Wojna domowa na Ukrainie 29.06.2017r.- 854 dzień od nowego rozejmu.


Turczynow na linii frontu w Marince.

 

Wczoraj w warszawskiej Cytadeli odbyła się uroczystość z udziałem szefa MON Antoniego Macierewicza, sekretarza stanu Michała Dworczyka, żołnierzy AK, żołnierzy oraz pracowników WOT, podczas której minister Macierewicz podpisał decyzję o przejęciu przez Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej tradycji Komendy Głównej Armii Krajowej.

 

 

Na wniosek dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej z dnia 8 maja br., Prezydium Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej (ŚZŻAK) jednogłośnie zaakceptowało wniosek o umieszczenie na tarczy Orła WOT, Znaku Polski Walczącej („Kotwicy”). Jednocześnie kierując na ręce generała Kukuły pismo w tej sprawie, Prezes Zarządu Głównego ŚZŻAK prof. dr. hab. Leszek Żukowski poinformował, że Prezydium z uznaniem przyjęło deklarację kontynuacji przez Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej tradycji Armii Krajowej i jej Komendy Głównej, jako siły reprezentującej walkę całego narodu o wolność i niepodległość naszej ojczystej ziem

Chodzi tu o to, że dziedziczenie tradycji przez Dowództwo oraz Brygady Obrony Terytorialnej, struktur centralnych i terenowych Armii Krajowej wynikać ma z bliskości formy działania obydwu formacji, jak również na potrzeby budowy etosu WOT opartych o te wartościach, z którymi identyfikują się żołnierze.

I tak, Orzeł Wojsk Obrony Terytorialnej w zaproponowanym projekcie jest orłem w koronie zamkniętej, ze wzniesionymi skrzydłami, głową zwróconą w prawo, siedzący na tarczy amazonek, na której widnieje Znak Polski Walczącej („Kotwica”).

Zaś flaga Wojsk Obrony Terytorialnej w zaproponowanym projekcie jest prostokątnym płatem tkaniny czerwonej o barwie Rzeczypospolitej Polskiej, zakończonym dwoma trójkątnymi językami na wolnym liku. Pośrodku płata flagi jest umieszczony wizerunek Orła Wojsk Obrony Terytorialnej.

„Weterani, kombatanci, nasza narodowa pamięci, Ci którzy przenieśliście w najgorszych czasach wolę zwycięstwa Polaków wtedy, gdy wydawało się całemu światu, że nie będzie już nigdy innej Polski jak tylko sowiecka. Pokazaliście, że Polska może być polska. Pokazaliście, że nie  tylko nie zostawiacie swoich, nigdy nie zostawiacie Ojczyzny, nigdy nie zostawiacie Polski. I przyszła ta wielka chwila, którą dzisiaj przeżywamy, ten moment niezwykły, ten czas niezapomniany, kiedy stojące przede mną Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej,  najmłodszej formacji polskich Sił Zbrojnych, integralna część polskiej armii, kość z kości, krew z krwi narodu polskiego  przejmuje wasze tradycje, wasz dorobek, wasz wysiłek, waszą dzielność, mądrość i nieustępliwość” – powiedział podczas uroczystości w warszawskiej Cytadeli szef MON

„Chcę podziękować Panu generałowi Kukule, ale także tym wszystkim dowódcom, którzy są świadomi tych obowiązków i nie wahają się głośno powiedzieć, że taki właśnie jest obowiązek Wojsk Obrony Terytorialnej i nie wahają się wtedy, kiedy trzeba jasno powiedzieć ‚tak, stoimy na straży codziennego bezpieczeństwa narodu polskiego i ludzi tej wsi, tego miasteczka, tej miejscowości, tego województwa’. Po to jesteście, taka jest wasza służba, taka jest wasza misja. Dzisiaj przeszłość spotyka się z przyszłością. Dzisiaj wy przejmujecie – ale i z wami razem Wojsko Polskie, bo jesteście jego integralną, nieodłączną częścią – sztandar, barwy i obowiązek kontynuowania tej wielkiej walki jaki naród polski w postaci Komendy Głównej AK prowadził w najtrudniejszych, najstraszniejszych czasach. Jako Minister Obrony Narodowej, jako Polak, człowiek, który przez dziesiątki lat czekał, dziękuje Wam żołnierze! „szef MON Antoni Macierewicz podziękował dowództwu WOT za zaangażowanie w tworzenie tego nowego rodzaju sił zbrojnych. 

Jednocześnie, we wtorek Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

W projekcie zapisano, że wydatki na obronność będą rosły w 2018 r. do 2% PKB, do 2,1% PKB w 2020 r. i docelowo do 2,5% PKB w 2032 r.

Według mnie wiarygodność tego projektu jest żadna, a więc dokładnie taka sama jak aktualna liczebność wojsk OT, do którego jak zapowiadał wcześniej szef MON, ludziska mieli się ustawiać w kolejkach podobnych do tych jak drzewniej z PRL-u za papierem toaletowym lub kiełbasą. Okazało się, że znalazło się, jak dotąd, zamiast tysięcy chętnych, tylko mniej niż tysiąc kandydatów na odgrywanie roli w imprezach oficjalnych współczesnej karykatury AK.

Dokładnie taka sama również jak, helikoptery, drony, rakiety „Patriot”, wspólna produkcja ukraińsko-polska nowego helikoptera bojowego czy też programu kosmicznego.

To wszystko są kosmiczne odloty, szefa MON, który wojsko polskie usiłuje doprowadzić do takiego stanu w jakim znajdowała się AK w przeddzień wybuchu Powstania Warszawskiego. Oczywiście z podobnymi skutkami, tylko teraz w znacznie szerszej skali.

Dlatego też, w projekcie budżetu zwiększono stanu etatowego Sił Zbrojnych RP do 200 tys. żołnierzy.

Przypomnę, że obecnie obowiązujący limit jest już niewystarczający, oczywiście z uwagi na planowane zwiększenie liczby żołnierzy o około 50 tysięcy przez neopartyzantów z AK, których to tysięcy, jak na razie nie ma i trudno też ich dostrzec w dalszym horyzoncie czasowym. Podobnie zresztą jak pieniędzy budżetowych na realizację tych szaleństw.

No, ale chociaż korzyść z tego będzie taka, że przy każdej wizycie szefa MON w miastach i siołach Ściany Wschodniej będzie on witany przez współczesnych AK-wców. Czym jednocześnie, w ten sposób bardzo skutecznie, zniszczy dotychczas niepodważalny etos walki Polaków o narodowe wyzwolenie w czasie II Wojny Światowej.

Poniżej zdjęcia współczesnych neopartyzantów z wojsk OT:

Za jakiś czas zapewne okaże się czy jest to tylko nieszkodliwe wariactwo.

 

 

http://www.mon.gov.pl/aktualnosci/artykul/najnowsze/wot-przejmuje-tradycje-armii-krajowej-k2017-06-28/,

http://www.mon.gov.pl/aktualnosci/artykul/najnowsze/zwiekszenie-budzetu-na-obronnosc-c2017-06-27/.

 

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu ostatniej doby na donieckim odcinku frontu sytuacja zaczęła się na tyle zaostrzać, że rozmiar ostrzałów prowadzonych przez ukraińskich żołnierzy zaczyna przybierać intensywność przed wprowadzeniem rozejmu „chlebnego”.

I tak,  łącznie w ciągu minionej doby, ukraińscy żołnierze na tym odcinku frontu, przy użyciu: moździerzy i opancerzonych pojazdów wojskowych, a także granatników oraz broni maszynowej 31 razy przeprowadzili ostrzał terytorium DRL. A tam, ogień kierowano w rejon 14 miejscowości i ich bezpośrednich okolic.

Na skutek tego ostrzału zostały uszkodzone trzy domy jednorodzinne znajdujące się przy ulicy: Dniepropietrowskiej nr. 24 i nr. 38 oraz Szawczenki nr. 42 we wsi Staromichajłowce, na zachodnich obrzeżach Doniecka. Zaś w samym Doniecku, w dzielnicy Piortowskiej, w wyniku intensywnego ostrzał trwającego trzy godziny od 20:00, zostały uszkodzone dwa domy: jeden przy ulicy Gorkiego, a drugi przy ulicy Czeliuszkiczewa. Poza tym w okolicy wsi Jasnoje w rejonie Dokuczajewska został uszkodzony rurociąg doprowadzający tam gaz.

Ponadto, na ługańskim odcinku frontu donbaskiego, w ciągu minionej doby, ukraińscy żołnierze przy użyciu ciężkiej artylerii kaliber 152 i 122 mm oraz moździerzy kaliber 120 i 82 mm, a także wyrzutni pocisków przeciwpancernych, granatników, opancerzonych wozów bojowych, działek przeciwlotniczych i broni maszynowej, 9 razy prowadzili ostrzał terytorium ŁRL, w rejonie następujących miejscowości: Sokolników, Horoszoje, Żiełoboka, Mariewki, Kalinowa, Sławianoserbska i Łogwinowa.

Łącznie na ostrzeliwane tereny spadło: 3 pociski kaliber 152 mm, 35 pocisków 122 mm, 28 pocisków moździerzowych 120 mm i 47 pocisków kaliber 82 mm.

Około godziny 16:00 w dniu wczorajszym, od snajperskiego ostrzału został ranny w miejscowości Mariewka, 50-letni cywil. Poza tym innych znaczących zniszczeń i strat nie było.

Wczoraj, ukraińscy żołnierze z 1 batalionu 72 brygady przeprowadzili prowokacyjny ostrzał znajdującej się pod kontrolą sił ATO  wsi Krasnogorowki. Celem ostrzału było zrzucenie odpowiedzialności za nieprzestrzeganie warunków zawieszenia broni na stronę przeciwną.

 

Poniżej jeszcze bardzo długi, ale mało wiarygodny, raport dobowy udostępniony przez centrum prasowe sztabu ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego w Donbasie wobec zamieszkującej tam ludności rosyjskojęzycznej tzw. operację antyterrorystyczną (ATO):

„Зведення прес-центру штабу АТО за день станом на 18.00 годину 28 червня 2017 року

Незважаючи на оголошене днями так зване „хлібне перемир’я”, ситуація в районі проведення АТО залишається напруженою. Впродовж сьогоднішнього дня російсько-терористичні бандформування не лише продовжували застосовувати зброю проти українських воїнів, але й вчергове обстріляли житловий квартал одного з прифронтових населених пунктів. Станом на цю годину штабом операції зафіксовано 11 ворожих збройних провокацій вздовж усієї лінії зіткнення. Майже половина з них характеризується застосуванням противником мінометів різних калібрів.

Приморський напрямок. Ще вночі бойовики, використовуючи 120-мм міномети та протитанкові гранатомети, здійснили обстріл невисокої інтенсивності наших позицій в районі Лебединського. Вранці з мінометів калібру 82 мм окупанти били по одному з опорних пунктів сил АТО поблизу Гнутового. А вже по обіді незаконні збройні формування з таких же мінометів випустили понад півдесятка мін по оборонцях Красногорівки. Обстріл противник вів з західних околиць тимчасово окупованого Донецька. В той самий час загарбники вдарили з міномету калібру 120 мм по житловому кварталу Красногорівки. На щастя, в результаті прильоту ворожої міни ніхто з місцевих мешканців не постраждав.

Донецький напрямок. На цій ділянці лінії зіткнення проросійські бандформування відкривали вогонь двічі. Спершу, ще до світанку, бандити з великокаліберних кулеметів обстріляли один з наших опорних пунктів у південному передмісті Авдіївки. А вже у другій половині дня бойовики з мінометів калібру 120 й 82 мм відкривали вогонь поблизу Кам’янки.

Луганський напрямок. На цій частині фронту сьогодні зафіксовано найбільше ворожих обстрілів. Зокрема, під вогонь з 82-мм мінометів та озброєння БМП противника сьогодні потрапили оборонні укріплення наших захисників поблизу Кримського. Окрім того, в районі Кримського, а також Старого Айдару та Новотошківського, підрозділи російсько-окупаційних військ обстрілювали позиції сил АТО з гранатометів різних модифікацій. Зі стрілецької зброї окупанти відкривали вогонь неподалік н.п. Шарів Кут.

Попри ворожі обстріли, втрат серед українських військовослужбовців сьогодні не було”.

 

„Зведення прес-центру штабу АТО за минулу добу станом на 06.00 годину 29 червня 2017 року

Оперативна обстановка в районі проведення АТО знову ускладнилась. Російсько-терористичні бандформування продовжують грубо порушувати домовленості щодо дотримання перемир’я. Впродовж минулої доби бойовики 35 разів відкривали вогонь по позиціях українських армійців. Під час здійснення половини з цих збройних провокацій противник застосовував міномети різних калібрів, один раз – ствольну артилерію. Незмінною залишається тенденція щодо активізації незаконних збройних формувань за темної пори доби. Окрім того, окупанти вчора вчергове обстріляли житловий квартал одного з прифронтових населених пунктів.

Приморський напрямок. Дев’ять разів окупанти порушували перемир’я на цій ділянці лінії зіткнення. Впродовж доби бойовики, використовуючи міномети та піхотне озброєння, обстрілювали наші позиції в районі Лебединського, Водяного, Павлополя, Гнутового, Красногорівки та Мар’їнки. З гранатометів різних модифікацій противник бив по опорних пунктах сил АТО поблизу Тарамчука й Талаківки. Більшість з цих обстрілів відбулась вже після заходу сонця.
Нагадаємо, що саме на цьому ж напрямку загарбники вчора вдень з міномету калібру 120 мм обстріляли житловий квартал Красногорівки. На щастя, в результаті цього обстрілу ніхто з місцевих мешканців не постраждав.

Донецький напрямок. Тут проросійські банди знову активізувались в районі Авдіївки, де декілька разів вчора обстрілювали наші оборонні укріплення зі 120-мм мінометів, гранатометів та стрілецької зброї різних калібрів. А близько 21.00 години бандити випустили по українських воїнах близько півдесятка снарядів з артилерійських систем калібру 122 мм. Не стихають ворожі засоби ураження й північно-східніше Авдіївки – неподалік Кам’янки та Новоселівки Другої. Там найманці також вчора неодноразово відкривали вогонь з мінометів різного калібру, різноманітних зразків піхотного озброєння, а також протитанкового ракетного комплексу та зенітної установки. Під обстріли з мінометів вчора ввечері потрапили також наші опорні пункти в районі Луганського та Верхньоторецього. Всього на цій частині фронту минулої доби було нараховано 11 ворожих збройних провокацій.

Луганський напрямок. Саме там вчора проросійські озброєні банди застосовували зброю проти підрозділів сил АТО найбільш активно. Впродовж доби було зафіксовано 15 фактів порушення противником перемир’я. Знову відмічається відносне загострення в районі Бахмутської траси, де окупанти ввечері впродовж декількох годин щільним вогнем зі 120-мм й 82-мм мінометів, а також з меншого потужного озброєння, накривали наші позиції поблизу Кримського. Також з мінометів бандити били неподалік Трьохізбенки та Щастя. Окрім того, впродовж доби порушення бойовиками умов незастосування зброї були зафіксовані в районі н.п. Старий Айдар, Новотошківське, Шарів Кут та Валуйське.

В результаті ворожих обстрілів один український воїн вчора, на жаль, загинув. Ще троє бійців сил АТО зазнали поранень та бойових травмувань”.

 

Na koniec krótka relacja filmowa z Komiternowa na południowym odcinku frontu. „My tak bardzo chcemy pokoju”:

Oraz z Frunze i Horoszoje na ługańskim odcinku frontu:

 

***

 

Na koniec jeszcze kilka aktualnych filmów:

 

***

 

 

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Reklamy

81 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 29.06.2017r.- 854 dzień od nowego rozejmu.

  1. Kolejny polityczny ‚cyrk’ w Kijowie, tym razem z wyborami na stanowiska sędziów Sądu Najwyższego Ukrainy. Okazuje się że brakuje odpowiednich kandydatów spośród ukraińskich sędziów którzy spełniali by wyznaczone kryteria. W sprawę wmieszała sie ‚sama” ambasador USA na Ukrainie, która „zawyrokowała” ze jeżeli nie znajdą sie odpowiedni kandydaci, „konkurs” trzeba bedzie powtórzyć;
    https://zn.ua/POLITICS/posol-ssha-dopustila-provedenie-novogo-konkursa-v-verhovnyy-sud-ukrainy-252863_.html

    Polubione przez 2 ludzi

  2. Ciąg dalszy sprawy innego głośnego zabójstwa do jakiego doszło w Kijowie, czyli zamordowania byłego rosyjskiego parlamentarzysty Denisa Woronienkowa. Według wdowy po nim również byłej rosyjskiej parlamentarzystki Marii Maksakowej jej męża nie zamordowano z „rozkazu Putina”, ani nawet z ‚polecenia rosyjskiej FSB”, a dokonali tego ukraińscy bandyci z przestępczej grupy z obwodu dniepropietrowskiego, zajmujacy się na dużą skalę oszustwami finansowymi. Według autora artykułu Maksakowa otrzymała te informacje prawdopodobnie od ukraińskich śledczych. Przypomniał także, że dwójka osób bezpośrednio związanych z zabójstwem Woronienkowa, czyli jego zabójca „weteran ATO” Paweł Parszow oraz jego pomocnik Jarosław Łewenca była we wczesnych latach 2000 zaangażowana właśnie w ten rodzaj działalności przestępczej w obwodzie dniepropietrowskim;
    https://strana.ua/articles/rassledovania/78851-i-vse-taki-obnal-rukoj-kremlya-v-dele-voronenkova-okazalis-funty-dnepropetrovskih-konvertatorov.html

    Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.