Wojna domowa na Ukrainie 26.04.2017r.- 790 dzień od nowego rozejmu.


Mimo deklarowanego utrzymania pokoju za wszelką cenę- jako dobra najwyższego, kraje zachodnie zbroją się na potęgę. Tak wynika z ostatniego (24 kwietnia br.) raportu opublikowanego przez Międzynarodowy Instytut Badań nad Pokojem w Sztokholmie (SIPRI).

Opublikowane dane przez SIPRI dotyczą roku 2016 i wskazują, że kraje zachodnioeuropejskie podnoszą systematycznie od kilku już lat nakłady przeznaczone na wojsko, a dzieje się to pod pretekstem mitycznego zagrożenia jakie ma stwarzać Rosja.

Całościowe wydatki obronne na świecie zostały oszacowane na 1 bilion 686 mld USD, co stanowi wzrost o 0,4% w stosunku do roku 2015. Pierwsze miejsce w rankingu niezmiennie zajmują Stany Zjednoczone. Ich budżet został oszacowany na 611 mld USD, co stanowiło wzrost o 1,7% w stosunku do roku 2015.

Na kolejnych pozycjach w rankingu plasują się: Chińska Republika Ludowa, Federacja Rosyjska, Arabia Saudyjska i Indie. Co istotne, spadki – odpowiednio na 6 i 7 pozycję w rankingu poziomu wydatków na wojsko, odnotowały kraje europejskie dysponujące bronią nuklearną – Francja i Wielka Brytania.

Jednocześnie nie zmienia to faktu, że wydatki obronne w zachodniej Europie wzrosły łącznie w stosunku do roku 2015 o 2,6%, przy czym w tym samym czasie dynamika tego wzrostu w środkowej części kontynentu wyniosła o 0,2% mniej, pomimo, że w 2015 roku Polska dokonała jednorazowej wpłaty za myśliwce F-16, podnosząc swój łączny udział wydatków obronnych w PKB do około 2,2%. Jednak jak wynika z danych polskiego Ministerstwa Obrony Narodowej, w 2016 roku budżet obronny kształtował się na mimo to poziomie poniżej 2% PKB.

I tak doprowadziło to łącznie do skompensowania znacznie większego wzrostu w innych krajach tego regionu, który wynosił np. na Łotwie o 44%, czy na Litwie o 35%. Wzrostowy trend, ale już nie tak spektakularny,  widoczny był również w Czechach i na Węgrzech po 11% i na Słowacji o 5%.

Jednocześnie ciekawe jest, że pomimo- jak twierdzą ukraińskie i polskie władze- dokonanej przez Rosję agresji militarnej na Ukrainę, kraj ten odnotował w roku ubiegłym spadek wydatków obronnych o 3,8%. Dziwna ro wojna, na którą państwo to przeznacza coraz mniej środków budżetowych. I chyba jest to pierwszy tego typu przykład w historii świata, że kraj broniący się przez agresją zewnętrzną tnie wydatki na zbrojenia, a więc również na obronę swego terytorium.

Jednocześnie FR zwiększa bardzo istotnie udział budżetu obronnego w PKB do 5,9%, co jest jednocześnie największą wartością od upadku ZSRR. Ten wzrost wydatków wynika z kontynuowania przyśpieszonej rozbudowy i modernizacji rosyjskich sił zbrojnych. Jednak w porównaniu z wydatkami poniesionymi przez Stany Zjednoczone w wysokości 611 mld dolarów rosyjskie nakłady na armię stanowią tylko około 10% tej kwoty, a więc 69,2 mld dolarów. Dodam, że w kwestii wydatków na obronę FR wyprzedzają również Chiny, które przeznaczając na ten cel 5,9% środków budżetowych wydały w 2016 roku 215 mld dolarów, a więc trzykrotnie niż Rosja. Jednocześnie wydatki rosyjskie na cele obronne zbliżone są do tych jakie ponosi np. Wielka Brytania (60,3 mld dolarów), a są wielokrotnie niższe suma wydatków krajów członkowskich NATO, które wynosiły w roku ubiegłym ponad 918 mld dolarów, zaś ich część europejska 240 mld dolarów. Czyli w pierwszym przypadku około 15 razy mniej, a wobec krajów członkowskich części europejskiej NATO o około 4 razy mnie.

W związku z tymi liczbami, czy ma sens twierdzenie, że to Rosja zagraża Zachodowi i krajom członkowskim NATO?

