Wojna domowa na Ukrainie 17.05.2017r.- 811 dzień od nowego rozejmu.


 

„Ostatecznym celem programu modernizacji sił zbrojnych jest uzyskanie, po raz pierwszy od dziesięcioleci, samodzielnej możliwości obrony terytorium Polski” – powiedział  minister obrony narodowej Antoni Macierewicz w Jelczu – Laskowicach, gdzie uczestniczył wczoraj (16 maja br.) przy podpisywaniu kontraktu an zakup 500 sztuk samochodów ciężarowych- Jelcz 442.32, m.in. dla Wojsk Obrony Terytorialnej.

 

 

Umowę na dostawę 500 sztuk samochodów średniej ładowności wysokiej mobilności Jelcz 442.32 podpisali Szef Inspektoratu Uzbrojenia Ministerstwa Obrony Narodowej płk Dariusz Pluta, Zastępca Szefa Szefostwa Techniki Lądowej Inspektoratu Uzbrojenia MON płk Maciej Zając, Prezes Zarządu Jelcz sp. z o.o. Łukasz Dudkowski oraz Wiceprezes Zarządu Jelcz sp. z o.o. Leon Szuturma. Podczas uroczystości podpisania umowy obecni byli również Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz oraz Prezes Zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. Błażej Wojnicz.

Na podstawie podpisanej umowy Jelcz sp. z o.o. dostarczy Siłom Zbrojnym RP także pakiet logistyczny, składający się z odpowiedniej ilości zestawów naprawczych, przenośnych zestawów diagnostycznych oraz zestawów obsługowych. Spółka zapewni ponadto pakiet szkoleniowy, zapewniający żołnierzom Sił Zbrojnych RP umiejętności związane z obsługą, serwisowaniem oraz naprawą pojazdów Jelcz 442.32. Wartość zamówienia gwarantowanego umową wynosi ponad 81,5 mln zł, zaś wartość części kontraktu objętej prawem opcji – ponad 338,5 mln zł. Łącznie Spółka na produkcji samochodów średniej ładowności wysokiej mobilności może uzyskać przychód przekraczający 420 mln zł. To druga co do wartości umowa w historii Jelcza.

Samochód Jelcz 442.32 to pojazd specjalny o napędzie 4×4 przystosowany do jazdy po drogach o nawierzchni twardej oraz w warunkach terenowych. Jest on przeznaczony do przewozu materiałów i przedmiotów niebezpiecznych, technicznych środków zaopatrzenia materiałowego oraz sprzętu specjalistycznego. Konstrukcja skrzyni ładownej samochodu Jelcz 442.32 po demontażu opończy, pałąków oraz burt umożliwia zabudowę ławek do przewozu 24 żołnierzy.

Przypomnę, że dotychczas na wyposażenie polskich Sił Zbrojnych trafiło 476 tego typu pojazdów, co z liczbą obecnie zakontraktowanych da nam ogólny stan tych ciężarówek w liczbie 946 sztuk. Dla porównania, liczba poprzednich samochodów tego typu jeszcze z okresu PRL wynosiła ponad 13 tysięcy sztuk. A więc aby przybliżyć nas choćby do tej liczby, w tym tempie zakupów, trzeba lekką ręką liczyć na co najmniej pół wieku 🙂 Tempo iście stachanowskie, a wróg nie śpi, wróg nie poczeka 🙂 Problem jest tylko w tym, czy będą chętni aby tymi samochodami jeździć, bo z naborem do WOT idzie jak po grudzie.

Sam szef MON, który był tylko obserwatorem w ceremonii podpisywania kontraktu, na jej zakończenie powiedział, że:

„Jak mało który zakład nie tylko dotrzymujecie terminów, a to jest główna bolączka polskiego przemysłu, także niestety polskiego przemysłu obronnego, ale tworzycie perspektywy pozwalające zwiększyć zamówienia, a Polsce są wasze produkty bardzo potrzebne” zwracając uwagę, że są to zamówienia dla Wojsk Obrony Terytorialnej i wojsk operacyjnych, a w przyszłości – dla nośników dla systemu obrony powietrznej i przeciwrakietowej średniego zasięgu o kryptonimie „Wisła”. Czyli, że tym bardzo tanim sposobem Antoni Macierewicz postanowił zmodernizować prawie całą polską armię i wszystkie rodzaje sił zbrojnych, ze szczególnym uwzględnieniem jego oczka w głowie, czyli wojsk OT.

