Wojna domowa na Ukrainie 8.04.2017r.- 772 dzień od nowego rozejmu.


 

Podczas wczorajszej debaty w Sejmie na temat wotum nieufności dla rządu, jego szefowa- premier Beata Szydło, odniosła się do problemów bezpieczeństwa Polski, przy okazji reklamując w tym zakresie dokonania półtorarocznego sprawowania władzy w Polsce przez PiS.

 

 

I tak, „Dobra Zmiana” w wojsku w ciągu ostatnich osiemnastu miesięcy rządów PiS, wg. premier Beaty Szydło, trwa proces modernizacji armii i rozbudowa jej potencjału militarnego:

„Pokazaliśmy, że przy dużej determinacji można unowocześnić polskie wojsko. Przykładem tego może być podpisana w 2016 r. umowa m.in. na dostawę modułów ogniowych o kryptonimie ‚Regina’ dla wojska polskiego, umowa na zakup przenośnych, przeciwlotniczych zestawów rakietowych ‚Piorun’ (…). Tylko w 2016 r. zostało podpisanych sto umów, dzięki którym modernizacja polskiej armii staje się faktem”.

Jednocześnie premier Szydło dodała, że rząd, którym ona kieruje szczególną uwagę poświęca rozwojowi polskiego przemysłu obronnego, który ma stanowić silny impuls dla pozostałej części naszej gospodarki.

Kolejnym sukcesem rządów PiS i jego „Dobrej Zmiany” w odniesieniu do zapewnienia Polsce bezpieczeństwa zewnętrznego, ma stanowić zwiększenie liczebności sił zbrojnych o 10 tysięcy żołnierzy, co w efekcie liczą one 106 tysięcy. Wzmocnienie potencjału obronnego, wg. Beaty Szydło, spowodowało utworzenie nowego rodzaju sił zbrojnych- Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak twierdzi premier Szydło, budowa tej formacji postępuje dynamicznie, czego potwierdzeniem jest powołanie dowództwa tej formacji oraz dowództw trzech pierwszych brygad. Docelowo będzie ich 17, a służyć w nich będzie 53 tys. żołnierzy. Już teraz jest 17000 ochotników do służby w WOT. Będzie to istotne wzmocnienie polskiej armii, której WOT będą stanowiły wsparcie dla wojsk operacyjnych.

W ten proces podwyższenia zdolności bojowych naszego kraju- jak twierdzi Beata Szydło, wpisują się prowadzone zmiany kadrowe. Tylko, że nie wiem, czy ona ma na myśli liczne odejścia ze służby na własną prośbę najważniejszych dowódców polskiej armii?

Jakby nie było, te zmiany kadrowe, wg. Szydło, są procesem naturalnym i gwarantują zachowanie ciągłości dowodzenia. Potwierdzeniem tego ma być to, że na takie stanowiska jak szef Sztabu Generalnego, dowódcy RSZ, dowódcy kluczowych jednostek wojskowych wyznaczeni zostali oficerowie z bogatym i wszechstronnym doświadczeniem.

Innym ważnym czynnikiem podnoszącym niewyobrażalnie poziom naszego bezpieczeństwa,wobec, spodziewanej przez postsolidarnościowe elity władzy, agresji militarnej Rosji na naszą Ojczyznę, ma stanowić zniesienie- przez szefa MON Antoniego Macierewicza, limitu 12-letniej służby dla szeregowych zawodowych. Natomiast zwiększenie liczby stanowisk w korpusie podoficerskim pozwoliło awansować aż 27.000 żołnierzy. Ponadto rząd i osobiście szef MON przyczynili się do wzrost liczby miejsc na uczelniach wojskowych – co wszystko razem do kupy ma zwiększać potencjał polskiej armii.

