Wojna domowa na Ukrainie 1.04.2017r.- 765 dzień od nowego rozejmu.


 

Podczas pierwszego spotkania (31.03.2017r.) z szefami dyplomacji krajów członkowskich NATO sekretarz Stanu USA Rex Tillerson zażądał większego zaangażowania finansowego ze strony sojuszników. „Panująca teraz ‚nierównowaga’ w nakładach obronnych musi się skończyć” –  stwierdził Rex Tillerson na forum Rady Północnoatlantyckiej w Brukseli. Zażądał również przedstawienia do końca roku konkretnych planów wydatków.

 

Spotkanie ministrów miało się odbyć w przyszłym tygodniu, ale data została zmieniona ze względu na sekretarza stanu USA Rexa Tillersona, który ma zaplanowaną wizytę w Moskwie:

„To oznacza silną transatlantycką jedność i więź, oraz umiejętność dostosowania się do sytuacji sojuszników, którzy chcieli spotkać się jak najszybciej z nowym sekretarzem stanu” – ocenił niecodzienną sytuację do jakiej doszło sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Jednym z tematów rozmów ma być wzmocnienie wschodniej flanki Sojuszu.  Ministrowie SZ mają podsumować również plan rozmieszczania NATO-wskich wojsk w Polsce, oraz w krajach bałtyckich.

„Ocenimy także znaczenie rozbudowy rosyjskich sił w Europie i poza nią” – powiedział sekretarz generalny NATO.

Podczas obecnego spotkania w Brukseli będzie również poruszony problem dotyczący zwiększania wydatków na obronność do 2% PKB. Obecne spotkanie będzie ostatnią naradą ministerialną przed kolejnym szczytem NATO, który rozpocznie się już  25 maja br. , a uczestniczyć w nim będzie prezydent USA Donald Trump.

https://dorzeczy.pl/kraj/24883/Szczyt-NATO-odbedzie-sie-25-maja-w-Brukseli.html

Uczestniczący w spotkaniu minister spraw zagranicznych Niemiec Sigmar Gabriel przedstawił wczoraj swoją wersję wzrostu wydatków na obronę do 2 % PKB jako cel, do którego mają dążyć państwa NATO a nie jako jednoznacznie określony obowiązek:

„Wśród postanowień NATO nie ma apodyktycznego celu zakładającego taki próg” – stwierdził Gabriel.

Uzasadniając to tym, że:

„Na szczycie w Walii w  2014 była mowa jedynie o dążeniu do tego celu”.

Sigmar Gabriel  jednocześnie podkreślił, że nie zna polityka w Niemczech, który chciałby zwiększyć wydatki na obronę do 70 mld rocznie: „to nierealne” – skwitował.

Zapewnił dalej, że Niemcy chcą uczynić więcej, ale nie wolno pomijać zaangażowania na cele humanitarne i przyjęcia uchodźców.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg bardziej dyplomatycznie mówił o zastrzeżeniach europejskich partnerów dotyczących zwiększenia wydatków na obronność, mówiąc, że:

„Zobowiązaliśmy się do takich wydatków do 2024 roku, ale nie chodzi tylko o pieniądze, lecz także o umiejętności i zobowiązania. Wydatki sojuszników na obronę nie są po to, by zadowolić Stany Zjednoczone”.

Pod naciskiem Waszyngtonu kraje członkowskie NATO przygotowują narodowe „plany działania”, które pokażą, jak osiągnąć cel 2 proc. PKB. Szef niemieckiej dyplomacji Sigmar Gabriel zaproponował, aby w planach znalazły się nie tylko czyste wydatki na obronę, ale także udział w innych działaniach wojskowych, np. walka z terroryzmem czy szkolenia.

Przypomnę, że po wizycie w Waszyngtonie niemieckiej kanclerz Angeli Merkel prezydent Donald Trump stwierdził, iż Niemcy są winni NATO wiele miliardów.

Otóż, wg. dyplomatów z krajów NATO, którzy spotkali się w Brukseli:

„Tak NATO nie działa”.

Polega to na tym, że Sojusz Północnoatlantycki nie ma wspólnego budżetu na wydatki wojskowe. Każde państwo członkowskie samo w mniejszym lub większym stopniu ponosi swoje koszty.

Dlatego też ten ważny temat, dotyczący podziału obciążeń, o którym nota bene NATO dyskutuje już od dziesięcioleci, będzie tematem szczytu 25 maja w Brukseli.

Tam osobiście prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump będzie mógł sam mówić o swoich żądaniach.

Dyplomaci z krajów członkowskich NATO już zaczęli szacować, ile z budżetu obronnego USA służy faktycznie celom NATO. Jak wiadomo USA wydają ok. 3,6% PKB na cele militarne, ale nakłady te w ostatnich latach zmniejszyły się. Prezydent Donald Trump ogłosił już wzrost budżetu obronnego. Pentagon utrzymuje jednak z tych pieniędzy nie tylko bazy wojskowe w Europie, ale i na Bliskim Wschodzie, w Azji i na Pacyfiku. Tak więc, należałoby określić ile de facto USA wydają pieniędzy na swój udział w NATO i dopiero wtedy będzie można rozmawiać o tym ile ewentualnie pozostali członkowie NATO mają łożyć na zwiększenie swoich zdolności obronnych.

Oczywiście polska delegacja pod przewodnictwem Witolda Waszczykowskiego nie ma takich rozterek i wątpliwości, bo gdyby nie skromne środki budżetowe naszego kraju oraz przewlekła procedura zakupu uzbrojenia w Stanach Zjednoczonych, to nasz budżet obronny nie wynosiłby obecnych niecałych 2%, tylko co najmniej 5%, w myśl hasła: „500 + i armaty zamiast masła”.

Na zakończenie dodam jeszcze, że Rex Tillerson zapewniał wczoraj w Brukseli, że USA nie wyłamią się z antyrosyjskiej koalicji i utrzymają nałożone na kreml sankcje:

„Trzy lata temu rosyjska agresja na Ukrainę zachwiała fundamentami bezpieczeństwa i stabilności w Europie. Dziś wrogie działania Rosji i okupacja narażają na porażkę naszą wspólną wizję Europy jako całości, która jest wolna i w której panuje pokój”.

Rex Tillerson zapewniał także o poparciu dla sprawy ukraińskiej. Zapewniał, że Stany Zjednoczone chcą suwerennej, integralnej terytorialnie Ukrainy:

„Będziemy rozliczać Rosję z wypełniania zobowiązań z Mińska. Stany Zjednoczone utrzymają sankcje, dopóki Moskwa zdecydowanie nie zmieni działań, które wywołały nałożenie sankcji. Wzywamy Rosję, by wywarła wpływ na separatystów, aby zaprzestali przemocy, kampanii ataków i zastraszania wymierzonych w obserwatorów OBWE oraz aby ułatwili im dostęp, którego potrzebują do wykonania swoich zadań” – postawił sprawę jasno amerykański sekretarz Stanu.

A więc, chyba należałoby przyjąć ten fakt jako pewny, bo to nie jedyny sygnał na temat sankcji płynący ze strony amerykańskiej dyplomacji.

Więc wszyscy, ci którzy łudzili się , że po wybraniu nowego prezydenta w USA, dojdzie do jakiegoś spektakularnego przewartościowania stosunków z Rosją, byli w poważnym błędzie.

 

***

Na tym kończąc ten wstęp przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Dzisiaj od godziny 00:00 weszło w życie porozumienie o powstrzymaniu się od ostrzału na okres przedświąteczny, które zawarto kilka dni temu w Mińsku przez grupę kontaktową do spraw wdrażania porozumień pokojowych dla Donbasu.

Pomimo to, w wyniku nocnego ostrzału dokonanego przez stronę ukraińską pięć wsi na południowym odcinku frontu donieckiego: Sachanka, Siergijewka, Komiternowo, Nowa Tawria i Zaiczenko zostały pozbawione w wyniku uszkodzenia głównej linii energetycznej dopływu prądu.

Poza tym uszkodzone zostały trzy domy: w Dzierżyńsku, w dzielnicy Piotrowskiej w Doniecku i na ulicy Karnawałowej w Jasinowatej. Ponadto w Dzierżyńsku został uszkodzony budynek szkoły podstawowej, gdzie uległy zniszczeniu trzy izby lekcyjne.

