Wojna domowa na Ukrainie 6.05.2017r.- 800 dzień od nowego rozejmu.


 

Jeśli pomysł wymiany ministra obrony dojrzał już się w kierownictwie PiS, to postępy i wyniki prokuratorskiego śledztwa, a nawet uprawdopodobnione podejrzenia nieprawidłowości w sprawie przetargu na helikoptery Caracal, mogą być doskonałym argumentem dla rekonstrukcji na szczytach kierownictwa resortu.

 

 

Bo czyż to była osobista inicjatywa szefa MON Antoniego Macierewicza aby ujawnić posłom PO całość dokumentacji archiwalnej dotyczącej przebiegu przetargu na francuskie helikoptery?

Otóż, w świetle tego co powiedzieli posłowie z PO, którzy przeglądali tą dokumentację, że dr Berczyński wraz z dr Nowaczykiem i Misiewicz mieli wpływ na przebieg negocjacji offsetowych, ujawnienie tej dokumentacji było bardzo niekorzystne dla samego szefa MON, Antoniego Macierewicza.

A ten właśnie fakt jest dla niego najbardziej obciążający.

Obciążający również dlatego, że jak twierdzą po kontroli w MON dokumentacji przetargowej, posłowie PO: osoby te miały dostęp do niej jeszcze wtedy gdy trwały negocjacje, a więc mogły wpływać na ich wynik.

Bo to on, jak wynika z wczorajszej konferencji prasowej z udziałem sekretarzy stanu: Michała Dworczyka  i Bartosza Kownackiego w siedzibie MON (http://www.mon.gov.pl/aktualnosci/artykul/najnowsze/mon-udostepnilo-dokumentacje-parlamentarzystom-12017-05-05/), to właśnie Antoni Macierewicz osobiście upoważnił te osoby do zapoznania się z tą archiwalną dokumentacją, która dotyczyła zakończonego we wrześniu 2015 postępowania” .

Przypomnę, że na każdym etapie postępowania offsetowego , jak i również materiał archiwalny po nim, posiada klauzulę tajności, a więc dostęp do niego mają tylko osoby posiadające odpowiedni certyfikat bezpieczeństwa  (http://bip.abw.gov.pl/bip/informacje-niejawne-1/nadzor-nad-systemem-oc/bezpieczenstwo-osobowe/146,BEZPIECZENSTWO-OSOBOWE.html , https://pl.wikipedia.org/wiki/Po%C5%9Bwiadczenie_bezpiecze%C5%84stwa).

Jak na razie wiadomo, co poświadczyli sami przedstawiciele MON: Wacław Berczyński takowe poświadczenie dostępu do informacji niejawnych miał  uzyskać dopiero w dniu 21 marca 2017 roku, a więc niedługo przed tym gdy w swoim słynnym już wywiadzie oznajmił, że to on „wykończył Caracale”, co dowodzi, że do dokumentacji przetargowej musiał mieć dostęp, przed jej zakończeniem, a więc przed październikiem roku ubiegłego.

To właśnie z tego powodu, na wczorajszej konferencji prasowej przedstawiciel MON- wiceminister Michał Dworczyk powiedział, że postępowanie dotyczące pertraktacji przetargowej miło być zakończone już w wrześniu 2016 roku, a więc na miesiąc przed wyborami, czyli wynikałoby z tego, że nawet jeśli wymienione przez posłów PO osoby miały wgląd w tajne materiały dotyczące tego przetargu, to i tak już po jego zakończeniu. A więc ich ewentualny wpływ na ich wynik nie był możliwy.

Niestety, ale w tym miejscu wiceminister Dworczyk, delikatnie rzecz ujmując, minął się z prawdą, bo postępowanie to zostało zamknięte dopiero w październiku 2016 roku, a więc już po tym jak kontrolę nad resortem obrony przejął wraz ze swoją ekipą Antoni Macierewicz. Dowodem na to jest komunikat Inspektoratu Uzbrojenia MON, że postępowanie to zamknięto dopiero po 5 października 2016 roku ( sygnatura posepowania IU/36/IX-30/UZ/PRZ/DOS/S/2012)  oraz w dokumentacji Ministerstwa Rozwoju i Finansów, które wysłało informację „o braku możliwości osiągnięcia porozumienia i zakończeniu negocjacji umowy offsetowej związanej z zakupem 50 szt. śmigłowców wielozadaniowych dla Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej”.

Tak więc, jeśli chodzi o ten problem to trzeba jasno sobie powiedzieć, że zamknąć postępowanie ma prawo wyłącznie ten, kto je zaczął i prowadził – czyli Inspektorat Uzbrojenia jako zamawiający. Zaś MON nie przedstawił żadnych dokumentów na poparcie tezy o zamknięciu postępowania we wrześniu 2015 r.

Zapewne, jeśli w dokumentacji nie ma twardych dowodów na to- jak twierdzą posłowie PO po zapoznaniu się z dokumentacją przetargową, że jeszcze przed jego zakończeniem mięli wgląd w te ściśle tajne dokumenty wymienione przez nich a nie upoważnione osoby, a więc: Wacław Berczyński- przewodniczący komisji smoleńskiej, jego zastępca- Kazimierz Nowaczyk oraz dyrektor gabinetu politycznego szefa MON Bartłomiej Misiewicz, to innym problemem jest to, czy w ogóle mieli prawo wglądu w tą dokumentację i kto ich do tego upoważnił?

Pytanie to jest zasadne z tego względu, że jak przyznali wczoraj na konferencji prasowej przedstawiciele MON: osoby te miały dostęp do materiałów przetargowych, ale dopiero po ich zakończeniu. Przypomnę, że nawet do dokumentów archiwalnych, z których nie zdjęto klauzuli tajności, nikt postronny nie ma prawa wglądu.

No ale, wyjaśnienie tej kwestii leży w gestii  szczecińskiej prokuratury, która bada obecnie tą skandaliczną sprawę. Zaś prawdopodobieństwo, że w tym przypadku, pomimo nadzoru nad nią PiS-owskiego komisarza- Zbigniewa Ziobry, zachowa ona obiektywizm i będzie się ściśle trzymać się ducha i litery prawa, jest bardzo duże. Wynika to z tego, że jeśli decyzja do „odstrzału” Antoniego Macierewicza zapadła w ścisłym kierownictwie PiS, to nie należy się spodziewać żadnych nacisków zewnętrznych na szczecińskich prokuratorów, aby zamataczyli w sprawie i ukręcili jej łeb- dając im w tym przypadku całkowicie wolną rękę.

Dodam, że już w kuluarach pojawiła się bardzo rozsądna kandydatura na miejsce obecnego szefa MON.

 

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu ostatniej doby sytuacja zbrojna wzdłuż linii styku w Donbasie nieznacznie się pogorszyła.

I tak, już około godziny 10:40, ukraińscy żołnierze rozpoczęli walki połączone z ostrzeliwaniem, przy użyciu ciężkiej artylerii, pojazdów opancerzonych i broni  maszynowej, pozycji obronnych sił zbrojnych DRL w rejonie miejscowości Staromichajłowki, donieckiego lotniska i miejscowości Spartakus.

Walki w tym rejonie, z przerwami, trwały do godzin nocnych kiedy (od 20:35) to na linii donieckie lotnisko-Spartakus uległy wyraźnemu natężeniu. W trakcie walki ataki sił ukraińskich wspierane były ostrzałem w stronę powstańczych pozycji obronnych przy użyciu moździerzy, opancerzonych wozów bojowych i broni ręcznej.

Następnie około godziny 20:40 ukraińscy żołnierze przypuścili atak na terytorium DRL usiłując tam przełamać linie obrony sił zbrojnych DRL na tym odcinku dochodziło do bezpośrednich starć.

Po 21:40, do walki przystąpiono na odcinku Gorłówka-Zajcewo, gdzie ukraińscy żołnierze przy użyciu ciężkiej artylerii, moździerzy oraz wozów opancerzonych i broni maszynowej prowadzili ostrzał pozycji obronnych sił zbrojnych DRL. W tym samym czasie strona ukraińska rozpoczęła ostrzał rejonu wsi Trudowskij na zachodnich obrzeżach dzielnicy Piotrowskiej w Doniecku. Tam w użyciu były moździerze kaliber 120 mm, opancerzone wozy bojowe oraz automatyczne wyrzutnie granatów i broń maszynowa. Na skutek tego ostrzału spłonął dom jednorodzinny, kolejny został uszkodzony oraz uszkodzony też został  budynek gospodarczy. Ponad to, została tam ranna, będąca w ciąży 37-letnia Natalia Anatoliewa.

Łącznie w ciągu minionej doby ukraińscy żołnierze przy użyciu ciężkiej artylerii, czołgów, moździerzy, opancerzonych wozów bojowych oraz granatników i broni maszynowej, 54 razy ostrzeliwali terytorium DRL.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu ukraińscy żołnierze siedem razy naruszyli warunki zawieszenia broni prowadząc tam ostrzał przy użyciu: moździerzy kaliber 120 i 82mm, działek przeciwlotniczych, wyrzutni pocisków przeciwpancernych, granatników oraz broni maszynowej, w rejonie wsi: Frunze, Krasnego Jara,  Wiesiełogorowki, Kalinowki oraz Krimskoje i Żiełoboka. Na skutek tego ostrzału zostały uszkodzone trzy domy jednorodzinne i linia przesyłu energii elektrycznej.

 

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę udostępniony przez centrum prasowe sztabu ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego w Donbasie tzw. operację antyterrorystyczną (ATO):

Прес-центр штабу АТО

„Зведення прес-центру штабу АТО станом на 18.00 5 травня 2017 року
Російсько-окупаційні війська не припиняють збройних провокацій проти сил АТО. З початку доби зафіксовано 19 обстрілів позицій Збройних Сил України.
На Приморському напрямку, з мінометів калібру 120-мм, протитанкових гранатометів та великокаліберних кулеметів ворог обстріляв опорні пункти поблизу Павлополя. З озброєння БМП, гранатометів різних систем та кулеметів великих калібрів гатив по захисниках Красногорівки. Морських піхотинців під Гнутовим та Лебединським противник обстрілював зі стрілецької зброї, а оборонців Новогригорівки – з великокаліберних кулеметів.
На Донецькому напрямку, з гранатометів різних систем та кулеметів великих калібрів ворог вів вогонь по наших воїнах поруч Авдіївки, Троїцького та Кам’янки. З протитанкових гранатометів та стрілецької зброї бив по оборонцях Зайцевого.
На Луганському напрямку, 120-мм міномети противник застосував по позиціях під Кримським, а міномети калібру 120-мм, гранатомети та кулемети великих калібрів – по опорних пунктах поблизу Новозванівки. З 82-міліметрових мінометів, гранатометів та великокаліберних кулеметів ворог гатив по захисниках Троїцького. З протитанкових гранатометів противник бив по позиціях під Новоолександрівкою, а зі стрілецької зброї – по опорних пунктах у районі Донця.
З початку доби один військовослужбовець Збройних Сил України отримав поранення”.

 

„Зведення прес-центру штабу АТО за минулу добу станом на 06.00 6 травня 2017 року
Російсько-окупаційні війська не припиняють збройних провокацій проти сил АТО. За минулу добу зафіксовано 63 обстріли позицій Збройних Сил України.
На Приморському напрямку, з мінометів калібру 120-мм, протитанкових гранатометів та великокаліберних кулеметів ворог обстріляв опорні пункти поблизу Павлополя. 120-міліметрові міномети, кулемети великих калібрів та стрілецьку зброю противник застосовував по позиціях поруч Гнутового, а міномети калібру 82-мм, озброєння БМП, протитанкові гранатомети, кулемети великих калібрів та стрілецьку зброю – по опорних пунктах неподалік Мар’їнки. З мінометів калібру 82-мм, озброєння БМП, протитанкових гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї ворог гатив по захисниках Водяного, а з озброєння БМП, гранатометів різних систем та кулеметів великих калібрів вів вогонь по оборонцях Красногорівки. Позиції сил АТО під Широкиним та Богданівкою противник обстрілював зі стрілецької зброї, а опорні пункти неподалік Новогригорівки – з великокаліберних кулеметів. Гранатомети та стрілецьку зброю противник застосовував по позиціях поруч Новотроїцького та Лебединського. У районі Водяного діяли ворожі снайпери.
На Донецькому напрямку, вогнем мінометів калібру 120-мм, озброєння БМП, гранатометів різних систем та кулеметів великих калібрів противник накривав позиції неподалік Верхньоторецького, а з 82-міліметрових мінометів бив по опорних пунктах поблизу Луганського. З мінометів калібру 120-мм та 82-мм, озброєння БМП, зенітної установки ЗУ-23-2, гранатометів та кулеметів ворог вів вогонь по позиціях поруч Пісків. Зі 120-міліметрових мінометів, гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї противник гатив по захисниках Авдіївки, а 82-міліметрових мінометів, гранатометів різних систем та кулеметів великих калібрів – по оборонцях Троїцького. З озброєння БМП, протитанкових гранатометів та стрілецької зброї противник бив по оборонцях Зайцевого. З гранатометів різних систем та кулеметів великих калібрів ворог обстрілював позиції поруч Кам’янки.
На Луганському напрямку, 120-міліметрові міномети, гранатомети, великокаліберні кулемети та стрілецьку зброю противник застосував по позиціях під Кримським, а міномети калібру 120-мм, гранатомети та кулемети великих калібрів – по опорних пунктах поблизу Новозванівки. З 82-міліметрових мінометів, гранатометів та великокаліберних кулеметів ворог гатив по захисниках Троїцького. З протитанкових гранатометів противник бив по позиціях під Новоолександрівкою, а зі стрілецької зброї та гранатометів різних систем – по опорних пунктах у районі Донця та Жовтого.
За минулу добу п’ять військовослужбовців Збройних Сил України отримали поранення”.

 

Na koniec tego wątku jeszcze dwie krótkie relacje filmowe z Frunze:

I jeszcze jeden film z Trudowskiego:

 

***

Na koniec kilka zdjęć:

Donieck- próba generalna przed Dniem Zwycięstwa.

 

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

 

***

***

 

 

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości,  tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

 

70 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 6.05.2017r.- 800 dzień od nowego rozejmu.

 1. Choć napięcie w relacjach między Kijowem i Moskwą nie maleje, to liczba połączeń autobusowych między Ukrainą i Rosją rośnie. Ukraińcom bowiem bardziej się opłaca pracować w Rosji, niż w krajach Unii Europejskiej-podaje sputnik
  https://pl.sputniknews.com/opinie/201705065404279-polaczenia-autobusowe-Rosja-Ukraina/
  Komentarz: Co ciekawe artykuł przedstawia inną wersję, obecnej emigracji zarobkowej Ukraińców ,niż podają to polskie (?) media.
  Według portalów takich jak onet czy wschodnik , większość Ukraińców zrezygnowała z wyjazdów zarobkowych do Rosji wybierając w zamian podróże na Zachód (min do Polski).
  Rozwiązanie zagadki wydaje się proste- i do Rosji i do krajów UE jadą tabuny Ukraińców szukających lepszego zarobku. Tyle tylko ,że osoby pracujące w Rosji właściwie już tam przeniosły się na stałe, albo są to osoby z terenów republik separatystycznych które uciekły od wojny.
  Poraża ilość emigrantów zarobkowych 4 mln w samej Rosji+ kilka milionów w krajach UE. Wynika z tego że właściwie co piaty Ukrainiec wybrał migrację zarobkową. Kraj o nazwie Ukraina pustoszeje jeśli władze w Kijowie nie poprawią bytu swych obywateli to w niedalekiej przyszłości większość emigrantów będzie chciała osiedlić się w krajach w których pracują(!).

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Rada Europy wezwała Rosję do „podjęcia wszelkich niezbędnych działań w celu poszanowania praw człowieka na Krymie oraz do natychmiastowego zakończenia wszelkich naruszeń tych praw, w tym naruszenia prawa do wolności wypowiedzi, wolności zgromadzeń, wolności sumienia i wyznania, działań i praktyk dyskryminacyjnych, arbitralnych zatrzymań, tortur i innych brutalnych, nieludzkich czy poniżających praktyk, represji wobec przedstawicieli mniejszości”. -podaje TVN
  http://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/rada-europy-aneksja-krymu-to-zagrozenie-dla-bezpieczenstwa-w-europie,737221.html

  Polubione przez 2 ludzi

 3. Steven Seagal został uznany osobą zagrażającą bezpieczeństwu Ukrainy. Po tym jak aktor z USA przyjął obywatelstwo Rosji SBU wydała oświadczenie w którym stwierdzono ,ze za zagrożenie integralności terytorialnej Ukrainy aktor otrzymał pięcioletni zakaz wjazdu na teren Ukrainy.
  https://www.theguardian.com/culture/2017/may/05/ukraine-bans-steven-seagal-national-security-russian-citizenship
  http://www.filmweb.pl/person/Steven.Seagal

  Polubione przez 3 ludzi

 4. „W ciągu ostatnich 6 lat (lata 2011-2016) na Ukrainie zarejestrowano około 170 tys. wypadków drogowych z udziałem ofiar, z których 26,5 tys. zmarło, a 209 tys. zostało rannych. W 2016 roku odnotowano wzrost liczby wypadków drogowych o 11,6%, a także wzrost liczby poszkodowanych w nich osób o 1,5% w porównaniu do roku 2015”
  Poinformował szef Zarządu ds. Udzielania Dorosłym Pomocy Medycznej Departamentu Pomocy Medycznej Ministerstwa Ochrony Zdrowia Ukrainy Andrij Hawryliuk,
  https://health.unian.ua/country/1906871-v-ukrajini-nayvischa-smertnist-na-dorogah-sered-krajin-evropi-moz.html

  Polubione przez 1 osoba

 5. Okazuje się że wczoraj minęła trzecia „rocznica” powołania Pułku MSW Ukrainy ‚Azow”, na poczatku tzw. ukraińskiego baonu ochotniczego „Azow”. Z tej okazji w miastach ukraińskich (m.in w Winnicy) maja odbyć sie „okolicznościowe wystawy” oraz pokazy filmów tematycznie związanych z ową „jednostką”;
  http://www.0432.ua/news/1644189
  Zdjęcie z artykułu z ukromediów, na który widać jak się ‚aryjskie heroje” pozdrawiają…

  Warto zauważyć ze owa „jednostka’, faktycznie powstała z bandy kryminalistów stworzonej „wspólnymi siłami” przez lidera Partii Radykalnej Ołeha Laszke, „nieformalnego lidera” ukraińskich neonazistów Andrija Biłeckiego, a także…jednego z prominentnych przedstawicieli mniejszości żydowskiej na Ukrainie, czyli Ihora Kołomojskiego, publicznie deklaruje swoje przywiązanie do gestów rodem z III Rzeszy oraz symboliki z oddziałów Waffen SS. A co w tym wszystkim najciekawsze ostatnio Kongres USA, czyli „obrońca wolności wszelakich, w szczególności tych seksualnych”, przyznał (pośredni) że uczestniczył w jej finansowaniu, zakazując dalszego przekazywania przez Kijów pieniędzy jakie mu przekazuje w ramach „pomocy finansowej”…

  Polubione przez 3 ludzi

   • Zapewne chodzi tu o kredyt w dolarach, który stanowi zabezpieczenie kolejnych kredytów na rynku krajowym. Zabezpieczenie to może również powodować wzrost PKB.

    Pozdrawiam.

    Polubione przez 3 ludzi

   • Cóż jest to bardzo trudne niemniej postaram się podać parę szczegółów ,które może rozjaśnią sytuację.
    Na początku może wyjaśnię co to takiego te rezerwy walutowe. Każdy kraj ( jego mieszkańcy firmy) prowadzi handel z innymi zagranicznymi podmiotami. Kupują i sprzedają towary. Większość dużych transakcji odbywa się poprzez systemy elektroniczne z Banku A wysyła się środki do zagranicznego Banku B jako zapłatę za towar. Aby ułatwić (umożliwić) takie transakcje kraje powołują rezerwy walutowe kontrolowane przez Bank Centralny danego kraju ,który zajmuje się takimi dużymi operacjami finansowymi (wymiana walutowa).
    Rząd w Kijowie zadłuża się byle tylko rezerwa utrzymywała się na dość wysokim poziomie. Bo dzięki tej rezerwie możliwy jest handel z zagranicznymi podmiotami (import eksport) bez którego gospodarka danego kraju padłaby.
    Kolejnym ważnym argumentem dla Kijowa jest sposób naliczania długu pożyczane są środki ale spłata zadłużenia jest umieszczana w przyszłości na przykład w okresie 5 lat w pozostałe lata trzeba zwrócić „tylko” odsetki. Lepiej w mniemaniu polityków z Kijowa jest mieć na koncie konkretne środki nawet za cenę zwiększenia długu (którego zapewne nie będą chcieli spłacić).
    Kolejnym powodem jest wzmocnienie hrywny, im więcej dany kraj ma rezerwy finansowe tym inwestorzy postrzegają go za bardziej stabilny ekonomicznie i … bardziej ufają danej walucie. Jako, że większość długu Ukrainy jest udzielona w kredytach walutowych to silniejsza hrywna powoduje, ze dług się zmniejsza 🙂

    Polubione przez 4 ludzi

 6. Ciekawe co na to europejscy „gwaranci” (czyli Niemcy oraz Francja) porozumień zawartych w Mińsku. Okazuje sie ze administracja Prezydenta Ukrainy w oficjalnym dokumencie przekazanym w odpowiedzi jednej z ukraińskich organizacji pozarządowych stwierdził że tzw. Mińsk 2 nie jest wg nich „umową międzynarodową, gdyż „stoi w sprzecznosci z prawem ukraińskim’;
  http://diana-mihailova.livejournal.com/589294.html

  Polubione przez 4 ludzi

 7. „Nie śmiej sie dziadku z cudzego wypadku…”. Ostatnio ukromedia miały „niezły ubaw”, gdy doszło do zderzenia dwóch okrętów, w tym rosyjskiego w Cieśninie Bosfor, tymczasem wczoraj na rzece Dunaj przepływającej przez Wegry zderzyły się dwa ukraińskie statki. na szczęście nikomu nic sie nie stało, a statki wg oficjalnego komunikatu mogą kontynuować rejs…
  http://korrespondent.net/ukraine/3848014-v-venhryy-stolknulys-dva-ukraynskykh-sudna

  Polubione przez 3 ludzi

 8. ‚Weteran ATO, były szef departamentu d/s walki z narkotykami ukraińskiej policji, a obecnie doradca szefa MSW Ukrainy, czyli Ilja Kiwa, znowu dał „megaczadu” w ukroTV. Tym razem Kiwa wezwał by „oczyścic” ukraiński wymiar sprawiedliwości , wieszając 90 % sędziów na słupach na całym terytorium Ukrainy…
  >https://www.youtube.com/watch?v=BqbSQgV4pV4
  Kiwa jako „Krassus naszych czasów”…
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Marek_Licyniusz_Krassus
  Cytat „Sześć tysięcy pojmanych niewolników Krassus kazał dla postrachu ukrzyżować wzdłuż Via Appia”

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Strona noworosyjska (Republika ługańska) przekazała stronie ukraińskiej ciała 3 „bojców ATO” którzy zginęli w rejonie tzw. switłodarskiego łuku (rejon Debalcewa). Jak widać zostali „zlikwidowani” po stronie noworosyjskiej, czyli nie jak podawała strona ukraińska że znowu „odpierali ataki separatystów”, ale „poleźli” na drugą stronę „frontu” by podkładać ładunki wybuchowe oraz zabijać z ukrycia ludzi…
  http://lug-info.com/news/one/lnr-peredala-kievu-tela-diversantov-unichtozhennykh-v-raione-debaltsevo-24150

  Polubione przez 5 ludzi

 10. Znany ukraiński politolog Konstantin „Kost'” Bondarenko o obecnej sytuacji na świecie, sytuacji Ukrainy oraz prognozach na jej przyszłosć;
  http://peremogi.livejournal.com/28576644.html
  W linku zrobili fajne streszczenie wywiadu z Bondarenka, spodobało mi się kilka z jego „tez’;
  „9:10 Минск придётся выполнять. „Сама Меркель сказала”. Потом начинается наждак и только двоемыслие МАУУ способно выдержать такие крутые повороты.
  14:10 Порошенко – марионетка Вашингтона. Ыыыыы.
  15:00 Нет никаких русских войск на Донбассе.
  24:30 Всё просрано, с Польшей будут проблемы.
  29:00 Нужна новая Конституция, Крым и Донбасс ушли. Совсем ушли.
  42:50 Путин – либерал, Навальный фашист”
  Pokrótce , porozumienia z Mińska Kijów będzie musiał wypełnić bo MERKEL KAZAŁA (i obojętnie na ile sie one zgdzają z tzw. prawem ukraińskim, odnośnie mojego linku wcześniejszego). Poroch MARIONETKA Waszyngtonu. NIE MA ŻADNYCH ROSYJSKICH WOJSK NA DONBASIE. WSZYSTKO MY PRZE.RALI, A Z POLSKĄ ZACZNĄ SIĘ PROBLEMY 🙂 Potrzebna nowa konstytucja dla Ukrainy, a z Krymem i Donbasem trzeba się pożegnać NA ZAWSZE. Putin liberał, a Nawalny faszysta…

  Polubione przez 3 ludzi

 11. Głos ‚weteranów ATO”, czyli „niezwyciężona armia kijowska” nie odniosła żadnych zwycięstw, a poniosła same klęski (Iłowajsk, Debalcewo, port lotniczy w Doniecku), a kto temu winien? Naczelne dowództwo armii ukraińskiej („naczelniki sztaba”)…

  Ps. Ten”gostek” co o tym opowiada to „oficer” byłego dowódcy tzw. baonu „Donbas” Kostii Griszina („Semena Semenczenki”), który zdradził że „chwalebna” rana jaką odniósł jego ‚dowódca” pod Iłowajskiem dotyczyła jego D.PU…
  > https://www.youtube.com/watch?v=nlIjTl4s3io

  Polubione przez 1 osoba

Możliwość komentowania jest wyłączona.