Wojna domowa na Ukrainie 24.04.2017r.- 788 dzień od nowego rozejmu.


Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko domaga się ukarania winnych śmierci obserwatora OBWE.  W dniu wczorajszym na terenie kontrolowanym przez władze ŁRL, pod samochodem, którymi podróżowali obserwatorzy misji OBWE, wybuchła mina. Jeden z obserwatorów zginął, a dwóch zostało rannych.

„Przestępstwo powinno być wyjaśnione, a jego sprawcy ukarani” – napisał Petro Poroszenko na swojej stronie na Facebooku. Prezydent Poroszenko wyraził tam również współczucie rodzinie i bliskim obserwatora, który zginął. Życzył szybkiego powrotu do zdrowia rannym. Dodał, że ukraińscy lekarze są gotowi udzielić rannym niezbędnej pomocy (szkoda, że takiej pomocy nie udzielają swoim żołnierzom ATO walczącym w Donbasie). Petro Poroszenko zaznaczył, że Ukraina potępia wszelkie formy ciągłego utrudniania pracy misji OBWE. Dodam, że chyba w tym momencie miał na myśli żołnierzy ukraińskich wykonujących operację ATO w Donbasie?

https://web.facebook.com/petroporoshenko/posts/997701647030894

W wyniku wybuchu miny pod samochodem Specjalnej Misji Monitoringowej OBWE na wschodniej Ukrainie zginął obywatel Stanów Zjednoczonych. Poinformował o tym w niedzielę wieczorem wiceszef misji OBWE w Donbasie, Alexander Hug:

W wyniku eksplozji zginął jeden członek patrolu OBWE, obywatel Stanów Zjednoczonych. Dwóch innych członków patrolu, obywateli Niemiec i Czech, przewieziono do szpitala w Ługańsku na badania lekarskie” – powiedział Aleksander Huk na konferencji prasowej w Kijowie.

Wcześniej, doradca szefa ukraińskiego MSW i deputowany do Wierchownej Rady, Anton Heraszczenko oświadczył wcześniej, że zabity był obywatelem Wielkiej Brytanii. Ciekawe skąd on miał taką informację, którą zresztą rozpowszechniały również polskie media? A najciekawsze zaś w tym wszystkim jest to, skąd wśród obserwatorów misji OBWE w Donbasie wziął się obywatel amerykański?

Do wybuchu miny doszło w okolicach wsi Pryszyb w obwodzie ługańskim.  Samochód OBWE jechał tam na drodze z Sławianoserbsaka w stronę wsi Sokolniki. Jest to teren kontrolowany przez władze ŁRL od 2014 roku – czyli od początku prowadzonych w Donbasie przez juntę w Kijowie działań zbrojnych, dla których pretekstem jest tzw. operacja antyterrorystyczna (ATO).

https://web.facebook.com/oscesmm?_rdc=1&_rdr

Oczywiście polskie MSZ pod kierownictwem Witolda Waszczykowskiego, który nota bene ma zostać usunięty wkrótce na bardziej prestiżowe, ale mniej odpowiedzialne stanowisko, też nie pozostało dłużne i wykorzystując nadarzającą się okazję wydało w związku z tym tragicznym incydentem stosowny komunikat:

„23 kwietnia 2017
Komunikat MSZ w związku ze śmiercią obserwatora OBWE na Ukrainie.
23 kwietnia na terenach obwodu ługańskiego Ukrainy niekontrolowanych przez władze w Kijowie, samochód patrolowy Specjalnej Misji Monitorującej OBWE najechał na minę, w wyniku czego jedna osoba zmarła, a dwie zostały ranne. W zdarzeniu nie ucierpieli polscy obserwatorzy.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP przekazuje wyrazy współczucia rodzinie i bliskim ofiary tego zajścia. Jesteśmy głęboko wstrząśnięci tragedią, do której nie powinno było dojść. Wzywamy całą wspólnotę OBWE do stosownej reakcji. Niezbędne jest przeprowadzenie obiektywnego śledztwa, które wyjaśni okoliczności zdarzenia. Bezpieczeństwo obserwatorów jest dla nas priorytetem.

 

Zarazem przypominamy, że w ostatnich tygodniach SMM OBWE regularnie informowała o nasileniu się różnego rodzaju aktów agresji wobec obserwatorów na terenach kontrolowanych przez wspieranych przez Rosję bojowników. Od 24 marca br. odnotowano co najmniej osiem takich przypadków, m.in. oddawanie strzałów ostrzegawczych w kierunku patroli. Prorosyjskie władze wszczęły ponadto wymierzoną w misję kampanię propagandową, co dodatkowo utrudniło jej działania.

 

Wzywamy wszystkie strony, a przede wszystkim Rosję, do zapewnienia bezpieczeństwa pracy obserwatorów i umożliwienia misji swobodnego wykonywania powierzonego jej przez OBWE mandatu. Obecność SMM OBWE pozostaje kluczowym elementem w procesie uregulowania konfliktu rosyjsko-ukraińskiego.

 

Specjalną Misję Monitorującą OBWE na Ukrainie (SMM) uruchomiono 21 marca 2014 r. Obecny mandat obowiązuje do końca marca 2018 r. Większość obserwatorów rozmieszczonych jest na wschodzie Ukrainy. Łącznie personel SMM liczy ok. 1100 osób z kilkudziesięciu państw uczestniczących OBWE. Polacy stanowią jedną z największych narodowościowo grup w składzie misji. Obecnie w SMM OBWE pracuje 38 obserwatorów z Polski, z czego większość wypełnia swoje obowiązki w Donbasie. Liczna obecność obywateli polskich w gronie personelu SMM OBWE potwierdza zaangażowanie RP w praktyczne działania mające zapewnić powrót pokoju na Ukrainie.

 

Biuro Rzecznika Prasowego

Ministerstwo Spraw Zagranicznych

http://www.msz.gov.pl/pl/aktualnosci/wiadomosci/komunikat_msz_w_zwiazku_ze_smiercia_obserwatora_obwe_na_ukrainie,

Natomiast rosyjskie MSZ określiło ten incydent mianem prowokacji i przekazało wyrazy współczucia bliskim ofiar eksplozji miny.

W wydanym oświadczeniu rosyjski MSZ napisał, że okoliczności zdarzenia „wskazują na wysokie prawdopodobieństwo prowokacji zorientowanej na zerwanie procesu uregulowania konfliktu w Donbasie”. Dalej w komunikacie napisano, że „podobne incydenty i eskalacja napięcia” są na rękę tym, którzy nie są zainteresowani realizacją mińskich porozumień pokojowych. Dlatego też rosyjski MSZ wezwał Kijów do podjęcia konstruktywnego dialogu z  przedstawicielami władz ŁRL i DRL w celu ożywienia bezpośrednich rozmów w ramach Grupy Kontaktowej ds. wdrażania porozumień podpisanych ponad dwa lata temu w Mińsku, co doprowadzić ma do  zasadniczego ich spełnienia, a które to „są nieposiadającą alternatywy podstawą do uregulowania sytuacji w Donbasie”.

https://web.facebook.com/MIDRussia/?_rdc=1&_rdr.

Nie będę komentował tej sprawy, bo sam mam za mało informacji aby się tego podjąć, ale dodam, że według wszelakiej logiki, tylko strona rządowa w Kijowie mogła zyskać na tego tylu międzynarodowym incydencie. Nikt inny!

Dowodem na to może też być jazgot jaki przetoczył się przez polskojęzyczne media, wykorzystujące nadarzającą się okazję, aby kolejny raz dokopać prorosyjskim separatystom z Donbasu.

Zaś słowa opublikowane przez polskie MSZ:

„Wzywamy wszystkie strony, a przede wszystkim Rosję, do zapewnienia bezpieczeństwa pracy obserwatorów i umożliwienia misji swobodnego wykonywania powierzonego jej przez OBWE mandatu. Obecność SMM OBWE pozostaje kluczowym elementem w procesie uregulowania konfliktu rosyjsko-ukraińskiego”.

Są skandaliczne, bo jednoznacznie atakują stronę rosyjską jako winnej tego co się stało wczoraj na terenie ŁRL. Dodam, że konflikt na południowo-wschodniej Ukrainie, nie jest- jak by chciał polski MSZ pod kierownictwem Witolda Waszczykowskiego, „konfliktem rosyjsko-ukraińskim”, tylko konfliktem wewnątrz ukraińskim. I żadne zaklęcia tego faktu nie zmienią, co zresztą zostało potwierdzone w ostatnio wydanej decyzji międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości ONZ w Hadze, stwierdzając, że:

„…na obecnym etapie postępowania materiał dowodowy nie wystarcza do potwierdzenia tezy, iż rebelianci otrzymują pieniądze i broń z Rosji”

Dodam, że rzecznik prasowy amerykańskiego Departamentu Stanu, Mark Toner wezwał OBWE do zbadania okoliczności incydentu z samochodem misji OBWE do jakiego doszło na Ukrainie:

http://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/ukraina-zlozyla-w-trybunale-onz-pozwy-przeciwko-rosji,707852.html,

http://zik.ua/pl/news/2017/03/06/sd_w_hadze_dzisiaj_rozpocznie_rozpatrzenie_pozwu_ukrainy_przeciwko_rosji_1055277

http://www.tvp.info/30005913/trybunal-w-hadze-czesciowo-zgadza-sie-z-ukraina-sadowa-batalia-z-rosja-trwa.

https://riafan.ru/730608-zaharchenko-schitaet-podryv-avtomobilya-smm-obse-v-donbasse-provokaciei,

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Wczorajszy tragiczny incydent z najechaniem samochodu misji OBWE na minę na drodze w okolicy wsi Priszyb, przyćmił całkowicie to co miało miejsce na froncie w Doniecku. Dowodzi to, jednocześnie jak sporadycznie obecnie prowadzone są walki i ostrzał ze strony ukraińskiej celów cywilnych na terenie kontrolowanym przez władze DRL i ŁRL.

