Wojna domowa na Ukrainie 25.05.2017r.- 819 dzień od nowego rozejmu.


W trakcie wczorajszego wczorajszej debaty  w Sejmie przed głosowaniem o odwołanie z funkcji szefa MON Antoniego Macierewicza, premier rządu PiS Beata Szydło powiedziała, że „Od blisko dwóch lat skutecznie realizujemy strategię ‚Bezpieczna Polska’. Budujemy ją na dwóch głównych filarach. Pierwszy to ścisła współpraca z naszymi sojusznikami w NATO i równoległy, precyzyjny, wielowymiarowy rozwój polskiej armii”.

Premier Szydło dodała dalej, że:

Polska nigdy wcześniej nie była tak wspierana przez sojuszników. Obecność wojsk amerykańskich w Polsce, zamiar przeniesienia z Niemiec do Polski dowództwa szczebla dywizji dla działań w Europie, to są rzeczy bez precedensu. Po raz pierwszy jesteśmy silniejsi poprzez realne zaangażowanie naszych sojuszników. To nie są przysłowiowe obiecanki o sojuszu, to jest realne zaangażowanie i to jest także ogromny sukces ministra Antoniego Macierewicza. Nasi sojusznicy z NATO z dużym uznaniem patrzą na to, jak mocno chcemy rozwijać nasz potencjał militarny. Inwestujemy i rozwijamy polski przemysł obronny”.

I wszystko było by to prawdą, gdyby nie było by to wierutnym kłamstwem.

Dowodem, na to jest choćby sprawa jak na razie nieudanego powołania do służby w obronie kraju, piątego rodzaju wojsk, którym ma być WOT, czy też kwestia zabezpieczenia go w obiecane wcześniej przez Macierewicza nowoczesne systemy uzbrojenia, jak np. „drony masowego rażenia”, z czego później rakiem MON się wycofał, a także słynna już w świecie sprawa zerwania umowy na zakup francuskich helikopterów wielozadaniowych Caracal. To są pierwsze z brzegu przykłady, jak w rzeczywistości wygląda to wzmacnianie siły bojowej naszego kraju. Do tego dochodzi prowadzona obecnie polityka personalna powodująca rozkład kadr najwyższego dowództwa wojskowego na łopatki, bo tak dużej liczby dymisji w ciągu niecałych dwóch lat nadzoru cywilnego nad MON przez Antoniego Macierewicz, jeszcze w historii III RP nie było. Wcześniej oczywiście, w czasach stalinowskich, czyli na przełomie lat czterdziestych i pięćdziesiątych poprzedniego wieku, działy się takie rzeczy, ale podobno według opinii głoszonych od zawsze przez środowisko ludzi PiS., w tym najbardziej przez samego Antoniego Macierewicza, tamta sytuacja była be. Zaś, to co robi obecnie Antoni Macierewicz, jest OK! mimo, że do złudzenia przypomina poprzednie metody rządzenia.

Po drugie, dowodem na to, że pani premier mija się z prawdą, jest to, iż nawet nasi zachodni partnerzy, dotąd cierpliwie znoszący odloty polskich polityków z nadania obecnej formacji rządzącej, zaczynają tracić powoli cierpliwość. Przyczyną tego stanu rzeczy, jest m.in. postawa jaką przyjął wobec sojuszników z europejskiej części krajów NATO, szef MON Antoni Macierewicz.

Otóż, Unia Europejska chce mocno obecnie przyspieszyć w sprawie zacieśniania współpracy obronnej, ale Polska wcale się do tego nie pali. Warszawa nie wyklucza, że wybierze peryferyjny, drugi krąg nowej „unii obronnej”.

Zaledwie sześć, osiem miesięcy temu wielu politykom w Brukseli wydawało się, że władze Polski będą w awangardzie prac nad PESCO (http://www.egmontinstitute.be/wp-content/uploads/2016/12/SPB80.pdf) oraz Europejskim Funduszem Obronnym (http://ec.europa.eu/poland/news/161130_defence_pl). – Ale stało się zupełnie przeciwnie. Polska jest bardzo ostrożna zachowując z niewiadomych powodów duży dystans w tej sprawie. W brukselskich negocjacjach o PESCO na stole leży teraz struktura oparta na dwóch kręgach – twardym rdzeniu podejmującym główne decyzje oraz peryferyjnym „drugim kręgu”, do którego mogłaby należeć i Wlk. Brytania po Brexicie, i kraje UE, które nie zdecydowałyby się na pełną unię obronną. Na doraźnych zasadach peryferia i twardy trzon PESCO mogłyby współfinansować wspólne projekty obronne np. w kwestii cyberobrony.

Rząd PiS nie wyklucza pozostania w „drugiej prędkości” unii obronnej, a jednocześnie na tych peryferiach widzą Polskę niektóre państwa Zachodu. Dyplomaci w Brukseli domyślają się kilku motywów – Polacy mają być niechętni czysto wojskowemu wymiarowi PESCO, bo „Francuzi będą chcieli prowadzić unijne misje w Afryce”. A Polska skupia się na europejskim wschodzie czyli tzw. flance wschodniej. Ponadto polskie władze boją się głębszej integracji na rynku obronnym, bo stworzyłaby to trudną konkurencję dla polskiego przemysłu ze strony Francuzów, Włochów czy Hiszpanów.  Metodą na osłabienie groźby tej konkurencji mógł być, zerwany już, kontrakt na śmigłowce Caracall, bo polski przemysł zbrojeniowy  zostałby tym sposobem zmuszony do wejścia w łańcuch dostawczo-produkcyjny z Francuzami. Co obecne władze uznają to otwarcie za zwykły lobbing przemysłowy, woląc w tym zakresie zacieśniać współpracę z firmami amerykańskimi i izraelskimi, czy też mając w planach taką współpracę z Ukrainą.

Ale, podjęcie decyzji przez obecną ekipę rządzącą PiS, aby pozostać poza PESCO może utrudnić Polsce sięganie w przyszłości po pieniądze z Europejskiego Funduszu Obronnego.

Jak wyjaśniła ten problem szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini:

„Idea jest taka, by istniało ścisłe powiązanie między projektami PESCO oraz ich finansowaniem przez ten Fundusz Obronny”.

A pieniądze przeznaczone na ten cel są nie bagatelne, gdyż fundusz do 2020 r. ma wydać aż 90 mln euro na dotowanie badań i rozwoju w dziedzinie obronności (np. nad wyśnionymi przez Antoniego Macierewicza dronami). Ale już po 2020 r. budżet UE – wedle obecnych planów – miałby rosnąc, do przyprawiającej o zawrót głowy kwoty,  po pół miliarda euro rocznie.

Nad rokowaniami o unii obronnej ciążą także dyplomatyczne swary – do niedawna ministrem obrony Francji był Jean-Yves Le Drian, który od kilku dni jest francuskim szefem dyplomacji. A opowieści dziwnej treści rozgłaszane swego czasu przez szefa MON  Antoniego Macierewicza i jego zaufanego pomocnika Bartłomieja Misiewicza, że Paryż jakoby dostarczył Rosjanom okręty desantowe Mistral za dolara (miało do tego dojść za pośrednictwem Kairu), tak swego czasu rozeźliły tego Francuza, że od kilku miesięcy nie wita się z Macierewiczem podczas obrad ministrów obrony w ramach UE i NATO.

Dodam, że jednocześnie szef resortu obrony Antoni Macierewicz- nie wiadomo dlaczego, jak dotąd jest jedynym ministrem MON III RP, który nie został zaproszony do Białego Domu, i to pomimo jego nieskrywanej służalczości wobec światowego hegemona. Widocznie tam też takimi gardzą?

I to jest prawdziwe oblicze, tego historycznego „zacieśniania stosunków” z naszymi zachodnimi sojusznikami do czego przyłożył rękę Antoni Macierewicz, a co tak wczoraj w Sejmie z uporem maniaka potwierdziła premier Beata Szydło.

Ponadto zwróciłem uwagę, że pani premier podczas swego wczorajszego wystąpienia przemawiała jakimś dziwnie cienkim głosem, jakby wbrew sobie 🙂

http://www.mon.gov.pl/aktualnosci/artykul/najnowsze/wniosek-o-wotum-nieufnosci-odrzucony-l2017-05-24/,

http://wiadomosci.onet.pl/kraj/antoni-macierewicz-myslalem-ze-za-odwolaniem-mnie-zaglosuje-wieksza-liczba-poslow/y3vtnrk,

https://wpolityce.pl/swiat/341234-najwyzszy-czas-kraje-ue-musza-byc-bardziej-zaangazowane-w-obrone-kontynentu-twierdzi-komisja-europejska.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Po dniu względnego uspokojenia, w ciągu minionej doby, a więc w czasie gdy trwało spotkanie w Mińsku podgrupy kontaktowej ds. politycznych, ukraińscy żołnierze rozpoczęli gwałtowną eskalację działań wojennych w Donbasie. Sygnałem prawdopodobnie było to, że kolejna runda rozmów, z winy przedstawicieli Ukrainy, zakończyła się fiaskiem, i w zasadzie strony nie doszły do żadnego sensownego porozumienia.

I taj, w godzinach popołudniowych, ukraińscy żołnierze przeprowadzili prowokacyjny ostrzał okolic przystanku autobusowego we wsi Trudowskij na zachodnich obrzeżach Doniecka (na zakończenie tej części relacji zamieściłem pięć filmów dokumentujących skutki tego tragicznego w skutkach incydentu). W wyniku tego ostrzału, poza stratami materialnymi, troje oczekujących tam na przyjazd autobusu cywilów zostało w różnym stopniu nasilenia rannych.

Wśród rannych są: 64-letni Sodatow Władymir oraz 42-letnia Kot Tatiana- oboje zostali przewiezieni do miejskiego szpitala nr. 14 w Doniecku, a także 64-letnia Szilina Ludmiła, którą przewieziono do donieckiej okręgowej kliniki medycznej.

Po tym ostrzale na kilka godzin sytuacja się uspokoiła, po czym w godzinach późnowieczornych i nocnych nastąpiła kolejna fala ostrzału w kierunku celów cywilnych i prowokowanie przez ukraińskich żołnierzy, drugą stronę konfliktu do odpowiedzi ogniem. W tym czasie największe natężenie działań bojowych było na północnych obrzeżach Gorłówki, gdzie w wyniku tego uległ częściowemu uszkodzeniu po bezpośrednim trafieniu pociskiem dach domu jednorodzinnego znajdującego się przy ulicy Fedosijewa. Zaś na ulicy Paładina na osiedlu Gołmowskij w Gorłówce została ranna 74-letnia kobieta.

Natomiast około godziny 21:30 powstańcy zestrzelili w północnej części Doniecka ukraińskiego drona szpiegowskiego.

Łącznie na tym odcinku frontu, w ciągu minionej doby, ukraińscy żołnierze przy użyciu ciężkiej artylerii, czołgów, moździerzy oraz transporterów opancerzonych i wyrzutni pocisków przeciwpancernych, a także granatników i broni maszynowej, prowadząc ostrzał 55 razy naruszyli warunki zawieszenia broni. W tym czasie ostrzelanych zostało 16 miejscowości na terytorium DRL.

Poza tym na ługańskim odcinku frontu w ciągu minionej doby ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał przy użyciu moździerzy kaliber 82 mm, działek przeciwlotniczych, wyrzutni pocisków przeciwpancernych oraz automatycznych wyrzutni granatów i broni maszynowej 3 razy naruszyli warunki zawieszenia broni.

W tym czasie ostrzelane zostały następujące miejscowości lub ich najbliższe okolice: Frunze, Łogwinowo i Kalinowo, gdzie spadło około 47 pocisków średniego kalibru.

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę dotyczący sytuacji militarnej wzdłuż linii styku w Donbasie udostępniony przez centrum prasowe sztabu ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego tam tzw. operację antyterrorystyczną (ATO) przeciwko rosyjskojęzycznej mniejszości narodowej:

„Зведення прес-центру штабу АТО за день станом на 18.00 годину 24 травня 2017 року

Ситуація у зоні проведення АТО впродовж сьогоднішнього дня відносно стабілізувалась. Однак на окремих ділянках лінії зіткнення підрозділи російсько-терористичних бандформувань не припинили застосовувати зброю проти воїнів ЗС України. З початку доби незаконні збройні формування 16 разів відкривали вогонь по опорних пунктах українських захисників.

Приморський напрямок. На цій ділянці противник найбільш інтенсивно обстрілював наші позиції на підступах до Мар’їнки, використовуючи 82-мм міномети та гранатомети різних модифікацій. До слова, декілька мін противника знову влучили у житловий квартал цього міста неподалік КПВВ „Мар’їнка”. На щастя, ніхто з місцевих не постраждав, однак робота КПВВ була на певний час призупинена. Зараз цей пункт пропуску працює у штатному режимі.
Також під ворожими обстрілами зі стрілецької зброї опинились оборонні укріплення сил АТО біля Водяного, Новотроїцького та Красногорівки.

