Wojna domowa na Ukrainie 10.04.2017r.- 774 dzień od nowego rozejmu.


Szef MON Antoni Macierewicz kolejny już raz wszedł w kompetencje ministra dyplomacji zabierając głos w sprawie incydentu do jakiego doszło ostatnio w bazie syryjskich sił powietrznych al-Sharjat w prowincji Homs, zaatakowanej rakietami „Tomahawk” przez amerykańskie siły zbrojne.

W tej sprawie nowo mianowana rzecznik prasowy MON. mjr Anna Pęzioł-Wójtowicz, wydała komunikat o następującej treści:

„Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz wyraził pełne poparcie dla operacji przeprowadzonej przez Siły Zbrojne USA na bazę syryjskich sił powietrznych al.-Shajrat, w prowincji Homs.

Ta szybka i skuteczna decyzja Prezydenta Donalda Trumpa dała jasny sygnał wszystkim terrorystom, którzy dokonują ataku na ludność cywilną z użyciem broni chemicznej, że nie ma i nie będzie na to zgody. Resort obrony pozostaje w stałym kontakcie ze swoim amerykańskim odpowiednikiem. Polska wnosi swój wkład w walce z międzynarodowym terroryzmem. Wyrażamy solidarność z rządem USA w działaniach na rzecz całkowitej eliminacji broni chemicznej.

mjr Anna Pęzioł-Wójtowicz

Rzecznik prasowy MON

Jak z tego jasno wynika, uzurpujący sobie również prawa do zabierania głosu w imieniu Polski, szef MON Antoni Macierewicz pochwala akcję amerykańskiego wojska, której ofiarami jest głównie ludność cywilna. Tak więc w imię obrony syryjskiej ludności przed atakami „międzynarodowych terrorystów”(?) dokonuje się na niej egzekucji. Gdzie tu logika?

Poza tym, przy tej okazji nasuwa się jeszcze jedno pytanie:

Kim wg. Antoniego Macierewicza są ci „międzynarodowi terroryści”?

Bo jeżeli amerykański atak na syryjską bazę lotniczą ma „dać jasny sygnał wszystkim terrorystom”, to oznacza, że uważa on, iż terrorystami nie są muzułmańscy bojownicy w Państwa Islamskiego i jego licznych przybudówek, tylko syryjskie siły zbrojne.

Proszę zwrócić uwagę na tą chorą interpretację rzeczywistości, i ją sobie dokładnie zapamiętać, bo ten człowiek odpowiada obecnie za nasze bezpieczeństwo.

Bo do czegoż taka postawa prowadzi?

Otóż, wbrew składanym- tak przez Antoniego Macierewicza, jak  i w ślad za nim powtarzającym te zapewnienia jak  echo, premier polskiego rządu i prezydenta RP- solennym deklaracjom, o szczególnym dbaniu o bezpieczeństwo Polski i Polaków przed jakoby planowaną przez Rosję Putnia agresją zbrojną na nasz kraj. To jednak, w rzeczywistości dzieje się zupełnie odwrotnie, bo pod rządami tej ekipy politycznej, jak i przy znacznym udziale samego szefa MON, obiektywnie zapewnienie bezpieczeństwa dla naszego kraju gwałtownie pogarsza się.

Dowodem na to może być chociażby rezygnacja z zakupu 50 helikopterów, które jak na razie i w brew deklaracjom szefa MON, nie są niczym zastępowane, a obiecanki o zakupie innych maszyn, są ciągle przesuwane w dalszą przyszłość. Kolejnym dowodem na to jest stosunek obecnych władz Polski do Rosji, którą one ustawicznie prowokują, czyniąc to wyraźnie na zlecenie jakiś obcych nam i wrogich sił, czym narażają nasz kraj na ekonomiczną odpowiedź FR, a tym samym wielomiliardowe straty dla polskiej gospodarki.

