Wojna domowa na Ukrainie 3.05.2017r.- 797 dzień od nowego rozejmu.


 

Wczoraj, w 72 rocznicę zawieszenia flag na berlińskiej Bramie Brandenburskiej  zwycięskich państw nad niemieckim nazizmem, co dało koniec wojny, w Soczi miało miejsce spotkanie przywódcy Rosji Władymira Putina z niemiecką kanclerz Angelą Merkel. Czyli przywódców dwóch państw- jednego pokonanego i drugiego zwycięzcy.

 

 

 

Ten fakt, zawieszenia obok radzieckiej również polskiej flagi, dał nam bardzo dużo, bo nasi dziadowie i ojcowie mogli w miarę spokojnie niemal natychmiast, gdy jeszcze nie ucichły na dobre echa wojny, przystąpić do odbudowy kraju zrujnowanego w imię chorej nazistowskiej niemieckiej ideologii, „rasy panów”. Wtedy też dostaliśmy od mocarstwa ze wschodu, niejako w prezencie i na wyrost, nowe ziemie do zagospodarowania, tak aby mogły służyć polskiemu narodowi. Odebrano nam też ziemie na Wschodzie, co jest ewidentną stratą, ale dzięki temu Polska stała się krajem niemalże jednolitym etnicznie, a więc pozbawionym na wiele dziesięcioleci problemu z dążeniami narodowościowymi zamieszkującej ją mniejszości.

Dało to nam również niezaprzeczalnie wielką szansę budowy nowego silnego kraju i trwałe zniwelowanie różnic rozwojowych i cywilizacyjnych pomiędzy nami a Zachodem.

Jaki przyniosło to efekt, nie trzeba nikogo do tego przekonywać, wystarczy rozejrzeć się wokół siebie. Dodam tylko, że w ciągu ostatnich 27 lat „demokratycznych przemian” nie zrobiono nawet dwudziestu procent tego, co dokładnie w tym samym czasie osiągnięto w Polsce poprzedniego systemu. Jednocześnie w tym samym czasie pozbawiając nasz kraj, wypracowany ciężkim znojem, majątek narodowy, którego najcenniejsze składniki  zostały za bezcen przehandlowane sponsorom anty systemowej opozycji czasów PRL-u.  Dzisiaj w zamian tego mamy zwierzęcą rusofobię, która powoduje, że nasza ojczyzna nie wykorzystuje szans jakie daje współpraca z Rosją, jednocześnie narażając nasz wszystkich na to, że możemy stać się poligonem atomowym mocarstw, które tu właśnie postanowią zmierzyć z dala od własnych granic swe siły.

I właśnie w ten symboliczny dzień niemiecka kanclerz przyjechała z wizytą do Rosji na zaproszenie przywódcy tego kraju, aby się z nim spotkać w sławnym już w całym świecie mieście Soczi.

Było to, co znamienne pierwsze od dwóch lat spotkanie rosyjsko-niemieckie na najwyższym szczycie.

Podczas tego spotkania kanclerz Angeli Merkel z prezydentem Władymirem Putinem wiele mówiono o sytuacji na Ukrainie. Obie strony podkreśliły, że jego rozwiązanie zależy od wcielenia w życie wcześniejszych ustaleń. Czyli aby dalej móc myśleć o rozwiązaniu konfliktu na drodze pokojowej, musi zostać wdrożone w całości porozumienie jakie podpisano w lutym 2015 roku w Mińsku, zwane jako „Mińsk 2”.

I tak Władymir Putin wyraził nadzieję, że rozmowy w tzw. formacie normandzkim z udziałem Rosji, Niemiec, Francji i Ukrainy „powinny być kontynuowane także po wyborach prezydenckich we Francji”. Kanclerz Niemiec podkreśliła ze swej strony znaczenie przestrzegania porozumień z Mińska. Na wspólnej konferencji prasowej stwierdziła dosłownie, że dla rozwiązania konfliktu na Ukrainie: „Brakuje wcielenia w życie zawartych już porozumień, a nie samych porozumień”.

Angela Merkel przyznała również, że jednak polityczne rozwiązanie konfliktu ukraińskiego jest trudne, żmudne i może nastąpić tylko krok po kroku. czyli zachowując dokładnie tą kolejność jaką określono w „mapie drogowej” umowy podpisanej w „Mińsku 2”. Według Angeli Merkel pewien postęp jest widoczny, ale ogólne wdrażanie porozumienia mińskiego postępuje zbyt powoli i za bardzo opieszale. Obecnie zaś konieczne jest, oświadczyła, skuteczne rozdzielenie od siebie oddziałów ukraińskich wojsk rządowych i prorosyjskich separatystów oraz wprowadzenie w życie trwałego zawieszenia broni.

