Wojna domowa na Ukrainie 20.06.2017r.- 845 dzień od nowego rozejmu.


 

Dziś w Waszyngtonie będzie miało miejsce ukraińsko-amerykańskie spotkanie na szczycie.

 

 

Od momentu gdy Donald Trump wygrał wybory prezydenckie, Kijów intensywnie zabiegał o takie spotkanie. Wielką wagę przykładano do jego momentu. Petro Poroszenko chciał rozmawiać z amerykańskim prezydentem możliwie jeszcze przed jego spotkaniem z prezydentem Rosji Władymirem Putinem, aby przedstawić amerykańskiemu gospodarzowi swój punkt widzenia na konflikt z Rosją i pozyskać Waszyngton jako sojusznika.

Pośpiech Ukrainy wiąże się z wypowiedziami Donalda Trumpa jeszcze jako kandydata na prezydenta, podczas jego kampanii wyborczej. Kijowska junta, co prawda publicznie nie przyznawała się do tego zachowując pozorny spokój, lecz sytuacja była jasna:  obawiano się jakiegoś porozumienia między Moskwą i Waszyngtonem kosztem Ukrainy. Donald Trump wielokrotnie dostarczał powodu do takich obaw, kiedy chwalił rosyjskiego prezydenta Władymira Putina i wspominał o możliwości poluzowania sankcji wprowadzonych po rosyjskiej aneksji Krymu. Był on przypuszczalnie także gotów rozmawiać o uznaniu Krymu za część Rosji – albo jest to tylko jak na razie interpretacja odpowiedzi Donalda Trumpa na pytanie jednego z reporterów, której jak na razie nic nie potwierdza.

Od czasu gdy kontakty niektórych liderów z ekipy Donalda Trumpa z Rosją stały się tematem licznych śledztw i skandali medialnych, dużo już rzadziej z Waszyngtonu nadchodzą przyjazne słowa o Rosji. Nawet kilka dni przed wizytą Petro Poroszenki w Waszyngtonie Senat USA postanowił zaostrzyć i przedłużyć kolejne sankcje przeciwko Rosji. Wobec takich kroków Poroszenko podczas swojego pierwszego spotkania z amerykańskim prezydentem będzie z pewnością bardziej wyluzowany, czując się pewniejszym w rozmowach z amerykańskim sojusznikiem, którego z nim  łączy to, że obydwaj są biznesmenami i miliarderami. Z tym, że Trump doszedł do swego majątku dzięki prazy i zdolnością, a Poroszenko po prostu go ukradł. Może różnica niewielka, ale bardzo znacząca.

Dzisiejsze spotkanie w Waszyngtonie pozwala przypuszczać, że za kulisami pertraktuje się o nowych impulsach dla procesu pokojowego na wschodzie Ukrainy. Od miesięcy spekuluje się już, że USA, intensywniej niż do tej pory, mogłyby włączyć się w ten proces, czego Kijów jak najbardziej by sobie życzył. Do tej pory negocjacje toczyły się w tak zwanym formacie normandzkim, czyli z udziałem Niemiec i Francji. Minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawlo Klimkin powiedział w maju br., że do spotkania Donalda Trumpa z prezydentem Petro Poroszenką dojdzie wtedy, kiedy zamknięte już będą pertraktacje na temat przyszłej roli USA w rozwiązaniu konfliktu ukraińskiego. Dodam, że zarówno Berlinie jak i Paryż były włączone w te narady. Natomiast nic nie wiadomo o udziale w nich Rosji.

W związku z tym , Kijów ma nadzieję, że szala ciężkości w decydowaniu o wynikach wdrażania procesu pokojowego na Ukrainie przesunie się z Rosji na sprzyjające ukraińskiej juncie Stany Zjednoczone.

Niestety, ale takie nadzieje Kijowa mogą okazać się płonne, bo klucz do rozwiązania tego konfliktu jest w rękach Rosji, i nawet jeśli władze amerykańskie zdecydują się na aktywne włączenie w proces pokojowy to w efekcie sprawa może zakończyć się tak jak w Jałcie, bo nikt nie ma zamiaru burzyć z takim trudem wypracowanego pokojowego ładu światowego wyłącznie dla Ukrainy. Oczywiście dotyczy ten problem również Polski, o czym mogliśmy się przekonać wielokrotnie.