Kolejnym ważnym elementem wpływającym na nasze bezpieczeństwo przed spodziewaną agresją wrogiego mocarstwa, mają być  podwyżki uposażeń zarówno dla żołnierzy zawodowych, jak też pracowników resortu obrony narodowej. Na ten drugi cel budżet MON wygospodarował tylko na ten rok ponad 110,7 mln zł. dzięki temu przeciętne wynagrodzenie dla pracownika wojska w 2016 r. wynosiło 3751 zł, co oznacza jego wzrost o 9,44%. To odmrożenie płac dla grupy 45 tys. pracowników.

Na poczucie naszego bezpieczeństwa, jak twierdzi premier rządu PiS Beata szydło, to nie tylko wzrost liczebności polskiej armii, ale także inwestycje w jej modernizację techniczną. I tak, tylko w  roku 2016, na ten cel wydano blisko 100% przewidzianych środków. Uwzględniając potrzeby armii zwiększono budżet resortu obrony narodowej do kwoty 37,154 mld zł. z czego blisko 9,5 mld wydane zostanie na modernizację techniczną. Proces ten, jako złożony i czasochłonny, w ostatnich kilkunastu miesiącach nabrał przyspieszenia. Dzięki temu dokonano zakupu m.in. 96 armatohaubic „Krab” i  420 zestawów „Piorun”, co ma stanowić niesamowite osiągnięcie. Natomiast według mnie, stanowi to kolejny przykład, jak szybko i skutecznie można oczyścić kieszenie podatników z zalegające im w kieszeniach pieniądze. Na tym wyrzucanie pieniędzy w błoto się nie kończy, bo w trakcie realizacji są jeszcze prowadzone m.in. postępowania na zestawy obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej „Wisła” i śmigłowce. Nic natomiast premier Szydło nie wspomniała o pomyśle szefa MON, dotyczącego zakupu tysięcy dronów, które mają stanowić naszą broń masowego rażenia.

Ponadto, jakby tego wszystkiego było mało, na okrasę, obecny rząd jako pierwszy od 1989 roku, zawarł umowę na pozyskanie małych i średnich samolotów do transportu najważniejszych osób w państwie. Aby wygodniej i w bardziej luksusowych warunkach, również oczywiście na nasz koszt, sobie d***y wozić.

Dużym sukcesem, jaki przypisuje sobie rząd PiS ma stanowić organizacja szczytu NATO w Warszawie w lipcu 2016 r, jak też w jego następstwie realizacja przyjętych na nim postanowień. Co zaowocować m.in. miało, że dzięki skutecznej polityce PiS dziś stacjonuje w naszym kraju kilka tysięcy wojsk sojuszniczych w ramach wysuniętej wzmocnionej obecności NATO na „fance wschodniej”. Ponadto polski rząd może się również pochwalić doprowadzeniem do udziału we wzmacnianiu bezpieczeństwa krajów bałtyckich, w tym kierując tam kompanię naszych czołgów, które zapewniać mają skuteczną obronę Łotwy.

Natomiast jako potwierdzenie naszej silnej pozycji w NATO ma być fakt utworzenia w Elblągu dowództwa wielonarodowej dywizji, która już niebawem obejmie dowództwo nad batalionowymi grupami zadaniowymi rozlokowanymi na Litwie, Łotwie, Estonii i w Polsce.

Uf!- spociłem się aż z wrażenia. Bo jak widać „Dobra Zmiana” w zapewnieniu bezpieczeństwa zewnętrznego dla nas i dla naszego kraju, pod rządami PiS przerosła nasze marzenia. Dzięki czemu możemy teraz my i nasze dzieci oraz domowe zwierzątka, jeśli ktoś takowe posiada, spać spokojnym snem. Teraz nam tylko pozostało korzystanie z pełni życia, a więc grill, piwko, rowerek, oglądanie serialu w naszej niesamowitej TVP a także kupno kolejnego samochodu ze szrotów na Zachodzie. Bo czymże teraz możemy się martwić mając zapewnione 500+ od dziecka i możliwość dorobienia sobie przez nas Kolejnych + 500 złociszów w WOT? Tak więc nie pozostaje nam teraz nic innego jak w ciszy i spokoju konsumować dorobek tych, którzy na to ciężko zapracowali 🙂

Na koniec jeszcze zamieszczam graficzne podsumowanie „Dobrej Zmiany” opublikowanej przez wydział propagandy MON:

https://www.wprost.pl/kraj/10049846/Debata-nad-wotum-nieufnosci-wobec-rzadu-Beaty-Szydlo-RELACJA-NA-ZYWO.html,

http://www.mon.gov.pl/aktualnosci/artykul/najnowsze/bezpieczenstwo-priorytetem-rzadu-f2017-04-07/.

