AdNovum

Wojna domowa na Ukrainie 26.03.2017r.- 759 dzień od nowego rozejmu.


W takim samym stanie znalazł się dzięki podskakiwaniu ten kraj.

 

Polskie MSZ pod kierunkiem Witolda Waszczykowskiego wyraziło swoje zaniepokojenie tym co się dzieje w związku z demonstracjami na Białorusi.

 

 

„Prewencyjne zatrzymania i aresztowania, jak również zastraszanie dziennikarzy i działaczy niezależnych organizacji, do których to aktów dochodziło zarówno w minionym tygodniu, jak i w dniu protestu, w tym przeszukanie lokali organizacji ‚Wiosna’, a także utrudnianie manifestantom dotarcia na miejsce demonstracji w Mińsku, to przykłady łamania podstawowych swobód obywatelskich i praw człowieka w ostatnim czasie na Białorusi” – napisano w przekazanym dziś rano w komunikacie MSZ.

W komunikacje napisano również, wypowiadając się nie wiadomo jakim prawem w imieniu całej UE, że:

„Podstawy, na których UE chce budować trwałe relacje z Białorusią, to poszanowanie praw człowieka i podstawowych wolności, w tym wolności słowa, prawa do zrzeszania się i zgromadzeń oraz przestrzeganie praw politycznych wszystkich ruchów społecznych, zgodnie z międzynarodowymi standardami i zobowiązaniami” 

Ciekawe w świetle tego jest, w jaki sposób przestrzega praw człowieka obecnie rządząca w Polsce ekipa polityczna? Czy przetrzymywanie z niewiadomego powodu w areszcie Mateusza Piskorskiego jest przestrzeganiem podstawowych swobód obywatelskich i praw człowieka, czy też jest jego zaprzeczeniem?

Jeśli więc ta władza chce kogokolwiek pouczać, to najpierw niech zajmie się praniem swoich brudów.

Po drugie, warto się zastanowić jakim prawem- pomijając to, że same mają niewiele mniej za uszami- polskie władze ingerują w wewnętrzne sprawy suwerennej Białorusi?

Czy władze Białorusi piszą podobne oświadczenia każdorazowo w przypadku siłowego rozpędzenia demonstracji jakie mają miejsce w Polsce, czy też w sprawie więźniów politycznych, których już się zdążyła dorobić wolna i demokratyczna III RP?

Przypomnę, że demonstracje, które odbyły się z okazji Dnia Wolności pod pretekstem protestu przeciwko wprowadzonemu dekretem Łukaszenki prawa o pasożytnictwie- cofającego m.in. pomoc medyczną dla ludzi nie płacących składek zdrowotnych, zorganizowane zostały przez sponsorowaną przez Zachód opozycję mianującą się demokratyczną. I do złudzenia przypomina to ten sam sposób prowadzenia wojny wewnętrznej ( którą szef polskiego MON Antoni Macierewicz określa mianem „wojny hybrydowej”) jaką już zastosowano w innych krajach, w których zachodni mąciciele postanowili obalić legalne władze.

Dodatkowo przy takich akcjach, prowadzona jest przez wiodące media jazgotliwa kampania propagandowa, co również i tym razem miało miejsce.

Otóż, według tych źródeł wczoraj na Białorusi miało dojść niemalże do horroru, bo nawet do „setek zatrzymanych”, kiedy to naprawdę liczba uczestników demonstracji nie przekraczała setki osób 🙂

Przykładem i dowodem jednocześnie na to jaka była prawdziwa liczba protestujących jest tekst jaki ukazał się wczoraj w „Gazecie Prawnej” (http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/1030235,bialorus-demonstracje-z-okazji-dnia-wolnosci.html), w której poinformowano, że:

„W Grodnie zebrało się ok. 150 osób na akcji, którą zainicjował ruch Mów Prawdę. W czasie wystąpień uczestnicy mówili o historii – w tym o utworzonej w 1918 r. niezależnej Białoruskiej Republice Ludowej, a także o trudnej sytuacji gospodarczej w kraju i dekrecie o pasożytnictwie.

W Witebsku, jak informuje ‚Radio Swoboda’, do zebranych wyszli przedstawiciele władzy i zaproponowali rozmowy w poniedziałek. Milicja uprzedzała uczestników, że akcja jest nielegalna. Na nieuzgodnionej z władzami miasta akcji w Homlu zebrało się ponad 100 osób.

