Wojna domowa na Ukrainie 3.05.2017r.- 797 dzień od nowego rozejmu.


 

Wczoraj, w 72 rocznicę zawieszenia flag na berlińskiej Bramie Brandenburskiej  zwycięskich państw nad niemieckim nazizmem, co dało koniec wojny, w Soczi miało miejsce spotkanie przywódcy Rosji Władymira Putina z niemiecką kanclerz Angelą Merkel. Czyli przywódców dwóch państw- jednego pokonanego i drugiego zwycięzcy.

 

 

 

Ten fakt, zawieszenia obok radzieckiej również polskiej flagi, dał nam bardzo dużo, bo nasi dziadowie i ojcowie mogli w miarę spokojnie niemal natychmiast, gdy jeszcze nie ucichły na dobre echa wojny, przystąpić do odbudowy kraju zrujnowanego w imię chorej nazistowskiej niemieckiej ideologii, „rasy panów”. Wtedy też dostaliśmy od mocarstwa ze wschodu, niejako w prezencie i na wyrost, nowe ziemie do zagospodarowania, tak aby mogły służyć polskiemu narodowi. Odebrano nam też ziemie na Wschodzie, co jest ewidentną stratą, ale dzięki temu Polska stała się krajem niemalże jednolitym etnicznie, a więc pozbawionym na wiele dziesięcioleci problemu z dążeniami narodowościowymi zamieszkującej ją mniejszości.

Dało to nam również niezaprzeczalnie wielką szansę budowy nowego silnego kraju i trwałe zniwelowanie różnic rozwojowych i cywilizacyjnych pomiędzy nami a Zachodem.

Jaki przyniosło to efekt, nie trzeba nikogo do tego przekonywać, wystarczy rozejrzeć się wokół siebie. Dodam tylko, że w ciągu ostatnich 27 lat „demokratycznych przemian” nie zrobiono nawet dwudziestu procent tego, co dokładnie w tym samym czasie osiągnięto w Polsce poprzedniego systemu. Jednocześnie w tym samym czasie pozbawiając nasz kraj, wypracowany ciężkim znojem, majątek narodowy, którego najcenniejsze składniki  zostały za bezcen przehandlowane sponsorom anty systemowej opozycji czasów PRL-u.  Dzisiaj w zamian tego mamy zwierzęcą rusofobię, która powoduje, że nasza ojczyzna nie wykorzystuje szans jakie daje współpraca z Rosją, jednocześnie narażając nasz wszystkich na to, że możemy stać się poligonem atomowym mocarstw, które tu właśnie postanowią zmierzyć z dala od własnych granic swe siły.

I właśnie w ten symboliczny dzień niemiecka kanclerz przyjechała z wizytą do Rosji na zaproszenie przywódcy tego kraju, aby się z nim spotkać w sławnym już w całym świecie mieście Soczi.

Było to, co znamienne pierwsze od dwóch lat spotkanie rosyjsko-niemieckie na najwyższym szczycie.

Podczas tego spotkania kanclerz Angeli Merkel z prezydentem Władymirem Putinem wiele mówiono o sytuacji na Ukrainie. Obie strony podkreśliły, że jego rozwiązanie zależy od wcielenia w życie wcześniejszych ustaleń. Czyli aby dalej móc myśleć o rozwiązaniu konfliktu na drodze pokojowej, musi zostać wdrożone w całości porozumienie jakie podpisano w lutym 2015 roku w Mińsku, zwane jako „Mińsk 2”.

I tak Władymir Putin wyraził nadzieję, że rozmowy w tzw. formacie normandzkim z udziałem Rosji, Niemiec, Francji i Ukrainy „powinny być kontynuowane także po wyborach prezydenckich we Francji”. Kanclerz Niemiec podkreśliła ze swej strony znaczenie przestrzegania porozumień z Mińska. Na wspólnej konferencji prasowej stwierdziła dosłownie, że dla rozwiązania konfliktu na Ukrainie: „Brakuje wcielenia w życie zawartych już porozumień, a nie samych porozumień”.

Angela Merkel przyznała również, że jednak polityczne rozwiązanie konfliktu ukraińskiego jest trudne, żmudne i może nastąpić tylko krok po kroku. czyli zachowując dokładnie tą kolejność jaką określono w „mapie drogowej” umowy podpisanej w „Mińsku 2”. Według Angeli Merkel pewien postęp jest widoczny, ale ogólne wdrażanie porozumienia mińskiego postępuje zbyt powoli i za bardzo opieszale. Obecnie zaś konieczne jest, oświadczyła, skuteczne rozdzielenie od siebie oddziałów ukraińskich wojsk rządowych i prorosyjskich separatystów oraz wprowadzenie w życie trwałego zawieszenia broni.

Podobnie jak prezydent Putin, kanclerz Merkel z uznaniem wyraziła się o roli obserwatorów z ramienia Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), która, jak powiedziała „wykonuje fantastyczną robotę”, zasługującą na jak najszersze poparcie Niemiec i Rosji.

Jednocześnie Angela Merkel wykluczyła wysłanie na Ukrainę obserwatorów ONZ oraz powołanie nowego mechanizmu rozmów o kryzysie ukraińskim, który mógłby zastąpić lub uzupełnić wspomniany wyżej format normandzki. Kluczem do postępu w rejonie Donbasu jest trwałe zawieszenie broni, po którym rozpoczęłyby się rozmowy na miejscu ws., jak to ujęła, „bolesnych kompromisów”.

Oczywiście obecnie takie jednoznaczne opowiedzenie się przez Angelę Merkel po stronie konsekwentnego wdrażania „mapy drogowej” porozumień pokojowych podpisanych w Mińsku, jest jej grą przedwyborczą, która ma wytrącić oręż propagandowy przeciwników wyborczych obecnej koalicji rządowej. Nie oznacza to, że Merkel zmieniła nagle zdanie, bo ona po prostu nie mając już nic do stracenia wypowiedziała wreszcie otwartym tekstem swoje opinia na temat sytuacji na południowo-wschodniej Ukrainie.

Oczywiście w tle tego wszystkiego, jest zniesienie bardzo szkodliwych dla gospodarki niemieckiej sankcji nałożonych na Rosję po odłączeniu się Krymu od Ukrainy. Warto też, zwrócić uwagę, że w tej optyce obecny reżym rządzący na Ukrainie, zaczyna być już jawnie przedmiotem międzynarodowej polityki dwóch najsilniejszych krajów europejskich, który będzie musiał albo się z tym pogodzić, albo też przegrać. Obecnie jak wiadomo, junta w Kijowie liczy jeszcze na pomoc ze strony amerykańskiej, ale tak zmiana na stanowisku prezydenta USA, jak i brak wdrażania zalecanych przez MFW reform oraz postępująca anarchizacja struktur administracyjnych ukraińskiego państwa, co prowadzi tam do niesamowitego poziomu przestępczość i bezprawie, mocno schłodziło, dotąd bardzo gorące stosunki światowego hegemona do swego nieodrodnego dziecka. Jak sądzę, jeśli oligarchia ukraińska się nie ugnie i nie podzieli władzą, to nawet i z tej strony, swego najbardziej zaufanego jak dotąd sojusznika nic nie ugra.

I właśnie rozmowy niemieckiej kanclerz w rosyjskim przywódcą w Soczi dowodzą tej zmiany stanowiska Zachodu wobec tego co wyprawia kijowska junta, wraz z jej banderowskimi sojusznikami.

 

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Po intensywności wrogich działań zbrojnych podejmowanych wzdłuż linii styku przez stronę ukraińską sił ATO, można przyjąć, że zawarty na okres świąteczny rozejm przestał obecnie już obowiązywać.

I tak, późnym popołudniem, około godziny 18:55, ukraińscy żołnierze rozpoczęli okresowy ostrzał rejonu, głownie w okolicy wsi Sachankai Wodjannoje,  w obwodzie nowoazowskim, na południowym odcinku frontu donieckiego. W tym samym czasie doszło do walk na linii miejscowości Awdijewka-Spartakus. Ukraińskie siły ATO używały tam do ostrzału pozycji obronnych sił powstańczych ciężkiej artylerii, moździerzy i broni maszynowej.

Przed tymi incydentami, bo od godziny 17:30, ukraińscy żołnierze przeprowadzili trzy godziny trwający ostrzał z czołgów i moździerzy terenu Stacji Uzdatniania Wody na północnych obrzeżach Doniecka. W tym czasie spadło tam pięćdziesiąt pocisków wystrzelonych z czołgów i moździerzowych. W wyniku tego ostrzału od godziny 07:00 czasu lokalnego, został odcięty dopływ prądu unieruchamiając tam pompy wodne. Ostrzał, który trwał do późnych godzin nocnych, prowadzono też na pobliską strefę przemysłową miejscowości Jasinowata. Tam, w wyniku tego ostrzału około godziny 19:34, zostały zniszczone dwa domy w leżącej obok wsi Mineralnoje, które znajdują się przy ulicy Komsomolskiej nr. 10 i 12.

Natomiast po zapadnięciu nocy, ostrzał w kierunku stanowisk obronnych sił zbrojnych DRL oraz ataki na nie, wraz z ostrzeliwaniem celów cywilnych, przybrał na sile po godzinie 20:45. Wtedy to wzmogły się walki na zachodnich przedmieściach Spartakusa, wznowiono walki w okolicy wsi Zajcewo, na północnych obrzeżach Gorłówki, uaktywnił się odcinek frontu w łuku swiatłodarskim, rozpoczęto ostrzał terenu donieckiego lotniska i obrzeży donieckiej dzielnicy Kijowskiej oraz ostrzeliwane były z moździerzy okolice wsi Jakowlewki.

Jeszcze później, bo około godziny 22:00, ukraińscy żołnierze rozpoczęli ostrzał wsi Trudowskij na zachodnich obrzeżach Doniecka, Staromichajłowki, Kalinowki, Kondratiewki, Majorska, Miczurina, kopalni 6/7 i Zajcewa.

Noc na całym odcinku frontu donieckiego, aż do wczesnych godzin rannych, był bardzo niespokojna.

Natomiast na ługańskim odcinku frontu sytuacja nieznacznie się uspokoiła, gdzie w ciągu minionej doby ukraińscy żołnierze przy użyciu moździerzy kaliber 120 mm, opancerzonych wozów bojowych oraz róznego typu granatników i broni maszynowej, trzykrotnie ostrzeliwali okolice stanowisk obronnych sił Milicji Ludowej ŁRL.

W tym czasie ostrzelane zostały okolice wsi: Kalinowa, Horoszeje i Kalinowki.

 

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę udostępniony przez centrum prasowe sztabu ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego przeciwko rosyjskojęzycznej części ludności Donbasu tzw. operację antyterrorystyczną (ATO):

