Wojna domowa na Ukrainie 24.06.2017r.- 849 dzień od nowego rozejmu.


 

„Przywódcy unijni zgodzili się w czwartek na szczycie UE w Brukseli na przedłużenie o kolejne pół roku sankcji gospodarczych wobec Rosji” – poinformował po zakończeniu posiedzenia szczytu UE szef Rady Europejskiej Donald Tusk.

 

 

„Uzgodnione, UE przedłuży sankcje gospodarcze wobec Rosji w związku z brakiem wdrażania porozumienia z Mińska” – poinformował również na swojej stronie na Twitterze przewodniczący RE Donald Tusk.

Polityczna decyzja szefów dyplomacji państw i rządów, która otwiera drogę do formalnego przedłużenia sankcji, została podjęta po rekomendacji kanclerz Niemiec Angeli Merkel i prezydenta Francji Emmanuela Macrona. Ich rekomendacja jest o tyle wiążąca dla pozostałych przedstawicieli krajów UE, bo przywódcy Niemiec i Francji brali osobisty udział ze strony UE w zatwierdzeniu porozumień mińskich w sprawie uregulowania konfliktu na wschodzie Ukrainy.

Przed szczytem pojawiły się wśród jego uczestników informacje o tym, że są państwa członkowskie, które uważają, że sprawa przedłużenia sankcji nie może być podejmowana w automatycznej, pisemnej procedurze. Przeniesienia sprawy na wyższy poziom domagali się Włosi.

Dotychczasowe obowiązujące restrykcje nałożone wobec Rosji wygasały pod koniec lipca. Przedłużenie oznacza, że będą obowiązywać do końca stycznia 2018 r, a więc kolejne pół roku.

Jednocześnie, jak docierają informacje, obecna administracja prezydenta Donalda Trumpa stara się złagodzić najważniejsze postanowienia senackiej ustawy o zaostrzeniu sankcji wobec Rosji i zablokować prace nad projektem analogicznej ustawy w Izbie Reprezentantów USA, o czym poinformowała wczoraj amerykańska gazeta „Washington Post”.

https://www.washingtonpost.com/news/powerpost/wp/2017/06/22/senate-prepares-to-redo-iran-and-russia-sanctions-bill-but-house-action-remains-uncertain/

„Największe zastrzeżenia administracji prezydenta USA Donalda Trumpa w ustawie o sankcjach wobec Rosji przyjętej przez Senat w ubiegłym tygodniu budzi klauzula zobowiązująca administrację do przeprowadzenia konsultacji i uzyskania aprobaty Kongresu USA przed ewentualnym zniesieniem bądź złagodzeniem sankcji wobec Rosji” – poinformował przedstawiciel Białego Domu cytowany anonimowo na łamach „Washington Post”.

Jednocześnie informator ten powiedział, że taki wymóg tej ustawy przegłosowanej przez Senat, ogranicza możliwości prowadzenia przez prezydenta polityki zagranicznej.

Wcześniej zaostrzanie sankcji wobec Rosji skrytykował sekretarz stanu Rex Tillerson. Występując podczas posiedzenia komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów, dał do zrozumienia, że zaostrzenie sankcji wobec Rosji może pokrzyżować plany administracji. Pytany o przyszłość sankcji nałożonych na Rosję Tillerson powiedział, że nie chce robić niczego, co „zamknęłoby kanały komunikacji z Moskwą”.

„Pracujemy przede wszystkim na wybranych kilku obszarach, by sprawdzić, czy istnieją podstawy do odbudowania jakiegoś rodzaju roboczych relacji z rządem Rosji, które byłyby dla nas korzystne” – wyjaśnił Tillerson.

Jak widzimy, zachodnia solidarność, również na polu podejmowanych działań wobec Rosji, zaczyna się powoli kruszyć, i można założyć, że czas zakończenia sankcji zbliża się nieuchronnie. Tylko co dalej?

Przypomnę, że pismo „Foreign Policy” zamieściło jakiś czas artykuł, w którym stwierdziło (zresztą nie tylko one i jest to opinia powszechnie obowiązująca), że „mimo sankcji nałożonych przez Zachód na Rosję w 2014 roku, po prawie dwóch latach Moskwa doskonale sobie radzi, a nawet w tym czasie zarobiła”.

Na przykład jedną z najpoważniejszych sankcji nałożonych na Rosję było wstrzymanie sprzedaży okrętów typu Mistral przez Francję w 2015 roku. Miał to być cios w rosyjską flotę oraz publiczne bezpośrednie upokorzenie rosyjskiego prezydenta Władymira Putina. Mistrale kupił ostatecznie Egipt. Ale Rosja nie tylko odzyskała od Paryża 1 miliard dolarów zainwestowany w okręty, ale także dodatkowo zarobiła kolejne miliony, gdyż Egipt kupił od Rosjan 50 śmigłowców typu KA-52, bez których Mistrale są praktycznie bezużyteczne.
Rosja znalazła też inne sposoby jak obejść sankcje. Według „Foreign Policy” w długim okresie Rosja może na nich bardziej skorzystać niż stracić. Dla przykładu po zajęciu Krymu Niemcy odcięły rosyjski przemysł stoczniowy od silników Diesla. Celem było odcięcie Rosji od niezbędnych części potrzebnych do budowy korwet Buyan-M. Zbudowane okręty czekały wtedy już tylko na niemieckie silniki. Rosja szybko znalazła nowego dostawcę. Kilka lat wcześniej Niemcy sprzedały takie same silniki Chinom, a te wkrótce nauczyły się je kopiować we własnych fabrykach. Politycy z Kremla szybko więc wyprawili się do Pekinu i podpisali kontrakt na zakup chińskich silników. Nie tylko pasują do rosyjskich korwet, ale są też tańsze od niemieckich.

Jak widać, zaniesienie sankcji powinno być jak najbardziej na rękę całemu Zachodowi, bo za jakiś czas może się okazać, że miejsce firm z tej części świata zajmą inne, i proces ten będzie już nieodwracalny.

No, ale to już problem przywódców „wolnego świata” komu oni wepchną produkowane przez siebie szklane koraliki.

 

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W przeddzień rozejmu, który rozpoczął się w dniu dzisiejszym o godzinie 00:00, wiceszef misji obserwatorów OBWE w Donbasie przeprowadził inspekcję obszaru przyfrontowego w celu sprawdzenia przygotowań przed wprowadzeniem zawieszenia broni.

Z tego powodu, na ogół w ciągu dnia wzdłuż linii styku w DRL było spokojnie. Dopiero jak zakończyła swoją pracę misja OBWE, w godzinach wieczornych ukraińscy bojcy usiłując rozładować swoje frustracje będąc  często pod wpływem alkoholu lub narkotyków, co jakiś czas prowadzili ostrzał w kierunku pozycji obronnych sił powstańczych oraz celów cywilnych, a także usiłując prowadzić niezdarnie nieskoordynowane ataki, z których było więcej śmiechu niż skuteczności.

Łącznie w ciągu minionej doby na tym odcinku frontu, ukraińscy żołnierze przy użyciu ciężkiej artylerii, czołgów, moździerzy, opancerzonych wozów bojowych, a także granatników i broni maszynowej, przeprowadzili 50 razy ostrzał terytorium DRL, gdzie pociski spadały w rejonie 21 miejscowości na całej długości tego odcinka frontu. W rezultacie tych ostrzałów zostały uszkodzone dwa domy jednorodzinne w Dokuczajewski znajdujące się przy ulicy Lenina, gdzie została również ranna odłamkiem pocisku moździerzowego 54-letnia kobieta oraz  uszkodzono linię energetyczną w okolicy Wasilewki koło Jasinowatej.

Natomiast w ługańskiej części frontu donbaskiego sytuacja wyglądała zgoła inaczej niż to co się działo na odcinku donieckim. Tam nie tylko zwiększyła się istotnie częstotliwość ostrzałów, ale również znacznie bardziej jego intensywność. Ostrzał prowadzony był od godzin późno popołudniowych do późnego wieczora głównie w kierunku linii obronnych sił Milicji Ludowej ŁRL, ale również w dwóch miejscach w kierunku celów cywilnych. W wyniku tego ostrzału, około godziny 15:40, co najmniej 10 pierwszych pocisków moździerzowych spadło na wieś Kirowsk. Później, bo około godziny 16:40, przy użyciu ciężkiej artylerii kaliber 122 mm została ostrzelana miejscowość Stachanow, gdzie przy ulicy Zielenaja nr. 13 jeden z pocisków trafił w dom jednorodzinny, w wyniku czego 12-letni chłopiec został ranny. Po przewiezieniu go do szpitala stwierdzono pęknięcie czaszki i wstrząśnienie mózgu.

W tym samym mniej więcej czasie jeden z pocisków moździerzowych wystrzelonych w kierunku wsi Kirowsk uszkodził linię energetyczną średniego napięcia w wyniku czego uszkodzona została tamtejsza stacja pomp, zasilająca wodą miejscowość wraz z okolicznymi osiedlami i zagrodami.

Natomiast w rejonie miejscowości Popasna ukraińscy żołnierze przeprowadzili bardzo intensywny ostrzał przy użyciu moździerzy kaliber 120 i 82 w kierunku znajdujących się tam pozycji sił Milicji Ludowej ŁRL.

Łącznie w ciągu minionej doby na ługańskim odcinku frontu ukraińcy żołnierze przy użyciu ciężkiej artylerii kaliber 152 i 122 mm, moździerzy kaliber 120 i 82 mm oraz wyrzutni pocisków przeciwpancernych, a także granatników i broni maszynowej, przeprowadzili 23 razy ostrzał terytorium ŁRL, a tam następujące miejscowości lub ich okolice: Sokolników, Frunze, Żiełoboka, Kirowska, Ałmaznoje, Oboznoje, Pierwomajska, Kalinowa, Annowki oraz pomnika Kniazia Igora koło Stanicy Ługańskiej.

I tak, na ostrzeliwane tereny spadło około 80 pocisków kaliber 152 i 122 mm oraz około 200 pocisków kaliber 120 i 82 mm.

Ponad wymienione wyżej straty i uszkodzenia, zostały również ostrzelane i zniszczone dwa domy mieszkalne w rejonie wsi Donieckij, znajdujące się przy ulicy Czapajewa nr. 1 i 2, przy ulicy Stiepnej nr. 1, Niedzielnej nr. 2, Tołstogo nr. 40 i 9A oraz Zielienoj nr. 28 i 13/3.

Dodatkowo jeden z cywilów prowadząc swój samochód osobowy najechał na niezidentyfikowane do tej pory urządzenie wybuchowe, w wyniku czego samochód uległ zniszczeniu, a jego kierowca 30-letni mężczyzna, odniósł bardzo ciężkie rany obu nóg.

 

Poniżej raport dobowy dotyczący sytuacji wzdłuż linii styku udostępniony przez centrum prasowe sztabu ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego w Donbasie przeciwko zamieszkującej go ludności rosyjskojęzycznej tzw. operację antyterrorystyczną (ATO):

„Зведення прес-центру штабу АТО за день станом на 18.00 годину 23 червня 2017 року

Оперативна обстановка в районі проведення АТО залишається напруженою, з ознаками відносного загострення на окремих ділянках лінії зіткнення, що спричинене підвищенням активності ворожої артилерії. З початку доби російсько-окупаційні бандформування 18 разів обстрілювали опорні пункти ЗС України.

Приморський напрямок. На цій частині фронту загарбники лише два рази відкривали вогонь по наших оборонних укріплення. Однак обидва обстріли були здійснені противником зі 122-мм артилерійських систем, з яких бойовики ще вночі вдарили по наших позиціях в районі Широкиного та Водяного.

Донецький напрямок. Тут проросійські озброєні банди вдавались до збройних провокацій північно-східніше Авдіївки – поблизу селищ Кам’янка та Новоселівка Друга. Ще до світанку окупанти тричі відкривали вогонь по укріпленнях сил АТО неподалік цих населених пунктів з протитанкових гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.

Луганський напрямок. Саме на цій ділянці лінії зіткнення сьогодні зафіксовано найбільше ворожих обстрілів. Зокрема, в районі Бахмутської траси незаконні збройні формування неодноразово впродовж дня накривали щільним вогнем з мінометів калібру 120 й 82 мм, 122-мм артилерії позиції українських воїнів, котрі тримають оборону в поблизу Кримського. Там же зі 120-мм мінометів противник бив по наших опорних пунктах неподалік Новотошківського, а у Попаснянському районі – поблизу Новоолександрівки. Окрім того, бойовики відкривали вогонь з гранатометів та стрілецької зброї різних калібрів в районі Новозванівки, Щастя, Лобачевого та Нижньотеплого.

Внаслідок ворожих обстрілів сьогодні жоден військовослужбовець ЗС України не постраждав”.

 

„Зведення прес-центру штабу АТО за минулу добу станом на 06.00 годину 24 червня 2017 року

Оперативна обстановка в районі проведення АТО залишається складною. Російсько-терористичні бандформування не припиняють обстрілювати підрозділи сил АТО ні вдень, ні вночі. Вчора бойовики 48 разів відкривали вогонь по українських захисниках, в тому числі 14 разів – з артилерії, що сувора заборонена Мінськими угодами. Зважаючи на кількість та інтенсивність ворожих обстрілів, найскладнішою ситуація залишається на Луганському напрямку.

Луганський напрямок. Саме ця ділянка лінії зіткнення стала епіцентром вогневої активності противника, про що свідчать 27 зафіксованих впродовж минулої доби фактів застосування противником зброї. Найгарячіше вчора було в районі Бахмутської траси, де незаконні збройні формування неодноразово накривали щільним вогнем з мінометів калібру 120 й 82 мм, 122-мм артилерії позиції українських воїнів поблизу Кримського. Окрім того, вже ввечері бойовики відкривали вогонь із мінометів по наших опорних пунктах неподалік Новотошківського, Новоолександрівки, Новозванівки, Щастя та Попасної. Також впродовж дня з піхотного озброєння бандити били в районі Лобачевого, Донця та Нижньотеплого.

Приморський напрямок. Обстрілявши ще зранку опорні пункти сил АТО в районі Широкиного та Водяного зі 122-мм артилерійських систем, загарбники майже не застосовували зброї вчора впродовж дня. Втім, із настанням сутінок противник знову активізувався. Зокрема, зі 120-мм мінометів бандити знову здійснили обстріл наших укріплень неподалік Лебединського, а з мінометів калібру 82 мм – в районі Талаківки. Також найманці неодноразово, використовуючи стрілецьку зброю та гранатомети різних модифікацій, відкривали вогонь по українських воїнах, котрі тримають оборону поблизу Широкиного, Гнутового, Павлополя, Богданівки та Новотроїцького. Всього, впродовж минулої доби, проросійські озброєні банди 13 разів застосовували зброю проти підрозділів сил АТО на цій частині фронту.

Донецький напрямок. Нагадаємо, ще вчора до світанку окупанти відкривали вогонь з протитанкових гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї в районі селищ Кам’янка та Новоселівка Друга. Вдень на цьому напрямку встановилось відносне затишшя. Однак вже ввечері бойовики позначили свою присутність в районі Зайцевого обстрілом одного з опорних пунктів сил АТО з мінометів калібру 82 мм. Дещо згодом бандформування тричі відкривали вогонь з гранатометів та стрілецької зброї різних калібрів по наших оборонних позиціях у південному передмісті Авдіївки. З такого ж озброєння загарбники обстріляли українських воїнів, котрі тримають оборону поблизу селища Піски.

Внаслідок ворожих обстрілів двоє бійців сил АТО вчора зазнали поранень”.

 

Na koniec tego wątku jeszcze dwie krótkie relacje filmowa z okolic Zajcewa:

 

***

Według informacji przekazanych wczoraj przez wiceszefa misji obserwacyjnej OBWE w Donbasie Alexandra Huga, od początku tego roku zostało zabitych 51 cywilów a kolejne 230 rannych.

***

 

Na koniec kilka zdjęć:

 

Przy pomniku na wzgórzu Saur-Mogiła rozpoczęto budowę prawosławnej kaplicy.

 

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

 

***

 

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

 

Reklamy