Wojna domowa na Ukrainie 5.05.2017r.- 799 dzień od nowego rozejmu.


Ukraińskie lotnictwo bojowe jeszcze istnieje i przygotowuje się do wojny.

 

Brak reakcji krajów UE w sprawie blokady energetycznej Krymu rozpoczętej przez aktywistów skrajnie nacjonalistycznej organizacji „Prawy Sektor” wraz z częścią Tatarów krymskich z tzw. Medżlisu, na wczorajszej konferencji prasowej (4 maja br.) zarzuciła rzeczniczka rosyjskiego MSZ, Maria Zacharowa.

 

 

„Blokada energetyczna Krymu, prowadzona za cichym przyzwoleniem ukraińskich władz przez zakazane w Rosji organizacje ‚Prawego Sektora’ i tzw. Medżlisu, należy uznać za akty terroryzmu (…) Chciałabym powiedzieć wszystkim, którzy o tym nie wiedzą, że szkody wyrządzane cywilnej infrastrukturze są klasyfikowane w dokumentach międzynarodowych, podpisanych również przez kraje Unii Europejskiej, jako akty terrorystyczne. Nie spotkało się to jednak z jakąkolwiek reakcją międzynarodową, nawet z cieniem dezaprobaty” – oświadczyła Maria Zacharowa.

Przypomnę, że problem zaopatrzenia w energię elektryczną Krymu wynika z tego, że około 70% potrzebnej tam energii dostarczane jest z Ukrainy. Temu właśnie faktowi sprzeciwili się aktywiści ukraińskiej organizacji „Prawy Sektor” a wraz z nimi przebywający w części Ukrainy kontrolowanej przez władze z Kijowa, krymscy Tatarzy organizujący akcje blokady energetycznej Półwyspu. Dodatkowo w styczniu 2016 roku zakończył się kontrakt na dostawy energii od ukraińskiego operatora „Ukrenerho„. W odpowiedzi Kreml uznał tatarski „Medżlis” za organizację ekstremistyczną posiadającą kontakty z islamskimi terrorystami, a władze w Kijowie oskarżył o wspieranie aktywistów „Prawego Sektora”, który już wcześniej został  uznany przez rosyjskie władze za organizację terrorystyczną) dokonujących aktów dywersji w infrastrukturze przesyłowej energii elektrycznej.

W odpowiedzi na te wrogie wobec mieszkańców Krymu działania ukraińskich organizacji  ekstremistycznych, FR zbudowała i następnie oddała do użytku tzw. most energetyczny, którym obecnie jest dostarczana z położonego po drugiej stronie Cieśniny Kerczeńskiej Kraju Krasnodarskiego w Rosji, większość energii elektrycznej niezbędnej dla zaspokojenia w tej materii potrzeb półwyspu.

Nie jest to jednak wystarcza ilość energii, aby zapewnić pełną niezależność energetyczną od Ukrainy półwyspu krymskiego. Dlatego też, przy współudziale niemieckiego koncernu Simens , który ma dostarczyć turbiny do produkcji prądu, budowane są tam obecnie dwie dodatkowe elektrownie.

Oczywiście niemiecki koncern Simens zaprzeczył, że żadne z urządzeń przez niego produkowanych miało być wykorzystywane na Krymie. Jednak w  przesłanym wówczas dementi stwierdzono , że Siemens współpracuje z Rosjanami dostarczając turbiny do elektrowni w Tamaniu położonym po drugiej stronie Cieśniny Kerczeńskiej, a więc i tak de facto wspierając Rosjan w zabezpieczeniu dostaw prądu na okupowany Krym.

Dodam, że pojemność wszystkich czterech linii mostu energetycznego położonego przez Cieśninę Kerczeńską to obecnie około 800 MW energii elektrycznej. Wraz z własnymi źródłami Krym otrzymuje w ten sposób obecnie około 1,27 tysięcy MW, co zabezpiecza potrzeby półwyspu szacowane na poziomie 1,15 tysięcy MW.

Pełnia sukcesu polega na tym, że Rosjanie zbudowali całą sieć energetyczną z nowymi liniami przesyłowymi oraz stacjami transformatorowo – rozdzielczymi. W ten sposób zabezpieczono tam potrzeby całego przemysłu na Krymie. Natomiast wszelkie ograniczenia związane z dostawą energii elektrycznej dla ludności Krymu zostały zdjęte 15 maja ubiegłego roku.

Tak więc działania podejmowane obecnie przez radykalistów z „Prawego Sektora” wraz z ich pomocnikami z tatarskiego „Medżlisu” są chybione i de facto mając wymiar jedynie propagandowy dowodzą słabości państwa ukraińskiego w sprawie przestrzegania tam prawa oraz wpływu na to co się dziej po odłączeniu się Krymu od Ukrainy. Pomimo to , jak stwierdziła Maria Zacharowa, są to „akty terroryzmu”, na które zawsze czujne jeśli chodzi o łamanie prawa międzynarodowego i prawa człowieka- władze i instytucje UE, w tym przypadku nie reagują. Pewnie uznając, podobnie jak to się ma w odniesieniu do popełnionych przez ukraińskie siły ATO w Donbasie licznych zbrodni wojennych na tamtejszej ludności rosyjskojęzycznej. Ta dwoistość moralna dowodzi tylko tego, że tzw. walka o przestrzeganie praw i standardów demokracji są orężem walki z niewygodnymi dla zachodniej finansjery i kół gospodarczych, krajów które przeszkadzają im w prowadzeniu dalszego bezkarnego eksploatowaniu upatrzonych przez siebie krajów. Tak więc, ten kto się nie podporządkuje tej neokolonialnej praktyce wyzysku, staje się automatycznie wrogiem, a uzasadnieniem propagandowym do ataków staje się przestrzeganie praw człowieka i standardów demokracji.

 

http://www.energetyka24.com/425271,reuters-mimo-sankcji-turbiny-siemensa-moga-trafic-na-krym-koncern-zaprzecza,

http://www.energetyka24.com/281427,niemiecka-firma-omija-sankcje-zbuduje-elektrownie-dla-krymu.

 

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu ostatniej doby sytuacja wzdłuż linii styku nie uległa zdecydowanej zmianie i przypominała dokładnie to samo co dzieje się tam już od dwóch poprzednich dni kiedy to możemy mówić o fakcie zerwania przez stronę ukraińską obowiązującego w okresie świątecznym zawieszeniu broni.

I tak, już od godziny mniej więcej 16:00 czasu lokalnego ukraińscy żołnierze rozpoczęli pierwszy w tym dniu ostrzał rejonu Zajcewa, na północnych obrzeżach Gorłówki. W wyniku tego ostrzału został uszkodzony jednorodzinnych dom prywatny znajdujący się na ulicy Czerwonych Partyzantów. Przebywająca w nim starsza kobieta, na szczęście nie odniosła żadnych obrażeń. Później nastąpiła przerwa w ostrzale trwająca aż do godziny  20:30, kiedy ponownie zaczęto ostrzeliwać okolice Zajcewa, a wraz z ostrzałem rozpoczęły się tam walki. Ataki ukraińskiej piechoty wspierane są tam ostrzałem prowadzonym z opancerzonych wozów bojowych, moździerzy, wyrzutni pocisków przeciwpancernych i broni maszynowej.

Od godziny 20:50, na zachodnich przedmieściach strefy przemysłowej w miejscowości Jasinowata również rozpoczęły się walki, wspierane od strony ukraińskiej ostrzałem z moździerzy. Tam na skutek ukraińskiego ostrzału został ranny 20-letni cywil, który obecnie przebywa w szpitalu miejskim w Gorłówce.

Po godzinie, 20:52, walki w okolicy Zajcewa nasiliły się, w użyciu były wszystkie rodzaje uzbrojenia, poza wyrzutniami rakiet.

