Wojna domowa na Ukrainie 2.06.2017r.- 827 dzień od nowego rozejmu.


 

„Te targi to niezwykle patriotyczna i narodowa uroczystość. Te targi łączą w sobie wojsko, młodzież i polski przemysł obronny” – powiedział, podczas otwarcia w Ostrudzie II edycji Targów Pro Defense, minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. Tym samym udowodnił po raz kolejny, że nawet ze zbrojeniowych  targów można zrobić pseudo patriotyczną chucpę.

 

 

Według Macierewicza: „te targi łączą w sobie trzy najważniejsze elementy: wojsko, młodzież i wysiłek gospodarczy Polski”.

Powiedział też, że na tych targach obecna jest elita polskiej armii oraz elita polskiej młodzieży. Minister ocenił, że na targach pojawili się ci, którzy zdecydowali się w poruszeniu serca i (…) odruchu patriotycznym wzmocnić polską armię, wzmocnić polską obronność, pokazać, że polska młodzież nie tylko jest patriotyczna, ale chce budować polska siłę”.

Dodam, że targi Pro Defense rozpoczęły się od uroczystego apelu klas mundurowych, w którym uczestniczyło około 1000 uczniów. Podczas tego spotkania ogłoszono również wykaz 57 szkół zakwalifikowanych do programu pilotażowego dla klas mundurowych przygotowanego przez Ministerstwo Obrony Narodowej:

„Przedstawiciele klas mundurowych, przedstawiciele polskiej młodzieży, która tak zdecydowanie, tak jednoznacznie, z takim zapałem i żarem wewnętrznym pokazała w ubiegłych latach i raz jeszcze w tym roku swoją gotowość do budowania Wojska Polskiego, do budowania obrony Polski, do zmiany tego katastrofalnego stanu rzeczy, którzy przez lata niszczył ducha narodu i naszą zdolność do bycia bezpiecznym, do odbudowy Polski sprawiedliwej, bezpiecznej, samodzielnie budującej swoją przyszłość. Bardzo się cieszę, że mogę po raz kolejny was witać (…) patrząc, jak wspaniale jesteście przygotowani, jak rosną wasze szeregi. To prawdziwa radość widzieć, że Polska na nowo wstaje do budowania swojej siły, swojej obrony, do tego, by Wojsko Polskie było jednym z tych czynników, które dają Polakom bezpieczeństwo, siłę, i pewność, że mogą tworzyć silną, wielką ojczyznę” – tymi słowami powitał szef MON uczestniczących w apelu uczniów klas mundurowych.

Antoni Macierewicz w swoim wystąpieniu dodał, że Ostróda jest dziś miejscem, gdzie można zobaczyć i spotkać się z elitą młodzieży:

„Dzisiaj są z nami ci, którzy zdecydowali się w poruszeniu serca wzmocnić polską armię, polską obronność. Pokazać, że polska młodzież chce budować polską siłę. Organizacje proobronne są naszą siłą (…) Targi Pro Defense łączą Wojska Obrony Terytorialnej, wojska operacyjne z najlepszym polskim przemysłem oraz z wysiłkiem organizacji proobronnych, z wysiłkiem polskiej młodzieży. (…) Jestem pod olbrzymim wrażeniem tego, co zobaczyłem. W Ostródzie jest dokładny przegląd tego, czym dysponuje polskie wojsko i czym będzie dysponowało w najbliższym czasie. Raz jeszcze dziękuję gospodarzom Ostródy za to, że poświęcili swój czas i wysiłek, aby gościć tu najlepszą wystawę sprzętu proobronnego w Europie Środkowej”.

Jednocześnie, w jakże sławnym z dziejów opozycji antysystemowej Radomiu, który przyczynił się do powstania KOR na jesieni 1976 roku (https://pl.wikipedia.org/wiki/Czerwiec_1976), dzisiaj w oczach szefa MON już nie zasługuje na takie samo uznanie jak kiedyś, gdy wysyłam do niego swoich podopiecznych z harcerstwa, aby tam pomagali i wspierali duchowo represjonowanych przez władze PRL, mieszkańców tego miasta.

