Wojna domowa na Ukrainie 30.03.2017r.- 763 dzień od nowego rozejmu.


 

Wczoraj (29.03.2017r.) o godzinie 00:20 czasu lokalnego „nieznani sprawcy” ostrzelali z granatnika ręcznego budynek Konsulatu Generalnego RP w Łucku na Ukrainie.

 

 

Był to najprawdopodobniej atak z granatnika. Pocisk trafił w ostatnie piętro, pozostawiając około 70-centymetrowy otwór” – poinformował po zamachu polski konsul Krzysztof Sawicki.

Sawicki określił to zdarzenie jako atak terrorystyczny, dodając, żew momencie ataku spał tam człowiek. Gdyby pocisk trafił 20 centymetrów niżej, byłaby tragedia” .

W sprawie wczorajszego zamachu na konsulat zabrał głos rzecznik prasowy rządu Rafał Bochenek, który powiedział, że słowa, potępiające to zdarzenie, zostały wypowiedziane już przez stronę ukraińską. Dodał również, że okoliczności ostrzelania są ustalane przez ukraińskie służby, a polski rząd pozostaje w kontakcie z tamtejszymi władzami i zrobi wszystko, aby w przyszłości nie doszło do takich zdarzeń.

Przebywający wczoraj w Lubinie wicepremier i minister szkolnictwa wyższego również skomentował zamach w Łucku mówiąc, że:

„To bardzo niepokojące. Po raz pierwszy padamy ofiarą dosłownej militarnej agresji. Liczymy, że rząd ukraiński zrobi wszystko, żeby ustalić i ukarać sprawców tego haniebnego wydarzenia. Podejrzewam, że te pociski nie zostały wystrzelone ukraińskimi rękami i że jest to prowokacja wymierzona w dobre relacje polsko-ukraińskie. Ma to związek z tym, co dzieje się w Donbasie i na wschodzie Ukrainy”

W tej sprawie, o dziwo, również polski MSZ opublikował informację dotyczącą ataku na Konsulat Generalny RP w Łucku:

„29 marca 2017
Informacja MSZ o ataku na Konsulat Generalny RP w Łucku
Potwierdzamy, że po północy czasu miejscowego 29 marca br. w budynku Konsulatu Generalnego RP w Łucku doszło do eksplozji.
 

W związku z incydentem nikt nie ucierpiał. Doszło jedynie do zniszczeń elewacji budynku konsulatu. Oględziny przeprowadzone przez służby ukraińskie wykazały, że wybuch spowodował pocisk z granatnika.
 

Do Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP został wezwany ambasador Ukrainy w Polsce. Nasza placówka w Kijowie wystosuje ponadto notę protestacyjną do ukraińskiego MSZ.
Oczekujemy od służb ukraińskich zapewnienia skutecznej i wzmożonej ochrony placówek na Ukrainie oraz jak najszybszego wyjaśnienia okoliczności zdarzenia, ustalenia i zatrzymania sprawców.

 

Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych”

A następnie komunikat wydał sam Konsulat Generalny w Łucku informując, że w dniach 29 i 30 marca br. będzie on nieczynny:

Komunikat
Konsulat Generalny RP w Łucku w dniach 29-30.03.2017 jest nieczynny. W sprawach nagłych i wymagających natychmiastowej interwencji obywatele polscy mogą zwracać się do Konsula Dyżurnego – tel. +380504382041„.

Jak wspomniał wyżej rzecznik polskiego rządu prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zdecydowanie potępił atak na polski konsulat w Łucku:

„Prezydent zdecydowanie potępił ostrzał Konsulatu Generalnego Polski w Łucku i polecił organom porządku natychmiastowe użycie wszelkich środków dla wyjaśnienia tego incydentu i odnalezienia winnych” – napisał na Facebooku rzecznik ukraińskiego prezydenta Swiatosław Cehołko.

Svyatoslav Tsegolko

Президент рішуче засудив обстріл Генерального консульства Польщі у Луцьку. І доручив правоохоронцям терміново вжити всіх заходів для розслідування цього інциденту і встановлення винних.

Для попередження можливих провокацій Президент доручив посилити охорону іноземних дипломатичних та консульських установ в Украïні”.

