Wojna domowa na Ukrainie 13.05.2017r.- 807 dzień od nowego rozejmu.


 

Tak jak zapowiadał wcześniej, szantażując w ten sposób posłów z opozycyjnej partii PO aby nie składali zawiadomienia o przestępstwie przekroczenia przez MON swoich uprawnień, szef resortu obrony Antoni Macierewicz  złożył do prokuratury zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez tych posłów PO, które ma polegać na złożenia fałszywego zawiadomienia.

 

 

Poniżej komunikat jaki opublikowano w tej sprawie na oficjalnym portalu MON.

Komunikat MON.

Minister Obrony Narodowej poinformował prokuraturę o złożeniu fałszywego zawiadomienia o przestępstwie przez posłów PO.

Minister Obrony Narodowej złożył zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez posłów PO polegającego na złożeniu fałszywego zawiadomienia o przestępstwie przekroczenia przez MON uprawnień, które miało rzekomo polegać na ujawnieniu informacji niejawnych osobom nieuprawnionym.

Posłowie PO składając zawiadomienie wiedzieli, że przestępstwa takiego nie popełniono.

Zgodnie z art. 238 Kodeksu karnego fałszywe zawiadamianie o popełnieniu przestępstwa jest penalizowane, dlatego Minister Obrony Narodowej został zmuszony powiadomić prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez posłów PO.

mjr Anna Pęzioł-Wójtowicz

Rzecznik prasowy MON”

 

http://www.mon.gov.pl/aktualnosci/artykul/najnowsze/komunikat-mon-52017-05-12/.

Przypomnę, że w sprawie wzajemnych donosów składanych do prokuratury chodzi  o to, że posłowie z PO po lustracji jakiej niedawno dokonali w dokumentach przetargowych w sprawie zerwanych pertraktacji na zakup przez MON francuskich helikopterów wojskowych, a co było reakcją na słowa Wacława Berczyńskiego w wywiadzie dla „Dziennika Gazety Prawnej”, że to on osobiście „wykończył Caracale”, okazało się, że dr. Berczyński tym razem nie konfabuluje i rzeczywiście nieformalnie brał udział w procesie pertraktacji. Był on po prostu specjalnym „pełnomocnikiem Macierewicza” ds. śmigłowców Caracal.

Dodam, że zawiadomienie do prokuratury złożyli czterej posłowie PO, a więc Cezary Tomczyk, Mariusz Witczak, Marcin Kierwiński i Cezary Grabarczyk:

„Mimo gróźb ze strony MON, zdecydowaliśmy się, w imię odpowiedzialności za to, co robimy jako posłowie, skierować zawiadomienie do prokuratury związane z przetargiem na śmigłowce wielozadaniowe” – powiedział po złożeniu zawiadomienia poseł Marcin Kierwiński.

http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/1035116,komisja-smolenska-berczynski-wywiad.html.

Po stwierdzeniu tego faktu głos zabrał przedstawiciel MON w osobie wiceministra resortu obrony, który stwierdził, że jednak Berczyński miał stosowne uprawnienia do tego aby móc mieć wgląd do poufnych informacji przetargowych prowadzonych w sprawie zakupu Caracali. Z kolei szef MON stwierdził, że Berczyński w ogóle nie miał dostępu do dokumentacji przetargowej, a informacje medialne na ten temat są zwykłym kłamstwem.

Prawda zaś jest taka, że na kilka miesięcy przed tym kiedy szef MON osobiście nadał uprawnienia Wacławowi Berczyńskiemu do wglądu- w liczącą ponad 21 tysięcy stron, dokumentację przetargową (która nota bene z niewiadomych powodów była przez niego kopiowana, a co z tym kopiami dalej się stało, też nikt  obecnie nie wie, poza samym uciekinierem z Polski- Wiesławem Berczyńskim) w marcu tego roku, to okazało się, że Berczyński towarzyszył szefowi MON Antoniemu Macierewiczowi w Paryżu w lutym 2016 roku, kiedy to z francuskim szefem resortu obrony rozmawiał gównie o sprawie przetargu na helikoptery Caracal. A więc jasno z tego wynika, że już wtedy Berczyński musiał mieć wiedzę na temat szczegółów prowadzonych pertraktacji przetargowych. Dodam, że ze strony polskiej ambasady w Paryżu nagle zaczęły znikać zdjęcia dokumentujące pobyt Berczyńskiego w towarzystwie Macierewicza na spotkaniu z szefem francuskiego MON. Czyżby zacierano ślady?

