Wojna domowa na Ukrainie 12.05.2017r.- 806 dzień od nowego rozejmu.


,

 

Na portalu agencji Associated Press ukazał się wczoraj tekst pt. „Ukraine soldiers bombarded by ‘pinpoint propaganda’ texts”, którego jednym z autorów jest, nomen omen, Dmytro Własow [1].

 

 

Oczywiście, bo jakżeby mogło być inaczej, zaraz pod dyktando opublikowanego przez PAP tekstu na ten temat, niektóre media w Polsce natychmiast dokonały jego przedruku, nie zmieniając w nim nawet przecinka. Co ciekawe, tekst ten przede wszystkim zamieściły portale związane z polskim kościołem rzymskokatolickim. A to już jest jakiś bardzo znamienny ewenement na skalę światową.

O to ten tekst:

„Agencja Associated Press dowiedziała się, że wiadomości najprawdopodobniej są rozsyłane za pomocą urządzeń do namierzania telefonów komórkowych. Według agencji dowody zebrane przez ukraińskich dziennikarzy świadczą o tym, że urządzenia mogły być dostarczone przez Kreml.

Podejrzane wiadomości tekstowe zaczęły przychodzić do żołnierzy od 2014 roku, krótko po rozpoczęciu konfliktu.

AP cytuje kilka z ok. 40 smsów, do których dotarła: „Ukraińscy żołnierze, wasze ciała odnajdą się, kiedy stopnieje śnieg”, „Odejdź, a przeżyjesz”, „Siły Zbrojne Ukrainy – jesteście tylko armatnim mięsem dla dowódców”.

Pogróżki i dezinformacja stanowią nową formę informacyjnej wojny. Jest to XXI-wieczny ekwiwalent rozrzucania ulotek na polu bitwy – podkreśla AP.

W 2015 roku, kiedy ukraińscy żołnierze przez kilka dni bronili miasta Debalcewo w obwodzie donieckim, żołnierze dostawali sms-y, w których ich rzekomi towarzysze broni powiadamiali o tym, że dowódca ich oddziału zdezerterował. Niektóre sms-y ostrzegały, że siły rządowe zostały pokonane. „Powinniśmy uciekać” – pisano.

Ukraińskie służby specjalne nie skomentowały doniesień dotyczących sms-ów, ale, jak twierdzi agencja AP, rząd zdaje sobie sprawę z zaistniałej sytuacji. Doniesień nie skomentowało również rosyjskie Ministerstwo Obrony.

Konflikt na wschodniej Ukrainie ciągnie się od wiosny 2014 roku. Zginęło w nim dotychczas około 10 tysięcy ludzi. Ukraińskie siły rządowe walczą z bojownikami tzw. republik ludowych, donieckiej i ługańskiej, które otrzymują wsparcie z Rosji. Od początku konfliktu Moskwa zaprzecza bezpośredniemu udziałowi w wojnie na Ukrainie. 

PAP

 

I jak to skomentować, te pełne insynuacji i złej woli wypociny jakiś marnych propagandzistów strony reżymowej w Kijowie?

Otóż w odpowiedzi na to trzeba przypomnieć, że fakt, iż rzeczywiście w decydujących momentach działań wojennych podejmowanych przez ukraińskie siły ATO w Donbasie przeciwko zamieszkującej tam rosyjskojęzycznej ludności cywilnej, powstańcy wysyłali i wysyłają takie SMS-y aby ostrzec tych co walczą po złej stronie. Jednocześnie fakt ten nigdy nie był ukrywany przez powstańców, którzy wielokrotnie publicznie demonstrowali jak osobiście takie SMS-y wysyłają lub też rozmawiają przez telefon z samym zainteresowanym albo jego bliskimi. O czym i ja jak i wielokrotnie osoby komentujące na tym blogu pisały i nawet zamieszczały filmy dokumentujące takie przypadki.

Numery telefonów z jakich przy takich okazjach korzystają powstańcy pochodzą generalnie z dwóch źródeł, z telefonów znalezionych przy ciałach martwych żołnierzy ATO oraz rannych, który następnie trafili do niewoli, albo też od tych, którzy przeszli dobrowolnie na stronę powstańców.

Jak wiadomo w Donbasie poległo i zostało ciężko rannych tysiące bojców z sił prowadzących operację ATO. Tysiące z nich trafiło też do niewoli, albo przeszło na stronę powstańców. Te zaś tysiące przekładają się na zwielokrotnioną liczbę pozyskanych przez powstańców numerów telefonów od tych, którzy bardzo często zostali przymuszeni przez obecne wadze z Kijowa, do pójścia na front, aby tam zabijali swoich ziomków, a często przyjaciół i członków własnych rodzin.