„Зведення прес-центру штабу АТО станом на 18.00 2 квітня 2017 року
Ситуація в районі проведення АТО залишається складною. Російсько-терористичні підрозділи не припиняють вогневі атаки по позиціях Збройних Сил України. З початку доби ворог 28 разів обстріляв позиції українських захисників.
На Луганському напрямку, вогнем мінометів калібру 120-мм та 82-мм, гранатометів різних систем та кулеметів великих калібрів противник накривав опорні пункти поруч Кримського та Новозванівки. 82-міліметрові міномети ворог застосував під Катеринівкою, а по захисниках Троїцького вів вогонь з мінометів калібру 82-мм та протитанкових гранатометів. З гранатометів та великокаліберних кулеметів противник бив по позиціях поблизу Новоолександрівки.
На Донецькому напрямку, з мінометів калібру 120-мм ворог гатив по опорних пунктах поблизу Луганського. 82-міліметрові міномети противник застосував позиціях поруч Зайцевого. По опорних пунктах в районі Авдіївки ворог бив з протитанкових гранатометів, крім того, на даній ділянці діяли ворожі снайпери.
На Приморському напрямку, вогневу активність російсько-окупаційні підрозділи здійснювали під Павлополем, оборонців якого обстрілювали з гранатометів. По захисниках Широкиного, Водяного, Гнутового та Красногорівки противник гатив з гранатометів різних систем та кулеметів великих калібрів. Поблизу Гнутового активізувалися ворожі снайпери.
Аби пригасити вогневу активність ворога по позиціях захисників Троїцького, сили АТО відкривали вогонь у відповідь з автоматичних гранатометів.
З початку доби чотири військовослужбовці Збройних Сил України отримали поранення”.

 

„Зведення прес-центру штабу АТО за минулу добу станом на 06.00 3 травня 2017 року
Ситуація в районі проведення АТО залишається складною, але контрольованою Збройними Силами України. Російсько-окупаційні підрозділи продовжують обстріли позицій українських військ. За минулу добу ворог 63 рази відкривав вогонь по опорних пунктах сил АТО.
На Приморському напрямку, зі 120-міліметрових мінометів, озброєння БМП, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї противник вів вогонь по позиціях поруч Водяного. Вогнем мінометів калібру 82-мм, гранатометів та кулеметів великих калібрів ворог накривав опорні пункти під Красногорівкою. По захисниках Гнутового противник застосовував міномети калібру 82-мм, зенітні установки ЗУ-23-2, гранатомети, кулемети великих калібрів та стрілецьку зброю, а по оборонцях населеного пункту Славне – 82-міліметрові міномети. Позиції поруч Широкиного, та Новотроїцького ворог обстрілював з гранатометів та великокаліберних кулеметів, а опорні пункти неподалік Павлополя та Мар’їнки – з гранатометів різних систем. По морських піхотинцях в районі Лебединського противник вів вогонь з кулеметів великих калібрів та стрілецької зброї, а позиції поблизу Чермалика обстріляв зі стрілецької зброї. У районі Гнутового та Новотроїцького діяли ворожі снайпери.
На Донецькому напрямку, вогнем мінометів калібру 120-мм та 82-мм, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї противник накривав позиції поруч Авдіївки. По опорних пунктах наших військ у районі Луганського ворог гатив зі 120-міліметрових мінометів, протитанкових гранатометів та кулеметів великих калібрів. Позиції під Невельським обстрілював з мінометів калібру 120-мм та стрілецької зброї, а 82-міліметрові міномети та кулемети великих калібрів застосовував поблизу шахти «Бутівка» та Кам’янки. З озброєння БМП, мінометів калібру 82-мм та гранатометів різних систем противник вів вогонь по захисниках Зайцевого, а з 82-міліметрових мінометів, автоматичних гранатометів та великокаліберних кулеметів – по оборонцях Троїцького. У районі Авдіївки активно діяли ворожі снайпери.
На Луганському напрямку, з мінометів калібру 120-мм та 82-мм, гранатометів різних систем та кулеметів великих калібрів противник гатив по опорних пунктах поблизу Кримського та Новозванівки. 82-міліметрові міномети ворог застосував під Катеринівкою, а по захисниках Троїцького вів вогонь з мінометів калібру 82-мм, протитанкових гранатометів та великокаліберних кулеметів. З гранатометів та кулеметів великих калібрів противник бив по позиціях поблизу Новоолександрівки, а оборонців Валуйського та станиці Луганської обстрілював з протитанкових гранатометів.
В окремих випадках, коли виникала безпосередня загроза життю і здоров’ю військовослужбовців, командири приймали рішення на адекватне відкриття вогню у відповідь.
За минулу добу один військовослужбовець Збройних Сил України загинув, ще семеро захисників отримали поранення”.