Na godzinę 14 (12 czasu polskiego) zaplanowane jest rozpoczęcie akcji protestu w Mińsku. Mer stolicy uprzedził wcześniej, że wszelkie masowe akcje w tym dniu będą uznane za nielegalne. W okolicy stacji metra Akademia Nauk, gdzie zaplanowany jest początek protestu, stoją milicyjne więźniarki i polewaczki. Funkcjonariusze kontrolują dostęp do miejsca zbiórki, na którym obecnie są głównie dziennikarze”.

Kilka godzin później, w polskojęzycznych mediach zmienił się ton przekazu i teraz zaczęto pisać już o „setkach zatrzymanych demonstrantach” (http://www.polskieradio.pl/78/2807/Artykul/1744041,Masowe-zatrzymania-demonstrantow-w-Minsku):

„Do masowych zatrzymań uczestników opozycyjnej demonstracji, doszło w Mińsku. Niezależne media informują, że na milicyjne posterunki mogło trafić nawet kilkuset demonstrantów.”

Ten przekaz jakby na rozkaz wydany przez jedno centrum dyspozycyjne zaczęły również rozpowszechniać inne media:

http://wiadomosci.onet.pl/swiat/bialorus-masowe-zatrzymania-demonstrantow-w-minsku/zed2vql,

http://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/bialorus-zatrzymania-w-dniu-wolnosci,726578.html,

http://www.radiomaryja.pl/informacje/bialorus-masowe-zatrzymania-protestach-minsku/,

https://wiadomosci.tvp.pl/8219091/dramatyczny-dzien-wolnosci-na-bialorusi,

http://www.stefczyk.info/wiadomosci/swiat/rozproszony-protest-i-zatrzymania-w-minsku,19660374562,

http://belsat.eu/pl/news/jak-zdlawiono-dzien-wolnosci-w-minsku/,

http://info.wiara.pl/doc/3771839.Bialorus-setki-zatrzymanych-Polskie-MSZ-reaguje,

https://gosc.pl/doc/3770556.Setki-zatrzymanych-po-protestach-w-Minsku,

http://niezalezna.pl/96021-msz-apel-o-zaprzestanie-stosowania-przemocy-na-bialorusi.

 

W świetle powyższego aby poznać prawdę temat tych potężnych demonstracji i następnie aresztować, zamieszczam film dokumentujący przebieg zajść w Mińsku:

 

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Sytuacja jaka miała w ciągu minionej doby wzdłuż linii styku w Donbasie nie różniła się generalnie od tej jaka ukształtowała się w ciągu kilku ostatnich dni.

I tak,  około godziny 19:00 w dzielnicy Piotrowskiej przy ulicy Krasnej Zwiezdy nr. 56 w wyniku ukraińskiego ostrzału spłonął dom jednorodzinny, gdzie do gaszenia ognia nie mogła dojechać straż pożarna ze względu na trwający ciągły ostrzał okolic płonącego budynku.

Łącznie w ciągu minionej doby, w godzinach od 18:00 do 24:00, ukraińscy żołnierze wystrzelili około 911 pocisków z ciężkiej artylerii kaliber 152 i 122 mm i z moździerzy kaliber 120 i 82 mm. Poza tym ostrzał prowadzony był jeszcze przy użyciu opancerzonych wozów bojowych, granatników ręcznych i broni maszynowej. Z tych rodzajów broni wystrzelono w kierunku terytorium DRL ponad 1500 pocisków.

Ostrzelane zostały: obrzeża Doniecka, w tym teren lotniska i okolice serwisu „Volvo-Center”, wsie Aleksandrówka i Trudowskij, Żabiczewo oraz Jelenowka, i Jakowlewka koło Jasinowatej, Spartakus, obrzeża Gorłówki, a tam Szirokaja Błaka, Zajcewo i Ozerjanowka, Staromarewka koło Dokuczajewska, Niebiereżnoje koło Telmanowa, a także Sachanka, Sosnowskoje, Leninskoje, Oktjabr, Komiternowo i Kulikowo na południowym odcinku frontu donieckiego w obwodzie nowoazowskim:

 

Poza tym w rejonie ługańskiego odcinka frontu ukraińscy żołnierze trzy razy przeprowadzili ostrzał przy użyciu moździerzy kaliber 120 i 82 mm, opancerzonych wozów bojowych oraz automatycznych wyrzutni granatów AGS i ręcznych karabinów maszynowych, linii obronnych sił Milicji Ludowej ŁRL. Ostrzał prowadzony był w okolicy Donieckiego, Kalinowki i Krutej Gory.