Natomiast biuro prasowe SBU wydało oświadczenie, że według wstępnych ustaleń, w siedzibę konsulatu strzelano z granatnika przeciwpancernego RPG-26.

„Na miejscu pracują operacyjno- śledcze grupy SBU i policji. Śledztwo rozpatruje kilka wersji incydentu, w tym także akt terrorystyczny” – ogłoszono w komunikacie SBU.

SBU zapewniła również, że uczyni wszystko, by ująć sprawców ataku. „Prowokacje przeciwko Rzeczpospolitej Polskiej, które zdarzają się na Ukrainie, są wygodne wyłącznie jednej stronie, Federacji Rosyjskiej, której ‚charakter pisma’ widoczny jest z daleka. (…) Jesteśmy przekonani, że takie działania agresora nie będą w stanie wpłynąć na przyjazne stosunki między narodem ukraińskim i polskim”- dodano w oświadczeniu biura prasowego SBU.

Przypomnę, że w sprawie innych prowokacji wymierzonych w tym roku w polskie miejsca pamięci narodowej na Ukrainie jak i w związku z incydentem jaki miał miejsce w Konsulacie Generalnym RP we Lwowie, poza ogólnym stwierdzeniem, że są one wynikiem rosyjskiej prowokacji mającej na celu osłabienie przyjacielskich stosunków pomiędzy Polską a Ukrainą, i obiecanek, że sprawa zostanie wyjaśniona a sprawcy ujęci, jak do tej pory nie wydarzyło się nic więcej.

Uwzględniając nawet do, że ukraińskie władze w tej sprawie rzeczywiście chcą, ale fizycznie nie mogą, wykazać dobrą wolę, to powtarzające się cyklicznie i coraz częściej incydenty uderzające na byłych Kresach Wschodnich II RP w obiekty polskiej pamięci narodowej i będące pod szczególną ochroną placówki dyplomatyczne naszego kraju, dowodzą o słabości tego państwa, a w zasadzie o jego zaniku.

Bo jakże domniemani rosyjscy prowokatorzy mogą w ten sposób poruszać się bezkarnie po po zachodniej części Ukrainy, a więc tuż przy naszej granicy z tym krajem, będąc dla służb ścigania nieuchwytnymi?

Czy można dać wiarę takiej teorii, w sytuacji deklarowanej chęci wyjaśnienia okoliczności i sprawców podejmowanych wrogich działań wobec Polski i obywateli polskich na Ukrainie w jej części będącej wcześniej Kresami Wschodnimi II RP?

Już przez samo to, że to nie było jednostkowe wydarzenie, ale w ciągu kwartału miało ich miejsce cztery, czyli z częstotliwością większą niż jedno na miesiąc, a efektów pracy policyjnej prowadzącej do wykrycia sprawców nie widać, to znaczy, że nie chcą one tego wyjaśnić.

A dlaczego nie chcą?

Bo bardzo dobrze zdają sobie sprawę z tego kim są prawdziwi sprawcy, nie mogą ich wskazać.

Nie mogą ich wskazać, bo to równałoby się w najlepszym razie utratą pracy, a w najgorszym nawet utratą życia. Może dopiero ucieczka na Zachód, poza strefę działania ukraińskiej neonazistowskiej diaspory jednego z funkcjonariuszy prowadzących te sprawy, pozwoliłaby wreszcie poznać prawdę. Ale czy Zachodowi jest potrzebna prawdziwa wiedza w tej sprawie?

Otóż nie, bo prawda demaskowałaby prozachodnią juntę rządzącą w Kijowie, a pośrednio sam Zachód, który bezwarunkowo ją popiera i wspomaga.

A w tym nikt nie jest zainteresowany, co tylko- w obliczu zagwarantowanej bezkarności- umacnia w swoich przekonaniach ukraińskie środowiska neonazistowskie.

