Wojna domowa na Ukrainie 16.06.2017r.- 841 dzień od nowego rozejmu.


Siewcy zła.

„Zuchwały atak na naszą demokrację jest jaskrawą demonstracją pogardy i braku szacunku dla naszego narodu” – powiedział John McCain przed głosowaniem w amerykańskim Senacie o wprowadzeniu nowych sankcji gospodarczych wobec Rosji.

 

Za dalszym kontynuowaniem sankcji wobec Rosji głosowało 97 przeciwko 2 Senatorom.

Pretekstem do zaostrzenia rosyjskich sankcji ma być odpowiedź za domniemane ingerowanie w ubiegłoroczne wybory prezydenckie w USA.

Obecne sankcje mają być wymierzone „w kluczowe sektory rosyjskiej gospodarki i w osoby, które dokonywały cyberataków” – informuje o sprawie amerykańska agencja informacyjna Associated Press (AP). AP odnotowuje, że senatorowie, którzy poparli sankcje, wskazywali również na rosyjską agresję w Syrii i na Ukrainie.

Senat opowiedział się za wzmocnieniem dotychczasowych sankcji przeciwko Moskwie oraz za nałożeniem nowych, także na Rosjan zamieszanych w korupcję, łamiących prawa człowieka, a także na tych, którzy dostarczają broń reżimowi prezydenta Syrii Baszara el-Asada. Sektory rosyjskiej gospodarki objęte nowymi sankcjami to górnictwo, hutnictwo, żegluga i koleje.

AP pisze również o tym, że prezydent Donald Trump jak dotychczas nie udzielił „mocnej odpowiedzi” na działania Rosji i że zabiega o poprawę stosunków z Moskwą oraz odrzuca sugestie, iż działania rosyjskich hakerów przed wyborami prezydenckimi przechyliły szalę na jego korzyść.

Według AP, gdyby administracja Donalda Trumpa postanowiła sprzeciwić się nowym sankcjom wobec Rosji, byłaby w kłopocie, ponieważ są one sprytnie dołączone do projektu debatowanej obecnie w Senacie ustawy nakładającej sankcje karne na Iran.  Chodzi i to, że projekt ten, podobnie jak i nowe sankcje wobec Rosji, cieszy się poparciem obu amerykańskich partii. Biały Dom musiałby więc odrzucić surowsze sankcje wobec Iranu, za którymi się opowiada, aby utrącić tę część ustawy, której jest przeciwny.

Aby nowe sankcje weszły w życie, musi je zaaprobować także Izba Reprezentantów, po czym ustawa trafi do prezydenta. Reuters pisze, powołując się na zwolenników nowych sankcji przeciwko Rosji, że w Kongresie znalazłaby się większość wystarczająca do obalenia ewentualnego prezydenckiego weta.

Dwa dni wcześniej przed glosowaniem w Senacie, sekretarz stanu USA Rex Tillerson, który we wtorek stawił się na przesłuchaniu przed komisją spraw zagranicznych Senatu, powiedział, że pracuje nad ustabilizowaniem stosunków z Moskwą. Pytany o sankcje wobec Rosji powiedział, że nie chce robić niczego, co zamknęłoby „kanały komunikacji” z Moskwą.

W odpowiedzi na głosowanie w amerykańskim Senacie w sprawie zaostrzenia i przedłużenia sankcji wobec Rosji, ostro zareagowali szefowie austriackiej i niemieckiej dyplomacji:

„Planowane przez senat USA zaostrzenie sankcji wobec Rosji ma na celu osiągnięcie własnych interesów” – tak zareagowali na plany amerykańskiej administracji we wspólnym oświadczeniu szef niemieckiej dyplomacji Sigmar Gabriel i kanclerz Austrii Christian Kern.

„Z imponującą otwartością projekt amerykańskiej ustawy opisuje, o co chodzi – o sprzedaż w Europie amerykańskiego gazu płynnego i wyparcie dostaw rosyjskiego gazu ziemnego z rynku europejskiego” – skrytykowali obaj ministrowie.

Amerykańskim ustawodawcą chodzi o zabezpieczenie miejsc pracy w amerykańskim przemyśle gazowym i rafineryjnym.