Łącznie przy użyciu ciężkiej artylerii kaliber 152 i 122 mm, moździerzy 120 i 82 mm, czołgów, opancerzonych wozów bojowych, działek przeciwlotniczych, pocisków przeciwpancernych oraz granatników i broni maszynowej, ostało 86 razy ostrzelane 28 miejscowości znajdujących się na terenie DRL. W tej liczbie ostrzałów, 7 z nich dokonano po godzinie 00:00, w więc po ustalonym wcześniej ścisłym zawieszeniu broni. A więc po raz kolejny strona ukraińska dowiodła, że swoich umów i zobowiązań tradycyjnie już nie przestrzega.

Poza tym ukraińscy żołnierze jeden raz naruszyli warunek , na ługańskim odcinku frontu, obecnego zawieszenia broni prowadząc od godziny 01:20 czasu lokalnego, przy użyciu moździerzy kaliber 82 mm, opancerzonych wozów bojowych i ręcznych karabinów maszynowych ostrzał z kierunku miejscowości Ługańskoje na okolice wsi Kalinowki. Spadło tam około 20 pocisków moździerzowych.

Natomiast przed formalnym wejściem obecnego zawieszenia broni ukraińscy żołnierze przeprowadzili 14 razy ostrzał w kierunku pozycji obronnych sił Milicji Ludowej ŁRL.  Ostrzał ten prowadzony był przy użyciu ciężkiej artylerii kaliber 122 mm, moździerzy kaliber 120 i 82 mm, opancerzonych wozów bojowych, działek przeciwlotniczych, wyrzutni pocisków przeciwpancernych, różnego typu granatników i broni maszynowej. Ostrzelane zostały okolice wsi Sławianoserbsk, Frunze, Donieckij, Kalinowo, Kalinowka, Łozowe, Łogwinowo, Sokolniki i Annowka.

 

Poniżej raport dobowy przekazany przez biuro prasowe sztabu ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego w Donbasie tzw. operację antyterrorystyczną (ATO) prowadzoną tam przeciwko rosyjskojęzycznej mniejszości:

„Зведення прес-центру штабу АТО на 18.00 31 березня 2017 року
Ситуація в районі проведення АТО залишається напруженою. З початком доби російсько-терористичні війська 50 разів обстріляли позиції ЗС України, часто використовуючи важке озброєння заборонене Мінськими угодами.
Найбільшу кількість обстрілів зафіксовано на Маріупольському напрямку. Артилерією калібру 122 мм і мінометами 120 калібру ворог накривав морпіхів у Широкиному, Гнутовому та Водяному. По захисниках Павлополя гатив з артсистем 122 калібру, а з мінометів калібру 120 та 82 мм, гранатометів та кулеметів бив по морських піхотинцях у Водяному. В районі Широкиного російсько-терористичні підрозділи застосовували також зенітні установки ЗУ-23-2, озброєння БМП, гранатомети різних систем та великокаліберні кулемети. Під Новотроїцьким активізувались ворожі снайпери.
Зі стрілецької зброї було обстріляно контрольний пункт «Марїнка».
На Донецькому напрямку гаряче було поблизу Луганського, Троїцького та Зайцевого, де ворог бив з мінометів 82 калібру. З озброєння БМП та великокаліберних кулеметів противник обстрілював оборонців шахти Бутівка та Луганського, з гранатометів гатив по захисниках Авдіївки та Верхньоторецького. Снайпери противника активізувалися під Авдіївкою та Новотроїцьким.
На Луганщині з мінометів калібру 120 та 82 мм, а також з великокаліберних кулеметів російсько-терористичні підрозділи накривали наші позиції в районі Кримського. А з мінометів 120 калібру били в районі Верхньоторецького.
Аби подавити вогневу активність противника, українські військовослужбовці відкривали вогонь у відповідь.
Одного військовослужбовця сил АТО було поранено”.