W ten sposób, podobnie jak w przypadku stworzonego dla realizacji własnych celów geostrategicznych terroryzmu islamskiego, Zachód sam sobie strzela w stopę, bo tworzy kolejny problem, którego później nie będzie potrafił rozwiązać.

najgorzej zaś na tym wszystkim wyjdzie oczywiście nasz kraj, bo poza narzuconymi nam przymusem arabskimi uchodźcami w Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu, będziemy musieli poradzić sobie z nagle powstałą dwumilionową ukraińską mniejszością narodową, ale także niekontrolowaną falą uciekinierów z tego kraju, w przypadku rozszerzenia się wojny domowej na całe jego terytorium. Oczywiście nie mówiąc o problemie zdestabilizowania sytuacji praktycznie na całej naszej wschodniej granicy.

Czy o to komuś z rządzących przez ostatnie 27 lat w postkomunistycznej Polsce środowisk politycznych?

Jeśli tak, to cel się udał.

Jeśli zaś nie, to jest to dowód na to, że ci ludzie i te środowiska nigdy nie powinny w Polsce rządzić, bo nic dobrego z tego nie wynika i nie wynikało.

 

http://gordonua.com/news/localnews/v-lucke-obstrelyali-zdanie-genkonsulstva-polshi-smi-180679.html,

https://twitter.com/ServiceSsu?ref_src=twsrc%5Etfw&ref_url=http%3A%2F%2Fcolonelcassad.livejournal.com%2F3325471.html,

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

 

Około godziny 18:55 w wyniku ukraińskiego ostrzału została uszkodzona podstacja energii elektrycznej powodując przerwę dopływu prądu do Stacji Uzdatniania Wody dla Doniecka. Obecnie dopływ prądu do stacji jest przywrócony.

Natomiast na skutek ukraińskiego ostrzału dzielnicy Piotrowskiej na ulicy Popularnej nr. 4 została ranna 89 letnia kobieta. Tam też uszkodzonych zostało dziesięć domów na ulicy Marka Ozjernogo, Zielienyj Gaj, Karbuszewa, Karnawalnej, Popularnej i Sokołowskiego, a także szkoła nr. 87 przy ulicy Riewjakina. Poza tym w w trzech domach na ulicy Piortowskiej, Riewjakina w trafionych pociskami budynkach zapaliły się dachy. Jedno mieszkanie nr. 1 w budynku wielorodzinnym przy ulicy Riewjakina zostało całkowicie zniszczone i nie nadaje się do dalszego użytku.

Ponadto na południowym odcinku frontu donieckiego od godziny 19:00 przez całą noc prowadzony był ostrzał wsi Sachanki w wyniku czego dwa domy jednorodzinne zostały uszkodzone oraz przerwana została sieć energetyczna pozbawiając dopływu prądu dla około połowy miejscowości i całej wsi Siergiejewka.

Łącznie w ciągu minionej doby ukraińscy żołnierze siedemdziesiąt razy prowadzili ostrzał terytorium DRL, w tym pod ostrzałem znalazło się 20 miejscowości.

Ostrzał prowadzony był przy użyciu ciężkiej artylerii kaliber 152 i 122 mm, moździerzy kaliber 120 i 82 mm, a także opancerzonych wozów bojowych, działek przeciwlotniczych, różnego typu granatników, ręcznych wyrzutni pocisków przeciwpancernych i broni maszynowej.

 

Natmiast w rejonie odcina ługańskiego frontu, w wyniku ukraińskiego ostrzału przeprowadzonego około godziny 19:00 czasu lokalnego wsi Frunze, jeden z pocisków trafił w oborę zabijając znajdujące się tam cztery krowy.

Ogólnie w rejonie tym sytuacja uległa radykalnemu pogorszeniu co potwierdza poniższy wykaz prowadzonego przez ukraińskich żołnierzy ostrzałów:

„ЛНР: Оперативная сводка за сутки с 29 марта на 30 марта
За сутки украинские силовики 22 раза нарушили режим прекращения огня, применив артиллерию 122-мм, 120 и 82-мм минометы, БМП-1,2, ЗУ-23-2, РПГ, АГС, СПГ и стрелковое оружие.