 

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę udostępniony przez służbę prasową sztabu ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego tzw. operację antyterrorystyczną w Donbasie:

„Зведення прес-центру АТО на 18.00 25 березня 2017 року
Ситуація в районі проведення АТО залишається напруженою. З початку доби, російсько-окупаційні війська 39 разів відкривали вогонь, у тому числі з важкого озброєння, що заборонене Мінськими домовленостями.
Епіцентром вогневого протистояння став Маріупольський напрямок. Вже вночі, захисників Марїнки противник обстріляв з танку, а зранку почав активно застосовувати артилерію та міномети. З артилерійських систем калібру 122мм противник обстріляв морських піхотинців у Водяному, з мінометів калібру 120мм – оборонців Павлополя, Широкиного та Новотроїцького. Міномети калібру 82мм ворог застосував поблизу Талаківки, а зенітну установку ЗУ–23-2 – поблизу Широкиного. По позиціям поблизу населених пунктів Новотроїцьке, Широкине та Водяне вели вогонь ворожі снайпери.
На Донецькому напрямку, поблизу Авдіївки та Новгородського, російсько-окупаційні війська обстріл наших позицій вели з мінометів калібру 120мм. З мінометів калібру 82мм – по опорних пунктах поруч Новгородського та Зайцевого. З гранатометів різних систем ворог вів вогонь по позиціям біля Авдіївки, Троїцького, Кам’янки, а з великокаліберних кулеметів – поруч Луганського.
В окремих випадках, аби пригасити вогневу активність ворога, сили АТО відкривали вогонь у відповідь”.

 

„Зведення прес-центру штабу АТО за минулу добу 26 березня 2017 року
У районі проведення антитерористичної операції ситуація залишається напруженою. Минулої доби, російсько-окупаційні війська 81 раз обстріляли позиції українських військ.
Найбільша кількість обстрілів була зафіксована на Маріупольському напрямку, де ворог активно використовував зброю, що заборонена Мінськими домовленостями. Позиції під Водяним та Чермаликом противник накривав вогнем ствольної артилерії калібру 122мм, застосовував кулемети та гранатомети різних систем. Захисників Широкиного та Павлополя, підрозділи російсько-окупаційних військ обстрілювали з мінометів калібру 120мм, а по оборонцям Широкиного, Павлополя, Водяного, Талаківки та Красногорівки – з мінометів калібру 82мм. Під Новотроїцьким, Широкиним та Водяним проявляли активність ворожі снайпери. Захисників Широкиного обстрілювали з зенітної установки ЗУ-23-2, а Красногорівки – з протитанкового ракетного комплексу. По оборонцям Марїнки вів вогонь танк.
На Донецькому напрямку найбільшу активність ворог проявляв під Авдіївкою, Новгородським, Опитним та Троїцьким. Протягом всієї доби позиції наших захисників ворог обстрілював з крупнокаліберних кулеметів, гранатометів та з мінометів калібру 120мм та 82мм. Поблизу населених пунктів Зайцеве та Піски, зафіксовано застосування ворогом стрілецької зброї та мінометів калібру 82мм. З крупнокаліберних кулеметів та гранатометів різних систем противник обстрілював опорні пункти під Невельським та Кам’янкою.
На Луганщині гаряче було під Новозванівкою, де ворог застосовував гранатомети, кулемети та міномети калібру 82мм.
Для зниження вогневої активності ворога, підрозділи сил АТО відкривали вогонь у відповідь.
За добу поранено шість військовослужбовців сил АТО, ще двоє отримали бойові травми”.

 

Na koniec tego wątku jeszcze krótka relacja filmowa z miejscowości Spartakus:

I z punktu kontrolnego ŁRL przy moście prowadzącym do Stanicy Ługańskiej:

 

 

***

 

 

Na koniec kilka zdjęć:

Donieck- dla mieszkańców DRL rozpoczął się wczoraj projekt „Dzień wygodnych zakupów” w sieci handlowej „MOST”..

