Wojna domowa na Ukrainie 30.06.2017r.- 855 dzień od nowego rozejmu.


 

W dniu wczorajszym 29 czerwca, minister obrony narodowej Antoni Macierewicz wziął udział w sesji ministrów obrony państw NATO, która miała miejsce w Kwaterze Głównej Sojuszu w Brukseli.

 

 

Głównym tematem tego spotkania było omówienie problemu wdrażania decyzji podjętych na Szczycie NATO w Warszawie, które dotyczyły wzmocnienia polityki odstraszania i obrony oraz kształtowania stabilności w sąsiedztwie Sojuszu.

Przed sesją plenarną, ministrowie państw ramowych i goszczących wojskową obecność w ramach eFP, a więc następujących krajów: USA, Kanada, Niemcy, Wielka Brytania, Litwa, Łotwa, Estonia i Polska,  podpisali wspólną deklarację dotyczącą wdrażania wysuniętej obecności wojsk NATO na flance wschodniej (http://www.mon.gov.pl/d/pliki/rozne/2017/06/170627_Common_Declaration_Signature.pdf), którą to deklarację po spotkaniu w Brukseli Antoni Macierewicz określił jako „niesłychanie ważną” gdyż dotyczy ona „wszystkich państw współtworzących batalionowe grupy bojowe, bo ona oznacza, że to właśnie w Elblągu będzie się mieściło dowództwo wszystkich czterech batalionowych grup bojowych”.

Na sesji tej odbyły się spotkania: państw najbardziej zaangażowanych we wsparcie Ukrainy w formule „Quint” z udziałem przedstawicieli: USA, Polski, Wielkiej Brytanii, Litwy i Kanady; państw uczestniczących w grupie bojowej eFP na Łotwie (Kanada, Łotwa Hiszpania, Włochy, Polska, Słowenia, Albania) oraz państw zaangażowanych w realizację Koncepcji Państw Ramowych.

W Brukseli odbyły się także spotkania bilateralne szefa polskiego resortu obrony z odpowiednikami z Włoch, Litwy i Ukrainy oraz USA.

Oczywiście z tych spotkań, z których tak na prawdę nic nie wynikało, poza wymianą znanych sobie już wcześniej opinii, najważniejszą pod względem propagandowym, było spotkanie na szczycie Macierewicz-Mattis.

Podczas tej krótkiej rozmowy z Sekretarzem Obrony USA Jamesem Mattisem, omówiono kwestie obecności wojsk amerykańskich w Polsce oraz relacji transatlantyckich w kontekście zbliżającej się za kilka dni wizyty Prezydenta USA Donalda Trumpa w Warszawie.

Tam też podkreślono m.in. znaczenie wzmocnienia odstraszania i obronności Polski oraz całej wschodniej flanki NATO poprzez amerykańskie zaangażowanie na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa europejskiego, w tym ciągłą i zwiększającą się obecność Sił Zbrojnych USA w Polsce, wdrożenie decyzji Szczytu NATO w Warszawie oraz dalszą adaptację Sojuszu do zmienionej sytuacji bezpieczeństwa.

Jak powiedział po tym spotkaniu Antoni Macierewicz:

„Miało (ono- dopisek mój) szczególne znaczenie ze względu na to, że odbywało się w perspektywie z jednej strony zbliżającej się wizyty prezydenta Trumpa w Warszawie, a z drugiej strony sesji, która miała dziś miejsce, podsumowującej dorobek związany z sytuowaniem batalionowych grup bojowych na flance wschodniej. (…) Podjęliśmy decyzję o ustanowieniu bezpośredniego, osobistego kontaktu między obu ministrami. Podjęliśmy decyzję o wypracowaniu wspólnego planu rozwoju obrony antyrakietowej i rakietowej i przeprowadziliśmy analizę sytuacji współdziałania naszych wojsk z perspektywy trwałej obecności armii amerykańskiej w Polsce”.

Odnosząc się, do kwestii: jak długo będą przebywali w Polsce amerykańscy żołnierze, Antoni Macierewicz poinformował, że ich obecność jest ściśle związana z rosyjską agresją wobec Gruzji, a następnie Ukrainy, złamaniem przez nią prawa międzynarodowego i zagrożeniem z tej strony dla innych krajów europejskich. Dlatego też, to jak długo będą w Polsce stacjonować amerykańskie jednostki wojskowe, zależeć będzie od zapewnienia nam bezpieczeństwa. Tak więc, wg. Macierewicza „kiedy zagrożenie zniknie, nie będzie potrzeby, żeby wojska amerykańskie, czy wojska natowskie stacjonowały w Polsce„.

