Wojna domowa na Ukrainie 18.06.2017r.- 843 dzień od nowego rozejmu.


 

Minister obrony Ukrainy Stefan Półtorak ocenił, że sytuacja w Donbasie świadczy o tym, iż Rosja nie rezygnuje z agresywnych zamiarów wobec jego państwa.

 

 

 

„Ogółem od początku rosyjskiej agresji zginęło 2696 ukraińskich wojskowych; 9903 żołnierzy zostało rannych” – poinformował przedwczoraj na konferencji prasowej szef ukraińskiego MON.

Stefan Półtorak zwrócił też uwagę na to, iż „sytuacja na froncie pokazuje, że agresor, którym jest Federacja Rosyjska, nie rezygnuje z idei podboju” Ukrainy.

Szef MON podkreślił również, że w tych warunkach konieczne jest reformowanie sił zbrojnych i modernizacja armii:

„Przed nami wiele pracy, ale ważne jest to, co zrobiliśmy dotąd dla profesjonalizacji armii. Wiedza, szczególnie ta, która uwzględnia standardy NATO, pozwala nam na zmniejszanie własnych strat bojowych i zwiększanie strat przeciwnika. Wiedza i doświadczenie to rzeczy, które są konieczne do zwycięstwa”.

Nie mam pojęcia o jakim zmniejszeniu strat bojowych po stronie ukraińskich sił zbrojnych ATO z jednoczesnym wzrostem tychże strat po stronie separatystów, ma na myśli minister Półtorak, ale przy ograniczonych aktywnych działaniach na froncie, a tylko prowadząc ostrzał celów cywilnych i stanowisk obronnych sił republikańskich, dziwne że po stronie ukraińskiej są jeszcze jakieś straty. A są, i to nie małe. Zaś ich wielkość nie jest znana ze względu na ukrywanie tego faktu przez ukraińskie dowództwo ATO i MONU.

Natomiast liczba zabitych i rannych po stronie ludności cywilnej żyjącej na terytorium republik, a szczególnie po stornie DRL, jest znaczna, pomimo to, że władze ukraińskie już od dość długiego czasu deklarują chęć zakończenia procesu pokojowego kończącego konflikt na południowo-wschodniej Ukrainie.

Tak się właśnie jakoś przypadkowo złożyło, że według informacji przekazanych wczoraj przez OBWE, od początku tego roku do dnia 15 czerwca w wyniku ostrzału prowadzonego przez ukraińskich żołnierzy w kierunku osiedli ludzkich na terenie Donieckiej i Ługańskiej RL zginęło 47 cywili, a 222 zostało rannych:

Dane te nie obejmują członków sił zbrojnych Donieckiej i Ługańskiej RL- wśród, których straty te są nieznaczne, ale wyłącznie wśród ludności cywilnej, co dowodzi w jakim kierunku wrogie operacje zbrojne są prowadzone przez dowództwo tzw. operacji antyterrorystycznej (ATO) i nadzorujące go centralne władze w Kijowie.

Jednocześnie, co bardzo ciekawe, dane na temat tegorocznych ofiar wśród ludności cywilnej w Donbasie opublikowano również w raporcie ONZ (https://www.humanitarianresponse.info/system/files/documents/files/ukraine_humanitarian_bulletin_issue_17_mar_apr_2017_uk.pdf), i tu one się znacznie różnią od tych zawartych w danych OBWE. Otóż wg. ONZ od początku roku do 14 maja poszkodowanych zostało 178 cywilów, w tym 35 zginęło, a 143 zostało rannych.

Natomiast całkowita liczba ofiar, od 14 kwietnia 2014 roku do 14 maja 2017 roku, wg. danych przedstawionych przez ONZ, wynosić ma około 2 tys. zabitych i 7-9 tysięcy rannych, zaś główne przyczyny wpływające na taką ilość ofiar wśród ludności cywilnej są: ostrzały, miny i wybuchowe pozostałości wojny. Raport uzupełnia równie tą informację o fakt, że znaczne uszkodzenia otrzymały lokale mieszkalne i ważna infrastruktura społeczna, w szczególności obiekty energetyczne i zaopatrzenia w wodę, szpitale oraz szkoły, co przyczyniło się do pogłębienia problemów humanitarnych ludności zamieszkującej terytoria donieckich republik.

