Wojna domowa na Ukrainie 13.04.2017r.- 777 dzień od nowego rozejmu.


W dniu dzisiejszym od godziny 10:00 wchodzi w życie kolejny ścisły rozejm, który ma trwać do końca Świąt Wielkanocnych.

„W tym roku przed wojskiem stoją nowe zadania, w dużym stopniu związane z osiągnięciem celu, jakim jest zdolność do skutecznej i pełnej ochrony całego terytorium Polski” powiedział szef MON Antoni Macierewicz podczas otwarcia odprawy kierowniczej kadry MON i Sił Zbrojnych RP w Warszawie.

Odnosząc się do zadania skutecznej obrony Polski Antoni Macierewicz powiedział, iż jest  „to wielkie zadanie, które będzie angażowało rząd, całe społeczeństwo, armię, ale które nie będzie możliwe do wykonania bez woli, determinacji i działania Zwierzchnika Sił Zbrojnych”.

Natomiast uczestniczący w odprawie prezydent Andrzej Duda dodał, że:

„Naszym najważniejszym zadaniem jest budowanie silnego państwa z armią, która może bronić granic Rzeczypospolitej i współdziałać w sojuszach”.

Dodał przy tym, że dbając o obronę polskich granic spotkał się on jeszcze przed zaprzysiężeniem „z sekretarzem generalnym NATO w czasie jego wizyty tu w Warszawie. I wtedy, na tym spotkaniu, jako prezydent elekt jeszcze, wyraźnie powiedziałem, jakie są nasze oczekiwania w tym zakresie, jeśli chodzi o przyszłość Sojuszu Północnoatlantyckiego (…). To był jasny i wyraźny program polityczny. Polska jest w NATO, ale najwyższy czas, aby NATO było również w Polsce”.

 Podczas tej odprawy kadry kierowniczej MON i sił zbrojnych Antoni Macierewicz nakreślił priorytety na najbliższe lata. 

Wymienił wśród nich trzy kluczowe programy: system obrony powietrznej „Wisła”, wyrzutnie rakietowe „Homar” oraz okręty podwodne „Orka”. Równolegle ma być, wg. jego zapewnień, realizowany program zwiększania liczebności Polskich Sił Zbrojnych, które już za trzy lata, czyli po 2020 roku, mają osiągnąć poziom 200 tys. żołnierzy.

Ta jego opinia opiera się na optymistycznym założeniu, że do roku 2019 w armii będzie ponad 150 tys. żołnierzy, a po latach 2020-2022 – 200 tys. żołnierzy. jednocześnie zastrzegł on, że „aby ten cel osiągnąć, niezbędne jest także lepsze finansowanie, skuteczniejsze finansowanie polskiej armii. Za zgodą i po rozmowie z panem prezydentem projekt odpowiedniej ustawy został złożony i omówiony z panią premier Beatą Szydło”. Wspomniana ustawa ma wprowadzać finansowanie MON na poziomie minimum 2% PKB planowanego na dany rok, a nie wg. poziomów z roku poprzedniego. Tak więc Antoni Macierewicz konsekwentnie usiłuje wprowadzić swoją politykę obronną polegającą na starej wypróbowanej zasadzie, że obiecuje „armaty zamiast masła”.

Minister Macierewicz odnosząc się do tych wspomnianych wyżej trzech najważniejszych priorytetów modernizacji technicznej sił zbrojnych.  Stwierdził, że najważniejszym z nich jest szybkie pozyskanie systemu obrony powietrznej „Wisła”.

„Chociaż najbardziej zaawansowanie są rozmowy z Raytheonem i zapewne taka właśnie umowa zostanie podpisana, to na pewno nie będziemy rezygnowali przedwcześnie z rozmów z innymi producentami” – powiedział minister, odnosząc się do prowadzonych z tym koncernem negocjacji na temat systemu „Patriot”.

Alternatywą dla tego systemu obrony powietrznej kraju ma być  międzynarodowy system „MEADS” firmy MEADS International, z którą również prowadzone są rozmowy. Minister uważa, że do podpisania kontraktu dojdzie już w tym w roku, zaś na dostawę pierwszych zestawów za dwa lata. Czyli najwcześniej około 2020 roku.

Drugim priorytetem przyjętym przez szefa MON Antoniego Macierewicza jest pozyskanie rakietowego systemu artyleryjskiego „Homar”, który ma dysponować nie tylko zdolnością prowadzenia ostrzału artyleryjskiego, ale również dysponować możliwością precyzyjnego rażenia celów oddalonych o 300 km z użyciem pocisków balistycznych. W tym przypadku wchodzi w grę podpisanie umowy albo w sprawie zakupi systemem „HIMARS” amerykańskiego koncernu Lockheed Martin lub też z izraelskim systemem firmy IMI Systems.

