Wojna domowa na Ukrainie 14.05.2017r.- 808 dzień od nowego rozejmu.


I znowu polskojęzyczne media zostały włączone w propagandowy jazgot odbywający się pod dyktando ukraińskich służb specjalnych. Wśród tych mediów, a jakże mogłoby zabraknąć i tego, które jest „katolickim radiem w każdym domu”.

Otóż, w dniu wczorajszym w późnych godzinach nocnych ukazał się w niektórych mediach następujący, jednolity w treści tekst:

„Walki w Donbasie. Prorosyjscy separatyści ostrzelali Awdijiwkę, cztery ofiary śmiertelne

Cztery osoby cywilne zginęły w wyniku ostrzału miasta Awdijiwka na północ od Doniecka na wschodzie Ukrainy – podały w sobotę władze tego kraju. Ataku dokonali prorosyjscy bojownicy z tzw. Donieckiej Republiki Ludowej. Awdijiwka leży tuż przy linii rozdziału w konflikcie w Donbasie.

’20 minut temu okupanci ostrzelali dzielnicę domów jednorodzinnych w Awdijiwce. W rejonie ulicy Sapronowa pocisk trafił w podwórze jednego z domów. Zginęły trzy kobiety i jeden mężczyzna. Jeszcze jeden mężczyzna w stanie ciężkim został hospitalizowany’– napisał ok. godziny 19 czasu polskiego szef ukraińskiej administracji państwowej w obwodzie donieckim Pawło Żebriwski.

Sztab armii Ukrainy poinformował, że separatyści użyli do ataku na Awdijiwkę artylerii, która zgodnie z mińskimi porozumieniami w sprawie Donbasu powinna być wycofana poza linię walk.

Konflikt ze wspieranymi przez Moskwę separatystami na wschodzie Ukrainy trwa od wiosny 2014 roku. Zginęło w nim do tej pory ok. 10 tysięcy ludzi.

PAP/IAR wg. informacji przekazanej z Kijowa przez Jarosława Junko”

W odpowiedzi na te kłamstwa rozpowszechniane przy pomocy zawsze usłużnych polskich mediów, komendantura DRL wydała stosowne oświadczenie.

I tak, według według przedstawicieli sił zbrojnych DRL, ostrzał Awidijewki został zorganizowany przez stronę ukraińską na rozkaz wyższego dowództwa prowadzącego w Donbasie tzw. operację antyterrorystyczną (ATO), w celu oskarżenia DRL o nieprzestrzeganie umowy mińskiej:

„Jest to kolejna prowokacja zorganizowana przez dowódcę grupy OTG ‚Donieck'[1] z udziałem 72 samodzielnej brygady zmechanizowanej i członków neonazistowskiej organizacji ‚Prawy Sektor’, którzy  znaleźli się w składzie oddziału ‚Gwardii Narodowej’ wraz z uczestniczącymi w tej prowokacji przedstawicielami zachodnich mediów (w tym tego, który przekazał PAP zacytowaną na wstępie informację dopisek mój).

Prowokacja ta została zorganizowana w ten sposób, że 72 brygada strzelała w kierunku pozycji obronnych sił zbrojnych DRL, a w tym samym czasie bojcy ‚Prawego Sektora’ ostrzeliwali część mieszkalną Awdijewki”

Co najbardziej, zaś haniebnego jest w rozpowszechnianiu, przez polskie media, tego typu manipulacji i kłamstw, jest to, że te same media- pomimo tego, iż strona ukraińska nigdy nie przestrzegała warunków umowy pokojowej podpisanej w Mińsku, w tym również w zakresie wycofania broni ciężkiej z linii frontu, w wyniku czego na skutek ciągłych ostrzałów po stronie ludności cywilnej DRL i ŁRL wciąż giną niewinni ludzie, nigdy nie wspomniały o tym ani słowem.

Zaś, choćby ostatnie dwa zadania tekstu PAP, cytuję:

Konflikt ze wspieranymi przez Moskwę separatystami na wschodzie Ukrainy trwa od wiosny 2014 roku. Zginęło w nim do tej pory ok. 10 tysięcy ludzi.

Są już szczytem manipulacji i kłamstwa. Polega to na tym, że sugeruje się, iż konflikt na południowo-wschodniej Ukrainie został rozniecony przez Moskwę, w wyniku czego 10 tysięcy ludzi zginęło. Owszem, grubo ponad 10 tysięcy cywilów- w tym dzieci, starców i kobiet w ciąży, w ostrzeliwanej co dzień przez ukraińskich żołnierzy terenu DRL i ŁRL-  zginęło, ale była to ludność zabita przez prorządowe siły zbrojne junty w Kijowie, które wykonują w Donbasie tzw. operację antyterrorystyczną (ATO).