No, ale jak już jesteśmy przy temacie wojsk OT, to warto się dowiedzieć jak wygląda prowadzone obecnie pierwsze szkolenie tego nowego rodzaju sił zbrojnych.

Dla przykładu weźmy, najlepiej zorganizowaną i najbardziej obecnie liczną 2 Lubelską Brygadę Wojsk Obrony Terytorialnej im. Hieronima Kazimierza Dekutowskiego ps. „Zapora”, która miała liczyć 4 tysiące żołnierzy, ale obecnie na ćwiczeniach- pomimo wcześniej rozgłaszanych przez szefa MON Antoniego Macierewicza informacji jak to kto żyw szturmuje drzwiami i oknami lubelską WKU, aby tam się zapisać do weekendowego wojska PiS- bierze udział tylko 140 ochotników.

To mniej więcej tyle samo, co liczba partyzantów w oddziele imiennika lubelskiej brygady WOT 🙂

„Teraz formuje się 23. Batalion Obrony Terytorialnej Lublinie. – 140 żołnierzy jest w trakcie szkolenia podstawowego, a kolejnych 140 przechodzi szkolenie wyrównawcze. Ci ostatni to byli żołnierze rezerwy” – poinformował mjr Dariusz Drączkowski- oficer prasowy 2 Brygady WOT.

W ramach szkolenia podstawowego i wyrównawczego „terytorialsi” uczą się m.in. zasad taktyki, przetrwania na polu walki, zasad ratownictwa medycznego i bezpiecznego posługiwania się bronią. Odbędą się też ćwiczenia ze strzelania amunicją bojową.

23 Batalion stacjonuje w Lublinie w jednostce przy ul. Kruczkowskiego, przy batalionie dowodzenia Wielonarodowej Brygady. Do końca tego roku ma zakończyć się rekrutacja kadry zawodowej batalionów w Zamościu, Chełmie i Dęblinie. W przyszłym roku ruszy nabór szeregowych do tych batalionów. W 2019 powstanie batalion w Białej Podlaskiej. Proces formowania 2. LB OT zakończy się, jak dobrze pójdzie, w 2020 roku.

W związku z bardzo małym zainteresowaniem kobiet i mężczyzn, tym aby sobie dorobić 500 złotych miesięcznie na wojskowych piknikach, jak informuje Wojskowa Komenda Uzupełnień w Lublinie, wciąż można przyłączyć się do szeregów WOT. Są jeszcze wolne miejsca dla żołnierzy w 23. Batalionie. Wnioski można składać w siedzibie WKU.

Następne szkolenie podstawowe dla chętnych do służby w tej formacji, którzy nie byli w wojsku, będzie zorganizowane w dniach od 31 lipca do 15 sierpnia. Dla 140 żołnierzy rezerwy szkolenie uzupełniające zaplanowano na 15 i 16 lipca

Na zakończenie dodam, że służba szeregowego WOT ma trwać od 12 miesięcy do 6 lat, czyli dwa pełne okresy szkoleniowe. Żołd szeregowego żołnierza WOT wynieść ma na 500 złotych miesięcznie, w tym: 300 zł za samą gotowość do służby i 200 zł ekwiwalentu za dwa dni szkolenia miesiącu. Czyli uczestnicząc w roku w 24 piknikach można zarobić dodatkowe 6 tysięcy złotych, a tu chętnych brak. Dlaczego?  🙂 🙂 🙂

Może odpowiedź na to pytanie uzyskamy z komentarzy pod tekstem informacyjnym jaki się ukazał w jednej z lokalnych na Lubelszczyźnie gazet:

http://www.dziennikwschodni.pl/forum/region/lubelskie/rekrutuja-do-lubelskiej-brygady-wojsk-obrony-terytorialnej,t,166534.html,

A w linku poniżej tekst pod którym zamieszczone zostały te komentarze:

http://www.dziennikwschodni.pl/forum/region/lubelskie/rekrutuja-do-lubelskiej-brygady-wojsk-obrony-terytorialnej,t,166534.html,

*

http://www.mon.gov.pl/aktualnosci/artykul/najnowsze/podpisanie-umowy-na-pojazdy-wojskowe-a2017-05-16/,

http://lublin.wku.wp.mil.pl/pl/12948.html,

 

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Sytuacja wzdłuż linii styku w Donbasie, po chwilowym uspokojeniu, z dnia na dzień zaczyna się pogarszać.

I tak, tradycyjnie już w ciągu minionej doby, w późnych godzinach wieczornych, bo od 18:50, ukraińscy żołnierze uaktywnili wrogie działania zbrojne.

Ale już wcześniej przeprowadzono około godziny 15:30, krótki o dużej intensywności przy użyciu ciężkiej artylerii kaliber 152 i 122 mm oraz moździerzy, granatników i karabinów maszynowych miejscowości Spartakus, w której, w wyniku tego, został bezpośrednio trafiony jednym z pocisków budynek tamtejszej szkoły, wywołując pożar jego elewacji.

Na pierwszy ogień, tym razem poszła miejscowość Zajcewo, gdzie ukraińscy żołnierze w kierunku linii obronnych sił zbrojnych DRL prowadzili ostrzał przy użyciu opancerzonych wozów bojowych. W tym samym czasie rozpoczęły się bardzo intensywne walki w rejonie miejscowości Spartakus. Ataku strony ukraińskiej z rejonu Putiłowki wspomagane były ostrzałem moździerzy kaliber 129 i 82 mm. Ostrzał ten wywołał groźny pożar kompleksu leśnego znajdującego się w pobliżu Putiłowki.

Po godzinie 20:00, ukraińscy żołnierze rozpoczęli także, ponad dwie godziny trwający, ostrzał celów cywilnych na zachodnich i północnych obrzeżach dzielnicy Kijowskiej Doniecka- tam w wyniku tego ostrzału została ranna kobieta. Ostrzał ten prowadzony był także w rejonie Awdiejewki i strefy przemysłowej w Jasinowatej.

Natomiast po 21:00 wzmogły się walki na linii: donieckie lotnisko-Spartakus, gdzie ukraińscy żołnierze do ostrzału pozycji obronnych sił zbrojnych DRL, używali także ciężkiej artylerii kaliber 152 i 122 oraz czołgów i pojazdów opancerzonych.

Później, bo po 22:00, ukraińscy żołnierze prowadzili ataki w rejonie łuku swiatłodarskiego, koncentrując je w pobliżu linii Gorłówka-Uglegorsk.

Ponadto, już bardzo późną nocą, od godziny 02:00, ukraińscy żołnierze rozpoczęli ostrzał przy użyciu ciężkiej artylerii kaliber 152 mm przepompowni wody w Telanowie. Łącznie w okolicy stacji pomp w Telmanowie spadło 26 pocisków kaliber 152 mm. Obecnie szacowane są tam straty i uszkodzenia. Ostrzelana również w tym samym rejonie została pozbawiona dopływu energii elektrycznej stacja przekaźnikowa radiowo-telewizyjna, w wyniku czego brak odbiotu sygnału miały miejscowości na południe od Doniecka.

Później, bo około godziny 03:50, ukraińscy bojcy rozpoczęli bardzo intensywny ostrzał przy użyciu okolic miejscowości Spartakus, wsi Krutoj Bałku oraz ponownie strefy przemysłowej w Jasionowatej, w tym terenu stacji filtracji wody dla Doniecka i okolicznych miejscowości. Ostrzał tam prowadzony był do wczesnych godzin rannych, przy użyciu ciężkiej artylerii kaliber 152 i 122 mm oraz moździerzy kaliber 120 i 82 mm (spadło tam ponad 186 pocisków tych kalibrów). Pracownicy  stacji uzdatniania wody zostali nad ranem ewakuowani, a teren przygotowano do inspekcji obserwatorów misji OBWE w celu sporządzenia dokumentacji.

