Wojna domowa na Ukrainie 28.05.2017r.- 822 dzień od nowego rozejmu.


Ichni moher?

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk zapowiedział na spotkaniu państw grupy G7 w sycylijskim mieście Taormina,, że Unia będzie domagać się utrzymania sankcji nałożonych na Rosję za aneksję Krymu i wspieranie separatystów na Ukrainie.

Donald Tusk powiedział, że zdaniem Unii od poprzedniego szczytu G7 w Japonii, w sytuacji na Ukrainie nic się nie zmieniło, a porozumienie z Mińska nie jest respektowane przez Rosję. Nie widzi więc powodu do zniesienia czy złagodzenia sankcji. Pytany przez dziennikarzy: czy zgodzą się na to Stany Zjednoczone?  Odpowiedział, że: 

„W czasie rozmowy ze mną odniosłem wrażenie, że prezydent Trump jest gotów do mocnego zaangażowania się w rozwiązanie konfliktu na Ukrainie, co niekoniecznie znaczy, że mamy identyczny pogląd na rolę Rosji w tym konflikcie”.

W tej samej sprawie wypowiedział się doradca ekonomiczny Białego Domu Gary Cohn, który bierze udział wraz z prezydentem Donaldem Trumpem w spotkaniu grupy G7 w Taorminie na Sycylii.

Otóż, potwierdził on, że Stany Zjednoczone wykluczają złagodzenie sankcji nałożonych na Rosję za jej udział w kryzysie ukraińskim:

„Nie łagodzimy sankcji. Jeśli powinniśmy coś zrobić, to myślelibyśmy raczej prawdopodobnie o tym, by być twardszym wobec Rosji” – oświadczył Gary Cohn, który wcześniej dawał do zrozumienia, że Stany Zjednoczone nie mają określonego stanowiska w sprawie sankcji wobec Rosji.

A więc jak widzimy ze stanowiska nieokreślonego amerykańskiej administracji, przeszła ona teraz na stronę zdecydowanych zwolenników dalszego kontynuowania sankcji nałożonych na Rosję.

Tak więc wspólnie przywódcy krajów grupy G7 w Taorminie wspólnym głosem przypomnieli, że obowiązywanie sankcji jest powiązane z pełną realizacją porozumień z Mińska i poszanowaniem suwerenności Ukrainy.

„Sankcje mogą zostać zniesione, kiedy Rosja zrealizuje swe zobowiązania” – głosi komunikat wydany po Szczycie G7 na Sycylii. Jednocześnie przywódcy grupy G7 wyrazili gotowość do podjęcia dalszych kroków, jeśli Rosja naruszy w przyszłości  zapisy mińskich porozumień, dodając że:

„Podkreślamy odpowiedzialność Federacji Rosyjskiej za konflikt oraz rolę, jaką musi odegrać, by przywrócić pokój i stabilność. Ponownie potępiamy nielegalną aneksję Półwyspu Krymskiego, potwierdzamy naszą politykę jej nieuznania, w pełni popieramy niepodległość Ukrainy, integralność terytorialną i suwerenność”.

Tym samym przywódcy najbardziej uprzemysłowionych krajów świata na spotkaniu w Taorminie, po raz kolejny udowodnili, że nic się w ciągu ostatniego półrocza nie zmieniło i nadal stawiają oni na politykę konfrontacyjną, a nie na rozwiązywania problemów przy pomocy wzajemnej współpracy.

Jest to droga prowadząca donikąd, a kończąca się nikomu niepotrzebnym wzrostem napięć w stosunkach międzynarodowych. Ale widocznie geszefciarze uznają tylko takie rozwiązania, które prowadzą do pokonania przeszkód wobec stojącego im na drodze do robienia dalszych sutych interesów. I jak widać, nie spoczną dotąd, włącznie z rozpętaniem konfliktów zbrojnych, co już wielokrotnie udowodnili, dokąd nie osiągną swojego celu.

Dodam, że jest to już co najmniej piąta tego typu próba, które poza tym, że przyniosły dotychczas wiele milionów niewinnych ofiar, zakończyły się fiaskiem, zaś za każdym rzem Rosja wygrywała w ostatecznym rachunku.

Dziś jest taka różnica wobec pięciu poprzednich prób zawładnięcia bogactwami Rosji, że ta po raz pierwszy może zakończyć się również zagładą samych geszefciarzy.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu ostatniej doby sytuacja wzdłuż linii styku w Donbasie znacznie się pogorszyła i takiego natężenia wrogich działań zbrojnych strona ukraińska sił ATO nie przejawiała od lutego tego roku, kiedy to walki osiągnęły dotychczasowe apogeum.

I tak, ostrzał prowadzony przez ukraińskich żołnierzy rozpoczął się już przed południem, kiedy w wyniku tego ranna została w miejscowości Staromichajłowka przy ulicy Abakumowa nr. 25 78-letnia kobieta.

Następnie intensywne walki toczyły się w rejonie na północ od Doniecka w strefie przemysłowej Awdiejewki, strefie przemysłowej Jasionawtej w rejonie Zajcewa- na północ od Gorłówki oraz sporadycznie w rejonie Makiejewki.

W kierunku na wschód od Mariupola, na południowym odcinku frontu donieckiego, ukraińscy żołnierze przy użyciu ciężkiej artylerii i moździerzy prowadzili ostrzał w rejonie miejscowości Gnutowo, Szirokino i  Wodjannoje oraz prowadzili ataki w kierunku Komiternowa, Kulikowa i Talmanowa. Ostrzał w rejonie miejscowości Komiternowa uszkodził linie energetyczną i główną rurę doprowadzającą tam gaz, w wyniku czego od godziny 23:00 do tej pory, mieszkańcy pozbawieni są dopływu prądu i gazu.

Z kierunków Piasków ukraińscy żołnierze prowadzili ostrzał w kierunku dzielnicy Kijowskiej w Doniecku.

Natomiast z kierunku Marinki ukraińscy żołnierze prowadzili ataki wspomagane ostrzałem z broni ciężkiej w kierunku Krasnogorowki, zaś w kierunku zachodnich przedmieść Doniecka, w rejonie Trudowskiego i Aleksandrowki prowadzili intensywny ostrzał.

Ostrzał prowadzony był również w rejonie miejscowości Dokuczajewsk.

Łącznie w ciągu ostatniej doby ukraińscy żołnierze na całej długości frontu donieckiego, przy użyciu ciężkiej artylerii, wyrzutni rakiet „Grad” oraz czołgów, moździerzy i opancerzonych wozów bojowych, a także granatników i broni maszynowej, 48 razy przeprowadzili ostrzał 18 miejscowości znajdujących się na terytorium DRL. Ilość ostrzałów nie uległa radykalnej zmianie, ale ich intensywność odbiegała od tego co można było obserwować od lutego tego roku.

Sytuacja jaka się wytworzyła w ciągu ostatniej doby mogła by wskazywać na przygotowanie przez siły ATO do kolejnej próby przeprowadzenia ofensywy, ale prawdopodobieństwo, że rozwinie się ona w jakieś poważniejsze przedsięwzięcie jest mało prawdopodobna, bo siły zbrojne DRL będą wszelkie tego typu próby tłumić w zarodku.

Można przypuszczać, że wczorajsze wzmożenie intensywności działań militarnych przez ukraińskie siły ATO, mają dać atut dla podjęcia decyzji przez państwa uczestniczące w Szczycie G7 w Taorminie na Sycylii, o przedłużeniu sankcji wobec Rosji na kolejne sześć miesięcy, czyli do końca tego roku.

Według nieoficjalnych danych jest kilkanaście ofiar śmiertelnych wśród żołnierzy po obu stronach linii frontu.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze przy użyciu ciężkiej artylerii kaliber 152 i 122 mm, wyrzutni pocisków przeciwpancernych, automatycznych wyrzutni granatów oraz broni maszynowej, cztery razy ostrzelali terytorium ŁRL.

W tym ostrzelane zostały następujące miejscowości lub ich okolice: kalinowka, Krasnyj Jar oraz Łozowoje. Łącznie na ostrzeliwany teren spadło około 200 pocisków różnego kalibru.

Poniżej jeszcze raport dobowy dotyczący sytuacji wzdłuż linii styku w Donbasie udostępniony przez centrum prasowe sztabu ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego przeciwko rosyjskojęzycznej ludności cywilnej tzw. operację antyterrorystyczną (ATO):

„Зведення прес-центру штабу АТО за день станом на 18.00 годину 27 травня 2017 року

Оперативна обстановка у районі проведення АТО залишається напруженою. З початку доби підрозділи російсько-терористичних бандформувань 18 разів відкривали вогонь по підрозділах Українського війська.

Приморський напрямок. На цій ділянці лінії зіткнення близько 6.00 години ранку проросійські незаконні збройні формування з мінометів калібру 120 мм обстріляли наші позиції біля селища Чермалик. Не припинялись ворожі обстріли й в районі Широкиного, Водяного та Гнутового, де противник впродовж дня неодноразово вів вогонь зі стрілецької зброї та гранатометів різних модифікацій. Окрім того, поблизу Мар’їнки бойовики здійснили обстріл укріплень сил АТО з великокаліберних кулеметів.

Донецький напрямок. На цій частині фронту проросійські бандформування понад 5 разів застосовували зброю проти українських воїнів. Втім, інтенсивність ворожого вогню та характеристики озброєння, з якого бойовики здійснювали обстріли, мали достатньо руйнівні наслідки. Так, близько 1.00 години ночі противник здійснив обстріл оборонних укріплень сил АТО в районі селища Зайцеве зі 122-мм артилерійських систем. Згодом, на тій же ділянці лінії зіткнення, бандити застосували протитанковий ракетний комплекс. Пізніше з околиць тимчасово окупованого Донецька бойовики обстрілювали українських воїнів, котрі тримають оборону поблизу селища Піски, з мінометів калібру 82 мм, автоматичних станкових гранатометів та великокаліберних кулеметів. Неспокійно було й у південному передмісті Авдіївки, де незаконні збройні форсування били по наших укріпленнях з мінометів калібру 120 й 82 мм, а також зі стрілецької зброї.

Луганський напрямок. З початку доби на цій ділянці лінії зіткнення проросійські озброєні банди 2 рази відкривали вогонь по наших опорних пунктах. Зокрема, поблизу Новозванівки бойовики здійснили підступний обстріл військовослужбовців ЗС України з автоматичних станкових гранатометів. Також противник зі стрілецької зброї бив поблизу н.п. Донець.

Внаслідок бойових дій з початку доби вісім військовослужбовців ЗС України отримали поранення”.

„Зведення прес-центру штабу АТО за минулу добу станом на 06.00 годину 28 травня 2017 року

Минулої доби ситуація у районі проведення АТО суттєвих змін не зазнала. Оперативна обстановка залишається складною. Впродовж доби, 27 травня, російсько-терористичні бандформування 49 разів відкривали вогонь по підрозділах ЗС України, неодноразово використовуючи й важке артилерійське озброєння.

Приморський напрямок. Незаконні збройні формування 24 рази відкривали вогонь по позиціях сил АТО на цій ділянці фронту. Зокрема, ввечері бойовики двічі з заборонених Мінськими домовленостями 122-мм артилерійських систем, а також мінометів калібру 82 мм обстрілювали наші опорні пункти поблизу Павлополя. Неподалік, в районі Широкиного, Водяного, Лебединського, Чермалика та Гнутового, противник у темну пору доби продовжував вести вогонь по українських воїнах зі стрілецької зброї та гранатометів. Північніше, з напрямку тимчасово окупованого Докучаєвська, бойовики обстрілювали наші опорні пункти під Новотроїцьким з озброєння БМП та великокаліберних кулеметів. Також проросійські бандформування били з околиць Донецька по укріплення сил АТО на підступах до Мар’їнки з гранатометів різних модифікацій.

Донецький напрямок. На цій частині лінії зіткнення минулої доби відбулось 16 обстрілів з боку проросійських бойовиків. Після заходу сонця вони двічі обстрілювали наші позиції біля Троїцького з артилерії калібру 122 мм. Близько півсотні снарядів випустив ворог по наших позиціях на тій ділянці. Також застосування проросійськими бандформуваннями заборонених артилерійських систем, а саме 120-мм мінометів, було зафіксовано у передмісті Авдіївки. Там же противник бив по українських воїнах з мінометів калібру 82 мм та піхотного озброєння. Поблизу Зайцевого бандити здійснювали обстріли наших укріплень з озброєння бойових машин піхоти.

Луганський напрямок. Тут минулої доби зафіксовано 9 випадків застосування представниками російсько-терористичних угруповань зброї, більшість з яких саме за темної пори доби. Близько 22.00 години бойовики з мінометів калібру 120 мм обстріляли наші позиції поблизу Новозванівки та Новоолександрівки. Біля Кримського противник бив з 82-мм мінометів. Там же, а також по оборонних укріпленнях ЗС України в районі Станиці Луганської, селищ Донець та Лобачеве незаконні збройні формуванні відкривали вогонь зі стрілецької зброї різних калібрів та гранатометів.

В результаті бойових дій минулої доби 8 українських захисників зазнали поранень”.

***

Na koniec kilka zdjęć:

Donieck- koncert sławnego rosyjskiego pieśniarza operowego Josifa Kobzona.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

30 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 28.05.2017r.- 822 dzień od nowego rozejmu.

 1. Tymczasem mediamatoły.pl znowu „na tropach działalności bloga AdNovum”, czyli „odkryły” to o czym tu taj piszemy juz chyba co najmniej od roku…
  http://wiadomosci.onet.pl/swiat/rzeczpospolita-bursztynowe-krolestwo-mafii/sxrqsj1
  ps. Jak tak dalej pójdzie, to może „odkryją” w końcu na Ukrainie także nazistów i banderowców, ze w Odessie doszło do nieludzkiego mordu, a „pomajdanowe elity” z Poroszenką na czele rabują Ukraińców jeszcze gorzej niż „tyran” Janukowycz…

  Polubione przez 5 ludzi

 2. OT zza Oceanu, na Florydzie znaleziono martwego prokuratora federalnego , prawdopodobnie zginął w wyniku postrzelenia w głowę. Zabity prokurator prowadził m.in śledztwo w sprawie oszust popełnionych przez Debbie Wasserman Schultz przewodniczacej Krajowego Komitetu Partii Demokratycznej w trakcie ostatniych wyborów na urząd Prezydenta USA w których startowała Hillary Clinton. jak zauważają amerykańskie media niezależne, jest to kolejna tajemnicza śmierć w która zamieszani są Clintonowie oraz ludzie z nimi zwiazani…
  http://www.cbsnews.com/news/beranton-whisenant-jr-federal-prosecutor-found-dead-on-florida-beach/
  http://www.thegatewaypundit.com/2017/05/federal-prosecutor-investigating-fraud-found-dead-debbie-wasserman-schultzs-district/
  http://waynedupree.com/federal-prosecutor-found-dead-in-wasserman-schultz-district/

  Polubione przez 5 ludzi

 3. Przypomniała o sobie psychopatyczna banderówa z partii „Swoboda’ Farion która ‚zasłyneła” onegdaj z „ukrainizowania” imion dzieci w jednym z ukraińskich przedszkoli i zmuszania ich by mówiły po ukraińsku. Tym razem Farion „przyczepiła się” do tekstu egzaminów dla kandydatów do szkół wyższych, który według niej napisany jest „moskiewsko-angielską gwarą (!)” (tzw. surżykiem)…
  https://www.obozrevatel.com/society/96051-chudovischno-farion-ustroila-isteriku-iz-za-yazyika-v-teste-vno.htm

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Przewodniczący Ukraińskiego Komitetu Żydowskiego Eduard Dolinskij w zwiazku ze zorganizowaną Kijowie wystawą ‚O walce UPA z nazizmem” przypomniał jak ‚walczył z nazizmem”, podczas szkolenia w hitlerowskich Niemczech w 1942 roku, naczelny ‚dowódca’ UPA Roman Szuchewycz (na zdjęciu w środku)…

  >https://www.facebook.com/photo.php?fbid=263107237498410&set=a.119381515204317.1073741827.100013974064852&type=3

  Polubione przez 4 ludzi

 5. „451 stopni Fahrenheita” czyli „pomajdanowa” Ukrainy. Na Ukrainie za przywóz z Rosji ponad 10 książek będzie się karać przyłapane tym osoby grzywną w wysokości od 32 do 160 tysięcy hrywien…
  http://vesti-ukr.com/strana/239713-za-vvoz-bolee-10-knih-iz-rossii-budut-shtrafovat-na-summu-ot-32-do-160-tysjach-hriven
  Z kolei „gubernator Doniecka’ (z nadania Kijowa) Żebriwskij nazwał jezyk rosyjski „elementem wojny hybrydowej prowadzonej przez Rosję”…
  http://vesti-ukr.com/politika/239767-zhebrivskij-nazval-russkij-jazyk-elementom-hibridnoj-vojny
  https://pl.wikipedia.org/wiki/451_stopni_Fahrenheita