To jest przykład i dowód na to w jaki sposób dysponenci mediami w „wolnym” i „demokratycznym” świecie manipulują opinią publiczną wprowadzając ją celowo w błąd. Nie dziwmy się, że wybory w krajach zachodnich, w tym Polsce, stały się fikcją, bo w jaki sposób ten kto chce oddać swój głos, ma podjąć jedynie słuszną decyzję?

Nie dość tego, że społeczeństwa przytłaczane są mętlikiem informacyjnego śmiecia, to dodatkowo niezależne źródła informacji przez odpowiednio przeszkolonych funkcjonariuszy i agenturę są niszczone, marginalizowane i dyskredytowane. Czego nawet mój skromny blog i ja sam doświadczam niemal każdego dnia. Przykładem choćby może być poruszona przeze mnie we wczorajszych komentarzach, sprawa podszywania się przez agenturę pod mój blog, nick i przekłamywanie zamieszczanych tu treści.

Niestety, ale historia świata pokazała już wielokrotnie, że takie działania na krótką metę, przynoszą jakiś oczekiwany przez manipulatorów efekt, ale ostatecznie i tak zawsze:

„Prawda Zwycięża!”

*

[1].   Группировка ВСУ делится на 4 почти одинаковые по численности части: ОТГ «Луганск», ОТГ «Донецк», ОТГ «Мариуполь» и оперативный резерв. В среднем по 16-17 тыс. чел. личного состава, 80-100 танков, около 500 БМП, около 260 артиллерийских орудий и миномётов, около 40 РСЗО, около 300 противотанковых систем, чуть менее 400 систем ПВО. Следует отметить, что количество танков и РСЗО оперативного резерва заметно превышает аналогичное в ОТГ.

Poniżej lista hańby polskojęzycznych mediów:

http://www.radiomaryja.pl/informacje/ukraina-prorosyjscy-separatysci-ostrzelali-awdijiwke-ofiary-smiertelne/,

http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/1764522,Walki-w-Donbasie-Prorosyjscy-separatysci-ostrzelali-Awdijiwke-cztery-ofiary-smiertelne,

http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/1042465,ukraina-prorosyjscy-separatysci-ostrzelali-awdijiwke-cztery-ofiary-smiertelne.html,

http://fakty.interia.pl/raporty/raport-zamieszki-na-ukrainie/aktualnosci/news-separatysci-ostrzelali-awdijiwke-cztery-ofiary-smiertelne,nId,2393542,

http://www.rmf24.pl/fakty/swiat/news-prorosyjscy-separatysci-ostrzelali-awdijiwke-sa-ofiary-smier,nId,2393535,

Dodam, że znamienne jest iż nawet dwie tuby proukraińskiej propagandy, tj. „wschodnik” i „kresy24”, nie zamieściły tego info, co dowodzi tylko tego, iż uznały, że nie będą kompromitowały się z kretesem, będąc narzędziem tej spreparowanej przez ukraińskie służby, szytej grubymi nićmi operacji dezinformująco-propagandowej.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu ostatniej doby sytuacja wzdłuż linii styku w Donbasie nie uległa wyraźnej zmianie i nadal utrzymuje się na średnim poziomie aktywności zbrojnej.

I tak, w godzinach popołudniowych ukraińscy żołnierze przeprowadzili przy użyciu broni ciężkiej ostrzał miejscowości Komiternowo na południowym odcinku frontu donieckiego. W wyniku tego ostrzału został ranny 26-letni mężczyzna, który obecnie przebywa w szpitalu na leczeniu.

Również w godzinach wieczornych została ostrzelana przez ukraińskich żołnierzy ATO, wieś Kasztanowo koło miejscowości Jasinowata, gdzie wyniku tego została rana trafiona przez kulę karabinową 78-letnia kobieta.

Później, bo już w godzinach nocnych, ukraińscy żołnierze rozpoczęli walki wspierane przez ostrzał moździerzami kaliber 82 mm, na linii donieckiego lotniska i miejscowości Spartakus.

Począwszy zaś od 20:00, ukraińscy żołnierze przy użyciu ciężkiej artylerii rozpoczęli ostrzał okolic Nowoazowska. Ostrzał prowadzony jest tam ze strony wschodnich przedmieść Mariupola.

Łącznie w ciągu minionej doby ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał przy użyciu ciężkiej artylerii, moździerzy oraz czołgów i opancerzonych wozów bojowych, a także granatników i broni maszynowej 54 razy naruszyli warunki zawieszenia broni. W tym okresie zostało ostrzelanych 22 miejscowości lub ich okolic, znajdujących się na terytorium DRL.

Jak poinformował na wczorajszej konferencji prasowej rzecznik sztabu sił zbrojnych DRL, Eduard Basurin: przedwczoraj (12 maja br.) w wyniku ostrzału pozycji obronnych  wojsk DRL, zginął jeden powstaniec, a kolejny odniósł rany.

Poza tym, w ciągu ostatniej doby na ługańskim odcinku frontu ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał, przy użyciu przy użyciu moździerzy kaliber 120 i 82 mm oraz opancerzonych wozów bojowych i różnego typu granatników, a także broni maszynowej, 8 razy naruszyli warunki obowiązującego nadal zawieszenia broni.

W tym czasie zostały ostrzelane następujące miejscowości; Frunze, Żiełobok, Kaliniowka, Smiełoje, Kalinowo i Ałmaznoje. Ostrzał nie spowodował ofiar wśród ludności cywilnej.

Poniżej raport za ostatnią dobę sytuacji na linii frontu w Donbasie udostępniony przez centrum prasowe sztabu ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego przeciwko rosyjskojęzycznej mniejszości tzw. operację antyterrorystyczną:

„Зведення прес-центру штабу АТО за день станом на 18.00 годину 13 травня 2017 року:

Обстріли позицій сил АТО з боку російсько-терористичних військ не припиняються. З початку доби бойовики 20 разів відкривали вогонь по позиціях Збройних Сил України.

Приморський напрямок. Тут бойовики найбільш активно обстрілювали опорні пункти сил АТО. Зокрема, зі 120-мм мінометів противник вів вогонь по наших позиціях в районі Новотроїцього, Чермалика, Широкиного та Красногорівки. На тих же ділянках лінії розмежування, а також біля Павлополя та Водяного, незаконні збройні формування періодично били зі стрілецької зброї, гранатометів різних систем та великокаліберних кулеметів. Окрім того, наші позиції неподалік Красногорівки та Чермалика потрапили під ворожий обстріл з мінометів калібру 82 мм.

Донецький напрямок. Під вогонь з 120-мм мінометів потрапили позиції українських підрозділів в районі Луганського та Авдіївки. Також опорні пункти сил АТО неподалік Луганського та Верхньоторецького були обстріляні ворогом з мінометів калібру 82 мм. Біля Верхньоторецього по бійцях ЗС України вів вогонь й ворожий снайпер.

Луганський напрямок. На цій ділянці лінії фронту відбулись лише два обстріли. Українські захисники, які виконують завдання в районі Малинового, були обстріляні бойовиками з ручного протитанкового гранатомету. Пізніше по одному з опорних пунктів ЗС України в районі Кримського противник одночасно вів вогонь з 82-мм мінометів, озброєння бойової машини піхоти та великокаліберних кулеметів.

З початку доби втрат серед українських воїнів не було.

Підрозділи сил АТО повністю контролюють ситуацію у зоні своєї відповідальності та, у разі потреби, готові дати противнику гідну відсіч”.

„Зведення прес-центру штабу АТО за минулу добу станом на 06.00 годину 14 травня 2017 року:

Ситуація у зоні проведення АТО впродовж минулої доби ускладнилась. Російсько-терористичні війська впродовж 61 раз відкривали вогонь по позиціях ЗС України вздовж усієї лінії розмежування.

Приморський напрямок. 33 рази бойовики відкривали вогонь по наших опорних пунктах на цій ділянці лінії фронту. Опорні пункти сил АТО в районі Водяного противник обстрілював із мінометів калібру 120 мм та ствольної артилерії калібру 122 мм. Околиці цього ж населеного пункту, а також Широкиного, опинилися під ворожим вогнем з озброєння БМП, 82-мм мінометів та стрілецької зброї. Біля Гнутового бойовики били з зенітної установки. Також незаконні збройні формування обстріляли наші позиції поблизу Миколаївки, Павлополя та Чермалика з використанням стрілецької зброї, гранатометів, великокаліберних кулеметів, подекуди мінометів калібру 82 мм. З озброєння БМП та мінометів калібрів 120 й 82 мм ворогом знову були обстріляні захисники Мар’їнки.

