Wojna domowa na Ukrainie 27.06.2017r.- 852 dzień od nowego rozejmu.


**

Taka armia jest nie do pokonania.

 

Znany jest już program wizyty amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa w Warszawie z 6 na 7 lipca br. Nie znane są tylko jego motywacje, a więc dlaczego przed szczytem G20 w Hamburgu, gdzie m.in. spotka się z prezydentem Rosji Władymirem Putinem, postanowił zatrzymać się w Warszawie?

 

 

Jak sądzić można kluczem do rozwiązania tej zagadki są dwa aspekty: a więc aspekt natury symbolicznej, gdy Donald Trump będzie przemawiał 7 lipca na placu Krasińskich przed pomnikiem Powstania Warszawskiego oraz aspekt natury praktycznej, którym ma być uczestnictwo prezydenta Trumpa w spotkaniu związanym z amerykańskim projektem tzw. Międzymorza, do którego realizacji wyznaczona została Polska jeszcze na początku nowego milenium, przez ówczesnego prezydenta Georga W. Busha.

A więc jeśli chodzi o wymiar symboliczny, to uczestnictwo w spotkaniu pod pomnikiem Powstania Warszawskiego jest jest bardzo wymownym znakiem skierowanym pod adresem Niemiec, że zbrodnie jakie zostały popełnione przez ten kraj w czasie Powstania Warszawskiego jak i w czasie całej okupacji i wojny, nie są zapomniane i odpuszczone. Jest to oczywiście jednocześnie ukłon w stronę Polaków, którzy tak samo jak i on nie przepadają za UE i dominacją niemiecką. Jednocześnie ta figura retoryczna ma odciągnąć uwagę od tego, że konsekwencje II Wojny Światowej obciążają również, a może nawet przede wszystkim, Stany Zjednoczone, które w imię własnych partykularnych interesów sprzedały Polskę Stalinowi. A więc obraz jaki chce się wykreować tą symboliką jest obrazem jednostronnych uznającym Niemców za głównych sprawców polskich nieszczęść. W tej narracji nie mieści się również sprawa pomocy UE jaką Polska w ciągu ostatnich kilkunastu lat otrzymała na nadrobienie różnic cywilizacyjnych i strukturalnych wobec krajów starej unii, a których to kosztach głównie partycypowały Niemcy. Tak więc dziś, po raz kolejny zachodnie mocarstwo, w imię swoich interesów globalnych usiłuje zrobić z Polski narzędzie we własnych rękach, i co gorsze ponownie znajdują się tacy, który chętnie chcą w tym uczestniczyć. Jak widać historia tego kraju to jakiś zamknięty krąg, z którego nie może się on wyzwolić.

Drugim wymiarem praktycznym wizyty Donalda Trumpa w Polsce, jest związane z odbywającym się w tym samym czasie spotkaniem krajów związanych ze sobą ideą tzw. Międzymorza- obszaru położonego między Bałtykiem, Adriatykiem i Morzem Czarnym. A więc za tą ideą kryje się sojusz państw, które – poza Austrią – należą do największych odbiorców unijnych dotacji.

Przypomnę, że wcielenie w życie idei Międzymorza jest celem praktycznie wszystkich sił politycznych posierpniowej Polski, z których formacja PiS jest w tej sprawie najbardziej aktywna, co stanowi jej sedno polityki zagranicznej w wykonaniu szefa polskiej dyplomacji Witolda Waszczykowskiego.

W idei tej chodzi o to, że nowa Europa z wyodrębnionym obszarem pod nazwą Międzymorza, może powstać tylko na zgliszczach UE jaką obecnie znamy, a więc służy do sypania piasku w jej tryby, a przede wszystkim w oś Berlin-Paryż.

I tu właśnie zbiegają się interesy ze Stanami Zjednoczonymi, które obecnie wszelkimi sposobami usiłują osłabić wewnętrznie spójność UE, bojąc się jej potęgi gospodarczej oraz skutków dalszego zacieśniania współpracy UE-Rosja, a która to współpraca obaliłaby w niedalekiej przyszłości dominację światową USA, w której podporządkowanie sobie Europy odgrywa pierwsze skrzypce.

Stąd właśnie wziął się problem z obecną Ukrainą oraz chęć wykorzystania instrumentalnego Polski.

Ktoś może powiedzieć, no dobrze, ale przecież współpraca z Ameryką może być dla nas bardziej opłacalna niż ta z UE- w dominującej w niej osi Paryż-Berlin, czy też jako pośrednik pomiędzy Zachodem a Wschodem.

Nie będę rozstrzygał tu tego dylematu, bo i po pierwsze mało tu na to miejsca, ale również jak sądzę poświęcą temu tematowi uwagę inii. Powiem tylko, że jak na razie nie ma żadnych dowodów w historii Polski, abyśmy na współpracy ze Stanami Zjednoczonymi coś zyskali. I nad tym należałoby się zastanowić, a nie żyć w jakimś świecie przebrzmiałych miraży i marzeń o nierealnym imperium od morza do morza.

A do czego to prowadzi można przekonać się po tym co obecnie dzieje się w krajach arabskich objętych tzw. rewoltą „Arabskiej Wiosny”, a wcześniej konfliktem w Jugosławii, czy też obecnie na Ukrainie. Oczywiście również doświadczenia naszej historii, w tym bardzo nieodległej, są doskonałym przykładem na to, jak Polska wychodziła na służalczym podporządkowywaniu się interesom obcych i często wrogich nam mocarstw, które naszym dobrem się najmniej przejmowały realizując wyłącznie swoje strategiczne cele.

 

 

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, o dziwo, było bardzo spokojnie. Czyżby była to cisza przed burzą? A może widoczny jest już efekt zmiany stosunku do obecnie rządzącej junty w Kijowie przez dotychczasowego jej protektora, czyli władz Stanów Zjednoczonych?

Sprawa, jak sądzę wyjaśni się w ciągu kilku następnych dni.

Jedynymi incydentami do jakich wczoraj doszło na tym odcinku frontu był sporadyczne walki przy użyciu broni lekkiej w rejonie północnych obrzeży Gorłówki oraz okolic strefy przemysłowej w Jasinowatej, a także na wschód od Mariupola, na południowym odcinku frontu donieckiego. Pomimo wyraźnego uspokojenia się sytuacji wzdłuż linii frontu, na jego odcinku donieckim, zostały wczoraj w wyniku ostrzału uszkodzone dwa domy jednorodzinne znajdujące się przy ulicy Piotrowskiej nr. 271 i 275 w dzielnicy Piotrowskiej Doniecka oraz jeden budynek gospodarczy i dom znajdujące się przy ulicy Achmatowa w miejscowości Komiternowo na południowym odcinku tego frontu, a także pod ostrzałem ponownie znalazła się stacja uzdatniania wody dla Doniecka oraz stacja pomp w okolicy wsi Wasilewki.

Łącznie, w ciągu minionej doby, ukraińscy żołnierze przy użyciu czołgów, moździerzy, opancerzonych wozów bojowych oraz granatników i broni maszynowej, 11 razy ostrzeliwali terytorium DRL.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu donbaskiego, w ciągu minionej doby ukraińscy żołnierze tylko 4 razy przeprowadzili ostrzał terytorium ŁRL. Bardzo rachityczny ostrzał prowadzony był przy użyciu moździerzy kaliber 82 mm, wyrzutni pocisków przeciwpancernych oraz granatników i broni maszynowej. Ostrzelane zostały okolice 4 miejscowości: Wiesiełoj Gory, Sanżarowki, Mołodzieżnoje i Kalinowki. Łącznie na ostrzeliwane tereny spadło około 20 pocisków moździerzowych.

W wyniku tego ostrzału został uszkodzony dom znajdujący się przy ulicy Kirowa nr. 57 w miejscowości Wiesiełaja Gora koło Szczastie. Tam też był najbardziej intensywny ostrzał, gdzie spadło około 15 pocisków kaliber 82 mm.

 

Poniżej raport za ostatnią dobę udostępniony przez centrum prasowe sztabu ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego w Donbasie przeciwko ludności rosyjskojęzycznej tzw. operację antyterrorystyczną (ATO):

„Зведення прес-центру штабу АТО за день станом на 18.00 годину 26 червня 2017 року

Оперативна обстановка в районі проведення АТО впродовж сьогоднішнього дня суттєвих змін не зазнала. Російсько-окупаційних війська продовжують порушувати перемир’я. Щоправда, сьогодні ворожі збройні провокації зафіксовані лише на Луганському та Донецькому напрямках. Загалом же з початку доби противник 5 разів відкривав вогонь по підрозділах Українського війська. Зважаючи на невисоку інтенсивність ворожого вогню, українські воїни на жодну провокацію сьогодні не піддались і вогонь не відкривали.

Донецький напрямок. На цій ділянці лінії зіткнення зафіксовано два ворожі обстріли. Ще вночі окупанти відкривали вогонь з великокаліберних кулеметів по одному з опорних пунктів сил АТО поблизу Кам’янки. Вже вдень бойовики обстріляли українських воїнів на Світлодарській дузі. Там найманці били з протитанкових гранатометів різних модифікацій по наших оборонних укріпленнях неподалік н.п. Луганське.

Луганський напрямок. Тричі з початку доби проросійські озброєні банди порушували й без того хитке перемир’я на цій частині фронту. Спершу, ще на початку доби, загарбники випустили декілька мін калібру 82 мм по позиціях українських захисників неподалік Жовтого. Згодом активізувались снайперські групи противника. Зокрема, на світанку ворожі снайпери намагались поцілити військовослужбовців ЗС України, котрі тримають оборону в районі Попасної. А вже вдень вони вели вогонь поблизу Новотошківського.

Жоден український армієць внаслідок ворожих обстрілів сьогодні не постраждав”.

 

„Зведення прес-центру штабу АТО за минулу добу станом на 06.00 годину 27 червня 2017 року

Ситуація в районі проведення АТО залишається напруженою. За результатами третього дня так званого „хлібного перемир’я”, можна зробити висновок, що підконтрольні Росії озброєні бандформування не готові до мирної деескалації конфлікту на сході України. Впродовж минулої доби окупанти 18 разів відкривали вогонь по підрозділах українських захисників. Шість обстрілів найманці здійснили, застосовуючи міномети. Як і зазвичай, левова частка ворожих збройних провокацій припала на темну пору доби. Найбільш активно бойовики порушували перемир’я на Луганському та на Донецькому напрямках. Найменше таких фактів, всього 2, зафіксовано на Приморському.

Приморський напрямок. Зранку та вдень там було тихо. Відносно активізувались проросійські незаконні збройні формування вже із настанням сутінок. Зокрема, близько 21.00 години загарбники вели вогонь з 82-мм мінометів та великокаліберних кулеметів по наших укріпленнях в районі Водяного. А вже під кінець доби противник зі стрілецької зброї обстріляв бійців сил АТО, котрі тримають оборону поблизу Павлополя.

Донецький напрямок. На цій ділянці лінії зіткнення зафіксовано сім ворожих збройних провокацій. Майже всі – неподалік Кам’янки та Авдіївки. Вдень бандити з гранатометів обстріляли наші позиції в районі Луганського, що на Світлодарській дузі. Ввечері ж противник щільним вогнем з мінометів калібру 120 й 82 мм, а також з гранатометів та стрілецької зброї різного калібру, накривав наші опорні пункти біля Кам’янки. Окрім того, 82-міномети та піхотне озброєння окупанти неодноразово застосовували у передмісті Авдіївки.

Луганський напрямок. 9 разів впродовж минулої доби підрозділи російсько-окупаційних військ порушували перемир’я на цій частині фронту. Ще на початку доби загарбники випустили декілька мін калібру 82 мм по позиціях українських захисників неподалік Жовтого. На світанку ворожі снайпери намагались поцілити військовослужбовців ЗС України, котрі тримають оборону в районі Попасної та Новотошківського. Ввечері обстріли не припинились і спершу під вогонь з автоматичних станкових гранатометів знову потрапили позиції сил АТО в районі Новотошківського. Українських оборонців Щастя бойовики щільно обстріляли з 82-мм мінометів. Поблизу Кримського зафіксовано факт використання противником міномету калібру 120-мм. Наші опорні пункти неподалік Новоолександрівки ворог обстрілював з гранатометів та великокаліберних кулеметів. А біля Новозванівки бив зі стрілецької зброї.

Втрат серед українських воїнів внаслідок ворожих обстрілів вчора не було”.

 

Na koniec tego wątku jeszcze krótka relacja filmowa z okolic przejścia granicznego „Stanica Ługańska”:

Oraz ze wsi Aleksandrowka na zachodnich obrzeżach Doniecka:

I z okolic Gorłówki:

 

***

OBWE jest otwarte na pomysł powołania w południowo-wschodniej Ukrainie nowej swojej służby, a więc umieszczenie tam formacji policyjnej. Kwestia ta ma być omawiana przez RB ONZ- taką informację przekazał sekretarz generalny ONZ Lamberto Zannier.

***

 

Na koniec kilka zdjęć:

Donieck- wczoraj delegacja francuska z Narodowego Centrum Prywatnych Przedsiębiorców Doliny Rodanu podpisała umowę o współpracy i o otwarciu swojego centrum informacyjnego. Kiedy nasi przedsiębiorcy się tam udadzą?

 

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

 

 

***

 

 

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

77 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 27.06.2017r.- 852 dzień od nowego rozejmu.

  1. Sześciu operatorów systemów przesyłu gazu z państw europejskich wyraziło poparcie dla projektu „Nord Stream 2” w liście przesłanym do przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker’a. Wśród nich sa firmy z firmy z Niemiec, Austrii oraz Czech (A co z Grupa Wyszehradzką!?). Według nich nowy gazociąg przyczyni się do utrzymania konkurencji na europejskim rynku dostaw gazu oraz wzmocnieni ich bezpieczeństwo;
    http://www.vestifinance.ru/articles/87343

    Polubione przez 3 ludzi

  2. Odnosnie dzisiejszego zamachu w Kijowie, naczelny prokurator wojskowy Ukrainy Matios, stwierdził ze zabity w nim pułkownik „specnazu” wywiadu ukraińskiego Ministerstwa Obrony był „pierwszym cyborgiem”, który miał dowodzić pierwszymi ukraińskimi oddziałami które brały udział w walkach o donieckie lotnisko;
    https://strana.ua/news/78536-pogibshij-ot-vzryva-v-centre-kieva-polkovnik-byl-pervym-kiborgom-v-aeroportu-donecka-matios.html

    Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.