Wojna domowa na Ukrainie 31.05.2017r.- 825 dzień od nowego rozejmu.


To ja we własnej osobie, Napol Leon.

 

To, że po dwóch latach rządów Antoniego Macierewicza w resorcie obrony, polskie siły zbrojne odnoszą jeszcze jakieś sukcesy, jest dowodem, iż nadal nad MON czuwa opatrzność boża, zaś efektów ciężkiej pracy jakie włożono w wyszkolenie żołnierzy w ciągu ostatnich 30 latach, nie da się, mimo wytężonego jego wysiłku, tak szybko zniszczyć i zmarnotrawić.

 

 

Dowodem na to jest wczorajszy news dotyczący tego, że:

„W ostatnich dniach w Afganistanie w prowincji Helmand, jednostki specjalne afgańskich sił przy współudziale, wsparciu i po długim szkoleniu przez polskie Wojska Specjalne uwolniły 11 więźniów, przetrzymywanych przez talibów: czterech policjantów, dwóch żołnierzy oraz pięć osób cywilnych, które przez ponad 4 miesiące były torturowane i bite”.  O czym natychmiast  nie omieszkał poinformować Antoni Macierewicz, dając niedwuznacznie do zrozumienia, że jest to sukces, będący wynikiem jego ciężkiej pracy przy „reformowaniu” polskich sił zbrojnych, a szczególnie ich części, czyli wojsk specjalnych, no i oczywiście Służby Kontrwywiadu Wojskowego, na którego czele stoi obecnie bardzo dobry znajomy szefa MON, czyli Piotr Bączek.

https://www.wprost.pl/525787/Pogonowski-Baczek-Malecki-i-Kowalski-Kim-sa-nowi-szefowie-sluzb

Oczywiście nie pochwalił on się nigdy innymi swoimi „sukcesami”, którymi są przyczynienie się do śmierci kilku żołnierzy sił specjalnych, w tym wyższego szarżą oficera, i trwałego kalectwa u innych. Nie pochwalił też się tym, że za jego rządów w MON masowo odchodzą najbardziej doświadczeni dowódcy, a na ich miejsce w trybie przyśpieszonym awansowani są, ci którym jest wszystko jedno, poza tym, że mają otrzymywać wysokie pensje. Nie pochwalił się również i tym, że jak dotychczas, wyłącznie dzięki jego inicjatywie, te same siły specjalne pozbawione są jak dotąd odpowiedniego sprzętu latającego do ich transportu zwiększającego ich mobilność przy podejmowaniu działań bojowych.

Dodam, że tak się jakoś przypadkiem złożyło, że już wcześniej szef MON, Antoni Macierewicz podjął osobiście decyzję, której tak na prawdę nikt od niego nie wymagał, o zwiększeniu kontyngentu naszych żołnierzy w Afganistanie o 15%, a więc z ilości  200 żołnierzy do 230.

Jednocześnie, na wczorajszym briefingu, Macierewicz podkreślił, że sukces ten nie byłby możliwy bez udziału Służby Kontrwywiadu Wojskowego oraz sił amerykańskich:

„Wkład polskich sił specjalnych w przywracanie pokoju i bezpieczeństwa w Afganistanie jest naprawdę znaczący, ma olbrzymie znaczenie dla bezpieczeństwa tego kraju i olbrzymie znaczenie dla image’u, dla stanowiska i miejsca polskich sił specjalnych wśród wojsk sojuszniczych” powiedział szef MON.

Czym w ten sposób potwierdził, że „sukces” ten robiony był pod publiczkę, a więc „dla image’u”. I jednocześnie dał do zrozumienia, że jego „reforma” Służby Kontrwywiadu Wojskowego (SKW), przynosi już dorodne owoce.

Bo prawda jest taka, że poza standardowym przeszkoleniem sił afgańskich, które de facto dokonały tej operacji odbicia zakładników, to rola polskich żołnierzy w tej operacji, na tym się kończyła.

Jak widzimy, gdy nie ma czym się pochwalić, bo wszystkie inicjatywy podejmowane przez Antoniego Macierewicza jako szefa MON kończą się na ogół fiaskiem. Tak było w sprawie helikopterów, których mimo wielokrotnie przesuwanego terminu, że już zaraz będą, dotychczas ich nie ma. I co gorsza nie wiadomo kiedy będą. Dotyczy to też tysięcy dronów „masowego rażenia”, systemów obrony przeciwrakietowej, tzw. tarczy antyrakietowej, czy też oczka w głowie Macierewicza jakim miało być powołanie pospolitego ruszenia w ramach programu 500+ dla każdego ochotnika, czyli Wojsk Obrony Terytorialnej. W tym ostatnim przypadku pełną obsadę zapewniono tylko na poziomie kapelanów z przyśpieszonego awansu oficerskiego.

Jak wieli zaś to był „sukces” dowodzą wpisy na oficjalnych stronach w internecie MON oraz i to, że wreszcie mogła o tym pisać, zachłystując się przy tym z zachwytu, niezawodna zawsze w takich sytuacjach- „niezależna.pl”:

http://niezalezna.pl/99691-antoni-macierewicz-o-akcji-w-afganistanie-wielki-sukces-sil-wyszkolonych-przez-polskie-wojska-

Oczywiście „publiczna” TVP, która w istocie jest obecnie opłacaną z naszych kieszeni  tubą propagandową rządzącej PiS, również nie zasypywała gruszek w popiele, i w programie „Minęła Dwudziesta” w TVP Info swoje pięć minut miał Antoni Macierewicz. Który przy tej okazji dokopał swoim poprzednikom w rządzie czyli koalicji PO-PSL, ale też i nie zapomniał o tym, aby podzielić się z widzami swymi ostatnimi „sukcesami”, do których doprowadzić miała będąca pod jego pieczą- SKW:

„Nie ma wątpliwości, że Służba Kontrwywiadu Wojskowego odebrała olbrzymią rolę przy identyfikacji i naprowadzaniu na miejsce więzionych zakładników. Żeby te informacje zebrać, potrzeba było olbrzymiej pracy SKW, a także wojsk afgańskich” –  stwierdził Antoni Macierewicz.

Jednocześnie przekonywał, że po akcji polskim żołnierzom dziękowali dowódcy amerykańscy:

„Dziękowano SKW i polskim wojskom specjalnym, które tak dobrze przygotowały armię afgańską”.

 

 

http://www.mon.gov.pl/aktualnosci/artykul/najnowsze/wspolny-sukces-w-afganistanie-12017-05-30/,

http://wpolityce.pl/polityka/327804-byly-szef-sluzby-kontrwywiadu-wojskowego-mowi-nieprawde-piotr-baczek-opowiesci-pana-pytla-oceniam-jako-banialuki.

 

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu ostatniej doby sytuacja wzdłuż linii styku w Donbasie na odcinku frontu donieckiego nie uległa zmianie, i była nadal podobna do tej jaką obserwuje się tam już od poprzednich dwóch dni.

I tak, niemalże cały dzień, z krótkimi tylko przerwami, ukraińscy żołnierze w rejonie donieckie lotnisko-Spartakus- dzielnica przemysłowa w Jasinowatej, prowadzili ataki na pozycje sił zbrojnych DRL, które wspomagane były ostrzałem z borni ciężkiej. Również w okolicy Dokuczajewska, na południe od Doniecka toczyły się walki wspomagane ze strony ukraińskiej ostrzałem z moździerzy. Ataki na pozycję sił powstańczych prowadzone były też w okolicy wsi Zajcewo, gdzie również wspomagano je ostrzałem z moździeży.

Później, w godzinach nocnych, ukraińscy żołnierze dość intensywnie prowadzili przy użyciu artylerii ciężkiej i opancerzonych wozów bojowych, ostrzał terenu donieckiego lotniska, a także terenu wokół wsi Jakowlewki i Siewiernyj Donieck oraz prowadząc sporadyczne ataki na pozycje powstańcze w okolicy łuku swiatłodarskiego i Debalczewa.

Łącznie w ciągu minionej doby, na tym odcinku frontu, ukraińscy żołnierze przy użyciu ciężkiej artylerii, czołgów, moździerzy, opancerzonych wozów bojowych, a także granatników i broni maszynowej przeprowadzili 65 razy ostrzał w rejonie 17 miejscowości znajdujących się na terytorium DRL. Za co oczywiście ludność Donbasu ich bezgranicznie kocha. Tak bardzo, że własnymi rękami od tej „miłości” by ich wydusiła.

Poza tym na ługańskim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze sił ATO, przy użyciu: moździerzy kaliber 120 mm, opancerzonych wozów bojowych, a także wyrzutni pocisków przeciwpancernych oraz granatników i broni maszynowej, pięć razy przeprowadzili ostrzał terytorium ŁRL. Ostrzelane tam zostały okolice następujących miejscowości: Sokolników, Frunze i Nowokijewki

 

Jak poinformowała wczoraj strona ukraińska, w czasie przedwczorajszych walk zginął jeden żołnierz sił ATO, zaś dwóch innych odniosło rany. I ponownie też, przy znacznych stratach własnych, ukraińskie dowództwo zmuszone zostało do zaniżania ich prawdziwej wielkości, wg. przyjętych wcześniej proporcji 10:1.

