Wojna domowa na Ukrainie 19.05.2017r.- 813 dzień od nowego rozejmu.


 

Sprawa byłego przewodniczącego podkomisji smoleńskie i jednocześnie „eksperta” od przetargu na francuskie helikoptery Caracal, dr Wacława Berczyńskiego wraca jak bumerang.

 

 

Otóż we wczorajszej rozmowie z dziennikarzami „Super Ekspresu” („SE”), przebywający obecnie w USA, Wacław Berczyński, po raz kolejny przyznał się do tego, że to on osobiście „wykończył Caracale”, z tym, że tym razem podał również swoją motywację tego kontrowersyjnego postępku.

A więc, dziennikarze „SE” dowiedzieli się od Berczyńskiego, że jest on w tej sprawie gotowy złożyć zeznania przed polską prokuraturą oraz potwierdził, że miał wgląd w dokumenty przetargowe:

„Nie uciekałem z Polski, jestem w stanie wytłumaczyć wszystko w prokuraturze, nie zrobiłem niczego niezgodnego z prawem (…) Jak trzeba, to pojadę i na pewno udzielę wszelkich wyjaśnień. Miałem do wglądu dokumenty, w których były zapytania ofertowe. Wszystkie miały najniższą klauzulę tajności”.

Przyznał również, że:

„Jeszcze zanim PiS doszedł w Polsce do władzy, mówiłem, że to był przekręt na co najmniej miliard dolarów i od tego czasu zawsze to twierdziłem (…) To była próba kradzieży z Polski miliarda albo więcej dolarów. To był duży, a może największy przekręt w historii Polski. Być może wrócę kiedyś do Polski, by pomóc odbudować nasz przemysł lotniczy „.

Jeśli zaś chodzi o podejrzenie wobec jego osoby, że w sprawie Caracali działał na zlecenie amerykańskiej firmy Boening, wyjaśnił, że:

„Nie pracuję dla Boeinga 10 lat. Nie mam z nimi nic wspólnego. Kredyt hipoteczny z Boeing Credit Union wziąłem, bo proponowali niższy procent. Już go spłaciłem, zresztą nie trzeba być ich pracownikiem, by go zaciągnąć”.

 

Nieruchomości Wacława Berczyńskiego, które jakoby zakupił z kredytów udzielonych mu przez firmę Boeing:

     1.  dom w Springfield koło Filadelfii wart około 2 mln zł,

     2.   trzy kamienice w centrum Filadelfii wyceniane na 4,8 mln zł,

     3.    dwa apartamenty w Cape May w New Jersey warte 2,8 mln zł,

     4.    dom w Cape May w New Jersey wyceniany na 2 mln zł,

     5.    dom w Richmond w Kalifornii kupił w 2016 roku za prawie 3,3 mln zł.

To się nazywa wyjątkowy fart. Czyli, że mamy już dwóch polskich szczęśliwców: jednego z Ameryki, a drugiego z Gdańska, z tą tylko różnicę, że ten gdański miał szczęście w TOTO-LOTKA 🙂

Dzień przed rozmową dziennikarzy „SE” z Berczyńskim, posłowie PO złożyli kolejny wniosek do szefa MON Antoniego Macierewicza o kontrolę poselską w resorcie obrony narodowej- o czym poinformował Cezary Tomczak:

„Chcemy uzyskać dostęp do kolejnych dokumentów, szczególnie interesuje nas kontekst wizyty we Francji pana ministra Macierewicza razem z panem Wacławem Berczyńskim. Interesuje nas kwestia obiegu dokumentów niejawnych, interesuje nas także kwestia sprawdzenia przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego i inne polskie służby pana Berczyńskiego”.

W odpowiedzi na to przystąpiła do kontrataku PiS, której poseł- Dominik Tarczyński miał złożyć do prokuratury doniesienie w sprawie działań posła PO Marcina Kierwińskiego, który jakoby „pracował dla Airbusa, a dziś lobbuje za Caracalami”.

A swoją drogą warto zwrócić uwagę na fakt nadmiernej aktywności posła PiS Dominika Tarczyńskiego w mediach społecznościowych. Czy on poza tym wykonuje jeszcze jakąś pracę i oczywiście właściwie swoje obowiązki poselskie?

No, ale pomijając ten mało istotny fakt, dodam, że poza doniesieniem do prokuratury na swojego parlamentarnego kolegę z partii opozycyjnej Tarczyński zażądał w środę (17 maja br.) odpowiedzi na następujące pytanie:

„Czy jego zainteresowanie przetargiem na śmigłowce wynika z faktu, że pracował dla firmy Airbus i czy utrzymuje kontakty z pracownikami tej spółki?”

Poseł Tarczyński twierdzi, że  Marcin Kierwiński w latach 201-2017 był kierownikiem działu zakupu w spółce Airbus.

Na te insynuacje poseł PO odpowiedział, że:

„Bardzo dobrze, że pan Tarczyński zawiadamia (prokuraturę- dopisek mój), ja nie mam tutaj żadnego problemu. Jeżeli pan tarczyński chce budować jakąś analogię, to przypominam, że ja nie przeglądałem dokumentacji, nie pracowałem w MON-ie, nie mam żadnych związków ze swoim poprzednim pracodawcą”

Jednocześnie, jak podkreślił poseł PO, działania PiS w odniesieniu do jego osoby, to „typowo bolszewicka” metoda insynuacji, którą od  lat stosuje PiS.

Jak widać z tego, gdzie się nie spojrzeć wokół, to zawsze bolszewizm, u przedstawicieli polskich elit politycznych, wyłazi jak słoma z butów.

I to jest rzeczywisty problem. Reszta to pryszcz.

 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Dominik_Tarczy%C5%84ski,

https://pl.wikipedia.org/wiki/Marcin_Kierwi%C5%84ski.

 

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Sytuacja w ciągu ostatniej doby wzdłuż linii styku w Donbasie nie uległa zmianie i była podobna do tej z dnia poprzedniego.

I tak, przez cały dzień, z różną intensywnością, toczyły się walki w rejonie Gorłówki, które od późnego wieczora przybrały na sile. Do ostrzału pozycji obronnych sił powstańczych ukraińscy żołnierze wykorzystywali tam, poza bronią maszynową, również moździerzy.

Również wieczorem, od około 18:30, ukraińscy żołnierze rozpoczęli ostrzał pozycji sił zbrojnych DRL na linii donieckie lotnisko-Spartakus-strefa przemysłowa miejscowości Jasinowata.  Przedmieścia Jasinowatej były ostrzeliwane przy użyciu ciężkiej artylerii.

Po godzinie 20:00 walki w tym rejonie przybrały na sile rozszerzając się o przedmieścia Awdiejewki. Tam ukraińscy żołnierze prowadzili ostrzał przy użyciu pojazdów opancerzonych, moździerzy, artylerii i broni maszynowej.

Około 21:00, na linii frontu w rejonie obwodu nowoazowskiego, na południowym odcinku frontu donieckiego, także strona ukraińska przeprowadziła dość intensywny ostrzał znajdujących się tam pozycji obronnych sił zbrojnych DRL. Ostrzał prowadzony był przy użyciu ciężkiej artylerii, moździerzy, pojazdów opancerzonych i broni ręcznej. W wyniku tego ostrzału w rejonie miejscowości Komiternowo została ranna w ręce kobieta oraz uszkodzonych zostało tam osiem domów, w tym trzy zostały bezpośrednio trafione pociskami moździerzowymi.

Ostrzał tam trwał około godziny. Natomiast, w tym samym mniej więcej czasie,  w rejonie północnych przedmieść Gorłówki (okolice Zajcewa) ukraiński ostrzał przy użyciu czołgów, moździerzy oraz opancerzonych wozów bojowych przybrał na sile.

Łącznie, w ciągu minionej doby, ukraińscy żołnierze, przy użyciu przy użyciu ciężkiej artylerii, czołgów, moździerzy oraz opancerzonych wozów bojowych, a także granatników i broni maszynowej, 36 razy naruszyli warunki zawieszenia broni. W tym czasie ostrzelanych zostało 11 miejscowości, i ich okolic, znajdujących się an terytorium DRL.

W tym samym mniej więcej czasie rozpoczęły się też walki na ługańskim odcinku frontu, w rejonie wsi Kalinowo.

W odniesieniu do tego odcinka frontu, w ciągu ostatniej doby było stosunkowo spokojnie i tylko dwa razy ukraińscy żołnierze naruszyli warunki zawieszenia broni.

I tak, przy użyciu moździerzy kaliber 120 mm, wyrzutni pocisków przeciwpancernych oraz automatycznych wyrzutni granatów i broni maszynowej, strona ukraińska ostrzeliwała wsie Kalinowkę i Kalinowo oraz ich okolice.

 

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę udostępniony przez centrum prasowe sztabu ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego tzw. operację antyterrorystyczną (ATO) w Donbasie przeciwko zamieszkującej tam mniejszości rosyjskojęzycznej:

„Зведення прес-центру штабу АТО за день станом на 18.00 годину 18 травня 2017 року

Впродовж сьогоднішнього дня обстріли позицій сил АТО з боку російсько-терористичних військ продовжились, але їхня інтенсивність відносно зменшилась. З початку доби, станом на цей час, бойовики 11 разів відкривали вогонь по позиціях Збройних Сил України.

Приморський напрямок. Тут зафіксовано найбільше фактів застосування незаконними збройними формуваннями зброї проти українських захисників. Зранку вони вели вогонь зі стрілецької зброї та великокаліберних кулеметів по укріплення ЗС України в районі Широкиного, Гнутового, Водяного. По наших позиціях біля Мар’їнки противник здійснив обстріл з 82-мм мінометів. Неподалік Новотроїцького українських воїнів обстрілював ворожий снайпер. А по воїнах сил АТО, котрі обороняють Красногорівку, бойовики стріляли з мінометів калібру 120 та 82 мм, озброєння БМП й зенітної установки.

Донецький напрямок. Обстрілявши зранку з БМП та великокаліберних кулеметів один з наших опорних пунктів біля Луганського, що на Світлодарській дузі, бандформування дещо знизили свою вогневу активність. Вдень вони лише один раз застосовували зброю проти підрозділів сил АТО. Це відбулось в районі селища Зайцеве. Противник використовував гранатомети різних систем та великокаліберні кулемети.

Луганський напрямок. На цій ділянці лінії розмежування бойовики російсько-терористичних військ впродовж дня лише один раз порушили „тишу”. Один з наших опорних пунктів в районі Кримського противник обстріляв з автоматичних станкових гранатометів.

Підрозділи сил АТО повністю контролюють ситуацію у зоні відповідальності та перебувають у готовності дати противнику гідну відсіч”.

 

„Зведення прес-центру штабу АТО за минулу добу станом на 06.00 годину 19 травня 2017 року

Ситуація у зоні проведення АТО залишається напруженою. Російсько-терористичні війська продовжують обстрілювати позицій ЗС України. Кількість ворожих збройних провокацій зросла з настанням сутінок. Всього, впродовж минулої доби противник 40 разів відкривав вогонь по позиціях українських захисників вздовж усієї лінії розмежування.

Приморський напрямок. Зафіксовано близько 25 ворожих обстрілів. Зокрема, по укріпленнях сил АТО в районі Широкиного, Водяного, Талаківки, Лебединського та Бердянського бойовики неодноразово били з мінометів калібру 120 мм. Захисників Широкиного також було обстріляно з ворожих артилерійських систем калібру 122 мм. З більш легкого озброєння противник здійснював обстріли наших опорних пунктів неподалік Богданівки, Чермалика та Павлополя.

Донецький напрямок. Тут найскладнішою ситуація залишається у південному передмісті Авдіївки. Ввечері противник обстрілював українських воїнів на цій ділянці фронту з 122-мм артилерійських систем, мінометів калібру 120 та 82 мм, гранатометів та кулеметів. Також з 82-мм мінометів бойовики били по наших позиціях поблизу Кам’янки. Неподалік Невельського вони вели вогонь з великокаліберних кулеметів. А в районі Зайцевого бандформування декілька разів били по наших позиціях з гранатометів різних систем та озброєння БМП.

Луганський напрямок. На цій ділянці фронту впродовж минулої доби зафіксовано 5 фактів застосування бойовиками зброї. Зокрема, ввечері незаконні збройні формування обстрілювали українських воїнів біля Троїцького з 82-мм мінометів та гранатометів. А в районі Малинового, Новозванівки та Новолоксандрівки били з гранатометів та стрілецької зброї.

Минулої доби противник знову обстріляв житлові райони українських міст. Обстрілявши з мінометів вчора зранку Красногорівку, ворог на цьому не спинився. Вже ввечері проросійські бандформування здійснили обстріл житлового сектору на східній околиці населеного пункту Бердянське, застосувавши заборонені Мінськими домовленостями міномети калібру 120 мм. Внаслідок влучання снарядів повністю зруйновані два житлові будинки по вулиці Морській, ще декілька будівель зазнали серйозних ушкоджень. На щастя, ніхто з мирних мешканців не постраждав.

Впродовж минулої доби 3 військовослужбовців ЗС України зазнали поранень”.

 

Na koniec tego wątku krótki film dokumentujący skutki wczorajszego ostrzelania przez ukraińskich żołnierzy dzielnicy Gołma w Gorłówce:

I z okolic pomnika Kniazia Igora przy drodze z Ługańska do Stanicy Ługańskiej:

 

***

 

 

Na koniec kilka zdjęć:

W międzynarodowym Dniu Muzeów, w Donieckim Narodowym Muzeum pokazano portret wielkiej księżnej Marii Romanowej (http://funeral-spb.ru/necropols/ppk/mariamih/).

 

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

 

 

***

 

 

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

85 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 19.05.2017r.- 813 dzień od nowego rozejmu.

 1. Ukraina…trzeci świat. Czyli ukraińscy lekarze o tym jak na „ukraińskiej prowincji” stosuje się w „leczeniu” dzieci „tradycyjne metdoy”, polegajace m.in na „wypalaniu choroby” za pomocą oleju (!) lub smarowania krowim łajnem (!!) W linku znajduje sie link do reportażu o niespełna 2-letnim dziecku które było ‚leczone” takimi ‚sposobami”, co w konsekwencji doprowadziło do jego śmierci…
  https://tsn.ua/ukrayina/oliya-secha-ta-korov-yachi-kizyaki-mediki-rozpovili-chim-ukrayinci-dodumuyutsya-likuvati-opiki-svoyih-ditey-931773.html

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Jak zwykle dziękuję za kolejną relację.

  Rosyjska piosenkarka na donieckim lotnisku wykonała kilka utworów specjalnie dla batalionu „Sparta”. Przez moment widać nowego dowódcę.

  Czy ktoś orientuje się kto został dowódcą „Somalii” ?

  Polubione przez 2 ludzi

 3. Prezydent Mołdawii Igor Dodon grzecznie, acz stanowczo podziękował UE za wspieranie jego kraju „pomoca finansową’ i odmówił jej dalszego przyjmowania ze względu na to że jest ona przeznaczona faktycznie na utrzymywanie stronnictwa prounijnego w Mołdawii. Według Dodona „Mołdawia otrzymuje duże wsparcie od naszych międzynarodowych partnerów i jestem wdzięczny za to, ale bardzo często było to wsparcie geopolityczne, nie przeznaczone dla poprawy jakości życia obywateli Mołdawii, a dla utrzymania licznych skorumpowanych, rządów oligarchicznych”;
  http://korrespondent.net/world/3853195-dodon-otkazalsia-ot-fynansovoi-pomoschy-evrosouiza
  ps. Onegdaj w Kijowie śmiano się że „okrążyli” rosyjskie Naddniestrze, jak widać kto się śmieje pierwszy ten sie śmieje ostatni…

  Polubione przez 4 ludzi

  • Złapał chachł tatarzyna, a tatarzyn za łeb trzyma 🙂 🙂 🙂

   Proszę zwrócić uwagę na ten oczywisty fakt, że nasz kraj również jest „otoczony” przez obwód kaliningradzki. I to tak bardzo, że aż zmuszeni byliśmy błagać o pomoc swych amerykańskich sojuszników.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 3 ludzi

  • Nic nowego nie odkrył, fakt znany od starożytnosci, choćby z Egiptu. O znacznej części rządzących nim faraonów brak nam wiedzy, nie tylko z powodu zaginięcia źródeł dotyczących ich rządów, a po prostu dlatego ze często ich następcy „wymłotkowywali” (dosłownie) wszelkie o nich informacje, a nawet niszczyli mumie zmarłych władców. Podobnie rzecz sie miała z władcami Imperium Rzymskiego. Podsumowując, słynne „retuszowanie” zdjęć za Stalina (najsłynniejszy „retusz” to jego zdjęcie z Jeżowem) ma długą i „chwalebną” tradycję w dziejach ludzkości…
   Ps. Podobnie zresztą jak „masowe” deportacje ludnosci, pierwsze (czyli historycznie potwierdzone) miały miejsce w czasach imperiów nowoasyryjskiego oraz nowobabilońskiego, czyli w I tysiącleciu przed naszą erą…

   Polubione przez 4 ludzi

 4. Przypomniała o sobie „niezwycięzona flota kijowska”. Jej ‚duma”, czyli okret flagowy (fregata) „Hetman Sahajdaczny” uległ awarii silników tuż po zakończonym remoncie, który kosztował budżet Ukrainy 14,5 mln hrywien. Wojskowa prokuratura prowadząca dochodzenie wtej sprawie odgraża się ze wykonawcy „remontu” grozi kara finansowa w wysokosci w wysokości 668 000 hrywien;
  http://korrespondent.net/ukraine/3853197-hpu-frehat-sahaidachnyi-slomalsia-posle-remonta

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Pożalił się ukraiński dziennikarz Mychajło Makaruk, z czołowej prokijowskiej propagandowej ‚gadzinówki’, czyli portalu „InforNapalm” według którego mieszkańcy „okupowanego” Krymu moga bez przeszkód oglądać ukraińską telewizję oraz czytać ukraińską prasę, no jest jeden problem. Nikomu po prostu nie chce sie tego robić, bo mieszkańcy Krymu są „leniwi’…
  http://www.politnavigator.net/v-kieve-priznali-chto-krymchane-mogut-smotret-ukrainskie-kanaly-no-ne-khotyat.html

  Polubione przez 3 ludzi

 6. OT z Zachodu, szwedzka prokuratura umorzyła dochodzenie w sprawie popełnienia gwałtu przez założyciela portalu „WikiLeaks” Juliana Assange’a (dlatego właśnie ukrył sie on na terytorium Ambasady Ekwadoru w Londynie), a pomimo tego brytyjska policja zapowiada ze i tak go aresztuje jak tylko opuści teren Ambasady (!) Dodatkowo brytyjski wymiar sprawiedliwości odmawia odpowiedzi mediom, na pytanie jakie zarzuty przedstawia wobec Assange’a i czy jest to na przykład wniosek o ekstradycję ze strony USA, za ujawnienie ich tajemnic państwowych;
  http://www.reuters.com/article/us-ecuador-sweden-assange-idUSKCN18F0TC

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Zdrada, wicepremier d/s integracji euroatlantyckiej Ukrainy Iwanna Kłympusz-Cincadze stwierdził ze na chwilę obecną Ukraina nie jest gotowa do członkostwa w NATO. Dodała ze priorytetem, dla władz w Kijowie, powinno sie stać osiągnięcie „standardów NATO”;
  http://korrespondent.net/ukraine/3853407-ukrayna-ne-hotova-vstupyt-v-nato-vytse-premer
  Ps. Ktoś tu wypisywał pierdoły o „80.000 doborowych żołnierzach ukraińskich na Donbasie, wyszkolonych wg standardów NATO” (!), radziłbym mu powiadomić o tym wicepremier Ukrainy, BO ONA NAJWIDOCZNIEJ O TYM NIC NIE WIE…

  Polubione przez 3 ludzi

 8. OT międzynarodowe, pogłębia sie „zdrada’ Prezydenta Filipin Rodrigo Duterte, który coraz bardziej zacieśnia przyjacielskie stosunki nie tylko z Chinami, ale także z Rosją. W dniach 22 – 26 maja Prezydent Filipin ma pojawić się z oficjalna wizytą w Moskwie, gdzie ma spotkać się m.in z Prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Duterte ma rozmawiać o zacieśnieniu współpracy handlowej, a także o rozpoczęciu współpracy obronnej;
  http://news.abs-cbn.com/%20News%20/%2005/19/17%20/%20duterte-to-fly-by-Rosja-do-g%C3%B3ry-wizyta
  Dla przypomnienia, od początku XX wieku, czyli od „wyzwolenia”, a faktycznie odbiciu Filipin z rąk kolonialnej Hiszpanii, były one faktyczna „półkolonią’ oraz „protektoratem” USA, dlatego tez chyba wiadomo przed kim zamierzają się bronić wspólnie z Chinami oraz Rosją…

  Polubione przez 2 ludzi

 9. „Głos, w sprawie blokady rosyjskich stron na Ukrainie „dała” UE poprzez swoje oficjalne przedstawicielstwo w tym kraju. Według wydanego przez nie komunikatu UE rozumie zagrozenie dla bezpieczeństwa Ukrainy, ale jednocześnie zwraca uwagę by te działania nie naruszały wolności słowa. Jednocześnie Bruksela oczekuje do tej pory od Kijowa wyjaśnień w tej sprawie;
  http://www.eurointegration.com.ua/rus/news/2017/05/19/7065927/
  ps. Ciekawe czy gdyby zablokowany został jakiś portal tzw. LGBT też by byli tacy cierpliwi w Brukseli…

  Polubione przez 3 ludzi

 10. Przypomniał o sobie doradca szefa MSW Ukrainy, „weteran ATO” i były szef departamentu ukraińskiej policji d/s walki z narkotykami (a wszystko to ze zdiagnozowana schizofrenią paranoidalną) Ilja Kiwa, który oskarżył mniejszośc węgierską na ukraińskim Zakarpaciu, ze wspólnie z doradcą Prezydenta Rosji Surkowem „knuje” by doprowadzić do rozpadu Ukrainy;
  http://fakty.ictv.ua/ru/ukraine/20170519-ugorska-gromada-zakarpattya-prodovzhuye-plan-surkova-z-rozdilennya-ukrayiny-kiva/

  Polubione przez 2 ludzi

 11. Trwał czwarty rok „wojny z rosyjską inwazją”. Ukromedia odkryły ze syn jednego z sędziów kandydatów na stanowisko sędziego ukraińskiego Sądu Najwyższego nie dośc ze studiuje w Moskiewskim Państwowym Instytucie Stosunków Międzynarodowych, to jeszcze za pieniadze z ukraińskiego budżetu oraz z rekomendacji MSZ Ukrainy 🙂
  https://www.obozrevatel.com/crime/32590-syina-perspektivnogo-ukrainskogo-sudi-pojmali-na-svyazi-s-moskvoj.htm

  Polubione przez 1 osoba

 12. Przemowa deputowanej Rady Najwyższej Ukrainy Anny Romanowej podczas której przypomniała że na Ukraina postępuje proces DEPOPULACJI. Według danych z ONZ przez nią przytoczonych Ukrainy wiedzie prym na świecie, wraz z RPA oraz Lesoto, w śmiertelności obywateli. Skraca się długość życia przeciętnego Ukraińca, u mezczyzn ma wynosić obecnie 64 lata, u kobiet 75 lat. Dlatego też skrytykowała zapowiedzi premiera że Ukraińcy na emeryturze będa zyli jeszcze co najmniej 18 lat. Przypomniała takze o prognozach ONZ które mówią ze populacja Ukrainy może ostatecznie zmniejszyć sie do 30 milionów obywateli;
  http://www.politnavigator.net/ubyl-naseleniya-ukrainy-prevzoshla-samye-mrachnye-prognozy-oon.html
  Ps. ‚Problem” z Ukrainą rozwiąże się sam, kto nie zdoła uciec na Donbas, do Rosji lub do Polski po prostu umrze…

  Polubione przez 2 ludzi

 13. Skandal w obwodzie chersońskim , gdzie tuż przy granicy z „okupowanym” Krymem skradziono około 4 kilometrów przewodów elektrycznych (o wadze prawie tony!) o wartosci ponad 700.000 hrywien. Jak zauważają ukromedia, kradzieży dokonano w ‚zamknietej strefie wojskowej” specjalnie ufortyfikowanej (m.in przez pola minowe, rowy przeciwczołgowe itp) oraz szczególnie chronionej przez armię ukraińską oraz ukraińskie służby (!)
  http://www.vizit.ks.ua/proisshestviya-kriminal/na-granice-s-krymom-propali-4-km-elektricheskix-provodov/
  Wygląda na to ze „heroje” z „niezwyciężonej armii kijowskiej’ dorobili sobie do żołdu…

  Polubione przez 1 osoba

 14. Szykują się niezłe problemy dla ukraińskich kolei, w szczególności dla przewozów towarowych. Po tym jak władze w Kijowie obłozyły antyrosyjskimi sankcjami działająca na Ukrainie firmę „Federalna Kompania Towarowa” (jako „filię’ rosyjskich kolei państwowych) dyrekcja firmy zapowiedziała ze w przeciągu dwóch najbliższych tygodni zakończy dziłalnośc na jej terytorium. Wiąże sie to między innymi z tym ze firma wycofa z Ukrainy należacych do niej 6.000 wagonów towarowych;
  https://strana.ua/news/71660-popavshaya-pod-sankcii-rossijskaya-zh-d-kompaniya-vyvezet-vse-svoi-vagony-iz-ukrainy.html

  Polubione przez 2 ludzi

 15. ” z czołowej prokijowskiej propagandowej ‚gadzinówki’, czyli portalu „InforNapalm” „..

  Zajrzałem do tego czegoś…..
  wybaczcie, ale nie mogłem się powstrzymać. hahahaha
  A to tylko jeden z serii „odmiennych stanów świadomości”

  Taki „nius”

  „Dzięki udanemu zrzutowi przerwano blokadę informacyjną oraz pokazano mieszkańcom Donbasu, że Ukraina o nich nie zapomniała i nadal walczy o ich wyzwolenie z pod rosyjskiej okupacji. Ulotki w przystępnej formie poinformowały mieszkańców Donbasu o tym, że władza okupacyjna planuje likwidację miejsc pracy oraz zamknięcie szeregu kopalń.”

  .https://informnapalm.org/pl/zwiad-lotniczy-zrzucil-tysiace-ulotek-nad-okupowana-gorlowka/

  Idziemy dalej … Armagedon czeka górników

  „Ponad 30 000 osób zostanie zwolnionych. A propos, w momencie pisania tej analizy zadłużenie wobec górników w „DRL” wynosiło 2 miliardy rubli. (Kiedy ostatnio interesowaliśmy się tym zagadnieniem, górnicy otrzymali część pensji za maj we wrześniu).

  Towarzysze górnicy, spróbujcie w „DRL” wstać z kolan i popukać kaskami o asfalt. Pewnie będzie to trudne do wykonania będąc na celowniku karabinów „traktorzystów z Buriacji””

  .https://informnapalm.org/pl/ocena-stanu-przemyslu-weglowego-okupowanych-terytoriach-donbasu/

  a w ulotkach cuda wianki 🙂
  -regularne pensje
  -socjalne pakiety
  -dotacje
  -możliwość protestu
  -swoboda zrzeszania się w związkach zawodowych

  no cud malina
  .https://informnapalm.org/wp-content/uploads/2016/11/list-1.png
  .https://informnapalm.org/wp-content/uploads/2016/11/Shahtynew4.png

  A jak to w realu?
  Nawet polskojęzyczne media odnotowały ten raj na ziemi….ale zaraz… to chyba z drugiej strony krainy na U

  .http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/gornicy-na-ukrainie-zablokowali-trase-do,251,0,2131707.html

  Polubione przez 3 ludzi

  • Z tego co i wiadomo, zaległości płacowe dla górników w DNR były, z akcentem na były. W jednej z relacji szefa wszystkich szefów było, że władze republik poinformowały, ze zaległe pensje zostały wypłacone górnikom ( nie wiem jak z dodatkami i trzynastkami).
   Ogólnie pomimo wojny sytuacja na Donbasie stabilizuje się , nadal jest gorzej niż przed wojna , ale identyczna sytuacja jest i po „drugiej stronie”. Władze republik chwalą się nowymi otwartymi zakładami, które przyczyniają się do wzrostu gospodarczego, ale to tylko po części prawda.
   To FR pod wieloma względami utrzymuje Donbas. Dostarcza nie tylko pomoc humanitarną ,ale również dostarcza ZA DARMO: gaz, prąd. Opłaty za media dzięki temu w republikach są bardzo niskie (przekłada się na jakość życia). Ponadto dzięki interwencji władz w Moskwie udało się stworzyć kanały zaopatrzenia w tanią żywność ( żywność była droższa niż na Ukrainie).
   Kolejnym sukcesem była zmiana „waluty państwowej” w republikach. Pensje emerytury wypłacane są w … rublach. Rubel umacnia się wobec hrywny a to sprawia ,że siła nabywcza mieszkańców republik zwiększa się. Najważniejsze dla istnienia republik jest możliwość sprzedaży towarów za granice, obecnie po nawiązaniu współpracy z Osetią, jest to jak najbardziej realne.

   Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.