Otóż, jak poinformował wczoraj, na swojej stronie na Facebooku, prezydent Radomia z PO- Radosław Witkowski (https://pl.wikipedia.org/wiki/Rados%C5%82aw_Witkowski), że Międzynarodowe Pokazy Lotnicze AIR SHOW nie odbędą się.

https://web.facebook.com/radoslaw.witkowski.RADOM/posts/1938997679678799:0

Otóż, okazuje się, że strona wojskowa nie otrzymała upoważnienia od Antoniego Macierewicza do uczestnictwa ww wczorajszej (1 czerwca br.) nadzwyczajnej sesji w Radomiu, gdzie miały być omawiane szczegóły techniczne tegorocznego pokazu Air Show. Jedynie na co wydał przyzwolenie szef MON, Antoni Macierewicz, to tylko na organizację jednodniowych pokazów lotniczych, w których mają wziąć udział wyłącznie polskie ekipy:

„To oznacza, że Air Show w Radomiu nie będzie”– jednoznacznie wypowiedziała się większość radomskich radnych.

 

O zaskakującym rozwiązaniu wojska i całym zamieszaniu dyskutowali radni miejscy, a chwilami dyskusja była bardzo burzliwa. Radni przerzucali się argumentacjami zrzucając winę na władze miasta, lub na stronę rządową – w zależności od postaw politycznych.
Poseł Leszek Ruszczyka, który brał udział w sesji powiedział na ten temat, że:
„Air Show było prawdziwą marką, znaną w świecie, wypracowaną przez wszystkich od lat. I dziś nagle tracimy Air Show! Ja się nawet panu prezydentowi Radomia nie dziwię, że dał się nabrać ministrowi obrony narodowej, bo ja zasiadam w komisji sejmowej MON i już wiele razy dałem się nabrać Antoniemu Macierewiczowi. Od niego słyszałem z mównicy sejmowej o łodziach podwodnych kupowanych po jednym dolarze. Teraz wszyscy wiemy w Radomiu, czym jest obietnica ministra. Skoro wojsko chciało więcej pieniędzy na organizację pokazów, to taki wniosek trzeba zgłaszać wcześniej, by radni mogli o tym zdecydować”.

A tak miało być:

http://warszawa.eska.pl/newsy/air-show-radom-2017-pokazy-lotnicze-26-i-27-sierpnia-program-atrakcje-bilety/375929,
http://www.echodnia.eu/radomskie/air-show-radom/a/air-show-2017-w-radomiu-pokazy-juz-2627-sierpnia-maja-byc-najlepsze-grupy-z-polski-i-zagranicy,11733520/,

Co to zaś takiego jest radomski Air Show możemy dowiedzieć się choćby z Wikipedii:
I to właśnie w imię racji chorej polityki uprawianej przez szefa MON Antoniego Macierewicza, a tolerowanej, a może nawet inspirowanej, przez prezesa PiS, najstarsza i największa w Polsce impreza lotnicza w tym roku praktycznie się nie odbędzie w tym kształcie w jakim dotychczas była znana. Bo dziś to Radom ponownie jest podpadnięty, i to w oczach tych, którzy na krzywdzie robotników i jego mieszkańców doszli dziś do władzy w Polsce, zaś jego miejsce jako hołubionego przez obecną ekipę rządową miasta, została wyznaczone mazurskie miasteczko Ostruda.

Może miasto to dostąpiło tego zaszczytu ze względu na istniejący tam do dziś zamek krzyżacki?

https://pl.wikipedia.org/wiki/Zamek_krzy%C5%BCacki_w_Ostr%C3%B3dzie.

Kto to wie, jeśli Antoni Macierewicz jest protegowanym ojca dyrektora i jego „Radia Maryja”, jako tuby zakonu Redemptorystów na ziemi polskiej. No i te jego powiązania ze współczesnym krzyżowcem- senatorem Mc Cainem, piewcą wojny i chaosu.

 

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W dniu wczorajszym rozejm udało się utrzymać przez ukraińskich żołnierzy tylko do późnych godzin wieczornych, co i tak było swoistym sukcesem znając już zwyczaje sił ATO, a szczególnie ich jednostek ochotniczych.

I tak, pomimo tego, że na ogół rozejm był przestrzegany, to około godziny 20:00 ukraińscy żołnierze przy użyciu broni maszynowej i opancerzonych wozów bojowych rozpoczęli ostrzał pozycji obronnych sił powstańczych w rejonie dzielnicy Gołmowskiej w Gorłówce. Ostrzeliwane również były: dzielnica Nikitowska w Gorłowce, jasinowatski punkt kontrolny oraz wieś Trudowski i dzielnica przemysłowa w Awdiejewce.

Natomiast dziś we wczesnych godzinach rannych, około 05:40 czasu lokalnego, ukraińscy żołnierze przeprowadzili, przy wykorzystaniu moździerzy kaliber 120 mm, ciężki ostrzał wsi Łukowo w obwodzie Telmanowskim, gdzie w wyniku tego, jak dotychczas, został uszkodzony w wyniku bezpośredniego trafienia dom jednorodzinny znajdujący się przy ulicy Sowieckoj nr. 1A.

Do ostrzału w ciągu minionej doby, wykorzystywane były: czołgi, ciżka artylerii oraz moździerze, opancerzone wozy bojowe, granatniki i broń maszynowa. Łącznie, mimo trwającego bezwzględnego zakazu używania broni, ukraińscy żołnierze, 34 razy przeprowadzili ostrzał 17 punktów na terytorium DRL, czym jednocześnie udowodnili, że nie są zdolni do przestrzegania warunków żadnych porozumień. Chyba to cecha charakterystyczna tej dzikiej i prymitywnej nacji?

Poza tym, na odcinku frontu ługańskiego, nieznani sprawcy podłożyli dwa ładunki wybuchowe pod telewizyjna wieżę transmisyjną w rejonie miejscowości Geirgoriewka w obwodzie Łutigińskim.

Tam też, ukraińscy żołnierze przy użyciu moździerzy kaliber 82 mm oraz wyrzutni pocisków przeciwpancernych, a także granatników i broni maszynowej, trzy razy przeprowadzili ostrzał terytorium ŁRL, a szczególnie okolice: Kalinowa, Sokolników i Kalinowki.

 

W wyniku nieostrożnego obchodzenia się z bronią i materiałami wybuchowymi, po stronie ukraińskich sił ATO odnotowano trzy ofiary śmiertelne i dwoje żołnierzy rannych.

 

Poniżej raport za ostatnią dobę dotyczący sytuacji wzdłuż linii styku w Donbasie, udostępniony przez centrum prasowe sztabu ukraińskiego dowództwa prowadzącego przeciwko ludności rosyjskojęzycznej tzw. operację antyterrorystyczną (ATO):

„Зведення прес-центру штабу АТО за день станом на 18.00 годину 1 червня 2017 року

Незважаючи на досягнуті раніше домовленості про дотримання впродовж сьогоднішнього дня, 1 червня, „режиму тиші”, проросійські НЗФ все ж не припинили застосовувати зброю проти підрозділів сил АТО. З початку доби бойовики 9 разів відкривали вогонь по оборонних укріпленнях українських захисників. Зокрема, один раз били й із забороненого Мінськими угодами озброєння.

Приморський напрямок. На цій ділянці фронту зафіксовано найбільше порушень бандформуваннями умов незастосування зброї. Так, вже близько другої години ночі воїнів ЗС України в районі Павлополя обстріляв ворожий снайпер. Впродовж дня снайпери противника також вели вогонь в районі Водяного та Мар’їнки. А наші опорні пункти поблизу Чермалика противник двічі обстріляв з мінометів, зокрема із заборонених Мінськими домовленостями калібру 120 мм. Окрім того, біля Широкиного бандити ще до світанку відкривали вогонь зі станкового протитанкового гранатомету.

Донецький напрямок. На цій частині лінії зіткнення впродовж дня було тихо.

Луганський напрямок. Тут російсько-терористичні бандформування тричі обстрілювали оборонні укріплення ЗС України неподалік Малинового з гранатометів різних модифікацій та стрілецької зброї.

Станом на цей час, з початку доби, втрат серед українських воїнів не було”.

 

„Зведення прес-центру штабу АТО за минулу добу станом на 06.00 годину 2 червня 2017 року

Попри встановлений вчора „режим тиші”, підрозділи російсько-терористичних військ продовжили чинити збройні провокації проти сил АТО. Дещо знизивши інтенсивність ворожого вогню на окремих ділянках лінії зіткнення, впродовж минулої доби противник, тим не менш, 28 разів застосовував зброю проти підрозділів ЗС України. Зокрема, двічі бойовики били й з мінометів забороненого Мінськими угодами калібру.

Приморський напрямок. На цій частині фронту зафіксовано найбільше порушень – 18. Там, зокрема, вже ввечері під ворожі обстріли потрапили опорні пункти сил АТО, які розташовані в районі Широкиного, Водяного, Чермалика й Талаківки. Ворог використовував гранатомети, великокаліберні кулемети й стрілецьку зброю. Близько 21.00 бойовики обстріляли наші оборонні укріплення на підступах до Мар’їнки з мінометів калібру 82 мм. Окрім того, за темної пори доби на цьому напрямку значно активізувались ворожі снайпери.

Донецький напрямок. Тут вчора було найспокійніше. Втім два порушення бойовиками умов невикористання зброї також мали місце. Так, ближче до вечора противник з ручних протитанкових гранатометів та великокаліберних кулеметів обстріляв позиції українських воїнів, котрі тримають оборону а районі Зайцевого. А ближче до опівночі проросійські НЗФ застосували 82-мм міномети, автоматичні станкові гранатомети й великокаліберні кулемети під час обстрілу одного з наших опорних пунктів у південному передмісті Авдіївки.

Луганський напрямок. На цій ділянці минулої доби зафіксовано 8 фактів використання російсько-терористичними угрупованнями зброї. Зокрема, після 18.00 години і до опівночі бандити обстрілювали з гранатометів та стрілецької зброї опорні пункти сил АТО в районі Новозванівки та Новоолександрівки. А під кінець доби бандити били зі 120-мм мінометів по позиціях ЗС України біля Кримського, а з мінометів калібру 82 мм – неподалік Кряківки.

Впродовж минулої доби втрат серед бійців Українського війська не було”.

 

Na koniec tego wątku jeszcze krótka relacja filmowa ze Spartakusa:

I z miejscowości Frunze:

Oraz ze wsi Trudowski na zachodnich obrzeżach Doniecka i Zajcewa na północnych przedmieściach Gorłówki:

 

***

 

 

Na koniec kilka zdjęć:

Mieszkańcy Doniecka uczcili wczoraj pamięć zabitych dzieci przez ukraińskich żołnierzy biorących udział w tzw. operacji antyterrorystycznej (ATO) w Donbasie.

 

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

 

 

***

 

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

76 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 2.06.2017r.- 827 dzień od nowego rozejmu.

  1. Sprawy wczorajszego ‚zamachu” w centrum Kijowa na ‚weterana ATO” i czeczeńskiego terrorystę-islamistę Adama Osmajewa ciag dalszy. W ukromediach pojawiły się informacje że pistolet z którego domniemany ‚zamachowiec” strzelał do Osmajewa, to jeden z EGZEMPLARZY BRONI KTÓRY ROZDAŁ (W RAMACH „NAGRÓD”) SZEF MSW UKRAINY AWAKOW !!!
    http://timer-odessa.net/news/v_terrorista_s_tiraspolskoy_strelyali_iz_nagradnogo_orujiya_vidannogo_avakovim_514.html

    Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.