Wojna domowa na Ukrainie 19.04.2017r.- 783 dzień od nowego rozejmu.


W tym szaleństwie może być jakaś metoda.

W nocy z poniedziałku na wtorek (z 17 na 18 kwietnia br. o około północy czasu moskiewskiego) prezydent Ukrainy Petro Poroszenko, kanclerz Niemiec Angela Merkel, prezydenci Francji i Rosji François Hollande i Władimir Putin przeprowadzili negocjacje telefoniczne w ramach kontaktów przywódców krajów formatu normandzkiego.

Oczywiście nasze media o tym fakcie nie informują, może dla tego, iż uznały, że nie miała ta rozmowa większego znaczenia? I tak prawdopodobnie było, gdyż ta telefoniczna konferencja odbyła się w dzień zakańczający Święta Wielkanoce, a do tego w okresie gdy dobiega kadencja obecnego prezydenta Francji Françoisa Hollande’a. Tym bardziej, że prawdopodobnie już niedługo również, z obecnej czwórki przywódców formatu normandzkiego w sprawie rozwiązania konfliktu na Ukrainie na drodze pokojowej, opuści swe stanowisko kanclerz Angela Merkel.

O mało istotnym znaczeniu tej ostatniej rozmowy telefonicznej na szczycie, mogą chociażby świadczyć zawarte tam uzgodnienia, którymi wg. ukraińskiego prezydenta Petra Poroszenki, jest przestrzeganie zawartego przez świętami zawieszenia broni, a które jak było i jest de facto przestrzegane przez stronę ukraińską, można przekonać się np. śledząc moje relacje z frontu w Donbasie.

Ponadto Poroszenko miał  zaapelować o bardziej zdecydowane działania w zakresie uwalniania jeńców i zakładników, które powinno odbywać się w formacie „wszyscy na wszystkich”.  Co już zakrawa na kpinę, bo jak powszechnie już wiadomo, taka na uczciwych zasadach przeprowadzona wymiana jeńców i zakładników, jest tradycyjnie już utrudniana i blokowana przez stronę ukraińską.

Chodzi o to, że w ramach proponowanych wymian strona rządowa oferuje do wymiany zatrzymanych pod byle błahym pozorem cywilów ze swojej strefy okupacyjnej, aby ich następnie wymienić na przestępców wojennych (a często przestępców pospolitych) i jeńców rekrutujących się z ukraińskich formacji zbrojnych.

W sprawie tej rozmowy komunikat natychmiast po jej zakończeniu wydało biuro prasowe kancelarii prezydenta FR.

W komunikacie tym możemy się dowiedzieć, że w trakcie telekonferencji przywódcy krajów formatu normandzkiego potwierdzili swoje zobowiązanie w sprawie realizacji umów podpisanych w Mińsku. Uzgodnili również, że należy kontynuować ją w zakresie bezpieczeństwa i politycznego rozwiązania konfliktu.

Z zadowoleniem też przyjęto porozumienie w sprawie wznowienia rozejmu na czas trwania Świąt Wielkanocnych, które osiągnięto po raz pierwszy w trakcie spotkania grupy kontaktowej w Mińsku z dniu 29.03.17r. Podkreślono też znaczenia jego dalszego przestrzegania.

W takcie rozmowy wyrażono też żal wobec przypadków gróźb stosowanych wobec obserwatorów misji OBWE. Co oczywiście ostatnio ma miejsce ze strony ukraińskich żołnierzy na linii frontu, a co ja opisywałem w okresie przedświątecznym w swoich relacjach z wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Na zakończenie rozmów, strony wyraziły wdzięczność prezydentowi Republiki Francuskiej Françoisowi Hollande, za jego wysiłki włożone w proces pokojowy prowadzonych w ramach „normandzkiego formatu”, mając przy tym głęboką nadzieję, że praca w tym formacie będzie nadal kontynuowana po wyborach prezydenckich we Francji, bez względu na ich wynik.

https://web.facebook.com/petroporoshenko/posts/993569674110758:0,

http://kremlin.ru/events/president/news/54323.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby sytuacja wzdłuż linii frontu w Donbasie była stosunkowo spokojna, chociaż daje się już zauważyć lekki wzrost natężenia wrogich działań podejmowanych przez ukraińskich żołnierzy sił ATO, wobec zbuntowanych republik tej części kraju.

I tak, wczoraj późnym wieczorem, od godziny 19:20, ukraińscy żołnierze przy użyciu opancerzonych wozów bojowych, moździerzy i broni maszynowej, rozpoczęli forsowanie ogniowe linii obronnych sił zbrojnych DRL znajdujących się pomiędzy miejscowościami Sachanka-Lebiedinskoje.

Łącznie w ciągu minionej doby ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał przy użyciu moździerzy, opancerzonych wozów bojowych, działek przeciwlotniczych oraz automatycznych wyrzutni granatów ASC i karabinów maszynowych, 36 razy naruszyli warunki obecnie obowiązującego zawieszenia broni.  W wyniku tego zostało ostrzelanych 14 miejscowości, i ich okolic, znajdujących się na terytorium DRL.

Jak poinformował Eduard Basurin- rzecznik dowództwa wojskowego sił zbrojnych DRL, w okolicy Debalczewa strona ukraińska zwiększyła tam swoją obecność z możliwością przeprowadzenia działań zaczepnych. Siły ATO zostały na tym odcinku frontu wzmocnione o 11 sztuk moździerzy kaliber 120 i 82 mm oraz 200 żołnierzy 53 samodzielnej brygady zmechanizowanej.

Poza tym, już około godziny 09:50, na odcinku ługańskim frontu, ukraińscy żołnierze przy użyciu automatycznych wyrzutni granatów ASC, przeprowadzili ostrzał wsi Frunze w obwodzie starobielskim. Dowództwo sił Milicji Ludowej ŁRL informuje, że w ciągu ostatniej doby sytuacja w pobliżu linii styku uległa pogorszeniu w stosunku do okresu świątecznego.

Było to jednocześnie jedyne naruszenie reżymu ciszy w ciągu minionej doby.

Poniżej raport za ostatnią dobę udostępniony przez służbę prasową sztabu ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego w Donbasie przeciwko tamtejszej ludności rosyjskojęzycznej tzw. operację antyterrorystyczną (ATO):

„Зведення прес-центру штабу АТО на 18.00 18 квітня
Підрозділи російсько-окупаційних військ продовжують провокаційні обстріли позицій сил АТО.
З початку доби ворог 18 разів відкривав вогонь по опорних пунктах українських захисників.
Найбільшу кількість обстрілів зафіксовано на Донецькому напрямку. По позиціях поруч Кримського ворог застосовував 82-міліметрові міномети. Опорні пункти в районах населених пунктів Авдіївка та Кам’янка обстрілював з гранатометів різних систем та великокаліберних кулеметів. По оборонцях Пісків та Опитного противник вів вогонь з кулеметів великого калібру, а по захисниках Зайцевого застосовував протитанкові гранатомети та стрілецьку зброю.
На Приморському напрямку, по опорних пунктах поблизу Красногорівки ворог гатив з мінометів калібру 82-мм, протитанкових гранатометів та великокаліберних кулеметів. З підствольних гранатометів вів провокаційний вогонь у бік наших позицій під Старогнатівкою. Кулемети великих калібрів застосовував у районі населених пунктів Водяне та Чермалик. Під Новотроїцьким активізувалися ворожі снайпери.
На Луганському напрямку, з 82-міліметрових мінометів та автоматичних гранатометів ворог обстріляв опорні пункти біля Катеринівки.
Двоє військовослужбовців Збройних Сил України отримали поранення”.

„Зведення прес-центру штабу АТО за минулу добу станом на 06.00 19 квітня 2017 року
Ситуація у районі проведення АТО залишається напруженою, але контрольованою Збройними Силами України.
За минулу добу ворог 35 разів відкривав вогонь по позиціях українських захисників.
Найбільшу кількість обстрілів зафіксовано на Приморському напрямку. Тут, вогнем мінометів калібру 82-мм, протитанкових гранатометів та великокаліберних кулеметів ворог накривав опорні пункти поблизу Красногорівки. По позиціях у районах населених пунктів Водяне та Гнутове ворог вів вогонь з гранатометів різних систем, кулеметів великих калібрів та озброєння БМП. Крім того морпіхів під Водяним противник обстріляв із зенітної установки ЗУ-23-2. По опорних пунктах поруч Старогнатівки, Талаківки та Широкиного противник застосовував гранатомети, а поблизу Чермалика та Павлополя – кулемети великих калібрів. Під Новотроїцьким та Миколаївкою активізувалися ворожі снайпери.
На Донецькому напрямку, позиції у районах населених пунктів Авдіївка, Кам’янка та Зайцеве ворог обстріляв з гранатометів різних систем та кулеметів великих калібрів. По оборонцях Пісків та Опитного – вів вогонь з великокаліберних кулеметів.
На Луганському напрямку, з автоматичних гранатометів, мінометів калібру120-мм та 82-мм ворог гатив по опорних пунктах поруч Катеринівки. По позиціях поблизу Кримського бив з мінометів калібру 82-мм, а по оборонцях Станиці Луганської та Сизого вів вогонь зі стрілецької зброї.
За минулу добу двоє українських захисників отримали поранення”.

Na zakończenie tego wątku jeszcze krótka relacja filmowa z Komiternowa na południowym odcinku frontu donieckiego:

***

Na koniec kilka zdjęć:

Jako, że ja nie jestem fanem sportów kopanych, to ewentualnie maniaprzepraszania wyjaśni zainteresowanym, co na tych zdjęciach powyżej widać.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

66 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 19.04.2017r.- 783 dzień od nowego rozejmu.

 1. UKROPSYCHOZA ciąg dalszy. Ukraińska bezpieka (SBU) która ostatnio zakazała wjazdu na terytorium Ukrainy rosyjskiej piosenkarce Julii Samojłowej (reprezentantce Rosji na tegoroczne finały EUROWIZJI) za to tylko że koncertowała na „okupowanym” Krymie, potwierdziła oficjalnie że nie wydała zakazu wjazdu na Ukraine rosyjskiemu pisarzowi zacharowi Prilepinowi, który w Doniecku został „komisarzem politycznym” jednej z jednostek wojsdkowych republiki Donieckiej. Dodatkowo SBU poinformowała także że wobec Prilepina nie prowadzone jest w związku z tym żadne postępowanie karne;
  https://strana.ua/news/66647-sbu-ne-zapreshala-vezd-v-ukrainu-pisatelyu-politruku-dnr-zaharu-prilepinu.html
  PARANOJA…

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Skandal w związku z wielkanocną wizyta „generalissimusa” Poroszenki w cerkwi grekokatolickiej w Kijowie. Jak informują świadkowie ikony znajdujace się w cerkwi, w trakcie nabożeństwa całowane przez wiernych, były ‚dezynfekowane” przez „ochroniarzy” wacikami nasączonymi alkoholem…
  https://strana.ua/news/66645-pered-vizitom-poroshenko-v-hram-na-pashu-dezinficirovali-ikony-i-zapreshali-parkovatsya.html

  Polubione przez 2 ludzi

 3. Wybitny „euromajdaniarz”, „szczery ukraiński patriota’, ukraiński parlamentarzysta Mustafa Najem, który jest z pochodzenia afgańskim Pasztunem i podkreśla że wraz z rodzina musiał uciekać z Afganistanu z powodu inwazji ZSRR (jego „braciszek” wzywał ostatnio Ukraine by przepraszała za wzięcie udziału, jako część ZSRR, w inwazji) okazał sie być synem prominentnego działacza ówczesnych proradzieckich władz w Kabulu, zastępcą ministra oswiaty, który opuscił Afganistan wraz z wycofującymi sie stamtąd wojskami ZSRR i zamieszkał w Moskwie, a następnie w Kijowie;
  https://www.obozrevatel.com/society/75186-afganskij-givi-motorola-vsplyila-interesnaya-informatsiya-ob-ottse-najema.htm
  Kolejny „ukraiński” oszust i mitoman…

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.