Wojna domowa na Ukrainie 27.03.2017r.- 760 dzień od nowego rozejmu.


 

I znowu przez polskie media przetoczyła się fala antyrosyjskiej histerii, dla której pretekstem były stosunkowo nieliczne demonstracje zorganizowane w kilku miastach Rosji przez sponsorowaną przez Zachód antyputinowską opozycję.

 

 

Powodem, dla którego zorganizowano pod kierunkiem Aleksieja Nawalnego te protesty miał być sprzeciw wobec polityki Putina, zaś w samej Moskwie organizator protestów dodatkowo protestowano przeciwko korupcji w państwie jakiej mają się dopuszczać pod przyzwoleniem prezydenta Rosji ludzie ze szczytów władzy. Przypomnę, że Nawalny przed wczorajszymi demonstracjami opublikował dowody mające świadczyć o rzekomo ukrytym majątku premiera Dmitrija Miedwiediewa.

A więc na początku marca br. wraz z założoną przez siebie Fundacją Walki z Korupcją (FBK) opublikował w internecie materiał, z którego wynika, że Miedwiediew jest posiadaczem majątku wartego wiele milionów dolarów. Ma dysponować nim poprzez sieć fundacji kierowanych przez osoby, z którymi premier studiował na wydziale prawa Leningradzkiego Uniwersytetu Państwowego.

W Moskwie protestujący najpierw przemaszerowali wzdłuż ulicy Twerskiej – arterii łączącej kilka placów w centrum stolicy. Według informacji przekazanych przez Polską Agencję Prasową (PAP), policja zatrzymywała uczestników protestu wzdłuż trasy przemarszu, a na placu Puszkina użyła pałek, by rozpędzić tłum. Krótko po rozpoczęciu demonstracji zatrzymany został sam Aleksiej Nawalny.

Organizatorzy demonstracji w Moskwie szacowali liczbę zgromadzonych nawet na 30 tysięcy. Policja stwierdziła natomiast, że manifestantów było co najwyżej 7-8 tysięcy. Zaś realnie było ich nieco ponad 10 tysięcy co wobec samej liczby mieszkańców Moskwy stanowi nieliczący się margines.

Jak podała na Twitterze organizacja „OWD-Info”, policja w Moskwie zatrzymała 700 osób. Z kolei według rosyjskich służb zatrzymanych jest ok. 500.

W Petersburgu protestujący przyszli na Pole Marsowe, skąd przemaszerowali na Plac Pałacowy. Liczbę zgromadzonych niezależne media oceniły na ponad 10 tysięcy; policja – na trzy tysiące. Realnie było ich około 5 tysięcy. Zatrzymania rozpoczęły się na centralnym Prospekcie Newskim. Łącznie zatrzymać miano- jak podały źródła „niezależne”, około 130 osób.

Natomiast jeśli chodzi o Krasnodar, to niezależne media poinformowały o 200 zatrzymanych, w Machaczkale – o 150. W Niżnym Nowogrodzie policja zatrzymała 24 osoby, a we Władywostoku ponad 30 osób. Tu akurat tzw. „niezależne media” nie podały liczby uczestników, ale o tym można się naocznie przekonać oglądając filmy zamieszczone poniżej. W głównych miastach na rosyjskim Dalekim Wschodzie, Syberii i Uralu liczba protestujących wyniosła od 150 osób w Barnaule do ponad 2 tysięcy w Nowosybirsku.

Wobec tych uczestników niedzielnej demonstracji, którzy już zostali zwolnieni, policja przeważnie sporządzała protokół o naruszeniu trybu zgromadzeń publicznych. Grozi za to grzywna w wysokości do 20 tys. rubli (około 350 USD).

Zatrzymanych policjanci pytali o cel, z jakim pojawili się na akcji protestu. Na komisariaty trafiło wielu niepełnoletnich; młodzież – głównie uczniowie szkół średnich i studenci – licznie przyszła na niedzielną demonstrację. Wielu z nich oczywiście z samej ciekawości i chęci uczestniczenia w ewentualnej zadymie.

Można powiedzieć, że w ten sposób 40-letni Aleksiej Nawalny rozpoczął swoją wiosenną kampanię wyborczą. A że szanse na wygranie ma zerowe, to i jego metody zdobycia władzy są bardzo nietypowe, ale za to mocno wspierane przez Zachód, a szczególnie przez wiodące tam media.

Dodam, że ten adwokat i jednocześnie bloger walczący ponoć z korupcją, to jeden z przywódców organizowanych w Rosji w 2012 roku przeciwko powrotowi Władymira Putina na urząd prezydenta FR. Następnie rok później nawalny wziął udział w wyborach mera Moskwy, podczas których zdobył aż 27% głosów. Natomiast pod koniec zeszłego roku zadeklarował, że weźmie udział w wyborach prezydenckich w marcu 2018 roku.
Podtrzymuje ten zamiar pomimo ciążącego na nim wyroku sądowego za defraudację dokonana na szkodę państwowej firmy „Kirowles”.