Обстрелам подверглись позиции НМ ЛНР в районах н.п. ЛОГВИНОВО, ПЕРВОМАЙСК, АЛМАЗНОЕ, КАЛИНОВКА, ФРУНЗЕ, СМЕЛОЕ, ВЕСЕЛЕНЬКОЕ, ВЕСЕЛОГОРОВКА, пам. КНЯЗЮ ИГОРЮ, СОКОЛЬНИКИ, КАЛИНОВО, САНЖАРОВКА.
В 03.45 МО 120 мм (8) – с направления МИРОНОВСКИЙ в направлении ЛОГВИНОВО.
В 06.20 МО 120 мм (7) – с направления ЛУГАНСКОЕ в направлении ЛОГВИНОВО.
В 12.00 МО 120 мм (6) – с направления НОВОАЛЕКСАНДРОВКА в направлении ПЕРВОМАЙСК.
В 15.00 МО 120 мм (5) – с направления ТРОИЦКОЕ в направлении АЛМАЗНОЕ.
В 15.20 МО 120 мм (15), МО 82 мм (16), БМП-1 (30) – с направления ЛУГАНСКОЕ в направлении КАЛИНОВКА.
В 16.20 МО 120 мм (14) – с направления МИРОНОВСКИЙ в направлении ЛОГВИНОВО.
В 17.50 МО 120 мм (8), АГС (29) – с направления КРЫМСКОЕ в направлении ФРУНЗЕ.
В 19.30 БМП-2 (90), ЗУ-23-2 (20) – с направления КРЫМСКОЕ в направлении СМЕЛОЕ.
В 20.22 МО 120 мм (15), МО 82 мм (22) – с направления ЛУГАНСКОЕ в направлении ЛОГВИНОВО.
В 20.30 МО 120 мм (5) – с направления НОВОАЛЕКСАНДРОВКА в направлении ПЕРВОМАЙСК.
В 20.45 МО 120 мм (5), МО 82 мм (10), СПГ (11), БМП-2 (60), ЗУ-23-2 (100) – с направления КРЫМСКОЕ в направлении ФРУНЗЕ.
В 21.20 АО 122 мм (4) – с направления ПОПАСНОЕ в направлении АЛМАЗНОЕ.
В 22.00 МО 120 мм (5) – с направления ПОПАСНОЕ в направлении ПЕРВОМАЙСК.
В 22.15 РПГ (1) – с направления СТАНИЦА-ЛУГАНСКАЯ в направлении ВЕСЕЛЕНЬКОЕ.
В 22.20 АО 122 мм (10), МО 82 мм (16) – с направления МИРОНОВСКИЙ в направлении ЛОГВИНОВО.
В 22.20 МО 120 мм (15) – с направления ТРОИЦКОЕ в направлении ВЕСЕЛОГОРОВКА.
В 22.30 БМП-2 – с направления СТАНИЦА-ЛУГАНСКАЯ в направлении пам. КНЯЗЮ ИГОРЮ.
В 22.50 МО 120 мм (30) – с направления КРЫМСКОЕ в направлении СОКОЛЬНИКИ.
В 23.20 МО 82 мм (2), БМП-1 (17), РПГ (5) – с направления СТАНИЦА-ЛУГАНСКАЯ в направлении пам. КНЯЗЮ ИГОРЮ.
В 23.35 МО 120 мм (18) – с направления ПОПАСНОЕ в направлении КАЛИНОВО.
В 23.50 МО 120 мм (15) – с направления МИРОНОВСКИЙ в направлении САНЖАРОВКА.
В 00.20 МО 120 мм (20) – с направления ТРОИЦКОЕ в направлении КАЛИНОВО.
В результате обстрела в 20.45 из миномета 120 мм (5 мин) с направления КРЫМСКОЕ в направлении ФРУНЗЕ имеются следующие повреждения в н.п. ФРУНЗЕ:
1. ул. Бурки, д.14 – мина пробила крышу коровника – 4 коровы убито.
2. ул. Мичурина д.50 – мина приземлилась во дворе дома, не разорвалась”.

 

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę dotyczący sytuacji wzdłuż linii styku w Donbasie przekazany przez służbę prasową sztabu ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego tzw. operację antyterrorystyczną  przeciwko tamtejszej ludności rosyjskojęzycznej:

„Зведення прес-центру штабу АТО на 18.00 29 березня 2017 року

Російсько-терористичні війська продовжують грубо порушувати Мінські угоди. З початком доби зафіксовано 35 обстрілів.
Найбільше ворог накривав вогнем опорні пункти на Маріупольському напрямку. Зранку захисники Павлополя були обстріляні 82 мм мінометами, гранатометами та великокаліберними кулеметами. Після обіду противник почав накривати позиції морпіхів у Широкиному та Водяному з артилерійських систем 122 калібру. Крім того, по позиціях в районі Водяного бив танк та активізувалися ворожі снайпери. А морпіхів у Широкиному обстрілювали з озброєння БМП. 120 мм міномети гатили по оборонцях Гнутового.
На Донецькому напрямку найгарячіше було в районі Авдіївки. Тут опорні пункти українських воїнів накривали вогнем мінометів калібру 120 та 82 мм, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї. З озброєння БМП, гранатометів та великокаліберних кулеметів ворог гатив по захисниках Луганського. В оборонців Верхньоторецького російсько-терористичні підрозділи намагалися поцілити з великокаліберних кулеметів, а опорні пункти поблизу Новгородського та Невельського обстрілювали з гранатометів різних систем.
На Луганщині захисників Новоолександрівки обстрілювали з великокаліберних кулеметів.
Аби подавити активність бойовиків українські військові відкривали вогонь у відповідь”.

 

„Зведення прес-центру штабу АТО на 06.00 30 березня 2017 року
Ситуація в районі проведення АТО залишається напруженою. За минулу добу зафіксовано 83 обстріли позицій Збройних Сил України. Порушуючи існуючі домовленості російсько-окупаційні війська обстрілюють укріплення українських захисників зі зброї калібром більше 100 мм..
Так, на Маріупольському напрямку зі 122мм артилерійських систем обстріляні опорні пункти в районах населених пунктів Широкине, Гнутове та Водяне. З мінометів калібру 120мм ворог вів вогонь по позиціях неподалік Гнутового, а з 82мм мінометів, великокаліберних кулеметів та гранатометів російські найманці обстрілювали Марїнку, Водяне та Павлопіль. По позиціях в районі Водяного вів вогонь танк, а з озброєння БМП противник обстрілював морпіхів у Широкиному. Неподалік Гнутового та Водяного активізувались ворожі снайпери.
На Донецькому напрямку, поблизу Троїцького, ворог застосував артилерію калібру 152мм. Опорні пункти українських воїнів поблизу Авдіївки, Троїцького та Луганського противник накривав вогнем мінометів калібру 120мм, а захисників Опитного, Авдіївки та Кам’янки – з мінометів калібру 82мм. У Троїцькому вів вогонь танк, у Луганському – БМП. Опорні пункти поблизу Кам’янки та Невельського противник обстрілював з великокаліберних кулеметів та з гранатометів різних систем
На Луганському напрямку, у районі населеного пункту Калинове-Попасна, зафіксовано застосування ворогом артилерії калібру 122мм. З мінометів калібру 120мм, озброєння БМП та гранатометів різних систем ворог вів вогонь по позиціях неподалік Кримського. З великокаліберних кулеметів та гранатометів противник обстріляв позиції поруч Станиці Луганської та Новоолекандрівки.
Сили АТО відкривали вогонь у відповідь для зниження вогневої активності ворога.
За добу загинули два українських захисники, ще троє отримали поранення”.

 

Na zakończenie tej części relacji jeszcze film dokumentujący skutki wczorajszego ostrzelania przez ukraińskich żołnierzy Kijowskiej dzielnicy w Doniecku:

I z Krasnego Jaru:

 

 

***

 

 

Na koniec kilka zdjęć:

Łuck- skutki wczorajszego ostrzelania z granatnika przez ukraińskich neonazistów polskiego konsulatu.

Donieck galeria „ArtDonbass”- wystawa obrazów i zdjęć pt. „Tworzenie Świątyń”.

 

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

 

***

 

 

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Reklamy

85 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 30.03.2017r.- 763 dzień od nowego rozejmu.

 1. Ta kie OT.

  Ukraińscy policjanci z lubością rozbijają Priusy, a polskie „elity” limuzyny.
  http://wiadomosci.onet.pl/kraj/wypadek-bartosza-kownackiego-wiceminister-przeprasza/5e02d3s
  Bo kto nam zabroni!!!