Łącznie w ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze przy użyciu ciężkiej artylerii, czołgów, moździerzy, opancerzonych wozów bojowych oraz granatników i broni maszynowej, 54 razy ostrzeliwali terytorium DRL, tym samym naruszając warunki zawieszenia broni.  W czasie tych ostrzałów pod ogniem ukraińskiej broni ciężkiej i lekkiej znalazło się 17 miejscowości i ich bezpośrednich okolic.

Poza tym na ługańskim odcinku frontu, w ciągu ostatniej doby, ukraińscy żołnierze trzy razy naruszyli warunki zawieszenia broni prowadząc ostrzał, przy użyciu moździerzy kaliber 120 i 82 mm, a także opancerzonych wozów bojowych oraz granatników i broni maszynowej, w rejonie trzech miejscowości znajdujących się na terytorium DRL: Sanżarowki, Sokolniki i Łozowoje.

Natomiast w rejonie Kalinowa, około 22:00, wybuchły walki wspomagane ze strony ukraińskiej ostrzałem moździerzowym i ciężkiej artylerii i pojazdów opancerzonych. Walki te powiązane były z szerszym atakiem jaki prowadzili ukraińscy żołnierze na całej szerokości łuku swiatłodarskiego.

W wyniku ostrzału przez ukraińskie wojska punktów oporu sił Milicji Ludowej ŁRL w rejonie wsi Sokolniki, został ranny jeden powstaniec.

 

Poniżej raport za ostatnią dobę, dotyczący sytuacji wzdłuż linii styku, sporządzony przez centrum prasowe sztabu ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego w Donbasie przeciwko mieszkającej tam ludności rosyjskojęzycznej tzw. operację antyterrorystyczną (ATO):

„Зведення прес-центру штабу АТО за день станом на 18.00 годину 16 травня 2017 року

Впродовж дня підрозділи російсько-терористичних військ продовжували обстрілювати позиції сил АТО. З початку доби бойовики 19 разів відкривали вогонь по позиціях Збройних Сил України.

Приморський напрямок. Бойовики обстрілювали наші опорні пункти в районі Павлополя, Широкиного, Водяного з гранатометів різних систем та стрілецької зброї. Неподалік Чермалика вони били з великокаліберного кулемету. По наших позиціях біля Красногорівки ворог вів вогонь з мінометів калібру 82 мм. А українських воїнів, котрі тримають оборону поблизу Новотроїцького, обстрілював ворожий снайпер.

Донецький напрямок. Околиці Авдіївки та окремі позиції південніше цього міста противник обстрілював з 82-мм мінометів, гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї. З передмістя тимчасово окупованої Горлівки бойовиками били в бік наших опорних пунктів в районі Зайцевого з озброєння БТР, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.

Луганський напрямок. Обстрілявши рано вранці українських захисників в районі селища Жовтого з 120-мм мінометів, а позиції біля н.п. Лопаскине з станкового протитанкового гранатомету, незаконні збройні формування суттєво знизили свою вогневу активність. Впродовж світлої пори доби, станом на цю годину, не було зафіксовано жодного факту застосування ними зброї на цьому напрямку.

З початку доби втрат серед українських воїнів не було.

Підрозділи сил АТО повністю контролюють ситуацію у зоні своєї відповідальності та перебувають у готовності дати противнику гідну відсіч”.

 

„Зведення прес-центру штабу АТО за минулу добу станом на 06.00 годину 17 травня 2017 року

Ситуація у зоні проведення АТО впродовж минулої доби суттєвих змін не зазнала – залишається складною, проте стабільною та контрольованою українськими воїнами. Російсько-терористичні війська продовжують обстрілювати позицій ЗС України, не гребують час від часу використовувати й міномети калібру 120 мм. Всього впродовж минулої доби противник 43 рази відкривав вогонь по позиціях українських захисників вздовж усієї лінії розмежування.