 

Poniżej raport dobowy dotyczący sytuacji wzdłuż linii styku sporządzony przez centrum prasowe sztabu ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego w Donbasie przeciwko mieszkającej tam mniejszości rosyjskojęzycznej tzw. operację antyterrorystyczną (ATO):

„Зведення прес-центру штабу АТО за день станом на 18.00 годину 30 травня 2017 року

Оперативна обстановка у районі проведення АТО сьогодні суттєвих змін не зазнала – залишається напруженою, втім цілком контрольованою ЗС України. З початку доби проросійські НЗФ 16 разів відкривали вогонь по українських воїнах. Зокрема, чотири рази бойовики використовували заборонене Мінськими угодами артилерійське озброєння.

Приморський напрямок. На цій ділянці лінії зіткнення зафіксовано найбільше порушень противником режиму незастосування зброї. Розпочалась доба ворожим обстрілом опорних пунктів сил АТО в районі н.п. Новотроїцьке, під час якого бандформування застосували ствольну артилерію калібру 122 мм, 120-мм міномети та озброєння БМП. Пізніше бойовики вели вогонь з мінометів калібру 82 мм та гранатометів по наших укріпленнях неподалік Березового та Чермалика. Під ворожий вогонь з великокаліберних кулеметів сьогодні також потрапили позиції поблизу Красногорівки, Мар’їнки та Богданівки.

Донецький напрямок. Найбільш кричущим фактом порушення умов незастосування зброї з боку бойовиків на цьому напрямку сьогодні став обстріл позицій сил АТО, які розташовані біля селища Новолуганське, що на Світлодарській дузі. Там окупанти випустили по одному з наших опорних пунктів понад два десятки 120-мм мін. Від цього обстрілу постраждала й інфраструктура місцевого сільхозпідприємства. Зокрема, було пошкоджено дві свиноферми, на одній з них виникла пожежа. На щастя, ніхто з працівників господарства не постраждав.
Окрім того, впродовж сьогоднішнього дня бойовики не припили чинити збройні провокації у південному та східному передмістях Авдіївки. Били там з 82-мм мінометів, гранатометів та стрілецької зброї. А з околиць тимчасово окупованої Горлівки проросійські озброєні банди вели вогонь по українських воїнах, котрі тримають оборону у районі селища Зайцеве, з озброєння БМП та ручних протитанкових гранатометів.

Луганський напрямок. На цій частині фронту ситуація відносно стабілізувалась. Бойовики вчинили лише одну збройну провокацію. Сталось це поблизу Кримського. Обстріл бандити здійснювали з мінометів калібру 82 мм.

З початку доби внаслідок бойових дій підрозділи сил АТО зазнали втрат. На жаль, один військовослужбовець загинув, ще двоє зазнали поранень”.

 

„Зведення прес-центру штабу АТО за минулу добу станом на 06.00 годину 31 травня 2017 року

Проросійські НЗФ продовжують порушувати домовленості про деескалацію конфлікту на Сході України. Ситуація в районі проведення АТО залишається напруженою, проте контрольованою українськими захисниками. Минулої доби російсько-терористичні бандформування 44 рази застосовували зброю проти підрозділів ЗС України. 8 таких фактів, зокрема, свідчать про використання бойовиками озброєння, що заборонене Мінськими угодами.

Приморський напрямок. На цій ділянці фронту бандформування найчастіше вели обстріли позицій ЗС України – 24 рази. Пізно ввечері противник зі 120-мм мінометів впродовж години обстрілював укріплення сил АТО поблизу Новотроїцького. Також із настанням сутінок ворожі збройні провокації із застосуванням стрілецької зброї та гранатометів відбувались неподалік Широкиного, Гнутового, Березового, Богданівки, Павлополя, Мар’їнки та Красногорівки. Окрім того, по опорних пунктах сил АТО біля Красногорівки та Богданівки бандити вели вогонь з озброєння БМП, а в районі Широкиного, Павлополя та Мар’їнки обстріли здійснювали ворожі снайпери.

Донецький напрямок. Обстрілявши вчора зранку одне з сільгоспгосподарств неподалік н.п. Новолуганське, що на Світлодарській дузі, підконтрольні Росії озброєні банди не припинили обстрілювати житлові квартали та об’єкти інфраструктури. Так, вже ввечері, близько 19.45 години, бойовики вкотре обстріляли з мінометів місто Авдіївку. В результаті поранення отримали троє мирних мешканців, які в момент обстрілу перебували на автобусній зупинці. Всі вони госпіталізовані до міської лікарні. Один з них – у важкому стані. Також одна з мін влучила у подвір’я приватного будинку. Там, на щастя, ніхто не постраждав.
Загалом, Авдіївка та її передмістя залишаються однією з найгарячіших точок на мапі бойових дій. Лише вчора ввечері на тій ділянці лінії зіткнення противник тричі застосовував заборонені Мінськими угодами міномети калібру 120 мм, а також неодноразово бив по наших оборонних укріпленнях з гранатометів різних модифікацій та різноманітної стрілецької зброї. Окрім того, на даному напрямку з піхотного озброєння бойовики вели вогонь по українських воїнах, котрі тримають оборону в районі Пісків та Зайцевого.

