Wojna domowa na Ukrainie 30.05.2017r.- 824 dzień od nowego rozejmu.


 

Wczoraj (29 maja br.) z okazji trzechsetnej rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Rosją a Francją, doszło do spotkania w Wersalu przywódców dwóch tych krajów.

 

 

Do spotkania obu prezydentów doszło przy okazji organizowanej wspólnie przez Pałac w Wersalu i muzeum Ermitaż w Petersburgu wystawy, poświęconej rocznicy wizyty cara Piotra Wielkiego we Francji w 1717 roku.

Putin i Marcon spotkali się wczoraj po raz pierwszy. Wizyta w Paryżu rosyjskiego przywódcy zaczęła się od tego, że późnił się on na spotkanie o około 35 minut. Zgodnie z harmonogramem zamieszczonym na stronie informacyjnej Pałacu Elizejskiego w Wersalu, Władymir Putin powinien pojawić się tam o godzinie 13:40, a podjechał pod Wersal dopiero o 14:15.

Przez ten cały czas na swego honorowego gościa prezydent Francji oczekiwał osobiście przed drzwiami w Wersalu.

Przypomnę, w tym momencie, że do spotkania francusko-rosyjskiego spotkania na szczycie doszło z inicjatywy prezydenta Emmanuela Marcona, po wcześniejszej jego rozmowie telefonicznej z prezydentem Władymirem Putinem.

Moment wybrany na wizytę we Francji prezydenta Rosji Władymira Putina jest znamienity, bo doszło do niego wtedy gdy pomiędzy Moskwą a Paryżem stosunki bilateralne są bardzo napięte.

To wynikiem m.in. przyłączenia się Krymu do Rosji oraz  odmowy przekazania wybudowanych dla niej we francuskiej stoczni ultranowoczesnych helikopterowców klasy Mistral.

Do pogorszenia relacji na linii Paryż-Moskwa przyczyniły się też podejrzenia niektórych sił politycznych Francji, że Rosjanie przeprowadzali cyberataki w czasie wyborów prezydenckich, starając się sterować ich wynikami, by wygrał kandydat wobec nich najbardziej ugodowy, czyli liderka prawicy Marine Le Pen.

Natomiast Kreml, jest przede wszystkim nieprzychylny Macronowi ze względu na jego proeuropejskie sympatie, ale – co podkreślali przed spotkaniem w Wersalu komentatorzy nad Sekwaną: „Putin jest pragmatykiem i wie, że w kilku sprawach stanowiska Francji i Rosji są zbieżne”.

„Dialog między Francją i Rosją nigdy się nie przerwał”– powiedział na konferencji prasowej prezydent Francji Emmanuel Marcon po rozmowie i obiedzie z prezydentem Rosji Władymirem Putinem.

„Francja pokazała w swoich wyborach przywiązanie do Europy i chęć uczestniczenia w losach świata. Żadne wielkie wyzwania nie mogą być dzisiaj rozwiązane bez dialogu z Rosją”– powiedział prezydent Francji na konferencji prasowej.

Następnie prezydent Emmanuel Marcon powiedział, że „długo i szczegółowo” rozmawiał z prezydentem Władymirem Putinem o Ukrainie oraz o  procesie wdrażania porozumień pokojowych podpisanych w lutym 2015 roku w Mińsku:

„Chcielibyśmy, żeby pod kontrolą prezydenta Putina zorganizować kolejną wymianę, typu formatu normandzkiego z Ukrainą i Niemcami”.

Natomiast prezydent Rosji, na tej samej konferencji prasowej powiedział, że:

„Mówiliśmy o punktach zapalnych na świecie i staraliśmy się znaleźć z panem prezydentem wspólne podejście do rozwiązania tych, jakże trudnych kwestii (…) Jestem przekonany, że fundamentalne interesy Rosji i Francji są o wiele ważniejsze niż bieżące, polityczne uwarunkowania. Najlepiej ze wszystkich rozumie to biznes francuski, który konsekwentnie działa bardzo aktywnie w Rosji”.

Następnie Władymir Putin poinformował, że zaprosił francuskiego prezydenta Emmanuela Marcona do Rosji:

„Mam nadzieję, że kilka dni będzie on mógł spędzić w Moskwie”.

Poza tematem ukraińskim, na spotkaniu obu prezydentów omawiane były kwestie wojny w Syrii oraz tego jak wyobrażają oni sobie jej sytuację polityczną po zakończeniu działań zbrojnych w tym kraju. Przy tej okazji Marcon podkreślił, że Francja nie będzie tolerowała stosowania w Syrii broni chemicznej: „każde użycie broni chemicznej będzie się kończyć represjami, przynajmniej ze strony Francji”- dodał francuski prezydent.

Innym tematem był szeroko pojęty problem walki z terroryzmem oraz problem szacunku przez władze Rosji dla mniejszości seksualnych i społeczeństwa obywatelskiego w tym kraju.

Poza incydentem ze spóźnieniem się rosyjskiego prezydenta, o prawie pół godziny, na spotkanie w wersalu, maił tam jeszcze jeden incydent. Otóż, w poniedziałek w centrum prasowym Wersalu, kilku rosyjskim dziennikarzom, którzy przybyli tam w celu relacjonowania wizyty rosyjskiego prezydenta we Francji, zostało pozbawionych swoich narzędzi pracy po tym gdy w niewyjaśniony jak dotąd sposób, doszło do zwarcia instalacji elektrycznej, które to zwarcie spowodowało przepalenie się niektórych obwodów w laptopach oraz ładowarkach telefonów komórkowych.  Oczywiście przypadek poległa na tym, że ofiarami „spięcia” w sieci elektrycznej był tylko sprzęt rosyjskich dziennikarzy.

Czy spotkanie to zakończyło się jakimś przełomem i sukcesem?

Otóż nie, bo nie zapadły- i nie miały tam zapaść- żadne znaczące decyzje. Można powiedzieć więc, że przy kurtuazyjnej wizycie rosyjskiego prezydenta, niejako zaczęto wstępne badanie, tego co można by było osiągnąć w przyszłości oraz potwierdzono niezmienność linii francuskiej polityki po zmianie na szczycie władzy we Francji.

Może dopiero spotkanie obu przywódców w Moskwie, o ile do niego w ogóle dojdzie, doprowadzi do jakiegoś zdecydowanego przełamania lodów nieufności. Ale jak na razie jest to tylko wróżenie z fusów, dlatego też należy czekać, obserwując rozwój wydarzeń, jak rozwinie się ten dopiero co zapoczątkowany dialog.

 

http://www.stern.de/politik/ausland/kremlchef-besucht-paris-chemiewaffeneinsatz-in-syrien–macron-droht-mit-vergeltung-7472356.html.

 

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu ostatniej doby, wrogie działania zbrojne ze strony ukraińskich sił ATO nadal utrzymywały się na względnie wysokim stopniu napięcia.

I tak, od wczoraj obserwuje się, na całej długości linii frontu donieckiego, wzmożoną aktywność szpiegowską ukraińskich dronów.

Jednocześnie nie ustaje intensywność ukraińskiego ostrzału, który wczoraj prowadzony był od wczesnych godzin rannych do późnych godzin nocnych, kończąc się na krótką przerwę nad ranem.

Ostrzeliwane były przy użyciu broni ciężkiej okolice Nowoazowska, Sachanki i Komiternowa oraz Dokuczajweska, Trudowskije, Krutaja Bałka, Spartakusa, donieckiego lotniska i serwisu „Volvo-Center”, a także Awidejewki i Jasinowatej oraz Gołmowskiego i Zajcewa. W Jasinowatej na skutek ostrzału, który miał tam miejsce około godziny 20:15 uszkodzony został dom jednorodzinny znajdujący się przy ulicy Krasnej nr. 38. Tam też została uszkodzona rura doprowadzająca gaz, w wyniku czego dopływu gazu zostało pozbawionych 29 gospodarstw domowych. Natomiast w miejscowości Krutaja Bałka został spalony dom przy ulicy Szirokaja nr. 47 a inny dom znajdujący się przy ulicy Pobiedy został uszkodzony. W wyniku późniejszego ostrzału, który miał miejsce po godzinie 21:20, w miejscowości Krasnyj Partizan na ulicy Gagarina nr. 1,2 i 3 zostały zniszczone dwa garaże i fasada budynku jednorodzinnego.

Intensywne walki toczyły się na styku frontu donieckiego i ługańskiego, w rejonie łuku swiatłodarskiego oraz w okolicy Kalinowa, Pierwomajska i Brianki, na odcinku frontu ługańskiego.