 

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Po przedwczorajszym amerykańskim ataku na syryjską bazę wojskową, jastrzębie wśród kijowskiej junty silniej zaczęli akcentować retorykę wojenną wobec donbaskich republik. W czym najbardziej celował szef ukraińskiego MSW Arsen Awakow, który stwierdził, że ukraińskie siły zbrojne muszą być już gotowe do odzyskania kontroli nad całym terytorium Donbasu. Wtórował w tym mu przewodniczący Wierchownej Rady Andrij Parubij, który zapewnił, że ukraińska armia niebawem stanie się jedną z najsilniejszych armii świata.         Przełożyło się to natychmiast na wzrost incydentów zbrojnych ze strony ukraińskiej wzdłuż linii styku.

Czyżby przed spodziewanym krachem państwa, szykowano się już w Kijowie do samobójczego kroku, mającego na celu rozpętanie konfliktu zbrojnego w Donbasie na pełną skalę?

I tak,  w dniu wczorajszym około południa, ukraińscy żołnierze rozpoczęli ostrzał przy użyciu czołgów i moździerzy kaliber 120 mm, wioski Krutaja Bałka koło Jasinowatej.

Nie ustaje też wroga aktywność zbrojna strony ukraińskiej w rejonie Dokuczajewska, na południe od Doniecka, gdzie w dniu wczorajszym znalazły się pod ostrzałem wsie: Biełaja Kamienka i Szewczenkowo. Łącznie w tym rejonie spadło około 30 pocisków artyleryjskich i moździerzowych.

Następnie w godzinach wieczornych, ukraińscy żołnierze przy użyciu moździerzy kaliber 120 mm, przeprowadzili ostrzał okolic punktu kontrolnego Majorsk, znajdującego się przy drodze z Gorłówki do Majorska. Ostrzelane również zostały obrzeża wsi Trudowskij na obrzeżach dzielnicy Piotrowskiej w Doniecku, gdzie w wyniku tego zostało rannych dwóch mężczyzn, mieszkańców prywatnego domu przy ulicy Zielony Gaj nr. 3.

Łącznie w ciągu minionej doby, przy użyciu ciężkiej artylerii, czołgów, moździerzy, działek przeciwlotniczych, różnego typu granatników i karabinów maszynowych, ukraińscy żołnierze 56 razy naruszyli warunki wielkanocnego zawieszenia broni.

Jeśli zaś chodzi o sytuację na ługańskim odcinku frontu jaka tam miała miejsce w ciągu minionej doby, to można powiedzieć, iż uległa znacznemu złagodzeniu.

I tak, w omawianym okresie czasu, ukraińscy żołnierze tylko jeden raz naruszyli warunki obowiązującego aktualnie rozejmu prowadząc ostrzał przy użyciu moździerza kaliber 120 mm i przeciwpancernych pocisków kierowanych okolic wsi Frunze.

Jak poinformowała wczoraj Daria Morozowa z urzędu Rzecznika Praw Człowieka DRL, od początku tego roku do dnia 6 kwietnia, na terytorium DRL zginęło sto osób, w tym 90 żołnierzy sił zbrojnych DRL oraz 10 cywilów.

 

 

 

Poniżej raport za ostatnią dobę dotyczący sytuacji wzdłuż linii styku w Donbasie udostępniony przez służbę prasową sztabu ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego tam tzw. operację antyterrorystyczną (ATO) przeciwko rosyjskojęzycznej ludności cywilnej:

„Зведення прес-центру штабу АТО на 18.00 7 квітня
Російсько-терористичні підрозділи продовжують цинічно порушувати режим «Тиші».
З початку доби ворог здійснив 17 обстрілів позицій Збройних Сил України.
На Донецькому напрямку, по захисниках Верхньоторецького противник застосував міномети калібру 82мм та великокаліберні кулемети. По опорних пунктах поблизу Авдіївки, вів вогонь з гранатометів різних систем та великокаліберних кулеметів, а по позиціям поруч населеного пункту Піски – з протитанкових гранатометів.
Поблизу Маріуполя, з протитанкових гранатометів та великокаліберних кулеметів ворог вів вогонь по наших позиціях в районі Водяного. З кулеметів великого калібру обстрілював наших воїнів під Новогригорівкою та Чермаликом. Вогнем зі стрілецької зброї турбував захисників Новотроїцького.
На Луганському напрямку, ворог з автоматичних гранатометів обстрілював опорні пункти в районі Катеринівки, а з великокаліберних кулеметів поблизу Кримського.
Незважаючи на збройні провокації з боку ворога, українські військовослужбовці суворо дотримувалися режиму «Тиші» і вогонь у відповідь не відкривали.
Двоє військовослужбовців Збройних Сил України отримали поранення”.

 

„Зведення прес-центру штабу АТО за минулу добу станом на 06.00 8 квітня 2017року.
Російсько-окупаційні війська, незважаючи на досягнуті домовленості тристоронньої контактної групи щодо припинення вогню, режиму «Тиші» не дотримуються.
За минулу добу зафіксовано 43 обстріли позицій сил АТО.
Найбільша кількість обстрілів зафіксована поблизу Маріуполя. З мінометів калібру 120мм, гранатометів, великокаліберних кулеметів та озброєння БМП ворог відкривав вогонь по захисниках Новогригорівки. Міномети калібру 82мм, гранатомети різних систем, кулемети великих калібрів та вогонь снайперів застосовував у районі Красногорівки. Опорні пункти наших військ поблизу Мар’їнки противник турбував вогнем з 82 міліметрових мінометів та стрілецької зброї. З протитанкових гранатометів та великокаліберних кулеметів обстрілював позиції під Водяним, Широкиним та Березовим. Кулемети великих калібрів застосовував поблизу Чермалика, по захисниках Новотроїцького гатив БМП та ворожі снайпери. Морських піхотинців поблизу Гнутового та Талаківки підрозділи російсько-окупаційних військ обстрілювали зі стрілецької зброї.
На Донецькому напрямку, у бік опорних пунктів у районах Авдіївки та Верхньоторецького ворог відкривав вогонь з мінометів калібру 82мм та гранатометів різних систем. З великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї вів вогонь по позиціях поблизу Кам’янки. Протитанкові гранатомети противник застосовував проти захисників Пісків та Зайцевого, а по позиціям в районі Опиного гатив із озброєння БМП.
На Луганському напрямку, по захисниках Катеринівки та станиці Луганської противник вів вогонь з гранатометів, а великокаліберні кулемети застосовував поблизу Кримського.
Незважаючи на збройні провокації ворога українські військовослужбовці дотримувались режиму «Тиші» та вогонь у відповідь не відкривали.
За минулу добу п’ятеро військовослужбовців Збройних Сил України отримали поранення”.

 

 

 

***

 

 

Na koniec kilka zdjęć:

Zugras- Aleksander Zacharczenko odwiedził przedsiębiorstwo produkcji szklarniowej.

 

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

 

 

***

 

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Reklamy

71 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 8.04.2017r.- 772 dzień od nowego rozejmu.

 1. Długoterminowe negatywne tendencje w życiu gospodarczym Ukrainy stworzyły przesłanki do podjęcia przez Sbierbank decyzji o wycofaniu się z rynku ukraińskiego – poinformowało biuro prasowe rosyjskiego banku. http://zik.ua/pl/news/2017/04/07/rosyjski_sbierbank_otwarcie_poinformowa_o_zamiarze_odej_z_rynku_ukraiskiego_1076043
  Komentarz: Bank był nierentowny, istniał dzięki kredytom spółki matki (dofinansowywanie). Jednak jego wycofanie będzie miało negatywne skutki dla CAŁEGO systemu bankowego na Ukrainie.

  Polubione przez 3 ludzi

   • Raczej długie i bolesne konanie obliczone na lata. Dopóki Ukraina dostaje dotacje (kredyty) dopóty system będzie istniał. Kraj będzie się zadłużał, poziom życia obywateli będzie spadał, niemniej system będzie istniał. Głównym, powodem jest zmiana struktury sytemu bankowego. Obecnie to PAŃSTWO (rząd w Kijowie) kontroluje większość tej gałęzi gospodarki. Gdy zaczynają się kłopoty rząd w Kijowie ratuje pożyczkami ( czyli pieniędzmi podatników, kredytodawców ) system.
    Najprościej tłumacząc: Opuszczenie rynku ukraińskiego przez banki z rosyjskim kapitałem sprawi, że PAŃSTWO (podatnicy) będą zmuszeni więcej dokładać do utrzymania sytemu.
    Pozdrawiam 🙂

    Polubione przez 4 ludzi

    • 🙂 Bardzo zrozumiale wytłumaczone. Tak jak u Prof. Grzegorza Kołodki w jego książkach. Lubię zrozumiale teksty na tematy bankowo – gospodarcze ,a nie tylko wykresy, krzywe i inne.
     Dzięki bardzo.

     Polubione przez 2 ludzi

     • Bo o to chodzi w ekonomi, żeby była zrozumiała. Jeśli ktoś się zasłania wykresami, krzywymi i procentami to zazwyczaj, albo sam nie rozumie procesu, albo stara się przedstawić fałszywy obraz rzeczywistości (manipuluje danymi).

      Polubione przez 2 ludzi

 2. WAŻNE

  Reforma zdrowia Na Ukrainie coraz bliżej….

  Wiceminister zdrowia an Ukrainie pożalił się, że szara strefa w systemie zdrowia wynosi ponad 50 mld hrywien rocznie. Na te środki łakomym okiem patrzą urzędnicy i tak powstał plan „reformy”. Koncepcję zarysował wiceminister zdrowia Paweł Kowtoniuk
  „Po pierwsze, przekierowywaniem środków wyłącznie na leczenie konkretnego pacjenta. A po drugie, przeprowadzimy wyraźną granicę gwarancji państwowych. Państwo nie powinno płacić za wszystko tylko dlatego, że to dotyczy ochrony zdrowia”, –stwierdził Kowtoniuk.
  Według wiceministra, filozofia reformy będzie polegała na tym, że w systemie opieki zdrowotnej nie będzie ani jednego niekonkretnego zobowiązania państwa, nie wspartego przez źródło finansowania.
  http://zik.ua/pl/news/2017/04/07/wiatowa_organizacja_zdrowia_w_szarej_strefie_ukraiskiego_systemu_opieki_1075845
  Komentarz: Aby zrozumieć „reformę” trzeba wpierw przedstawić jak wygląda sytuacja w służbie zdrowia na Ukrainie. Słowo źle byłoby eufemizmem, jest tragicznie. Brakuje środków na leczenie, jedzenie opłaty. Z tego powodu chociaż Konstytucja Ukrainy GWARANTUJE PEŁNĄ opiekę medyczna mieszkańcy Krainy, zmuszeni są pokrywać z własnej kieszeni wydatki na jedzenie i leki oraz nieformalne wizyty u specjalistów (czekanie na diagnozę kilka miesięcy to często wyrok śmierci).
  Ze wspomnianych 50 mld hrywien w szarej strefie służby zdrowia to właśnie te wydatki stanowią większość. Tymczasem urzędnicy z Ukrainy przedstawiają tę „szarą strefę” zgoła inaczej. Obraz kreowany przez Urzędników: młodzi ludzie, którzy nie chcą płacić podatków i od czasu do czasu nieformalnie idą do lekarza. Oczywiście jest to obraz zafałszowany, ale tak trzeba go przedstawiać ,aby przeforsować reformę.
  A czym się będzie charakteryzować owa reforma? Cieciami w budżecie i zmniejszeniem przywilejów pacjenta. Ogólnie powstaną „koszyki” usług państwo będzie gwarantować tylko podstawowe leczenie. Chcesz więcej? zapłać z własnej kieszeni. Nie ważne ,że pracowałeś 40 lat i teraz chorujesz na serce masz raka nie masz hrywien nie będziesz leczony.
  W parze z tą „reformą” idzie inna. Przekształcanie szpitali w spółki. W praktyce będzie wyglądało to zapewne tak. Część nierentownych szpitali zamieni się w spółki i zlikwiduje. Część mającą dobry sprzęt zamieni się w firmy dojące obywateli. Obok szpitala państwowego z podstawowym „koszykiem” usług będzie szpital „przedsiębiorstwo”, który będzie wykonywał usługi nie gwarantowane przez państwo.