Донецький напрямок. Рано вранці бойовики проросійських НЗФ обстріляли наші опорні пункти у передмісті Авдіївки з мінометів калібру 82 мм та піхотного озброєння меншого калібру. В районі Зайцевого та Луганського били з озброєння БМП. Після 7.00 години ранку на цій ділянці фронту встановилось відносне затишшя.

Луганський напрямок. Тут з початку доби зафіксовано три факти порушення противником режиму припинення вогню. Одразу після опівночі ворог зі стрілецької зброї здійснив обстріли наших опорних пунктів біля Станиці Луганської та н.п. Донець. А близько 9.00 години ранку бандити вдарили з 82-мм мінометів та станкового протитанкового гранатомету по українських воїнах, котрі тримають оборону поблизу Новоолександрівки.

З початку доби втрат серед воїнів сил АТО не було”.

„Зведення прес-центру штабу АТО за минулу добу станом на 06.00 годину 25 травня 2017 року

Ситуація у зоні проведення АТО залишається складною, з ознаками часткового її загострення на окремих ділянках лінії зіткнення. Минулої доби противник 50 разів відкривав вогонь по українських воїнах, неодноразово використовуючи й важке артилерійське озброєння, застосування якого суворо заборонене Мінськими домовленостями.

Приморський напрямок. Понад половину фактів порушення проросійськими НЗФ режиму припинення вогню, а саме 27, зафіксовано саме на цій частині фронту. Під вечір бойовики знову взялись обстрілювати оборонні укріплення ЗС України з артилерії. Зокрема, зі 120-мм мінометів ворог бив по наших позиціях в районі Широкиного, Чермалика та Водяного. Також з артилерійських систем калібру 122 мм бандформування обстріляли наші опорні пункти біля Широкиного й північніше, поблизу Мар’їнки. На тих же ділянках, а також неподалік Гнутового, Лебединського, Павлополя, Новотроїцького та Красногорівки бойовики активно вели вогонь з мінометів калібру 82 мм, гранатометів різних модифікацій, стрілецької зброї, деколи з озброєння БМП.

Донецький напрямок. На цій ділянці фронту зафіксовано 17 випадків порушення бойовиками домовленостей про незастосування зброї. Найнапруженішою ситуацією залишається у передмісті Авдіївки, де бойовики вчора ввечері знову двічі били по наших позиціях з РСЗВ „Град”. Зокрема, ворожі реактивні снаряди вкотре влучили й по житловому кварталу, що розташований на південній околиці цього населеного пункту. На щастя, ніхто з місцевих мешканців не постраждав. Втім, в декількох приватних будинках пошкоджені дахи й вікна.
На тому ж напрямку противник неодноразово застосовував міномети, гранатомети й стрілецьку зброю в районі Новгородського, Верхньоторецького та Пісків. А по наших укріпленнях неподалік Невельського бойовики декілька разів стріляли з 122-мм артилерійських систем.

Луганський напрямок. На цій ділянці фронту впродовж минулої доби НЗФ жодного разу не використовували важкого артилерійського озброєння. Всього нараховано 6 ворожих обстрілів. Ввечері противник обстріляв українських воїнів, котрі тримають оборону біля Троїцького, з мінометів калібру 82 мм. Пізніше вів вогонь з озброєння БТР, автоматичних станкових гранатометів та великокаліберних кулеметів по наших укріпленнях в районі Новоолександрівки.

В результаті бойових дій минулої доби 2-ох військовослужбовців ЗС України було поранено”.

Poniżej jeszcze pięć krótkich relacji filmowych ze wsi Trudowski na zachodnich obrzeżach Doniecka:

***

Wczorajsze spotkanie w Mińsku grupy kontaktowej ds. politycznych w ramach prowadzonych pertraktacji dotyczących wdrażania porozumienia pokojowego podpisanego w lutym 2015 roku, po raz kolejny zakończyło się fiaskiem.

Strona ukraińska w dniu wczorajszym udowodniła, że pod pretekstem przeczących logice rozwiązań legislacyjnych celowo opóźnia proces wdrażania kolejnych punktów porozumienia pokojowego Mińsk-2.

Np. tym razem takim drugorzędnym pretekstem, nie ujętym w porozumieniu mińskim, było żądanie ze strony ukraińskiej, aby rosyjski prezydent zniósł podpisany wcześniej dekret o uznawaniu przez FR dokumentów wydawanych przez władze DRL i ŁRL  czy też wycofanie rubli jako środka płatniczego w tych republikach:

https://web.facebook.com/darka.olifer/posts/1323305151122917

Jak z tego sądzić można, junta kijowska zrobi wszystko, aby konflikt w południowo-wschodniej części kraju, tuż przy granicy z Rosją, tlił się jak najdłużej.

W ten sposób realizowana jest globalna taktyka konfrontacji z Rosją, przyjęta przez amerykańskie koła militarne i finansowe oraz cel wewnętrzny, jaki jest odwrócenie uwagi społecznej od tragicznej sytuacji materialnej do jakiej doprowadziła ich bandycka polityka obecnych władz ukraińskich.

Na koniec kilka zdjęć:

Donieck- ćwiczenia straży pożarnej.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Na początek proponuję poranną gimnastykę:

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

73 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 25.05.2017r.- 819 dzień od nowego rozejmu.

 1. Coś słaba jest ta migaczka, tedy ja jej udzielę instrukcji : palcem wskazującym i kciukiem lewej ręki robi się kółeczko, a palec wskazujący prawej ręki wkłada się do środka i wykonuje ruch posuwisto zwrotny, ot i po wszystkim . Pozdrawiam !!

  Polubione przez 2 ludzi

 2. Znany ukraiński politolog Rusłan Bortnik w udzielonym przez siebie wywiadzie dla ukromediów znowu ostrzega przed konsekwencjami dla Ukrainy dalszego prowadzenia konfliktu na Donbasie. według Bortnika Kijów powinien dążyć do jak najszybszego zakończenia tego konfliktu, a nie do jego dalszego ‚przeciągania”, czy też „zamrożenia’ ponieważ Ukraina nie jest w stanie WYGRAĆ EWENTUALNEJ WOJNY NA WYNISZCZENIE. Przypomniał m.in także że gdy Ukraina ogłaszała niepodległość w 1991 roku, zajmowała 11 miejsce na świecie pod względem uprzemysłowienia oraz rozwoju technologicznego, a obecnie lokuje sie gdzieś w pobliżu 200, dodał także że jeżeli dalej na Ukrainie bedzie prowadzona taka polityka jak obecnie to zostanie „przegrana przyszlość” nie tylko teraz żyjścych Ukraińców, ale także ich dzieci oraz wnuków…
  http://www.politnavigator.net/my-proigraem-vojjnu-na-istoshhenie-v-kieve-osoznali-glavnuyu-ugrozu-konflikta-v-donbasse.html
  Cały wywiad dla zainteresowanych;
  >https://www.youtube.com/watch?v=3MySOzSfgqA

  Polubione przez 4 ludzi

  • Pan Rusłan podaje tylko to, co każda średnio inteligentna osoba wie od dawna. Ukraina nie ma szans w konflikcie przeciwko FR i nie mówię tu tylko o konflikcie zbrojnym, ale dalszej walce w sferze gospodarczej. Walka na sankcje mocniej uderza w „Kijów” niż „Moskwę”, wzajemne roszczenia składane w zagranicznych sadach bardziej uderzają w spółki ukraińskie niż rosyjskie itd itp.
   Najgorsze dla Ukrainy jest to, że kraj traci CZAS na ratowanie tego co jeszcze można uratować.

   Polubione przez 4 ludzi

 3. Tymczasem na Donbas wjechał kolejny konwój humanitarny z Rosji, ukraińscy pogranicznicy bioracy udział w odprawie dostrzegli „nieprawidłowść”. W konwoju oprócz zadeklarowanego ładunku znajdowała sie także LITERATURA (и характера груза, поскольку, помимо заявленных товаров была ввезена литература)…
  https://www.unian.net/war/1941216-pogranichniki-rasskazali-ob-osobennostyah-65-go-putinskogo-gumkonvoya.html
  Z tego co pamiętam to tylko REŻIMY TOTALITARNE obawiały się literatury wwożonej bez ich kontroli…

  Polubione przez 5 ludzi

 4. Ukraina wycofuje się z antyrosyjskich sankcji dotyczacych ruchu kolejowego, wprowadzonych pare dni temu;
  http://korrespondent.net/business/economics/3854090-ukrayna-vvela-sanktsyy-protyv-rf-na-zheleznoi-dorohe
  Teraz ukraiński minister infrastruktury Omelian informuje że rząd w Kijowie nie rozpatrywał żadnych wniosków dotyczących wstrzymania ruchu kolejowego pomiędzy Ukraina, a Rosją;
  https://www.obozrevatel.com/finance/economy/64738-ukraina-prekratit-passazhirskoe-zhd-soobschenie-s-rossiej-v-kabmine-dali-otvet.htm
  Być może ma to związek z komunikatem wydanym przez ukraińskie koleje państwowe, oficjalnie podporządkowane Omelianowi, a faktycznie wyłaczone spod niej na wniosek ich szefa „polskiego specjalisty” Balczuna, w którym napisano że nie przewidują one na dzień dzisiejszy zadnego wstrzymania ruchu kolejowego pomiędzy Ukraina, a Rosją;
  https://www.obozrevatel.com/finance/economy/79431-prekraschenie-zhd-soobscheniya-s-rossiej-v-ukrzaliznitsi-razyasnili-situatsiyu.htm

  Polubione przez 3 ludzi

  • Pan Balczun w tym cyrku jako jedyny zareagował prawidłowo. Przecież jakby zablokowali przejazdy kolejowe z FR to dostawy antracytu (paliwa dla elektrowni) byłyby zagrożone ( a tym samym cała gospodarka kraju).

   Polubione przez 4 ludzi

 5. „Weteran ATO” (były „dowódca’ jednego z tzw. ukraińskich baonów ochotniczych”), a obecnie ukraiński parlamentarzysta z frakcji „Front Ludowy” (Jaceniuka) Jurij Bereza w wywiadzie dla należacego do Poroszenki kanału tv „5 kanał”, zagroził” parlamentarnej opozycji zrobieniem jej „NOCY DŁUGICH NOŻY”, czyli wymordowaniem…
  http://korrespondent.net/ukraine/3855257-bereza-pryhrozyl-oppozytsyy-nochui-dlynnykh-nozhei

  Polubione przez 5 ludzi

 6. Prokurator Generalny Ukrainy Jurij Łucenko w komentarzu zamieszczonym na swoim koncie zagroził ‚puszczeniem z dymem”, kijowskiego sądu który zwolnił (za kaucją) zatrzymanych wczoraj, w wyniku „antykorupcyjnej operacji” zarządzonej właśnie przez Łucenkę, urzędników. Chyba dla uprawdopodobnienia jego pogróżek, pod sadem pojawiły sie wozy straży pożarnej…
  https://strana.ua/news/72605-posle-ugroz-lucenko-o-pozhare-pod-pecherskij-sud-podognali-pozharnye-raschety.html

  Polubione przez 2 ludzi

 7. Koniec bajek o dostawach amerykańskich wyrzutni rakiet ppanc „Javelin” dla „niezwyciężonej armii kijowskiej” rozpowszechnianych notorycznie w ukromediach. Przewodniczący ukraińskiej misji przy NATO poinformował oficjalnie o tym że nie prowadzone są żadne rozmowy o tym by „Javeliny” zostały dostarczone na Ukraine, jedyne o co ma zabiegać Kijów to możliwość kooperacji przy ich produkcji („rur” na Ukrainie bedzie wkrótce pod dostatkiem);
  http://www.eurointegration.com.ua/rus/news/2017/05/25/7066212/

  Polubione przez 3 ludzi

  • Widać, że sami wybudowali i dbali o to, żeby było schludnie czysto i przyjemnie. Również żołnierz ,który udzielał wywiadu zasługuje na pochwałę gładko ogolony, umyty, w czystym mundurze.
   Kontrast z innymi „bojcami” ATO ,aż razi.

   Polubione przez 5 ludzi

 8. Dzisiaj MSW Ukrainy przekazało tamtejszej policji 635 hybrydowych (ukochane słowo na Ukrainie jak widać ) samochodów Mitsubishi Outlander PHEV, które zastąpić maja m.in zdemolowane (przez samych policjantów) Toyoty Prius;
  https://www.obozrevatel.com/society/85031-priusyi-zakonchilis-u-avakova-pohvastalis-peredachej-novyih-gibridov.htm
  A że raczej czas ich eksploatacji też nie potrwa za długo świadczy ten filmik;
  https://www.obozrevatel.com/crime/31620-bajkeryi-igrali-priusom-v-motobol-set-shokirovalo-dtp-s-uchastiem-politsii.htm

  Polubione przez 2 ludzi

 9. Ciąg dalszy niepokojów Mikołajowie.W nocy NN sprawcy próbowali podpalić przy pomocy butelek z płynem zapalającym miejscowe „centrum pomocy weteranom-inwalidom ATO”;
  http://www.niknews.mk.ua/2017/05/25/v-nikolaeve-ofis-ukrainskoj-assotsiatsii-invalidov-ato-pytalis-podzhech-koktejljami-molotova/
  Dla przypomnienia, w Mikołajowie jest niespokojnie od obchodów Dnia Zwycięstwa 9 maja tego roku, gdy „weterani ATO” próbowali rozgonić marsz zorganizowanych z tej okazji, ale sami zostali rozgonieni przez weteranów wojny afgańskiej z czasów ZSRR…

  Polubione przez 3 ludzi

 10. Przypomniał os sobie jeden z „liderów” tzw. blokady Donbasu, czyli „Semen Semenczenko” (właściwie Konstantin Griszin) który zapowiedział ze zabiera się za „nacjonalizowanie” majątku należącego do ukraińskiego oligarchy Achmetowa. Następnym ‚etapem” (po tzw. blokadzie Donbasu) ma być m.in przejecie kontrolowanej przez przedsiębiorstwo należące do do Achmetowa elektrociepłowni w obwodzie iwano-frankowskim;
  http://dnr-news.com/dnr/40614-semenchenko-anonsiroval-nacionalizaciyu-predpriyatiy-ahmetova.html
  http://censor.net.ua/news/441382/my_prosto_zaberem_fizicheski_u_ahmetova_burshtynskuyu_tes_semenchenko
  A następnie przejecie przez tego głupka ukraińskich elektrowni jądrowych i doprowadzenie do nowego „Czarnobyla”, i „nie będzie już niczego” jak zwykł mawiać „klasyk”…

  Polubione przez 3 ludzi

 11. Następny do „kolekcji”, po tym jak ukraiński parlamentarzysta („weteran ATO”) Jurj Bereza zapowiadał że zrobi ukrańskiej opozycji „Noc Długich Noży” (patrz link powyżej, teraz członek banderowskiej „Swobody” (i były parlamentarzysta) Miroszniczenko zaproponował by bić batogami nauczycieli w szkołach, którzy używają języka rosyjskiego…
  https://strana.ua/news/72659–svobodovec-miroshnichenko-predlozhil-bit-batogami-uchitelej-za-razgovory-na-russkom.html
  Jak widać „łaknienie krwi” i chęć znęcania się nad innymi w tej nacji nie wygasło…

  Polubione przez 3 ludzi

 12. Nie ma VK, nie ma rosyjskiej poczty więc poszukiwana na Ukrainie jest alternatywa.
  Zespół złożony z 30 programistów kanadyjskiej firmy StartupSoft razem z Ukrainką Ołeksandrą Strumczynśkoj przystąpił do tworzenia całkowicie ukraińskiej sieci społecznej pod roboczą nazwą „Ukrainians”.
  http://wschodnik.pl/spoleczenstwo/item/11699-ukraincy-poparli-utworzenie-wlasnej-sieci-spolecznosciowej.html
  Komentarz: Zanim projekt zostanie zrealizowany minie wiele miesięcy, a na koniec najprawdopodobniej albo Poroszenko cofnie swój dekret, albo Ukraińcy wybiorą inny wielki portal społecznościowy (np facebook, Twitter)

  Polubione przez 1 osoba

 13. W czasie środowego posiedzenia ukraiński rząd zatwierdził Koncepcję reformy i rozwoju przemysłu węglowego do 2020 roku.
  Według koncepcji należące do państwa kopalnie mają w tym roku wydobyć 6,3 mln ton węgla, w 2018 – 8,7 mln ton, a w latach 2019-2020 – ponad 10 mln ton.
  http://biznesalert.pl/__trashed-10/
  Komentarz: Założenia chwalebne ale przy obecnych planach właściwie nierealne do wykonania. Po pierwsze wzrost wydobycia miałby nastąpić POMIMO zamknięcia sporej części kopalń. Po drugie nie przedstawiono SKĄD brać środki na modernizacje kopalń (na razie dotacje pozwalają tylko na wypłacenie zobowiązań dla górników i prąd).

  Polubione przez 1 osoba

Możliwość komentowania jest wyłączona.