Podobnie jak prezydent Putin, kanclerz Merkel z uznaniem wyraziła się o roli obserwatorów z ramienia Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), która, jak powiedziała „wykonuje fantastyczną robotę”, zasługującą na jak najszersze poparcie Niemiec i Rosji.

Jednocześnie Angela Merkel wykluczyła wysłanie na Ukrainę obserwatorów ONZ oraz powołanie nowego mechanizmu rozmów o kryzysie ukraińskim, który mógłby zastąpić lub uzupełnić wspomniany wyżej format normandzki. Kluczem do postępu w rejonie Donbasu jest trwałe zawieszenie broni, po którym rozpoczęłyby się rozmowy na miejscu ws., jak to ujęła, „bolesnych kompromisów”.

Oczywiście obecnie takie jednoznaczne opowiedzenie się przez Angelę Merkel po stronie konsekwentnego wdrażania „mapy drogowej” porozumień pokojowych podpisanych w Mińsku, jest jej grą przedwyborczą, która ma wytrącić oręż propagandowy przeciwników wyborczych obecnej koalicji rządowej. Nie oznacza to, że Merkel zmieniła nagle zdanie, bo ona po prostu nie mając już nic do stracenia wypowiedziała wreszcie otwartym tekstem swoje opinia na temat sytuacji na południowo-wschodniej Ukrainie.

Oczywiście w tle tego wszystkiego, jest zniesienie bardzo szkodliwych dla gospodarki niemieckiej sankcji nałożonych na Rosję po odłączeniu się Krymu od Ukrainy. Warto też, zwrócić uwagę, że w tej optyce obecny reżym rządzący na Ukrainie, zaczyna być już jawnie przedmiotem międzynarodowej polityki dwóch najsilniejszych krajów europejskich, który będzie musiał albo się z tym pogodzić, albo też przegrać. Obecnie jak wiadomo, junta w Kijowie liczy jeszcze na pomoc ze strony amerykańskiej, ale tak zmiana na stanowisku prezydenta USA, jak i brak wdrażania zalecanych przez MFW reform oraz postępująca anarchizacja struktur administracyjnych ukraińskiego państwa, co prowadzi tam do niesamowitego poziomu przestępczość i bezprawie, mocno schłodziło, dotąd bardzo gorące stosunki światowego hegemona do swego nieodrodnego dziecka. Jak sądzę, jeśli oligarchia ukraińska się nie ugnie i nie podzieli władzą, to nawet i z tej strony, swego najbardziej zaufanego jak dotąd sojusznika nic nie ugra.

I właśnie rozmowy niemieckiej kanclerz w rosyjskim przywódcą w Soczi dowodzą tej zmiany stanowiska Zachodu wobec tego co wyprawia kijowska junta, wraz z jej banderowskimi sojusznikami.

 

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Po intensywności wrogich działań zbrojnych podejmowanych wzdłuż linii styku przez stronę ukraińską sił ATO, można przyjąć, że zawarty na okres świąteczny rozejm przestał obecnie już obowiązywać.

I tak, późnym popołudniem, około godziny 18:55, ukraińscy żołnierze rozpoczęli okresowy ostrzał rejonu, głownie w okolicy wsi Sachankai Wodjannoje,  w obwodzie nowoazowskim, na południowym odcinku frontu donieckiego. W tym samym czasie doszło do walk na linii miejscowości Awdijewka-Spartakus. Ukraińskie siły ATO używały tam do ostrzału pozycji obronnych sił powstańczych ciężkiej artylerii, moździerzy i broni maszynowej.

Przed tymi incydentami, bo od godziny 17:30, ukraińscy żołnierze przeprowadzili trzy godziny trwający ostrzał z czołgów i moździerzy terenu Stacji Uzdatniania Wody na północnych obrzeżach Doniecka. W tym czasie spadło tam pięćdziesiąt pocisków wystrzelonych z czołgów i moździerzowych. W wyniku tego ostrzału od godziny 07:00 czasu lokalnego, został odcięty dopływ prądu unieruchamiając tam pompy wodne. Ostrzał, który trwał do późnych godzin nocnych, prowadzono też na pobliską strefę przemysłową miejscowości Jasinowata. Tam, w wyniku tego ostrzału około godziny 19:34, zostały zniszczone dwa domy w leżącej obok wsi Mineralnoje, które znajdują się przy ulicy Komsomolskiej nr. 10 i 12.