Trzecim filarem ma być program zakupu trzech okrętów podwodnych „Orka” dla Marynarki Wojennej. Szef MON chciałby podpisania umowy jeszcze w tym roku:

Ten program zapewni Polsce bezpieczeństwo (…) Jeżeli uwzględnimy jeszcze powołanie wojsk cybernetycznych, co zostało rozstrzygnięte i na co przeznaczone zostaną 2 mld zł, da możliwość zarówno obrony naszego państwa, jak i skutecznego współdziałania z siłami NATO i armii amerykańskiej.

Według ministra obrony podpisanie umowy na zakup trzech okrętów podwodnych „Orka” jest najzupełniej realne, a to dzięki spożytkowaniu całości funduszy na modernizację techniczną, podobnie jak miało to miejsce w roku 2016.

Nie wiadomo tylko, czy te ambitne plany wytrzyma polski budżet, no i oczywiście my sami. Bo jak na razie, nie widać żadnej oznaki jakiegoś sukcesu gospodarczego w Polsce, który pozwoliłby liczyć na poniesienie przez społeczeństwo ciężaru tych fanaberii opartych o iluzoryczną możliwość skutecznej obrony polskich granic przy pomocy sił zbrojnych.

Nie wierzcie więc, że tym razem „nie oddamy nawet guzika”, bo nie tylko oddamy znacznie więcej niż miało to miejsce wcześniej, ale z dużą dozą prawdopodobieństwa problem z nami i Polską całkowicie zniknie z kart historii.

Na koniec jeszcze kolejny popis żandarmów Macierewicza. Tym razem  przed biurem PiS na ulicy Nowogrodzkiej w Warszawie:

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Dziś ma wejść w życie kolejne ścisłe zawieszenie broni, ale czy będzie ono przestrzegane przez stronę ukraińską, najbliższe dni pokażą.

Jak na razie ukraińscy żołnierze nie mają zamiaru przestrzegać zawartego porozumienia, które weszło w życie 1 kwietnia br. o godzinie 00:00 czasu lokalnego, o zawieszeniu broni na czas poprzedzający Święta Wielkanocne. Tak więc, te kolejne porozumienie, które ma wejść dziś o godzinie 10:00 czasu lokalnego budzi poważne wątpliwości, czy strona ukraińska ma zamiar go przestrzegać.

Jakby nie było, to w dniu wczorajszym stan napięcia wzdłuż linii styku do dnia dzisiejszego nie uległ zmianie i nadal dochodzi tam do licznych incydentów zbrojnych połączonych z ostrzeliwaniem celów cywilnych przez stronę ukraińską.

I tak, w dniu wczorajszym, około godziny 11:05 czasu lokalnego, ukraińscy żołnierze w rejonie Kalinowa przy użyciu opancerzonego wozu bojowego BMP-2 oraz ręcznych karabinów maszynowych przeprowadzili ostrzał z kierunku Nowoaleksandrowki w stronę przebywającej tam misji obserwatorów OBWE, którzy usiłowali przekroczyć odcinek linii demarkacyjnej w okolicach punktu kontrolnego Mołodzieżnyj. Na szczęście ostrzał był nieskuteczny i dzięki temu nikomu nic się nie stało.

W wyniku wczorajszego ostrzału zostały uszkodzone lub zniszczone cztery domy jednorodzinne znajdujące się we wsi Trudowskiego przy ulicy Biełozierskiej nr. 13, dwa kolejne domy na ulicy Szewczenki w miejscowości Aleksandrówka oraz jeszcze jeden w Zajcewie.

Łącznie w ciągu minionej doby, ukraińscy żołnierze przy użyciu ciężkiej artylerii, czołgów, moździerzy, opancerzonych wozów bojowych, działek przeciwlotniczych, wyrzutni pocisków przeciwpancernych, a także przy użyciu różnego typu granatników i broni maszynowej, 57 razy naruszyli warunki dotychczas obowiązującego świątecznego zawieszenia broni. W tym czasie zostało ostrzelanych 18 miejscowości DRL i ich okolic.

Dziś rano od godziny 07:00 czasu lokalnego, ukraińscy żołnierze przy użyciu moździerzy rozpoczęli ostrzał wsi Zajcewo na północnych przedmieściach Gorłówki, gdzie w wyniku tego już został uszkodzony, od bezpośredniego trafienia pociskiem, dom jednorodzinny przy ulicy Brusiłowa 4.