Po złożeniu zawiadomienia do prokuratury w sprawie nieuprawnionego udziału w przetargu Wacława Berczyńskiego, poseł PO Cezary Tomczyk zarzucił MON pięć kłamstw:

Kłamstwo nr 1 – minister Macierewicz kłamał, że pan Berczyński nie miał dostępu do dokumentów przetargowych. Słowa wiceministra Dworczyka oraz dokumenty, z którymi mogliśmy się zapoznać temu przeczą.

Kłamstwo nr 2 – MON kłamie w sprawie nieuczestniczenia pana Berczyńskiego w negocjacjach z Francuzami. Pan Wacław Berczyński towarzyszył ministrowi obrony narodowej w trakcie wizyty we Francji i rozmowach z francuskim ministrem obrony na temat Caracali”.
Według posła Tomczyka, MON kłamie także twierdząc, że nie uczestniczyło w rozmowach offsetowych z francuską firmą Airbus Helicopters.  Otóż po przejrzeniu dokumentacji przetargowej okazało się, że:

„W skład komisji offsetowej wchodzi wiceminister obrony narodowej, pan Kownacki wraz z grupą delegowanych oficerów i to on współuczestniczył w podjęciu decyzji o zakończeniu i odstąpieniu od przetargu na Caracale – stwierdził poseł PO.
Jego zdaniem, szef MON Antoni Macierewicz kłamie również, twierdząc, że Berczyński nie był jego pełnomocnikiem, i że to nie on „wykończył Caracale”.

No, ale jako że są już złożone dwa przeciwstawne wnioski do prokuratury w tej bezprecedensowej- w skali całej historii III RP- sprawie, ostateczny głos należy do podległej ministrowi sprawiedliwości z ramienia PiS, prokuratury. Zobaczymy przy okazji jaką ma klasę Zbigniew Ziobro jako minister resortu sprawiedliwości, a dodatkowo wywodzący się z partii prawych i sprawiedliwych.

A więc niebawem przekonamy się dla pogo PiS jest sprawiedliwy i kogo obowiązuje , wg. tej partii, przestrzeganie prawa?

 

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu ostatniej doby sytuacja wzdłuż linii styku nie uległa diametralnej zmianie, i nadal napięcie tam utrzymywało się na podwyższonym stadium prowadzonych przez stronę ukraińską wrogich działań bojowych.

I tak, już przed godziną 21:00, ukraińscy żołnierze zaatakowali linie obrony sił zbrojnych DRL w rejonie Staromichajłowki na zachodnich przedmieściach Doniecka oraz w trójkącie: donieckie lotnisko-Spartakus- dzielnica przemysłowa w miejscowości Jasinowatej.  Ataki ze strony ukraińskiej wspomagane były ostrzałem ciężkiej artylerii, moździerzy kaliber  120 i 82 mm oraz opancerzonych wozów bojowych.

W tym samym czasie strona ukraińska rozpoczęła też przy użyciu moździerzy kaliber 120 i 82 mm, a także broni maszynowej prowadzić ostrzał w kierunku stanowisk obronnych wojsk DRL w rejonie Nowoazowska.

Później, bo od godziny 22:30, odgłosy toczących się walk dochodziły z kierunku północnych przedmieść Gorłówki, w tym z okolic Zajcewa i Żieleznoj Bałki.

