Wojna domowa na Ukrainie 21.06.2017r.- 846 dzień od nowego rozejmu.


Waffen SS.

 

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump gościł wczoraj (20.06.17r.) w Białym Domu w amerykańskiej stolicy swego odpowiednika z Ukrainy- prezydenta Petro Poroszenkę.

 

 

Delegacja ukraińska, i sam Petro Poroszenko, dojście do tego spotkania uznali za wielki sukces już choćby z tego powodu, że odbyło się ono przed pierwszymi bezpośrednimi rozmowami Donalda Trumpa z rosyjskim prezydentem Władymirem Putinem.

Przypomnę, że strona ukraińska usilnie zabiegała o spotkanie obu prezydentów przed spotkaniem Trump – Putin. Prezydent USA zgodził się na nie w ostatniej chwili.

W końcu doszło do tego, że prezydent USA Donald Trump spotkał się w Białym Domu z prezydentem Ukrainy, który został przyjęty na dosłownie kilka minut, w celu zrobienia zdjęć w sławnym już Gabinecie Owalnym. Przywódcy obu krajów wymienili przy okazji kilka kurtuazyjnych zdań i uścisnęli sobie dłonie.

Przypomnę, że ukraiński prezydent wybrał się w podróż do Waszyngtonu nie mając nawet potwierdzenia ze strony Białego Domu, że do spotkania z Donaldem Trumpem w ogóle dojdzie. Było to uzgadniane praktycznie do ostatniej chwili.  Ustalono w końcu, że z prezydentem Poroszenką spotka się wiceprezydent Mike Pence, po czym obaj „odwiedzą” Donalda Trumpa i jego doradca ds. bezpieczeństwa Lt. Gen. H.R.McMastera.

Jak z tego widać, wizyta i następnie spotkanie z Donaldem Trumpem było zorganizowane typowo po ukraińsku, a więc szybko, niechlujnie i bez głębszego sensu. Którego jedynym celem było zademonstrowanie, że w ogóle do niego doszło, i że odbyło się na dwa tygodnie przed spotkaniem Trumpa z Władymirem Putinem. Typowe ukraińskie krętactwo, którym oni usiłują jeszcze coś ugrać. Prawda zaś jest taka, że mało kto już się na to nabiera.

Donald Trump powiedział po spotkaniu z ukraińskim prezydentem, że jest dla niego „wielkim zaszczytem”. Natomiast Petro Poroszenko ze swej strony wyraził nadzieję, że oba kraje będą w przyszłości „skutecznie współpracować” ze sobą.

Petro Poroszenko odniósł się także, do przegłosowanego przez amerykański Kongres, a następnie przyjętych przez  resort finansów administracji Trumpa, o rozszerzeniu sankcji przeciwko Rosji:

„Myślę, że to oczywiste. Dziś Stany Zjednoczone wprowadzają dodatkowe sankcje niemal codziennie. Widzę pozycję USA jako twardego, solidnego i strategicznego partnera Ukrainy (…) Otrzymaliśmy mocne wsparcie ze strony Stanów Zjednoczonych, wsparcie co do suwerenności, integralności terytorialnej i niepodległości naszego państwa oraz mocne wsparcie w przeprowadzaniu reform w kraju.”.

Przypomną, że nowe sankcje wprowadzone przez amerykański resort finansów, objęły dodatkowo 19 osób i 19 firm.  Wśród objętych sankcjami m.in. są wiceminister rozwoju gospodarczego Rosji Siergiej Nazarow i członek Rady Federacji Aleksander Bobkow. A wśród firm: holding ochroniarski „Wołk”, należący do członków klubu motorowego „Nocne Wilki”.

W komunikacie amerykańskiego ministerstwa finansów napisano, że:

„Amerykańskie sankcje wobec Rosji związane są z sytuacją na wschodniej Ukrainie i pozostaną one w mocy, aż Rosja wywiąże się ze swoich zobowiązań wynikających z porozumień mińskich” oraz „dopóki Rosja nie zakończy okupacji półwyspu” Krymskiego.

Oczywiście decyzja ta nie pozostała bez odpowiedzi strony rosyjskiej, w imieniu której wiceminister MSW Siergiej Riabkow poinformował wczoraj, że:

„Moskwa szykuje odpowiedź na kolejne rozszerzenie amerykańskiej czarnej listy”.

Sirgiej Riabkow, że żałuje decyzji podjętej przez rząd amerykański, która zaprzepaszcza kolejną szansę na normalizację dwustronnych stosunków pomiędzy USA a Rosją. Riabkow podkreślił jednocześnie, że obecna administracja „świadomie leje wodę na młyn partii wojny w Kijowie”, czyli osób, którzy nie chcą rozwiązania konfliktu i tych, którzy dążą do zarwania porozumień mińskich.

„W układzie współrzędnych logicznych i trzeźwego normalnego omawiania rozpatrywać takie kwestie jest coraz trudniej, ale jest to rezultat polityki, której nadal trzyma się Waszyngton”– ocenił wiceszef rosyjskiej dyplomacji.

Powracając zaś do wczorajszego spotkania na szczycie amerykańsko-ukraińskiego. Otóż na zakończenie swego wystąpienia po tym spotkaniu, Petro Poroszenko dodał, że USA popierają zawarte w Mińsku porozumienia, dotyczące uregulowania konfliktu zbrojnego w Donbasie na drodze pokojowej:

„Rozmawialiśmy szczegółowo o krokach, jakie zostaną podjęte podróżą prezydenta Trumpa do Europy (…) Jestem zadowolony z rezultatów rozmów a także jestem bardzo wdzięczny i prezydentowi Trampowi i wiceprezydentowi Pence’owi oraz tym ministrom, z którymi odbywały się spotkania, za bardzo mocne stanowisko wsparcia naszego państwa”.

Komentując to wiekopomne wydarzenie, uważam, że nie miało ono tak naprawdę większego praktycznego znaczenia i jedynie to, czego chciała osiągnąć strona ukraińska, że doszło do niego przed spotkaniem Donalda Trumpa z Władymirem Putinem, a więc miało ono wymiar wyłącznie propagandowy. Może na niższym szczeblu rozmów poruszanych było więcej konkretów, ale jeśli chodzi o to kilkuminutowe spotkanie Trump-Poroszenko, to miało no raczej charakter kurtuazyjny i wymuszony przez stronę ukraińską.

Najważniejsza zaś była podjęta przez amerykańską administrację decyzja o rozszerzeniu sankcji wobec kolejnych rosyjskich podmiotów. To działanie jednoznacznie dowodzi, że wbrew poprzednim obietnicom składanym w trakcie  kampanii wyborczej Donald Trump, nie wykorzystał szansy na dokonanie zbliżenia w relacjach z Rosją. Prawdopodobnie jest to wynik nacisków wewnętrznych, które wykorzystują jako element nacisku oskarżenia kierowane przez media pod adresem Donalda Trumpa, i niektórych z ludzi jego ekipy, o bliskie powiązania z Rosją dzięki czemu wygrał on wybory prezydenckie. Ten szantaż może więc mieć wpływ na obecną postawę donalda Trumpa, który nie chce dawać kolejnych pretekstów do ataku na swoją osobę.

 

https://www.washingtonpost.com/politics/trump-meets-poroshenko-for-brief-drop-in-visit/2017/06/20/3f0aa70c-55ce-11e7-840b-512026319da7_story.html?utm_term=.19c484c872a7,

http://mynorthwest.com/668625/trump-meets-ukrainian-leader-amid-russia-investigation/.

 

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W dniu wczorajszym, ze względu na wizytację wiceszefa misji obserwacyjnej OBWE w Donbasie Alexandra Huga, sytuacja wzdłuż linii frontu nieznacznie się uspokoiła. Strona ukraińska powstrzymywała się od prowadzenia ostrzału w kierunku celów cywilnych.

I tak, w ciągu ostatniej doby ukraińscy żołnierze przy użyciu: ciężkiej artylerii, czołgów, moździerzy oraz opancerzonych wozów bojowych, a także granatników i broni maszynowej, 36 razy ostrzeliwali terytorium DRL. Pod ostrzałem znalazło się 19 miejscowości lub ich okolice.

Zmarła ciężko ranna w wyniku przedwczorajszego ostrzału obrzeży Jasinowatej przez ukraińskich żołnierzy, 78-letnia kobieta.

 

Poza tym, w ciągu ostatniej doby, na ługańskim odcinku frontu, również było raczej spokojnie.

I tak, ukraińscy żołnierze w dniu wczorajszym i minionej nocy, przy użyciu: moździerzy kaliber 120 i 82 mm oraz granatników, a także wyrzutni pocisków przeciwpancernych i broni maszynowej, 6 razy przeprowadzili ostrzał terytorium należącego do ŁRL.  Ostrzelane tam zostały okolice następujących miejscowości: Kalinowki, Kalinowa, Sokolników, Oboznoje i Żiełoboka.  Łącznie na ostrzeliwany teren spadło około 128 pocisków kaliber 120 i 82 mm. Jak z danych tych wynika, mimo, że było mniej ostrzałów, to ich intensywność była bardzo duża.