I tak, w strefie linii frontu donieckiego, w ostatnią dobę ukraińscy żołnierze 23 razy naruszyli warunki zawieszenia broni, prowadząc ostrzał pozycji obronnych sił zbrojnych DRL, przy użyciu ciężkiej artylerii, moździerzy, opancerzonych wozów bojowych, działek przeciwlotniczych, a także granatników i broni maszynowej. Łącznie zostały ostrzelane okolice 11 miejscowości na terenie DRL. Jak widzimy z powyższego, w ciągu poprzedniej doby natężenie ostrzału ze strony ukraińskiej uległo znacznemu osłabieniu.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze w ciągu minionej doby przy użyciu moździerzy kaliber 82 mm, opancerzonych wozów bojowych oraz wyrzutni pocisków przeciwpancernych, automatycznych wyrzutni granatów AGS, a także granatników i ręcznej broni maszynowej, pięciokrotnie przeprowadzili ostrzał terenu ŁRL. W tym ostrzelane zostały: wieś Frunze i Kalinowka, przedmieście Pierwomajska, a także okolice pomnika Kniazia Igora koło punktu kontrolnego w pobliżu mostu łączącego drogę z Ługańska do Stanicy Ługańskiej.

Poniżej raport dobowy dotyczący sytuacji wzdłuż linii frontu w Donbasie udostępniony przez biuro prasowe sztabu ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego tam przeciwko rosyjskojęzycznej mniejszości tzw. operację antyterrorystyczną (ATO):

„Зведення прес-центру штабу АТО станом на 18.00 23 квітня 2017 року.
Російсько-окупаційні підрозділи продовжують провокаційні обстріли позицій сил АТО.
З початку доби ворог 18 разів відкривав вогонь по опорних пунктах Збройних Сил України.
На Донецькому напрямку, позиції у районі Троїцького ворог обстріляв з мінометів калібру 120-мм та 82-мм, автоматичних гранатометів та кулеметів великого калібру. По опорних пунктах поруч Авдіївки ворог вів вогонь зі 120-міліметрових мінометів, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї. З мінометів калібру 82-мм противник гатив по позиціях поблизу Луганського. Захисників Невельського та Троїцького ворог обстріляв з гранатометів різних систем та великокаліберних кулеметів, а оборонців Пісків та шахти «Бутівка» – з гранатометів та стрілецької зброї. По позиціях поруч Зайцевого противник вів вогонь зі стрілецької зброї. У районі Авдіївки діяли ворожі снайпери.
На Приморському напрямку, по оборонцях Водяного, Гнутового та Павлополя противник вів вогонь зі стрілецької зброї. У районі Водяного активізувалися ворожі снайпери.
На Луганському напрямку, з 82-міліметрових мінометів та кулеметів великого калібру ворог обстріляв опорні пункти біля Новозванівки. По позиціях поруч населеного пункту Новоолександрівка вів вогонь з озброєння БТР та гранатометів.
Один військовослужбовець Збройних Сил України загинув, ще двоє отримали поранення”.

„Зведення прес-центру штабу АТО за минулу добу станом на 06.00 24 квітня 2017 року.
Російсько-терористичні підрозділи продовжують вести вогонь по позиціях Сил АТО. За минулу добу ворог 34 рази обстріляв опорні пункти Збройних Сил України.
На Донецькому напрямку, вогнем мінометів калібру 120-мм та 82-мм, гранатометів різних систем та великокаліберних кулеметів противник накривав позиції наших військ у районі Троїцького. По захисниках Авдіївки ворог гатив зі 120-мм мінометів, протитанкових гранатометів та кулеметів великих калібрів. По оборонцях Пісків, Луганського та Новоселівки Другої, вів вогонь з мінометів калібру 82-мм та гранатометів. Опорні пункти наших підрозділів під шахтою «Бутівка» та Невельським обстрілював з гранатометів, великокаліберних кулеметів, а поруч Зайцевого – зі стрілецької зброї. Крім того, по захисниках Луганського били з озброєння БМП, а в районі Авдіївки активно діяли ворожі снайпери.
На Приморському напрямку, вогнем мінометів калібру 82-мм та протитанкових гранатометів противник накривав наші позиції поруч Тарамчука та Мар`їнки. Озброєння БТР, автоматичні гранатомети та кулемети великих калібрів ворог застосував поблизу Гнутового, а стрілецьку зброю поруч Широкиного. Морських піхотинців під Водяним та Павлополем обстрілювали ворожі снайпери.
На Луганському напрямку, з мінометів калібру 82-мм, гранатометів та великокаліберних кулеметів ворог гатив по позиціях у районі Новозванівки. Опорні пункти поблизу Станиці Луганської накривав вогнем БМП та гранатометів, а озброєння БТР та автоматичні гранатомети застосував поруч Новоолександрівки. З гранатометів та стрілецької зброї противник бив по оборонцях Валуйського.
За минулу добу один український воїн загинув, ще двоє отримали поранення”.

Na koniec tego wątku jeszcze krótki film dokumentujący skutki ukraińskiego ostrzału Spartakusa dokonane z okazji zawieszenia broni:

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, fragmentów lub całości powyższego tekstu, tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

87 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 24.04.2017r.- 788 dzień od nowego rozejmu.

Możliwość komentowania jest wyłączona.