A więc, można przyjąć, że dotąd dokąd będzie rządził PiS lub też amerykańskie władze nie podejmą decyzji o wycofaniu swoich wojsk z Polski i z flanki wschodniej. Kiedy to realnie może nastąpić? Otóż wtedy gdy przywódcy amerykański i rosyjski dogadają się w tej sprawie.

Dlatego też Macierewicz od razu zastrzegł, że w traktacie waszyngtońskim nie tylko jest artykuł 5- mówiący o wzajemnym wsparciu, ale jest jeszcze inny- 3 artykuł, który zobowiązuje każde państwo członkowskie NATO do prowadzenia takiej polityki obronnej, aby móc być zdolnym do samodzielnej obrony.

Tylko, w takim razie po co nam przynależność do NATO, jeśli i tak musimy samodzielnie stawiać czoła zagrożeniem zewnętrznym?

Dziwna logika, jak na wspólny pakt obronny 🙂

Oczywiście w czasie rozmowy z amerykańskim sekretarzem obrony nie obyło się bez przypomnienia przez Antoniego Macierewicza ostatniego sukcesu naszych żołnierzy w Afganistanie (a właściwie osobistego sukcesu szefa MON):

„W tym kontekście rozmawialiśmy też o Afganistanie. W ostatnim miesiącu polscy komandosi odnieśli niesłychany sukces, który był przedmiotem wymiany zdań między sekretarzem obrony i mną. Wojska afgańskie, które zostały przygotowane i wspomagane przez polskich komandosów, uwolniły 11 więźniów z talibskiego więzienia. Więźniowie byli tam przetrzymywani cztery miesiące, odnaleziono także duże składy broni. Ten rodzaj misji wpierającej będzie przez Polskę kontynuowany. Nasze zaangażowanie tam to – już po wzroście, jaki ostatnio miał miejsce – 250 żołnierzy, policjantów i żandarmów. Oni sami nie walczą, ale wspierają, uczą, doradzają wojskom afgańskim. One mają rzeczywiste sukcesy”.

Jak widać, gdy szefuje polskiemu MON Antoni Macierewicz, tak niewiele trzeba żeby odnieść „niesłychany sukces”, który następnie jest aż tematem rozmów z amerykańskim sekretarzem obrony, który oczywiście po raz pierwszy o tym „niesamowitym sukcesie” miał okazję dowiedzieć się od złotoustnego szefa MOM.

 

No cóż, jak to można ocenić?

Otóż jest to kolejny „sukces” Antoniego Macierewicza w roli naczelnego wodza naszych sił zbrojnych, któremu żadna próba zewnętrznej agresji się nie oprze, i który wraz z weekendowym wojskiem zrobi wszystko abyśmy mogli żyć i czuć się bezpiecznie.

 

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu donbaskiego, wyraźnie sytuacja zaostrzyła się z powodu agresywnej postawy i działań podejmowanych przez stronę ukraińską wobec terytorium i ludności DRL.

I tak, już około godziny 13:40 czasu lokalnego, ukraińscy żołnierze otworzyli ogień przy użyciu moździerzy i ciężkiej artylerii kaliber 122 mm w rejonie zachodnich przedmieść miejscowości Spartakus. Później, bo od godziny 14:55, ukraińscy żołnierze przy użyciu ciężkiej artylerii kaliber 152 mm ostrzeliwali wieś Wasilewkę. W czasie tego ostrzału spadło tam około 10 pocisków 152 mm.

Około godziny 16:30 okazało się, że ostrzał ten był wstępem do zaplanowanego na tym odcinku ataku sił ukraińskich na pozycje powstańcze w celu ich przełamania i zajęcia. Atak się nie powiódł przy znacznych stratach sił ATO, tj. pięciu zabitych, ponad dziesięciu rannych oraz stracony jeden opancerzony transporter piechoty i jeden pojazd bojowy.

Później, ukraińscy żołnierze rozpoczęli od godziny 19:00 rozpoczęli ostrzał dzielnicy Nikitowskiej w Gorłówce, gdzie w wyniku tego zostało uszkodzonych siedem domów na następujących ulicach: Ignatczenki, Darwina, Korotkowa, Bardina i Odeskiej, a także kotłownia nr. 25.

Mniej więcej w tym samym czasie ukraińscy żołnierze rozpoczęli ostrzał przedmieść miejscowości Dokuczajewska na południe od Doniecka. W wyniku tego ostrzału zostało tam uszkodzonych sześć domów i lokali mieszkalnych znajdujących się przy: ulicy Centralnej nr. 56 i 41, ulicy Mielnikowa oraz ulicy Budionnego nr. 1 i ulicy Roboczej nr. 6A.