 

Poniżej raport dobowy udostępniony przez centrum prasowe sztabu ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego przeciwko rosyjskojęzycznej mniejszości w Donbasie tzw. operację antyterrorystyczną (ATO):

„Зведення прес-центру штабу АТО за день станом на 18.00 годину 20 червня 2017 року

Сьогодні оперативна обстановка в районі проведення АТО, у порівнянні з попередніми днями, суттєво стабілізувалась. Від початку доби російсько-терористичні бандформуваннями 8 разів застосовували зброю проти підрозділів ЗС України. При цьому, не зафіксовано жодного факту використання бойовиками забороненого Мінськими угодами артилерійського озброєння. Порушення незаконними збройними формування умов припинення вогню відбулись тільки на Приморському та Луганському напрямках. В результаті бойових дій жоден український захисник сьогодні не постраждав.

Приморський напрямок. На цій ділянці лінії зіткнення противник 5 разів відкривав вогонь по опорних пунктах сил АТО. Зокрема, з протитанкових гранатометів та стрілецької зброї окупанти відкривали вогонь по наших воїнах, котрі тримають оборону поблизу Павлополя й Новомихайлівки, а з великокаліберних кулеметів – в районі Мар’їнки й Талаківки.

Луганський напрямок. Всі три ворожі обстріли на цій частині фронту ще до світанку відбулись неподалік від Новоолександрівки. Там бойовики використовували великокаліберні кулемети та зенітну установку”.

 

„Зведення прес-центру штабу АТО за минулу добу станом на 06.00 годину 21 червня 2017 року

Із настанням сутінок оперативна обстановка в районі проведення АТО ускладнилася. На окремих ділянках лінії зіткнення зросли не лише кількість та щільність ворожих обстрілів, але й суттєво збільшився калібр озброєння, з якого проросійські злочинні угруповання вели вогонь по українських захисниках. Впродовж минулої доби російсько-терористичні бандформуваннями 36 разів застосовували зброю проти підрозділів сил АТО, зокрема 5 разів били із важкого артилерійського озброєння.

Приморський напрямок. Вдень на цій частині фронту бойовики відкривали вогонь лише з піхотного озброєння. Втім, із заходом сонця в хід пішла й ворожа артилерія. Зокрема, наші опорні пункти неподалік від Талаківки противник обстріляв із ствольної артилерії калібру 122 мм. Під прикриттям цього обстрілу окупанти також били по наших воїнах з протитанкових гранатометів, там же працював ворожий снайпер. Згодом загарбники відкривали вогонь з 82-мм мінометів поблизу Гнутового. Окрім того, вчора під ворожі обстріли з гранатометів та стрілецької зброї потрапили оборонні укріплення сил АТО в районі Широкиного, Водяного, Павлополя, Новомихайлівки та Мар’їнки. Всього на цьому напрямку минулої доби нараховано 18 фактів порушення бандформуваннями умов припинення вогню.

Донецький напрямок. За добу тут зафіксовано 6 ворожих збройних провокацій. Зранку та впродовж дня на цій ділянці лінії зіткнення було спокійно. Перший обстріл бойовиками наших позицій відбувся близько 18.00 години – окупанти відкрили вогонь з ручних протитанкових гранатометів та великокаліберних кулеметів по позиціях ЗС України в районі Кам’янки. Вже за декілька хвилин загарбники із заборонених Мінськими угодами мінометів калібру 120 мм, а також гранатометів, накрили один з наших опорних пунктів у передмісті Авдіївки. До опівночі проросійські бандформування, використовуючи гранатомети, стрілецьку зброю різних калібрів та 82-мм міномети, ще щонайменше три рази обстрілювали наші укріплення поблизу Авдіївки. Окрім того, з піхотного озброєння та БМП найманці ввечері відкривали вогонь по військовослужбовцях ЗС України, котрі тримають оборону неподалік Верхньоторецького.

Луганський напрямок. Тут ситуація ввечері знову загострилась в районі Бахмутської траси, де підрозділи російсько-окупаційних військ вкотре застосували проти сил АТО важку артилерію. Зокрема, по наших опорних пунктах поблизу Кримського противник декілька разів відкривав вогонь зі 152-мм артилерійських систем та мінометів калібру 120 мм. Окрім того, з 82-мм мінометів та озброєння БМП окупанти били по укріпленнях українських захисників неподалік Новозванівки. Також порушення бандитами „режиму тиші” зафіксовані поблизу Щастя, Станиці Луганської та Новоолександрівки, де противник переважно застосовував гранатомети та стрілецьку зброю.

Внаслідок вчорашніх ворожих обстрілів один український воїн отримав поранення”.

 

Mieszkanka Doniecka: „Donbas nie wróci do Ukrainy”.

Większość czasu żyjemy pod ostrzałem:

I jeszcze krótki film pokazujący opuszczone stanowisko bojowe sił ATO pod Awdiejewką:

 

***

 

Na koniec kilka zdjęć:

Poroszenko w Waszyngtonie.

 

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

 

***

 

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

 

77 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 21.06.2017r.- 846 dzień od nowego rozejmu.

Możliwość komentowania jest wyłączona.