Tak więc, efekt spotkania Poroszenko-Trump, jako wyprzedającego o kilka tygodni rosyjsko-amerykańskie spotkanie na szczycie, ma w rzeczywistości wyłącznie znaczenie symboliczne i inaczej nie należy go interpretować, bo nie wyścig kto pierwszy spotka (i czy się w ogóle spotka- jak w przypadku polsko-amerykańskiego spotkania) się z prezydentem Stanów Zjednoczonych, ma znaczenie, tylko to kto jest dla USA partnerem do poważnych rozmów. A co sobą reprezentuje obecnie Ukraina pod przywództwem aktualnie rządzącej junty? Nic, bo jest tylko pionkiem w grze prowadzonej przez Stany Zjednoczone na globalnej szachownicy. Dlatego najbardziej żenujące jest ten pośpiech nadgorliwego lokaja, który w ten sposób demonstruje wierność swojemu panu 🙂

 

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie

W przeddzień spotkania ukraińskiego prezydenta Petro Poroszenki z przywódcą Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem w Białym Domu, ukraińscy żołnierze zintensyfikowali działania zbrojne wzdłuż całej długości frontu w Donbasie.

I tak, już we wczesnych godzinach popołudniowych ukraińscy żołnierze przeprowadzili ostrzał południowo-zachodnich przedmieść Jasinowatej, gdzie w wyniku tego została bardzo ciężko ranna 81-letnia kobieta, która straciła nogę i rękę. Tam też zostały uszkodzone w wyniku ostrzału zabudowania na prywatnej posesji znajdującej się przy ulicy Sowieckiej nr. 71. Poza tym, toczyły się w rejonie tym dość intensywne walki, gdzie dodatkowo ze strony ukraińskich pozycji prowadzony był ostrzał przy użyciu moździerzy linii obronnych sił zbrojnych DRL.

Ukraińscy żołnierze z kierunku Marinki prowadzili również ostrzał okolic wsi Trudowskij.

Na północnych obrzeżach Gorłówki, w okolicy Zajcewa i osiedla Gołmowskij i Żowanki  toczyły się walki i także prowadzono ostrzał przy użyciu moździerzy.

Podobna sytuacja była w rejonie nowoazowskiego obwodu na południowym odcinku frontu donieckiego, w okolicy wsi Sachanki i miejscowości Komiternowo, które ostrzeliwane były przy użyciu ciężkiej artylerii i automatycznych wyrzutni granatów ASG.

Łącznie na tym odcinku frontu ukraińscy żołnierze przy użyciu: ciężkiej artylerii kaliber 152 i 122 mm, czołgów, moździerzy kaliber 120 i 82 mm oraz opancerzonych wozów bojowych, a także granatników i broni maszynowej, w ciągu minionej doby przeprowadzili 37 razy ostał terytorium DRL w rejonie 16 miejscowości na całej długości frontu.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu, również przez cały dzień nie było spokojnie.

I tak, już o godzinie 13:35 ukraińscy żołnierze przy użyciu moździerzy kaliber 120 mm, opancerzonych wozów bojowych oraz automatycznych wyrzutni granatów i broni snajperskiej, prowadzili ostrzał w rejonie  wsi Frunze oraz trasy bahmudzkiej.

Łącznie odcinek frontu znajdujący się na granicy ŁRL ostał ostrzelany przez ukraińskich żołnierzy 6 razy. Ostrzał tam prowadzono przy użyciu ciężkiej artylerii kaliber 122 mm, moździerzy kaliber 120 i 82 mm oraz opancerzonych wozów bojowych, a także działek przeciwlotniczych ZU-23-2, różnego typu granatników i broni ręcznej.  Ostrzelane zostały następujące miejscowości i ich okolice: Sławianoserbska, Żiełtoje, Frunze, Sokolników, Frunze, Sokolników i Gołubpowskiego. Na ostrzeliwany teren spadło około 61 pocisków moździerzowych i 10 pocisków artyleryjskich kaliber 122 mm.

 

Poniżej długi, ale mało wiarygodny raport za ostatnią dobę udostępniony przez centrum prasowe sztabu ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego w Donbasie przeciwko żyjącej tam mniejszości rosyjskojęzycznej tzw. operację antyterrorystyczną (ATO, która możliwe, że niebawem zostanie przemianowana na operację integracyjną:

Зведення прес-центру штабу АТО за день станом на 18.00 годину 19 червня 2017 року

Оперативна обстановка в районі проведення АТО впродовж сьогоднішнього дня суттєвих змін не зазнала. Підрозділи російсько-терористичних військ продовжують вести вогонь по позиціях ЗС України вздовж усієї лінії зіткнення. Від початку бойовики 21 раз обстріляли українських захисників. Двічі окупанти застосовували заборонені Мінськими домовленостями системи озброєння. Найбільш активно противник сьогодні вдавався до збройних провокацій на Приморському та Луганському напрямках.