Tak więc wysyłanie SMS-ów przez powstańców, aby ich ostrzec- tych co znaleźli się często nie z własnej woli po drugiej stronie frontu- przed tym co tam robią, albo dać im alternatywę wyboru, po której stronie warto stać, zostało przez aparat propagandowy zachodniej „demokracji” wykorzystywane do pokazania powstańców ze złej strony.

Otóż, wydaje mi się, że wysyłanie tego typu SMS-ów jest o wiele bardziej humanitarne niż zabijanie swoich wrogów. Co oczywiście nie zostało dostrzeżone przez zachodnie hieny dziennikarstwa i polskojęzyczne ich przekaźniki.

Ale jak widać, nie dla zachodnich „demokratycznych” mediów, które nie widzą ogromu zbrodni popełnionych na cywilnej ludności Donbasu przez siepaczy kijowskiej junty, ale za to dostrzegają problem z terrorem SMS-owym.

To jest ta, prawdziwa twarz tej pochylającej się nad każdym nieszczęściem „demokracji”. Oczywiście tylko nad tym nieszczęściem, które opłaca się jej dostrzec. Twarz ta została obdarta z maski tak podczas wojen wywołanych w jej imieniu na Bliskim Wschodzie jak i obecnie- jeszcze wyraźniej- na odwołującej się do kultu Bandery i zbrodniarzy w OUN-UPA, Ukrainie.

 

[1].   https://pl.wikipedia.org/wiki/Andriej_W%C5%82asow,

http://www.info-pc.home.pl/whatfor/baza/m_rus_roa.htm,

https://pl.wikipedia.org/wiki/Rosyjska_Armia_Wyzwole%C5%84cza

*

https://apnews.com/9a564a5f64e847d1a50938035ea64b8f/Sinister-text-messages-reveal-high-tech-front-in-Ukraine-war?utm_campaign=SocialFlow&utm_source=Twitter&utm_medium=AP,

http://www.radiomaryja.pl/informacje/ukraina-zolnierze-dostaja-zastraszajace-sms-y/,

http://www.rmf24.pl/raporty/raport-ukraina/fakty/news-ukrainscy-zolnierze-dostaja-zastraszajace-sms-y-jestescie-mi,nId,2392700,

https://info.wiara.pl/doc/3881013.Ukrainscy-zolnierze-dostaja-zastraszajace-smsy,

http://www.rmf24.pl/raporty/raport-ukraina/fakty/news-ukrainscy-zolnierze-dostaja-zastraszajace-sms-y-jestescie-mi,nId,2392700,

http://www.rp.pl/Konflikt-na-Ukrainie/170519715-Ukraina-Zolnierze-straszeni-SMS-ami.html,

http://fakty.interia.pl/raporty/raport-zamieszki-na-ukrainie/aktualnosci/news-ukrainscy-zolnierze-dostaja-zastraszajace-sms-y,nId,2392688,

http://www.portalniezalezny.pl/zolnierze-otrzymuja-sms-y-pogrozkami-ciala-odnajda-sie-stopnieje-snieg/,

https://www.washingtonpost.com/world/the_americas/sinister-text-messages-reveal-high-tech-front-in-ukraine-war/2017/05/11/f4f7a872-362e-11e7-ab03-aa29f656f13e_story.html?utm_term=.2f578a4e9521,

http://thegardenisland.com/business/national-and-international/ukraine-soldiers-bombarded-by-pinpoint-propaganda-texts/article_c36f997c-e5f1-5a9a-8977-f84f21db28a3.html?mode=image&photo=0,

http://hungarytoday.hu/~newsinfo/latest/ukraine-soldiers-bombarded-by-pinpoint-propaganda-texts.

 

 

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby sytuacja wzdłuż linii styku powróciła do normy, a więc do stanu przed zawartym na początku kwietnia zawieszeniem broni na okres świąteczny.

Jak widać żadne apele zachodnich mocodawców junty w Kijowie, aby zaprzestała terroryzowania ludności cywilnej Donbasu, nie przynoszą żadnego rezultatu.

I tak, około godziny 17:18 nad Donieckiem słychać było dość głośną eksplozję. Okazało się, że obrona przeciwlotnicza sił zbrojnych DRL zestrzeliła rakiety „Huragan”.

Po tym, około godziny 18:00 rozpoczęły się walki w rejonie wsi Trudowski na zachodnich obrzeżach Doniecka.

Następnie, przed godziną 19:00, ukraińscy żołnierze przeprowadzili ostrzał przy użyciu opancerzonych wozów bojowych i broni maszynowej okolic Zajcewa. Natomiast w rejonie wsi Szirokoj Bałki doszło do walk z atakującymi żołnierzami ukraińskimi.