„Zaopatrzenie energetyczne Europy jest sprawą Europy a nie Stanów Zjednoczonych. Kto dostarcza nam energię i jak, o tym decydujemy my kierując się zasadami otwartości i konkurencji rynkowej” – ogłosili Sigmar Gabriel i Christian Kern we wspólnie wydanym oświadczeniu.

Jednocześnie skrytykowali oni amerykańskie sankcje wobec Rosji, podkreślając, że „USA nie uzgodniły ich z Europejczykami”.

Dodali również w swoim oświadczeniu, że żeby rozwiązać konflikt ukraiński „potrzebne jest wspólne działanie”. „Nie do zaakceptowania jest jednak grożenie sprzecznymi z prawem międzynarodowym eksterytorialnymi sankcjami przedsiębiorstwom europejskim, które angażują się w rozbudowę europejskiego zaopatrzenia energetycznego”.

Przypomnę, że austriacki rząd już wielokrotnie w przeszłości wypowiadał się za złagodzeniem unijnych sankcji wobec Rosji. Socjaldemokratyczna Partia Austrii dała do zrozumienia w ostatnią środę, że po wyborach nie wyklucza koalicji ze skrajnie prawicową Wolnościową Partią Austrii, która związana jest „strategicznym partnerstwem” z partią Putina Zjednoczona Rosja. Natomiast szef niemieckiej dyplomacji Sigmar Gabriel również wielokrotnie opowiadał się za systematycznym łagodzeniem unijnych sankcji nałożonych na Rosję po aneksji Krymu, ale zawsze podkreślał, że jest to uzależnione od postępów w rozwiązywaniu kryzysu na wschodniej Ukrainie.

Zaś sama niemiecka kanclerz Angela Merkel po raz kolejny określiła plany budowy Nord Stream II projektem gospodarczym a nie politycznym. Odrzuciła także sugestie przekazania Komisji Europejskiej wyłącznego mandatu do negacji z Rosją. „O wiele ważniejsze jest wyjaśnienie kwestii prawnych” – podkreśliła Angela Merkel.

Przy okazji wyjaśnia się rola Polski w tych geopolitycznych rozgrywkach, która jawnie staje się amerykańskim pionkiem w rozgrywce przeciwko UE i Rosji.

Czy w sporze tym mamy możliwość coś ugrać?

Absolutnie nie, możemy tylko stracić jednocześnie jeszcze bardziej uzależniając się od amerykańskiego hegemona, który naszego kraju nie traktuje jako partnera, co wynika z naszej marnej pozycji wśród krajów europejskich, tylko-oczywiście tymczasowo- jako gorliwego lokaja od brudnej roboty.

Wszystko to co w tym czasie zostanie zniszczone w relacjach z UE, której nota bene bardzo dużo zawdzięczamy, i Rosją, nie uda się już nigdy doprowadzić do stanu pierwotnego. Polska ponownie zostanie, w ostatecznym rachunku, doprowadzona do pozycji państwa peryferyjnego o bardzo małym znaczeniu politycznym, na co oczywiście z racji swego potencjału nie zasługuje. Stając się przedmiotem, anie podmiotem polityki zagranicznej.

Tak więc, ponownie nasze położenie geograficzne, które jest naszym niewątpliwie dobrodziejstwem, bo możemy być dzięki niemu łącznikiem pomiędzy Wschodem a Zachodem, co przekładałoby się na konkretne korzyści ekonomiczne, stajemy się krajem buforowym. Oczywiście również ponosząc tego stanu negatywne konsekwencje, takie jak np. nie wyciągania optymalnych korzyści ze współpracy z krajami na Wschód od nas, a więc przede wszystkim Rosją. W tym świetle idea „Międzymorza” jest tylko mamiącą nas mrzonką, która nigdy się nie ziści, a poszerzy grono naszych adwersarzy. I znów jak w 1939 roku, i wiele razy wcześniej, samotnie pozostaniemy wobec wyzwań historycznych. Tak się przejawia po raz kolejny: głupota, krótkowzroczność, nadmiar urojonych ambicji i prywata elit sprawujących władzę w naszym kraju. Jak długo jeszcze tan taniec chochołów tu będzie trwał? Czy dotąd dokąd my będziemy żyli?

 

https://twitter.com/SPIEGELONLINE?ref_src=twsrc%5Etfw&ref_url=http%3A%2F%2Fwww.dw.com%2Fpl%2Freprymenda-dla-usa-od-niemiec-i-austrii-chodzi-o-p%25C5%2582ynny-gaz%2Fa-39271336

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do kolejnej relacji z wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Sytuacja wzdłuż linii styku na odcinku frontu donieckiego w dzień wczorajszy i w nocy z czwartku na piątek, nie różniła się specjalnie od dni poprzednich, i nadal cechowała się podwyższonym natężeniem działań bojowych podejmowanych przez ukraińską stronę sił ATO. No może nieznacznie zmniejszyła się intensywność ostrzałów ze strony ukraińskiej. Ale to może być tylko stan przejściowy o czym przekonamy się w ciągu kilka kolejnych dni.

I tak, przy użyciu ciężkiej artylerii kaliber 152 mm oraz czołgów i opancerzonych wozów bojowych, ukraińscy żołnierze prowadzili ostrzał w rejonie na północnych obrzeżach Gorłówki, w okolicach osiedla Gołmowskij, Zajcerwa i Żowanki. Natomiast w rejonie Doniecka ukraińscy żołnierze, również przy użyciu ciężkiej artylerii kaliber 152 i 122 mm, a także moździerzy kaliber 120 i 82 mm oraz wyrzutni pocisków przeciwpancernych ciężkich karabinów maszynowych prowadzili ostrzał na linii donieckiego lotniska, Spartakusa i dzielnicy  przemysłowej w Jasinowatej, gdzie została uszkodzona główna linia energetyczna, a także okolic wsi Trudowskij na zachodnich obrzeżach Doniecka. W rezultacie tych ostrzałów została uszkodzona kotłownia na ulicy Busłajewa nr. 32 i dom na ulicy Worowskiego nr. 50 w Jasionowatej, a także została uszkodzona rura gazowa na ulicy Kurortnej.

Na południowym odcinku frontu donieckiego, na wschód od Mariupola, ostrzelane zostały okolice wsi Sachanka i miejscowości Komiternowo.

Odpowiedzialne są za ostatnie działania dwie ukraińskie brygady: 72 brygada zmechanizowana oraz 95 brygada desantowo-szturmowa.

Łącznie w ciągu minionej doby ukraińscy żołnierze przeprowadzili w rejonie frontu donieckiego 55 ostrzałów w stronę 17 miejscowości znajdujących się na terytorium DRL.

Poza tym, w ciągu ostatniej doby na ługańskim odcinku frontu w Donbasie, ukraińscy żołnierze przy użyciu: ciężkiej artylerii kaliber 122 mm, moździerzy kaliber 120 i 82 mm, a także opancerzonych wozów bojowych oraz różnego typu granatników, wyrzutni pocisków przeciwpancernych  i broni maszynowej, przeprowadzili 8 razy ostrzał terytorium ŁRL. Ostrzał prowadzony był w rejonie następujących miejscowości: Łogwinowo, Frunze, Żiełobok, Oboznoje, Mołodieżnoje, Kalinowa i Kalinowki. Łącznie na ostrzeliwany teren spadło około 5 pocisków kaliber 122 mm oraz i około 10 kaliber 120 mm. Jak widać ostrzał prowadzony z broni ciężkiej nie był bardzo intensywny. Jednocześnie zaś, nasilenie walk znacznie wzrosło na co dowodem może być ilość pocisków wystrzelonych przy użyciu granatników i wyrzutni pocisków przeciwpancernych oraz liczba serii z broni kaliber 15,06 mm z opancerzonych wozów bojowych, których rozkład liczbowy wynosił wg. kolejności: 29, 23 i 28 oraz fakt, że w ciągu walk w rejonie wsi Żiełobok zostało rannych dwóch milicjantów z sił zbrojnych ŁRL.

 

Wyjątkowo długi, ale równie niewiarygodny raport dobowy udostępniony przez centrum prasowe sztabu ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego w Donbasie przeciwko zamieszkującej tam ludności rosyjskojęzycznej tzw. operację antyterrorystyczną (ATO):

„Зведення прес-центру штабу АТО за день станом на 18.00 годину 15 червня 2017 року

Оперативна обстановка в районі проведення АТО впродовж сьогоднішнього дня суттєвих змін не зазнала. Ситуація вздовж усієї лінії зіткнення залишається напруженою, проте повністю контрольованою підрозділами ЗС України. З початку доби бойовики проросійських незаконних збройних формувань 20 разів порушували режим припинення вогню. Неодноразово бандформування застосовували й артилерійське озброєння, використання якого заборонене Мінськими угодами, а також вкотре обстріляли один з прифронтових населених пунктів.

Приморський напрямок. Близько 7.00 години підконтрольні Росії озброєні банди з реактивних систем залпового вогню обстріляли житлові квартали Мар’їнки. Внаслідок обстрілу було пошкоджено декілька осель. Стіни будівель посічено осколками, понівечено дахи та присадибні споруди, вибито шибки. На щастя, серед місцевих мешканців постраждалих немає.
На тій же ділянці фронту, а також біля Павлополя, бойовики били зі 120-мм мінометів. А поблизу Красногорівки бандити вдень застосовували міномети калібру 82 мм. Окрім того, найманці продовжують вдаватись до збройних провокацій проти українських воїнів в районі Широкиного, Водяного, Лебединського, Талаківки та Чермалика. Там сьогодні противник вів вогонь з гранатометів різних модифікацій, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.

Донецький напрямок. Ще до світанку російсько-терористичні бандформування з передмістя тимчасово окупованої Горлівки здійснили щільний обстріл наших позицій поблизу селища Південне з артилерії калібру 122 мм. В той самий час загарбники інтенсивно обстрілювали опорні пункти сил АТО в районі Кам’янки з танків та мінометів калібру 120 мм. В другій половині дня під вогнем противника з 82-мм мінометів та великокаліберних кулеметів опинились оборонні укріплення українських воїнів неподалік Новолуганського. Окрім того, біля Верхньоторецького, а також в районі Кам’янки та у південному передмісті Авдіївки загарбники вели вогонь з гранатометів та стрілецької зброї різного калібру.

Луганський напрямок. Тут сьогодні окупанти дещо знизили свою ворожу активність. Втім, без порушень з їхнього боку не минулось. Так, ще за темної пори доби противник намагався спровокувати воїнів сил АТО в районі Новозванівки, обстрілюючи їх зі стрілецької зброї. Також бандити били з ручних протитанкових гранатометів неподалік селища Малинове. Вдень бойовики здійснили обстріл невисокої інтенсивності з мінометів калібру 82 мм по одному з наших опорних пунктів поблизу Катеринівки.

Втрат серед українських воїнів внаслідок бойових дій сьогодні не було”.

 

„Зведення прес-центру штабу АТО за минулу добу станом на 06.00 годину 16 червня 2017 року

Попередня доба в районі проведення АТО знову минула неспокійно. Підтримуванні російською владою незаконні озброєнні бандформування на сході України продовжують порушувати домовленості про деескалацію конфлікту. Вчора бойовики 50 разів відкривали вогонь по підрозділах ЗС України вздовж усієї лінії фронту. Зафіксовано 9 випадків застосовування противником забороненого Мінськими угодами озброєння, а також двічі окупанти обстріляли житлові квартали прифронтових населених пунктів.

Приморський напрямок. Тут минулої доби нараховано найбільше фактів порушення противником режиму припинення вогню – 24. Нагадаємо, вчора зранку проросійські озброєні банди з реактивних артилерійських систем обстріляли житлові квартали Мар’їнки. Незважаючи на чималі пошкодження декількох будинків, на щастя, ніхто з цивільних не постраждав.
На цій ділянці фронту бойовики впродовж дня били зі 120-мм мінометів в районі Мар’їнки, Павлополя, Широкиного та Водяного. А поблизу Красногорівки й Талаківки бандити застосовували міномети калібру 82 мм. Окрім того, ціла низка збройних провокацій окупантами була здійснена поблизу Гнутового, Лебединського, Чермалика та Новомихайлівки. Там бойовики, як і зазвичай, по опорних пунктах українських захисників неодноразово відкривали вогонь різної інтенсивності з гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.

Донецький напрямок. Тут підрозділи російсько-терористичних військ здійснили 13 обстрілів оборонних укріплень сил АТО. Спершу загарбники з передмістя тимчасово окупованої Горлівки обстріляли з артилерії калібру 122 мм наші позицій поблизу селища Південне. В той самий час загарбники інтенсивно обстрілювали опорні пункти сил АТО в районі Кам’янки з танків та мінометів калібру 120 мм. З таких же мінометів вже під вечір злочинці вели вогонь з напрямку Донецького аеропорту по українських воїнах, котрі тримають оборону поблизу Пісків. Ввечері найбільш напруженою ситуацію була у південному та північно-східному передмісті Авдіївки, де НЗФ били по наших опорних пунктах з 82-мм мінометів та наявного у них піхотного озброєння.

Луганський напрямок. На даній ділянці лінії зіткнення вчора також було зафіксовано 13 ворожих збройних провокацій, більшість з яких вже після 18.00 години. Зокрема, пізно ввечері бойовики випустили декілька мін калібру 120 мм по наших позиціях поблизу Катеринівки. Там же, а також в районі Щастя та Кримського бандити били з 82-мм мінометів. До слова, обстрілюючи з мінометів Щастя, бойовики випустили три міни безпосередньо по одному з житлових масивів цього населеного пункту. Ніхто з місцевих мешканців, на щастя, не постраждав. Інформація щодо можливих руйнувань уточнюється.
Окрім того, на цьому напрямку з гранатометів різних модифікацій та стрілецької зброї кремлівські найманці відкривали вогонь по воїнах сил АТО в районі Новозванівки, Малинового, Донця, Валуйського, Новолександрівки, Станиці Луганської та Попасної.

Внаслідок ворожого обстрілу один український воїн вчора отримав поранення несумісні з життям та, на жаль, загинув.
Висловлюємо щирі співчуття рідним та близьким загиблого Героя”.

 

Na koniec tego wątku jeszcze krótka relacja filmowa ze strefy walk z okolic Awdiejewki:

I jeszcze film dokumentujący ukraiński ostrzał czołgowy fabryki „Toczmaszu” w Doniecku:

Oraz skutki ukraińskiego ostrzału wsi Krutuju Bałku:

No i historia o „terrorystach” ze wsi Oktriabskij:

***

Rzecznik sztabu dowództwa sił zbrojnych Milicji Ludowej ŁRL Andrei Maroczko pokazał dziennikarzom pozycję pod Światłodarskiem, która jakoby wg. strony ukraińskiej oraz ukraińskich mediów znajduje się pod kontrolą sił ATO.

Na zdjęciach poniżej właśnie znajduje się to miejsce, gdzie poza samym pułkownikiem Maroczko nie widać ani nie słychać ani jednego bojca z ukraińskich sił ATO. Pewnie się zdematerializowali jak sławne już rosyjskie jednostki wojskowe w Donbasie?:

***

Na koniec kilka zdjęć:

Kolejny rocznik kadetów opuszcza mury Liceum o profilu wojskowym w Doniecku.

 

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

 

 

 

***

 

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

 

70 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 16.06.2017r.- 841 dzień od nowego rozejmu.

  1. Ukromedia poinformowały ze zatrzymany dzisiaj w Pawłohradzie (obwód dniepropietrowski) były szef tamtejszego ‚Prawego sektora” i członek banderowskiej bojówki tzw. Samoobrona Pawłohradu Jarosław Tarasenko, został decyzją sądu zatrzymany na 2 miesiące w areszcie śledczym, w związku z tym ze prokuratura oskarżyła go o to ze organizował oraz kierował grupa osób która dokonała zabójstwa byłego rosyjskiego parlamentarzysty Woronienkowa w Kijowie;
    http://korrespondent.net/ukraine/3862492-ubyistvo-voronenkova-sud-arestoval-zaderzhannoho

    Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.