  Przypomniał mi się „incydent” z końca lat 70-tych.
  Warszawa, skrzyżowanie ulic Odyńca i Al. Niepodległości. Zmieniają się światła. Przechodzimy, a tu Odyńca „leci” uprzywilejowana kolumna. Kolumna zatrzymuje się, przepuszcza nas, czeka na zmianę świateł. Z ochranianego samochodu pozdrawia nas dysponent – premier Jaroszewicz.
  Nobles ablige.

  Pozdrawiam.

  Polubione przez 4 ludzi

 2. O wczorajszej decyzji sądu w Londynie dotyczącej zwrotu przez Ukraine 3 mld $ kredytu (na obecną chwile wraz z odsetkami już 3,7 mld $) Rosji, do części ukraińskich ekspertów zaczyna juz dochodzic jakie mogą byc tego konsekwencje. Miedzy innymi Oleg Ponomar (zwany ‚Ponomario”) napisał ze „gwarant” długu brytyjska spółka „The Law Debenture Corporation plc” może spowodowac zablokowanie wszystkie płatnosci z oraz dla Ukrainy poprzez międzynarodowy system SWIFT…

  Polubione przez 2 ludzi

 3. Rosyjska obrona przeciwlotnicza miała „przechwycić”, jak z lubościa pisują o takich wydarzeniach mediomatoły.pl, amerykański samolot rozpoznawczy Boeing P-8 Poseidon, który latał wzdłuż granic morskich Krymu. Rosjanie podejrzewają ze amerykański samolot wysłany został w celu „zapoznania się” z rozmieszczonymi na Krymie rosyjskimi systemami obrony wybrzeża „bastion” oraz „Bał”;
  https://www.pravda.ru/news/politics/30-03-2017/1329153-0/

  Polubione przez 1 osoba

 4. Jewgienija Bilczenko, ukraińska poetka, onegdaj zagorzała „majdaniara” uwielabiająca „herojów” z banderowskiego „Prawego sektora”, która ostatnio w opublikowanym przez siebie artykule pt. „Strach” oskarżyła ‚pomajdanowe” władze w Kijowie o zaprowadzenie „totalitaryzmu” oraz „nazizmu” na Ukrainie, pożaliła się ze „POROCHOBOTY(!!!) CIĄGLE PISZĄ NA MNIE DONOSY”…
  https://strana.ua/articles/interview/62935–porohoboty-postoyanno-pishut-na-menya-donosy.html

  Polubione przez 2 ludzi

 5. Znany ukraiński dziennikarz pracujacy dla kanału „1 = 1′ (Kołomojskiego) zwrócił się z „prośbą” do Międzynarodowego Funduszu Walutowego, by ten wstrzymał wypłatę Ukrainie kolejnej transzy „pomocy finansowej” (1 mld $) przynajmniej przez miesiac, by Narodowe Antykorupcyjne Biuro Ukrainy zdązły osadzić w reszcie „najlepszego bankiera wschodniej Europy”, czyli szefowa Narodowego Banku Ukrainy Gontariewę…
  >https://www.facebook.com/dubinskyi/posts/1453429444708609

  Polubione przez 1 osoba

 6. Anatolij Szarij, ciąg dalszy sprawy zakazu wjazdu dla rosyjskiej piosenkarki Julii Samojłowej na finał ‚EUROWIZJI” w Kijowie, za to że „uczestniczyła w koncercie na okupowanym Krymie” (czyli „nieleganie przekroczyła granice Ukrainy” wg SBU) i jak tłumacza ukromedia „parwo musi być równe dla wszystkich”. Tymczasem okazuje się ze w Kijowie odbywają się występy rozrywkowej grupy ‚Comedy Women” na które ‚walą drzwiami i oknami” nawet deputowani Rady Najwyższej Ukrainy, w tym tacy „szczerzy patrioci” jak Borisław Bereza (właściwe Baruch Blacher), a która to grupa jednocześnie występuje na „okupowanym” Krymie…
  >https://www.youtube.com/watch?v=iYD5WFnWkYA

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.