Kolejną sprawą jest usuwanie pod byle błahym pretekstem, lub zmuszanie do odejścia, najwybitniejszych polskich dowódców i zastępowanie ich ludźmi o niewystarczających kompetencjach i doświadczeniu przy wykonywaniu nowych swoich funkcji. Chodzi tu o taki dobór kadry dowódczej, który będzie mierny, ale wierny ich wodzowi, czyli Antoniemu Macierewiczowi. A jak to wpływa na poziom wyszkolenia, dowodzenia i profesjonalizmu polskich sił zbrojnych, chyba nie muszę tłumaczyć.

Na koniec jeszcze, kosztem czterech dotychczasowych rodzajów sił zbrojnych, Antoni Macierewicz, po,przez swoje „reformy” doprowadził do tego, że brakuje pieniędzy na regularne wojsko, a są one trwonione na „wojsko weekendowe”. Jak wiadomo zdolność bojowa do prowadzenia działań zbrojnych tego nowego rodzaju wojsk w porównaniu z profesjonalnie przygotowanych do wykonywania swoich zadań obronnych regularnych formacji wojskowych wcześniejszego podziału sił zbrojnych, jest praktycznie żadna. Nawet mimo zaklęć, że będzie to taka nowa Armia Krajowa, czy też o tym, że nie dorówna jej nawet w wyszkoleniu rosyjski Specnaz. Jeżeli ktoś wierzy w takie zapewnienia, to znaczy, że jest totalnie ogłupiony przez obecną agresywną kampanię propagandową prowadzoną przez spolegliwe wobec władzy wiodące media. I ta droga może nas doprowadzić dokładnie do tego punktu, do jakiego doszliśmy w dniu 1 września 1939 roku, gdy „Nie mieliśmy oddać nawet guzika”, a oddaliśmy wszystko, w tym życie 3,5 mln naszych Rodaków w kraju, dodatkowo kilku milionów, którzy zostali przesiedleni i jeszcze ok. 200 tyś. bestialsko zamordowanych przez swoich ukraińskich sąsiadów. Nie pomnę tu o stratach materialnych, które były potężne, ale jednak życie ludzkie jest najcenniejsze. I tym naszym życiem poprzednie władze, tak jak i obecne- postsolidarnościowe, kupczą w imię obcych nam interesów.

To właśnie Polacy muszą wreszcie zrozumieć, że ta władza- pomimo zapewnień,  jest im wroga, bo coby nie zrobiła zawsze obraca się to przeciwko nam i interesowi naszej Ojczyzny.

http://www.mon.gov.pl/aktualnosci/artykul/najnowsze/komunikat-mon-a2017-04-07/.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W Donbasie wzdłuż linii styku niby obowiązuje na okres przedświąteczny zawieszenie broni, ale tak jakby go nie było.

I tak, wczoraj w godzinach przedpołudniowych, na drodze prowadzącej do Donieckoje na ługańskim odcinku frontu, została ostrzelana przez ukraińskich żołnierzy grupa dziennikarzy i obserwatorów rosyjsko-ukraińskiego Centrum Kontroli i Koordynacji ds. Konfliktu w Donbasie. Przypomnę, że grupa ta udawała się do wsi Donieckoje, w celu sporządzenia dokumentacji skutków przedwczorajszego ostrzału tej miejscowości przez ukraińskich żołnierzy.

Łącznie zaś w ciągu minionej doby strona ukraińska na donieckim odcinku frontu, 43 razy naruszyła warunki świątecznego zawieszenia broni, które weszły w życie o godzinie 00:00 w dniu 1 kwietnia br. Tak więc, przy użyciu czołgów, moździerzy, działem przeciwlotniczych, opancerzonych wozów bojowych oraz granatników i broni maszynowej zostało ostrzelane 17 miejscowości i okolicznych terenów, w tym również około 03:00 dzielnicę Piotrowską w doniecku, gdzie ostrzał trwał ponad pół godziny oraz już dziś rano około 09:30, powodując zapalenie się budynku jednorodzinnego przy ulicy Żieleznodorożnej nr. 1 w Dolomitnoje na północnych obrzeżach Gorłówki.

Ponadto, na ługańskim odcinku frontu ukraińscy żołnierze, przy użyciu moździerzy kaliber 82 mm, opancerzonych wozów bojowych, działek przeciwlotniczych, wyrzutni pocisków przeciwpancernych, a także granatników i karabinów maszynowych, cztery razy naruszyli warunki obecnie trwającego wielkanocnego zawieszenia broni.

