Wojna domowa na Ukrainie 31.05.2017r.- 825 dzień od nowego rozejmu.


To ja we własnej osobie, Napol Leon.

 

To, że po dwóch latach rządów Antoniego Macierewicza w resorcie obrony, polskie siły zbrojne odnoszą jeszcze jakieś sukcesy, jest dowodem, iż nadal nad MON czuwa opatrzność boża, zaś efektów ciężkiej pracy jakie włożono w wyszkolenie żołnierzy w ciągu ostatnich 30 latach, nie da się, mimo wytężonego jego wysiłku, tak szybko zniszczyć i zmarnotrawić.

 

 

Dowodem na to jest wczorajszy news dotyczący tego, że:

„W ostatnich dniach w Afganistanie w prowincji Helmand, jednostki specjalne afgańskich sił przy współudziale, wsparciu i po długim szkoleniu przez polskie Wojska Specjalne uwolniły 11 więźniów, przetrzymywanych przez talibów: czterech policjantów, dwóch żołnierzy oraz pięć osób cywilnych, które przez ponad 4 miesiące były torturowane i bite”.  O czym natychmiast  nie omieszkał poinformować Antoni Macierewicz, dając niedwuznacznie do zrozumienia, że jest to sukces, będący wynikiem jego ciężkiej pracy przy „reformowaniu” polskich sił zbrojnych, a szczególnie ich części, czyli wojsk specjalnych, no i oczywiście Służby Kontrwywiadu Wojskowego, na którego czele stoi obecnie bardzo dobry znajomy szefa MON, czyli Piotr Bączek.

https://www.wprost.pl/525787/Pogonowski-Baczek-Malecki-i-Kowalski-Kim-sa-nowi-szefowie-sluzb

Oczywiście nie pochwalił on się nigdy innymi swoimi „sukcesami”, którymi są przyczynienie się do śmierci kilku żołnierzy sił specjalnych, w tym wyższego szarżą oficera, i trwałego kalectwa u innych. Nie pochwalił też się tym, że za jego rządów w MON masowo odchodzą najbardziej doświadczeni dowódcy, a na ich miejsce w trybie przyśpieszonym awansowani są, ci którym jest wszystko jedno, poza tym, że mają otrzymywać wysokie pensje. Nie pochwalił się również i tym, że jak dotychczas, wyłącznie dzięki jego inicjatywie, te same siły specjalne pozbawione są jak dotąd odpowiedniego sprzętu latającego do ich transportu zwiększającego ich mobilność przy podejmowaniu działań bojowych.

Dodam, że tak się jakoś przypadkiem złożyło, że już wcześniej szef MON, Antoni Macierewicz podjął osobiście decyzję, której tak na prawdę nikt od niego nie wymagał, o zwiększeniu kontyngentu naszych żołnierzy w Afganistanie o 15%, a więc z ilości  200 żołnierzy do 230.

Jednocześnie, na wczorajszym briefingu, Macierewicz podkreślił, że sukces ten nie byłby możliwy bez udziału Służby Kontrwywiadu Wojskowego oraz sił amerykańskich:

„Wkład polskich sił specjalnych w przywracanie pokoju i bezpieczeństwa w Afganistanie jest naprawdę znaczący, ma olbrzymie znaczenie dla bezpieczeństwa tego kraju i olbrzymie znaczenie dla image’u, dla stanowiska i miejsca polskich sił specjalnych wśród wojsk sojuszniczych” powiedział szef MON.

Czym w ten sposób potwierdził, że „sukces” ten robiony był pod publiczkę, a więc „dla image’u”. I jednocześnie dał do zrozumienia, że jego „reforma” Służby Kontrwywiadu Wojskowego (SKW), przynosi już dorodne owoce.

Bo prawda jest taka, że poza standardowym przeszkoleniem sił afgańskich, które de facto dokonały tej operacji odbicia zakładników, to rola polskich żołnierzy w tej operacji, na tym się kończyła.

Jak widzimy, gdy nie ma czym się pochwalić, bo wszystkie inicjatywy podejmowane przez Antoniego Macierewicza jako szefa MON kończą się na ogół fiaskiem. Tak było w sprawie helikopterów, których mimo wielokrotnie przesuwanego terminu, że już zaraz będą, dotychczas ich nie ma. I co gorsza nie wiadomo kiedy będą. Dotyczy to też tysięcy dronów „masowego rażenia”, systemów obrony przeciwrakietowej, tzw. tarczy antyrakietowej, czy też oczka w głowie Macierewicza jakim miało być powołanie pospolitego ruszenia w ramach programu 500+ dla każdego ochotnika, czyli Wojsk Obrony Terytorialnej. W tym ostatnim przypadku pełną obsadę zapewniono tylko na poziomie kapelanów z przyśpieszonego awansu oficerskiego.

Jak wieli zaś to był „sukces” dowodzą wpisy na oficjalnych stronach w internecie MON oraz i to, że wreszcie mogła o tym pisać, zachłystując się przy tym z zachwytu, niezawodna zawsze w takich sytuacjach- „niezależna.pl”:

http://niezalezna.pl/99691-antoni-macierewicz-o-akcji-w-afganistanie-wielki-sukces-sil-wyszkolonych-przez-polskie-wojska-

Oczywiście „publiczna” TVP, która w istocie jest obecnie opłacaną z naszych kieszeni  tubą propagandową rządzącej PiS, również nie zasypywała gruszek w popiele, i w programie „Minęła Dwudziesta” w TVP Info swoje pięć minut miał Antoni Macierewicz. Który przy tej okazji dokopał swoim poprzednikom w rządzie czyli koalicji PO-PSL, ale też i nie zapomniał o tym, aby podzielić się z widzami swymi ostatnimi „sukcesami”, do których doprowadzić miała będąca pod jego pieczą- SKW:

„Nie ma wątpliwości, że Służba Kontrwywiadu Wojskowego odebrała olbrzymią rolę przy identyfikacji i naprowadzaniu na miejsce więzionych zakładników. Żeby te informacje zebrać, potrzeba było olbrzymiej pracy SKW, a także wojsk afgańskich” –  stwierdził Antoni Macierewicz.

Jednocześnie przekonywał, że po akcji polskim żołnierzom dziękowali dowódcy amerykańscy:

„Dziękowano SKW i polskim wojskom specjalnym, które tak dobrze przygotowały armię afgańską”.

 

 

http://www.mon.gov.pl/aktualnosci/artykul/najnowsze/wspolny-sukces-w-afganistanie-12017-05-30/,

http://wpolityce.pl/polityka/327804-byly-szef-sluzby-kontrwywiadu-wojskowego-mowi-nieprawde-piotr-baczek-opowiesci-pana-pytla-oceniam-jako-banialuki.

 

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu ostatniej doby sytuacja wzdłuż linii styku w Donbasie na odcinku frontu donieckiego nie uległa zmianie, i była nadal podobna do tej jaką obserwuje się tam już od poprzednich dwóch dni.

I tak, niemalże cały dzień, z krótkimi tylko przerwami, ukraińscy żołnierze w rejonie donieckie lotnisko-Spartakus- dzielnica przemysłowa w Jasinowatej, prowadzili ataki na pozycje sił zbrojnych DRL, które wspomagane były ostrzałem z borni ciężkiej. Również w okolicy Dokuczajewska, na południe od Doniecka toczyły się walki wspomagane ze strony ukraińskiej ostrzałem z moździerzy. Ataki na pozycję sił powstańczych prowadzone były też w okolicy wsi Zajcewo, gdzie również wspomagano je ostrzałem z moździeży.

Później, w godzinach nocnych, ukraińscy żołnierze dość intensywnie prowadzili przy użyciu artylerii ciężkiej i opancerzonych wozów bojowych, ostrzał terenu donieckiego lotniska, a także terenu wokół wsi Jakowlewki i Siewiernyj Donieck oraz prowadząc sporadyczne ataki na pozycje powstańcze w okolicy łuku swiatłodarskiego i Debalczewa.

Łącznie w ciągu minionej doby, na tym odcinku frontu, ukraińscy żołnierze przy użyciu ciężkiej artylerii, czołgów, moździerzy, opancerzonych wozów bojowych, a także granatników i broni maszynowej przeprowadzili 65 razy ostrzał w rejonie 17 miejscowości znajdujących się na terytorium DRL. Za co oczywiście ludność Donbasu ich bezgranicznie kocha. Tak bardzo, że własnymi rękami od tej „miłości” by ich wydusiła.