Jak widać skala ponoszonych wydatków plasuje FR w bardzo dalekiej odległości w stosunku do wydatków krajów NATO- nawet w jej części europejskiej oraz w stosunku do ChRL. Jasne więc jest, że w poczuciu własnego zagrożenia, Rosja reagując na narastające wobec niej agresywne postawy krajów NATO, a także aby stawić czoła temu co się obecnie dzieje na Dalekim Wschodzie, zmuszona jest do zadbania o odpowiednią jakość swoich sił zbrojnych, tak aby ich zdolność odstraszania przed dalszą ekspansją NATO na Wschód była skuteczna. I to właśnie boli ponadnarodowych macherów od łatwych geszeftów. Stąd ten propagandowy, już od kilku lat trwający, jazgot wobec Rosji, w czym celują szczególnie lokaje służący interesom wielkiego kapitału.

https://www.sipri.org/media/press-release/2017/world-military-spending-increases-usa-and-europe.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu ostatniej doby dało się już zauważyć, że sytuacja wzdłuż linii styku w Donbasie, powoli, ale systematycznie ewoluuje w kierunku podobnej intensywności działań militarnych, jak to miało miejsce przed zawarciem porozumienia o zawieszeniu broni na okres poprzedzający Święta Wielkanocne i na czas ich trwania.

I tak, już od godziny 18:12 rozpoczął się ze strony ukraińskiej przy użyciu broni lekkiej ostrzał na północnych obrzeżach Gorłowki, później, bo od około godziny 20:14, ukraińscy żołnierze rozpoczęli ataki na stanowiska obronne sił zbrojnych DRL w rejonie linii donieckie lotnisko-Sapartakus. Ataki te wspomagane są ostrzałem przy użyciu opancerzonych wozów bojowych, moździerzy kaliber 120 i 82 mm oraz ręcznej broni maszynowej. W tym samym czasie, przy użyciu moździerzy, automatycznych wyrzutni granatów AGS oraz broni ręcznej, ostrzeliwane były przez ukraińskich żołnierzy przedmieścia Gorłówki, Zajcewo i Szirokaja Bałka.

Następnie od godziny 20:38 ponownie w ciągu doby została ostrzelana wieś Trudowskij na zachodnich obrzeżach Doniecka. Ostrzał tam prowadzony był ze strony ukraińskiej przy użyciu ciężkiej artylerii i moździerzy.

Dodam, że w wyniku porannego ostrzału wsi Trudowskij  został ranny 46-letni mężczyzna. Obecnie przebywa on w szpitalu miejskim nr. 14 w Doniecku.

Około godziny 20:40 ukraińscy żołnierze rozpoczęli ostrzał przy użyciu moździerzy i ręcznej broni maszynowej w trójkącie miejscowości: Staromichajłowka-Niewielskoje-Krasnogorowka.

Następnie, od godziny 20:45, ukraińscy żołnierze przy użyciu ciężkiej artylerii, moździerzy i opancerzonych wozów bojowych rozpoczęli ostrzał stanowisk obronnych sił zbrojnych DRL w rejonie Debalczewa, gdzie na przyczółku swiatłodarskim doszło do walk.

Poza tym, na północnych obrzeżach Gorłówki, około godziny 16:00, w wyniku wejścia na minę, został ranny mężczyzna, który następnie został przewieziony do szpitala miejskiego w Gorłówce.

Ponadto, na ługańskim odcinku frontu ukraińscy żołnierze pięć razy naruszyli warunki zawieszenia broni prowadząc ostrzał przy użyciu opancerzonych wozów bojowych BMP-1, moździerzy kaliber 120 i 82 mm oraz różnego typu granatników i karabinów maszynowych, na linie obronne Milicji Ludowej ŁRL w  rejonie: Łogwinowa, Smiełoje, Niżnoje, Łozowoje i Żiełtoje. Łącznie na ostrzeliwany teren spadło 270 pocisków.

Jak podało na swojej stronie na Facebooku centrum prasowe dowództwa ATO, w ciągu minionej doby w walkach z rosyjskimi separatystami zginęło dwóch ukraińskich żołnierzy, a czterech zostało rannych.