Pomijam tu fakt, znacznej różnicy w ilości zabitych i rannych cywilów w tym roku w Donbasie jaka występuje pomiędzy informacją opublikowaną przez OBWE, a raportem ONZ, ale jak twierdziło już w lutym 2015 roku niemieckie czasopismo „Frankfurter Allgemeine Sanntagszeitung”, powołując się na dane niemieckiego wywiadu, że rzeczywista liczba ofiar wojny na Ukrainie może być nawet 10 razy wyższa niż podaje ONZ. Już wtedy gazeta twierdziła, że zginęło ok. 50 tys. osób, a od tamtego czasu minął rok. Statystyki ONZ są „zaniżane i niewiarygodne”.

W tym samym czasie (3 lutego 2015r.) ukraiński prezydent Petro Poroszenko,  występując na konferencji na temat bezpieczeństwa międzynarodowego w Monachium, poinformował, że w efekcie konfliktu zbrojnego na wschodzie Ukrainy zginęło około 7000 osób. Wśród nich jest 1200 żołnierzy i ponad 5400 cywilów. Poroszenko już wtedy oświadczył, że jest gotowy w każdej chwili ogłosić rzeczywiste zawieszenie broni, bez jakichkolwiek warunków wstępnych, by zatrzymać wzrost liczby ofiar, szczególnie wśród ludności cywilnej.

Pomijając tu fakt braku wiarygodności raportów publikowanych przez ONZ, ale także przez stronę ukraińską, których wielkość zależy wyłącznie od założonego w danej chwili celu propagandowego, trzeba wyraźnie stwierdzić, że ilość ofiar cywilnych jest skutkiem prowadzonej w Donbasie przez nadzorowane przez władze w Kijowie operacji antyterrorystycznej (ATO) wobec nich. I za to władze te, ale również ich zachodni mocodawcy biorą bezpośrednią odpowiedzialność, z której żadne kłamstwa i mataczenia nie zwolnią.

 

http://www.faz.net/aktuell/politik/ausland/ukraine-sicherheitskreise-bis-zu-50-000-tote-13416132.html,

https://en.wikipedia.org/wiki/ATO_zone,

https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%A2%D0%B5%D1%80%D0%B8%D1%82%D0%BE%D1%80%D1%96%D1%8F_%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B2%D0%B5%D0%B4%D0%B5%D0%BD%D0%BD%D1%8F_%D0%B0%D0%BD%D1%82%D0%B8%D1%82%D0%B5%D1%80%D0%BE%D1%80%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B8%D1%87%D0%BD%D0%BE%D1%97_%D0%BE%D0%BF%D0%B5%D1%80%D0%B0%D1%86%D1%96%D1%97,

http://www.altair.com.pl/news/view?news_id=15589,

http://www.altair.com.pl/news/view?news_id=14428.

 

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu ostatniej doby sytuacja wzdłuż linii donieckiego odcinka frontu w Donbasie nieznacznie się poprawiła.

I tak, od godzin wieczornych walki wspomagane ze strony ukraińskiej ostrzałem prowadzonym przy użyciu ciężkiej artylerii i moździerzy w rejonie donieckiego lotniska i strefy przemysłowej w Jasinowatej. Odgłosy walk dochodziły również z północnych obrzeży Gorłówki.

W rejonie Jasinowatej, około godziny 19:30, ukraińscy żołnierze rozpoczęli ostrzał tej miejscowości w trakcie odbywających się tam uroczystości Dnia Pracownika Medycznego. Ze względu na bezpieczeństwo uczestników impreza została przerwana. W wyniku tego ostrzału został tam uszkodzony budynek szkoły z internatem.

Później, bo około 21:30, ukraińscy żołnierze rozpoczęli ostrzał wsi Donieck-Siewiernyj.

Łącznie w ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu donbaskiego, ukraińscy żołnierze przy użyciu: ciężkiej artylerii, czołgów, moździerzy, opancerzonych wozów bojowych, a także granatników i broni maszynowej, 61 razy przeprowadzili ostrzał w kierunku 21 miejscowości znajdujących się na terytorium DRL

W trakcie tych ostrzałów w rejonie w/w miejscowości spadło: 81 pocisków kaliber 152 mm, 123 pociski 122 mm, 53 pociski wystrzelone z czołgów, 251 pocisków moździerzowych kaliber 120 mm i 243 pociski moździerzowe kaliber 82 mm oraz 363 razy wystrzelono pociski z broni opancerzonych wozów bojowych. Łącznie użyto broni ciężkiej 1093 razy.

 

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu w ciągu ostatniej doby sytuacja uległa znacznemu zaostrzeniu.

I tak, ukraińscy żołnierze przy użyciu moździerzy kaliber 120 i 82 mm, a także automatycznych wyrzutni granatów (ASG) oraz broni maszynowej 12 razy przeprowadzili ostrzał terytorium ŁRL, który prowadzony był w kierunku następujących miejscowości: Kalinowa, Pierwomajska, Mołodzieżnoje, Sławianoserbska, Rajewki, Sokolników, Wiesielenkoje i Oboznego. Łącznie na ostrzeliwany teren spadło około 155 pocisków moździerzowych. Strat po stronie cudności cywilnej i sił Milicji Ludowej ŁRL, ostrzał ten nie spowodował.

 

Nietrzeźwy ukraiński żołnierz z pierwszego batalionu 14 brygady w rejonie punktu Makarowo z nieznanych dotychczas przyczyn otworzył ogień z kałasznikowa do swoich kolegów w wyniku czego czterech żołnierzy zginęło a sześciu zostało rannych.

 

Poniżej bardzo długi, ale mało wiarygodny raport dobowy udostępniony przez centrum prasowe sztabu ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego w Donbasie przeciwko zamieszkującego go ludności rosyjskojęzycznej tzw. operację antyterrorystyczną (ATO):

„Зведення прес-центру штабу АТО за день станом на 18.00 годину 17 червня 2017 року

Оперативна обстановка в районі проведення АТО залишається напруженою, з ознаками підвищеної активності противника на окремих ділянках лінії зіткнення. Впродовж сьогоднішнього дня підконтрольні російській владі бандформування на сході України 22 рази застосовували зброю проти українських захисників. Зокрема, 9 разів загарбники били й з артилерійського озброєння, що заборонене Мінськими угодами.

Приморський напрямок. На цій частині фронту незаконні збройні формування, використовуючи міномети калібру 120 мм, вели вогонь по наших позиціях поблизу Гранітного та Чермалика. Окрім того, в районі Павлополя, Славного та Гнутового бойовики здійснювали обстріли опорних пунктів ЗС України з гранатометів різних модифікацій та стрілецької зброї.

Донецький напрямок. Найбільш кричущі факти порушення російськими найманцями умов припинення вогню були зафіксовані ще вночі. Так, зі 152-мм артилерійських систем бойовики відкривали вогонь по оборонних укріпленнях наших воїнів в районі Авдіївки. З такого ж озброєння окупанти обстріляли ділянку території, яка розташована неподалік н.п. Калинове. Окрім того, ворог здійснив по оборонцях Авдіївки понад двадцять пострілів з танку. Дещо згодом противник з великокаліберних кулеметів та гранатометів обстрілював підрозділи сил АТО в районі Верхньоторецького. Неподалік Зайцевого бандити били з озброєння БМП. А біля Кам’янки окупанти застосовували протитанковий ракетний комплекс та стрілецьку зброю різних калібрів.