Poza tym na ługańskim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze sił ATO, przy użyciu: moździerzy kaliber 120 mm, opancerzonych wozów bojowych, a także wyrzutni pocisków przeciwpancernych oraz granatników i broni maszynowej, pięć razy przeprowadzili ostrzał terytorium ŁRL. Ostrzelane tam zostały okolice następujących miejscowości: Sokolników, Frunze i Nowokijewki

 

Jak poinformowała wczoraj strona ukraińska, w czasie przedwczorajszych walk zginął jeden żołnierz sił ATO, zaś dwóch innych odniosło rany. I ponownie też, przy znacznych stratach własnych, ukraińskie dowództwo zmuszone zostało do zaniżania ich prawdziwej wielkości, wg. przyjętych wcześniej proporcji 10:1.

 

Poniżej raport dobowy dotyczący sytuacji wzdłuż linii styku sporządzony przez centrum prasowe sztabu ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego w Donbasie przeciwko mieszkającej tam mniejszości rosyjskojęzycznej tzw. operację antyterrorystyczną (ATO):

„Зведення прес-центру штабу АТО за день станом на 18.00 годину 30 травня 2017 року

Оперативна обстановка у районі проведення АТО сьогодні суттєвих змін не зазнала – залишається напруженою, втім цілком контрольованою ЗС України. З початку доби проросійські НЗФ 16 разів відкривали вогонь по українських воїнах. Зокрема, чотири рази бойовики використовували заборонене Мінськими угодами артилерійське озброєння.

Приморський напрямок. На цій ділянці лінії зіткнення зафіксовано найбільше порушень противником режиму незастосування зброї. Розпочалась доба ворожим обстрілом опорних пунктів сил АТО в районі н.п. Новотроїцьке, під час якого бандформування застосували ствольну артилерію калібру 122 мм, 120-мм міномети та озброєння БМП. Пізніше бойовики вели вогонь з мінометів калібру 82 мм та гранатометів по наших укріпленнях неподалік Березового та Чермалика. Під ворожий вогонь з великокаліберних кулеметів сьогодні також потрапили позиції поблизу Красногорівки, Мар’їнки та Богданівки.

Донецький напрямок. Найбільш кричущим фактом порушення умов незастосування зброї з боку бойовиків на цьому напрямку сьогодні став обстріл позицій сил АТО, які розташовані біля селища Новолуганське, що на Світлодарській дузі. Там окупанти випустили по одному з наших опорних пунктів понад два десятки 120-мм мін. Від цього обстрілу постраждала й інфраструктура місцевого сільхозпідприємства. Зокрема, було пошкоджено дві свиноферми, на одній з них виникла пожежа. На щастя, ніхто з працівників господарства не постраждав.
Окрім того, впродовж сьогоднішнього дня бойовики не припили чинити збройні провокації у південному та східному передмістях Авдіївки. Били там з 82-мм мінометів, гранатометів та стрілецької зброї. А з околиць тимчасово окупованої Горлівки проросійські озброєні банди вели вогонь по українських воїнах, котрі тримають оборону у районі селища Зайцеве, з озброєння БМП та ручних протитанкових гранатометів.

Луганський напрямок. На цій частині фронту ситуація відносно стабілізувалась. Бойовики вчинили лише одну збройну провокацію. Сталось це поблизу Кримського. Обстріл бандити здійснювали з мінометів калібру 82 мм.

З початку доби внаслідок бойових дій підрозділи сил АТО зазнали втрат. На жаль, один військовослужбовець загинув, ще двоє зазнали поранень”.

 

„Зведення прес-центру штабу АТО за минулу добу станом на 06.00 годину 31 травня 2017 року

Проросійські НЗФ продовжують порушувати домовленості про деескалацію конфлікту на Сході України. Ситуація в районі проведення АТО залишається напруженою, проте контрольованою українськими захисниками. Минулої доби російсько-терористичні бандформування 44 рази застосовували зброю проти підрозділів ЗС України. 8 таких фактів, зокрема, свідчать про використання бойовиками озброєння, що заборонене Мінськими угодами.

Приморський напрямок. На цій ділянці фронту бандформування найчастіше вели обстріли позицій ЗС України – 24 рази. Пізно ввечері противник зі 120-мм мінометів впродовж години обстрілював укріплення сил АТО поблизу Новотроїцького. Також із настанням сутінок ворожі збройні провокації із застосуванням стрілецької зброї та гранатометів відбувались неподалік Широкиного, Гнутового, Березового, Богданівки, Павлополя, Мар’їнки та Красногорівки. Окрім того, по опорних пунктах сил АТО біля Красногорівки та Богданівки бандити вели вогонь з озброєння БМП, а в районі Широкиного, Павлополя та Мар’їнки обстріли здійснювали ворожі снайпери.