O dziwo tym rzem to nie polskie MSZ wyraziło swe słowa oburzenia na to co się działo wczoraj w Rosji, ale amerykańska administracja obecnego prezydenta Donalda Trumpa.

„Wzywamy rosyjski rząd do natychmiastowego zwolnienia wszystkich pokojowo protestujących. Waszyngton jest zaniepokojony słysząc o aresztowaniu lidera rosyjskiej opozycji Aleksieja Nawalnego”– napisał w oświadczeniu rzecznik amerykańskiego Departamentu Stanu Mark Toner.

 

http://www.polskieradio.pl/130/3993/Artykul/1744441,Kolejne-zatrzymania-na-Bialorusi-Rezimowi-puscily-nerwy,

http://www.newsweek.pl/swiat/nawalny-wyrok-sadowy-kara-wiezienia-rosja-newsweek-pl,artykuly,272604,1.html,

https://pl.wikipedia.org/wiki/Aleksiej_Nawalny.

 

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby sytuacja nie odbiegała od tego co dzieje się wzdłuż linii frontu w Donbasie w ciągu kilku ostatnich dni.

I tak, już po południu strona ukraińska rozpoczęła wrogie działania zbrojne wobec celów cywilnych jak i punktów obrony sił zbrojnych DRL. W tym czasie walki połączone z ostrzałem z broni ciężkiej i lekkiej toczyły się w rejonie wsi Staromichajłowki i Trudowskiego na zachodnich obrzeżach Doniecka, na przemysłowych przedmieściach Awdiejewki, strefy przemysłowej w Jasinowatej, która została ostrzelana z broni ciężkiej, a tam stacja kolejowa „Jasinowata” oraz Mineralnoje, gdzie uszkodzone zostąły trzy domy mieszkalne przy ulicy Lenina nr. 26,29 i 35 oraz zabudowania gospodarcze przy tej samej ulicy, ale pod numerem 30> kolejny ostrzał miał miejsce w nowoazowskim obwodzie, gdzie  z kierunku „Betonki” w Sartanie ostrzeliwane były przedmieścia Komiternowa i Sachanki, zaś w rejonie Kalinowa- w łuku swietłodarskim, w rejonie Kirowska i Stachanowa, gdzie ataki ukraińskiej piechoty wspierane były ogniem moździerzy kaliber 120 i 82 mm.

Natomiast w wyniku nocnego ostrzału Komiternowa został uszkodzony dom jednorodzinny znajdujący się przy ulicy Achmatowa nr. 92 oraz ponownie zerwano przewody linii wysokiego napięcia w wyniku czego połowa mieszkańców tej miejscowości jest pozbawiona dopływu energii elektrycznej.

Łącznie w ciągu minionej doby ukraińscy żołnierze 63 razy naruszyli warunki zawieszenia broni prowadząc ostrzał przy użyciu ciężkiej artylerii kaliber 152 i 82 mm, czołgów, moździerzy kaliber 120 i 82 mm, opancerzonych wozów bojowych, dział przeciwlotniczych, granatników i broni maszynowej, 18 miejscowości na terenie DRL.

W wyniku tego zostało uszkodzonych siedem domów mieszkalnych i budynek szkoły.

Wczoraj strona ukraińska poinformowała, że w sobotnich walkach zostało rannych sześciu żołnierzy sił ATO.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu w Donbasie, ukraińscy żołnierze 14 razy naruszyli warunki zawieszenia broni, prowadząc ostrzał przy użyciu moździerzy kaliber 120 i 82 mm, opancerzonych wozów bojowych, a także działem przeciwlotniczych oraz różnego typu granatników, wyrzutni pocisków przeciwancernych i broni maszynowej w kierunku linii obronnych sił Milicji Ludowej znajdujących się w okolicach Kalinowa, Ałmaznego, Frunze, Łogwinowa, Łozowego, Smiełoje, Wiesełoj Gory oraz Kalinowa-Borszczewatoje.

Natomiast w wyniku ostrzału przy użyciu ciężkiej artylerii kaliber 122 mm, wsi Mołodzierznoje i przedmieść Pierwomajska  zostało tam uszkodzonych kilka domów jednorodzinnych, z czego dwa całkowicie się spaliły.  Nie ma ofiar wśród ludności cywilnej.