Приморський напрямок. Найгарячішими точками цього напрямку залишаються ділянки в районі населених пунктів Широкине, Водяне, Павлополь, Гнутове. Там бойовики ввечері обстрілювали наші позиції традиційно зі стрілецької зброї, великокаліберних кулеметів та гранатометів. Біля Широкиного та Водяного бойовики також використовували озброєння БМП. Неподалік Павлополя – міномети калібру 82 мм. Обстрілював противник українських захисників й північніше: в районі Мар’їнки з великокаліберних кулеметів, біля Красногорівки – з 82-мм мінометів та протитанкового ракетного комплексу.

Донецький напрямок. Тут проросійські бандформування ввечері зосередили свій вогонь в районі Авдіївки. ЇЇ передмістя та деякі позиції південніше бойовики обстрілювали з заборонених Мінськими домовленостями 120-мм мінометів й озброєння танку. Одна ворожа міна калібру 120 мм знову влучила у житловий квартал Авдіївки. На щастя, цього разу ніхто з місцевих мешканців не постраждав. Біля Верхньоторецького противник бив з мінометів калібру 82 мм, гранатометів і стрілецької зброї. По українських воїнах поблизу Новолуганського бандит вели вогонь з озброєння БМП. А неподалік селища Травневе били з 120-мм мінометів.

Луганський напрямок. На цій ділянці фронту впродовж минулої доби зафіксовано 8 епізодів застосування бойовиками зброї. Тут противник вів вогонь зі 120-мм мінометів по наших укріпленнях поблизу Кримського, Трьохізбенки та Кряківки. Там же подекуди бойовики застосовували стрілецьку зброю, гранатомети і міномети калібру 82 мм. А один з опорних пунктів сил АТО неподалік Малинового був обстріляний ворогом зі стрілецької зброї.

Впродовж минулої доби втрат серед військовослужбовців ЗС України не було”.

 

Na koniec tej części relacji jeszcze krótki film z pod donieckiej miejscowości Spartakus:

 

***

 

Na koniec kilka zdjęć:

Narodowe Muzeum Sztuki w Doniecku- autorska wystawa prac znanego rosyjskiego malarza Maksima Faustowa.

 

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

 

***

 

 

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

59 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 17.05.2017r.- 811 dzień od nowego rozejmu.

 1. Dzięki za kolejny dzień relacji.

  Odnośnie słów Antka: „Ostatecznym celem programu modernizacji sił zbrojnych jest uzyskanie, po raz pierwszy od dziesięcioleci, samodzielnej możliwości obrony terytorium Polski” – w takim razie po kiego wuja ściągacie jankeskich żołdaków, skoro tak rzekomo dążycie do samodzielności ? Skoro taki żołdak po podstawówce potrafi nacisnąć kilka guziczków przy obsłudze wyrzutni, to tym bardziej zrobi to polski wojak. Inna sprawa, że to nic nie da 🙂

  Polubione przez 7 ludzi

 2. W Połtawie natomiast aresztowano oficera, zastępce dowódcy jednego z batalionów armii ukraińskiej który miał regularnie wymuszać od podległych sobie żołnierzy, wypłacanie mu „haraczu”. Podkomendni dali się „oskubać” pięć razy, kiedy zażądał szósty raz nie wytrzymali i zglosili to wojskowemu wymiarowi sprawiedliwosci;
  http://korrespondent.net/ukraine/3852514-v-poltave-ofytsera-budut-sudyt-za-sbor-dany-s-soldat

  Polubione przez 2 ludzi

 3. W wywiadzie dla niemieckiego „Deutsche Welle” szef ukraińskiego resortu obrony Połtorak zapewnił ze ‚Kijów nie planuje żadnego podporzadkowania sobie Donbasu w sposób siłowy”, ale nie wyklucza nowych prowokacji ze strony Rosji (czyli „oczywista oczywistosć”). Jednocześnie poinformował ze rząd oraz Prezydent Ukrainy podjeli szereg ważnych „kroków” by odzyskać zwierzchnictwo nad „niekontrolowanymi regionami’ oraz „aneksjonowanym” Krymem. Jakie to jednak „kroki” juz nie wytłumaczył…
  http://korrespondent.net/ukraine/3852552-kyev-ne-planyruet-sylovuui-operatsyui-na-donbasse

  Polubione przez 2 ludzi

 4. Tymczasem resort obrony Republiki Ługańskiej że jeden z żołnierzy 8 Pułku Sił Specjalnych Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy sprzedał im informacje. Podobno żołnierz żalił sie ze został zmuszony do tego trudna sytuacja materialną w jakiej się znalazł, nie miał pieniedzy na spłatę kredytu, a jego przełożeni mieli mu odmówić pomocy. Ukraiński żołnierz miał zażądać 15 tysięcy hrywien (około 600 $)w zamian za przekazane przez niego informacje;
  https://ria.ru/world/20170516/1494437842.html

  Polubione przez 2 ludzi

 5. „Pomajdanowa” Ukraina, czyli „państwo” zakazów, nakazów oraz sankcji, także (a może w szczególnosci) wobec własnych obywateli. Władze Odessy ogłosiły’dwuletni plan”, w latach 2017 – 2020, w trakcie którego mają zostać całkowicie wyłączone dostawy ciepłej wody dla mieszkańców. Powodem takiej ‚radykalnej reformy” sa gigantyczne straty jakie przynosi miastu obsługa sieci ciepłowniczej, w zamian mieszkańcom ma być oferowana ‚pomoc” przy instalacji kotłów elektrycznych;
  http://www.dsnews.ua/society/vlasti-odessy-reshili-polnostyu-otklyuchit-v-gorode-goryachuyu-16052017192300
  Ps. Ciekawe tylko skąd prąd będą brali?

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Cyrk z „blokadą” rosyjskich stron internetowych na Ukrainie trwa. Rada Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy, której przewodniczący Turczynow był właśnie pomysłodawcą „blokady”, teraz ogłosiła że UKRAIŃSCY INTERNAUCI KTÓRZY JĄ BĘDĄ „OMIJALI”, NIE BĘDĄ KARANI…
  http://korrespondent.net/ukraine/3852575-snbo-polzovatelei-ne-nakazhut-za-obkhod-blokyrovky
  Z kolei sami ukraińscy internauci w zdecydowanej większości szydzą z decyzji władz w Kijowie;

  http://korrespondent.net/ukraine/politics/3852622-blokyrovka-saitov-v-ukrayne-memy#24

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Witam ! Pomijając to co powiedział Antoni Macierewicz (żyjący we własnym świecie) to komentarze dotyczące ludzi zgłaszających się do WOT są trochę przesadzone. Czym różni się taki szeregowy zawodowy od tego z WOT ? Po pierwsze tym ,że zarabia ponad 2K na miesiąc. Przeleci się z rana w dresach przed jednostką, poczyści broń, pojedzie postrzelać na poligon i o piętnastej wróci do domu. Chyba, że ma służbę to potem dwa dni leniuchuje. W wojsku poborowym mając służbę na kompanii byłem osrany czy wszyscy wrócą na czas i czy nie będą zbyt ochlani, a teraz służba to chyba sama przyjemność. Trzeba się tylko pilnować bo wszyscy są po znajomościach i na taką ciepłą posadkę jest kilku chętnych. Nie mówię już o ochronie jednostek przez firmy ochroniarskie. Może lepiej niech wynajmą ochronę ,żeby chroniła całe wojsko w czasie wojny. Może wtedy taniej wyjdzie. Ogólnie jestem zdania, że jak państwo daje to trzeba brać bo to z moich idzie. A ktoś komu chce się latać po poligonie w weekendy zamiast odpoczywać z rodziną od pracy to albo musi być zapaleńcem albo nie ma pieniędzy. Sam się zastanawiam nad wstąpieniem bo mając przydział mobilizacyjny i tak mnie wezmą, a tak przynajmniej coś z tego będę miał. Poza tym mógłbym uświadamiać nieuświadomionych kolegów kogo mamy się bać najpierw. Niestety pewnie jest jakaś rozmowa wstępna i mógłbym coś na niej chlapnąć przez tą waszą zasmarkaną witrynę 😉

  Polubione przez 5 ludzi

  • Najważniejsze w tym wszystkim jest: jaką zdolność bojową na prawdziwym polu walki osiągnie weekendowe wojsko?