Луганський напрямок. Зранку озброєнні бандформування з піхотного озброєння відкривали вогонь невисокої щільності по опорних пунктах сил АТО поблизу Станиці Луганської, Новоолександрівки та Катеринівки. Помітно активізувався противник на цьому напрямку вже у другій половині дня. Зокрема, наші позиції в районі Кримського та Катеринівки неодноразово потрапляли під ворожий вогонь зі 120-мм мінометів, гранатометів та великокаліберних кулеметів.

В результаті ворожих обстрілів троє військовослужбовців ЗС України сьогодні зазнали поранень”.

 

„Зведення прес-центру штабу АТО за минулу добу станом на 06.00 годину 18 червня 2017 року

Минулої доби обстановка в районі проведення АТО знову була напруженою. Проросійські незаконні збройні формування 66 разів використовували зброю проти українських воїнів. Майже третина цих порушень відбулась із застосуванням противником важкого артилерійського озброєння. Вкотре загарбники обстріляли й одне з прифронтових селищ.

Приморський напрямок. 28 разів впродовж вчорашнього дня противник відкривав вогонь по опорних пунктах сил АТО на цій ділянці лінії зіткнення. Під ворожий вогонь зі 120-мм мінометів вчора потрапили наші позиції в районі Гранітного, Чермалика та Широкиного. Також по оборонцях Широкиного окупанти били з танку. Окрім того, по українських воїнах, котрі тримають оборону біля Новоселівки Другої, орієнтовно з тимчасово окупованої Григорівки загарбники випустити майже півтора десятка артилерійських снарядів зі 122-мм гаубиць. З менш потужних вогневих засобів, гранатометів та стрілецької зброї, бойовики неодноразово відкривали вогонь по наших укріпленнях поблизу Павлополя, Славного, Гнутового, Тарамчука, Талаківки, Водяного, Мар’їнки, Красногорівки тощо.
Вчора, близько 18.00 години, російські найманці з мінометів, які заборонені Мінськими домовленостями, вчергове обстріляли житловий сектор населеного пункту Бердянське, що неподалік Маріуполя. В результаті обстрілу було зруйновано дах та стелю одного з будинків по вулиці Морській. Одна з мін призвела до загоряння будівлі. Також значних пошкоджень зазнали ще декілька споруд, розташовані неподалік епіцентру вибуху ворожого боєприпасу. На щастя, минулось без жертв серед місцевого населення.

Донецький напрямок. Обстрілявши ще на початку минулої доби зі 152-мм артилерійських систем оборонні укріпленнях сил АТО в районі Авдіївки та ділянку території неподалік н.п. Калинове, бойовики обстрілів не припинили. Впродовж дня та ввечері противник неодноразово вів вогонь по оборонцях Авдіївки з танку, мінометів різних калібрів та піхотного озброєння. Також під досить щільним мінометним вогнем вчора опинились наші укріплення біля Новгородського. Окрім того, порушення бандформуваннями умов припинення вогню були зафіксовані в районі Верхньоторецького, Зайцевого, Кам’янки, Новоселівки, Новолуганського. Там окупанти застосовували весь спектр наявного у них неартилерійського озброєння – протитанкові ракетні комплекси, озброєння БМП та БТР, гранатомети різних модифікацій, великокаліберні кулемети та стрілецьку зброю. Всього на цьому напрямку нараховано 17 ворожих збройних провокацій.

Луганський напрямок. Тут зафіксовано 21 факт використання противником зброї проти українських воїнів. Ситуація ускладнилась вже в другій половині дня та ввечері, коли наші позиції в районі Кримського та Катеринівки неодноразово були обстріляні противником зі 120-мм мінометів, гранатометів та великокаліберних кулеметів. Також під ворожий мінометний вогонь вчора потрапили наші укріплення поблизу Троїцького, Трьохізбенки та Старого Айдару. З менш потужної піхотної зброї, подекуди з озброєння БМП, проросійські бандформування вчора декілька разів били по українських захисниках, котрі тримають оборону неподалік Станиці Луганської, Новоолександрівки й Донця.