Natomiast już dziś wczesnym rankiem, około godziny 04:00, w wyniku intensywnego ostrzału ze strony ukraińskiej miejscowości Dokuczajewsk, zostały tam uszkodzone na kilku ulicach rury doprowadzające gaz. Spowodowało to odcięcie dostaw gazu dla 281 gospodarstw domowych. Tam też, na skutek ukraińskiego ostrzału, zostało rannych dwóch cywilów: 57-letnia kobieta i 34-letni mężczyzna. Stan ofiar ukraińskiego ostrzału, nie jest jak dotychczas, wiadomy.

Łącznie w ciągu minionej doby ukraińskie siły ATO 59 razy naruszyły warunki zawieszenia broni prowadząc ostrzał, przy użyciu czołgów, moździerzy, opancerzonych wozów bojowych oraz granatników i broni maszynowej, dziewiętnastu miejscowości na terytorium DRL.

 

Poza tym, na również na ługańskim odcinku frontu, w ciągu ostatniej doby, nadal było niespokojnie.

I tak, we wczesnych godzinach nocnych, ukraińscy żołnierze przy użyciu ciężkiej artylerii, moździerzy kaliber 120 i 82 mm oraz opancerzonych wozów bojowych i broni maszynowej rozpoczęli atak na stanowiska obrony sił Milicji Ludowej ŁRL w rejonie wsi Kalinowo.

W wyniku tych ostrzałów w rejonie Kalinowa zostały uszkodzone przebiegające tam linie energetyczne co doprowadziło do przerw w dostawach prądu dla kilku okolicznych miejscowości.

Łącznie na tym odcinku frontu w ostatnią dobę, siły ukraińskie ATO sześć razy przeprowadzili ostrzał terenu ŁRL, prowadząc go przy użyciu moździerzy kaliber 120 i 82 mm, ciężkiej artylerii, różnego typu granatników oraz działek przeciwlotniczych i broni maszynowej. W tym czasie ostrzelane zostały stanowiska obronne sił Milicji Ludowej ŁRL , w rejonie następujących miejscowości: Sokoliników, Kalinowa, Żiełoboku, Nowozwanowki i Ługańskoje. W trakcie ostrzałów około 71 pocisków z broni ciężkiej spadło na ostrzeliwane rejony.

 

Poniżej raport za ostatnią dobę dotyczący sytuacji wzdłuż linii styku na froncie w Donbasie udostępniony przez centrum prasowe sztabu ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego tzw. operację antyterrorystyczną przeciwko rosyjskojęzycznej mniejszości narodowej:

„Зведення прес-центру штабу АТО станом на 18.00 годину 12 травня 2017 року:

Російсько-терористичні війська продовжують вдаватись до збройних провокацій проти сил АТО. З початку доби бойовики 22 рази відкривали вогонь по позиціях Збройних Сил України.

На Приморському напрямку незаконні збройні формування зі стрілецької зброї та гранатометів різних систем обстрілювали наші опорні пункти поблизу Широкиного, Водяного, Павлополя, Гнутового та Чермалика. Окрім того, в районі Павлополя противник бив зі 120-мм мінометів, а неподалік Широкиного з артилерійських систем калібру 122 мм. Українських воїнів, які боронять Мар’їнку, ворог обстрілював з великокаліберних кулеметів. Там же вів вогонь ворожий снайпер. А Красногорівка потрапила під вогонь з мінометів калібру 82 мм, зенітної установки та стрілецької зброї.

На Донецькому напрямку бойовики зранку били з протитанкового ракетного комплексу неподалік Зайцевого. На тій же ділянці фронту підрозділи російсько-терористичних військ з гранатометів відкривали вогонь в районі Новоселівки Другої, зі стрілецької зброї – поблизу Невельського. А наших захисників у Пісках обстріляли з мінометів калібрів 120 та 82 мм, також гранатометів.

На Луганському напрямку зафіксовано найменше обстрілів. Однак один з опорних пунктів сил АТО, який розташований біля Кримського, противник обстріляв з гранатометів, 82-мм мінометів та артилерії калібру 122 мм. А біля Новотошківського незаконні збройні формування відкривали вогонь по українських воїнах з гранатометів. Там же бив снайпер противника.