Приморський напрямок. Ще вночі незаконні збройні формування відкривали вогонь невисокої інтенсивності з мінометів калібру 82 мм по укріпленнях сил АТО поблизу Павлополя. З гранатометів різних модифікацій, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї противник неодноразово обстрілював наші опорні пункти в районі Широкиного, Водяного, Талаківки та Березового. Окрім того, неподалік Талаківки українських воїнів обстрілював ворожий снайпер.

Донецький напрямок. На цій частині фронту окупанти ще до світанку тричі обстрілювали з великокаліберних кулеметів та гранатометів підрозділи сил АТО, які тримають оборону у південному передмісті Авдіївки. А вже по опівдні проросійські бандформування здійснили обстріл наших позицій в районі н.п. Новолуганське, що на Світлодарській дузі. Там під прикриттям вогню зі станкових гранатометів, великокаліберних кулеметів й стрілецької зброї українських захисників намагався поцілити снайпер.

Луганський напрямок. На цій ділянці лінії зіткнення перша ворожа збройна провокація була зафіксована вночі поблизу Станиці Луганської, де бойовики відкрили вогонь з ручних протитанкових гранатометів та стрілецької зброї. Згодом загарбники двічі щільно били з гранатометів різних систем по опорних пунктах сил АТО, що розташовані неподалік Новозванівки. Від 11.00 години дня і до цього часу противник знову активізувався в районі Бахмутської траси. Там підрозділи російсько-окупаційних військ вже декілька разів відкривали вогонь по наших оборонних укріпленнях в районі Кримського. Застосовував противник 120-мм й 82-мм міномети та піхотне озброєння.

Внаслідок бойових дій двоє військовослужбовців ЗС України сьогодні зазнали поранень.

 

„Зведення прес-центру штабу АТО за минулу добу станом на 06.00 годину 20 червня 2017 року

Ситуація в районі проведення АТО залишається напруженою. Підрозділи російсько-окупаційних військ вчора відносно менше застосовували важку артилерію, проте обстрілювати позиції ЗС України з інших видів зброї не припинили. Минулої доби бойовики 43 рази відкривали вогонь по опорних пунктах українських захисників вздовж усієї лінії зіткнення. Найбільше ворожих збройних провокацій зафіксовано на Приморському напрямку, а з артилерії калібру більше 100 мм противник бив лише на Луганщині.

Приморський напрямок. На цій ділянці фронту бойовики вчора найчастіше відкривали вогонь по оборонних укріпленнях сил АТО – 19 разів. Під вогонь противника потрапила ціла низка наших опорних пунктів, зокрема в районі Широкиного, Водяного, Лебединського, Талаківки, Гнутового, Березового та Мар’їнки. Там окупанти систематично порушували „режим тиші”, використовуючи гранатомети, великокаліберні кулемети, стрілецьку зброю, в окремих випадках – зенітні установки та озброєння БТР. Також поблизу Павлополя незаконні збройні формування вели вогонь невисокої інтенсивності з мінометів калібру 82 мм, а неподалік Талаківки українських воїнів обстрілював ворожий снайпер.

Донецький напрямок. На даній частині фронту найскладнішою ситуація залишається у південному передмісті Авдіївки. Там загарбники і вдень, і вночі неодноразово відкривали вогонь по наших позиціях з піхотного озброєння різних модифікацій, одного разу били із зенітної установки. Також на цьому напрямку вчора під ворожий вогонь потрапили українські воїни, котрі тримають оборону в районі Кам’янки, Зайцевого та Новолуганського. Там бойовики також не застосовували артилерії, втім досить щільно під прикриттям гранатометів били зі стрілецької зброї. Всього тут зафіксовано 9 фактів застосування проросійськими НЗФ зброї.

Луганський напрямок. Найгарячіше вчора знов було в районі Бахмутської траси. Саме там, поблизу Кримського, російсько-терористичні бандформування вчора тричі використовували проти українських захисників міномети калібру 120 мм. Там же окупанти досить інтенсивно били з 82-мм мінометів, гранатометів та стрілецької зброї. Окрім того, без застосування артилерії бойовики здійснювали обстріли позицій ЗС України, які розташовані неподалік Станиці Луганської, Новозванівки, Жовтого, Старого Айдару та Новоолександрівки.

