Batko” Łukaszenka (Prezydent Białorusi) jednak miał rację. Podczas dzisiejszej ‚zadymy” w Mińsku zatrzymano m.in (jak informuje „prodemokratyczne” radio Swoboda) „obywateli Białorusi na stałe zamieszkujacych Ukrainę”;
  http://www.radiosvoboda.org/a/news/28390374.html
  Jakąś Polkę też zatrzymano, czyżby jedną z kurierek, która miała zajmowac się przerzutem funduszy od „szerzących demokrację” fundacji z USA (oraz Niemiec)?
  http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/1030271,zatrzymana-polka-skazana-na-15-dni-aresztu.html

  Polubione przez 4 ludzi

 13. ‚Standardy’ (ale nie NATO) „niezwyciężonej armii kijowskiej”. W jednostce wojskowej w Zaporożu dowódca zakatował na śmierć swojego podkomendnego za to że ten pojawił się na służbie pijany;
  http://verge.zp.ua/2017/03/25/%D0%B2-%D0%B2%D0%BE%D0%B8%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%BE%D0%B9-%D1%87%D0%B0%D1%81%D1%82%D0%B8-%D0%B1%D0%BE%D0%B5%D1%86-%D0%B7%D0%B0%D0%B1%D0%B8%D0%BB-%D0%BF%D1%8C%D1%8F%D0%BD%D0%BE%D0%B3%D0%BE-%D0%B7%D0%B0/

  Polubione przez 3 ludzi

 14. Kolejny „rosyjski uchodźca polityczny” na Ukrainie staje się „kandydatem do odstrzelenia”? Ilja Ponomariow, zbiegły (wcześniej przed zastrzelonym Woronienkowem) na Ukrainę deputowany rosyjskiej Dumy Państwowej w udzielonym przez siebie wywiadzie (zresztą „rosyjskim opozycyjnym mediom”) praktycznie oskarżył Prokuratora Generalnego Ukrainy Łucenkę o to, że ten informujac o „znaczącej roli” zastrzelonego w Kijowie Denisa Woronienki w procesie przeciwko byłemu prezydentowi Ukrainy Janukowyczowi (dosłownie stwierdził ze Łucenko odpowiedzialny jest za „przecieki” w tej sprawie) „wystawił” go, czyli skazał na śmierć…
  https://strana.ua/news/62459-lucenko-podstavil-voronenkova-govorya-o-ego-roli-v-dele-yanukovicha-oppozicioner-gosdumy-rf.html

  Polubione przez 4 ludzi

 15. Bardzo dziwna dyskusja dzisiaj jest toczona na tym blogu.
  Mam na myśli krytyczne uwagi wobec szefa.
  Są one jakoby dyktowane troską o dobre imię i większą asertywnością przekazów.
  Wyrażę swoją opinię.
  Zgadzam się z nimi ale tylko w nielicznych szczegółach, które pomijam bo jestem tu gościem.
  Krytykanci szefa są po prostu leniuszkami, chcą dostać kawę do łóżeczka.
  Każdy z nich ma mnóstwo czasu na krytykę i uwagi, natomiast na propozycję zaangażowania się w proces twórcy wymiguje się brakiem czasu.
  Czyżby hipokryzja?
  Adwersarze mają pełną możliwość umieszczać na tym forum swoje spostrzeżenia poparte własnymi wnioskami jak i przytaczać wnioski, opinie oraz informacje z różnych źródeł które wg. nich są warte aby je tu umieszczać, oczywiście z podaniem źródła( tu linki do nich).
  Teraz na koniec was trochę zadziwię i rozśmieszę.
  Uczę się rosyjskiego, ale ponieważ mam bardzo mało czasu czynię to na kiblu, na nim to przez pół roku w czasie stękania i nie tylko przeczytałem połowę książki Gramatyka Języka Rosyjskiego Anny Szczęsny.
  Ciężko wychodzi dzieło zasadnicze jak i ciężko wchodzi dzieło zapragnione, ale nie zniechęca mnie to mimo trudności z pamięcią (71 lat).
  Naprawdę nauka nie boli wierzcie mi wiele razy to robiłem i nigdy nie czułem bólu.
  Alleluja i do przodu.
  Amen.

  Polubione przez 4 ludzi

 16. Jeszcze jeden sondaż.
  Czy jesteś zadowolony z pracy Naczelnego Antykorupcyjnego Biura Ukrainy (НАБУ)
  Sondaż telefoniczny w czasie audycji Siergieja Rudenko.
  http://espreso.tv/video/243494
  Czy jesteś zadowolony z pracy НАБУ?
  Zadowolonych jest 27%
  Niezadowolonych jest 73%
  W dyskusji sednem sprawy było pytanie, kto powinien być audytorem НАБУ, czy Anglik, czy Niemiec, czy Amerykanin.
  Znamiennym jest to, że Ukraińcy nie ufają Ukraińcom!
  Moje pytanie do Ukraińców:
  Jak można budować państwowość bez braku zaufania do tych którzy będą tym państwem rządzić??

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.