Wojna domowa na Ukrainie 21.04.2017r.- 785 dzień od nowego rozejmu.


Chwila zadumy.

Ponownie odezwali się „dziennikarze śledczy” z portalu Bellingcat, którzy przedstawili w swoim autorskim demaskującym śledztwie (2 kwietnia br.) dowody na to, że w Donbasie Rosja wykorzystuje do wspierania separatystów czołgi typu T-90A.

Jak zwykle głównym dowodem na tą absurdalną tezę mają być m.in. zdjęcia z mediów społecznościowych, które zostały następnie zlokalizowane w Donbasie na podstawie analizy danych satelitarnych. Na zdjęciach tych autorzy artykułu dostrzec mieli między innymi system zakłóceń Sztora-1, będący charakterystyczną cechą wyposażenia  czołgów T-90A, odróżniając je od innych tego typu maszyn.

To mają być te dowody:

Według danych zgromadzonych przez Bellingcat czołgi T-90A zaobserwować miano między innymi w obwodzie ługańskim, w trakcie toczących się tam dwa i pół roku temu walk pod Iłowajskiem.

 Oczywiście, że już wielokrotnie wcześniej pojawiały się doniesienia o wykorzystaniu przez Rosjan T-90A na Ukrainie. Przykładem jest opracowanie “Lessons Learned from the Russo-Ukrainian War – Personal Observations” autorstwa Dr Philippa A. Karbera z Potomac Foundation, ale jak dotychczas nikt nigdy nie znalazł na potwierdzenie tego twardych dowodów. Tak więc, wydaje się, że czołgi te są nie tylko nie do pokonania, ale potrafią stawać się niewidoczne, czyli dematerializować się. Z tego można wywnioskować, że Rosjanom pomaga jakaś siła nieczysta bądź wysłannicy z innego świata 🙂 Mimo to utarło się propagandowe przekonanie, że czołgi T-90A miały być używane w niewielkich ilościach, za to na kluczowych odcinkach frontu – np. w rejonie lotnisk w Ługańsku i Doniecku.

Autor tekstu w Bellingcat wyjaśnia i ten paradoks, polegający na tym, że czołgi te są niezniszczalne. Otóż, chodzi wg. niego o te, że mimo iż były one wielokrotnie ostrzeliwane, to dzięki zastosowaniu aktywnego systemu ochrony zdołały jednak uniknąć trafienia.

Szkoda tylko, że ukraińscy żołnierze sił ATO, ostrzeliwując rosyjskie czołgi T-90A przy użyciu m.in. systemów przeciwpancernych 9K113 Konkurs (kod NATO: AT-5 Spandrel), nigdy ich nie uwiecznili w swoich telefonach komórkowych. No, ale jak rzekłem powyżej: czołgi te są najwidoczniej nie widoczne 🙂 Podobnie jak enigmatyczne bomby w samolocie TU-154 M, które miały doprowadzić do jego katastrofy 10 kwietnia roku pamiętnego, w podsmoleńskim lasku 🙂

Przypomnę, że blog Bellingcat, opublikował- po długotrwałym i wyczerpującym dochodzeniu dziennikarskim, swoją wizję tego co się stało z malezyjskim samolotem zestrzelonym nad Donbasem, na początku klęski prowadzonej tam drugiej ofensywy zbrojnej przeciwko rosyjskojęzycznym buntownikom. Otóż, dowody przedstawione przez autorów z Bellingcat miały być nie podważalne, a okazały się kolejną lipą, czego dowodem jest to, że śledztwo na temat odpowiedzialności za zestrzelenie tego samolotu nad Donbasem trwa już prawie trzy lata i końca jego nie widać. Co jest dziwne, nie tylko na przedstawione przez Bellingcat „twarde dowody”, ale i również na to, że władze Stanów Zjednoczonych, a następnie idąc w ich ślady zawsze usłużne władze III RP i kijowskiej junty, twierdziły, że to Rosjanie zestrzelili samolot pasażerski lot MH17 w dniu 17 lipca 2014 roku nad terytorium DRL.

Sprawa tego dochodzenia stała się głośna, gdy 1 czerwca 2015 roku niemiecki Der Spiegel, powołując się na stronę internetową dziennikarzy obywatelskich Bellingcat, poinformował, że Rosja sfałszowała zdjęcia satelitarne z katastrofy. O zdjęciach napisano wtedy, że: „Naukowa analiza zespołu śledczego wykonana przez zespół badawczy Bellingcat jednoznacznie i bezsprzecznie wykazała, że fotografie satelitarne zostały antydatowane i cyfrowo zmienione programem Adobe Photoshop CS5”[1].

Następnie w dniu 3 czerwca 2015 roku w tym samym piśmie opublikowano wywiad z Jensem Kriese (specjalistą w dziedzinie analizy obrazu z Hamburga), który wyraził pogląd, że wnioski wyciągnięte przez zespół badawczy Bellingcat były przedwczesne i za daleko idące[2].

Jak sądzę, odnosząc się do poprzednich wpadek bloga Bellingcat, można śmiało przyjąć, że w przypadku wykrycia przez jego autorów, faktu używania rosyjskich czołgów T-90A w Donbasie, jest dokładnie tak samo. A więc,delikatnie to ujmując, że „wnioski wyciągnięte przez zespół autorów-demaskatorów z portalu  Bellingcat były przedwczesne i za daleko idące”. A tak naprawdę są one zwykłą manipulacją i wprowadzaniem w błąd niczego nieświadomych czytelników. Co jest w zasadzie głównym celem tego portalu. Wszystko zaś jest publikowane w tonie niesamowitej sensacji, co ma się przełożyć na sukces komercyjny jego twórcy, który w ten sposób znalazł sobie dość dobrze płatne zajęcie. O profesjonalizmie i rzetelności nie może być w tym przypadku więc mowy. Tu liczy się tylko biznes i nic więcej, a wiec i również żadne dochodzenie do prawdy obiektywnej.

 1.    Rosja sfałszowała zdjęcia satelitarne z katastrofy MH17,
 2.    Benjamin Bidder. Interview zu angeblichen MH17-Manipulationen: „Bellingcat betreibt Kaffeesatzleserei”. „Spiegel Online”, (2015-06-03).

https://www.bellingcat.com/news/uk-and-europe/2017/04/02/tankspotting-t-90as-donbass/,

https://pl.wikipedia.org/wiki/T-90,

https://pl.wikipedia.org/wiki/Katastrofa_lotu_Malaysia_Airlines_17,

https://www.bellingcat.com/tag/mh17/.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Po dojściu do siebie po świątecznych libacjach, powoli żołnierze ukraińskich sił ATO zaczynają dochodzić do siebie.

I tak, od wczesnych godzin wieczornych (od około godziny 17:33) ukraińscy żołnierze średnią intensywnością, przy użyciu artylerii ciężkiej, moździerzy i ręcznej broni maszynowej, rozpoczęli ostrzał terenu lotniska oraz terenu DRL na linii lotnisko-Spartakus. Na tym odcinku frontu, ostrzał z przerwami, trwał przez całą noc. Nie jako przy okazji ostrzeliwano też dalekie przedmieścia Jasinowatej i wieś Krutoj Bałkę.

Później od godziny 18:20 walki rozpoczęły się na zachodnim przedpolu strefy przemysłowej w miejscowości Jasinowata. Tu w użyciu były moździerze kaliber 120 mm, artyleria, opancerzone wozy bojowe i broń maszynowa.

Następnie na północno-zachodnich i zachodnich obrzeżach Gorłówki, od godziny 19:18, przy użyciu automatycznych wyrzutni granatów ASC oraz wyrzutni pocisków przeciwpancernych, ukraińscy żołnierze rozpoczęli ostrzał prowadzony w kierunku stanowisk obronnych sił zbrojnych DRL.

Od godziny 19:52 ukraińscy żołnierze przy użyciu artylerii, opancerzonych wozów bojowych i moździerzy, zintensyfikowali ostrzał prowadzony w strefie przemysłowej na południowo-zachodnich przedmieściach Jasinowatej.

Później, bo od godziny 21:00 wybuchły walki w rejonie miejscowości Dokuczajewsk. Tam ukraińscy żołnierze prowadzili ostrzał przy użyciu artylerii, moździerzy i broni ręcznej. W efekcie został uszkodzony pięciopiętrowy budynek mieszkalny znajdujący się przy ulicy Lenina nr. 100 oraz sklep spożywczy.

Ta wczorajsza wzmożona aktywność bojców ATO, może nie tylko wynikać z faktu, że dopiero wczoraj zaczęli dochodzić do siebie po suto zakrapianych świątecznych libacjach, ale również z faktu, że w ten sposób uczcili kolejną rocznicę urodzin ultra nazisty, swojego wzorca- Adolfa Hitlera.

Nie dość tego, wszystko wskazuje, po ocenie sił i środków skoncentrowanych ostatnio przez stronę ukraińską, która w ten sposób wykorzystała świąteczne zawieszenie broni, że w pobliżu kolejnej rocznicy zakończenia II WŚ. planowana jest na południowym odcinku frontu donieckiego, na kierunku na wschód od Mariupola ku granicy państwowej o znacznych rozmiarach ofensywa, której celem jest przechwycenie całego odcinka wybrzeża Morza Azowskiego i odzyskanie tam kontroli nad granicą państwową.

Przedwczoraj, w okolicy Jasinowatej, usiłowała przeniknąć przez linie obrony sił zbrojnych DRL, kilkuosobowa grupa ukraińskich komandosów, który weszli tam na nieoznakowane pole minowe. W efekcie: 1×200 i 3×300.

W tym samym czasie, w wyniku ostrzału ze strony ukraińskie, zginął jeden żołnierz DRL.

Niespokojnie w czasie ostatniej doby było również na ługańskim odcinku frontu, gdzie ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał przy użyciu moździerzy kaliber 120 i 82 mm, opancerzonych wozów bojowych oraz wyrzutni pocisków przeciwpancernych, a także granatników i broni maszynowej, naruszyli czterokrotnie warunki nadal obowiązującego zawieszenia broni.