Wczoraj też ukraińscy żołnierze z pozycji 92 brygady zmechanizowanej, przy użyciu ciężkiej artylerii, przeprowadzili ostrzał pozycji sił pułku „Azow”. W wyniku tego ostrzału zostało zabitych 10 bojców z „Azowa” oraz kolejnych około 15 zostało rannych. Tradycyjnie już, dowództwo ATO oskarża za ten incydent siły zbrojne DRL.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze przy użyciu moździerzy kaliber 120 i 82 mm oraz opancerzonych wozów bojowych, a także wyrzutni pocisków przeciwpancernych i wyrzutni granatów oraz broni maszynowej, 7 razy ostrzelali terytorium DRL w pobliżu następujących miejscowości: Żiełobok, Kalinowki, Krasnego Jara, Nowokijewki, Łogwinowa oraz Łozowoje i okolice pomnika Kniazia Igora.

Łącznie spadło na ostrzeliwany teren około 44 pocisków moździerzowych, zaś opancerzone wozy bojowe i automatyczne wyrzutnie granatów, przeprowadziły 143 ostrzały.

 

Poniżej tradycyjnie już zamieszczam mało wiarygodny raport dobowy dotyczący sytuacji na linii styku w Donbasie udostępniony przez centrum prasowe ukraińskiego dowództwa prowadzącego przeciwko mniejszości rosyjskojęzycznej tzw. operację antyterrorystyczną (ATO):

„Зведення прес-центру штабу АТО за день станом на 18.00 годину 29 травня 2017 року

Обстановка у районі проведення АТО залишається напруженою, проте передбаченою та цілком контрольованою українськими захисниками. З початку доби підрозділи російсько-окупаційних бандформувань 16 разів застосовували зброю проти підрозділів ЗС України, зокрема, двічі використовували заборонене Мінськими угодами важке артилерійське озброєння.

Приморський напрямок. На цій ділянці лінії зіткнення о пів на третю годину ночі незаконні збройні формування впродовж тридцяти хвилин обстрілювали оборонні укріплення українських воїнів під Красногорівкою з важких артилерійських систем калібру 122 й 152 мм. Понад півтора десятка смертоносних боєприпасів розірвались поблизу наших позицій. На щастя, ніхто з українських воїнів не постраждав.
На тому ж напрямку бойовики вели вогонь з великокаліберних кулеметів в районі Гнутового, Водяного та Мар’їнки. Наші опорні пункти біля Широкиного противник обстріляв з мінометів калібру 82 мм. Поблизу Красногорівки та Мар’їнки вдень вели вогонь ворожі снайпери та кулеметники.

Донецький напрямок. Тут ситуація дещо стабілізувалася, але ворожі обстріли не припинилися. Зокрема, на світанку проросійські бандформування здійснили обстріл укріплень ЗС України у передмісті Авдіївки з мінометів різних калібрів, у тому числі й заборонених, гранатометів та стрілецької зброї. Ще раніше під ворожий обстріл зі стрілецької зброї потрапили наші позиції в районі н.п. Кам’янка. А опівдні бандити вдарили з 82-мм мінометів та легшого озброєння по одному з опорних пунктів неподалік Троїцького.

Луганський напрямок. З початку доби ворог найчастіше застосовував зброю проти українських воїнів, які тримають оборону біля Кримського. Там він застосовував гранатомети різних модифікацій та великокаліберні кулемети. Також з піхотного озброєння противник вів вогонь біля Малинового та Донця. Бійців сил АТО, котрі несуть службу біля селища Новотошківське, вицілював ворожий снайпер.

З початку доби серед військовослужбовців ЗС України втрат не було”.

 

„Зведення прес-центру штабу АТО за минулу добу станом на 06.00 годину 30 травня 2017 року

Ситуація у районі проведення АТО залишається напруженою, проте контрольованою. Впродовж минулої доби російсько-терористичні бандформування 50 разів відкривали вогонь по підрозділах українських захисників. Бойовики дещо знизили інтенсивність застосування важкого артилерійського озброєння. Всього, впродовж доби зафіксовано 5 фактів використання противником зброї, що заборонена Мінськими угодами.

Приморський напрямок. Тут проросійські озброєні бандформування 18 разів відкривали вогонь по оборонних укріпленнях сил АТО. Обстрілявши з важких артилерійських систем минулої ночі наші позиції біля Красногорівки, впродовж решти доби бойовики відкривали вогонь з більш легкого озброєння. Так, ввечері противник з гранатометів та стрілецької зброї неодноразово обстрілював опорні пункти українських підрозділів в районі Павлополя, Гнутового, Чермалика, Новотроїцького, Тарамчука, Березового й Талаківки. Поблизу Павлополя бандити також били з мінометів калібру 82 мм, а неподалік Талаківки – з озброєння БМП.

Донецький напрямок. На цій ділянці фронту незаконні збройні формування здійснили 15 обстрілів. Найчастіше вони вели вогонь по наших позиціях у передмісті Авдіївки, де декілька разів використовували міномети калібру 120 мм, 82 мм, гранатомети різних модифікацій, великокаліберні кулемети та стрілецьку зброю. Окрім того, під ворожими обстрілами з 82-мм мінометів, БМП та піхотного озброєння неодноразово опинялись наші опорні пункти в районі Луганського, що на Світлодарській дузі. Також ввечері противник з мінометів бив поблизу Зайцевого, Верхньоторецького та Пісків.

Луганський напрямок. Тут минулої доби зафіксовано 17 фактів використання російсько-терористичними угрупованнями зброї, що свідчить про підвищення вогневої активності противника на цьому напрямку. Зокрема, після з 18.00 години і до опівночі бандити обстрілювали українських воїнів, котрі тримають оборону неподалік Кримського, Новозванівки, Новоолександрівки, Катеринівки та станції Донець. Там ворог здебільшого застосовував гранатомети та стрілецьку зброю різних калібрів.

В результаті бойових дій минулої доби 3 українських захисників отримали поранення”.

 

Na zakończenie tego wątku jeszcze krótka relacja filmowa z Pierwomajska:

I z Dokuczajewska:

 

***

 

Na koniec kilka zdjęć:

Donieck- społeczna akcja doczyszczania terenów rekreacyjnych przeprowadzona przez studentów wyższych uczelni.

 

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

 

***

 

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Reklamy

51 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 30.05.2017r.- 824 dzień od nowego rozejmu.

 1. Podczas konferencji prasowej ukraiński parlamentarzysta Jegor Sobolew (jeden z „lideró” tzw. blokady Donbasu) oraz wiceminister polityki informacyjnej Ukrainy Tkaczenko spierali się o skutki jakie przyniosła tzw. blokada Donbasu. Jegorow przekonywał ze „umocniła’ ona Ukrainę i oslabial Rosję oraz „separatystów”, natomiast Tkaczenko że wprost przeciwnie, miał stwierdzić nawet ze „własnymi rekami [Ukraińcy] wzmocnili republiki noworosyjskie”…
  http://www.politnavigator.net/my-usilili-ldnr-svoimi-rukami-majjdanshhiki-scepilis-v-spore-o-blokade-donbassa.html

  Polubione przez 2 ludzi

 2. Znowu przypomniał o sobie były prezydent Gruzji i ex-gubernator Odessy Saakaszwili który wściekł się po tym jak odmówiono zarejestrowania założonej przez niego partii. Podczas spotkania z ministrem sprawiedliwości Ukrainy Petrenką Saakaszwili pożalił się że jemu odmówiono rejestracji ugrupowania, a tymczasem ktoś bez przeszkód zarejestrował prawie identyczną partię. Gdy Petrenko próbowal to wytłumaczyć Saakaszwilemu „puściły nerwy” i nazwał go „łajdakiem” oraz „bydlakiem’…
  http://www.politnavigator.net/saakashvili-naoral-na-glavu-minyusta-pavla-petrenko-i-nazval-ego-merzavcem-i-ublyudkom.html

  Polubione przez 1 osoba

 3. Po kolejnym spotkaniu tzw. Normandzkiej Czwórki w sprawie konfliktu na Donbasie jakie odbyło się w Berlinie, tym razem uczestniczyli w nim wiceministrowie Niemiec, Francji, Rosji oraz Ukrainy, strona rosyjska kolejny raz opublikowala swoje oświadczenie w którym oskarżyła Kijów o sabotowanie porozumień mińskich oraz eskalowanie konfliktu;
  http://www.politnavigator.net/mid-rossii-opublikoval-zhestkoe-zayavlenie-po-itogam-peregovorov-o-donbasse.html
  Z kolei strona ukraińska kolejny raz zaproponowała by nastąpiło ‚zawieszenie broni”;
  http://korrespondent.net/ukraine/politics/3857116-normandskaia-vstrecha-kyev-predlozhyl-rezhym-tyshyny

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.