Wojna domowa na Ukrainie 7.06.2017r.- 832 dzień od nowego rozejmu.


 

Ambasadorowie państw członkowskich UE podjęli we wtorek (6 czerwca br.) w Brukseli decyzję o przedłużeniu o kolejny rok sankcji wobec Rosji. Decyzję tą musi jeszcze potwierdzić Rada UE.

 

„Mogę potwierdzić, że ambasadorowie UE zgodzili się przedłożyć Radzie UE decyzję o przedłużeniu restrykcji w odpowiedzi na nielegalną aneksję Krymu i Sewastopola na rok (do 23 czerwca 2018 r.). Wymaga to jeszcze potwierdzenia w drodze formalnego przyjęcia przez Radę odpowiedniego aktu prawnego” – potwierdził jeden z urzędników Rady Europejskiej proszący o zachowanie anonimowości.

Tę decyzję muszą jeszcze zatwierdzić na najbliższym spotkaniu w Brukseli ministrowie państw członkowskich UE, co będzie tylko formalnością.

Decyzja o przedłużeniu sankcji wobec Rosji nie jest zaskoczeniem. Wynika to z tego, że kraje członkowskie nie są skłonne zmienić swoje stanowisko wobec Rosji i uzależniają ewentualne decyzje w sprawie zawieszenia bądź zniesienia sankcji od wypełnienia porozumienia z Mińska o zawieszeniu broni na wschodzie Ukrainy.

Jak stwierdził na łamach brytyjskiego dziennika Financial Times (FT) (https://www.ft.com/content/0805cc2e-4907-11e7-919a-1e14ce4af89b), prezes rosyjskiej firmy „Rosnieft” Igor Sieczin, że przedłużenie sankcji jest próbą wpływania na wynik wyborów prezydenckich w Rosji, które mają się tam odbyć w marcu przyszłego roku. W rozmowie z Financial Times stwierdził, że inicjatorzy wprowadzenia sankcji starają się wpłynąć na sytuację społeczno-ekonomiczną kraju.

Prezes Igor Sieczin przyznał, że nie lubi mówić o sankcjach, ponieważ jego zdaniem są całkowicie nieuzasadnione, a nawet nielegalne.

Poskarżył się przy tym na spadek kapitalizacji „Rosnieftu”, który według niego jest związany z wprowadzeniem sankcji. Podał, że wcześniej była ona na poziomie 93 mld dolarów, a teraz wynosi 62 mld dolarów. Podkreślił przy tym, że w trakcie pierwszych 18 miesięcy jego kierownictwa w spółce kapitalizacja wzrosła o 25%, co dowodzi, że sankcje nie wpływają na działalność spółki. Mimo to rynek spogląda na nie inaczej.

Według niego nie można przenosić politycznej odpowiedzialności na poziom spółki. Podkreślił, że „Rosnieft” nie jest częścią polityki międzynarodowej i jej nie kreuje.

Dodam, że Stany Zjednoczone i Unia Europejska nałożyły na Moskwę oraz jej spółki sankcje w związku z rosyjską agresją na Ukrainę i wg. interpretacji Zachodu- nielegalną aneksją Krymu w 2014 roku. Objęły one sektor naftowy, bankowy i zbrojeniowy. Zachód wprowadził zakaz współpracy, transferu technologii i kapitału do rosyjskiego sektora wydobycia ropy naftowej na głębokich wodach, złożach niekonwencjonalnych i w Arktyce.

Sankcje dotknęły również koncern „Rosnieft” kierowany przez Igora Sieczina. Wcześniej przeszkodziły one „Rosnieftowi” w przejęciu od banku „Morgan Stanley” jego naftowej filii w Europie Zachodniej. Zachodnie sankcje sprawiły, że rosyjski koncern musiał zawiesić współpracę z amerykańskim „ExxonMobil” przy projektach na koncesjach na Morzu Łaptiewów, Karskim i Czarnym. Ponadto z powodu sankcji spółka była zmuszona sprzedać swoje udziały we włoskich rafineriach.

Dlatego też, „Rosnieft” próbował dowieść przed sądem nielegalności nałożonych sankcji. Jednak Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu nie podzielił zdania rosyjskiej spółki. Po ogłoszeniu pod koniec marca orzeczenia koncern określił je mianem ,,bezprawnego, bezpodstawnego”, zarzucając mu jednocześnie „upolitycznienie”.

W rozmowie z FT prezes Igor Sieczin odniósł się również do nominacji Rexa Tillersona na urząd sekretarza stanu USA. Jego zdaniem polityka prowadzona przez byłego prezesa „ExxonMobil” pozytywnie wpływa na sektor naftowy:

„Nasz drogi Rex Tillerson, nasz były kolega, doskonale rozumie synergię, która powstaje przy realizacji wspólnych projektów”.
Jak dalej można dowiedzieć się w tekście opublikowanym przez FT, Igor Sieczin planuje doprowadzić do wielkiej koalicji trzech naftowych supermocarstw:

„Rosji, Arabii Saudyjskiej oraz Stanów Zjednoczonych. W dzisiejszym świecie jest trzech regulatorów. Pierwszy to rynek naftowy w USA, który wydobywa dziennie 9,3 mln baryłek. Następne są Arabia Saudyjska, a potem Rosja. Współpraca w działaniach tych trzech liderów byłaby korzystna dla rynku, spółek, akcjonariuszy, dla wszystkich” – powiedział prezes „Rosnieftu”.

Tylko co na to kraje członkowskie UE? Im zapewne, taki podział rynku i ścisła współpraca trzech naftowych supermocarstw, nie bardzo by się spodobała, a szczególnie nowym członkom UE z Europy Środkowo-Wschodniej, nie mówiąc o Ukrainie, która członkiem Unii długo jeszcze, a może nigdy, nie będzie.

 

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby sytuacja wzdłuż linii styku w Donbasie nie odbiegała od tego co widoczne jest tam od kilku dni.

I tak, tym razem w dniu wczorajszym pierwszy ostrzał ukraińscy żołnierze rozpoczęli około godziny 11:00 na ługańskim odcinku frontu w rejonie wsi Donieckij. Tam w wyniku tego ostrzału zapalił się dom jednorodzinny, zaś dwa inne domy zostały uszkodzone przez odłamki pocisków moździerzowych.

Do godziny 19:00 sytuacja przedstawiała się w ten sposób, że w rejonie północnych obrzeży Gorłówki oraz w rejonie linii: Awdiejewka-Spartakus-Jasinowata, toczyły się wali, które wspomagane były od strony ukraińskiej ostrzałem prowadzonym z moździerzy. Natomiast w tym samym czasie ukraińscy żołnierze prowadzili również przy użyciu ciężkiej artylerii, moździerzy oraz opancerzonych wozów bojowych i broni maszynowej, przedmieść Dokuczajewska na południe od Doniecka.

Około godziny 18:00 udało się wreszcie, od ukraińskiego ostrzału dokonanego w dniu 2 czerwca br., przywrócić zasilanie w energię elektryczną w donieckiej stacji uzdatniania wody. Jej pełne uruchomienie zaplanowano na godzinę 07:00 czasu lokalnego w dniu dzisiejszym.

Następnie, już w godzinach nocnych nadal trwały walki w rejonie: donieckie lotnisko-Spartakus- dzielnica przemysłowa w Jasinowatej. Tym razem ostrzał prowadzony był tam od strony ukraińskiej przy użyciu ciężkiej artylerii.

W rejonie północnych obrzeży Gorłówki ukraińscy żołnierze przy użyciu moździerzy oraz automatycznych wyrzutni granatów i broni maszynowej rozpoczęli ostrzał wsi Zajcewo. Zaś w okolicy Ktutoj Bałki doszło w tym czasie do walk. Ostrzeliwane z moździerzy były wsie Krutaja Bałka i Staromichajłowka.

Można więc już uznać, że strona ukraińska rozpoczęła przygotowanie poprzez rozpoznanie ogniem linii i siły stanowisk obronnych sił zbrojnych DRL przed wykonaniem zaplanowanego na lato blitzkriegu w Donbasie, który to ma doprowadzić do odzyskania nad nim pełnej kontroli i likwidacji w przyszłości zarzewia buntu ze strony ludności rosyjskojęzycznej zamieszkującej tą część Ukrainy.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu w Donbasie, w ciągu minionej doby, ukraińscy żołnierze przy użyciu: moździerzy kaliber 120 i 82 mm, a także opancerzonych wozów bojowych i wyrzutni pocisków przeciwpancernych oraz różnego typu granatników i broni maszynowej, 11 razy ostrzelali terytorium ŁRL.  A tam celem ostrzału były następujące miejscowości lub ich okolice: Priszib, Donieckij, Kalinowo, Frunze, Sanżarowka, Krasnyj Jar i Żiełobok.

 

Jak poinformowało wczoraj ukraińskie dowództwo ATO: w ciągu poprzedniej doby w czasie walk miało tam zostać rannych 4 ukraińskich żołnierzy.

Poniżej raport za ostatnią dobę udostępniony przez centrum prasowe sztabu ukraińskiego dowództwa prowadzącego tzw. operację antyterrorystyczną (ATO) przeciwko mniejszości rosyjskojęzycznej w Donbasie:

„Зведення прес-центру штабу АТО за день станом на 18.00 годину 6 червня 2017 року

Оперативна обстановка у районі проведення АТО залишається складною. Сьогодні російсько-терористичні бандформування 46 разів відкривали вогонь по опорних пунктах ЗС України. Все частіше бойовики застосовують заборонені Мінськими угодами зразки озброєння. Зокрема, суттєве загострення відмічається на Луганському напрямку.

Приморський напрямок. Найнапруженішою ситуація на цій ділянці лінії зіткнення – в районі Чермалика. Там по наших опорних пунктах противник неодноразово відкривав вогонь з мінометів калібру 120 мм, а під вечір застосував і РСЗВ „Град”. Також неспокійно було поблизу Водяного, де бойовики били з гранатометів та стрілецької зброї. Українських захисників неподалік Гнутового обстрілював ворожий снайпер.

Донецький напрямок. Тут НЗФ продовжують обстрілювати оборонні укріплення сил АТО у передмісті Авдіївки з піхотного озброєння, подекуди – з мінометів калібру 82 мм. З таких же мінометів бандити били північно-східніше, в районі Верхньоторецького та Зайцевого. Поблизу Новгородського противник обстрілював наші опорні пункти зі стрілецької зброї. А неподалік Троїцького застосовував великокаліберні кулемети.

Луганський напрямок. На цій частині фронту проросійські бандформування значно активізувалися впродовж останніх 24 годин. Зокрема, українських воїнів, які тримають оборону на підступах до Кримського та Новотошківського, загарбники обстрілювали зі ствольної артилерії калібру 122 та 152 мм, а також мінометів. На початку доби під ворожий вогонь зі 120-мм мінометів потрапили наші позиції поблизу Трьохізбенки. В районі Новоолександрівки проросійські бандформування застосовували 82-мм міномети, гранатомети та стрілецьку зброю. А біля Новозванівки бойовики відкривали вогонь в бік наших укріплень з озброєння БМП.

З початку доби внаслідок бойових дій четверо українських воїнів зазнали поранень”.

 

„Зведення прес-центру штабу АТО за минулу добу станом на 06.00 годину 7 червня 2017 року

Ситуація у районі проведення АТО залишається складною. Російсько-терористичні бандформування знову підвищились свою вогневу активність вздовж усієї лінії зіткнення. Не припиняють загарбники все частіше застосовувати й озброєння, заборонене Мінськими угодами. Минулої доби проросійські НЗФ 85 разів відкривали вогонь по позиціях ЗС України. Не припинили загарбники обстрілювати й житлові квартали прифронтових населених пунктів.

Приморський напрямок. 25 разів бойовики застосовували зброю проти українських воїнів на цій частині фронту. Найчастіше – в районі населеного пункту Чермалик, де неодноразово били по позиціях сил АТО з мінометів калібру 120 мм та один раз із реактивних систем залпового вогню. Також під ворожі обстріли потрапляли наші укріплення поблизу Водяного, Широкиного, Гнутового, Тарамчука, Павлополя, Новотроїцького та Мар’їнки. Там противник здебільшого використовував стрілецьку зброю, гранатомети, на деяких ділянках – 82-мм міномети та озброєння БМП.

Донецький напрямок. Тут незаконні збройні формування 28 разів відкривали вогонь по опорних пунктах ЗС України. Географія ворожих обстрілів залишається сталою: минулої такі факти зафіксовані у районі Авдіївки, Кам’янки, Верхньоторецького, Новгородського, Зайцевого, Новолуганського й Троїцького. Противник активно застосовує стрілецьку зброю, гранатомети різних модифікацій, міномети калібру 82 мм, рідше – калібру 120 мм. Однак ввечері бандити здійснили два потужних обстріли позицій сил АТО, які розташовані поблизу Троїцького, з ствольної артилерії калібру 122 мм, 120-мм мінометів, танкових гармат та засобів ураження меншої потужності. Також вчора бойовики вкотре обстріляли житлові будинки одного з прифронтових населених пунктів на Світлодарській дузі.
Так, близько 18.30 години противник наніс вогневе ураження по житловому сектору селища Новолуганське із зенітної установки ЗУ-23-2. Внаслідок обстрілу повністю згоріла дерев’яна присадибна будова у подвір’ї по вулиці Космонавтів. На вулиці Мічуріна пошкоджено ще дві господарські споруди, паркан, дах житлового будинку. А на вулиці Сергієнка майже зруйнована стайня та вбито домашню худобу. На щастя, ніхто з місцевих мешканців не постраждав.

Луганський напрямок. На даній частині фронту противник вчора найчастіше використовував зброю проти українських захисників – 32 рази. Зафіксовано там і найбільше фактів застосування проросійськими бандформуваннями й важкого артилерійського озброєння. Зокрема, в районі Кримського та Новтошківського бойовики здійснили декілька потужних обстрілів зі 120-мм мінометів та потужний артилерійських систем калібру 122 й 152 мм. Під мінометні обстріли також потрапили воїни ЗС України, котрі тримають оборону поблизу Новоолександрівки, Трьохізбенки, Попасної Троїцького, Катеринівки й Новозванівки. Використовуючи легше озброєння, бандити вдавались до провокацій в районі станції Донець та Станиці Луганської.

Внаслідок бойових дій минулої доби 8 бійців сил АТО отримали поранення”.

 

Na koniec tego wątku jeszcze dwa filmy dokumentujące skutki ukraińskiego ostrzelania wsi Donieckoje na terytorium ŁRL:

Oraz z Krutoj Bałki:

I wywiad z ciężko rannym przedwczoraj chłopcem lat 9:

 

 

***

 

Na koniec kilka zdjęć:

Donieck- demonstracja mieszkańców przeciwko zabijaniu dzieci przez ukraiński korpus pacyfikacyjny sił ATO.

 

Donieck- w dniu języka rosyjskiego odbył się republikański konkurs pt. „Czytamy Puszkina”.

 

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

 

***

 

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Reklamy

67 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 7.06.2017r.- 832 dzień od nowego rozejmu.

 1. Szef MSW Ukrainy Awakow znowu przyłapany na kłamstwie, albo sam nie rozumie jakie dokumenty podpisuje. Awakow poinformował że będący z wizyta na Ukrainie minister spraw zagranicznych Szwajcarii podpisał umowe o wprowadzeniu ruchu bezwizowego dla obywateli Ukrainy. Informację „sprzedaną” przez Awakowa natychmiast podchwyciła większośc ukromediów. Okazuje się jednak ze jedyne co podpisał w Kijowie szef MSZ Szwajcarii to umowę o ułatwieniach wizowych, która określa zasady wydawania wiz i nie ma żadnego związku ze zniesieniem wiz dla Ukraińców…
  http://www.eurointegration.com.ua/news/2017/06/7/7066811/

  Polubione przez 2 ludzi

 2. Jurij Korolczuk członek Rady Nadzorczej ukraińskiego Instytutu Badań Energetycznych to kolejny ekspert który nie może dopatrzyć się jakiegokolwiek „sukcesu’ w ostatnim orzeczeniu Sądu Arbitrażowego w Sztokholmie, w sprawie „Gazprom” vs ‚Naftohaz”, a o którym „gromko” obwieszczały władze w Kijowie, a za nimi ukromedia. Ze względu na to ze zostało ono przesłane prawnikom którzy reprezentowali interesy ‚Naftohazu” Korolczuk stwierdził m.in „Wszystko to daje podstawy, by wątpić w prawdziwość tej informacji, która została wcześniej opublikowana i określona jako sukces w Sądzie Arbitrażowym w Sztokholmie. W rzeczywistosci, nikt jeszcze żadnych rozliczeń nie widział. Dlatego też nie można zrozumieć bez ostatecznej decyzji Sądu Arbitrażowego w Sztokholmie, ile Ukraina będzie musiała zapłacić, a ile „Gazprom” jako rekompensatę”;
  http://www.politnavigator.net/v-kieve-priznali-chto-peremogi-v-stokgolme-ne-vidno.html

  Polubione przez 2 ludzi

 3. Wczoraj w Kijowie odbyl się wielotysięczny protest w którym udział wzięli głownie ukraińscy rolnicy, a którzy protestowali przeciwko tzw. reformie rolnej, która polegać ma na uwolnieniu rynku obrotu ziemią na Ukrainie. Protestujący obawiają się że doprowadzi do masowego wykupu gruntów rolnych na Ukrainie przez cudzoziemców, a co za tym idzie do upadku ukraińskiego rolnictwa;
  https://russian.rt.com/ussr/video/397561-kiev-protest-zemelnaya-reforma

  Polubione przez 1 osoba

 4. W Odessie doszło do bijatyki w jednym z sądów, który zajmuje sie sprawa wydzielania ‚weteranom ATO” obiecanych im działek gruntowych. Do szturmu na salę sądową ruszyli zniecierpliwieni „weterani ATO”, interweniowała policja nie żałując pałek i gazu łzawiacego;
  https://apostrophe.ua/news/society/accidents/2017-06-07/razbityie-dveri-i-slezotochivyiy-gaz-poyavilos-video-potasovki-v-odesse-iz-za-zemli-dlya-atoshnikov-/98166

  Polubione przez 2 ludzi

  • To nie jest matka chrzestna tylko „słup”, częstokroć nawet nieświadomy tego w co się wpakował. Aby skutecznie przejąć przedsiębiorstwo w drodze rejterstwa potrzebne są słupy, one „sprzedają” za ułamek ceny wartości przedsiębiorstwa nowym nabywcom zajętą firmę. Dzięki temu nowy właściciel nie musi się obawiać utraty zdobyczy w wyniku rozprawy sądowej 🙂
   W razie czego CAŁE powództwo jest kierowane na „słupa”, a prawdziwy złodziej jest bezpieczny i chroniony przez …wymiar sprawiedliwości.

   Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.