Внаслідок ворожих обстрілів четверо українських воїнів вчора зазнали поранень”.

 

Na zakończenie tego wątku, jeszcze krótka relacja filmowa z Komiternowa ostrzelanego wczorajszej nocy przez ukraińskich bojców:

I jeszcze z Wiesiełej Gory:

Oraz Staropasnej, która została przez ukraińskich żołnierzy ostrzelana przy użyciu rakiet „Grad”:

A także, ze wsi Żołtoje, której mieszkaniec zginął po wejściu na minę:

 

***

W dniu dzisiejszym zaplanował wizytę w Donbasie zastępca przewodniczącego specjalnej misji obserwacyjnej na Ukrainie OBWE Alexander Hug. Według wstępnych informacji ma dokonać osobiście inspekcji, ostatnio bardzo często ostrzeliwanej przez ukraińskich żołnierzy, przepompownię wody w Wasilewce.

***

 

Na koniec kilka zdjęć:

Przedwczoraj w Doniecku miał miejsce koncert charytatywny w 50 rocznicę klubu jazowego.

 

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

 

 

***

 

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

67 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 20.06.2017r.- 845 dzień od nowego rozejmu.

 1. Dla zainteresowanych, artykuł z francuskiego niezależnego portalu ‚Agora VOX” porównujący m.in jak wygląda walka z korupcją na „wolnej i demokratycznej” Ukrainie, a jak w „okupowanym” Donbasie, czyli republikach noworosyjskich, na przykładzie ostatniego aresztowania wysokiego urzędnika republiki Donieckiej (wiceministra polityki podatkowej) pod zarzutem korupcji i sprzeniewierzenia środków budżetowych (wersja po rosyjsku);
  http://rurik-l.livejournal.com/2389769.html
  Oryginał;
  http://www.agoravox.fr/actualites/international/article/situation-economique-et-politique-194198

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Odnośnie „wstępniaka”, ciagle nie wiadomo z kim tak naprawdę spotka sie „generalissimus” Poroszenko w Waszyngtonie. rzecznik Białego Domu Spicer miał jeszcze wczoraj opowiadać że będzie to SPOTKANIE Z WICEPREZYDENTEM USA;
  https://www.whitehouse.gov/the-press-office/2017/06/19/press-gaggle-press-secretary-sean-spicer-6192017
  Cytat „Q Does the President have plans to meet the Ukrainian President, Poroshenko?
  MR. SPICER: I believe that the Vice President — he will be meeting with the Vice President. We’ll have a readout after that. And then if we have any updates on the President’s schedule, I’ll let you know later today as far as what his schedule looks like for tomorrow”

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Zdrada w Kongresie USA! Projekt nowych sankcji przeciwko Rosji które „raz dwa” miały być przegłosowane wspólnymi głosami Demokratów oraz Republikanów trafi jednak, z powodu wstrzymania sie od głosowania Republikanów, najpierw do Komisji Spraw zagranicznych która ‚zapozna sie z jego treścią” i wyda swoją opinię. demokraci nie kryją swojego oburzenia tym posunięciem ze strony Republikanów i oskarżąją ich o próbę dania Białemu Domu czasu na „rozmycie’ sankcji przeciwko Rosji;
  https://apnews.com/6ec1e9897cd54e12866617b53c200db3/Dems-fear-slow-walking-of-Russia-sanctions-bill-in-House

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Z życia „bojców ATO”. W tzw. strefie ATO „zniknął” pułkownik ukraińskiej Gwardii Narodowej Aleksandr Bojko, mozliwe że dostał się do niewoli…
  https://www.obozrevatel.com/crime/78130-vozmozhno-popal-v-plen-v-zone-ato-ischez-polkovnik-natsgvardii.htm
  „Jak obuchem w głowę” (tytuł oryginalny), czyli w „ukraińskim internecie” skandal po opublikowaniu zdjęć ze szpitala w którym leczeni sa „bojcy ATO”;
  https://www.obozrevatel.com/crime/64180-kak-obuhom-po-golove-v-seti-pokazali-nechelovecheskie-usloviya-v-gospitale-dlya-bojtsov-ato.htm
  Matki poległych w walkach o Siewiersk (obwód doniecki) „bojców ATO” złożyły kwiaty pod pamiątkowym obeliskiem i wezwały polityków by szukali sposobów na powstrzymanie dalszego rozlewu krwi…
  https://www.radiosvoboda.org/a/28565167.html