Донецький напрямок. Обстрілявши вчора зранку одне з сільгоспгосподарств неподалік н.п. Новолуганське, що на Світлодарській дузі, підконтрольні Росії озброєні банди не припинили обстрілювати житлові квартали та об’єкти інфраструктури. Так, вже ввечері, близько 19.45 години, бойовики вкотре обстріляли з мінометів місто Авдіївку. В результаті поранення отримали троє мирних мешканців, які в момент обстрілу перебували на автобусній зупинці. Всі вони госпіталізовані до міської лікарні. Один з них – у важкому стані. Також одна з мін влучила у подвір’я приватного будинку. Там, на щастя, ніхто не постраждав.
Загалом, Авдіївка та її передмістя залишаються однією з найгарячіших точок на мапі бойових дій. Лише вчора ввечері на тій ділянці лінії зіткнення противник тричі застосовував заборонені Мінськими угодами міномети калібру 120 мм, а також неодноразово бив по наших оборонних укріпленнях з гранатометів різних модифікацій та різноманітної стрілецької зброї. Окрім того, на даному напрямку з піхотного озброєння бойовики вели вогонь по українських воїнах, котрі тримають оборону в районі Пісків та Зайцевого.

Луганський напрямок. Тут минулої доби зафіксовано 6 випадків використання російсько-терористичними угрупованнями зброї. Зокрема, після 18.00 години і до опівночі бандити обстрілювали з гранатометів та стрілецької зброї опорні пункти сил АТО в районі Кримського, Станиці Луганської, Сизого та станції Донець.

В результаті бойових дій минулої доби 1 український воїн загинув, ще 5 отримали поранення”.

 

Na koniec tego wątku jeszcze krótka relacja filmowa z Komiternowa, na południowym odcinku frontu donieckiego:

 

***

 

Na koniec kilka zdjęć:

Akcent polski w Doniecku.

 

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

 

***

 

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

105 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 31.05.2017r.- 825 dzień od nowego rozejmu.

 1. Kolejne „sukcesy” Ukrainy. Według dyrektora „International Bleyzer Foundation” Olega Ustenko Ukraina stała się światowym „liderem” w produkcji śmieci oraz płaci najwyższe odsetki od zaciągniętych przez siebie pożyczek zagranicznych;
  >https://www.youtube.com/watch?v=evn_qA1f8dA
  O ekspercie, żeby nie było ze to jakiś przez „ruke Kremla” podstawiony…
  https://112.ua/profiles/oleg-ustenko-628.html

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Anatolij Szarij o tym jak ukraińska tv „5 kanał” rozpracowywała właśnie Anatolija Szarija, a warto tu zauważyć że ów „5 kanał” to nie byle kanał tv, a stacja należąca do samego „generalissimusa’ Poroszenki. Dziennikarze tej stacji pokazują i objaśniają ‚dokumenty’ które wyszperali w sieci dzięki mozolnemu „dziennikarskiemu śledztwu” , a które „obnażają niecną działalnośc agenta (wiadomo kogo) Szarija”, Natomiast w drugiej części sam Szarij pokazuje jak sam owe „dokumenty” spreparował i podrzucił do internetu…
  >https://www.youtube.com/watch?v=vbq_HN4pe_E
  Ps. Poroch im za to powinien co najmniej po premiach ‚pojechać’ 🙂

  Polubione przez 2 ludzi

 3. Znany ukraiński tzw. wolontariusz ATO Roman Donik w SZOKU, po tym jak zablokowano mu konto w „WebMoney’ umożliwiające dokonywanie internetowych płatności, w związku z wyrokiem jednego z moskiewskich sądów, jako podejrzanego o „wspieranie terroryzmu”. jak stwierdził sam Donik wychodzi na to ze owo ‚wspieranie terroryzmu” to prowadzony przez niego tzw. wolontariat ATO, czyli pomaganie „niezwyciężonej armii kijowskiej”;
  >https://www.facebook.com/skitalec/posts/1523069284391694

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Tymczasem „sułtan” Erdogan CZASOWO NAKAZAŁ ZAMKNĄĆ DLA RUCHU (z wyjątkiem przepraw promowych) CIEŚNINĘ BOSFOR, ale nie żeby zrobić na złosć „carowi’ Putinowi, ale by umożliwić bezpieczne przepłynięcie statkowi „MS Pioneering Spirit”, przeznaczonemu do instalacji i demontażu platform wydobywczych oraz układania rurociągów podmorskich. Statek ten ma uczestniczyć w pracach nad układaniem gazociągu „Turecki Potok” z Rosji do Turcji;
  http://korrespondent.net/business/economics/3857256-turtsyia-vremenno-zakryla-prolyv-bosfor
  O samej jednostce;
  https://pl.wikipedia.org/wiki/MS_Pioneering_Spirit

  Polubione przez 3 ludzi

  • No to pozamiatane. Jeśli nie będzie żadnych opóźnień to Turecki potok Nord Stream II powstaną ZANIM upłynie kontrakt na dostawy gazu przez teren Ukrainy, a wtedy to Rosjanie będą mogli dyktować ceny za transfer gazu.

   Polubione przez 3 ludzi

 5. Kolejny ukraiński ekspert biadoli nad wizytą Prezydenta Rosji we Francji oraz spotkaniem i rozmowami z nowo wybranym prezydentem Francji Macronem. Według dyrektora jednego z ukraińskich niezależnych instytutów opiniotwórczych Wiktora Lewickiego nieprzypadkowe jest to ze nowy prezydent Francji własnie jako pierwszego gościa zagranicznego powitał prezydenta Rosji, zwiazane może to być ze zmianą ‚antyrosyjskiej retoryki” w UE. Dodatkowo zauważył także że całkowicie ZIGNOROWANO kwestię Krymu, a obaj liderzy mówiąc o potrzebie zwołania kolejnego spotkania tzw. Normandzkiej czwórki całkowicie pominęli w tej kwestii stosunek do tego strony ukraińskiej. Jest według ukraińskiego eksperta bardzo niepokojący sygnał dla Kijowa;
  http://korrespondent.net/ukraine/3857260-vyzyt-putyna-ne-sluchaino-stal-odnoi-yz-pervykh-vstrech-makrona-ekspert
  Ps. I znowu wychodzi na to że nie tak miało być…

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Tymczasem ukraiński portal „Strana.ua’ przypomina o tym ze kończą się dla Ukrainy ‚kredytowe wakacje”, czyli zbliża się kolejny przełomowy rok dla tego państwa, czyli 2019 kiedy bedzie trzeba zacząć spłacać zadłużenie wobec zagranicznych wierzycieli. I nie chodzi tu tylko o 3 mld $ długu wobec Rosji, a pozostałe zadłużenie które Ukrainie udało się „zrestrukturyzować”, już w tym roku Kijów będzie musiał spłacić 2,6 mld &, a w 2018 roku 3,9 mld $, jednocześnie w dalszym ciagu wprowadzjac restrykcyjne ograniczenia (m.in co do zachowania równowagi budżetowej) i reformy narzucone przez MFW. Łącznie jak wyliczyli eksperci z agencji ratingowej „S&P Global Ratings” Ukraina w latach 2017 – 2020 będzie zobowiazana zwrócić wierzycielom astronomiczną, jak na obecne warunki ukraińskie, sumę 20 mld $. W jaki sposób Kijów to spłaci, w artykule napisano m.in że być może Ukraina będzie zmuszono sie „rozparcelować”, czyli gwałtownie wyprzedawać ziemię (grunty rolne), co z kolei uderzyć może „rykoszetem” w ukraińską gospodarkę, której główna gałęzi, po „samolikwidacji” przemysłu, miało stać sie właśnie rolnictwo;
  https://strana.ua/articles/istorii/72594-byt-ili-ne-byt-defoltu-v-ukraine.html
  ps. Gdzie się nie obejrzysz na Ukrainie tam .upa blada…
  http://www.miejski.pl/slowo-Dupa+blada

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Tymczasem pod budynkiem ministerstwa sprawiedliwosci w Kijowie trwa demonstracja pracowników ukraińskiego ‚Jużmasza”, niegdyś największego ukraińskiego przedsiębiorstwa przemysłu rakietowo-kosmicznego z siedzibą w Dnieprze, które zajmowało się projektowanie i produkcją międzykontynentalnych pocisków balistycznych ICBM, rakiet nośnych, statków kosmicznych, silników rakietowych oraz innych produktów zaawansowanych technologii. demonstranci domagali sie m.in odblokowania kont przedsiębiorstwa, zablokowanych z powodu zadłużenie oraz niewypłacalności, argumentując że bez tego nie może ono wywiazać sie z zawartych wcześniej umów międzynarodowych, ani wpłacać pensji pracownikom a co za tym idzie grozi mu kompletny upadek oraz likwidacja;
  https://www.rbc.ua/rus/news/rabotniki-yuzhmasha-piketiruyut-minyust-trebovaniem-1496215523.html

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Pod Konsulatem Generalnym RP w Łucku odbył się protest środowisk neobanderowskich przeciwko konsulowi Wiesławowi Mazurowi. Protestującym nie spodobały się jego wcześniejsze wypowiedzi nt. Stepana Bandery i OUN-UPA.
  http://kresy.pl/wydarzenia/mazur-pamietaj-wolyniu-narodzila-sie-upa-protest-neobanderowcow-konsulatem-lucku-foto/
  Komentarz: Warto przeczytać czego ci neobanderowcy żądają, co ważniejsze jeszcze ważniejsze jest postawa polskich władz. Nie dość ,że obrażają konsula, to ten podkula ogon i przeprasza za powiedzenie prawdy (,że Bandera to bandyta ,a na Wołyniu dokonano ludobójstwa). To jeszcze godzą się na inne ŻĄDANIA strony ukraińskiej. No doprawdy wstyd i kompletacja na całego..

  Polubione przez 2 ludzi

  • Ludzie tego środowiska nie wiedzą co to wstyd i inne takie wg. bzdety. Tu liczy się tyko kasa i władza, a od czasu do czasu seks via Petru ze swoją dziewczyną, z Sejmu.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 2 ludzi

 9. Tygodnik Do Rzeczy zwrócił uwagę na ukraiński film dokumentalny pt. „Ukradziona ojczyzna” wyprodukowany siłami Kijowskiego Towarzystwa Chełmszczyzna. Miał on premierę 26. maja 2017 roku w Kijowie.
  A w tymże „dokumencie” pokazane jest jak to Polacy od zawsze nienawidzili i atakowali Ukraińców i dopuszczali się wobec nich czystek etnicznych (sic!), po to by ich wypędzić z rdzennie ukraińskich terenów ( Chełmszczyzna).
  http://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/rzeczy-ukraincy-nakrecili-film-o-ukradzionej-polakow-chelmszczyznie/

  Polubione przez 2 ludzi

  • Zaczęło się.

   A nasze sprzedajne elity niech jeszcze bardziej niech będą spolegliwe i ściągają do naszej Ojczyzny tą V Kolumnę banderowską.

   Ktoś za to mocno beknie.

   Pozdrawiam.

   Polubienie

   • Nie ktoś, wszyscy bekniemy ,z tryzubem w plecach !! Proszę zwrócić uwagę , że zachód sprowadził sobie miliony arabskiego niewolnictwa, który stworzył bazę dla ekstremizmu islamskiego i podwaliny pod islamizację Europy. Podobny, wręcz identyczny proces zastosowali ukraińscy banderowcy, na efekty długo czekać nie będziemy !! Dodam także ,że umowy między UPA-OUN a Niemcami Hitlerowskimi,do tej pory nie zostały anulowane !! Pozdrawiam !!

    Polubione przez 2 ludzi

 10. Zdjęcia przedstawiające rozwijającą się kulturę w Doniecku – piękna propaganda rodem z ZSRR. Dzięki pseudo republikom ludziom żyje się lepiej – w rzeczywistości obraz ludzi mieszkających tam przypomina lata pięćdziesiąte w Polsce

  Polubienie

  • Napisz coś o jakimś mieście znajdującym się pod kontrolą kijowskiej junty.

   Pewnie tam żyje się wspaniale/

   Tylko dlaczego ty i twoi ziomale uciekliście z tego raju dobrobytu do Lachów?

   Powiedz też kto riezał w czasie II Wojny Światowej i spacyfikował dwie duże dzielnice w Warszawie z czasie Powstania Warszawskiego?

   Kto pacyfikował Zamojszczyznę, ziemię przemyską i chełmszczyznę?

   Polubione przez 1 osoba

  • Drogi Panie,
   Historia, jak to zazwyczaj bywa, jest dużo bardziej złożona. Jest w niej miejsce na pewną swododę i i dyskusję co do pobudek tych czy innych działań, jednakże nie ma już miejsca na manipulacje faktami. Kto zaś się tego dopuszcza, z różnych względów (najczęściej jednak dość partykuralnych), ten zasługuje na potępienie. Tyle w temacie. Możesz Pan wierzyć w tę (z którą Pan tu się wynurzyłeś) narrację, albo w z goła inną. Zawsze powtarzam. Każdy, bez wyjątku ma w życiu prawo wybrać źle, i nikomu nie można tego prawa odmawiać. Wszak na tym, (niestety) polega życie. Czyli na dokonywaniu nieustannych wyborów. Ja, natomiast, jestem bardzo daleki od kategoryzowania. Ze smutkiem jednak stwierdzam, że daleko nam jeszcze do szeroko (skąd inąd górnolotnych) standardów. Jednakowoż skoro Pan „pije” do zdjęć, to czyż nie jest to (tak czy inaczej) piękne? Czy w Pańskim jestestwie istnieje coś czego by Pan nie zanegował? Pozostawię te pytania jako retoryczne, ponieważ przypadkowe „wrzutki” na tym forum zradzały się często. Zachęcam jednak do zastanowienia się nad swoim „kęgosłupem moralnym”, o ile jeszcze istnieje,
   Nie pozdrawiam
   Tomek

   Polubione przez 1 osoba

 11. Nie jestem pewien czy użycie terminu „zakładnicy”, w przypadku osób więzionych przez Talibów, jest właściwe. Bądź co bądź pamiętamy, że cała wina tych ostatnich, na początku tego konfliktu polegała na tym, że śmieli się od Hegemonii domagać dowodów winy niejakiego Osamy Bin Ladena, i dlatego zostali zaatakowani „przy poszanowaniu prawa międzynarodowego”, przez wojska jej i jej sprzymierzeńców, którzy z resztą później okupowali Afganistan.

  Polubione przez 2 ludzi

  • I tu się muszę….zgodzić.

   Podobnie rzecz się miała w przypadku polskiej partyzantki okresu II WŚ, którzy przez okupantów określani byli mianem bandytów.

   Tak więc dziś, gdy USA postanowiło przejąć całkowicie nad tym obszarem Azji Śr-Wsch. wcześniejsi pachołki hegemona, takie różne alkaidy i talibowie, po odwaleniu czarnej roboty stali się zbędnym balastem. Teraz tam ma się rozpocząć bezwzględna eksploatacja bogactw Afganistanu, a nie prowadzone przez byłych przyjaciół, zabawy z bronią.

   To samo powtórzy się oczywiście na Ukrainie.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 3 ludzi

 12. 29 maja w Gabinecie Ministrów Ukrainy pod przewodnictwem premiera Wołodymyra Hrojsmana odbyła się dyskusja na temat podstaw reformy rolnej. Według zapewnień obecnej ekipy z Kijowa rząd jest przeciwny sprzedaży gruntów cudzoziemcom i osobom prawnym
  http://wschodnik.pl/ukraina/item/11793-ukrainski-rzad-jest-przeciwko-sprzedazy-gruntow-cudzoziemcom-i-osobom-prawnym.html
  Komentarz: Zapewnienia rządzących nie idą w parze z faktycznymi działaniami. Szkice ustaw pokazują, że taka sprzedaż będzie możliwa, poprzez swoiste „słupy”. Obywatele Ukrainy będą kupować ziemię, by następnie ją oddawać w dzierżawę koncernom i prywatnym przedsiębiorcom.
  Na nowej ustawie najbardziej skorzystają…oligarchowie, którzy będą mogli kupować ziemię bez ograniczeń.

  Polubione przez 1 osoba

 13. Trwa batalia o nowe limity bezcłowej sprzedaży produktów rolnych z Ukrainy do krajów UE.
  KE proponuje przyznać Ukrainie na trzy lata dodatkowy limit na bezcłowy eksport 100 tys. ton pszenicy (stawka celna UE – 95 euro za tonę), 650 tys. ton kukurydzy (5,35 euro), 350 tys. ton jęczmienia (93 euro), 4 tys. ton owsa (89 euro), 3 tys. ton czosnku (93 euro), 3 tys. ton miodu (stawka celna 17,3%). Planowane jest również przyznanie limitu na 500 ton winogron i soku jabłkowego (stawka za sok winogronowy – 18,9% + 27 euro za tonę; za jabłka – 36,5% + 121 euro za tonę) i 5 tys. ton suszonych pomidorów (14,4%).
  http://www.eurointegration.com.ua/rus/news/2017/05/25/7066200/
  Komentarz: Przeciwko zwiększeniu limitów opowiedzieli się przedstawiciel Polski Węgier i Francji.

