Wojna domowa na Ukrainie 26.06.2017r- 851 dzień od nowego rozejmu.


Czołg ruskich okupantów?

 

Michaił Chodorowski za swoje najważniejsze zadanie uważa pokazanie Rosji, że istnieją jeszcze inne opcje niż Putin. Według niego sterowane przez władze rosyjskie mass media bardzo efektywnie przedstawiają Putina jako rozwiązanie bez alternatywy.

 

 

Michaił Chodorowski wystąpił w zeszłym tygodniu na konferencji Global Media Forum (GMF) w dawnej stolicy RFN w Bonn. Była to premiera nie tylko dla tej konferencji, lecz również, dla tego ostatnio zapomnianego miasta. Michaił Chodorkowski po raz pierwszy przyjechał nad Ren, by wziąć udział w dorocznej konferencji, zorganizowanej już po raz dziesiąty przez Deutsche Welle (DW).

Podczas rozmowy, jaka odbywała się na wypełnionej po brzegi dawnej sali posiedzeń Bundestagu, oczekiwano czegoś więcej niż tylko o zapowiedziany temat jego wystąpienia „Społeczeństwo obywatelskie i mass media”. I oczywiście nie zawiedziono się, bo Chodorowski wykorzystując swój udział w konferencji w Bonn jako tubę propagandową przystąpił do otwartego i ostrego krytykowania rządów Władymira Putina jako przywódcy Rosji.

ten zagorzały krytyk Kremla i były rosyjski oligarcha opowiadał tam o tym, co jest dla niego inspiracją, a więc o niezbędnych politycznych reformach w Rosji oraz o medialnych sukcesach Kremla i o- jego zdaniem, niedalekim już końcu  władzy prezydenta Władimira Putina.

Szef rosyjskiej redakcji DW Ingo Mannteufel, prowadząc rozmowę zapytał Chodorowskiego, co nim powoduje: patriotyzm czy chęć zemsty?

„Kiedyś powiedziałbym, że patriotyzm. Ale to pojęcie w dzisiejszej Rosji straciło swoje pierwotne znaczenie. Chcę żeby ludzie mogli być dumni z Rosji, ale do tego kraj ten musi się zmienić”- odpowiedział pokrętnie ten więzień za przestępstwa podatkowe i jeden z największych oligarchów Rosji jelcynowskiej.

Tak więc, wg. teorii Chodorowskiego:

„Żeby Rosja stała się bardziej demokratyczna, system musiałby zmienić się z prezydencki na parlamentarny. Transformacja nastąpi zapewne w dwóch etapach: najpierw w system prezydencko-parlamentarny a potem w parlamentarny” – wyjaśniał Chodorkowski swoją wizję, zaznaczając, że krajowi potrzebny jest silny rząd i niezależny wymiar sprawiedliwości.

„Polityczna zmiana powinna przebiegać możliwie najłagodniej i najlepiej odgórnie, czyli za sprawą kremlowskiego kierownictwa. Jego zdaniem obecny prezydent nie powinien kandydować do przyszłych wyborów w roku 2018, tylko powinien wyznaczyć swojego następcę, który przeforsowałby niezbędne polityczne reformy”– stwierdził Michaił Chodorowski. Zastrzegał jednak, że to tylko jego wyobrażenia idealnej sytuacji. Druga ewentualność to zwycięstwo Putina w roku 2018 i jego podanie się do dymisji w połowie kadencji i przekazanie władzy w ręce następcy.

Za bardziej realistyczną sytuację uznał jednak taką, kiedy zmiana władzy zostanie wymuszona oddolnie przez społeczne protesty. Tej wizji nie chciał w bońskiej rozmowie konkretyzować.

Obecnie za swoje najważniejsze zadanie uważa on pokazanie Rosjanom, że istnieją jeszcze inne opcje niż władza obecnego prezydenta Władymira Putina. To tylko w. niego, sterowane przez władze rosyjskie masowe media przedstawiają Putina jako rozwiązanie bez alternatywy.

Dlatego Chodorkowski z wielkim zadowoleniem powitał ostatnie protesty przeciwko korupcji, jakie miały miejsce w całej Rosji, zorganizowane przez opozycję.

Michaił Chodorkowski przypuszcza że władza Putina w najbliższych latach będzie się sypać. Będzie miał bowiem problem z lojalnością:

„Putin nie jest już najmłodszy i obecnemu aparatowi państwowemu nie może zagwarantować, że do końca życia będzie trzymał nad nim chroniącą rękę. W związku z tym aparat państwowy w następnych latach będzie szukał jakiejś alternatywy” – przedstawił kolejną swoją teorię Chodorkowski i uzupełnił ją o wątek, że „zmiany już się powoli zaczynają, tyle że będą one przebiegać dużo ostrzej”.

Na zakończenie spotkania w Bonn krytyk Kremla zaapelował do publiczności, by Rosji nie utożsamiała z Putinem:

„Mam nadzieję, że nasi przyjaciele na Zachodzie potrafią rozróżniać między Kremlem i Rosją oraz między Putinem i rosyjskim narodem”.

No cóż, pomarzyć dobra rzecz 🙂

Na zakończenie przypomnę, że Michaił Chodorkowski wielokrotnie krytykował politykę prezydenta Rosji, Władimira Putina. Co według niego doprowadziło do tego, że 25 października 2003 został oskarżony o nieprawidłowości przy prywatyzacji przedsiębiorstw i aresztowany. Tezę swoją uzasadnił tym, że w podobny sposób zbiło majątek wielu rosyjskich oligarchów, ale nic ich za to nie spotkało. Czym otwarcie przyznał, iż oskarżenie go jest prawdziwe, zaś nie mógł się pogodzić, że to tylko on poniósł tego złodziejstwa konsekwencje.

Pod wpływem tej opinii Chodorowskiego na temat przyczyn swojego aresztowania, skazani i następnie pobytu w więzieniu, na Zachodzie przyjęła się opinia, że Chodorkowski trafił do więzienia, bo otwarcie przeciwstawiał się Putinowi[1].

Dodam, że będąc w areszcie, zrezygnował z funkcji szefa koncernu Jukos. Znany dziennikarz Władimir Kara-Murza podkreśla, że początek „sprawy JUKOS” zbiegł się w czasie z zamknięciem niezależnego kanału telewizyjnego, co nie jest przypadkiem[2].

W maju 2005 moskiewski sąd skazał Chodorkowskiego na 9 lat pozbawienia wolności i odbycie kary w kolonii karnej. We wrześniu 2005 Sąd Miejski w Moskwie obniżył karę do 8 lat. Został zesłany do uranowej kolonii IK-10 w Krasnokamiensku w obwodzie czytyjskim.

19 stycznia 2009 Chodorkowski został przeniesiony z więzienia na Syberii do aresztu śledczego w Moskwie, gdzie oczekiwał na kolejny proces, który rozpoczął się 3 marca.

Również działacze praw człowieka rozpowszechniali po wyroku opinię, że jest to zemsta Kremla za próbę prowadzenia przez Chodorkowskiego i Jukos niezależnej polityki.

31 maja 2011 roku Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu uznał, że ani postępowanie karne, ani rozprawa sądowa w związku z aresztowaniem byłego szefa Jukosu Michaiła Chodorkowskiego w 2003 roku nie nosiły znamion procesu politycznego. Tym samym sędziowie odrzucili skargę byłego właściciela koncernu JUKOS przeciwko rosyjskiemu wymiarowi sprawiedliwości.

20 grudnia 2013 roku ułaskawiony przez prezydenta Rosji Władimira Putina i wypuszczony na wolność. Jeszcze tego samego dnia opuścił Rosję.

 

  1.   Andrzej Kublik: Putin ułaskawi Chodorkowskiego. Na giełdzie w Moskwie wzrost. Gazeta Wyborcza.

2.    Władimir Kara-Murza: „Mówi i nadaje Kreml”- 10 lat bez niezależnej telewizji. Восточный корреспондент (Korespondent Wschodni). Przetłumaczono z rosyjskiego oryginału: Владимир Кара-Мурза: «Говорит и показывает Кремль». 10 лет без независимого телевидения. Институт современной России (Instytut Współczesnej Rosji), 20 июня 2013.

 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Michai%C5%82_Chodorkowski

 

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby nadal utrzymywał się względny spokój, jaki zapanował w dniu wejścia w życie sobotniego zawieszenia broni.

I tak, ukraińscy żołnierze prowadzili w ciągu wczorajszego wieczora i w nocy sporadyczny ostrzał w rejonie na północ i zachód od Doniecka, a więc w na linii miejscowości Spartakus-Jasinowata i terenu donieckiego lotniska oraz na północnych obrzeżach Gorłówki- w okolicy wsi Żowanki.

Łącznie w ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze przy użyciu moździerzy, opancerzonych wozów bojowych, a także granatników i broni maszynowej, przeprowadzili 9 razy ostrzał okolic 5 miejscowości znajdujących się na terytorium DRL.

Dodam, że na tym odcinku frontu jednocześnie, w ciągu kilku ostatnich dni, zauważono intensywne przemieszczanie się po stronie ukraińskiej ciężkiego sprzętu, w tym czołgów oraz haubic samobieżnych i amunicji, w kierunku linii frontu. W tym samym czasie ukraińscy żołnierze w rejonie wsi Krimskoje  prowadzili ćwiczenia przeprawy przez rzekę Siewiernyj Donieck. Tam też ukraińscy żołnierze dokonali ataku na linie obrony sił Milicji Ludowej ŁRL, w wyniku czego straty strony ukraińskiej wynosiły 18 zabitych i 46 rannych. Wszystkie te ruchy dowodzą, że dowództwo ATO, na polecenie władz centralnych w Kijowie, może podjąć samobójczą próbę dokonania ostatniego już „wyzwolenia” Donbasu spod „okupacji” prorosyjskich „bandytów”. Tego podejrzenia mogą też dowodzić liczne ostatnio prowadzone przez ATO loty rozpoznawcze dronów.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze w ciągu ostatniej doby 13 razy naruszyli warunki zawieszenia broni prowadząc ostrzał przy użyciu ciężkiej artylerii kaliber 122 mm oraz moździerzy kaliber 120 i 82 mm, a także opancerzonych wozów bojowych, wyrzutni pocisków przeciwpancernych, różnych rodzajów granatników i broni maszynowej, ostrzał w kierunku 8 miejscowości znajdujących się na terytorium ŁRL.

Tymi miejscowościami były: Oboznoje, Krutaja Gora, Łozowoje, Żiełobok, Kalinowo, Sokolniki, Smiełoje, Pierwomajsk i Żiełtoje.

Łącznie na ostrzeliwane tereny spadło około 120 pocisków moździerzowych i 4 pociski kaliber 122 mm.

 

Poniżej raport za ostatnią dobę udostępniony przez centrum prasowe sztabu ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego w Donbasie przeciwko mieszkającej tam ludności rosyjskojęzycznej tzw. operację antyterrorystyczną (ATO):

„Зведення прес-центру штабу АТО за день станом на 18.00 годину 25 червня 2017 року

Ситуація у районі проведення АТО залишається напруженою. Російсько-терористичні бандформування й далі не виконують в повному обсязі всі зобов’язання в межах останніх домовленостей щодо дотримання перемир’я. Хоч інтенсивність та кількість ворожих обстрілів з початку цієї доби суттєво знизилися, все ж з опівночі вже обліковано 4 факти застосування бойовиками зброї проти підрозділів ЗС України. Натомість, на жодну збройну провокацію ворога українські захисники сьогодні не піддались і вогонь не відкривали.

Приморський напрямок. На цій ділянці лінії розмежування противник відкривав вогонь по позиціях сил АТО один раз – одразу після опівночі бив зі станкового протитанкового гранатомету поблизу Павлополя.