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Ciąg dalszy afery w Dniprze, gdzie burmistrz Fiłatow, „szczery ukraiński patriota’ i współpracownik oligarchy Kołomojskiego na szefa „Policji Municypalnej” w mieście mianował byłego dowódcę „Berkutu” z Dniepra, który uczestniczył w pacyfikacji kijowskiego Majdanu (!) Broniąc swojej decyzji Fiłatow miał stwierdzić m.in że w trakcie walk na kijowskim Majdanie ówczesny naczelnik „Berkutu” z Dniepra dowodził swoimi ludźmi (czyli funkcjonariuszami „Berkutu”), „gdy zaczął do nich strzelać snajper z okolicy Konserwatorium (OD STRONY ZAJMOWANEJ ÓWCZEŚNIE PRZEZ ZWOLENNIKÓW EUROMAJDANU!), raniąc sześć osób” („остановил непоправимое, когда из Консерватории снайпер начал стрелять в днепровских „беркутов” и ранил шесть человек”);
  http://korrespondent.net/city/dnepr/3856278-fylatov-zaiavyl-chto-po-berkutu-strelialy-so-storony-maidana

  Polubione przez 2 ludzi

 7. W obwodzie czerkaskim odnaleziono zwłoki ‚weterana ATO”, który zaginał kilka dni wcześniej. Jak informują ukromedia na ciele odkryto ślady „gwałtownej śmierci”, czyli prawdopodobnie doszło do zabójstwa. Po powrocie z tzw. strefy ATO podjał służbę w ukraińskiej straży granicznej;
  https://antikor.com.ua/articles/171130-na_cherkaschine_trup_propavshego_bojtsa_ato_aleksandra_temnogo_vylovili_so_sledami_nasiljstvennoj_sm

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Trwa odcinanie się” Rosji od wszelkich związków z tzw. Ukraina. Rosyjski resort obrony poinformował ze otwarcie w pełni zelektryfikowanej dwutorowej linii kolejowej, dzięki której rosyjskie koleje nie będa musiały korzystac z „tranzytu” przez terytorium Ukrainy nastąpi juz w sierpniu tego roku (pierwotnie zakładano ze dojdzie do tego pod koniec tego roku);
  https://ria.ru/society/20170527/1495225241.html
  Z kolei rosyjski minister przemysłu poinformował że ostatecznie zastapienie używanych w rosyjskim przemyśle „komponentów” wyprodukowanych na Ukrainie (m.in w zakładach „Motor Sicz” w Zaporożu) wyprodukowanymi w Rosji nastąpi w latach 2018 – 2019;
  http://tass.ru/ekonomika/4288828
  Rosjanie poinformowali także że chcą przystąpić do rozbudowy oraz pogłębienia portu w Archangielsku, tak by był stał się alternatywą dla portów w krajach bałtyckich oraz na Ukrainie. Dodatkowo wraz z pełną przebudową portu ma zostać wybudowana całkiem nowa linia kolejowa, która ma połączyć i skrócic (do 850 km) trasę od portu w Archangielsku do ośrodków przemysłowych na rosyjskim Uralu oraz Syberii (zachodniej);
  https://www.korabel.ru/news/comments/gruzy_v_port_arhangelsk_mogut_byt_perenapravleny_iz_pribaltiki_i_ukrainy.html
  Ps. I to wszystko robi państwo, podobno „dzikie i zacofane” oraz „przytłoczone sankcjami”…

  Polubione przez 4 ludzi

 9. W ukromediach pojawiły się „njusy” że Kijów stara się jednak wywiązać z kontraktu na dostarczenie do Tajlandii czołgów ‚Opłot”;
  http://korrespondent.net/ukraine/3856256-v-sety-pokazaly-novye-ukraynskye-tanky-oplot
  Podobno gotowych do ‚wysyłki” ma być już około 30 pojazdów (z 49 zakontraktowanych), jednak jak zauważyła część internautów na zdjęciach i filmikach pokazano tylko KILKA POJAZDÓW OZNACZONYCH WYSOKIMI NUMERAMI, a widać tam takze dużą ilość nie zmontowanych czołgów (m.in „nieuzbrojone” kadłuby oraz wieże). Zwrócono także uwagę ze jeden z czołgów, oznaczony numerem „34”, jeszcze w listopadzie 2016 roku znajdował sie w „stanie surowym”, jeżeli wiec teraz został przedstawiony jako w pełni sprawny, to na wyprodukowanie JEDNEGO CZOŁGU POTRZEBA BYŁO AZ SIEDMIU MIESIĘCY…
  http://diana-mihailova.livejournal.com/664565.html

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.