W tym czasie zostały ostrzelane okolice następujących miejscowości: przedmieścia Pierwomajska, wsi Frunze i Kalinówka oraz Kalinowki-Borszcowatoje. Nie ma strat w mieniu i ofiar wśród ludności cywilnej.

Poniżej raport za ostatnią dobę udostępniony przez służbę prasową sztabu ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego w Donbasie tzw. operację antyterrorystyczną:

„Зведення прес-центру штабу АТО на 18.00 20 квітня
Підрозділи російсько-окупаційних військ продовжують провокаційні обстріли позицій сил АТО.
З початку доби ворог 22 рази відкривав вогонь по опорних пунктах українських захисників.
На Приморському напрямку, по позиціях поблизу Мар’їнки ворог гатив з мінометів калібру 82-мм, автоматичних гранатометів та стрілецької зброї. З гранатометів різних систем та великокаліберних кулеметів противник вів вогонь по опорних пунктах поруч Павлополя та Водяного. Кулемети великих калібрів застосовував по оборонцях Чермалика та Красногорівки, а по захисниках Новоселівки Другої вів вогонь зі стрілецької зброї.
На Донецькому напрямку, по позиціях поруч Авдіївки ворог застосовував 82-міліметрові міномети, кулемети великого калібру та стрілецьку зброю. По опорних пунктах поблизу шахти «Бутівка» гатив з танку та з мінометів калібру 82-мм. Позиції в районах населених пунктів Кам’янка, Майорськ, Зайцеве та Піски противник обстрілював з гранатометів різних систем, кулеметів великого калібру та стрілецької зброї. По оборонцях Опитного вів вогонь з великокаліберних кулеметів.
На Луганському напрямку, з 82-міліметрових мінометів та автоматичних гранатометів ворог обстріляв опорні пункти біля Катеринівки. По позиціях поруч населеного пункту Донець вів вогонь з гранатометів та стрілецької зброї.
Четверо військовослужбовців сил АТО отримали поранення”.

„Зведення прес-центру штабу АТО за минулу добу станом на 06.00 21 квітня 2017 року
Ситуація в районі проведення АТО загострилася.
За минулу добу підрозділи російсько-окупаційних військ 47 разів відкривали вогонь у бік українських захисників.
Найбільш складною була ситуація на Донецькому напрямку. Так, вогнем з танків, мінометів калібру 120-мм та 82-мм, гранатометів різних систем та великокаліберних кулеметів ворог накривав мужніх захисників Авдіївки. По позиціях поблизу шахти «Бутівка» застосовував танки, 82-міліметрові міномети, гранатомети та великокаліберні кулемети. По оборонцях Верхньоторецького та Луганського гатив з 82-міліметрових мінометів, озброєння БМП та кулеметів великих калібрів. По опорних пунктах наших військ поблизу Кам’янки, Зайцевого та Пісків бив з протитанкових гранатометів та великокаліберних кулеметів. Позиції у районах Майорського та Новгородського обстрілював з гранатометів, а Троїцького – з кулеметів та стрілецької зброї.
На Приморському напрямку, з мінометів калібру 82-мм та гранатометів ворог вів вогонь по захисниках Мар`їнки та Красногорівки. Оборонців Широкиного та Водяного накривав вогнем БМП та гранатометів різних систем. По позиціях морських піхотинців під Павлополем та Талаківкою гатив з протитанкових гранатометів та кулеметів великих калібрів, а по опорних пунктах в районі Новогригорівки з кулеметів великих калібрів. Поблизу Лебединського та Водяного активізувались ворожі снайпери.
На Луганському напрямку, міномети калібру 82-мм та автоматичні гранатомети ворог застосував в районі Катеринівки. Захисників Новозванівки обстріляв з гранатометів та великокаліберних кулеметів, а оборонців населеного пункту Донець – з автоматичних гранатометів.
За минулу двоє українських воїнів загинули, ще вісім військовослужбовців отримали поранення”.

***

Na koniec kilka zdjęć:

Sankt Petersburg- grupa dzieci z DRL wzięła udział w Międzynarodowym Dziecięcym Festiwalu „Пасха Красная”.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

Bladyświcie, to dla Ciebie ten film, abyś na własne oczy przekonał się jak pięknie wczoraj świeciło słońce nad wolną częścią Donbasu:

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Jakiekolwiek wykorzystanie, fragmentów lub całości powyższego tekstu, tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

82 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 21.04.2017r.- 785 dzień od nowego rozejmu.

 1. OT z Filipin, na Morzu Celebes przy podchodzeniu do lądowania na lotniskowcu USS Carl Vinson rozbił się amerykański myśliwiec F/A-18E, pilot zdołał się katapultować i został wyłowiony z morza przez helikopter wysłany z lotniskowca;
  http://www.c7f.navy.mil/Media/News/Display/Article/1159007/uss-carl-vinson-pilot-ejects-safely-at-sea/
  https://pl.sputniknews.com/swiat/201704215303881-mysliwiec-F-18-z-lotniskowca-Carl-Vinson-rozbil-sie-na-morzu/
  A z „ruskich” sie śmiali ze na lotniskowcach nie umieją lądować…

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.