Wojna domowa na Ukrainie 16.06.2017r.- 841 dzień od nowego rozejmu.


Siewcy zła.

„Zuchwały atak na naszą demokrację jest jaskrawą demonstracją pogardy i braku szacunku dla naszego narodu” – powiedział John McCain przed głosowaniem w amerykańskim Senacie o wprowadzeniu nowych sankcji gospodarczych wobec Rosji.

 

Za dalszym kontynuowaniem sankcji wobec Rosji głosowało 97 przeciwko 2 Senatorom.

Pretekstem do zaostrzenia rosyjskich sankcji ma być odpowiedź za domniemane ingerowanie w ubiegłoroczne wybory prezydenckie w USA.

Obecne sankcje mają być wymierzone „w kluczowe sektory rosyjskiej gospodarki i w osoby, które dokonywały cyberataków” – informuje o sprawie amerykańska agencja informacyjna Associated Press (AP). AP odnotowuje, że senatorowie, którzy poparli sankcje, wskazywali również na rosyjską agresję w Syrii i na Ukrainie.

Senat opowiedział się za wzmocnieniem dotychczasowych sankcji przeciwko Moskwie oraz za nałożeniem nowych, także na Rosjan zamieszanych w korupcję, łamiących prawa człowieka, a także na tych, którzy dostarczają broń reżimowi prezydenta Syrii Baszara el-Asada. Sektory rosyjskiej gospodarki objęte nowymi sankcjami to górnictwo, hutnictwo, żegluga i koleje.

AP pisze również o tym, że prezydent Donald Trump jak dotychczas nie udzielił „mocnej odpowiedzi” na działania Rosji i że zabiega o poprawę stosunków z Moskwą oraz odrzuca sugestie, iż działania rosyjskich hakerów przed wyborami prezydenckimi przechyliły szalę na jego korzyść.

Według AP, gdyby administracja Donalda Trumpa postanowiła sprzeciwić się nowym sankcjom wobec Rosji, byłaby w kłopocie, ponieważ są one sprytnie dołączone do projektu debatowanej obecnie w Senacie ustawy nakładającej sankcje karne na Iran.  Chodzi i to, że projekt ten, podobnie jak i nowe sankcje wobec Rosji, cieszy się poparciem obu amerykańskich partii. Biały Dom musiałby więc odrzucić surowsze sankcje wobec Iranu, za którymi się opowiada, aby utrącić tę część ustawy, której jest przeciwny.

Aby nowe sankcje weszły w życie, musi je zaaprobować także Izba Reprezentantów, po czym ustawa trafi do prezydenta. Reuters pisze, powołując się na zwolenników nowych sankcji przeciwko Rosji, że w Kongresie znalazłaby się większość wystarczająca do obalenia ewentualnego prezydenckiego weta.

Dwa dni wcześniej przed glosowaniem w Senacie, sekretarz stanu USA Rex Tillerson, który we wtorek stawił się na przesłuchaniu przed komisją spraw zagranicznych Senatu, powiedział, że pracuje nad ustabilizowaniem stosunków z Moskwą. Pytany o sankcje wobec Rosji powiedział, że nie chce robić niczego, co zamknęłoby „kanały komunikacji” z Moskwą.

W odpowiedzi na głosowanie w amerykańskim Senacie w sprawie zaostrzenia i przedłużenia sankcji wobec Rosji, ostro zareagowali szefowie austriackiej i niemieckiej dyplomacji:

„Planowane przez senat USA zaostrzenie sankcji wobec Rosji ma na celu osiągnięcie własnych interesów” – tak zareagowali na plany amerykańskiej administracji we wspólnym oświadczeniu szef niemieckiej dyplomacji Sigmar Gabriel i kanclerz Austrii Christian Kern.

„Z imponującą otwartością projekt amerykańskiej ustawy opisuje, o co chodzi – o sprzedaż w Europie amerykańskiego gazu płynnego i wyparcie dostaw rosyjskiego gazu ziemnego z rynku europejskiego” – skrytykowali obaj ministrowie.

Amerykańskim ustawodawcą chodzi o zabezpieczenie miejsc pracy w amerykańskim przemyśle gazowym i rafineryjnym.

„Zaopatrzenie energetyczne Europy jest sprawą Europy a nie Stanów Zjednoczonych. Kto dostarcza nam energię i jak, o tym decydujemy my kierując się zasadami otwartości i konkurencji rynkowej” – ogłosili Sigmar Gabriel i Christian Kern we wspólnie wydanym oświadczeniu.

Jednocześnie skrytykowali oni amerykańskie sankcje wobec Rosji, podkreślając, że „USA nie uzgodniły ich z Europejczykami”.

Dodali również w swoim oświadczeniu, że żeby rozwiązać konflikt ukraiński „potrzebne jest wspólne działanie”. „Nie do zaakceptowania jest jednak grożenie sprzecznymi z prawem międzynarodowym eksterytorialnymi sankcjami przedsiębiorstwom europejskim, które angażują się w rozbudowę europejskiego zaopatrzenia energetycznego”.

Przypomnę, że austriacki rząd już wielokrotnie w przeszłości wypowiadał się za złagodzeniem unijnych sankcji wobec Rosji. Socjaldemokratyczna Partia Austrii dała do zrozumienia w ostatnią środę, że po wyborach nie wyklucza koalicji ze skrajnie prawicową Wolnościową Partią Austrii, która związana jest „strategicznym partnerstwem” z partią Putina Zjednoczona Rosja. Natomiast szef niemieckiej dyplomacji Sigmar Gabriel również wielokrotnie opowiadał się za systematycznym łagodzeniem unijnych sankcji nałożonych na Rosję po aneksji Krymu, ale zawsze podkreślał, że jest to uzależnione od postępów w rozwiązywaniu kryzysu na wschodniej Ukrainie.

Zaś sama niemiecka kanclerz Angela Merkel po raz kolejny określiła plany budowy Nord Stream II projektem gospodarczym a nie politycznym. Odrzuciła także sugestie przekazania Komisji Europejskiej wyłącznego mandatu do negacji z Rosją. „O wiele ważniejsze jest wyjaśnienie kwestii prawnych” – podkreśliła Angela Merkel.

Przy okazji wyjaśnia się rola Polski w tych geopolitycznych rozgrywkach, która jawnie staje się amerykańskim pionkiem w rozgrywce przeciwko UE i Rosji.

Czy w sporze tym mamy możliwość coś ugrać?

Absolutnie nie, możemy tylko stracić jednocześnie jeszcze bardziej uzależniając się od amerykańskiego hegemona, który naszego kraju nie traktuje jako partnera, co wynika z naszej marnej pozycji wśród krajów europejskich, tylko-oczywiście tymczasowo- jako gorliwego lokaja od brudnej roboty.

Wszystko to co w tym czasie zostanie zniszczone w relacjach z UE, której nota bene bardzo dużo zawdzięczamy, i Rosją, nie uda się już nigdy doprowadzić do stanu pierwotnego. Polska ponownie zostanie, w ostatecznym rachunku, doprowadzona do pozycji państwa peryferyjnego o bardzo małym znaczeniu politycznym, na co oczywiście z racji swego potencjału nie zasługuje. Stając się przedmiotem, anie podmiotem polityki zagranicznej.

Tak więc, ponownie nasze położenie geograficzne, które jest naszym niewątpliwie dobrodziejstwem, bo możemy być dzięki niemu łącznikiem pomiędzy Wschodem a Zachodem, co przekładałoby się na konkretne korzyści ekonomiczne, stajemy się krajem buforowym. Oczywiście również ponosząc tego stanu negatywne konsekwencje, takie jak np. nie wyciągania optymalnych korzyści ze współpracy z krajami na Wschód od nas, a więc przede wszystkim Rosją. W tym świetle idea „Międzymorza” jest tylko mamiącą nas mrzonką, która nigdy się nie ziści, a poszerzy grono naszych adwersarzy. I znów jak w 1939 roku, i wiele razy wcześniej, samotnie pozostaniemy wobec wyzwań historycznych. Tak się przejawia po raz kolejny: głupota, krótkowzroczność, nadmiar urojonych ambicji i prywata elit sprawujących władzę w naszym kraju. Jak długo jeszcze tan taniec chochołów tu będzie trwał? Czy dotąd dokąd my będziemy żyli?

 

https://twitter.com/SPIEGELONLINE?ref_src=twsrc%5Etfw&ref_url=http%3A%2F%2Fwww.dw.com%2Fpl%2Freprymenda-dla-usa-od-niemiec-i-austrii-chodzi-o-p%25C5%2582ynny-gaz%2Fa-39271336

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do kolejnej relacji z wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Sytuacja wzdłuż linii styku na odcinku frontu donieckiego w dzień wczorajszy i w nocy z czwartku na piątek, nie różniła się specjalnie od dni poprzednich, i nadal cechowała się podwyższonym natężeniem działań bojowych podejmowanych przez ukraińską stronę sił ATO. No może nieznacznie zmniejszyła się intensywność ostrzałów ze strony ukraińskiej. Ale to może być tylko stan przejściowy o czym przekonamy się w ciągu kilka kolejnych dni.

I tak, przy użyciu ciężkiej artylerii kaliber 152 mm oraz czołgów i opancerzonych wozów bojowych, ukraińscy żołnierze prowadzili ostrzał w rejonie na północnych obrzeżach Gorłówki, w okolicach osiedla Gołmowskij, Zajcerwa i Żowanki. Natomiast w rejonie Doniecka ukraińscy żołnierze, również przy użyciu ciężkiej artylerii kaliber 152 i 122 mm, a także moździerzy kaliber 120 i 82 mm oraz wyrzutni pocisków przeciwpancernych ciężkich karabinów maszynowych prowadzili ostrzał na linii donieckiego lotniska, Spartakusa i dzielnicy  przemysłowej w Jasinowatej, gdzie została uszkodzona główna linia energetyczna, a także okolic wsi Trudowskij na zachodnich obrzeżach Doniecka. W rezultacie tych ostrzałów została uszkodzona kotłownia na ulicy Busłajewa nr. 32 i dom na ulicy Worowskiego nr. 50 w Jasionowatej, a także została uszkodzona rura gazowa na ulicy Kurortnej.

Na południowym odcinku frontu donieckiego, na wschód od Mariupola, ostrzelane zostały okolice wsi Sachanka i miejscowości Komiternowo.

Odpowiedzialne są za ostatnie działania dwie ukraińskie brygady: 72 brygada zmechanizowana oraz 95 brygada desantowo-szturmowa.

Łącznie w ciągu minionej doby ukraińscy żołnierze przeprowadzili w rejonie frontu donieckiego 55 ostrzałów w stronę 17 miejscowości znajdujących się na terytorium DRL.

Poza tym, w ciągu ostatniej doby na ługańskim odcinku frontu w Donbasie, ukraińscy żołnierze przy użyciu: ciężkiej artylerii kaliber 122 mm, moździerzy kaliber 120 i 82 mm, a także opancerzonych wozów bojowych oraz różnego typu granatników, wyrzutni pocisków przeciwpancernych  i broni maszynowej, przeprowadzili 8 razy ostrzał terytorium ŁRL. Ostrzał prowadzony był w rejonie następujących miejscowości: Łogwinowo, Frunze, Żiełobok, Oboznoje, Mołodieżnoje, Kalinowa i Kalinowki. Łącznie na ostrzeliwany teren spadło około 5 pocisków kaliber 122 mm oraz i około 10 kaliber 120 mm. Jak widać ostrzał prowadzony z broni ciężkiej nie był bardzo intensywny. Jednocześnie zaś, nasilenie walk znacznie wzrosło na co dowodem może być ilość pocisków wystrzelonych przy użyciu granatników i wyrzutni pocisków przeciwpancernych oraz liczba serii z broni kaliber 15,06 mm z opancerzonych wozów bojowych, których rozkład liczbowy wynosił wg. kolejności: 29, 23 i 28 oraz fakt, że w ciągu walk w rejonie wsi Żiełobok zostało rannych dwóch milicjantów z sił zbrojnych ŁRL.

 

Wyjątkowo długi, ale równie niewiarygodny raport dobowy udostępniony przez centrum prasowe sztabu ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego w Donbasie przeciwko zamieszkującej tam ludności rosyjskojęzycznej tzw. operację antyterrorystyczną (ATO):

„Зведення прес-центру штабу АТО за день станом на 18.00 годину 15 червня 2017 року

Оперативна обстановка в районі проведення АТО впродовж сьогоднішнього дня суттєвих змін не зазнала. Ситуація вздовж усієї лінії зіткнення залишається напруженою, проте повністю контрольованою підрозділами ЗС України. З початку доби бойовики проросійських незаконних збройних формувань 20 разів порушували режим припинення вогню. Неодноразово бандформування застосовували й артилерійське озброєння, використання якого заборонене Мінськими угодами, а також вкотре обстріляли один з прифронтових населених пунктів.

Приморський напрямок. Близько 7.00 години підконтрольні Росії озброєні банди з реактивних систем залпового вогню обстріляли житлові квартали Мар’їнки. Внаслідок обстрілу було пошкоджено декілька осель. Стіни будівель посічено осколками, понівечено дахи та присадибні споруди, вибито шибки. На щастя, серед місцевих мешканців постраждалих немає.
На тій же ділянці фронту, а також біля Павлополя, бойовики били зі 120-мм мінометів. А поблизу Красногорівки бандити вдень застосовували міномети калібру 82 мм. Окрім того, найманці продовжують вдаватись до збройних провокацій проти українських воїнів в районі Широкиного, Водяного, Лебединського, Талаківки та Чермалика. Там сьогодні противник вів вогонь з гранатометів різних модифікацій, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.

Донецький напрямок. Ще до світанку російсько-терористичні бандформування з передмістя тимчасово окупованої Горлівки здійснили щільний обстріл наших позицій поблизу селища Південне з артилерії калібру 122 мм. В той самий час загарбники інтенсивно обстрілювали опорні пункти сил АТО в районі Кам’янки з танків та мінометів калібру 120 мм. В другій половині дня під вогнем противника з 82-мм мінометів та великокаліберних кулеметів опинились оборонні укріплення українських воїнів неподалік Новолуганського. Окрім того, біля Верхньоторецького, а також в районі Кам’янки та у південному передмісті Авдіївки загарбники вели вогонь з гранатометів та стрілецької зброї різного калібру.

Луганський напрямок. Тут сьогодні окупанти дещо знизили свою ворожу активність. Втім, без порушень з їхнього боку не минулось. Так, ще за темної пори доби противник намагався спровокувати воїнів сил АТО в районі Новозванівки, обстрілюючи їх зі стрілецької зброї. Також бандити били з ручних протитанкових гранатометів неподалік селища Малинове. Вдень бойовики здійснили обстріл невисокої інтенсивності з мінометів калібру 82 мм по одному з наших опорних пунктів поблизу Катеринівки.

Втрат серед українських воїнів внаслідок бойових дій сьогодні не було”.

 

„Зведення прес-центру штабу АТО за минулу добу станом на 06.00 годину 16 червня 2017 року

Попередня доба в районі проведення АТО знову минула неспокійно. Підтримуванні російською владою незаконні озброєнні бандформування на сході України продовжують порушувати домовленості про деескалацію конфлікту. Вчора бойовики 50 разів відкривали вогонь по підрозділах ЗС України вздовж усієї лінії фронту. Зафіксовано 9 випадків застосовування противником забороненого Мінськими угодами озброєння, а також двічі окупанти обстріляли житлові квартали прифронтових населених пунктів.

Приморський напрямок. Тут минулої доби нараховано найбільше фактів порушення противником режиму припинення вогню – 24. Нагадаємо, вчора зранку проросійські озброєні банди з реактивних артилерійських систем обстріляли житлові квартали Мар’їнки. Незважаючи на чималі пошкодження декількох будинків, на щастя, ніхто з цивільних не постраждав.
На цій ділянці фронту бойовики впродовж дня били зі 120-мм мінометів в районі Мар’їнки, Павлополя, Широкиного та Водяного. А поблизу Красногорівки й Талаківки бандити застосовували міномети калібру 82 мм. Окрім того, ціла низка збройних провокацій окупантами була здійснена поблизу Гнутового, Лебединського, Чермалика та Новомихайлівки. Там бойовики, як і зазвичай, по опорних пунктах українських захисників неодноразово відкривали вогонь різної інтенсивності з гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.

Донецький напрямок. Тут підрозділи російсько-терористичних військ здійснили 13 обстрілів оборонних укріплень сил АТО. Спершу загарбники з передмістя тимчасово окупованої Горлівки обстріляли з артилерії калібру 122 мм наші позицій поблизу селища Південне. В той самий час загарбники інтенсивно обстрілювали опорні пункти сил АТО в районі Кам’янки з танків та мінометів калібру 120 мм. З таких же мінометів вже під вечір злочинці вели вогонь з напрямку Донецького аеропорту по українських воїнах, котрі тримають оборону поблизу Пісків. Ввечері найбільш напруженою ситуацію була у південному та північно-східному передмісті Авдіївки, де НЗФ били по наших опорних пунктах з 82-мм мінометів та наявного у них піхотного озброєння.

Луганський напрямок. На даній ділянці лінії зіткнення вчора також було зафіксовано 13 ворожих збройних провокацій, більшість з яких вже після 18.00 години. Зокрема, пізно ввечері бойовики випустили декілька мін калібру 120 мм по наших позиціях поблизу Катеринівки. Там же, а також в районі Щастя та Кримського бандити били з 82-мм мінометів. До слова, обстрілюючи з мінометів Щастя, бойовики випустили три міни безпосередньо по одному з житлових масивів цього населеного пункту. Ніхто з місцевих мешканців, на щастя, не постраждав. Інформація щодо можливих руйнувань уточнюється.
Окрім того, на цьому напрямку з гранатометів різних модифікацій та стрілецької зброї кремлівські найманці відкривали вогонь по воїнах сил АТО в районі Новозванівки, Малинового, Донця, Валуйського, Новолександрівки, Станиці Луганської та Попасної.

Внаслідок ворожого обстрілу один український воїн вчора отримав поранення несумісні з життям та, на жаль, загинув.
Висловлюємо щирі співчуття рідним та близьким загиблого Героя”.

 

Na koniec tego wątku jeszcze krótka relacja filmowa ze strefy walk z okolic Awdiejewki:

I jeszcze film dokumentujący ukraiński ostrzał czołgowy fabryki „Toczmaszu” w Doniecku:

Oraz skutki ukraińskiego ostrzału wsi Krutuju Bałku:

No i historia o „terrorystach” ze wsi Oktriabskij:

***

Rzecznik sztabu dowództwa sił zbrojnych Milicji Ludowej ŁRL Andrei Maroczko pokazał dziennikarzom pozycję pod Światłodarskiem, która jakoby wg. strony ukraińskiej oraz ukraińskich mediów znajduje się pod kontrolą sił ATO.

Na zdjęciach poniżej właśnie znajduje się to miejsce, gdzie poza samym pułkownikiem Maroczko nie widać ani nie słychać ani jednego bojca z ukraińskich sił ATO. Pewnie się zdematerializowali jak sławne już rosyjskie jednostki wojskowe w Donbasie?:

***

Na koniec kilka zdjęć:

Kolejny rocznik kadetów opuszcza mury Liceum o profilu wojskowym w Doniecku.

 

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

 

 

 

***

 

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

 

70 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 16.06.2017r.- 841 dzień od nowego rozejmu.

 1. Tymczasem w Pawłohradzie (obwód dniepropietrowski) ukraińska bezpieka (SBU) oraz jednostka specjalna MSW Ukrainy ‚Alfa” w związku prowadzonym śledztwem w sprawie zabójstwa w Kijowie byłego rosyjskiego parlamentarzysty Denisa Woronienkowa zatrzymano członka tamtejszej organizacji „ukropatriotów” tzw. Samoobrony pawłohradzkiej” (powiązanej z banderowskim „Prawym Sektorem’) Jarosława Tarasenkę;
  http://xn--80aafeg3bveo.dp.ua/30979
  Dla przypomnienia, Tarasenko wówczas lider miejscowej organizacji „Prawy Sektor” był już raz aresztowany w październiku 2015 roku jako podejrzany o udział w rozbojach oraz nielegalne posiadanie broni;
  http://www.segodnya.ua/regions/dnepr/lidera-pravogo-sektora-v-pavlograde-arestovali-politik-poteryal-soznanie-v-sude-657271.html

  Polubione przez 2 ludzi

 2. Zbulwersowany ukraiński parlamentarzysta z frakcji „Blok Poroszenki” odkrył ze trzeba będzie spąłcąc kolejne zdłuzenie wobec „państwa-agresora”, jak obecnie w „nomenklaturze pomajdanowej” obowiązujacej w Kijowie określa się Rosję. Tym razem będą to 2 miliardy hrywien za które w latach 2009 – 2013 zakupiono wagony do kijowskiego metra;
  https://strana.ua/news/76502-nardep-ot-bpp-prizyvaet-snbo-pomoch-sankciyami-chtoby-kiev-ne-platil-2-mlrd-griven-rossii-za-vagony-metro.html

  Polubione przez 3 ludzi

  • A ten UPAdliński parlamentarzysta jeszcze nie odkrył ile zwykli Ukraińcy będą musieli zapłacić syjonistom z MFW i Banku międzyŚwiatowego za wszystkie pożyczki „restrukturyzacyjne”, tworzące na UPAdlinie pustynną demokraturę, czyli nędzę i zniszczenie jak po wojnie?

   Polubione przez 2 ludzi

 3. Na teren należącej do ukraińskiego oligarchy Achmetowa elektrociepłowni znajdującej się w miejscowości Sczastje (teren obwodu ługańskiego pod kontrola Kijowa) spadł wczoraj wieczorem granat moździerzowy. Pocisk spadł na teren bazy transportowej i spowodował uszkodzenie wśród znajdujących sie tam pojazdów, nikogo jednak nie raniąc. Elektrociepłownia w Sczastje jest jedynym źródłem dostarczajacym prąd dla płn. części obwodu ługańskiego, czyli znjadującej się pod kontrola Kijowa;
  https://strana.ua/news/76532-v-kompanii-ahmetova-zayavili-o-terakte-na-luganskoj-tes.html

  Polubione przez 2 ludzi

 4. „Jak długo jeszcze tan taniec chochołów tu będzie trwał? Czy dotąd dokąd my będziemy żyli?”
  ——————————————————

  Demoniczny „taniec” pustynnych chochołów. Największych wrogów Słowiańszczyzny w ogóle, a Polski w szczególności! Tak zatańczą na ruinach Polski:

  Polubione przez 2 ludzi

   • I to starają się ukraść. Rok temu podany był link w którym to podawano jak to kradnie się i przemyca na Zachód…czarnoziem. Po takim „zabiegu” nawet trawa na zdewastowanych polach nie chce rosnąć.
    Nie zapominajmy tez o bursztynowych biedaszybach- tam tez nie ma stepu-raczej pustynia.

    Polubione przez 2 ludzi

 5. Przypomnieli o sobie członkowie tzw. ukraińskich baonów ochotniczych prowadzący tzw. blokadę Donbasu. ‚Dowódca” tzw. batalionu ‚Donbas” Anatolij Winogorodskij ogłosił w Kijowie że tworzony jest ‚sztab wyzwolenia Ukrainy” od okupujących ją ‚wewnętrznych okupantów”, czyli obecnych władz Ukrainy…
  http://www.politnavigator.net/trevozhnyjj-zvonok-dlya-poroshenko-bandy-ato-nacelilis-na-vnutrennikh-okkupantov.html

  Polubione przez 3 ludzi

 6. „O moście którego nie ma”, czyli o budowie mostu na Cieśnina Kerczeńską. Zakończono budowę przęsła kolejowego, które zostanie umieszczone w środkowej części mostu, łącząc część budowaną z Krymu z ta budowaną z Rosji;
  http://www.most.life/novosti/novosti/stroiteli-zavershili-sborku-zheleznodorozhnoj-arki-krymskogo-mo/
  O dziwo nawet ukromedia o tym napisały;
  http://korrespondent.net/ukraine/3862371-v-kerchy-sobraly-pervuui-zhd-arku-krymskoho-mosta#2

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Zdrada? Prezydent Łotwy podziękował NATO za udzielone jego krajowi wsparcie w kontekście „działań Rosji w Gruzji i na Ukrainie” i jednocześnie wezwał sojusz do poszukiwania drogi dialogu z Moskwą. „Nikt nie chce powrotu do zimnej wojny”, miał stwierdzić wskazując, że dialog jest ważny dla zapobiegania nowej spirali napięć;
  http://korrespondent.net/world/3862401-prezydent-latvyy-pryzval-nato-yskat-dyaloha-s-moskvoi

  Polubione przez 2 ludzi

 8. UKROSZAJBA ciężki przypadek! W ukromediach ukraiński DYPLOMATOŁ oraz ANALityk z tzw. majdanu spraw zagranicznych (!) Aleksandr Chara komentujac zapowiadaną na przyszły tydzień wizytę „generalissimusa” Poroszenki w USA, a której to wizyty nie chcą do tej pory potwierdzić „oficjalne czynniki” tak z USA jaki z Ukrainy, stwierdził ze może ona OCALIĆ prezydenta Trumpa od tzw. impeachment’u czyli odsunięcia go od władzy (!!)…
  http://replyua.net/news/67178-poroshenko-mozhet-spasti-trampa-ot-impichmenta-diplomat.html

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Jak działają ‚antyrosyjskie sankcje” wprowadzone przez Kijów? Ukromedia podają powołując się na rosyjski portal że w okresie styczeń – kwiecień tego roku wzrosły obroty handlowe pomiędzy Ukrainą, a Rosją. Obroty handlowe pomiędzy Ukraina, a Rosją w porównaniu z zeszłym rokiem miały wzrosnąć o około 30 % i wynieśc 3,453 miliarda dolarów, w tym eksport z Rosji na Ukraine to 2,131 mld dolarów, a eksport z Ukrainy do Rosji to pozostałe 1,323 miliarda dolarów;
  http://korrespondent.net/business/economics/3862445-v-rossyy-zaiavyly-o-roste-torhovly-s-ukraynoi
  Ps. Pierwszy to chyba taki przypadek ze państwo handluje z „agresorem” o którym oficjalnie opowiada ze je napadł, dodatkowo okłada ‚agresora” sankcjami, które jak się okazuje powodują wzrost obrotów handlowych. takie rzeczy chyba tylko sa możliwe na Ukrainie…

  Polubione przez 3 ludzi

  • To niezupełnie tak, wlicza się w to także handel z republikami. I tak na przykład dzięki temu Rosja jest głównym eksporterem …piwa i mięsa na Ukrainę 😀
   To, ze wymiana handlowa rośnie to dobrze. Znaczy to, że gospodarka republik „odżywa” ( ludzie więcej kupują/konsumują), a poziom życia mieszkańców podnosi się 🙂

   Polubione przez 3 ludzi

 10. Od początku trwającego od 2014 roku konfliktu na wschodzie Ukrainy zginęło blisko 2,7 tys. ukraińskich żołnierzy – oświadczył w piątek przedstawiciel Ministerstwa Obrony w Kijowie Andrij Łysenko.
  „Ogółem od początku rosyjskiej agresji zginęło 2696 ukraińskich wojskowych; 9903 żołnierzy zostało rannych” – powiedział na konferencji prasowej.
  http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/1051228,od-poczatku-konfliktu-w-donbasie-zginelo-2-6-tys-zolnierzy.html
  Komentarz: 2700 żołnierzy w czasie działań bojowych+ 2300 w wyniku strat niebojowych + 2000 wolontariuszy i członków batalionów ochotniczych+ inne służby (policjanci, gwardziści, pogranicznicy).

  Polubione przez 3 ludzi

 11. Ostatnie słowa „bojca ATO”, który wkrótce po swojej wypowiedzi miał zginąć, o sytuacji jednostek „niezwyciężonej armii kijowskiej” które „trzymają” linię ‚frontu” na Donbasie. Nie ma nic, nie ma sprzętu, jednostki rozciągnięte są do granic możliwości i czesto brakuje pomiędzy nimi kontaktu, brakuje organizacji oraz (cytat) „normalnych oficerów” (!)

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.