Wojna domowa na Ukrainie 17.06.2017r.- 842 dzień od nowego rozejmu.


 

W wywiadzie dla dziennika „Frankfurter Allgemeine Zeitung” (15.06.2017r) niemiecki prezydent Frank-Walter Steinmeier ostrzegł Moskwę  przed próbą wpływania na jesienne wybory parlamentarne w Niemczech. 

 

 

Frank-Walter Steinmeier ostrzegł też rosyjskie władze, że jeśli Rosja będzie próbowała wywrzeć wpływ na przebieg jesiennych wyborów w Niemczech to zasób spraw, które łączą oba kraje, stanie się jeszcze mniejszy, co byłoby szkodliwe to dla obydwu stron.

W rozmowie z „Frankfurter Allgemeine Zeitung” prezydent Steinmeier nakreślił dość ponury obraz relacji między Europą a Rosją:

„Nie żyjemy już w czasach, kiedy wspólnie z Michaiłem Gorbaczowem budowaliśmy wspólny dom Europę. Także rok 2001, kiedy Władimir Putin przemawiał w Bundestagu dając nadzieje na szybkie zbliżenie Wschodu i Zachodu, wydaje się być bardzo odległy. Od półtorej dekady przeżywamy narastającą obcość między Europą i Rosją”.

Niemiecki prezydent ocenił, że Rosja szuka swojej tożsamości w izolacji od Europy i Zachodu, a nie w tym, co łączy:

„Sytuacja zaostrzyła się w 2014 roku wraz z aneksją Krymu i aktywnością militarną Rosji na wschodzie Ukrainy. Dlatego nie należy spodziewać się obecnie nagłego zbliżenia Europy i Rosji”.

Zdaniem niemieckiego prezydenta Zachód powinien w tej sytuacji nazywać po imieniu to, co dzieli obu partnerów. Ostrzegł jednak przez zrywaniem dialogu z Moskwą:

„Nie robię sobie złudzeń co do stanu naszych stosunków, ale milczenie nie jest moim zdaniem żadną alternatywą”.

Przypomnę, że już od wielu miesięcy w Niemczech trwa psychoza spowodowana przypuszczeniem, że Moskwa może próbować zakłócić przebieg kampanii przed wyborami do Bundestagu. Na początku roku Urząd Kanclerski zlecił niemieckim służbom specjalnym kontrolowanie aktywności rosyjskich hakerów. Była to reakcja na cyber-atak na sieć komputerową Bundestagu, do którego doszło wiosną 2015 roku. O jego przeprowadzenie oskarżano oczywiście Rosjan, nie podając na takie poważne oskarżenie żadnych dowodów .

W raporcie przedstawionym przez Federalną Służbę Informacyjną oraz Urząd Ochrony Konstytucji można było z kolei przeczytać, że w krajach Unii Europejskiej od lat wzmaga się rosyjska aktywność. Jak oceniono, Moskwa próbuje podgrzewać konflikty obecne w zachodnich społeczeństwach oraz osłabiać więzy transatlantyckie.

Przed kampaniami dezinformacyjnymi prowadzonymi przez Rosję ostrzega również Unia Europejska, która w raporcie przedstawionym w styczniu przez unijną grupę roboczą ds. komunikacji zamieściła informację o tym jakoby zwłaszcza kanclerz Niemiec Angela Merkel znajdowała się w polu zainteresowania tajemniczych rosyjskich hakerów.

Jak widać ostatnio strona zachodnia zaczęła z bliżej nie wiadomych przyczyn podgrzewać atmosferę i stawać się bardziej bojowa. Może chodzi o ugłaskanie tu światowego hegemona w sytuacji gdy niemieckie interesy biznesowe z partnerami rosyjskimi mają się coraz lepiej, na co on patrzy się krzywym okiem. Zresztą jak wiadomo, amerykański Senat przedwczoraj zdecydowaną większością głosów przeforsował uchwałę o poszerzeniu sankcji wobec Rosji.

Oczywiście krzywym okiem na coraz lepsze stosunki biznesowe pomiędzy oboma naszymi wielkimi sąsiadami nie tylko patrzy zaoceaniczny hegemon, ale również rozhisteryzowane całą tą sytuacją kraje członkowskie UE z Europy Środkowo-Wschodniej. To dla nich też jest kierowany ten sygnał, mający na celu ich uspokojenie, a nawet uśpienie ich czujności.

Tym sposobem niemiecka gospodarka utrwali swoją bardzo mocną już pozycję na rosyjskim rynku, zaś pozostałe kraje, będą za to płacić.

Układ dobry, ale nie dla nas, co oczywiście zawdzięczamy postawie polskich elit sceny politycznej, jaka się ukształtowała w naszym kraju po 1989 roku.

To właśnie one, celowo czy też po prostu ze zwykłej głupoty, pogłębiają nasze uzależnienie od Zachodu coraz bardziej przekształcając kraj w jego kolonię i zaplecze taniej siły roboczej.

Czy o take Polskę żeśmy walczyli?