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Okazuje się że ‚schizowanie’ z tzw. korytarzem suwalskim który chcą ‚wyrąbać” Rosjanie to nie tylko „polska specjalność”. Szwedzkie mediomatoły straszą ogłupiałych Szwedów że ‚ruskie” bedą im „wyrąbywać” region Norrbotten;
  http://www.aftonbladet.se/nyheter/a/782Xw/experterna-varnar-darfor-kan-ryssland-anfalla-norrbotten/promo
  Podczas gdy zasiedlający Szwecję na życzenie samych Szewedów tzw. uchodźcy „przerabiają ja” na druga Somalię z obowiązującym na jej terytorium tzw. prawem szariatu i bandycką anarchia na ulicach…
  https://www.gatestoneinstitute.org/6865/sweden-anarchy
  http://www.foxnews.com/world/2017/04/08/stockholm-terror-attack-suspect-reportedly-posted-isis-videos-on-facebook.html

  Polubione przez 4 ludzi

  • Typowy przykład stworzenia zagrożenia pozornego, aby w ten sposób odwrócić uwagę od zagrożenia realnego. To są skutki kadencyjnych rządów w systemie demokratycznym. W Polsce mówi się na taką postawę życiową, w ten sposób:

   „Po nas choćby potop”.

   Cholernie mądre te nasze przysłowia i powiedzenia ludowe.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 3 ludzi

 6. Dzień jak co dzien na Ukrainie, wczoraj d jednego ze sklepów znajdujacego się na kijowskim Majdanie wtargnęła grupa 30 osób w czarnych koszulkach i obrabowała sklep ze znajdujacych sie tam czekoladek, a następnie spokojnie sobie wyszli nie niepokojeni przez przerażonych sprzedawców oraz ochroniarzy…
  https://strana.ua/news/77187-v-kieve-30-muzhchin-v-chernyh-futbolkah-vynesli-iz-magazina-shokolad.html
  Smakosze jacyś czy co?

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Ukromedia podają że wczorajsze zatrzymanie w Kijowie „ochroniarza’ jednego z ukraińskich parlamentarzystów, z proprezydenckiej frakcji ‚Blok Poroszenki”, na przyjmowaniu łapówki w wys. 200.000 dolarów, miało zwiazek z prowadzoną przez Narodowe Antykorpucyjne Biuro Ukrainy (NABU) operacja przeciwko nielegalnemu wydobyciu bursztynu na zachodzie Ukrainy (tzw. republiki bursztynowe). Ochroniarz miał być „łącznikiem” pomiędzy osobami zajmującymi sie nielegalnym wydobyciem bursztynu, a grupa ukraińskich parlamentarzystów, którzy mieli „lobbować” w parlamencie za faktycznym zalegalizowaniem tego nielegalnego procederu. NABU zapowiedziało ze wystapi juz do prokuratury o uchylenie immunitetów zamieszanym w to parlamentarzystom;
  https://strana.ua/news/77184-dva-nardepa-lobbirovali-nezakonnuyu-dobychu-yantarya-v-parlamente.html

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Zdrada! Według ‚Financial Times” antyrosyjski sankcje ugodził najbolesniej nie UE, a właśnie USA, czyli głównych „orędowników” tych sankcji, w szczególności branża naftowo-gazowa Okazuje się także że pomimo że UE oficjalnie w dalszym ciągu kontynuuje i przedłuża antyrosyjskie sankcje to ma do nich bardziej ‚elastyczne” podejście i zezwala europejskim firmom na praktycznie nieskrepowane prowadzenie interesów z Rosja. Dodatkowo firmy europejskie wykorzystują zawieszenie współpracy pomiędzy firmami z USA, a Rosją i bez skrępowania zajmują ich miejsce inwestując na rosyjskim rynku;
  http://korrespondent.net/business/companies/3863368-ameryka-stradaet-ot-sanktsyi-bolshe-evropy-FT
  Źródło;
  https://www.ft.com/content/4747bc8e-53fd-11e7-9fed-c19e2700005f

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Tymczasem w tzw. strefie ATO na terytorium obwodu ługańskiego znajdujacym sie pod kontrola Kijowa, tamtejsze przedsiebiorstwo energetyczne z powodu nieuregulowanych rachunków za prąd, wstrzymało dostawy energii elektrycznej do tzw. blokpostów kontrolowanych przez „bojców ATO’ oraz częsci zabudowań w zajmowanych przez jednostki „niezwyciężonej armii kijowskiej”…
  https://strana.ua/news/77166-blokposty-i-voinskie-chasti-v-luganskoj-oblasti-otklyuchili-ot-elektrichestva.html
  Później odłączą im gaz i wodę, a na końcu przyjedzie komornik z policja i usunie ich z zajmowanych pomieszczeń…