  I Na ostatek by nie zanudzać 🙂 Jak na razie to tylko „przymiarki” nawet projektu ustawy jeszcze nie przedstawiono, niemniej widać „wolę polityczną”, by zrealizować „reformę”.
  Na forum na parę miesięcy przed oficjalnymi komunikatami -propozycjami ustaw przedstawiono jak będzie wyglądała reforma emerytalna na Ukrainie. Prognozy spełniły się prawie w 100%. Uważam, że prognozy dotyczące reformy zdrowotnej również okażą się (niestety) słuszne.

  Polubione przez 3 ludzi

   • Ja to współczuje uczciwym policjantom w tym kraju( wierze , że tacy są ). Przy tej skali przestępczości jaka tam panuje , nie wiele mogą zrobić ,by te wskaźniki poprawić. Z racji chociażby nakładów i stosunku ukrainców do organów ścigania, a i motywację finansową moją niewielką. A czy znajdą, pewnie znajdą tych ,, ruskich agentów „. Ja się chce to się zawsze znajduje. 🙂

    Polubione przez 3 ludzi

 3. Tzw. prawo Sawczenki uchwalone przez ukraiński w grudniu 2015 roku, dzięki ktoremu z ukraińskich wiezień na wolność zamiast „więzinów politycznych” i „niesłusznie skazanych osób”, wyszły hordy najgorszego rodzaju kryminalistów (w tym pedofile, gwałciciele oraz mordercy) znowu przypomniało o sobie. Jak się okaząło zatrzymany niedawno 24 latek z obwodu charkowskiego, podejrzany o zgwałcenie i zamordowanie 72-letniej emerytki, trzy miesiace wcześniej został zwolniony z wiezienia właśnie dzieki tzw. prawu Sawczenki gdzie odbywał kare za wczesniej popełnione morderstwo…
  https://strana.ua/news/64713-nasilnik-ubivshij-pensionerku-3-mesyaca-nazad-osvobodilsya-po-zakonu-savchenko.html

  Polubione przez 3 ludzi

  • Dzięki całkiem ciekawa wypowiedź.
   Nie zgodzę się tylko z twierdzeniem ambasadora, że w Polsce nie ma partii politycznych nastawionych na normalizację stosunków z Rosją. Partia Razem otwarcie się pod tym opowiada, PSL uważa ,że zamkniecie MRG z Kaliningradem to nonsens (zgadzam się ) i szkodzi polskiej gospodarce. Korwin Mikke jest wprost nazywany ruskim agentem 😀 SLD od zawsze była zorientowana na wschód, a Kukiz 15 jest w klasycznym rozkroku potępia aneksję Krymu, ale uważa ,że trzeba się dogadać z FR.
   Problem w tym ,że rządzi POPIS, który pod względem polityki wschodniej wiele się nie różni od siebie.

   Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.