Natomiast po zapadnięciu nocy, ostrzał w kierunku stanowisk obronnych sił zbrojnych DRL oraz ataki na nie, wraz z ostrzeliwaniem celów cywilnych, przybrał na sile po godzinie 20:45. Wtedy to wzmogły się walki na zachodnich przedmieściach Spartakusa, wznowiono walki w okolicy wsi Zajcewo, na północnych obrzeżach Gorłówki, uaktywnił się odcinek frontu w łuku swiatłodarskim, rozpoczęto ostrzał terenu donieckiego lotniska i obrzeży donieckiej dzielnicy Kijowskiej oraz ostrzeliwane były z moździerzy okolice wsi Jakowlewki.

Jeszcze później, bo około godziny 22:00, ukraińscy żołnierze rozpoczęli ostrzał wsi Trudowskij na zachodnich obrzeżach Doniecka, Staromichajłowki, Kalinowki, Kondratiewki, Majorska, Miczurina, kopalni 6/7 i Zajcewa.

Noc na całym odcinku frontu donieckiego, aż do wczesnych godzin rannych, był bardzo niespokojna.

Natomiast na ługańskim odcinku frontu sytuacja nieznacznie się uspokoiła, gdzie w ciągu minionej doby ukraińscy żołnierze przy użyciu moździerzy kaliber 120 mm, opancerzonych wozów bojowych oraz róznego typu granatników i broni maszynowej, trzykrotnie ostrzeliwali okolice stanowisk obronnych sił Milicji Ludowej ŁRL.

W tym czasie ostrzelane zostały okolice wsi: Kalinowa, Horoszeje i Kalinowki.

 

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę udostępniony przez centrum prasowe sztabu ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego przeciwko rosyjskojęzycznej części ludności Donbasu tzw. operację antyterrorystyczną (ATO):

„Зведення прес-центру штабу АТО станом на 18.00 2 квітня 2017 року
Ситуація в районі проведення АТО залишається складною. Російсько-терористичні підрозділи не припиняють вогневі атаки по позиціях Збройних Сил України. З початку доби ворог 28 разів обстріляв позиції українських захисників.
На Луганському напрямку, вогнем мінометів калібру 120-мм та 82-мм, гранатометів різних систем та кулеметів великих калібрів противник накривав опорні пункти поруч Кримського та Новозванівки. 82-міліметрові міномети ворог застосував під Катеринівкою, а по захисниках Троїцького вів вогонь з мінометів калібру 82-мм та протитанкових гранатометів. З гранатометів та великокаліберних кулеметів противник бив по позиціях поблизу Новоолександрівки.
На Донецькому напрямку, з мінометів калібру 120-мм ворог гатив по опорних пунктах поблизу Луганського. 82-міліметрові міномети противник застосував позиціях поруч Зайцевого. По опорних пунктах в районі Авдіївки ворог бив з протитанкових гранатометів, крім того, на даній ділянці діяли ворожі снайпери.
На Приморському напрямку, вогневу активність російсько-окупаційні підрозділи здійснювали під Павлополем, оборонців якого обстрілювали з гранатометів. По захисниках Широкиного, Водяного, Гнутового та Красногорівки противник гатив з гранатометів різних систем та кулеметів великих калібрів. Поблизу Гнутового активізувалися ворожі снайпери.
Аби пригасити вогневу активність ворога по позиціях захисників Троїцького, сили АТО відкривали вогонь у відповідь з автоматичних гранатометів.
З початку доби чотири військовослужбовці Збройних Сил України отримали поранення”.