Następnie w okolicy Dzierżyńskoje, od godziny 21:00, również doszło do walk, przy użyciu moździerzy i ciężkiej artylerii. Ostrzał prowadzony był tam  w rejon wsi Szumy i kopalni „Jużnaja”.

O 21:17 rozpoczął się od strony ukraińskich pozycji ostrzał wsi Trudowskij na obrzeżach dzielnicy Piotrowskiej w Doniecku. W wyniku tego ostrzału został całkowicie zniszczony dom znajdujący się przy ulicy Pawłunowskiego nr. 29.

Po godzinie 21:23, walki i ukraiński ostrzał okolic Zajcewa na moment ucichły, aby następnie z poprzednią intensywnością wybuchnąć. Toczyły się tam od tego momentu poważne walki przy użyciu czołgów, artylerii ciężkiej, moździerzy i broni maszynowej.

Łącznie w ciągu minionej doby, strona ukraińska przy wykorzystaniu ciężkiej artylerii, czołgów, moździerzy oraz opancerzonych wozów bojowych, a także granatników i broni maszynowej, 46 razy naruszyła warunki zawieszenia broni, prowadząc ostrzał w okolicy 15 miejscowości znajdujących się na terenie kontrolowanym przez władze DRL.

Natomiast sytuacja na odcinku frontu znajdującego się na terytorium będącym pod Kontrolą władz ŁRL, jak na razie jest stabilna.

I tak, w ciągu minionej doby ukraińscy żołnierze przy użyciu opancerzonych wozów bojowych, działek przeciwlotniczych Zu-23-2, automatycznych wyrzutni granatów oraz wyrzutni pocisków przeciwpancernych i broni maszynowej, trzykrotnie ostrzeliwali okolice stanowisk obronnych sił Milicji Ludowej ŁRL.

Ostrzał ten prowadzony był w rejonie wsi Frunze i Kalinowo.

 

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę udostępniony przez centrum prasowe sztabu ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego operację antyterrorystyczną (ATO) w Donbasie:

„Зведення прес-центру штабу АТО станом на 18.00 4 травня 2017 року.
Російсько-окупаційні війська продовжують провокаційні обстріли позицій Збройних Сил України. З початку доби ворог 24 рази відкривав вогонь по опорних пунктах українських захисників.
На Луганському напрямку, з артилерійських систем калібру 122-мм та 120-міліметрових мінометів противник гатив по позиціях в районі Попасної. З протитанкового ракетного комплексу та автоматичних гранатометів бив по опорних пунктах поруч Новозванівки, а з великокаліберних кулеметів вів вогонь по позиціях поблизу Кримського. Зі стрілецької зброї ворог обстріляв захисників Валуйського.
На Донецькому напрямку, з мінометів калібру 120-мм та кулеметів великого калібру противник вів вогонь по захисниках Луганського, а з 82-міліметрових мінометів та протитанкових гранатометів – по оборонцях Зайцевого. 82-міліметрові міномети, гранатомети та кулемети великих калібрів ворог застосував по позиціях поруч Авдіївки та шахти «Бутівка». З протитанкових гранатометів противник обстрілював наших воїнів під Новгородським.
На Приморському напрямку, 82-міліметрові міномети ворог застосовував по позиціях неподалік Гнутового. З мінометів калібру 82-мм, гранатометів різних систем та стрілецької зброї противник вів вогонь по опорних пунктах поблизу Мар’їнки, а з протитанкових гранатометів – по позиціях під Павлополем, Богданівкою та Красногорівкою. Зі стрілецької зброї та кулеметів великих калібрів противник бив по опорних пунктах морських піхотинців в районі Водяного. Зі стрілецької зброї ворог обстрілював захисників Новоселівки Другої.
З початку доби троє військовослужбовців Збройних Сил України отримали поранення”.

 

„Зведення прес-центру штабу АТО за минулу добу станом на 06.00 5 травня 2017 року
Російсько-окупаційні війська продовжують провокаційні обстріли позицій Збройних Сил України. За минулу добу ворог 58 разів відкривав вогонь по опорних пунктах українських захисників.
На Луганському напрямку, з артилерії калібру 152-мм, 82-міліметрових мінометів, озброєння БМП, гранатометів та великокаліберних кулеметів противник гатив по позиціях поблизу Кримського. Артилерійські системи калібру 122-мм та міномети калібру 120-мм ворог застосовував по захисниках Попасної, а 82-міліметрові міномети, гранатомети різних систем та кулемети великих калібрів – по оборонцях Новозванівки. З гранатометів та стрілецької зброї ворог обстрілював позиції неподалік Лобачевого та Валуйського.
На Донецькому напрямку, вогнем мінометів калібру 120-мм та 82-мм, озброєння БМП, зенітних установок ЗУ-23-2 та кулеметів великого калібру противник накривав позиції поблизу Луганського. З 82-міліметрових мінометів, озброєння БМП та гранатометів різних систем ворог вів вогонь по опорних пунктах неподалік Зайцевого та Верхньоторецького. З мінометів калібру 82-мм, гранатометів та кулеметів великих калібрів ворог гатив по позиціях поруч Авдіївки та шахти «Бутівка». Озброєння БМП та стрілецьку зброю противник застосовував по оборонцях Майорська, а гранатомети різних систем – по захисниках Новгородського. З гранатометів, кулеметів великих калібрів та стрілецької зброї противник бив по позиціях неподалік Кам’янки.
На Приморському напрямку, з мінометів калібру 120-мм та 82-мм, озброєння БМП, гранатометів різних систем та кулеметів великих калібрів противник гатив по позиціях під Павлополем. 82-міліметрові міномети, гранатомети, великокаліберні кулемети та стрілецьку зброю ворог застосовував по позиціях неподалік Гнутового та Красногорівки. З мінометів калібру 82-мм, озброєння БМП, гранатометів різних систем та стрілецької зброї противник вів вогонь по опорних пунктах поблизу Мар’їнки. Зі стрілецької зброї, кулеметів великих калібрів та протитанкових гранатометів противник бив по опорних пунктах морських піхотинців в районі Водяного. Зі стрілецької зброї ворог обстрілював захисників Новоселівки Другої, Богданівки та Широкиного.
Аби пригасити вогневу активність ворога по позиціях захисників Лобачевого, сили АТО відкривали вогонь у відповідь з автоматичних гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.
За минулу добу десять військовослужбовців Збройних Сил України отримали поранення”.

 

Na koniec tego wątku jeszcze krótki film dokumentalny z okolic Ługańska:

I jeszcze ze Spartakusa:

Oraz z Jasinowatej:

 

***

 

 

Na koniec kilka zdjęć:

Ukraińskie lotnictwo przygotowuje się do wojny. Celem wczorajszych ćwiczeń było sprawdzenie gotowości do lotu dziennego i w nocy samolotów Mig-29 i Aero L-39 „Albatros”.

 

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

 

***

 

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości,  tylko pod warunkiem podania linkującego źr

Reklamy

81 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 5.05.2017r.- 799 dzień od nowego rozejmu.

 1. W związku z przerwaniem pracy przez Dnieprowski Kombinat Metalurgiczny, do czego doprowadziła tzw. blokada Donbasu, dostawy gazu do niego wstrzymało tamtejsze przedsiębiorstwo gazownicze. Ogromnego pecha jednak miały dwa zakłady przemysłowe w miejscowości Kamieńskie które znajdowały się na tej samej linii przesyłowej gazu co kombinat metalurgiczny w Dnieprze i które w związku z tym takze zostały pozbawione dostaw gazu, a co za tym idzie musiały wstrzymać prace. Oczywiscie oficjalny komunikat głosi że dostawy gazu wstrzymano do nich w zwiazku z „awarią na linii przesyłowej”…
  http://www.5692.com.ua/news/1644483