  Polubione przez 5 ludzi

  • „Później odłączą im gaz i wodę, a na końcu przyjedzie komornik z policja i usunie ich z zajmowanych pomieszczeń…”- oraz zajmie im mienie w postaci broni i sprzętu wojskowego.
   Po czym oni będą zmuszeni walczyć w samych gaciach, z pustymi brzuchami a ich orężem tradycyjnie już, jak to u chachłów, będą siekiery, noże, widły i piły.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 3 ludzi

 10. Tymczasem w centrum Kijowa na reprezentacyjnej alei Kreszczatyk;
  https://strana.ua/pub/img/article/772/33_main.jpeg?1497968369
  Płonie budynek po byłych delikatesach, w sieci pojawiły sie komentarze że nowy inwestor chce się w łatwy sposób pozbyć problemu 9budynek był zabytkowy) by ‚oczyścić ” działkę budowlana pod nowa inwestycje;
  https://strana.ua/news/77233-v-kieve-na-kreshatike-polyhaet-pozhar.html

  Polubione przez 4 ludzi

 11. „Generalissimus” Poroszenko po spotkaniu z wiceprezydentem USA oraz, jak sie w końcu okazało i z samym prezydentem USA urządził konferencję na ‚wolnym powietrzu” na której opowiadał o czym rozmawiali. Podobno na temat „wypełnienia porozumień mińskich”. Następnie „generalissimus’ Poroszenko zamierza spotkać się z szefostwem Miedzynarodowego Funduszu Walutowego oraz Banku Światowego;
  https://strana.ua/news/77258-poyavilos-video-brifinga-poroshenko-u-belogo-doma-posle-vstrechi-s-trampom.html
  Czyli, jak można sie było spodziewać przyleciał tam na „żebry” bo skoro, jak sie wyraził szef niemieckiego koncernu „Wintershall”, Niemcy nie są od „konsolidowania budżetu Ukrainy” to może zajmą się tym USAmany…

  Polubione przez 4 ludzi

 12. „Europa” będzie musiała zająć stanowisko w sprawie zbrodni wojennych w Donbasie. Na razie w jednym przypadku. Uważam, że w świetle dotychczasowego stosunku „Europy” do eksterminacji ludności Donbasu to sukces, szlak przetarty i może oznaka jakiejś zmiany w postrzeganiu wojny w Donbasie.
  Międzynarodowy Trybunał Karny przyjął bowiem do rozpatrzenia pierwszą sprawę ofiary agresji USZ w Donbasie.

  Poinformowała o tym przedstawicielka donieckiej komisji ds. rejestracji zbrodni wojennych w Donbasie . Komisja powstała w połowie 2015 r.

  Do Międzynarodowego Trybunału Karnego komisja przekazała dotąd materiały dotyczące 220 ofiar, w tym 120 spraw odnoszących się do nieletnich i 31 osób torturowanych w niewoli ukraińskiej.

  https://dan-news.info/obschestvo/mus-prinyal-k-rassmotreniyu-pervoe-delo-po-postradavshemu-ot-voennoj-agressii-vsu-v-donbasse.html
  https://dan-news.info/obschestvo/obshhestvenniki-dnr-za-vse-vremya-peredali-v-mus-dela-po-31-postradavshemu-ot-pytok-v-ukrainskom-plenu.html

  Polubione przez 5 ludzi

 13. Info:

  Dla tych wszystkich z państwu , którzy nie mieli okazji oglądać jeszcze filmu ,, Wołyń ” Wojciecha Smarzowskiego.
  W najbliższa sobotę 24. 06.2017 r. o 23 :40 będzie emitowany w Canal +.

  Polubione przez 2 ludzi

 14. Narodowy Bank Ukrainy poinformował oficjalnie ile budżet Ukrainy do tej pory kosztowało „łatanie dziury” w „znacjonalizowanym” (należącym wcześniej do oligarchy Kołomojskiego) ‚PrivatBanku”. Według tych danych miał to być, jak do tej pory „ekwiwalent” 5% PKB;
  http://telegraf.com.ua/biznes/ekonomika/3440400-v-nbu-soobshhili-kakaya-chast-vvp-ukrainyi-ushla-na-dokapitalizatsiyu-privatbanka.html

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.