 

„Зведення прес-центру штабу АТО за минулу добу станом на 06.00 3 травня 2017 року
Ситуація в районі проведення АТО залишається складною, але контрольованою Збройними Силами України. Російсько-окупаційні підрозділи продовжують обстріли позицій українських військ. За минулу добу ворог 63 рази відкривав вогонь по опорних пунктах сил АТО.
На Приморському напрямку, зі 120-міліметрових мінометів, озброєння БМП, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї противник вів вогонь по позиціях поруч Водяного. Вогнем мінометів калібру 82-мм, гранатометів та кулеметів великих калібрів ворог накривав опорні пункти під Красногорівкою. По захисниках Гнутового противник застосовував міномети калібру 82-мм, зенітні установки ЗУ-23-2, гранатомети, кулемети великих калібрів та стрілецьку зброю, а по оборонцях населеного пункту Славне – 82-міліметрові міномети. Позиції поруч Широкиного, та Новотроїцького ворог обстрілював з гранатометів та великокаліберних кулеметів, а опорні пункти неподалік Павлополя та Мар’їнки – з гранатометів різних систем. По морських піхотинцях в районі Лебединського противник вів вогонь з кулеметів великих калібрів та стрілецької зброї, а позиції поблизу Чермалика обстріляв зі стрілецької зброї. У районі Гнутового та Новотроїцького діяли ворожі снайпери.
На Донецькому напрямку, вогнем мінометів калібру 120-мм та 82-мм, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї противник накривав позиції поруч Авдіївки. По опорних пунктах наших військ у районі Луганського ворог гатив зі 120-міліметрових мінометів, протитанкових гранатометів та кулеметів великих калібрів. Позиції під Невельським обстрілював з мінометів калібру 120-мм та стрілецької зброї, а 82-міліметрові міномети та кулемети великих калібрів застосовував поблизу шахти «Бутівка» та Кам’янки. З озброєння БМП, мінометів калібру 82-мм та гранатометів різних систем противник вів вогонь по захисниках Зайцевого, а з 82-міліметрових мінометів, автоматичних гранатометів та великокаліберних кулеметів – по оборонцях Троїцького. У районі Авдіївки активно діяли ворожі снайпери.
На Луганському напрямку, з мінометів калібру 120-мм та 82-мм, гранатометів різних систем та кулеметів великих калібрів противник гатив по опорних пунктах поблизу Кримського та Новозванівки. 82-міліметрові міномети ворог застосував під Катеринівкою, а по захисниках Троїцького вів вогонь з мінометів калібру 82-мм, протитанкових гранатометів та великокаліберних кулеметів. З гранатометів та кулеметів великих калібрів противник бив по позиціях поблизу Новоолександрівки, а оборонців Валуйського та станиці Луганської обстрілював з протитанкових гранатометів.
В окремих випадках, коли виникала безпосередня загроза життю і здоров’ю військовослужбовців, командири приймали рішення на адекватне відкриття вогню у відповідь.
За минулу добу один військовослужбовець Збройних Сил України загинув, ще семеро захисників отримали поранення”.

 

 

***

Na koniec kilka zdjęć:

W Doniecku oddano hołd bestialsko zamordowanym przeciwników obecnej- rządzącej z Kijowa junty, w odeskim Domu Związków Zawodowych przez ukraińskich neonazistów.

 

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

 

***

 

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

85 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 3.05.2017r.- 797 dzień od nowego rozejmu.

 1. Georgij Tuka ukraiński wiceminister d/s terytoriów okupowanych, stwierdził ze na dzień dzisiejszy Ukraina nie jest w stanie udowodnić przez Miedzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości w Hadze, że w konflikcie na Donbasie udział biorą regularne oddziały armii rosyjskiej…
  http://hvylya.net/news/exclusive/ukraina-ne-smogla-dokazat-v-sude-prisutstvie-voysk-rossii-na-donbasse-tuka.html
  I ŻADNE „DOWODY” WYTWORZONE W PIJACKI WIDZIE PRZEZ (P)OŚLICĘ GOSIEWSKĄ TU NIE POMOGĄ…

  Polubione przez 5 ludzi

 2. W Dnieprze czterech zamaskowanych osobników porwało meżczyznę który wyszedł kupić papierosy. bandyci wciagnęli go do samochodu, a następnie zaczęli go bić i próbowali wywieźc w nieznanym kierunku. jednak meżczyźnie udało się uciec oprawcom i zawiadomić policję. Podobno policji udało się zatrzymać sprawców, z których jeden miał być już wcześniej sadzony za udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz popełnienie morderstwa;
  https://www.056.ua/news/1640981
  Nałóg zgubna rzecz jak widać…