З початку доби один український військовослужбовець отримав поранення”.

 

„Зведення прес-центру штабу АТО за минулу добу станом на 06.00 годину 13 травня 2017 року:

Російсько-терористичні війська продовжують порушувати домовленості про деескалацію конфлікту в районах проведення АТО. Впродовж доби, що минула, бойовики 54 рази відкривали вогонь по позиціях українських захисників.

Приморський напрямок. Проросійські незаконні збройні формування ввечері продовжили обстрілювати опорні пункти сил АТО в районі Широкиного, Водяного, Павлополя, Гранітного, Гнутового, Чермалика та Новотроїцького. Там бойовики здебільшого використовували стрілецьку зброю, великокаліберні кулемети та гранатомети різних систем. Подекуди вели вогонь й ворожі снайпери. Окрім того, українські позиції біля Широкиного потрапили під вогонь з мінометів калібру 82 мм та озброєння БМП. З такого ж озброєння противником були обстріляні опорні пункти сил АТО в районі Мар’їнки та Красногорівки. А неподалік Талаківки ворог застосував артилерійські системи калібру 122 мм.

Донецький напрямок. Проросійські бандформування відкривали вогонь з мінометів калібру 82 мм та 120 мм по наших позиціях в районі Новолуганського та Луганського. З 82-мм мінометів били по околицях Авдіївки, позиціях біля Кам’янки. Ці ж ділянки фронту, а також опорні пункти сил АТО в районі Пісків, Верхньоторецького та Новгородського бойовики обстрілювали з гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.

Луганський напрямок. Ввечері підрозділи російсько-терористичних військ обстріляли з гранатометів різних систем українських воїнів біля Новоолександрівки та Кримського. Поблизу Новозванівки бойовики били по позиціях ЗС України з великокаліберних кулеметів, автоматичних станкових гранатометів та 120-мм мінометів. А в районі Новотошківського незаконні збройні формування застосовували проти наших захисників міномети калібру 82 мм, великокаліберні кулемети та стрілецьку зброю.

Внаслідок обстрілів впродовж минулої доби троє військовослужбовців ЗС України отримали поранення”.

 

Na koniec tej części relacji jeszcze krótka relacja filmowa z okolic Komiternowa:

I z Oktjabrkiego:

Oraz z Żileznoj Bałki:

***

 

Na koniec kilka zdjęć:

Donieck- pokaz modeli latających.

 

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

 

 

***

 

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Reklamy

79 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 13.05.2017r.- 807 dzień od nowego rozejmu.

 1. O tym jak Ukrainie przejmują …Chinczycy.
  Jakiś czas temu podawano do wiadomości publicznej, że Chiny chcą utworzyć strefę wolnego handlu z Ukrainą . Takie otwarcie na wschód spowodowałoby, ze towary z „państwa środka” zalałyby Ukrainę. Strona ukraińska nie zgodziła się na „propozycje” Chin, niemniej Pekin ma olbrzymie możliwości „perswazji”.
  W związku ze zdefraudowaniem chińskiej pomocy dla rozwoju rolnictwa na Ukrainie trwa arbitraż Grain and Feed Trade Association w Londynie i – jak komentują eksperci – Chińczycy mają solidne szanse na wygranie sporu, a konieczność zwrotu gigantycznej kwoty (jak na Ukrainę) 3 MILIARDÓW dolarów wisi nad ukraińskim rządem niczym miecz Damoklesa.
  Szerzej w artykule ( w języku polskim) poniżej
  https://www.obserwatorfinansowy.pl/tematyka/makroekonomia/chiny-ukraina-wspolpraca-strefa-wolnego-handlu-inwestycje-eksport/

  Polubione przez 2 ludzi

 2. Eurowizja.
  Stawiam na Portugalię!
  Nasza Moś mosie będzie piąta mosie siódma.
  Gdyby śpiewała jako jedna z ostatnich to mosie byłaby trzecia lub czwarta.
  Ukraina 15/19.
  Reszta dzieło przypadku.

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.