 

 

***

Na koniec kilka zdjęć:

W Doniecku oddano hołd bestialsko zamordowanym przeciwników obecnej- rządzącej z Kijowa junty, w odeskim Domu Związków Zawodowych przez ukraińskich neonazistów.

 

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

 

***

 

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

85 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 3.05.2017r.- 797 dzień od nowego rozejmu.

 1. Może trzeba podesłać Makrelowej link do tego forum, bo po 3 latach ukropskiej rewolty „ce ewropa” ona nadal nie ma pojęcia jak to naprawdę wygląda na Donbasie. Za każdym razem powtarzane są te same frazesy o porozumieniach mińskich i ich wdrażaniu. I co ? I nic ! Jak ukry waliły tak walą dalej. Doprawdy
  „fantastyczna” robota OBWE. Medale im dać za ślepotę i uciekanie od swojej roboty.

  Polubione przez 5 ludzi

 2. AUTORZE LITOŚCI …
  Nie było takich narodów jak „naziści” i „hitlerowcy”. Wojnę rozpętali NIEMCY i oni są za nią odpowiedzialni. Używanie określeń „naziści” i „hitlerowcy” ma na celu właśnie rozmycie, oddalenie winy a sformułowanie hitlerowski i nazistowski rozmywa winę NIEMCÓW za rozpętanie II WŚ i zbrodni ludobójstwa. Np sformułowanie (hitlerowiec) jest bezzasadne, gdyż Trzecia Rzesza nie miała innego władcy poza Hitlerem.
  — II Wojnę Swiatową rozpętali NIEMCY ,nie żadni naziści.
  — Obozy koncentracyjne były niemieckie (na terytoriach okupowanych), a nie
  nazistowskie.
  To wojska niemieckie a nie nazistowskie czy hitlerowskie najechały Polskę w ’39.
  Warto pamiętać, że w ich szeregach mogli być zadeklarowani naziści…

  Polubione przez 1 osoba

  • „Wojnę rozpętali NIEMCY i oni są za nią odpowiedzialni”-aby było bardziej koszernie, wyjaśnię, że wojnę rozpętała ta część narodu niemieckiego, która uwierzyła w brednie o rasie panów i mającym jej służyć słowiańskimi niewolnikami.

   Jaka to była część Niemiec? Zapewne dość spora, choćby biorąc pod uwagę wynik ostatnich demokratycznych wyborów w przedwojennych Niemczech. Ale też byli i tacy, którzy przez nazistowski reżym zostali skazani na śmierć, tortury, więzienia, obozy koncentracyjne i tułaczkę na obczyźnie.

   Dzisiaj taki prowokator Maciejczuk śmie mówić o „czerwonym faszyzmie, określając w ten sposób system państwowy Rosji Radzieckiej. Nie zauważa on jednak, co z punktu widzenia jego nacji i poglądów ukraińskiej diaspory w tym temacie, że to brunatni faszyści rozpętali wojnę, że to oni zabili ponad 3,5 mln naszych Rodaków i oni też zniszczyli i okradli nasz kraj, który po wojnie był tylko kupą gruzów. W tym czasie „patriotyzm” polskich elit polegał na tym, że bezpiecznie żyły sobie za granicą czekając tylko okazji aby powrócić i ponownie przejąć władzę w Polsce.

   Polubione przez 4 ludzi

 3. Gdzie ty sie doszukales pisania o „narodach: nazistow i hitlerowcow”?
  Twoj post jest bardziej semantyka, niz logika tamtych wydarzen. Niemcy tamtego okresu, byly zdominowane przez nazistow-hitlerowcow i wszystko inne, czego sie w tej wojnie dopuscili, bylo rowniez takie!

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Na początek, miało być kolejne ‚zwyciestwo” (jak stwierdza autor artykułu PEREMOGA) na drodze „do zachodnich standardowo”, a wyszło jak zwykle, czyli po ukraiński, tyle że tym razem to nie oni zrobili kogoś w konia, a ich zrobiono. A dodatkowoego ‚smaczku” dodaje temu to, że „posprzątali” ich umiłowani przez nich USAmany. W ukromediach zajmujacych się tematyka uzbrojenia sił ukraińskich pojawił się krytyczny artykuł na temat pocisków do broni snajperskiej jakie USA sprzedało Ukrainie, po ich ‚wypróbowaniu” okazało się ze niszczą lufy karabinów (!), sa mniej ‚dokładne” od innych rodzajów pocisków i jak komentują używających ich ukraińscy snajperzy, ROZPADAJA SIĘ PRZY TRAFIENIU W OSŁANIANY PRZEZ „PANCERZ’ (np. kamizelkę kuloodporną) CEL;
  https://defence-ua.com/index.php/statti/2831-chto-stoit-za-zakupkoj-amerikanskikh-patronov-dlya-ukrainskikh-snajperov
  Oby więcej takich ‚prezentów” z USA dostawali 🙂

  Polubione przez 3 ludzi

  • Pamiętaj, że Antoni ma nam zafundować amerykańskie rakiety, które chronić nas będą przed bolszewicką nawałą.

   Jeśli on są takie same jak te pociski snajperskie, to biada nam.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 3 ludzi

  • Przecież dostali 🙂
   Na przykład pojazdy Humvee bez zapasowych opon i mocno nadżarte zębem czasu (potrzebne części zamienne), czy hełmofony i inny sprzęt lotniczy nie kompatybilny z samolotami produkcji sowieckiej ( a tylko takie ma Ukraina).
   I jeszcze drony, bardzo kosztowne, niemniej mające bardzo mały zasięg 🙂

   Polubione przez 4 ludzi

   • USAmany dobrze sobie to wykombinowały, udzielaja Ukrainie „pomocy finansowej na obronność”, która idzie na amerykański szmelc zwany szumnie „uzbrojeniem”. Czyli wszystko wraca z powrotem za Ocean, oprócz bezużytecznego złomu oczywiscie…

    Polubione przez 2 ludzi

 5. Tymczasem władze w Kijowie wymyśliły kolejny sposób na „wyciśniecie” pieniędzy od obywateli. Tym razem od 1 maja nie będą otrzymywać stypendiów socjalnych wszystkie osoby, które mają co najmniej dwumiesięczne zadłużenie w opłacaniu rachunków za media oraz mieszkanie. Jednocześnie władze w Kijowie :scedowały” na władze lokalne wypłacanie dodatków mieszkaniowych;
  http://korrespondent.net/business/financial/3846636-subsydyy-prekratiat-davat-pry-zadolzhennosty

  Polubione przez 4 ludzi

 6. ‚Sukcesy” Ukrainy, czyli „równoległa rzeczysiwstość” w ukromediach. Według zamieszczonej przez nich „euforycznej” informacji na Ukraine powróciły najwieksze włoskie kinie lotnicze, czyli ‚Alitalia”, która zawiesiła swoje loty na Ukrainę jeszcze w 2014 roku;
  https://economy.apostrophe.ua/news/transport-i-svjaz/2017-05-02/v-ukrainu-vernulas-krupneyshaya-italyanskaya-aviakompaniya-alitalia/94864
  Tymczasem w rzeczywistosci okazuje się ze „Alitalia” to bankrut…
  https://www.bloomberg.com/news/articles/2017-05-02/alitalia-starts-bankruptcy-proceedings-after-turnaround-fails