Луганський напрямок. Тут минулої доби зафіксовано 6 випадків використання російсько-терористичними угрупованнями зброї. Зокрема, після 18.00 години і до опівночі бандити обстрілювали з гранатометів та стрілецької зброї опорні пункти сил АТО в районі Кримського, Станиці Луганської, Сизого та станції Донець.

В результаті бойових дій минулої доби 1 український воїн загинув, ще 5 отримали поранення”.

 

Na koniec tego wątku jeszcze krótka relacja filmowa z Komiternowa, na południowym odcinku frontu donieckiego:

 

***

 

Na koniec kilka zdjęć:

Akcent polski w Doniecku.

 

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

 

***

 

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

105 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 31.05.2017r.- 825 dzień od nowego rozejmu.

 1. Wczoraj w miejscowości Mościska w obwodzie lwowskim NN sprawcy próbowali za pomocą karnistrów z płynem zapalającym podpalić jedną z tamtejszych szkół, nazywana w okolicy ‚polską szkołą”. Spaleniu uległo wyposażenie dwóch sal, straty wyceniono na 20.000 hrywien;
  https://strana.ua/news/73753-vo-lvovskoj-oblasti-shkolu-podozhgli-koktejlyami-molotova.html
  https://varianty.lviv.ua/43615-u-mostyskakh-kokteiliamy-molotova-pidpalyly-shkolu

  Polubione przez 2 ludzi

 2. Kolejny mord (na zleceni?) na Ukrainie. W Nikopolu (obwód dniepropietrowski) w jednej z kawiarni z broni automatycznej rozstrzelano miejscowego biznesmena bedacego również działaczem jednej z ukraińskich partii i deputowanym jednego z tamtejszych samorządów wiejskich, zginał również ochroniarz lokalu, a żona deputowanego z ranami postrzałowymi trafiła do szpitala;
  https://zn.ua/UKRAINE/na-dnepropetrovschine-zastrelili-deputata-i-ohrannika-kafe-250069_.html

  Polubione przez 2 ludzi

 3. Ukraiński portal „Strana.ua” o decyzji Sądu Arbitrażowego w Sztokholmie, okrzyczanej w Kijowie jako zwycięstwo nad „Gazpromem”. Okazuje się jednak że „nie jest tak różowo” (jak napisano w artykule) dla Ukrainy jakby się to wydawało, ponieważ sad w Sztokholmie odrzucił roszczenia strony ukraińskiej („Naftohaz Ukraina’) która domagała się zwrotu „przedpłat” za gaz za okres od maja 2011 do października 2014 roku. Teraz sąd zajmie sie tylko sprawa zwrotu Ukrainie „przedpłat”z a okres wiosna – jesień 2014 roku i to tez tylko pod szczególnymi warunkami (wahań cen produktów naftowych). Dodatkowo i tak Ukraina będzie musiała zwrócić „Gazpromowi” dług w wysokości 2,2 mld $ (z odsetkami 2,9 mld $) który został naliczony przed końcem 2013 roku. Jak stwierdził ukraiński ekonomista Aleksandr Ochrimienko sąd faktycznie zajął się kwestią ceny za gaz, dla Ukrainy, i doszedł do wniosku ze do 2014 roku nie była ona sporna…
  https://strana.ua/articles/analysis/73765-stokgolmskij-arbitrazh.html

  Polubione przez 2 ludzi

 4. Ja bym wszystkie nachlane wpisy Moherowego zostawiał.
  Pięknie obrazują moralność typowego „patrioty” spod znaku „bóg, honor, ojczyzna”.
  Bóg rodem z pustyni, honor osiedlowego dresa, i ojczyzna nad jordanem, w „ziemi śniętej”…

  Polubione przez 1 osoba

 5. No i znowuż szef będzie musiał usuwać kloakę klozetowego grafomana wylaną ze zmurszałego beretu!
  PS Dziwi mnie to, że szef jest tak bardzo tolerancyjny wobec tego czarnego charakteru który w chamski sposób obraża wszystkich.
  Szefie szkoda twojego cennego czasu na babranie się w tej kloace co się wylewa z tego beretu.
  Proponuję aby go wysłać do „czyśćca” na jakiś kwartał!

  Polubione przez 1 osoba

Możliwość komentowania jest wyłączona.