I tak, w ciągu minionej doby ostrzelane zostały miejscowości: Donieckij, Kalinowka, Kalinowo i Niżneje Łozowoje. Strat w ludziach i mieniu nie ma.

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę przekazany przez służbę prasową sztabu ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego w Donbasie tzw. operację antyterrorystyczną (ATO) skierowaną przeciwko rosyjskojęzycznej ludności zamieszkującej tą część Ukrainy:

„Зведення прес-центру штабу АТО на 18.00 9 квітня
Провокаційні обстріли українських позицій з боку російсько-окупаційних військ тривають.
З початку доби ворог 18 разів відкривав вогонь по опорних пунктах Збройних Сил України.
Поблизу Маріуполя, вогнем мінометів калібру 120мм та гранатометів ворог накривав захисників Новотроїцького. З гранатометів різних систем та великокаліберних кулеметів бив по оборонцях Водяного. А захисників Широкиного, Гнутового та Талаківки обстріляв зі стрілецької зброї. По опорних пунктах наших військ під Новогригорівкою гатив з озброєння БМП.
На Донецькому напрямку, з гранатометів та великокаліберних кулеметів противник відкривав вогонь по наших позиціях під Авдіївкою. З гранатометів різних систем обстріляв захисників Луганського та Зайцевого.
На Луганському напрямку, з великокаліберних кулеметів ворог вів вогонь по позиціям поруч Новотошківки, а з гранатометів обстріляв оборонців Кримського.
Незважаючи на збройні провокації з боку ворога, українські військовослужбовці суворо дотримувалися режиму «Тиші» і вогонь у відповідь не відкривали”.

„Зведення прес-центру штабу АТО за минулу добу станом на 06.00 10 квітня 2017 року
Провокаційні обстріли сил АТО не припиняються. За минулу добу російсько-терористичні війська 44 рази обстріляли позиції Збройних Сил України.
Найбільшу кількість обстрілів зафіксовано на Приморському напрямку. Тут, у районі Новотроїцького, противник накривав наших захисників вогнем зі 120мм мінометів, протитанкових гранатометів та озброєння БМП. Оборонців Водяного, Лебединського та Красногорівки обстрілював з гранатометів різних систем та великокаліберних кулеметів. По опорних пунктах поблизу Гнутового та Новогнатівки гатив з гранатометів, а в районі Павлополя та Новомихайлівки – з великокаліберних кулеметів. З БМП та стрілецької зброї ворог бив по морських піхотинцях поблизу Широкиного. Озброєння БМП застосував в районі Новогригорівки, а зі стрілецької обстріляв захисників Талаківки та Чермалика.
На Донецькому напрямку, з протитанкових гранатометів та кулеметів великого калібру ворог гатив по захисниках Авдіївки та Шахти Бутівка. З протитанкових гранатометів та стрілецької зброї бив по оборонцях Верхньоторецького та Зайцевого. В районів Пісків активізувались ворожі снайпери.
На Луганському напрямку, з мінометів калібру 82мм, гранатометів та великокаліберних кулеметів ворог обстріляв наші опорні пункти в районі Новозванівки. З гранатометів різних систем та кулеметів великого калібру відкривав вогонь по оборонцях Троїцького, Кримського та станиці Луганської. По захисниках Новотошківки противник вів вогонь з великокаліберних кулеметів.
За минулу добу двоє українських захисників отримали поранення”.

Na koniec tego wątku jeszcze dwie krótkie relacje filmowe dotyczące wsi Jasnoje:

I jeden z Dokuczajewska:

Oraz jeszcze jeden dokumentujący skutki przedwczorajszego ostrzału wsi Trudowskij na zachodnich obrzeżach Doniecka:

***

Na koniec kilka zdjęć:

Donieck- w sobotę (8.04.17r.) miały miejsce otwarte zawody w kulturystyce i fitnessie, których zwycięzcy wezmą udział pod koniec tego miesiąca w zawodach Pucharu Rosji w Krasnodarze.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

96 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 10.04.2017r.- 774 dzień od nowego rozejmu.