  Polubione przez 2 ludzi

 14. A tymczasem w ukraińskich gazetach strach i niedowierzanie. Oto coraz więcej polityków zarówno z PiS jak i partii opozycyjnych deklaruje chęć uczestniczenia w obchodach Dnia Pamięci Ofiar ludobójstwa OUN-UPA
  https://zaxid.net/u_polshhi_vidznachatimut_den_pamyati_zhertv_genotsidu_ounupa_n1427092
  O sprawie donosi „wybiórcza”
  http://wyborcza.pl/7,75398,21859565,onr-czyli-obchody-narodowo-radykalne-biskupi-poslowie-i-ministrowie.html?disableRedirects=true
  komentarz: zauważyłem taką zależność, ilekroć pojawiają się informacje o POLSKICH obchodach filmach, materiałach dotyczących kresów i ludobójstwa na kresach, wtedy „spontanicznie” neobanderowcy zaczynają akcje protestacyjne przeciwko wydumanych szowinistycznych działań Polaków.
  Przykład z ostatnich dni, protest przeciwko wypowiedzi polskiego konsula przy czym konsul pokajał się za swe słowa o Banderze (sic!) i wypowiedział je… kilka miesięcy temu.

  Polubione przez 2 ludzi

   • Tak samo komentują to Ukraińcy. W mediach Ukraińskich podawano to jeszcze ładniej, bo w %. Nagły wzrost o ponad 400%-niesamowity sukces. Tyle tylko ,że sąsiedniej Polsce w ramach inwestycji zagranicznych utworzono 5-6 razy więcej miejsc pracy.

    Polubione przez 2 ludzi

 15. 1:0 dla Ukrainy w sporze gazowym z Rosją.
  Według doniesień Naftogazu sąd arbitrażowy w Sztokholmie przychylił się do stanowiska Ukrainy i zadecydował, że formuła „take or pay” zastosowana podczas umowy między krajami nie będzie brana podczas orzekania wyroku.
  Roszczenia Naftogazu to blisko 18 mld $, roszczenia Gazpromu wynoszą około 45,5 mld $
  https://www.unian.info/economics/1952701-stockholm-arbitration-cancels-gazproms-take-or-pay-demands-to-naftogaz.html

  Polubione przez 1 osoba

 16. Media z Ukrainy donoszą o „sukcesie” ukraińskiej skarbówki. W ramach kary nałożonej na Gazprom w ramach praktyk monopolistycznych ukraiński fiskus zajął aktywa o wartości …4 mln $ gdy tymczasem roszczenia wynoszą …ponad 7 MILIARDÓW.
  Jednak strona ukraińska nie odpuszcza i m zamiar zająć aktywa …Gaztransitu spółki zajmującej się przesyłem gazu z FR na Ukrainę.
  https://en.wikipedia.org/wiki/Russia%E2%80%93Ukraine_gas_disputes
  https://www.unian.info/economics/1952296-ukraine-seizes-gazproms-assets-for-anti-trust-agencys-fines.html

  Polubione przez 3 ludzi

 17. Zdrada, wicepremier Ukrainy d/s integracji z UE Kłympusz-Cincadze poinformowała, pomimo ostatnich gromkich pohukiwan na ten temat „generalissimusa’ Poroszenki, że Ukraina nie jest kompletnie przygotowana na podpisanie umowy stowarzyszeniowej z UE. Według niej z przewidzianych 130 aktów prawnych, które zobowiązała się wprowadzić Ukraina by dostosować sie do prawa panującego w UE, zdołano przyjąć tylko 26;
  http://24tv.ua/ru/ukraina_otstajot_ot_plana_implementacii_soglashenija_ob_associacii_s_es__klimpush_cincadze_n824069

  Polubione przez 2 ludzi

 18. Wychodzi na to ze kraje bałtyckie, bardziej od Rosji nie lubią siebie. Łotewski operator kolejowy „Euro Rail Trans „(ERT) zamierza przejąć od litewskiego „Lietuvos Geležinkeliai” przewóz rosyjskich towarów. Podobno Łotysze są tak zdeterminowani że jeżeli Litwini się nie zgodzą „po dobroci” odsprzedać lub chociaż się podzielić „obsługą” przewozów to grożą że pójdą się sądzić do „europejskich sądów’;
  http://www.rubaltic.ru/news/30052017-latviyskiy-biznesmen-tranzit/

  Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.