  Polubione przez 2 ludzi

    • Ps Cytat „Wychowanek Sorosa
     Jednak tym, kim jest teraz, Adam Bodnar prawdopodobnie nie stałby się, gdyby nie George Soros. Ten węgierski uchodźca z amerykańskim paszportem uchodzi za jednego z najbardziej kontrowersyjnych filantropów świata
     George Soros jest entuzjastą idei społeczeństwa otwartego. W jej ramach mieści się walka z korupcją i wzmacnianie aktywności obywatelskiej, jednak także poparcie dla mniejszości seksualnych. W Polsce z pieniędzy filantropa utworzono Fundację im. Stefana Batorego, a w Budapeszcie – Uniwersytet Środkowoeuropejski. Absolwentem studiów podyplomowych na tej uczelni jest Adam Bodnar”
     http://www.rp.pl/Plus-Minus/306269973-Che-Guevara-z-korporacji.html#ap-4

     Polubione przez 2 ludzi

     • Uniwersytet Środkowoeuropejski mam nadzieję , że wkrótce stanie się historią. Soros to łajdak , szkoda , że nikt go jeszcze nie sprzątnął. Ale może upywaący czas sprawi , że odejdzie do pikła, jeśli istnieje , to tam jest jego miejsce.

      Polubione przez 2 ludzi

 2. Kolejna afera w ukraińskiej policji. Tym razem główna księgowa Głównego Urzedu Policji podejrzewana jest o udział w defraudacji 6 milionów hrywien przeznaczonych na nagrody dla kijowskich policjantów. Sąd ‚aresztował” należące do niej pieniadze, które podobno cały czas nosiła przy sobie, w sumie 102.000 hrywien, telefon iPhone 6, samochód VW Tuaerg wraz należącym do niej mieszkaniem oraz domem;
  http://1i.com.ua/buxgalter-nacpolicii-nosila-v-karmane-100-tysyach-i-ezdila-na-volkswagen-tuareg/

  Polubione przez 2 ludzi

  • Ostatnio komuś odebrano obywatelstwo za to że chciał oddać Krym Rosji na jakiś czas, niech lepiej uważa, bo takie pomysły są niebezpieczne. 🙂 Pomysł na jej poziomie.

   Polubione przez 1 osoba

 3. We włoskiej telewizji RAI prowadząca jeden z programów, na wiadomość o przybyciu do Kijowa reprezentanta Włoch na finał Eurowizji ze śmiechem (jak piszą ukromedia „cynicznie’) miała stwierdzić ze Ukraińcy „stracili (czyli przegrali) Krym, przegrają też EUROWIZJĘ”…
  https://www.obozrevatel.com/show/news/37692-poteryali-kryim-poteryaete-i-evrovidenie-na-tv-italii-tsinichno-vyiskazalis-ob-ukraine.htm

  Polubione przez 2 ludzi

 4. Nie wytrzymał ukraiński politolog oraz dziennikarz, redaktor portalu „Chwylia” Jurij Romanenko określił to co sie dzieje na Ukrainie w związku z mającymi sie tam odbyć finałami EUROWIZJI jako „pokaz narodowych kompleksów oraz głupoty”. Stwierdził także że Ukraińcy żyją w „rupieciarni”, wyśmiał zbyt poważne podejście do EUROWIZJI, która określił jako „trzeciorzędny konkurs” oraz wyszydził sposób w jaki ukraińscy gospodarze zaprezentowali „kulturę ukraińską’ zapraszając akredytowanych dziennikarzy na pokaz…wyszywania koszul 🙂
  https://www.obozrevatel.com/society/17954-nashi-lyudi-zhivut-v-barahle-izvestnyij-zhurnalist-zhestko-proshelsya-po-evrovideniyu-2017.htm

  Polubione przez 2 ludzi

 5. Bój w pobliżu mostu ze Stanicy Ługańskiej do Ługańska, ostrzał i bój w ok. Łozowe w pobliżu Debalczewo, bój w Zitseve i Sumach, Szirokij Bałki, Krasnyj Partizan, na zach. od Jesieniujowatej, Spartaku, Piaskach, Marince, Kominternowo, Sachance – MM .

  Polubione przez 1 osoba

Możliwość komentowania jest wyłączona.