W ciągu ostatnich dwóch dni walk, na odcinku frontu donieckiego, został zabity jeden powstaniec trafiony śmiertelnie pociskiem wystrzelonym przez ukraińskiego snajpera.

Ponadto, na ługańskim odcinku frontu w Donbasie, ukraińscy żołnierze przy użyciu opancerzonych wozów bojowych, automatycznych wyrzutni granatów AGS oraz broni maszynowej, trzy razy naruszyli reżym uzgodnionego wcześniej bezwzględnego przedświątecznego zawieszenia broni. Ostrzelany został rejon woków wsi Kalinowo.

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę udostępniony przez biuro prasowe sztabu ukraińskiego dowództwa prowadzącego tzw. operację antyterrorystyczną (ATO) w Donbasie przeciwko mieszkającej tam rosyjskojęzycznej mniejszości etnicznej:

„Зведення прес-центру штабу АТО на 18.00 12 квітня
Провокаційні обстріли українських позицій з боку російсько-окупаційних військ тривають.
З початку доби ворог 24 рази відкривав вогонь по позиціях Збройних Сил України.
На Приморському напрямку, вогнем мінометів калібру 120мм, гранатометів різних систем та великокаліберних кулеметів ворог накривав захисників населеного пункту Гнутове. По морських піхотинцях поблизу Водяного противник гатив з мінометів калібру 120мм та 82мм, з озброєння БМП та гранатометів, з великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї. Міномети калібру 82мм, гранатомети та кулемети великого калібру ворог застосовував по позиціях поруч Мар’їнки. По опорних пунктах у районі Широкиного противник вів вогонь з озброєння БМП та стрілецької зброї. З кулеметів великого калібру обстрілював позиції поблизу Талаківки. Ворожі снайпери активно діяли поблизу Водяного.
На Донецькому напрямку, з протитанкового ракетного комплексу, гранатометів різних систем та великокаліберних кулеметів противник обстрілював позиції поруч Авдіївки. З гранатометів різних систем, кулеметів великого калібру та стрілецької зброї ворог вів вогонь по захисниках Кам’янки, а з гранатометів та великокаліберних кулеметів – по оборонцях Зайцевого. По позиціях у районі населеного пункту Піски противник застосовував кулемети великого калібру.
На Луганському напрямку, з озброєння БМП підрозділи російсько-окупаційних військ вели вогонь по захисниках Кримського. Позиції у районі Новоолександрівки ворог обстріляв з гранатометів, а поруч Новозванівки – з гранатометів та великокаліберних кулеметів.
Двоє українських захисників отримали поранення”.

„Зведення прес-центру штабу АТО за минулу добу станом на 06.00 13 квітня 2017 року
Ситуація в районі проведення АТО ускладнюється. За минулу добу російсько-окупаційні війська 61 раз обстріляли позиції Збройних Сил України.
Епіцентром вогневого протистояння залишається Приморський напрямок. Тут, вогнем мінометів калібру 120мм та 82мм, БМП, гранатометів різних систем та кулеметів великих калібрів ворог накривав позиції поблизу населеного пункту Водяне. З мінометів калібру 82мм, гранатометів та великокаліберних кулеметів гатив по наших воїнах під Мар`їнкою. Захисників Широкиного російсько-терористичні підрозділи обстрілювали з озброєння БМП та стрілецької зброї. По морпіхах, які тримають оборону під Гнутовим ворог відкривав вогонь зі 120-міліметрових мінометів, протитанкових гранатометів та кулеметів, а оборонців Гранітного, Талаківки, Павлополя та Гнутового активно обстрілював з кулеметів великих калібрів та стрілецької зброї. Оборонців Водяного обстрілювали ворожі снайпери.
На Донецькому напрямку, основними об’єктами вогневих зусиль противника були наші опорні пункти поблизу Авдіївки та шахти «Бутівка». Так, захисників шахти «Бутівка» ворог накривав вогнем мінометів калібру 120мм та 82мм, а по оборонцях Авдіївки гатив з 82-міліметрових мінометів, гранатометів різних систем, кулеметів великих калібрів та протитанкових ракетних комплексів. Озброєння БМП російські найманці застосовували проти захисників Опитного, а оборонців Кам’янки та Зайцевого обстрілювали з протитанкових гранатометів та кулеметів великих калібрів. По позиціях поблизу населених пунктів Піски та Луганське противник бив з кулеметів великих калібрів. У районах Авдіївки та Троїцького діяли ворожі снайпери.
На Луганському напрямку, з мінометів калібру 82мм, гранатометів та кулеметів великих калібрів противник бив по позиціях поруч Новоолександрівки. З озброєння БМП обстрілював захисників Кримського, а з гранатометів різних калібрів гатив по позиціях у районі Катеринівки. Гранатомети та великокаліберні кулемети ворог застосував по опорних пунктах в районі Новозванівки.
За минулу один військовослужбовець Збройних Сил України загинув, ще двоє отримали поранення”.

Na koniec tego wątku jeszcze krótki wywiad z mieszkańcem Komiternowa:

I film dokumentujący skutki ostrzału dokonanego przez ukraińskich żołnierzy tej leżącej na południowym odcinku frontu miejscowości:

***

Od dziś od godziny 10:00 czasu lokalnego ma wejść w życie kolejne porozumienie o ścisłym przestrzeganiu zawieszenia broni co jest związane z wejściem w okres poprzedzający Święta Wielkanocne. Informację o tym porozumieniu przekazał szef dyplomacji ŁRL Władysław Dejno, który jest pełnomocnikiem republiki na rozmowach pokojowych prowadzonych w ramach grup kontaktowych w Mińsku.

Na koniec kilka zdjęć:

Donieck- przywódca DRL Aleksander Zacharczenko odwiedził Muzeum Afgańskiej Wojny.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Reklamy

70 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 13.04.2017r.- 777 dzień od nowego rozejmu.

 1. Organizator „Eurowizji”, czyli Europejska Unia Nadawców (EBU) wydała oświadczenie w sprawie zakazu wjazdu jaki wydała Ukraina reprezentantce Rosji na jej finał w Kijowie, w którym zdecydowanie potępiono decyzję władz ukraińskich, okreslając ja jako naruszającą „apolityczny charakter konkursu”;
  https://strana.ua/news/65737-organizatory-evrovideniya-osudili-ukrainu-kotoraya-zapretila-vezd-rojssijskoj-uchastnice-yulii-samojlovoj.html

  Polubione przez 3 ludzi

 2. W obwodzie lwowskim rozkradziono środki z „międzynarodowego grantu”, które miały być przeznaczone na oczyszczenie poligonu jaworowskiego z zalegajacych na nim chemicznych odpadów. Jak ustalili ukraińscy śledczy pieniądze zostały przywłaszczone przez firmę której zostało to zlecone;
  https://strana.ua/news/65735-v-lvovskoj-oblasti-ukrali-mezhdunarodnyj-grant-vydannyj-na-ochistku-territorii-poligona.html

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Tymczasem w Rosji trwa „krwawa rozprawa reżimu” z działaczami „rosyjskiej opozycji”. Po zamknieciu Aleksieja Nawalnego (aż na 15 dni!), „reżim” zabrał sie za znanego miłośnika kijowskiego majdanu (który bratał się , poprzez łącza wideo z banderowską szują Dmytro Korczynskym), „rosyjskiego patriotę” Wiaczesława Malcewa, który w ostatnich wyborach startował z listy „liberalnej, prozachodniej” partii PARNAS Michaiła Kasjanowa;
  http://echo.msk.ru/blog/day_video/1962238-echo/

  Polubione przez 2 ludzi

 4. Szanowny Antoni,
  Z pewną nieśmiałością zwracam się do ciebie z gorącą prośbą. Czy zechciałbyś może w przerwach pomiędzy kolejnymi atakami szału poświecić mi chwile i odpisać, co tam w tym naszym wojsku się dzieje. Bo w gazetach piszą, że źle? Że coś z generałami nie tak, że helikopterów nie ma, że pieniądze zamiast na armię idą na jakiś weekendowych chłopców, co się bawią w żołnierzy, ze nie ma żadnych planów? Ja tu na nartach nie zawsze mam dostęp do mediów a z prasy to tylko Gość Niedzielny dociera.
  Oczekuję z nadzieją na odpowiedź
  Twój Andrzej

  Polubione przez 2 ludzi

 5. Tymczasem w Połtawie, od wczoraj miejscowi ‚aktywiści’ okupuja urząd miasta, a burmistrz miał uciec z miasta;. Miejscowy „majdan” (jak zaczęły określac go ukromedia) rozpoczął się od sprzeciwu mieszkańców przeciwko pozwoleniu na budowe jakie wydał burmistrz jednemu z „zaprzyjaźnionych” ze soba biznesmenów;
  http://naspravdi.info/novosti/li-eshche-budet-v-poltave-obyavlen-maydan-gorsovet-zahvachen-mer-mamay-propal

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.