 1. Bój i ostrzał w rejonie Sachanki i Kominternowo , ostrzał Dukaczejewska i jego przed. , Marinki , Spartaka , bój na zach. od Jesieniujowatej, bój w ok.. Frunze – MM

  Polubione przez 1 osoba

 2. Taka „ciekawostka” odnośnie „polskiego wolontariusza” Tomasza Maciejczuka co to onegdaj wspierał „ukraińskich patriotów walczących z kacapską neobolszewią”, a teraz żebrze od tej ‚kacapskiej neobolszewii” pomocy leżąc w szpitalu zakaźnym w Moskwie. Zachowały się screeny wpisów tej ŚWINI (przepraszam prawdziwe świnie za to porównanie) z maja 2014 roku w których wypisuje on „peany pochwalne” w stosunku do ukraińskich g n o i które paliły żywcem ludzi w Odessie…

  Polubione przez 2 ludzi

 3. Tymczasem w tzw. strefie ATO na Donbasie kolejna pijacka awantura z udziałem „herojów’ z „niezwyciężonej armii kijowskiej”. W jednej z jednostek wojskowych służących w tzw. strefie ATO na Donbasie oficer ukraińskiej armii by zapanować nad pisjaną i agresywną grupą własnych podkomendnych, po tym jak nie poskutkowały strzały ostrzegawcze oddane w powietrze, musiał strzelać pijakom w nogi, w skutek czego jeden z „herojó” z ranami postrzałowi trafił do szpitala;
  http://korrespondent.net/ukraine/3838254-na-donbasse-ofytser-vystrelyl-v-pianoho-atoshnyka

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) kapituluje przed ukraińską korupcją. EBOR poinformował o porażce w „reformowaniu” największego ukraińskiego przedsiębiorstwa sektora paliwowo-energetycznego „Naftohaz Ukraina” i wycofaniu z zarządu czterech spółki (z pięciu) swoich przedstawicieli. Jak stwierdzono w komunikacie wydanym przez EBOR może miec to poważne skutki nie tylko w odniesieniu do innych ‚reform” prowadzonych na Ukrainie, ale także może zaszkodzić reputacji samej spółki oraz zniszczyć zaufanie społeczności międzynarodowej co do chęci władz w Kijowie kontynuowania dalszych „reform” [narzuconych przez Zachód];
  http://korrespondent.net/ukraine/politics/3838267-v-evrope-zaiavyly-o-provale-reformy-naftohaza-smy

  Polubione przez 3 ludzi

 5. „Generalissimus” Poroszenko zapowiedział że będzie „konfiskować węgiel z republik noworosyjskich, który będzie wwożony na Ukrainę jako pochodzący z Rosji”;
  https://strana.ua/news/65066-poroshenko-hochet-ostanovit-pereprodazhu-rossiej-kievu-dobytogo-v-dnr-uglya.html
  Ps. Podsumowując „generalissimus” Poroszenko przyznał ze Ukraina znowu będzie kupować węgiel od „państwa-agresora’, czyli Rosji…

  Polubione przez 3 ludzi

  • Takie są skutki gdy ofiary „spaczenia kulinarnego” serwowanego przez GMO przyjechały do kraju gdzie serwowane jest normalne, ludzkie jedzenie (JESZCZE). Założę się że zaserwowali im normalny dwudaniowy posiłek z deserem w kantynie wojskowej i „GMO mutanty” się od razu pochorowały…

   Polubione przez 3 ludzi

   • Widać, nie są przystosowani do normalnego jedzenia, za mało w nich chemii , sterydów i innych świństw. Mnie zawsze dziwi ta otyłość wśród amerykanów. Oni nie wyglądają jak grubi, raczej są spuchnięci, jak klasycznie po sterydach.
    Ale za to Monsenato i Gargil mogą zarobić krocie.
    W USA znowu jakaś strzelanina , tym razem w San Bernardino, w podstawówce, ciekawe czy strzelał uczeń z klasy 2, czy 3. A u na młodzież narzekają. 🙂

    Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.