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę udostępniony przez biuro prasowe sztabu ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego przeciwko rosyjskojęzycznej ludności Donbasu tzw. operację antyterrorystyczną (ATO):

„Зведення прес-центру АТО на 18.00 26 березня 2017 року

Російсько-терористичні війська продовжують грубо порушувати Мінські угоди. З початком доби їх підрозділи 50 раз обстріляли позиції українських військ. Значна кількість обстрілів відбувалась з використанням важкого озброєння.
На Маріупольському напрямку ворог гатив по морським піхотинцям поблизу Водяного з артилерійських систем 122 калібру. Опорні пункти поруч Гнутового та Водяного агресор обстрілював з мінометів 120 та 82 калібру. По захисниках Лебединського били зі 120 мм мінометів. Танки вели вогонь по наших бійцях у Новотроїцькому та Широкиному, потім до обстрілів тут долучились снайпери.
На Донецькому напрямку оборонців Троїцького ворог накривав вогнем з артилерійських систем 152 калібру, а також з мінометів 120 та 82 мм. Опорні пункти поблизу Авдіївки та Луганського зі 120 мм мінометів. З гранатометів та великокаліберних кулеметів обстрілював захисників Верхньоторецького, Троїцького, Авдіївки та Луганського.
На Луганському напрямку російські окупанти вели вогонь з ПТРК та стрілецької зброї в районі Новозванівки. Сьогодні російські окупанти вчинили ще один злочин проти людяності, обстрілявши околицю Авдїївки з використанням РСЗВ «Град-П». Внаслідок обстрілу було пошкоджено 21 будівлю. На щастя обійшлось без жертв.
Українським воїнам довелось відкривати вогонь у відповідь. Четверо українських захисників було поранено”.

 

„Зведення прес-центру штабу АТО за добу на 06.00 27 березня 2017 року
Ситуація у районі проведення АТО ускладнюється. За минулу добу російсько-терористичні війська 88 разів обстріляли позиції Збройних Сил України.
Найбільша кількість обстрілів була зафіксована на Маріупольському напрямку. Центрами вогневого протистояння були Широкине та Водяне, захисників яких ворог обстрілював з артилерійських систем калібру 122мм, зі 120мм мінометів, гранатометів різних систем та великокаліберних кулеметів. Крім того, у Широкиному по морських піхотинцях бив танк, та вели вогонь снайпери. З мінометів калібру 120мм ворог обстрілював оборонців Гнутового, Павлополя, Лебединського та Талаківки. З озброєння БМП російсько-окупаційні підрозділи гатили в районі Новотроїцького. Поблизу Красногорівки та Марїнки противник активно застосовував гранатомети та великокаліберні кулемети.
Гаряче учора було і на Донецькому напрямку, де по українських воїнах противник застосував практично весь арсенал важкого озброєння. По захисниках Троїцького російсько-окупаційні війська гатили зі 152мм артилерійських систем, мінометів калібру 120мм та 82мм. Також міномети калібру 120мм ворог застосовував під Авдіївкою та Луганським. З 82мм мінометів бив по оборонцям Кам’янки, Верхньоторецького та Авдіївки. Танк обстрілював наших захисників у районі Кам’янки, а БМП – опорні пункти поблизу Верхньоторецького та Пісків. Активізація ворожих снайперів спостерігалась поблизу Троїцького.
На Луганщині з ПТРК ворог обстріляв захисників Новозванівки. По оборонцям Новоолександрівки, Катеринівки та Кримського вів вогонь з гранатометів.
З РСЗВ «Град-П» російсько-окупаційні війська обстріляли вчора житлові квартали Авдіївки.
Аби подавити вогневу активність ворога наші підрозділи відкривали вогонь у відповідь.
За минулу добу троє українських воїнів загинули, вісьмох було поранено”.

 

Na koniec tego wątku jeszcze film dokumentujący skutki ukraińskiego ostrzału dzielnicy Piotrowskiej w Doniecku:

Oraz osiedla Tekstilczik w Doniecku:

 

***

 

 

Na koniec kilka zdjęć:

Doniecka „Donbass Opera” spektakl z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru.

 

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

 

 

 

***

 

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

72 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 27.03.2017r.- 760 dzień od nowego rozejmu.

 1. W obwodzie odeskim zatrzymano naczelnika jednego z tamtejszych wojskowych składów artyleryjsko-wojskowych, który zajmował się kradzieżą materiałów wybuchowych by je sprzedać. Jak ustalili sledzcy z SBU tylko w przeciagu ostatnich dwóch miesięcy wojskowy wykradł 23 elementy pancerza reaktywnego do czołgu, które zawierały 6,5 kg materiału wybuchowego;
  http://korrespondent.net/ukraine/3832220-v-odesskoi-oblasty-nachalnyk-voennoho-sklada-voroval-vzryvchatku
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Pancerz_reaktywny
  Ps. Szykuje się druga eksplozja składów amunicji?

  Polubione przez 3 ludzi

  • Ps. Jako że w tamtym okresie, czyli luty – lipiec 2015 roku, jednymi większymi walkami na Donbasie był tzw. kocioł debalcewski (luty 2015 roku) jest wielce prawdopodobne że w ten „niechcący” sposób strona ukraińska faktycznie ujawniła jakie straty w nim poniosła…

   Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.