В результаті бойових дій минулої доби п’ятеро бійців сил АТО зазнали поранень”.

 

Na koniec tego wątku jeszcze krótka relacja filmowa z osady Niżnieje Łozowoje:

I jeszcze jedna relacja z Żiełoboka w ŁRL:

 

***

Na koniec kilka zdjęć:

Jasinowata- artyści z donieckiego teatru kukiełkowego przedstawili dla dzieci sztukę pt. „Święto lata”.

 

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

 

***

 

 

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

 

Reklamy

117 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 18.06.2017r.- 843 dzień od nowego rozejmu.

 1. Zastanawiam sie, jak dlugo mozna byc tolerancyjnym w stosunku do ludzi uposledzonych i zasmiecajacych duza iloscia postow, a swiadczacych jedynie o ich debilizmie – przypadek osobnika o nicku „moherow berecik”?!
  To indywiduum, nie majac nic sensownego do powiedzenia, wulgarnie zalatwia tu swoje potrzeby fizjologiczne. W dodatku… nie pierwszy juz raz!
  Podziwiam cierpliwosc autora bloga, jak rowniez innych komentatorow oraz czestych jego czytelnikow nie komentujacych.
  Pozdrawiam AdNovum, „manie…”, oraz wszystkich innych komentujacych, oraz nie komentujacych – mimo to stalych czytelnikow tego miejsca.

  Polubione przez 5 ludzi

 2. Panie berecik , bywam tu od wielkiego dzwonu , pan jednak rozwala dyskusję !. Nie zgadzam się z poglądami części użytkowników tego forum , to nie jest jednak powód by atakować ich ad persona . Głównym tematem forum jest Ukraina i zagrożenia dla Polski z tego wynikające i to mnie tu przyciąga . Wszelkie osobiste animozje i poglądy odkładam na bok , jako w tym momencie nie istotne . Po za tym jestem tu gościem nie gospodarzem i dostosowuje się do jego reguł . Tego wymaga zwykła kultura o której pan chyba raczy zapominać się . Nikt tu nikogo nie zaprasza i nikt tu niema obowiązku pisać , tam gdzie mnie nie chcą nie zaglądam . Winien nas jednoczyć cel nadrzędny , jakim jest odradzający się ukraiński nacjonalizm . Pozdrawiam i proszę o zastanowienie się nad sobą ..

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Zasmuciłeś mnie Pan w tym momencie . Człowiek jako istota myśląca musi się kierować jakimiś regułami . Dlatego wymyślił dawno temu dekalog i prawo, świat bez reguł to dzisiejsza domena . Bogiem dziś pieniądz religią interesy , dlatego nasza cywilizacja się zwija . Zresztą co ja będę kogoś dorosłego człowieka umoralniał i sprowadzał na właściwą drogę . Masz pan własny rozum i wolę !. Dobranoc !.

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Dzięki za dobre słowo człowieku , plujesz widać na wszystkich i na wszystko . Nie karmić trolla to moja dewiza . Mógłbym pojechać po tobie żeby ci lacie spadły , lecz znam pewna starą zasadę :” Nigdy nie walcz z idiotą, bo najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem!”. Zyskałeś właśnie jednego wroga więcej , pluj tak dalej . Do nie zobaczenia i by cię mary do rana dusiły psychopato…

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Póltorak ma rację, Rosja nie rezygnuje z obrony swoich wpływów na Ukrainie, podobnie jak Ukraina nie rezygnuje z dyskryminacji tej części swojej populacji, którą obecne jej władze wybrały do roli „kozła ofiarnego” w obronie „proeuropejskiej” „rewolucji godności”.

  Ps. Witam szefa po urlopie spędzonym nad obecnie naszym morzem w Wisełce (dawniej Ostseebad Neuendorf auf Wollin).

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.