Poniżej jeszcze raport dobowy udostępniony przez służbę prasową sztabu ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego w Donbasie przeciwko zamieszkującej tam ludności rosyjskojęzycznej tzw. operację antyterrorystyczną:

„Зведення прес-центру штабу АТО станом на 18.00 25 квітня 2017 року
Підрозділи російсько-окупаційних військ продовжують здійснювати провокаційні обстріли позицій сил АТО.
З початку доби ворог 23 рази відкривав вогонь по опорних пунктах Збройних Сил України.
Найбільшу кількість обстрілів зафіксовано на Приморському напрямку. Так, з мінометів калібру 82-мм, гранатометів різних систем та стрілецької зброї ворог бив по морських піхотинцях в районі Водяного. З гранатометів різних систем вів вогонь по оборонцях Широкиного та Новотроїцького, а з великокаліберних кулеметів – по захисниках Гнутового. По позиціях у районі Талаківки противник застосував стрілецьку зброю. Поблизу Новотроїцького проявляв активність ворожий снайпер.
На Донецькому напрямку, вогнем 82-міліметрових мінометів та протитанкових гранатометів противник накривав позиції сил АТО в районі Авдіївки. Міномети калібру 82-мм ворог застосував по оборонцях шахти «Бутівка». З кулеметів великих калібрів вів вогонь по опорних пунктах поблизу Кам`янки та Новгородського. В районі Авдіївки діяли ворожі снайпери.
На Луганському напрямку, з автоматичних гранатометів підрозділи російсько-окупаційних військ обстріляли опорні пункти поблизу Жовтого, а зі стрілецької зброї – в районі Валуйського.
Один військовослужбовець Збройних Сил України загинув, ще один отримав поранення”.

„Зведення прес-центру штабу АТО за минулу добу станом на 06.00 26 квітня 2017 року.
Ситуація в районі проведення АТО загострилася. За минулу добу російсько-терористичні війська 65 разів обстріляли позиції Збройних Сил України.
На Донецькому напрямку, вогнем мінометів калібру 120-мм, озброєння БТР, протитанкових гранатометів та великокаліберних кулеметів ворог накривав наші опорні пункти поблизу Пісків. 120-міліметрові міномети застосував в районі Опитного та Луганського. По захисниках Авдіївки та Кам’янки бив з мінометів калібру 82-мм, гранатометів різних систем та кулеметів великих калібрів. По оборонцях шахти «Бутівка» відкривав вогонь з мінометів калібру 82-мм. З озброєння БМП, гранатометів та великокаліберних кулеметів противник гатив по наших воїнах в районі Троїцького та Зайцевого, а позиції під Новгородським обстріляв з кулеметів та зенітної установки ЗУ-23-2. Озброєння БМП ворог застосував поруч Верхньоторецького. Поблизу Авдіївки та Новгородського активно діяли снайпери противника.
На Приморському напрямку зі 120-міліметрових мінометів та автоматичних гранатометів ворог вів вогонь по наших позиціях під Новотроїцьким. Морських піхотинців поруч Водяного та Гнутового накривав вогнем мінометів калібру 82-мм, гранатометів різних систем та великокаліберних кулеметів, а проти захисників Мар’їнки застосував 82-міліметрові міномети. По опорних пунктах у районі Красногорівки бив з гранатометів та кулеметів великих калібрів, а поруч Широкиного та Павлополя – з гранатометів та стрілецької зброї. Проти морських піхотинців під Водяним та Широкиним ворог застосував також озброєння БМП. Під Новотроїцьким активність проявляли ворожі снайпери.
На Луганському напрямку, вогнем артилерійських систем калібру 122-мм, зенітних установок ЗУ-23-2, озброєння БТР та протитанкових гранатометів підрозділи російсько-окупаційних військ накривали наші опорні пункти поблизу Новоолександрівки. Міномети калібру 82-мм противник застосував у районі населеного пункту Жовте, а з гранатометів різних систем обстріляв наші позиції поблизу Кримського та Попасної. З великокаліберних кулеметів та озброєння БТР ворог гатив по захисниках Новозванівки.
В окремих випадках, коли виникала безпосередня загроза життю і здоров’ю військовослужбовців, командири приймали рішення на адекватне відкриття вогню у відповідь.
За минулу добу троє українських захисників загинули, ще четверо – отримали поранення”.

Na koniec tego wątku krótka relacja filmowa ze wsi Sokolniki:

I z Dokuczajewska:

***

Na koniec kilka zdjęć:

Donieck- przygotowania do defilady w kolejną rocznicę zwycięstwa nad niemieckim nazizmem 9 maja 1945 roku.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, całości lub fragmentów powyższego tekstu,  tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Reklamy

70 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 26.04.2017r.- 790 dzień od nowego rozejmu.