Łącznie w ciągu minionej doby, ukraińscy żołnierze przy użyciu ciężkiej artylerii, czołgów, moździerzy, opancerzonych wozów bojowych oraz granatników i broni maszynowej, 44 razy ostrzeliwali terytorium DRL, a tam rejon 13 miejscowości na całej długości frontu. Jak widać, z dnia na dzień, sytuacja skokowo się zaostrza.

Możliwe, że podczas wizyty Donalda Trumpa w Polsce, albo spotkania w ramach grupy państw G20, ukraińska junta szykuje jakąś większą prowokację w strefie ATO. Oczywiście może być to uzgodnione z władzami Polski w porozumieniu z amerykańskimi kołami politycznymi związanymi z konglomeratem przemysłu zbrojeniowego i armii.

Z odcinka frontu ługańskiego, jak dotychczas nie napłynęły żadne informacje o sytuacji wzdłuż linii styku z uprzedniej doby.

 

 

Poniżej raport za ostatnią dobę udostępniony przez centrum prasowe sztabu ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego w Donbasie przeciwko żyjącej tam ludności rosyjskojęzycznej tzw. operację antyterrorystyczną (ATO):

„Зведення прес-центру штабу АТО за день станом на 18.00 годину 29 червня 2017 року

Оперативна обстановка в районі проведення АТО ускладнюється. Пов’язано це із тим, що російсько-терористичні бандформування не лише продовжують порушувати досягнуті домовленості щодо перемир’я, але й все частіше застосовують заборонене Мінськими угодами важке озброєння. З початку доби бойовики 11 разів обстрілювали позиції ЗС України. Найнапруженіша ситуація на Донецькому напрямку. Натомість, на Луганщині після інтенсивних ворожих обстрілів, що відбулись напередодні, встановилось відносне затишшя.

Приморський напрямок. На цій ділянці лінії зіткнення всі ворожі обстріли відбулись ще до світанку. Зокрема, з ручних протитанкових гранатометів та стрілецької зброї окупанти відкривали вогонь по наших опорних пунктах поблизу Талаківки та Гнутового. Неподалік Павлополя противник застосовував великокаліберні кулемети. А наші укріплення в районі Водяного потрапили під ворожий обстріл з озброєння БМП.

Донецький напрямок. На цій частині фронту проросійські бандформування зосередили свою вогневу активність у південному передмісті Авдіївки та дещо північно-східніше – у районі селища Кам’янка. Так, загарбники декілька разів відкривали по позиціях українських захисників щільний вогонь з мінометів різних калібрів, танків, а також різноманітного піхотного озброєння. Ворожі обстріли з цих засобів вогневого ураження фактично не припинялись впродовж усього дня.

Попри ворожі обстріли, втрат серед бійців сил АТО сьогодні не було”.

 

„Зведення прес-центру штабу АТО за минулу добу станом на 06.00 годину 30 червня 2017 року

Оперативна обстановка в районі проведення АТО залишається складною. Впродовж минулої доби російсько-терористичні бандформування 22 рази обстрілювали підрозділи ЗС України вздовж усієї лінії зіткнення. Враховуючи тривалість та щільність окремих обстрілів, можна констатувати загострення ситуації на деяких ділянках лінії фронту. Неодноразово бойовики застосовували вчора й важку артилерію та інші засоби ураження, які заборонені Мінськими угодами. Особливо гаряче було на Донецькому напрямку.

Донецький напрямок. Обстріли з боку проросійських бандформувань тут вчора майже не припинялись. Було нараховано 12 таких фактів. Надзвичайно складною ситуація була саме на ділянці лінії зіткнення „Авдіївка – Кам’янка”, де бойовики активно обстрілювали наші позиції не лише з піхотного озброєння, але й щільно накривали їх з мінометів, 122-мм артилерійських систем і танків. Деякі ворожі обстріли тривали по декілька годин і характеризувались надзвичайно високою інтенсивністю.
Окрім того, на цьому ж напрямку пізно ввечері під обстріл противника потрапили опорні пункти сил АТО поблизу Луганського, що на Світлодарській дузі. Там окупанти застосовували 120-мм міномети, озброєння БМП, гранатомети та стрілецьку зброю.

Приморський напрямок. На цій ділянці лінії зіткнення вдень було спокійно – найманці порушували перемир’я лише за темної пори доби. Так, вчора під вогнем противника опинились наші оборонні укріплення в районі Водяного, