Wojna domowa na Ukrainie 18.05.2017r.- 812 dzień od nowego rozejmu.


 

„Sytuacja w armii wygląda źle”– powiedział w wywiadzie udzielonym gazecie „Rzeczpospolita” generał Roman Polko.

 

 

Artykuł, który ukazał się w dniu 15 maja br. nosi znamienny tytuł:

„Roman Polsko: Szef MON nie powinien kompromitować Polski”.

Poniżej obszerne cytaty w tego wywiadu:

„Sytuacja w armii wygląda źle. Nie mamy kim obsadzać struktur Eurokorpusu i NATO. To psuje nasze relacje międzynarodowe. System dowodzenia, który minister Antoni Macierewicz krytykował, w dalszym ciągu nie został naprawiony i zmieniony. Obowiązuje strategia bezpieczeństwa narodowego z 2014 r. i związane z tym dokumenty normatywne wypracowane do tamtych zagrożeń, do tamtej struktury, ale niedostosowane do nowych wyzwań i nowej struktury. Nie ma w nich chociażby Wojsk Obrony Terytorialnej.

Można odnieść wrażenie, iż MON działa bez głowy. Zwiększenie liczby żołnierzy do 200 tys., co już kilkakrotnie zapowiedział minister, nie ma sensu, jeśli nie potrafimy zrealizować prostych zakupów śmigłowców i innego wyposażenia. Do tego dochodzi niskie morale w armii, spowodowane takimi sytuacjami, jak sprawa Misiewicza, czy nazywaniem wszystkich, którzy do wojska przyszli przed 1989 rokiem, sowiecką armią. Weryfikacja żołnierzy według numeru PESEL powoduje, że z armii odchodzą dowódcy, którzy wprowadzali nas do NATO i realizowali pierwsze misje. Twierdzenie, że każdy, kto wstąpił do armii przed przełomem, jest sowieckim żołnierzem, jest równie nieuczciwe jak twierdzenie, że wszyscy, którzy po II wojnie światowej zostali w lesie, są bohaterami (…) Żołnierze powinni być oceniani indywidualnie i rozliczani ze swoich sukcesów i porażek, a nie z metryki. MON krzywdzi żołnierzy, którzy całe swoje życie oddali ojczyźnie, a ich jedyną winą jest urodzenie się w PRL. Poza tym wyraźnie widać, że nie o pryncypia tu chodzi. Jeśli nie dopuszczamy do służby wojskowych sprzed 1989 roku, to równie dobrze powinno się wyczyścić instytucje publiczne z profesorów i urzędników państwowych sprzed 1989 roku. Odebrać doktoraty, habilitacje itd. Tak dojdziemy do absurdu.

W otoczeniu ministra Macierewicza brakuje ludzi kompetentnych. MON nie tylko pozbawiony jest wizji dowodzenia, ale też nie potrafi przeprowadzić prostych reform naprawiających system dowodzenia, stworzyć odpowiedniej doktryny. Minister Macierewicz nie radzi sobie w podstawowym działaniu, ale za to patetycznie potrafi mówić o niezłomnych Żołnierzach Wyklętych. Potrafi obiecać wszystko (…) Kupno caracali przez Polskę byłoby ogromnym nieporozumieniem. Śmigłowiec bez konkretnego przeznaczenia, w takiej cenie, jakby miały złote klamki w środku. Jednak sposób zerwania negocjacji przez stronę polską był niedyplomatyczny i niedopuszczalny. Błędem były ataki pod adresem strony francuskiej, podobnie jak słowa ministra Macierewicza o sprzedaży mistrali za dolara Egiptowi. Szef MON nie powinien kompromitować Polski na arenie międzynarodowej (…) Od początku było coś nie tak z tym przetargiem. Był tak rozpisany, żeby Francuzi wygrali. Kupno caracali nie byłoby korzystne dla Polski, co nie zmienia faktu, że negocjacje powinny zostać zakończone inaczej. Wstyd, że średniej wielkości kraj europejski od tylu lat nie potrafi w normalny sposób przeprowadzić przetargu, żeby kupić to, czego wojsko potrzebuje. To skandal (…) Zachodzą wątpliwości co do uczciwości pana Berczyńskiego, który e-mailem złożył dymisję i wyparował z kraju. Pan Berczyński miał zajmować się wyjaśnianiem katastrofy smoleńskiej, a zaczął zasiadać w radach nadzorczych i zajmować się przetargami. Wygląda to tak, jakby próbował złupić państwo polskie z kilku stron. Powinien stanąć twarzą w twarz z tymi, którzy zarzucają mu oszustwo (…) Być może doszło do lobbingu. Sprawa powinna zostać wyjaśniona, bo wygląda na mało przejrzystą i zachodzi podejrzenie konfliktu interesów. Pytanie, jakie działania podjęły służby, które dopuściły pana Berczyńskiego do tajemnic państwowych”

W dalszej części wywiadu na zadane przez „Rzeczypospolitą”:

Czysejmowa komisja śledcza powinna zająć się sprawą przetargu w MON?

Generał Roman Polsko odpowiedział, że:

„Jeśli prokuratura ani inne ciała do tego powołane nic w tej sprawie nie zrobią, to tak”.

Na kolejne pytanie:

„Czy Antoni Macierewicz sprawdził się na stanowisku szefa MON?”

„Parę rzeczy zrobił dobrze. Dzięki ministrowi Macierewiczowi po 12 latach nie wyrzuca się żołnierzy za burtę. Szeregowi mają możliwość awansu. Są Wojska Obrony Terytorialnej, które są potrzebne i rozwijają się w dobrym kierunku, bo mają świetną kadrę dowódczą. Minister zapowiedział też ujednolicenie systemu dowodzenia w Wojskach Specjalnych. Również stan jednostki GROM po zmianach jest bardzo dobry. Jest w stanie realizować zdania, do których została wyznaczona, mimo rotacji, która też jest potrzebna”– wyjaśnił generał Polko.

No i ostatnie pytanie w tym wywiadzie:

„Czy dzisiaj Polska jest bezpieczniejsza?”

„Nawet minister Macierewicz nie jest w stanie tak szybko osłabić obronności Polski”- odpowiedział były dowódca GROM- generał Roman Polko.

Cóż nam więc pozostaje innego jak tylko wierzyć, że Antoni Macierewicz, pomimo swoich nieustających wysiłków, nie będzie wstanie zniszczyć zdolności obronnych naszego kraju.

 

http://www.rp.pl/Polityka/305159883-Roman-Polko-Szef-MON-nie-powinien-kompromitowac-Polski.html#ap-1.

 

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby ukraińscy żołnierze strefy ATO zwiększyli swoją wrogą aktywność zbrojną wobec ludności cywilnej w Donbasie.

I tak, w wyniku bardzo intensywnego ostrzału przy użyciu broni ciężkiej wsi Krutaja Bałka koło Jasinowatej zginęła 62-letnia Raisa Burowa oraz został ranny 34-letni Witalij Nakropow. Łącznie podczas prowadzonego tam całodniowego ostrzału spadło na Krutaju Bałku 68 pocisków moździerzowych i wystrzelonych przez czołgi. Tam też, około godziny 15:00, ukraińscy żołnierze rozpoczęli ostrzał ternu stacji uzdatniania wody dla Doniecka. Na czas tego ostrzału pracownicy stacji zostali ewakuowani w bezpieczne miejsce.

W dniu wczorajszym ostrzał celów cywilnych przez ukraińskich żołnierzy przy użyciu broni ciężkiej rozpoczął się już we wczesnych godzinach przedpołudniowych.

Tym razem na pierwszy ogień poszła miejscowość Telmanowo, którą ostrzeliwano przy użyciu ciężkiej artylerii kaliber 152 mm. Szczególnie ogień kierowano w pobliżu przepompowni wody użytkowej znajdującej się na obrzeżach Telmanowa. Łącznie spadło tam 43 pociski. Uszkodzona również została linia energetyczna zasilająca przekaźnik sygnału radiowo-telewizyjnego. Dopływ wody dla ludności oraz prądu elektrycznego udało się tam przywrócić dopiero około godziny 17:30.

Później, bo około godziny 14:00, ukraińscy żołnierze rozpoczęli ostrzał pozycji sił zbrojnych DRL w rejonie donieckie lotnisko-Spartakus. Ostrzał tam prowadzono przy użyciu ciężkiej artylerii moździerzy kaliber 120 i 82 mm oraz opancerzonych wozów bojowych.

Następni, już w godzinach wieczornych, ukraińscy żołnierze rozpoczęli ostrzał przy użyciu moździerzy kaliber 82 mm wsi Trudowski. W wyniku tego ostrzału zostały tam uszkodzone dwa domy jednorodzinne znajdujący się przy ulicy Czarnogórskiej nr. 27 i 34.

Wznowione też zostały walki w rejonie Majorska, Makijewki oraz Gwardijewki-Butowki i Zajcewa na północnych przedmieściach Gorłówki. Ostrzał i walki w tym rejonie trwały się do późnych godzin nocnych.

Łącznie, w ciągu ostatniej doby ukraińscy żołnierze, przy wykorzystaniu ciężkiej artylerii, systemów wyrzutni rakietowych oraz czołgów, moździerzy, różnego rodzaju granatników i wyrzutni pocisków przeciwpancernych, a także opancerzonych wozów bojowych i broni maszynowej ostrzeliwali 45 razy terytorium DRL, a tam 17 miejscowości i ich okolic.

W wyniku ostatnich walk i ostrzeliwania z broni ciężkiej stanowisk obronnych sił zbrojnych DRL, zginął jeden powstaniec, a dwóch zostało rannych.

 

Poza tym, w ciągu minionej doby, na ługańskim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał przy użyciu moździerzy kaliber 12omm, różnego typu granatników oraz wyrzutni pocisków przeciwpancernych, a także opancerzonych wozów bojowych i broni maszynowej, siedem razy naruszyli warunki zawieszenia broni.

W tym czasie ostrzelane zostały następujące miejscowości lub ich okolice: Kalinowo, Kalinowka, Frunze i Sokolniki. Łącznie na ostrzeliwany obszar spadło 290 pocisków.

 

Poniżej raport za ostatnią dobę dotyczący sytuacji wzdłuż linii styku w Donbasie udostępniony przez centrum prasowe sztabu ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego tzw. operację antyterrorystyczną (ATO) przeciwko rosyjskojęzycznej mniejszości etnicznej:

„Зведення прес-центру штабу АТО за день станом на 18.00 годину 17 травня 2017 року

Впродовж сьогоднішнього дня підрозділи російсько-терористичних військ не припиняли обстрілювати позиції сил АТО. З початку доби бойовики 30 разів відкривали вогонь по позиціях Збройних Сил України.

Приморський напрямок. Бойовики неодноразово обстрілювали наші опорні пункти в районі Павлополя з мінометів калібрів 120 та 82 мм, гранатометів та стрілецької зброї. По опорних пунктах біля Широкиного бандити вели вогонь з озброєння БМП, біля Чермалика та Новотроїцького – з гранатометів, неподалік Лебединського – з великокаліберних кулеметів. Північніше, в районі Красногорівки, бойовики били з 82-мм мінометів та ручних протитанкових гранатометів.

Донецький напрямок. Найнапруженішою ситуація залишається на південній околиці Авдіївки. Там противник використовував 120-мм та 82-мм міномети, а також стрілецьку зброю й великокаліберні кулемети. З такого ж озброєння бойовики рано вранці обстріляли опорні пункти сил АТО біля Верхньоторецького. Окрім того, з мінометів різних калібрів та озброєння танку проросійські бандформування вели вогонь по бійцях ЗС України, які тримають оборону неподалік Кам’янки.

Луганський напрямок. На цій ділянці лінії розмежування бойовики російсько-терористичних військ впродовж дня декілька разів вели інтенсивний вогонь по українських воїнах, котрі обороняють селище Кримське. Противник використовував міномети калібрів 120 й 82 мм, а також гранатомети різних систем.

З початку доби двоє українських воїнів зазнали поранень.

Підрозділи сил АТО повністю контролюють ситуацію у зоні відповідальності та перебувають у готовності дати противнику гідну відсіч”.

 

„Зведення прес-центру штабу АТО за минулу добу станом на 06.00 годину 18 травня 2017 року

Ситуація у зоні проведення АТО залишається складною, проте стабільною та контрольованою українськими воїнами. Російсько-терористичні війська продовжують обстрілювати позицій ЗС України.
Всього впродовж минулої доби противник 52 рази відкривав вогонь по позиціях українських захисників вздовж усієї лінії розмежування.

Приморський напрямок. Зафіксовано 21 ворожий обстріл. Найгарячішими точками цього напрямку залишаються ділянки в районі населених пунктів Широкине, Павлопіль, Красногорівка та Мар’їнка. Також під вогонь противника потрапили наші опорні пункти в районі Водяного Гнутового, Лебединського, Богданівки, Новотроїцького та Чермалика. Зокрема, із заборонених Мінськими домовленостями мінометів калібру 120 мм бойовики били по наших опорних пунктах в районі Павлополя.

Донецький напрямок. Тут найскладнішою ситуація залишається біля Авдіївки. ЇЇ передмістя та деякі наші позиції південніше бойовики обстрілювали з заборонених Мінськими домовленостями 120-мм мінометів й озброєння танку. Там же, а також в районі Кодеми, противник застосував 122-мм артилерійські системи.

Луганський напрямок. На цій ділянці фронту впродовж минулої доби зафіксовано 13 фактів застосування бойовиками зброї. Зокрема, противник вів вогонь зі 120-мм та 82-мм мінометів по наших укріпленнях поблизу Кримського. Вже ввечері бойовики застосували міномети калібру 82 мм в районі Новоолександрівки. Біля Новозванівки бандити били з автоматичних станкових гранатометів та великокаліберних кулеметів. Також з гранатометів різних систем незаконні збройні формування вели вогонь неподалік Троїцького та Лобачево.

Впродовж минулої доби 5 військовослужбовців ЗС України зазнали поранень”.

 

Na koniec tej części relacji jeszcze dwa krótkie filmy dokumentujące skutki ukraińskiego ostrzału wsi Frunze w ŁRL:

Oraz dzielnicy Gołma w Gorłówce:

 

***

Na koniec kilka zdjęć:

Dzieci, które zwyciężyły w konkursie „Donbaska technologia oczami dzieci”, w nagrodę odwiedzili wystawę w moskiewskim Muzeum Osiągnięć Gospodarczych. Pogoda była nie za bardzo, ale mimo to humor dopisywał.

 

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

 

***

 

 

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

68 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 18.05.2017r.- 812 dzień od nowego rozejmu.

 1. ZDRADA z rana jak śmietana 🙂 Ukraiński prawnik Roman Lichaczow zaskarżył do Najwyższego Sądu Administracyjnego Ukrainy decyzje „generalissimusa” Poroszenki o wprowadzeniu „blokady” rosyjskich stron internetowych na terytorium Ukrainy. W pozwie prawnik napisal m.in że jest to bezprawne i bezkarne łamanie praw obywatelskich, naruszajace konstytucję. W komentarzu napisał także że oficjalnie Ukraina dąży do Europy, a faktycznie staje się drugą Koreą Płn…
  >https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=713114412206599&id=100005241405154

  Polubione przez 6 ludzi

  • I jeszcze w temacie „blokady”, decyzję władz w Kijowie skrytykował także…Departament Stanu USA nazywajac ją naruszeniem wolności słowa, która jest „kluczowym elementem zdrowej demokracji przewidzianym w Konstytucji Ukrainy”. Zaapelowano takze do władz w Kijowie by „znaleźć sposoby, w celu ochrony własnych interesów narodowych, tak by nie naruszały one zasad konstytucyjnych”;
   http://ukrainian.voanews.com/a/state-department-criticizes-ban-on-vk-and-odnoklasniki/3855433.html
   Ps. „Głos Ameryki” padł pod naporem „ruskich szpionów”, bo o Departamencie USA już od dawna wiadomo co to za „ekspozytura” wystarczy poczytać „The New York Tines”, albo „The Washington Post”…

   Polubione przez 4 ludzi

   • Z tym łamaniem Konstytucji w Polsce byłbym ostrożny, możemy mówić jedynie o takim domniemaniu, ponieważ zgodnie z Konstytucją , o tym czy faktycznie została złamana , czy tez nie, decyduje organ konstytucyjny , jakim jest Trybunał Stanu. Dopóki nie wyda prawomocnego orzeczenia, możemy mówić o domniemaniu jej złamania.
    A ponieważ każdego uznaje się za niewinnego , dopóki wina jego nie zostanie udowodniona i stwierdzona prawomocnym wyrokiem sądu , to trudno mówić o tym , że Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej została złamana. To się nazywa domniemanie niewinności i jest podstawową zasadą demokratycznego państwa prawnego . Zasada ta jest znana i stosowana od czasów rzymskich.

    FACTA NON PRAESUMUNTUR, SED PROBANTUR

    – faktów się nie domniemywa, lecz je udowadnia

    Udowadnia przed sądem , a w tym przypadku sądem jest Trybunał Stanu, który może w przyszłości będzie miał okazję się wypowiedzieć. A wyrok ten przyjmę z należytym szacunkiem i powagą, bo sędzia jest mówiący prawem – IUDEX EST LEX LOQUENS.

    Pozdrawiam w ciepły czwartkowy wieczór.

    Polubione przez 1 osoba

     • Łączenie funkcji ministra i posła nie jest zabronione przez Konstytucję. Co do sędziów , chodzi panu o sędziów TK , bo oni są wybierani przez posłów. Innych powołuje Prezydent RP na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa. Osobiście uważam , że ws. wyboru sędziów TK , Konstytucja jest wadliwa. Moim zdaniem wybór powinien być dokonywany przez różne organy. Jest niedoskonała.
      A tak na koniec tego co napisałem w wcześniejszym poście. Osobiście uważam , że Konstytucja została złamana w sporze o TK zarówno przez PO , jak i PiS, jak również Prezesa TK i sam TK. Tylko, że fakt jej złamania może stwierdzić wyłącznie Trybunał Stanu. A ten do czasu zakończenia obecnego Sejmu się tym nie zajmie , bo większość sejmowa musiałaby się zgodzić , by sądzić swoich przedstawicieli. A to wiadomo , ze jest nierealne. Wniosek z tego jest taki, że Trybunał Stanu, jako organ jest w zasadzie martwy , co oznacza że polscy politycy są bezkarni w zakresie łamania Konstytucji. I to jest problem obecnej Konstytucji, która według jej zwolenników jest świetna, ja uważam , ze niestety nie.
      Brakuje zapisu , który pozwalałby TS inicjować samemu sprawy o złamanie Konstytucji, albo innego organu , który mógłby zainicjować taka procedurę ( z wyjątkiem Sejmu, czyli ciała całkowicie politycznego).
      Jest potrzeba zmian w naszej Ustawie Zasadniczej , ale nie oszukujmy się, obecny Sejm i polska elita polityczna ,zadba o to, by sobie krzywdy nie zrobić i w przyszłości nie nakręcić na siebie bata. I to jest problem nas wszystkich i smutny wniosek. 😦 Niestety
      Pozdrawiam serdecznie.
      Dziś ostatni mój post, jutro mam ostatni egzamin maturalny, idę spać. Jutro możemy dokończyć ta ciekawą dyskusję. 🙂 Spokojnej nocy i udanego piątku.

      Polubione przez 2 ludzi

 2. Wczoraj pod siedzibą władz Ukrainy w Kijowie. Kolejna demonstracja z cyklu „Władze pod sąd za ludobójstwo narodu ukraińskiego”. I było skakać, jak małpy w cyrku, na kijowskim majdanie?
  >https://www.youtube.com/watch?v=AR–xqmjks4
  Z kolei dzisiaj pod budynkiem ukraińskiego parlamentu zebrali się wierni Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego protestujący przeciwko przepisom wprowadzonym przez Radę Najwyższą Ukrainy, które wprowadzają możliwośc zakazu działalności tego kościoła na terytorium Ukrainy;
  http://korrespondent.net/ukraine/3852855-tserkovnye-zakony-pod-radoi-sobralys-pravoslavnye

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Ile będzie „kosztować’ Ukraińców kolejna antyrosyjska ‚blokada’, tym razem rosyjskich stron internetowych? Przedstawiciel ukraińskiego stowarzyszenia zajmujacego się rozwojem internetu na Ukrainie w wywiadzie dla ukromediów poinformował że pracę z tego powodu może stracic ok. 247.000 osób, zatrudnionych przez 6148 firm, dostawców oraz operatorów internetu (dane z 16 stycznia 2016 roku);
  http://24tv.ua/ru/internet_associacija_predupredila_skolko_tysjach_ukraincev_mogut_poterjat_rabotu_n818631

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Tymczasem w radzie miejskiej Kijowa doszło do bijatyki z ochroną po tym jak na salę wdarli sie działacze jednej z organizacji ekologicznych, którzy wsparli w ten sposób protest mieszkańców jednego z budynków mieszkalnych, domagajacych sie od władz miejskich interwencji z powodu katastrofalnej sytuacji sanitarnej w jakiej się znajduje;
  http://ukranews.com/news/497649-nedovolnye-zhytely-podralys-s-okhranoy-pytayas-prorvatsya-v-kyevsovet

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Przypomniała o sobie jedna z „legend kijowskiego Majdanu”, „kozak” Mychajło Hawryluk, który odstawił słynny ‚striptiz” na sniegu przed funkcjonariuszami ówczesnego „Berkutu”;
  >http://niezalezna.pl/uploads/foto2014/51004-595041390492051.jpg
  Tym razem Hawryluk, obecnie ukraiński parlamentarzysta, zlał w parlamencie ukraińskiego dziennikarza, który według niego za bardzo mu sie naprzykrzał…
  https://strana.ua/news/71382-deputat-gavrilyuk-porval-rubashku-na-zhurnaliste-pryamo-v-verhovnoj-rade.html

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Takie coś na Onecie.

  http://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/niektorzy-nazywaja-mnie-bandero-polakiem/ctyw74k

  Po przeczytaniu komentarzy przypomniał mi się mój pobyt w „woju” w jednostce w Trzebiatowie. Pierwszego dnia, kiedy poszedłem przejść się po mieście (byłem w SPR, więc po 16 byłem wolny,chyba że miałem jakąś służbę), zaskoczyło mnie, że nie rozumiem mowy części mieszkańców. Potem zrozumiałem. Potomkowie „Akcji Wisła”

  Polubione przez 4 ludzi

  • I znowu te bzdety o ‚ostatniej forpoczcie Europy”. BTW i co za ‚leje po bombach” za Berdiańskiem, jak przecież na wschód od niego leży jeszcze „wyzwolony” przez Kijów Mariupol, a wokół niego cała masa miejscowości leżących w tzw. szarej strefie. Kolejny artykuł z „ONETischer Beobachter” dla tubylczych półgłówków…
   Ps. Niech lepiej o tym napiszą…
   https://www.wprost.pl/historia/10055291/Polskie-obozy-w-niemieckim-podreczniku-od-historii-Podjeto-interwencje.html
   Okazuje się że w niemieckich „podręcznikach historycznych” dla tamtejszych maturzystów nie dość że wypisują ‚standardowe” bzdury o „polskich obozach [śmierci]” to jeszcze dopisali że Żydów deportowali do „polskich obozów w latach 1938-1941” (!) Okazuje się ze takie obozy jak Dachau, Buchenwald, czy Sachenhausen to były „polskie obozy’ nie wiadomo tylko dlaczego znajdujące sie na terytorium hitlerowskich Niemiec…

   Polubione przez 4 ludzi

   • „Okazuje się ze takie obozy jak Dachau, Buchenwald, czy Sachenhausen to były „polskie obozy’ nie wiadomo tylko dlaczego znajdujące sie na terytorium hitlerowskich Niemiec…”- w polskiej strefie wpływów 🙂 🙂 🙂

    A tak w ogóle Hitler też był polakiem 🙂

    Pozdrawiam.

    Polubione przez 2 ludzi

 7. Ukraiński parlament przegłosował prawo w które narzuca organom miejskich samorządów, właścicielom przedsiębiorstw oraz instytucjom edukacyjnym obowiazek pomagania wojskowym komendom uzupełnień (tzw. wojenkomatom) w wyłapywaniu uchylajacych sie od służby wojskowej. Teraz będą nie tylko zobowiązane do przekazywania informacji do „wojenkomatów’, ale także będą musiały sprawdzać jaki „delikwent” ma stosunek do służby wojskowej…
  http://korrespondent.net/ukraine/3853112-rada-obiazala-opoveschat-pryzyvnykov-na-predpryiatyiakh
  ps. Czyli tak jak było…za tzw. komuny!

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Ukraiński portal „Strana.ua” opublikował oficjalną odpowiedź jaką otrzymał od szefa ukraińskiego IPN Wiatrowycza na pytanie o eksponowanie symboliki Dywizji Waffen SS „Galizien” („Hałyczyna”). Redakcja portalu wystosowała zapytanie do ukraińskiego IPN czy symbolika ta nie narusza obowiązujacego na Ukrainie zakazu eksponowania symboli komunistycznych oraz nazistowskich. W odpowiedzi Wiatrowycz napisał że SYMBOLIKA DYWIZJI WAFFEN SS (!) NIE JEST SYMBOLIKA NARODOWO-SOCJALISTYCZNĄ (czyli NAZISTOWSKĄ) (!!) I JAKO TAKA NIE PODLEGA ZAKAZOWI O EKSPONOWANIU TEJŻE SYMBOLIKI.
  Portal przypomniał że pod koniec kwietnia tego roku dyrektor Ukraińskiego Komitetu Żydowskiego Eduard Dolinski poprosił prokuraturę we Lwowie o zajęcie się sprawą obchodów 74-lecia powstania Dywizji Waffen SS „Galizien”, przypominając że była ona częścią SS, organizacji uznanej za zbrodniczą przez Międzynarodowy Trybunał w Norymberdze;
  https://strana.ua/news/71386-simvolika-divizii-ss-galichina-ne-yavlyaetsya-nacistskoj-vyatrovich.html

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Parę „njusów” z ukraińskiej branży lotniczej, na lotnisku w Zaporożu samolt odlatujacy do Kijowa, podczas kołowania do startu wjechał na niezastygły beton na pasie startowym i doznał poważnych uszkodzeń podwozia. Jak się okazało na pasie startowym prowadzony był remont, ale firma która go przeprowadzała poinformowała 10 maja że jest juz gotowy do uzycia;
  http://www.flyuia.com/rus/about/ukraine-international-airlines/press-office/news/news.html?news=3427&category=2
  Z kolei Komisja Europejska zaktualizowała wykaz linii lotniczych które podlegają zakazowi lotów do Unii Europejskiej ze względu na nieprzestrzeganie w nich zasad bezpieczeństwa, dodajac do niego ukraińskie linie lotnicze „Urga”;
  https://strana.ua/news/71421-ukrainskoj-aviakompanii-zapretili-polety-v-strany-es.html

  Polubione przez 1 osoba

 10. Wołodymyr Pawliw, ukraiński dziennikarz i publicysta pochodzący z zachodniej Ukrainy, wziął udział w konferencji pt. „Ukraina: Z Polską czy z Banderą”, która odbyła się 10. maja br. na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pawliw przedstawił podczas niej pesymistyczną prognozę rozwoju sytuacji na Ukrainie.
  Według dziennikarza już niedługo nacjonaliści ukraińscy rozpoczną walkę o władzę na Ukrainie.
  https://kresy.pl/wydarzenia/ukrainski-intelektualista-ukraina-pojdzie-z-bandera-a-nie-z-polska-video/

  Polubione przez 1 osoba

 11. Kolejny apel do władz o zmianę swojej chorej polityki wschodniej.
  Poniżej cytat z apelu:

  „Ze zła nie wynika nigdy dobro. Jedynie rozpoznając i odrzucając zło można zbudować coś dobrego. Jeśli Ukraińcy będą budowali własną tożsamość na fałszu, jeśli ich bohaterami będą mordercy – nigdy nie uda się im stworzyć silnego, suwerennego państwa, bezpiecznego domu dla nich samych”
  https://www.pch24.pl/wazny-apel-do-polskich-wladz-w-sprawie-relacji-z-ukraina–zanim-bedzie-za-pozno,51653,i.html

  Polubione przez 2 ludzi

 12. W internecie pojawiły się zdjęcia pojazdu-wyrzutni nowego ukraińskiego systemu rakietowego Grom-2 o zasięgu planowanym na 450 km. Pierwsze próbne strzelania zaplanowano na jesień bieżącego roku. Grom-2 ma trafić na eksport, a w ukraińskiej armii zastąpić postsowieckie zestawy OTR-21 Toczka-U.
  Pojazd jest w fazie testów pierwsze strzelanie ma odbyć się w II połowie 2017 roku.
  http://www.defence24.pl/597427,ukraina-wyrzutnia-grom-2-gotowa-do-testow

  Polubione przez 1 osoba

 13. W zwiazku z „blokadą” rosyjskich stron internetowych zablokowano równiez bardzo popularna na Ukrainie aplikację ‚Yandex.Navigator”, która pomagała kierowcom wytyczyć optymalne trasy dojazdowe. Teraz, jak informują ukromedia, m.in w Kijowie na ulicach potworzyły sie korki, a predkośc samochodów w centrum miasta spadła do 7-10 km/h…
  https://strana.ua/news/71485-bez-yandeks-navigatora-kiev-skovyvayut-vechernie-probki.html

  Polubione przez 1 osoba

Możliwość komentowania jest wyłączona.