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Naczelny świoniołak całego świnołactwa, czyli „generalissimus’ Poroszenko podczas rozmowy telefonicznej z Prezydentem RP Andrzejem Duda wyraził nadzieję na niezmienność polskiego stanowiska w sprawie potępienia zbrodni reżimu komunistycznego”, czyli potępienia akcji ‚Wisła’ oraz potępił incydent z demontażem pomnika UPA w Hruszowicach 26 kwietnia tego roku. „Podkreślił niedopuszczalność profanacji symboli państwowych Ukrainy (!) i zauważył, że będzie to wymagało reakcji polskiego przywództwa (!!)
  http://www.president.gov.ua/news/prezident-ukrayini-proviv-telefonnu-rozmovu-z-prezidentom-re-41222
  Brak słów po prostu, ŚWINIA NIENAŻARTA…

  Polubione przez 3 ludzi

  • Czy ja wiem, po prostu stanowisko wszystkich rządów od czasów odzyskania niepodległości (?) przez Polskę było nastawione na nadskakiwanie Ukrainie i godzenie się na wszystko. Po prostu facet jest przekonany, ze rzeczywiście takie zachowanie rządu RP jest normalne i celowe 🙂

   Polubione przez 3 ludzi

   • Poproszę o mianowanie mnie na stanowisko oficjalnego negocjatora ze strony Polski w tych sprawach. ZAZNACZAM ŻE BEZ WULGARYZMÓW I CHAMSTWA „posprzątałbym” tych „parzystokopytnych” w taki sposób, ze umieściliby na tzw, liście „mirotworca’ (czyli zakaz wjazdu na ten ich „śmietnik”) nie tylko mnie, ale wszystkich moich potomków do n-tego pokolenia…

    Polubione przez 2 ludzi

  • Zaczęły się negocjacje ws. Brexit – u . Pani May gra na ostro. A co na to Timermans , wielki obrońca praworządności. I pytanie mam do władz Francji : Ile lat potrwa tam jeszcze stan wyjątkowy – 5, 10, 15 ?

   Polubione przez 4 ludzi

 4. „Bursztynowa rebelia” w Równem. Siedziba administracji obwodowej w Równem rozpoczęły sie protesty (tzw. bursztynowy majdan) zorganizowany przez nielegalnych „kopaczy bursztynu”. Domagaja się oni dymisji prezydenta Ukrainy Poroszenki oraz miejscowych władz obwodowych, a także legalizacji wydobycia bursztynu przez „prywatnych przedsiębiorców”. Według ukromediów za całym protestem stoi członek banderowskiego ‚Prawego Sektora’
  http://ukraina.ru/news/20170503/1018617992.html

  Polubione przez 2 ludzi

  • Niestety, facet ma sporo racji.

   Wydaje się ,że środki pójdą na inwestycje w stylu „poprawa infrastruktury w mieście X” która spowoduje ,że miasto stanie się bardziej atrakcyjnie turystycznie co spowoduje zwiększenie liczby zwiedzających co doprowadzi do zwiększenia zatrudnienia i powstania nowych małych i średnich firm.
   Cała masa takich inwestycji była realizowana w Polsce przez lokalne samorządy, czy rzeczywiście inwestycje spowodowały poprawiły koniunkturę małych i średnich przedsiębiorstw? Nie za bardzo. Niemniej za takie środki powstawały hale sportowe, drogi, ścieżki rowerowe czy kanalizacja.
   Na Ukrainie te środki zapewne posłużą do zapchania kieszeni pewnej wąskiej grupce.

   Polubione przez 2 ludzi

 5. Kolejna zdrada ze strony INTERPOLU, po tym jak usunał z listy osób poszukiwanych byłego prezydenta Ukrainy Janukowycza (oraz jego syna Alekksandra), teraz odmówiły stronie ukraińskiej umieszczenia na liście osób poszukiwanych zbiegłego ukraińskiego parlamentarzysty Aleksandra Oniszczenki (który oskarża władze w Kijowie, z Poroszenką na czele, o skrajną korupcję);
  http://korrespondent.net/ukraine/3846913-ynterpol-otkazalsia-yskat-onyschenko

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Czas ucieka, 4 Maja na mnie czeka. Żegnam się z państwem życząc spokojnej nocy. Wszystkim osobą związanym z branża stalową , życzę udanego świętowania i kolejnego dobrego roku. Jutro obchodzą swoje święto- Dzień Hutnika . 🙂 Powodzenia życzę wszystkim maturzystą rozpoczynającym jutro swoje zmagania na egzaminie z języka polskiego.

  Dobranoc 🙂

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.