Wojna domowa na Ukrainie 27.05.2017r.- 821 dzień od nowego rozejmu.


 

„To było bardzo jasno powiedziane: Ameryka jest w NATO, Ameryka chce być w NATO, Ameryka będzie zawsze NATO wspierała”– wyjaśnił szef MON Antoni Macierewicz obalając w ten sposób wątpliwości polskiej opinii publicznej, że USA może wycofać się z NATO, a więc i z naszego kraju.

 

 

Wątpliwości na ten temat pojawiły się po tym, gdy okazało się, iż uczestniczący w Szczycie NATO w Brukseli amerykański prezydent Donald Trump ani razu nie odniósł się do jednego z najważniejszych w traktacie Paktu Atlantyckiego- artykułu nr. 5, który mówi o tym, że:

„Strony zgadzają się, że zbrojna napaść na jedną lub więcej z nich w Europie lub Ameryce Północnej będzie uznana za napaść przeciwko nim wszystkim i dlatego zgadzają się, że jeżeli taka zbrojna napaść nastąpi, to każda z nich, w ramach wykonywania prawa do indywidualnej lub zbiorowej samoobrony, uznanego na mocy artykułu 51. Karty Narodów Zjednoczonych, udzieli pomocy Stronie lub Stronom napadniętym, podejmując niezwłocznie, samodzielnie jak i w porozumieniu z innymi Stronami, działania, jakie uzna za konieczne, łącznie z użyciem siły zbrojnej, w celu przywrócenia i utrzymania bezpieczeństwa obszaru północnoatlantyckiego”.  

Jednocześnie Antoni Macierewicz był mocno zdziwiony rozpowszechnianą przez światowe media informacją o tym, że Donald Trump ani razu podczas ostatniego Szczytu NATO nie odniósł się do 5 artykułu tego paktu militarnego:

„Po pierwsze, skąd komentatorzy wiedzą, że nie padło ani jedno słowo. To było spotkanie zamknięte. Ja słyszałem i nie miałem najmniejszej wątpliwości, że Stany Zjednoczone w sposób absolutny respektować będą także artykuł 5., a przede wszystkim swoje zobowiązania, jakie podjęły, wysyłając swoje wojska, i to przecież w liczbie trzykrotnie większej, niż sobie dotychczas wyobrażano.Tutaj to było bardzo jasno powiedziane, Stany Zjednoczone są związane z NATO i są związane z bezpieczeństwem flanki wschodniej”
Jednocześnie według opinii Antoniego Macierewicza, wypowiedzi amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa w sprawie jego wątpliwości co do NATO dotyczyły zaangażowania finansowego państw sojuszniczych, a nie istnienia samego NATO:

„Dotyczyły wątpliwości co do takiego traktowania NATO przez najbogatsze państwa, które w tym NATO korzystają z amerykańskiej osłony, tak jak korzystały z planu Marshalla, a nie chcą uczestniczyć na równi do swoich możliwości i swoich korzyści, jakie z NATO zyskają. To nie dotyczy w ogóle Polski, to dotyczy tych krajów, które miały szczęście, że nie były pod okupacją sowiecką, korzystały z planu Marshalla i dzięki temu mogły się szybko rozwijać przez te wszystkie lata, kiedy my – będąc pod okupacją sowiecką – byliśmy niszczeni finansowo, gospodarczo, politycznie, ludnościowo, a mimo to teraz te 2% na wydatki zbrojeniowe wydajemy, gdy bogate państwa wydają 1 %”.

Oczywiście Antoni Macierewicz opiera swoją opinię głównie na tym, że został zaszczycony, iż mógł porozmawiać przez moment z Donaldem Trumpem, a która to rozmowa polegała na tym, że amerykański prezydent podziękował za głosy jakie na niego oddała amerykańska Polonia oraz zwrócił uwagę na to, że amerykańscy żołnierze w Polsce są bardzo dobrze i przyjaźnie przyjmowani przez ludność tubylczą. Resztę Antoni Macierewicz sobie dośpiewał patrząc głęboko w oczy Donaldowi Trumpowi.

 

A co na ten temat mają do powiedzenia zachodnie media?

Dla przykładu jeden charakterystyczny cytat:

„Na szczycie NATO prezydent USA Donald Tramp zachowywał się jak dyplomatyczny gbur. Spóźnił się. Odepchnął na bok premiera Czarnogóry, by dostać się do pierwszego rzędu. Wykorzystał krótkie przemówienie, pomyślane jako element odświętnej ceremonii, do długiego ataku na sojuszników. Zażądał wyimaginowanych pieniędzy od państw NATO, które mu się nie należą. Prowokował, zachowywał się po chamsku. Wielu szefów państw i rządów było zaszokowanych. Nawet amerykańska delegacja przy NATO nie spodziewała się takiej samoinscenizacji. Najpierw Ameryka? Najpierw Trump!

Do myślenia daje to, że amerykański prezydent zrezygnował z tego, co robili wszyscy jego poprzednicy – z zadeklarowania solidarności w ramach Sojuszu i gotowości do przejścia z pomocą w razie zagrożenia. Może jednak rzeczywiście uważa on NATO za zbyteczne?

Wątpliwości co do postawy Trumpa są na miejscu. Czy sojusznicy na wschodzie rzeczywiście mogą polegać na tym, że w przypadku rosyjskiej agresji USA przybędą im z pomocą? Wątpliwości co do powagi USA jako najważniejszego sojusznika mogłyby zachwiać całym Sojuszem. Władimira Putina na pewno to ucieszy. W końcu Trump przyczynia się do destabilizacji Sojuszu. Jego postawa wobec Rosji pozostała w czasie spotkania NATO w Brukseli zagadką”.

http://www.dw.com/pl/komentarz-s%C5%82o%C5%84-w-sk%C5%82adzie-porcelany/a-38990907

Jak widać postawa Donalda Trumpa wprawiła, nie tylko uczestniczących w Szczycie NATO politykach, ale również w obserwujących go dziennikarzach, w nieskrywane osłupienie. Budząc jednocześnie poważne wątpliwości co do postawy amerykańskiego prezydenta wobec przyszłości NATO.

Warto się wzt. zastanowić, czy w tym przypadku Antoni Macierewicz, podobnie jak to wygląda do przyczyn katastrofy polskiego samolotu TU-154 M, ma rację, czy też zachodni politycy i dziennikarze się mylą. Według mnie, sprawa ta pokazuje dobitnie, w jak oderwanym od rzeczywistości świecie urojeń porusza się szef MON, a może razem z nim również wierchuszka formacji politycznej PiS?

No, ale cóż można sądzić po ludziach, którzy wyznają zasadę, że rozdawnictwo jest najlepszą i najprostszą metodą na osiągnięcie dobrobytu, tak jakby sądzili, że bogactwo narodu bierze się jako dar z nieba.

Już tacy byli i źle skończyli, wciągając w przepaść za sobą całe narody.

 

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Sytuacja w ciągu minionej doby nie uległa zmianie w odniesieniu do średniej jaka ukształtowała się po zerwaniu ostatniego rozejmy przez stronę ukriańską.

I tak, od godzin wieczornych ukraińscy żołnierze prowadzili ostrzał w rejonie wsi Sachanki i Komiternowa, na południowym odcinku frontu donieckiego.

W tym samym czasie doszło do walk w rejonie łuku swiatłodarskiego, gdzie ukraińscy żołnierze przy użyciu moździerzy prowadzili też ostrzał pozycji obronnych sił zbrojnych DRL na przyczółku debalczewskim. Podobnie do walk doszło w rejonie miejscowości Dokuczajewsk, na południe od Doniecka, gdzie również ukraińscy żołnierze prowadzili ostrzał pozycji sił powstańczych przy użyciu moździerzy. Ponadto walki toczyły się w rejonie wsi Zajcewo i osiedla Gołma, gdzie ostrzał ze strony ukraińskiej prowadzony był również przy użyciu moździerzy kaliber 120 mm oraz na linii miejscowości Awdiejewka-Spartakus na północnych przedmieściach Doniecka.

Łącznie na tym odcinku frontu, ukraińscy żołnierze, przy użyciu wyrzutni rakiet „Grad”, ciężkiej artylerii, moździerzy oraz opancerzonych wozów bojowych, a także granatników i broni maszynowej, 63 razy przeprowadzili ostrzał 21 miejscowości lub ich okolic, które znajdują się na terytorium DRL. W wyniku tego ostrzału zostały uszkodzone swa domy jednorodzinne w rejonie wsi Staromichajłowki, na zachodnich obrzeżach Kirowskiej dzielnicy w Doniecku. Tym razem strat wśród ludności cywilnej nie było.

Wczoraj rano zmarła jedna z kobiet, które zostały ranne po ukraińskim ostrzelaniu przystanku autobusowego w pod donieckiej wsi Trudowskij.

Ponadto, na ługańskim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze w ciągu minionej doby, używając moździerze kaliber 120 i 82 mm oraz opancerzonych wozów bojowych i działek przeciwlotniczych, a także granatników i broni maszynowej, pięć razy przeprowadzili ostrzał terytorium ŁRL.

Pod ostrzałem znalazł się rejon w pobliżu następujących miejscowości: Kalinowka, Smiełoje, Wiesiełogorowka i Żielobok. Łącznie na ostrzelany teren spadło około 314 pocisków.

 

Poniżej raport dobowy dotyczący sytuacji wzdłuż linii rozgraniczenia w Donbasie przygotowany przez centrum prasowe sztabu ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego przeciwko ludności rosyjskojęzycznej tzw. operację antyterrorystyczną (ATO). Coraz dłuższe są te raporty:

„Зведення прес-центру штабу АТО за день станом на 18.00 годину 26 травня 2017 року

Ситуація у районі проведення АТО залишається напруженою. З початку доби підрозділи російсько-терористичних військ 26 разів відкривали вогонь по опорних пунктах українських захисників. Неодноразово бойовики вели вогонь й з важкого артилерійського озброєння, застосування якого суворо заборонене Мінськими домовленостями.

Приморський напрямок. На цій ділянці лінії зіткнення в першій половині дня проросійські незаконні збройні формування з мінометів калібру 120 мм декілька разів вели вогонь по наших позиціях біля селища Чермалик. Поблизу Павлополя противник обстрілював укріплення сил АТО з 122-мм артилерійських систем. Там же, а також біля Гнутового, ворог бив з мінометів, озброєння БМП та зенітної установки. Північніше, біля Мар’їнки, бандити застосовували міномети калібру 82 мм та гранатомети різних модифікацій. Поруч, на підступах до Красногорівки, українських воїнів обстрілював ворожий снайпер. Захисники Широкиного потрапили під обстріл з автоматичних станкових гранатометів.

Донецький напрямок. Тут сьогодні ситуація відносно стабілізувалась. Втім, обстріли не припинились. Впродовж дня бойовики найбільше обстрілювали українських воїнів, які тримають оборону в районі Луганського, що на Світлодарській дузі. Зокрема, бандити застосовували озброєння танку й бойових машин піхоти, гранатомети та великокаліберні кулемети. З околиць тимчасово окупованої Горлівки незаконні збройні формування били по наших позиціях біля Зайцевого з гранатометів та стрілецької зброї. У передмісті Авдіївки противник застосовував 82-мм міномети та кулемети.

Луганський напрямок. З початку доби на цій ділянці лінії зіткнення проросійські озброєні банди 4 рази з автоматичних станкових гранатометів вели вогонь по наших опорних пунктах біля Новотошківського. А поблизу н.п. Донець – зі стрілецької зброї.

Внаслідок бойових дій з початку доби один військовослужбовець ЗС України був поранений”.

 

„Зведення прес-центру штабу АТО за минулу добу станом на 06.00 годину 27 травня 2017 року

Минула доба у районі проведення АТО знову пройшла неспокійно. Втім, незважаючи на те, що російсько-терористичні бандформування продовжують активно порушувати режим припинення вогню, ситуація перебуває під цілковитим контролем українських захисників. Так, впродовж 26 травня бойовики 61 раз відкривали вогонь по підрозділах ЗС України, подекуди використовуючи й важке артилерійське озброєння.

Приморський напрямок. 34 факти застосування незаконними збройними формуваннями зброї проти українських воїнів зафіксовані саме на цій ділянці фронту. Зокрема, після 18.00 години вчорашнього дня бойовики здійснили декілька обстрілів середньої інтенсивності з мінометів калібру 120 мм по наших укріпленнях в районі Широкиного та Чермалика. Також порушення противником домовленостей про незастосування зброї відбулись поблизу Павлополя, Лебединського, Водяного та Гнутового, де бандити неодноразово застосовували різноманітні зразки стрілецької зброї та гранатометів. З такого ж озброєння противник вів вогонь з околиць тимчасово окупованого Донецька по оборонних укріпленнях сил АТО на підступах до Мар’їнки та Красногорівки
Донецький напрямок. На цій частині лінії зіткнення минулої доби відбулось 19 обстрілів з боку проросійських бойовиків. Ввечері противник найчастіше бив по наших позиціях, котрі розташовані у південному та східному передмістях Авдіївки. Використовували бандити міномети, найчастіше калібру 82 мм, гранатомети різних модифікацій, великокаліберні кулемети та стрілецьку зброю. Також під ворожим вогнем з 82-мм мінометів опинились наші опорні пункти поблизу Верхньоторецького. Біля Троїцького бойовики відкривали вогонь зі 120-мм мінометів. Окрім того, вчора ввечері проросійські бандформування вели вогонь з гранатометів та стрілецької зброї біля Пісків.

Луганський напрямок. Тут минулої доби зафіксовано 8 випадків застосування представниками російсько-терористичних угруповань зброї. Майже половина з них вже ввечері. Всі в районі Кримського, де ворог бив по наших оборонних укріпленнях з мінометів різних калібрів, озброєння БМП, гранатометів та стрілецької зброї.

В результаті бойових дій минулої доби 2 українських воїнів зазнали поранень”.

 

Donbas. Nas ostrzeliwują dniem i wieczorem, a także w nocy:

I jeszcze krótki reportaż filmowy z miejscowości Spartakus:

 

***

 

 

Na koniec kilka zdjęć:

W Makiejewce przy udziale ministra sportu oraz przewodniczącego parlamentu DRL otwarto uroczyście nowy klub sportowy.

 

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

 

***

 

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

71 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 27.05.2017r.- 821 dzień od nowego rozejmu.

 1. OT o ‚rosyjskiej demokratycznej opozycji” (tzw. liberastach). Na zorganizowany w Wilnie (Litwa) „zlocie rosyjskich liberastów”, jeden z ich „liderów” Garri Kasparow (na „emigracji” w USA) wzywał nie tylko do wzmocnienia antyrosyjskich sankcji, ponieważ te obecne nie dały rezultatu, tak by uderzyły one w zwykłych Rosjan, podobnie jak w czasie IIWŚ alianci „karali” zwykłych Niemców oraz Japończyków;
  http://www.politnavigator.net/kasparov-v-vilnyuse-grozil-rossii-amerikanskojj-yadernojj-bombojj-kak-yaponii-v-1945.html
  Dzięki takim „błyskotliwym” wypowiedziom „liderów opozycji”, „reżim” Putina nie musi praktycznie nic robić, oni sami się „samounicestwiają” w oczach rosyjskiego społeczeństwa…

  Polubione przez 3 ludzi

  • Jak zwykle najmici amerykańskiego kapitału spekulacyjnego uaktywnili swoich płatnych pachołków tuż przed podjęciem kolejnej decyzji przez kraje UE o dalszym losie sankcji.

   Tak ta „demokracja” się właśnie kręci. POdobnie jak lody PO.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 1 osoba

 2. Doniecki bloger Denis Selezniow wspomina okres walk na Donbasie z wiosny-lata 2014 roku, gdy ukraińskie lotnictwo wojskowe dokonywało terrorystycznych nalotów na cele cywilne na Donbasie, a następnie ukromedia kłamały że dokonywało tego „lotnictwo rosyjskie w celu wzbudzenia antyukraińskich nastrojów na tych terenach”. UWAGA! Zdjęcia 18 +…

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Wczoraj w Odessie podczas wizyty „generalissimusa” Poroszenki. Miejscowi działacze proprezydenckiego ‚Bloku Poroszenki” oraz funkcjonariusze resortów siłowych robią ‚przesiew” wśród osób chcących wejść na miejsce gdzie ma wystąpić Poroszenko, okazuje się że wpuszczane sa tylko osoby z przygotowanej wcześniej „listy”, czyli opłacenie klakierzy…
  >https://www.youtube.com/watch?v=GApQEUL90ag
  https://pl.wiktionary.org/wiki/klakier

  Polubione przez 2 ludzi

  • No i wydała się ściśle strzeżona tajemnica rosyjskich służb specjalnych, że jadą one na słodyczach firmy Roshen, dzięki czemu są nie do pokonania 🙂 🙂 🙂

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 3 ludzi

 4. Ukraiński internauta, informuje że „niezwyciężona armia kijowska” wycofuje ciężki sprzęt z Donbasu i zauważa że dzisiaj zmarł Zbigniew „Zbig” Brzeziński. Dla przypomnienia był uznawany za jednego z czołowych antyrosyjskich „jastrzebi” w Waszyngtonie…
  >https://www.facebook.com/zp.kirill/videos/1342178799184142/
  Ps. Jeszcze szlag powinien trafić „czarta’ McCaina (no i oczywiście Sorosa na dokładkę)…

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Przypomniał o sobie znany ukraiński tzw. wolontariusz ATO Jurij Kasjanow, który znowu nie wytrzymał i ‚dowalił z grubej rury” komentując ukraińską rzeczywistość i to że jakis „pan” nazwał go ‚Rosjaninem”, bo m.in nie popiera obecnych władz w Kijowie, nie nosi „wyszywanek” wymachując ukraińską flagę oraz nie modli sie o „pomoc z Zachodu”. Jak stwierdził Kasjanow „LEPIEJ BYĆ UCZCIWYM „ROSJANINEM” NIŻ UCZCIWYM „UKRAIŃCEM”…
  >https://www.facebook.com/brtcomua/posts/1414914451902538
  ps. Kasjanow prawie jak bohater obecnej Ukrainy, czyli Symon Petlura…

  „NAM NIE STRASZNE SĄ MOSKIEWSKIE WSZY TYLKO [WŁASNE] UKRAIŃSKIE GNIDY”

  Polubione przez 1 osoba

 6. Burmistrz Kijowa Kliczko pokłócił się z „bojcami ATO”, którzy przyszli do niego w „odwiedziny” piec dni wczesniej niż zaplanowana. Kliczce tak „skoczyło ciśnienie” ze wlazł na stół skąd zaczął pouczać „gości’…
  https://static2.gazeta.ua/img2/cache/preview/755/755329_w_300.jpg?v=0
  https://kyiv.depo.ua/rus/kyiv/klichko-zaliz-na-stilec-u-yidalni-meriyi-abi-dovesti-usim-scho-vin-nayvischiy-20170526578509

  Polubione przez 3 ludzi

 7. „Skandal” w Dnieprze, gdzie okazało się że burmistrz miasta Fiłatow, „szczery ukraiński patriota” i bliski współpracownik „obrońcy samostijnej”, czyli oligarchy Kołomojskiego, na stanowisko naczelnika „Policji Municypalnej” w mieście powołał byłego szefa tamtejszego ‚Berkutu” który brał udział w tłumieniu protestów na Majdanie w 2014 roku, a ze stanowiska usunął działacza „Prawego Sektora”, który jako „ochotnik” walczył na Donbasie. Co ciekawe jako „plusy” nowo mianowanego szefa „Policji Municypalnej” w Dnieprze Fiłatow wymienił m.in to ze był wierny do końca rozkazom wydanym mu przez byłego prezydenta Janukowycza oraz ówczesnym władzom Ukrainy (!)
  http://www.sobytiya.dp.ua/news/ohrannuyu-strukturu-mera-dnepra-vozglavil-byvshiy-komandir-dneprovskogo-berkuta

  Polubione przez 3 ludzi

    • Z akcentem na niektórym…
     Niestety, ale lud ciemny głupi jak pisał wieszcz wszystko kupi. Na Majdanie (nie licząc opłaconych klakierów) było duzo osób ,które chciały tylko tego, żeby w ich kraju było NORMALNIE. Żeby nie było korupcji, samowoli władz, żeby prowadzenie własnego biznesu nie było zmora/niemożliwe.
     I doczekali się zamienili jednych skorumpowanych urzędników na drugich jeszcze gorszych, bo ci w swej zachłanności pchnęli kraj do wojny wewnętrznej i kradną na potęgę to co da się ukraść w myśl starej zasady po nas choćby potop.

     Polubione przez 1 osoba

     • Zgadzam się z szefem, emigracja na Ukrainie jest takim wentylem bezpieczeństwa ( skąd my to znamy 🙂 ) . Gdy komuś jest „źle” na Ukrainie wybiera inny kraj do życia. I wielu Rusinów ( nie mylić z banderowskim ścierwem) sprowadza się do Polski, FR, Czech, Węgrzech, Włoch. Niektóre dane wskazują ,ze uciekło już 6 mln obywateli (!). Co ważne według nowych badan ,aż połowa z tych co wyemigrowała NIE CHCE wracać.
      Tak jak pisałem już kilkakrotnie na razie emigranci pomagali gospodarce ( przesyłali tak ważne dla kraju dewizy) jednak trend już się zmienia. Coraz więcej obywateli tego kraju ucieka NA STAŁE za granicę i tam układa sobie życie. To spowoduje kilka reperkusji dla gospodarki Ukrainy. Po pierwsze zmniejszą się przelewy pieniężne od gastarbeiterów. Po drugie na Ukrainie zabraknie rąk do pracy ( wiem aż dzienie to brzmi ,ale to prawda). Po trzecie nie będzie komu pracować na emerytury.

      Polubione przez 2 ludzi

     • To tak jak w przypadku naszych obywateli na zachodzie, też nie chcą wracać chyba że na starość, jako emeryci. Mam tak ze stryjecznym bratem i bratową oraz ich córą (która już raczej w ogóle nie wróci).

      Polubione przez 1 osoba

 8. My tu sobie „gadu-gadu’, a tymczasem Ukraina „wszczeliwuje” „nanosputniki” na orbitę okołoziemską. Podobno amerykańska rakieta wystrzelona z z Cap Canaveral 18 kwietnia, dostarczyła na orbitę okołoziemska „nanosputnika” stworzonego przez jeden z kijowskich instytutów naukowych, podobno był to już drugi obiekt tego typu;
  https://strana.ua/news/72979-ukrainskij-obrazovatelnyj-nanosputnik-vyshel-na-okolozemnuyu-orbitu.html
  Ps. Ciekawe czy USAmany w ogóle zdają sobie sprawę że Ukroince wykorzystują ich do przesyłania na orbitę okołoziemską swoich „nanosputników”, tym bardziej że są one „nano”, czyli bardzo, bardzo maluteńkie…

  Polubione przez 2 ludzi

  • Ten wcale nie jest taki malutki, dlatego nazywanie go nanosputnikiem to bardzo wielka przesada.

   Jest to normalnej wielkości sputnik. Oczywiście mniejszy od średniej, ale nie jest jakimś liliputem.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 2 ludzi

   • Ale to są „standardy” ukraińskie, dodatkowo znając z doświadczenia (czy raczej słabości) możliwości ‚absorpcji’ alkoholu przez USAmanów i Ukroinców, wcale mnie nie dziwi że udało im się takie coś „przemycić” jako „nanosputnik”…

    Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.