   Bo wywalić pieniądze w błoto, to każdy głupi potrafi.

   A chyba tacy nie powinni rządzić?

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 4 ludzi

   • Oczywiście, że tacy nie powinni rządzić. Wolałbym z 2% PKB na wojsko dać 1% na służbę zdrowia. Uratowałbym niejedno życie. Ale mleko się już rozlało. Dajmy chłopakom trochę czasu i troszkę sprzętu dla zachęty. Jak z tego nic nie wyjdzie to sprzęt przejmie wojsko. Może w razie czego nie będę musiał biegać z nocnikiem na głowie i z prostowanym na kaloryferze kbk ak msem. Może ten Macierewicz rzeczywiście chce dobrze z tą obroną terytorialną tylko niepotrzebnie tak czasem piep…y głupoty.

    Polubione przez 3 ludzi

 8. Trwa zacieśnianie więzi gospodarczych z Ukrainą. Poinformowano o kolejnym połączeniu kolejowym z naszym sąsiadem.
  Ukraińscy i polscy kolejarze pracują nad wprowadzeniem nowego połączenia między Ukrainą i Polską. Eksperci spodziewają się, że pociąg z Kowela do Chełma będzie kursować już od połowy czerwca. Informuje o tym biuro prasowe „Ukrzaliznyci”.
  http://wschodnik.pl/polska/item/11559-za-miesiac-zostanie-otwarte-nowe-polaczenie-kolejowe-miedzy-polska-i-ukraina.html

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Ostro idą! Do miejscowości Olszany w obwodzie charkowskim, gdzie w wyniku ‚sąsiedzkiej sprzeczki” miało dojśc wczoraj do strzelaniny w wyniku której ranne zostały 4 osoby, w tym jedna śmiertelnie;
  http://censor.net.ua/photo_news/440046/massovaya_draka_so_strelboyi_na_harkovschine_chetvero_mujchin_poluchili_raneniya_odin_skonchalsya_natspolitsiya
  Dzisiaj wprowadzono jednostkę specjalna ukraińskiej policji (tzw. specnaz), w celu zapobieżenia dlaszej eskalacji konfliktu;
  http://censor.net.ua/news/440245/v_poselok_olshany_pod_harkovom_gde_proizoshel_voorujennyyi_konflikt_vveli_spetsnaz_politsiya
  ps. Pewno „sąsiedzi” zaczęli ściągać posiłki z okolicznych miejscowości i ‚dozbrajać się” w broń ciężką…

  Polubione przez 3 ludzi

 10. Fizyka rozszerza nasze horyzonty myślowe. Jest ona doskonałą szkołą naukowego myślenia, naukowego krytycyzmu i naukowej skromności.

  Spokojnej nocy.
  🙂

  Polubione przez 3 ludzi

 11. Z okazji nadchodzącego „Świętego Bezwizu” (czyli ruchu bezwizowego do UE dla obywateli Ukrainy) w ukromediach opublikowano dane ile będa potrzebowali Ukraińcy euro na dobę by zostać wpuszczeniu do poszczególnych państw UE (a takze państw stowarzyszonych z UE);
  http://korrespondent.net/world/worldabus/3852756-poezdky-bez-vyz-es-rasskazal-skolko-nuzhno-deneh
  Najtaniej wychodzi na Węgrzech, 3,2 euro na dobę od osoby, u nas 300 zł za pobyt do trzy dni.

  Polubione przez 3 ludzi

 12. Polskie ADL dało głos w sprawie „niepokojących tendencji w ukraińskiej polityce historycznej”.
  .http://www.anti-defamation.org/rdiplad/aktualnosci/oswiadczenie-reduty-dobrego-imienia-na-temat-relacji-polsko-ukrainskich-z-uwzglednieniem-niepokojacych-tendencji-w-ukrainskiej-polityce-historycznej/
  Tekst sam w sobie całkiem niezły, szkoda że tak późno. 3 lata temu może by to coś zmieniło, obecnie UE, której częścią jesteśmy, stała się niejako zakładnikiem ukraińskich „proeuropejskich”, nie chcąc by wydało się kogo faktycznie po majdanie wsparto.

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.