 1. Wywiad Pana Nowaka (ex ministra Polski) dla BBC;
  Dla mających mniej czasu skrót informacji:
  – Pan Nowak deklaruje, że nie jest czarodziejem i na Ukrainie infrastruktura drogowa (chociaż twierdzi tak premier Ukrainy-dopisek mój) nie ulegnie radykalnej poprawie w 2017 roku.
  -Pan Nowak liczy na 20-25 mld hrywien w obecnym budżecie swojej firmy
  – Tylko 6 mld hrywien na dzień dzisiejszy (czyli nawet mniej niż ja obliczałem 😀 ) będzie przeznaczone na remonty/budowę dróg
  – Głównym zadaniem ex ministra z Polski jest….restrukturyzacja długu „Ukrawtodoru”(!) Ma to przynieść 15 mld hrywien „zysku”.
  Polak twierdzi, że dzięki decentralizacji ( przekazania obowiązku utrzymania dróg samorządom terytorialnym) sytuacja ulegnie poprawie, ale… tylko w przypadku, gdy za decentralizacją będą szły DODATKOWE środki dla samorządów (a na razie ich nie ma).
  http://www.bbc.com/ukrainian/features-39655292

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Garśc „njusów” z obwodu dniepropietrowskiego. W jednej z miejscowości męzczyzna poszedł kupić piwko „uzbrojony” w makietę „kałacha”, nóż i prawdziwy granat bojowy. Wezwany na miejsce patrol policji zdołał go rozbroić, ustalił że męzczyzna to „weteran ATO” (przywiózł sobie stamtąd granat);
  http://sobitie.com.ua/ukraina-mir-kriminal/zhitel-dnepropetrovshchiny-poshel-za-pivom-s-granatoy-i-maketom-avtomata
  Z kolei w innej miejscowości tego obwodu policja zatrzymała pracowników jednej z komisji lekarskich, która orzekała o przyznaniu grup inwalidzkich. Jak sie okazało przyznawali oni grupy inwalidzkie, za pieniądze oczywiście, zdrowym „weteranom ATO”, dzieki czemu mogli oni „skubać” z pieniędzy państwo ukraińskie;
  http://ru.espreso.tv/news/2017/04/26/na_dnepropetrovschyne_boycy_ato_prytvoryalys_ynvalydamy_chtoby_poluchyt_200_tys_pomoschy_nacpolycyya

  Polubione przez 2 ludzi

 3. „Batko”, czyli Prezydent Białorusi Łukaszenka oraz „generalissimus” Poroszenko spotkali się pod Elektrownią Jądrową w Czarnobylu. „Batko” jak zwykle się „nakręcił” (tym razem „pozytywnie”) i opowiadał jaka to wielka przyjaźn trwa pomiędzy Białorusią, a Ukrainą i że nikt nie zdołą ich ze sobą „skłócić i doprowadzić do wojny pomiędzy nimi”. Dla przypomnienia, jeszcze niedawno Łukaszenka pierd…opowiadał że Kijów podsyła mu „dywersantów” oraz „majdaniarzy”, co mu w kraju robią „bałagan”…
  https://www.gazeta.ru/politics/photo/poroshenko_i_lukashenko_vstretilis_u_chernobylskoi_aes.shtml#!photo=5

  Polubione przez 3 ludzi

 4. I znowu Kijów, gdzie 6-latek odprowadzany przez matkę do przedszkola, podniósł z ziemi „przedmiot”, który następnie rzucił, a ten eksplodował. Jak sie okazało był to ładunek wybuchowy skonstruowany ‚domowym sposobem z ogólnodostępnych materiałów”. Na szczęście nikt nie odniósł obrażeń w wyniku eksplozji;
  http://ru.espreso.tv/news/2017/04/26/v_kyeve_vozle_detsada_malchyk_nashel_sharyk_kotoryy_edva_ne_vzorvalsya_v_ego_rukakh
  http://www.politnavigator.net/kievskijj-malysh-podobral-s-zemli-sharik-rezultatom-stal-vzryv-v-detsadu.html

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Ukraiński dziennikarz Roman Boczkała opublikował filmik przedstawiający dzisiejsze wydarzenia w siedzibie burmistrza Dniepra Borisa Fiłatowa, gdzie on wraz ze swoim zastępca pobili byłego naczelnika jednego z miejskich zakładów usług komunalnych. Na filmiku widać jak burmistrz zamknął się w swoim gabinecie gdzie dalej miał bić swoją ofiarę, z kolei wezwanych na miejsce policjantów do środka nie wpuszczali jego „ochroniarze’…
  >https://www.facebook.com/bochkala/videos/1482400478479003/

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.