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Jak postrzegaja ‚wyzwoleńcze sił prokijowskie” mieszkańcy ‚wyzwolonych” przez nich miejscowości na Donbasie opowiedziała „szczera ukraińska patriotka” oraz tzw. wolontariuszka ATO. Według niej mieszkańcy odnoszą sie do „bojców ATO” ze strachem oraz nieukrywaną wrogością, której dają wyraz wyzywając ich od „banderowskich bydlaków” którzy przyszli tylko po to by „rabować i okupować ziemię należąca do mieszkańców Donbasu’;
  http://www.politnavigator.net/vy-banderovskie-ublyudki-ukrainskaya-volontjorsha-rasskazala-ob-otnoshenii-k-vsu-na-donbasse.html
  Z kolei ukraińscy eksperci gospodarczy ostrzegają ze ewentualne „wyzwolenie”, czyli ponowne przyłączenie Donbasu do Ukrainy doprowadzi jej budżet do katastrofy finansowej. Jeden z nich miał stwierdzić wprost że minimalne koszta ewentualnej odbudowy i reintegracji z tego regionu z Ukrainą, które wyliczył na 5 miliardów dolarów na rok, po prostu zruinuja ukraiński budżet i doprowadza do „permanentnego’ bankructwa Ukrainy;
  http://gosnovosti.com/2017/05/%D0%B2%D0%BE%D0%B7%D0%B2%D1%80%D0%B0%D1%82-%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D0%B1%D0%B0%D1%81%D1%81%D0%B0-%D1%80%D0%B0%D0%B7%D0%BE%D1%80%D0%B8%D1%82-%D1%83%D0%BA%D1%80%D0%B0%D0%B8%D0%BD%D1%83/

  Polubione przez 4 ludzi

  • „Z kolei ukraińscy eksperci gospodarczy ostrzegają ze ewentualne „wyzwolenie”, czyli ponowne przyłączenie Donbasu do Ukrainy doprowadzi jej budżet do katastrofy finansowej”- szukają wytłumaczenia ideologicznego dla faktu, że dostali w Donbasie od górników po d***e.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 3 ludzi

 8. Nowe straty „niezwciężonej armii kijowskiej, w rejonie tzw. switłodarskigo łuku miało zginąć dzisiaj 3 „bojców ATO”. Wg tzw. sztabu ATO mieli ponieśc śmierć „próbują pomóc rannemu koledze”, ale dlaej mozemy wyczytać jak to jeden z nich dokonał ‚samowysadzenia się” granatem, by nie dostać się do niewoli. Cos mi tu zalatuje alkoholowa libacją…
  https://novyny.online.ua/775085/novi-vtrati-na-donbasi-troe-biytsiv-zsu-zaginuli-ryatuyuchi-tovarisha/
  Z kolei inny „bojec ATO” na Donbasie miał zginać podczas „rutynowych szkoleń wojskowych”. Śmierć miał ponieść na skutek ran od wybuchu, czyli kolejne „samowysadzenie”…
  https://novyny.online.ua/775056/pid-chas-zanyat-z-boyovoyi-pidgotovki-v-zoni-ato-zaginuv-viyskovosluzhbovets/

  Polubione przez 2 ludzi

 9. Banderowcy z tzw. OUN (Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów) zapowiadają na dzień 9 maja, czyli Dzień Zwycięstwa (nad hitlerowskimi Niemcami) rozprawę z ‚watnikami” (czyli Rosjanami oraz rosyjskojęzycznyymi Ukraińcami zamieszkującymi Ukrainę). Co jeszcze ciekawsze nazywają te akcję WATNYM SZABASEM (!)
  https://www.obozrevatel.com/kiyany/life/57038-v-oun-predupredili-o-vatnom-shabashe-v-kieve-na-9-maya.htm

  Polubione przez 3 ludzi

 10. OT dyplomatyczne, po rozmowach pomiędzy liderami Rosji oraz Turcji, do jakich doszło w Soczi, obie strony zadecydowały o wzajemnych zniesieniu nałożonych na siebie sankcji gospodarczych, z jednym wyjątkiem, dalej będzie obowiązywało embargo rosyjskie nałożone na tureckie pomidory;
  http://korrespondent.net/world/3846870-rossyia-y-turtsyia-snymut-torhovye-sanktsyy
  „Sułtanowi” został „gorzki pomidor do przełknięcia”…

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.