Około 21:00 walki przeniosły się w rejon wsi Aleksandrówki na zachodnich obrzeżach dzielnicy Piotrowskiej w Doniecku, na linii miejscowości Spartakus-strefa przemysłowa w Jasinowatej oraz Piaski-donieckie lotnisko, gdzie ukraińscy żołnierze prowadzili ostrzał przy użyciu broni ciężkiej i moździerzy.

Później, bo około godziny 23:19, doszło do bardzo ciężkich walk w rejonie strefy przemysłowej w Jasinowatej, gdzie ukraińscy żołnierze wspierali swoje ataki na pozycje obronne sił zbrojnych DRL przy użyciu czołgów i moździerzy.

Łącznie strona ukraińska 51 razy naruszyła warunki zawieszenia broni prowadząc ostrzał przy użyciu ciężkiej artylerii, czołgów, moździerzy, opancerzonych wozów bojowych, a także granatników i broni maszynowej, w kierunku 21 miejscowości znajdujących się an terytorium DRL.

W wyniku tego ostrzału został zniszczony jeden dom w dzielnicy Nikitowskiej Gorłówki znajdujący się przy ulicy Jakuba Kolasa nr. 38 oraz kolejny w Zajcewie przy ulicy Poletiewa nr. 147, a także w miejscowości Mineralne gdzie pociski uszkodziły dachy i okna dwóch budynków jednorodzinnych znajdujących się na ulicy Lenina nr.13 i 16.

 

Około 21:40 w okolicach Swiatłodarska doszło do ostrej wymiany ognia przy użyciu ze strony ukraińskiej, moździerzy i broni maszynowej. Walki rozgorzały tam w rejonie wsi Łogwinowo i Kalinówki.

Łącznie na tym odcinku frontu w ciągu minionej doby ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał przy użyciu moździerzy kaliber 120 mm, opancerzonych wozów bojowych oraz broni maszynowej, 4 razy naruszyli warunki zawieszenia broni.

Ostrzał prowadzony był w kierunku stanowisk obronnych sił Milicji Ludowej ŁRL znajdujących się w pobliżu wsi Łozowoje, Frunze i Żiełoboka.

 

Poniżej raport za ostatnią dobę dotyczący sytuacji na froncie udostępniony przez centrum prasowe sztabu ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego w Donbasie przeciwko ludności rosyjskojęzycznej tzw. operację antyterrorystyczną (ATO):

Прес-центр штабу АТО

„Зведення прес-центру штабу АТО станом на 18.00 годину 11 травня 2017 року:

Ситуація в районі проведення АТО залишається складною, але контрольованою Збройними Силами України. З початку доби російсько-окупаційні війська 25 разів відкривали вогонь по опорних пунктах українських захисників.

На Донецькому напрямку противник з 82-мм мінометів та озброєння БМП вів вогонь по позиціях ЗС України в районі Луганського. Також з мінометів калібру 82 мм бойовики обстрілювали українських воїнів, які захищають Авдіївку. З гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів, стрілецької зброї та озброєння БМП незаконні збройні формування били поблизу Зайцевого. Зі станкового протитанкового гранатомету та стрілецької зброї бойовики відкривали вогонь неподалік Новгородського. Поблизу н.п. Кам’янка противник обстрілював наші позиції з великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.

На Луганщині бандформування з гранатометів та великокаліберних кулеметів обстріляли українських воїнів поблизу Новозванівки. В районі н.п. Валуйське вели вогонь зі стрілецької зброї. Позиції сил АТО неподалік Кримського противник обстрілював з автоматичних станкових гранатометів, озброєння БМП, а також із мінометів калібру 120 мм.

Найбільше збройних провокацій проти сил АТО зафіксовано на Приморському напрямку. Там бойовики з 82-мм мінометів били по опорних пунктах ЗС України в районі Мар’їнки, Красногорівки, Широкиного, Павлополя та Чермалика. На тій же ділянці фронту ворог подекуди застосовував гранатомети та стрілецьку зброю. Окрім того, біля Широкиного зафіксоване використання бойовиками протитанкового ракетного комплексу. В районі Водяного бандформування обстрілювали українських воїнів з станкового протитанкового гранатомету та великокаліберних кулеметів. Біля цього ж населеного пункту, а також в районі Лебединського вів вогонь ворожий снайпер.

З початку цієї доби один військовослужбовець Збройних Сил України загинув, ще четверо українських захисників отримали поранення”.

 

„Зведення прес-центру штабу АТО за минулу добу станом на 06.00 год. 12 травня 2017 року:

Російсько-окупаційні війська не припиняють чинити збройні провокації проти сил АТО. Минулої доби зафіксовано 53 обстріли позицій Збройних Сил України. Більше половини з них відбулись після 18.00 години до опівночі вчорашнього дня.

На Донецькому напрямку зі стрілецької зброї, гранатометів, мінометів калібрів 120 та 82 мм противник обстрілював опорні пункти поблизу Авдіївки та Луганського. З гранатометів різних систем та стрілецької зброї бойовики відкривали вогонь по наших опорних пунктах в районі Пісків, Новолуганського та Новгородського. Неподалік Майорська та Верхньоторецького ворог бив з озброєння БМП.

На Луганському напрямку проросійські незаконні збройні формування пізно ввечері з автоматичних станкових гранатометів били по українських захисниках Новозванівки, а біля Валуйського – зі стрілецької зброї.

На Приморському напрямку минулої доби противник застосовував зброю найбільшу кількість разів. Зокрема, на підступах до Маріуполя під вогонь підрозділів російсько-терористичних військ неодноразово потрапили позиції сил АТО поблизу Широкиного, Водяного, Гнутового, Чермалика, Павлополя. Там бойовики здебільшого використовували стрілецьку зброю, гранатомети різних систем, подекуди озброєння БМП. З такого ж озброєння та 82-мм мінометів противник вів вогонь по наших підрозділах в районі Мар’їнки. Окрім того, біля Мар’їнки та Лебединського українських воїнів намагався поцілити ворожий снайпер.

За минулу добу двоє військовослужбовців Збройних Сил України загинули. Ще шестеро українських воїнів отримали поранення”.

 

Na koniec tej części relacji jeszcze krótki film dokumentujący skutki wczorajszego ostrzelania przez ukraińskich żołnierzy zachodnich obrzeży Doniecka:

 

***

Ministerstwo Spraw Zagranicznych DRL otworzy swoją pierwszą ambasadę, która znajdować się będzie w stolicy Osetii Południowej Cchinwali.

Podpisano również pomiędzy przywódcą DRL Aleksandrem Zacharczenką a prezydentem Osetii Południowej Anatolijem Bibiłowem umowę o Przyjaźni i Współpracy.

***

 

Na koniec kilka zdjęć:

Donieck- uroczysta akademia z okazji Dnia Republiki 11 Maja.

 

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

 

***

***

 

 

 

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Reklamy

91 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 12.05.2017r.- 806 dzień od nowego rozejmu.

 1. W ukromediach „njus” o tym ze szef ukraińskiego koncernu państwowego ‚Naftohaz Ukraina” spowodował w centrum Kijowa wypadek samochodowy i zbiegł przed przyjazdem na miejsce policji…
  https://www.obozrevatel.com/crime/52864-glava-naftogaza-na-sluzhebnom-mercedes-protaranil-dzhip-i-ubezhal.htm
  Jednak przedstawiciele „Naftohazu” oficjalnie zaprzeczyli jakoby w wypadku brał udział ich szef i który miał następnie zbiec z miejsca wypadku, choć potwierdzili ze brał w nim udział samochód należacy do nich;
  http://www.politnavigator.net/v-naftogaze-utverzhdayut-chto-kobolev-ne-popadal-v-dtp-v-centre-kieva-i-ne-skryvalsya-s-mesta-proisshestviya.html

  Polubione przez 2 ludzi

 2. Tymczasem oburzenie z powodu „zanglizowania” wyższego szkolnictwa na Ukrainie (poprzez zwiększenie godzin nauki jezyka angielskiego kosztem nauki jezyka ukraińskiego oraz ukraińskiej historii) wyraziłą stara „banderówa” z partii ‚Swoboda” Irina Farion, według której ukraińskie ministerstwo edukacji w ten sposób „spuszcza [ukraińskich patriotów broniących swojego języka] do kanalizacji”. O dziwo tym razem w sieci zawrzało, i Ukraińcy ostro na nią ruszyli na portalach społecznościowych;
  https://www.obozrevatel.com/ukr/news/37015-nas-zlivayut-u-kanalizatsiyu-farion-sprovokuvala-novij-movnij-skandal.htm

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Skandal w Lisiczańsku (obwód ługański pod kontrolą Kijowa), gdzie 9 maja podczas zorganizowanych z tej okazji występów tanecznych młodzieży, część przebrana w mundury stylizowane na mundury Armii czerwonej przegoniła część wymachujaca czerwono-czarnymi szarfami (barwy banderowskie). co ciekawe wszystkiemu przygladali sie stacjonujący w miejscowości „bojcy ATO”, którzy nie zareagowali na ten ‚antyukraiński” i „antypatriotyczny” występ…
  http://infocenter-odessa.com/index.php?newsid=47155

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.