Луганський напрямок. Тут впродовж минулої доби зафіксовано 8 епізодів застосування бойовиками зброї. Пізно ввечері російсько-терористичні війська били по українських позиціях поблизу Новозванівки з 122-мм ствольної артилерії та мінометів калібру 82 мм. З 120-мм та 82-мм мінометів, а також озброєння танку, противник обстрілював наші опорні пункти в районі Троїцького. Неподалік Кримського бандити також вели вогонь з мінометів калібру 82 мм й озброєння БМП.

Донецький напрямок. На цій ділянці проросійські бандформування найбільш активно обстрілювали наших воїнів в районі Авдіївки та на Світлодарській дузі. Всього 20 таких випадків. Зокрема, передмістя Авдіївки бойовики методично обстрілювали з стрілецької зброї, гранатометів, мінометів калібру 82 та 120 мм. А під час обстрілу противником цього населеного пункту з артилерійської системи калібру 122 мм один снаряд влучив у будинок мирних мешканців, в результаті чого четверо цивільних осіб загинули на місці, одного місцевого мешканця було важко поранено. В районі Новолуганського НЗФ обстріляли наші позиції зі стрілецької зброї, гранатометів, 120-мм мінометів, а також здійснили вогневий наліт із застосуванням РСЗО БМ-21 „Град”. На цьому ж напрямку під вогонь бойовиків потрапили опорні пункти сил АТО поблизу Пісків, Верхньоторецького, Кам’янки, Зайцевого, Луганського та Троїцького. Противник застосовував практично весь спектр стрілецького озброєння та гранатометів, подекуди – міномети калібрів 82 та 120 мм, озброєння бойових машин піхоти.

Внаслідок обстрілів впродовж минулої доби четверо військовослужбовців ЗС України отримали поранення.

Підрозділи сил АТО давали гідну відсіч ворогу та залишають за собою право негайно відкривати вогонь для придушення вогневих засобів противника, заради збереження життя та здоров’я українських воїнів й місцевих мешканців”.

Na koniec tego wątku jeszcze dwa krótkie filmy dokumentujące skutki wczorajszego ostrzelania przez ukraińskich żołnierzy miejscowości Dokuczajewsk:

***

Na koniec kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

81 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 14.05.2017r.- 808 dzień od nowego rozejmu.

 1. Zdrad i to gdzie?! Naczelny Sąd Administracyjny Ukrainy rozpatrzy skargę obywatela Rosji Aleksandra Sziszkina, członka Rady Federacji (czyli izby wyższej rosyjskiego parlamentu) oraz członka jej Komitetu d/s obrony i bezpieczeństwa, na to że został pozbawiony, przez radę miejską Charkowa, tytułu ‚Honorowego Obywatela Charkowa”;
  https://strana.ua/news/70652-sud-rassmotrit-vopros-o-lishenii-chlena-soveta-rf-zvaniya-pochetnyj-grazhdanin-harkova.html

  Polubione przez 2 ludzi

 2. „Łowy” na banderowców w Kamiensku (obwód dniepropietrowski), czyli filmik zatrzymania bandytów przedstawiajacych się jako „ochroniarze” byłego szefa banderowskiego ‚Prawego Sektora” Dmytro Jarosza (w linku filmik) którzy postrzelili tamtejszego taksówkarza w nogi za to że ten był za mało „patriotyczny’ (nie odkrzyknął na ich „patriotyczne” pozdrowienie);
  https://strana.ua/news/70671-poyavilos-video-sobytij-v-kamenskom-gde-ohrannik-yarosha-ranil-taksista-iz-pistoleta.html

  Polubione przez 2 ludzi

 3. O tej porze czas na muzę.

  Tekst po Polsku
  Pewnego dnia, gdy ktoś spyta o mnie
  Powiedz, że żyłem by cię kochać
  Przed tobą tylko egzystowałem
  Zmęczony i z niczym by ofiarować

  Moja droga, wysłuchaj moich modlitw
  Proszę byś wróciła, żebyś chciała mnie z powrotem
  Wiem, że nie kocha się samemu
  Może powoli będziesz mogła znowu się nauczyć

  Moja droga, wysłuchaj moich modlitw
  Proszę byś wróciła, żebyś chciała mnie z powrotem
  Wiem, że nie kocha się samemu
  Może powoli będziesz mogła znowu się nauczyć

  Jeśli twoje serce nie będzie chciało zrezygnować,
  Nie będzie czuć pasji, nie będzie chciało cierpieć
  Bez czynienia planów o tym co nadejdzie
  Moje serce może kochać za nas oboje
  PS Tak się rozczuliłem i swoją pierwszą jeszcze raz wirtualnie przytuliłem!

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.