 

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

 

 

***

 

 

Pozdrawiam.

 

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Reklamy

86 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 26.03.2017r.- 759 dzień od nowego rozejmu.

 1. Ciekawy projekt finansowany ze środków UE.
  Projekt pn. Portal Muzeum Dziedzictwa Kresów Dawnej Rzeczypospolitej
  Głównym założeniem projektu jest cyfrowe udostępnienie informacji publicznych dot. o dziedzictwa Kresów Dawnej Rzeczpospolitej, w oparciu o rozproszone zbiory zgromadzone w polskich muzeach, stowarzyszeniach, fundacjach oraz kolekcjach osób prywatnych. Informacje te będą udostępniane w całości bezpłatnie. Portal ma być centralnym punktem gromadzenia i udostępniania jak największego zbioru treści, informacji i obiektów w formie cyfrowej 2d i 3d dotyczących dziedzictwa Kresów dawnej Rzeczypospolitej. Zasoby te stanowić będą zbiór uporządkowanych i publicznie dostępnych informacji o historii Kresów Rzeczpospolitej, współtworzącej warstwę narracyjną planowanego w dalszej kolejności Muzeum Dziedzictwa Kresów Dawnej Rzeczpospolitej. W pierwszej fazie działania portalu planowane jest pozyskanie i udostępnienie zasobów cyfrowych muzeów i instytucji kultury funkcjonujących na terenie województwa podkarpackiego, które zadeklarowały wstępnie udostępnienie swoich zasobów na cele realizacji projektu, a w dalszej perspektywie współpraca z instytucjami, organizacjami i osobami fizycznymi z kraju i zagranicy.
  http://kresymuzeum.pl/index.php/o-projekcie
  Komentarz: Bardzo ciekaw i fajna inicjatywa. W prostych słowach mozna nazwac to wirtualnym muzeum. Kazdy posiadający dostęp do internetu miałby mozliwość „zwiedzania” owego muzeum i poszerzania wiedzy o kresach. Nie jest to jakaś nowość w Polsce otwarto już takie muzeum upamiętniające… społeczność żydowską.
  http://wirtualnyspacer.polin.pl

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Trwa ‚trzeci rok wojny z rosyjską inwazja”, a ukraiński portal „Antikor.com.ua” informuje o „cynicznych władzach w Kijowie” które za bezcen wyprzedają ukraińskie przedsiębiorstwa branży energetycznej „rosyjskim oligarchom”. Powołując sie na opinie jednego z rosyjskich politologów w artykule napisano ze rosyjski biznesmen Babakow, były wiceprzewodniczący rosyjskiej Dumy Państwowej, miał ostatnio stac się właścicielem 50% udziałów w jednej z ukraińskich firm zajmujacej się dostarczaniem energii i to przy aprobacie Komitetu Antymonopolowego Ukrainy (!)
  http://antikor.com.ua/articles/158951-tsinizm_ukrainskoj_vlasti_rossijskie_oligarhi_skupajut_ukrainu_za_bestsenok_a_oni_s_pevichkoj_invali

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Amerykańska firma „Westinghouse Electric” (amerykańska ‚córka” koncernu ‚Toshiba”), która miała zastąpić „wyproszonych” z Ukrainy Rosjan („Rosatom”) i zajać się obsługą ukraińskich elektrowni jądrowych została ogłoszona BANKRUTEM 🙂 Informacja ma zostać ogłoszona wszystkim wierzycielom oficjalnie 31 marca, „zobowiazania finansowe” firmy (czyli długi) wynosić mają na chwilę obecną 7 mld dolarów;
  http://www.vesti.ru/doc.html?id=2870363

  Polubione przez 3 ludzi

  • Bankructwo firmy jest też końcem marzeń rządu w Kijowie na ( darmową) budowę zakładu przetwarzania resztek paliwa atomowego na terenie Ukrainy. Pozostaje plan B, czyli składowanie odpadów popromiennych w rejonie Czarnobyla.
   Bo na zapłacenie FR za przejecie resztek paliwa i zapłacenie nie można chyba liczyć.

   Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: