Wojna domowa na Ukrainie 21.05.2017r.- 815 dzień od nowego rozejmu.


 

W podzięce za zniesienie wreszcie dla Ukraińców wiz do UE, w dniu wczorajszym ukraiński prezydent Petro Poroszenko udał się do Meseburga aby tam  złożyć wobec niemieckiej kanclerz- Angeli Merkel, hołd lenny.

 

 

Podczas tego spotkania poruszane były różne sprawy, w śród nich także kwestia kontynuowania wysiłków w sprawie wdrażania porozumień pokojowych podpisanych w lutym 2015 roku w Mińsku oraz sprawa pozorowania wprowadzania przez władze w Kijowie zalecanych przez MFW reform wewnętrznych, które wg. Merkel, utknęły w połowie drogi.

Poza tym Angela Merkel zapewniła ukraińskiego przywódcę, że może on nadal liczyć na niemieckie wsparcie w kwestii rozwiązania problemu konfliktu na wschodzie Ukrainy.

Jednak, jak zwróciła uwagę:

„Niestety możemy zaobserwować, że po pewnym uspokojeniu sytuacji w okresie wielkanocnym, teraz znowu jest coraz więcej przypadków łamania zawieszenia broni”.

Dodała przy tym, że spokój na wschodzie Ukrainy jest warunkiem wstępnym dla dalszego postępu politycznego. Merkel zaznaczyła przy tym, że los ludzi dotkniętych kryzysem na wschodzie Ukrainy pozostaje niezwykle trudny.

W odniesieniu do spotkań na szczycie w formacie normandzkim, niemiecka kanclerz zapowiedziała, że będzie chciała doprowadzić do szybkiego wznowienia rozmów na temat Ukrainy w tak zwanym formacie normandzkim, czyli z udziałem przywódców Francji, Rosji, Niemiec i Ukrainy. Dodam, że podczas niedawnej wizyty w Berlinie nowy prezydent Francji Emmanuel Macron zapewnił Merkel, że również jest gotowy do kontynuowania negocjacji w tym formacie.

Natomiast ukraiński prezydent Petro Poroszenko podkreślił, że tak zwane porozumienia z Mińska pozostają dla niego nieodzowne. Jak stwierdził, nie ma obecnie alternatywy dla Mińska.

Podczas rozmów Poroszenko położył nacisk na to, aby z terenu Ukrainy wycofane zostało ciężkie uzbrojenie. Jak dodał, chodzi tu o suwerenność i integralność jego kraju. Jednocześnie wyraził wdzięczność za wsparcie wykazane przez kraje Unii Europejskiej w procesie zbliżenia Ukrainy ze Wspólnotą. Petro Poroszenko był szczerze wzruszony faktem, że obywatele Ukrainy już niedługo będą mogli podróżować do Unii bez wiz:

„To historyczna decyzja dla Ukrainy”– ocenił ukraiński prezydent.

Spotkanie przywódców Niemiec i Ukrainy w Mesebergu jest wyraźnym sygnałem, że Niemcy pozostają przyjaznym partnerem Ukrainy.

Mimo to w czasie rozmów pojawiła się jednak także krytyka pod adresem Kijowa. Na przykład niemieckie władze nie s a zadowolone z tego, jak Ukraina zachowuje się w konflikcie z Rosją w sprawie cyberataków. Przypomnę, że w tej sprawie rzecznik niemieckiego MSZ krytykował niedawno władze w Kijowie, za „przesadzoną reakcję”, jaką było zablokowanie dostępu do kilku rosyjskich portali internetowych.

Także bilans reform wewnętrznych przeprowadzanych na Ukrainie przyjmowany jest w Berlinie z mieszanymi uczuciami. Wiele reform utknęło w połowie drogi. Przede wszystkim zmiany w wymiarze sprawiedliwości.

Jednak prezydent Poroszenko przekonywał, że reformy przeprowadzone w minionych trzech latach dały więcej niż wszystkie inne zmiany dokonane od odzyskania przez Ukrainę niepodległości.

Tylko, że jakoś tych „sukcesów” nie widać, za zamiast tego upadek, degrengolada, totalne bezprawie i chaos oraz wszechogarniająca skrajna nędza milionów Ukraińców. Nie mówiąc oczywiście o instytucjonalnym kulcie dla Bandery i banderyzmu oraz uznanie za bohaterów ludobójców, w tym również ludności polskiej na Kresach Wschodnich. Oczywiście to wszystko dzieje się w jawnym odwoływaniu się do nazistowskiej ideologii i gloryfikacji symboliki spuścizny hitlerowskich Niemiec.

Natomiast jeśli chodzi o żądanie wysunięte przez Perto Poroszenkę podczas spotkania w Meseburgu pod Berlinem, aby z terenu Ukrainy wycofane zostało ciężkie uzbrojenie. To można je uznać za szczyt obłudy, jaką cechuje się ukraiński przywódca.

Chodzi o to, że mimo tego, iż zapewnia on o tym jak ważne są dla niego porozumienia z Mińska, to jednak ze strony ukraińskiej pertraktacje pokojowe nie posuwają się od dwóch lat do przodu. Za jedyny sukces w tym okresie, można uznać wymianę więźniów i jeńców, która również ze strony Ukrainy jest na ogół utrudniana. O prawdziwych intencjach może również dowodzić fakt realizacji warunków umowy mińskiej w zakresie wycofania z linii frontu broni ciężkiej, których do dziś władze kijowskie nie przestrzegają i nie mają zamiaru przestrzegać. Nie dość tego co jakiś czas pojawiają się sygnały o chęci siłowego rozwiązania problemu ze zbuntowaną częścią Donbasu, czego dowodem może być chociażby ostatnio podjęta decyzja przez ukraińskiego prezydenta, o skierowaniu nowo wyremontowanych czołgów T-80 do Donbasu w strefę prowadzonej tam tzw. operacji antyterrorystycznej (ATO).

http://www.defence24.pl/597742,czolgi-t-80-dla-ukrainskich-spadochroniarzy-wideo

Jeszcze przed spotkaniem z niemiecką Kanclerz Petro Poroszenko na swojej stronie na Facebooku zamieścił wpis o następującej treści:

„Kolejna partia pięknych czołgów T-80 zostanie skierowana do wysokomobilnych wojsk desantowych Ukrainy na front! Pracujemy dalej dla umocnienia naszej obronności”

„Чергова партія красенів-танків Т-80 буде відправлена Високомобільним десантним військам України на передову!

Працюємо далі для зміцнення нашої обороноздатності.

#GloryToUkraine”

 

https://web.facebook.com/petroporoshenko/?_rdc=1&_rdr

Zapewne może chodzić tu docelowo o skierowanie na front w Donbasie 50 sztuk czołgów T-80BW.

No więc, jak deklaracja Poroszenki w czasie rozmów z Angelą Merkel, o wycofaniu broni ciężkiej z Donbasu, ma się do decyzji o skierowaniu tam docelowo 50 nowo wyremontowanych czołgów T-80?

Czy nie jest to objaw, tak ze strony niemieckiej kanclerzy, którzy bez mrugnięcia okiem słucha takich kłamstw, a ze strony ukraińskiego prezydenta, że je bez zająknięcia wypowiada, objaw jakiejś współczesnej politycznej schizofrenii?

Oczywiście objawy tej choroby można przenieść również na inne wątki, jak np. oficjalne gloryfikowanie ludobójczych idei oraz liderów banderyzmu, odwoływanie się do symboliki nazistowskiej np. przez pułk ukraińskiego MSW „Azow”, jawne łamanie praw człowieka i naruszanie jego wolności, czy też wszechogarniająca obecną Ukrainę korupcja i bezprawie. Tak więc objawy te cechują się tym, że z jednej strony nie dostrzega się niczego zdrożnego w odniesieniu do Ukrainy, natomiast w odniesieniu do krajów uznanych przez władze wolnego świata za wrogie, dostrzega się nawet to czego tam nie ma, oskarżając je o wszelkie wyimaginowane bezeceństwa.

 

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Chyba w wyniku wczorajszej deklaracji Petro Poroszenki o tym jak bardzo na sercu leży mu przywrócenie w Donbasie pokoju, w ciągu ostatniej doby sytuacja wzdłuż linii styku uległa radykalnemu pogorszeniu.

I tak, już około godziny 15:30, ukraińscy żołnierze przy użyciu granatnika ostrzelali przystanek autobusowy znajdujący się we wsi Trudowski na zachodnich obrzeżach Doniecka. W wyniku tego ostrzału dwóch czekających tam pasażerów zostało rannych.

Następnie, od około 17:00 godziny, ukraińscy żołnierze rozpoczęli przy użyciu moździerzy ostrzał w rejonie dzielnica przemysłowa w Jasinowatej-Putiłowka. Półgodziny później w tym samym rejonie doszło do walk.

W tym mniej więcej czasie, ukraińscy żołnierze przeprowadzili również ostrzał moździerzowy w rejonie miejscowości Makiejewka, gdzie w dzielnicy Gwardijewka zostały trafione pociskami moździerzowymi dwa garaże znajdujące się po budynkiem rady terytorialnej, zaś inne w pobliżu szkoły podstawowej i jeden na terenie posesji przy domu jednorodzinnym znajdującym się na ulicy Czyżewskiego. W momencie upadku tego pocisku w domu znajdowała się cała rodzina, w tym 5 dzieci. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

Po godzinie 18:00 ostrzał w tym rejonie jeszcze się nasilił, zaś do walk doszło w rejonie donieckie lotnisko-Spartakus-strefa przemysłowa w miejscowości Jasinowata. Walki tam, wraz z ostrzałem prowadzonym ze strony ukraińskiej przy użyciu ciężkiej artylerii, moździerzy, granatników, wyrzutni pocisków przeciwpancernych i opancerzonych wozów bojowych,  toczyły się do późnych godzin nocnych.

Łącznie na tym odcinku frontu, w ciągu ostatniej doby, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał przy użyciu ciężkiej artylerii, czołgów, moździerzy, opancerzonych wozów bojowych oraz granatników i broni maszynowej, 44 razy naruszyli warunki zawieszenia broni. W tym czasie ostrzelane ostało 17 miejscowości i ich okolice, które znajdują się na terytorium DRL.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze przy użyciu moździerzy kaliber 120 i 82 mm oraz opancerzonych wozów bojowych, a także granatników i broni maszynowej, 8 razy naruszyli warunki zawieszenia broni, prowadząc ostrzał następujących miejscowości i ich okolic: Kalinowa, Chorszoje, Frunze, Łozowoje i Łogwinowa.

 

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę dotyczący sytuacji wzdłuż linii styku w Donbasie udostępniony przez centrum prasowe sztabu ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego tam wobec ludności cywilnej tzw. operację antyterrorystyczną:

„Зведення прес-центру штабу АТО за день станом на 18.00 годину 20 травня 2017 року

Впродовж дня російсько-терористичні бандформування продовжували обстрілювати позиції сил АТО, часом використовуючи й важке артилерійське озброєння. З початку доби, станом на цей час, бойовики 16 разів відкривали вогонь по позиціях Збройних Сил України.

Приморський напрямок. Проросійські озброєні бандформування обстрілювали позиції ЗС України в районі Широкиного та Лебединського з великокаліберних кулеметів та менш потужної стрілецької зброї. По одному з наших опорних пунктів біля Водяного вели вогонь з гранатометів різних систем.

Донецький напрямок. Найбільш активно незаконні збройні формування використовували зброю проти українських воїнів у передмісті Авдіївки. Зранку бойовики обстріляли наші оборонні укріплення на цій ділянці лінії зіткнення зі 120-мм мінометів. А вже опівдні вдарили із артилерійських систем калібру 122 мм. Окрім того, противник час від часу вів вогонь по українських воїнах, котрі обороняють це місто, зі стрілецької зброї та гранатометів. На Світлодарській дузі бойовики знову обстрілювали наші укріплення біля Новолуганського з озброєння БМП. Західніше, біля Зайцевого, били з 82-мм мінометів. А неподалік Верхньоторецького здійснили обстріл позиції сил АТО з великокаліберних кулеметів.

Луганський напрямок. На цій ділянці лінії розмежування бойовики російсько-терористичних військ із артилерійських систем калібру 152 мм та 120-мм мінометів вели вогонь по опорних пунктах ЗС України в районі Троїцького та Новозванівки. Біля Станиці Луганської відкривали вогонь в бік наших позиції з великокаліберних кулеметів.

З початку доби 5 українських воїнів зазнали поранень.

Ситуація вздовж усієї лінії розмежування перебуває під повним контролем підрозділів сил АТО. У разі потреби Українські захисники готові дати противнику гідну відсіч на будь-якій ділянці лінії розмежування”.

 

„Зведення прес-центру штабу АТО за минулу добу станом на 06.00 годину 21 травня 2017 року

Ситуація у зоні проведення АТО залишається напруженою. Російсько-терористичні війська вдаються до все нових збройних провокацій проти підрозділів ЗС України, застосовуючи й важке артилерійське озброєння. Минулої доби зафіксовано 48 фактів використання бойовиками зброї.

Приморський напрямок. Незаконні збройні формування 12 разів застосовували зброю проти українських захисників. Вже ввечері противник зі 120-мм мінометів обстрілював наші опорні пункти в районі Павлополя, Водяного та Широкиного. З мінометів калібру 82 мм декілька разів вів вогонь по наших позиціях біля Красногорівки. По цих же населених пунктах бандити систематично били з гранатометів та стрілецької зброї.

Донецький напрямок. Противник 22 рази впродовж минулої доби порушував тишу на цій ділянці фронту. Найскладнішою ситуація залишається у південному та східному передмісті Авдіївки. Там бойовики традиційно здійснювали обстріли оборонні укріплення сил АТО зі 120-мм та 82-мм мінометів, гранатометів різних систем та стрілецької зброї. Також зі 120-мм мінометів противник щонайменше двічі бив по українських захисниках, які тримають оборону біля Невельського. Окрім того, під обстріл з ворожих мінометів різних калібрів, озброєння БМП та легшого стрілецького озброєння потрапили наші позиції неподалік Верхньоторецького. На Світлодарські дузі незаконні збройні формування вели вогонь з мінометів калібру 82 мм та станкового протитанкового гранатомету в районі Луганського. З автоматичних станкових гранатометів ворог обстрілював наші опорні пункти біля Пісків.

Луганський напрямок. На цій ділянці фронту впродовж минулої доби зафіксовано 14 фактів використання бойовиками зброї, зокрема й артилерійського озброєння калібром більше 100 мм. Так, використовуючи 120-мм міномети, бойовики неодноразово обстрілювали наші опорні пункти в районі Новозванівки, Новоолександрівки та Троїцького. З мінометів меншого калібру, а саме 82 мм, також з протитанкового ракетного комплексу й гранатометів, противник бив по українських захисниках біля Кримського.

Внаслідок ворожих обстрілів впродовж минулої доби 7 військовослужбовці ЗС України зазнали поранень”.

 

 

 

***

 

 

Na koniec kilka aktualnych filmów:

 

***

 

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Reklamy

70 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 21.05.2017r.- 815 dzień od nowego rozejmu.

  1. W końcu zniesiono „ustawę Sawczenki”.

    Przyjęcie przez Radę Najwyższą w czwartek ustawy „O wniesieniu zmian do Kodeksu karnego Ukrainy (w sprawie zasady odbywania kar i wliczania do nich okresu wstępnego uwięzienia)” oznacza powrót do wcześniej istniejących norm.
    http://wschodnik.pl/ukraina/item/11604-ludowy-deputowany-wyjasnil-co-oznacza-zniesienie-ustawy-sawczenko.html
    Komentarz: Dwa lata zajeło parlamentarzystom przyznanie się do błędu w tym czasie recydywiści i zwyrole wypuszczeni zza krat dzięki bublowi prawnemu dokonali setek nowych przestępstw…

    Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.