 

„Зведення прес-центру АТО за минулу добу 1 квітня 2017 року
Ситуація в районі проведення АТО ускладнилася. За минулу добу російсько-терористичні війська 94 рази обстріляли позиції Збройних Сил України, використовуючи переважно важке озброєння, що заборонене Мінськими домовленостями.
Найбільшу кількість обстрілів зафіксовано учора було на Донецькому напрямку. З артсистем калібру 122мм, мінометів калібру 120мм та 82 мм, гранатометів ворог гатив по захисниках Троїцького. Мінометами калібру 120мм та 82мм накривав позиції поблизу Верхньоторецького, Луганського та Опитного. Зі 120мм мінометів та озброєння БМП бив по опорних пунктах шахти Бутівка. Танки, міномети калібру 82мм та гранатомети різних систем застосовував проти оборонців Авдіївки та Опитного. 82мм мінометами та гранатометами обстрілював позиції під Зайцевим. Зі 120мм мінометів, гранатометів різних систем та великокаліберних кулеметів бив по опорних пунктах поруч Невельського. Поблизу Авдіївки та Верхньоторецького активізувалися ворожі снайпери.
Епіцентром використання важкого озброєння став учора Маріупольський напрямок. З РСЗВ «Град-П», артилерійських систем калібру 122мм, мінометів калібру 120мм та 82мм російсько-терористичні підрозділи накривали позиції поблизу Водяного та Гнутового. Зі 122мм артсистем, мінометів калібру 120мм ворог відкривав вогонь по захисниках Широкиного, Павлополя та Красногорівки. Проти морпіхів у Широкиному противник застосував ЗУ-23-2 та озброєння БМП, а оборонців Березового обстрілював з гранатометів різних систем та великокаліберних кулеметів. По захисниках Талаківки ворог бив з міномету калібру 120мм.
На Луганському напрямку найгарячіше учора було під Кримським, опорні пункти поблизу якого російські найманці накривали з важких 152мм артсистем, танку, мінометів калібру 120мм та 82мм. Зі 120мм мінометів ворог гатив по позиціях під Попасною та Новоолександрівкою, а з гранатометів по опорних пунктах поруч Катеринівки.
Зі стрілецької зброї було обстріляно контрольний пункт «Марїнка».
Аби подавити вогневу активність противника українські військовослужбовці неодноразово відкривали вогонь у відповідь.
За минулу добу поранено десятьох воїнів Сил АТО”.

 

Na koniec tego wątku jeszcze krótka relacja filmowa dokumentująca skutki ostatniego ukraińskiego ostrzału zachodnich obrzeży Doniecka;

I Jasinowatej:

 

***

W dniu wczorajszym o godzinie 08:35 czasu lokalnego, w centrum Mariupola na ulicy Kafajskoj miał miejsce zamach terrorystyczny w wyniku którego zginął jadący czarnym samochodem Toyota Land Cruiser, pułkownik ukraińskiej Służby Bezpieczeństwa Aleksandr Haraberiusz. Pułkownik ten pełnił jedną z najważniejszych funkcji w lokalnych strukturach SBU. Prawdopodobnie zamach jest wynikiem porachunków przestępczych.

***

 

Na koniec kilka zdjęć:

Wczoraj rano w Mariupolu doszło do zamachu bombowego w wyniku którego zginął ważny funkcjonariusz ukraińskiej Służby Bezpieczeństwa Aleksandr Haraberiusz.

 

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

 

 

***

 

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Reklamy

62 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 1.04.2017r.- 765 dzień od nowego rozejmu.

  1. OT, czyli kolejny „majdan” tym razem w stolicy Paragwaju, gdzie spalono oraz obrabowano budynek miejscowego parlamentu. Podobno ludzi rozeźliło to że urzedujacy obecnie prezydent ‚po cichu” w gronie oddanych sobie członków Izby Wyższej parlamentu (senatu) przegłosował prawo umozliwiajace mu powtórny start w wyborach prezydenckich;
    http://korrespondent.net/world/3834607-v-parahvae-demonstranty-podozhhly-parlament

    Polubione przez 2 ludzi

  2. Kolejny krok do potwierdzenia niezależności republik noworosyjskich na Donbasie (cztyli „gwóźdź” do tzw. porozumień z MIńska). Prokurator Generalny Ukrainy Łucenko poinformowął ze nie będzie możliwa „całkowita amnestia” dla członków „opołczenia” z republik noworosyjskich, co było jednym z warunków uzgodnionych w trakcie tzw. porozumień mińskich;
    https://russian.rt.com/ussr/news/374228-lutsenko-vseobschaya-amnistiya-opolchentsy

    Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.