 

http://nonsensopedia.wikia.com/wiki/Cytaty:Lech_Wa%C5%82%C4%99sa,

http://www.faz.net/aktuell/politik/bundestagswahl/f-a-z-exklusiv-steinmeier-entfremdung-zwischen-europa-und-russland-waechst-15062655.html.

 

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu ostatniej doby sytuacja wzdłuż linii frontu w Donbasie nie uległa zmianie i nadal strona ukraińska wykazywała się wzmożoną wrogą aktywnością.

I tak, ukraińscy żołnierze prowadzili ostrzał na niemal całej długości linii rozgraniczenia na donieckim odcinku frontu w Donbasie.

Ciężkie walki połączone z intensywnym ostrzałem artyleryjskim, jak i z innych rodzajów broni, toczyły się w rejonie Doniecka, a szczególnie na jego północnych przedmieściach: w okolicy lotniska oraz na obrzeżach Jasinowatej oraz dzielnicy Putiłowskiej. W wyniku tego ostrzału uszkodzone został dom wielorodzinny przy ulicy Worowskiego i gazociąg na odcinku ulicy Kurortnej, zaś około godziny 03:30 zostały uszkodzone dwa domy jednorodzinne przy ulicy Majakowskiego nr. 21 i 23 oraz budynek administracyjno-biurowy w przedsiębiorstwie „Awtodor” przy ulicy Ordżonikidze nr. 215. Poza tym zostały pozbawione dopływu prądu, w części wieś Krasnyj Partizant i w całości osada Kasztanowoje.

Natmiast w wyniku ostrzału obrzeży dzielnic Kijowskiej i Piotrowskiej w Doniecku zostały tam uszkodzone dwa domy jednorodzinne, przy ulicy Busłajewa nr. 32 i Szewczenki nr. 14.

W okolicy Gorłówki również dochodziło do miejscami bardzo intensywnych walk  w rejonie Miczurina, osiedla Głubokaja, a tam w okolicy Kopalń „Gagarina” i „Izotowa” oraz w rejonie punktu kontrolnego „Majorsk”. W użyciu po stronie ukraińskiej była tam artyleria kaliber 122 mm oraz moździerze. Do wymiany ognia, wspomaganej ostrzałem przy użyciu moździerzy kaliber 120 mm, dochodziło też w rejonie wsi Głubokoj Bałku.

Po za tym ukraińscy żołnierze ostrzelali przedmieścia miejscowości Dokuczajewsk oraz Komiternowo na południe od Doniecka, gdzie został w wyniku tego uszkodzony dom jednorodzinny znajdujący się przy ulicy Koroliewa nr. 7.

Łącznie w ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu donbaskiego, ukraińscy żołnierze przy użyciu: ciężkiej artylerii, czołgów, moździerzy, opancerzonych wozów bojowych, a także granatników i broni maszynowej, 71 razy naruszyli warunki zawieszenia broni. W czasie tego ostrzału pociski spadały w rejonie 20 miejscowości znajdujących się na terytorium DRL.

Na ługańskim odcinku frontu też nie było za ciekawie, bo tam już od późnych godzin popołudniowych ukraińscy żołnierze rozpoczęli przy użyciu moździerzy ostrzał terenu wokół punktu kontrolnego „Szczastie”, gdzie w wyniku tego został zniszczony samochód jednego z milicjantów sił zbrojnych ŁRL.

Dodam, że sytuacja w tym rejonie uległa zaostrzeniu już trzy dni temu, kiedy to od tego czasu ukraińscy żołnierze prowadzą tam ostrzał w kierunku pozycji sił powstańczych.

Łącznie w ciągu minionej doby na tym odcinku frontu ukraińscy żołnierze przy użyciu ciężkiej artylerii kaliber 122 mm oraz moździerzy kaliber 120 i 82 mm, a także działek przeciwlotniczych, opancerzonych wozów bojowych, granatników, wyrzutni pocisków przeciwpancernych i broni maszynowej, 13 razy przeprowadzili ostrzał terytorium ŁRL. Ostrzał ten prowadzony był w kierunku następujących miejscowości: Łogwinowa, Żiełtoje, Frunze, Sokolników, kalinowa, Żiełoboka, Gołubowskoje, Sławianoserbska i Kalinowki.

Na ostrzeliwany teren spadło około 8 pocisków kaliber 122 mm oraz około 63 pocisków moździerzowych kaliber 120 i 82 mm.

Jak podał wczoraj centrum prasowe sztabu ATO, w rezultacie ostrzału w dniu wczorajszym około godziny 18:00 został zabity jeden ukraiński żołnierz.

 

Poniżej raport dobowy dotyczący sytuacji wzdłuż linii styku w Donbasie udostępniony przez centrum prasowe sztabu ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego przeciwko mniejszości rosyjskojęzycznej tzw. operację antyterrorystyczną (ATO):

„Зведення прес-центру штабу АТО за день станом на 18.00 годину 16 червня 2017 року

Ситуація в районі проведення АТО залишається складно, проте контрольованою українськими захисниками. З початку доби бойовики проросійських незаконних збройних формувань 18 разів відкривали вогонь по наших підрозділах. Продовжують бойовики використовувати і види озброєння, які заборонені Мінськими угодами.

Приморський напрямок. Саме тут підконтрольні Росії озброєні банди найчастіше порушували режим припинення вогню. Зокрема, по обіді противник з мінометів калібру 120 мм обстріляв оборонні укріплення ЗС України поблизу Богданівки. Пізніше бойовики здійснили обстріл наших позицій неподалік Крансногорівки з 82-мм мінометів, станкових протитанкових гранатометів та великокаліберних кулеметів. Окрім того, впродовж дня загарбники з гранатометів та стрілецької зброї різних калібрів неодноразово били по опорних пунктах ЗС України, які розташовані в районі Широкиного, Водяного, Павлополя та Чермалика.

Донецький напрямок. Найнапруженішою точкою на цій ділянці лінії зіткнення залишається південне передмістя Авдіївки. Тут окупанти одразу по обіді вели вогонь по позиціях сил АТО з танків, дещо згодом – зі 120-мм мінометів. Біля Кам’янки противник застосовував проти українських воїнів великокаліберні кулемети. А з околиць тимчасово окупованого Донецька найманці, використовуючи гранатомети різних модифікацій, вели вогонь по наших опорних пунктах в районі Пісків.

Луганський напрямок. Тут сьогодні зафіксовано найменше ворожих збройних провокацій. Ще зранку бойовики з гранатометів та великокаліберних кулеметів обстрілювали українських воїнів поблизу Новотошківського. Там же наших захисників вицілював ворожий снайпер. А в районі Кримського незаконні збройні формування застосовували протитанковий ракетний комплекс.

В результаті ворожих обстрілів один український воїн сьогодні, на жаль, загинув”.

 

„Зведення прес-центру штабу АТО за минулу добу станом на 06.00 годину 17 червня 2017 року

Оперативна обстановка в районі проведення АТО знову залишається складною, з ознаками відносного загострення на окремих ділянках лінії зіткнення. Минулої доби російсько-терористичні бандформування 67 разів порушували умови припинення вогню. Особливо противник активізувався із настанням сутінок. А майже третина цих обстрілів характеризується використанням бойовиками артилерійського озброєння, яке заборонене Мінськими угодами.

Приморський напрямок. Тут противник вчора з мінометів калібру 120 мм обстрілював оборонні укріплення ЗС України поблизу Богданівки. З 82-мм мінометів бив неподалік Красногорівки. Окрім того, впродовж дня загарбники неодноразово вели вогонь з гранатометів та стрілецької зброї різних калібрів по опорних пунктах ЗС України, які розташовані в районі Широкиного, Водяного, Павлополя, Чермалика, Талаківки та Новотроїцького. Всього, на цій частині фронту було нараховано 21 ворожу збройну провокацію.

Донецький напрямок. На цій частині фронту відбулось 17 обстрілів з боку проросійських НЗФ. Не припиняють російські найманці вести потужний вогонь по позиціях сил АТО у передмісті Авдіївки. Там вчора, вдень і вночі, окупанти вели щільний вогонь по українських захисниках з танків, мінометів різних калібрів та менш потужних вогневих засобів. Також із настанням сутінок окупанти інтенсивно обстрілювали з мінометів, зокрема і заборонених, наші оборонні укріплення в районі Верхньоторецького, Новгородського, Луганського та західніше Троїцького. Окрім того, бандити ще вдень з гранатометів різних модифікацій вели вогонь в районі Пісків. А неподалік Опитного ввечері „працював” ворожий снайпер.

Луганський напрямок. На цій ділянці лінії зіткнення зафіксовано найбільше фактів застосування противником зброї – 29 обстрілів. Особливо цей показник зріс з приходом ночі. Зокрема, ситуація дещо загострилась знову в районі Бахмутської траси, де загарбники активно обстрілювали з мінометів, озброєння танків, гранатометів та стрілецької зброї наші опорні пункти поблизу Новотошківського та Кримського. Декілька разів з мінометів, БМП та піхотного озброєння противник також відкривав вогонь по бійцях сил АТО, котрі тримають оборону неподалік Новоолександрівки. Окрім того, окупанти активно застосовували зброю, здебільшого стрілецьку та гранатомети, неподалік Станиці Луганської, Донця, Троїцького, Новозванівки та Жовтого.

В результаті бойових дій один український воїн вчора, на жаль, загинув. Ще троє наших мужніх захисників зазнали поранень”.

 

Na koniec tego wątku jeszcze krótki reportaż z pułkownikiem Maroczko z pozycji ponoć zajętych przez bojców ATO:

Oraz film dokumentujący ukraiński ostrzał przedsiębiorstwa „Toczmaszu” w Doniecku:

A także z punktu kontrolnego „Szczastie” w ŁRL:

 

***

 

 

Na koniec kilka zdjęć:

Wczoraj w Doniecku przedstawiciel Republiki Krymu podpisał umowę o współpracy izb handlowych Republiki Krymu i Donieckiej Republiki Ludowej.

 

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

 

 

***

 

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

 

Reklamy

54 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 17.06.2017r.- 842 dzień od nowego rozejmu.

Możliwość komentowania jest wyłączona.