Донецький напрямок. Тут проросійські озброєні банди порушували перемир’я двічі. Обидва рази – північно-східніше Авдіївки, в районі населеного пункту Кам’янка. Близько 13.00 години бойовики здійснили обстріл одного з наших опорних пунктів зі стрілецької зброї. А за три години окупанти обстріляли там наші укріплення з 82-мм мінометів.

Луганський напрямок. На цій частині фронту також наразі зафіксовано лише один ворожий обстріл. Зокрема, по опівдні окупанти зі стрілецької зброї вели вогонь по воїнах сил АТО, котрі тримають оборону неподалік селища Жовте.

В результаті ворожих обстрілів жоден військовослужбовець ЗС України сьогодні не постраждав”.

 

„Зведення прес-центру штабу АТО за минулу добу станом на 06.00 годину 26 червня 2017 року

Оперативна обстановка в районі проведення АТО суттєвих змін не зазнала. Противник продовжує порушувати перемир’я, час від часу застосовуючи й міномети різних калібрів. Минулої доби підрозділи російсько-окупаційних військ 23 рази обстрілювали українських захисників. Тенденція щодо підвищення ворожої вогневої активності у темну пору доби залишається незмінною. Відносна стабілізація від вчорашнього ранку спостерігається лише на Приморському напрямку. Натомість, найбільш інтенсивні обстріли, зокрема й з артилерії, відбулись на Луганщині.

Приморський напрямок. На цій ділянці лінії розмежування вчора противник відкривав вогонь по позиціях сил АТО лише один раз – одразу після опівночі бив зі станкового протитанкового гранатомету поблизу Павлополя.

Донецький напрямок. Тут проросійські озброєні банди вчора 12 разів порушували перемир’я. Найбільше ворожих обстрілів зафіксовано у передмісті Авдіївки та північно-східніше – в районі Кам’янки. Саме там окупанти впродовж минулої доби, а особливо після заходу сонця, неодноразово відкривали вогонь по позиціях українських воїнів з гранатометів та стрілецької зброї. Окрім того, оборонні укріплення поблизу Кам’янки окупанти ще вдень обстріляли з 82-мм мінометів. Також по одній збройні провокації вчора ввечері було зафіксовано неподалік Луганського, що на Світлодарській дузі, та в районі Зайцевого, де проросійські незаконні збройні формування били по наших опорних пунктах з піхотного озброєння та БМП. А по українських воїнах, котрі тримаю оборону біля Верхньоторецького, бандити вели вогонь з великокаліберних кулеметів. Там же „працював” ворожий снайпер.

Луганський напрямок. На цій частині фронту противник здійснив 10 обстрілів. Тут же загарбники найбільш активно застосовували і міномети. Зокрема, вчора, близько 21.00 години, бойовики щільно обстріляли наші позиції поблизу Троїцького з мінометів калібрів 120 й 82 мм. Також з 82-мм мінометів найманці відкривали вогонь в районі Щастя, Катеринівки та Жовтого. Неподалік Новозванівки бандити застосовували протитанкові ракетні комплекси та озброєння БМП. Поблизу Новоолександрівки – великокаліберні кулемети. А по захисниках Попасної незаконні збройні формування відкривали вогонь зі стрілецької зброї.

Один український воїн вчора внаслідок ворожих обстрілів був поранений”.

 

Na koniec tego wątku jeszcze krótka relacja z okolic miejscowości Piaski:

Oraz z dzielnicy Kujbyszewskiej w Doniecku:

I jeszcze z okolic Marinki i Komiternowa:

 

***

Będąc tuż po weekendzie, co wiele wyjaśnia, ukraiński prezydent Petro Poroszenko oświadczył, że budując rurociąg gazowy na dnie Bałtyku, Rosja mści się w ten sposób na Ukrainie

Nie dość, że pijak, to jeszcze megaloman 🙂

***

 

Na koniec kilka zdjęć:

Donieccy Spartanie- uczestnicy charytatywnego „Biegu Bohaterów”.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

 

***

 

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

58 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 26.06.2017r- 851 dzień od nowego rozejmu.

Możliwość komentowania jest wyłączona.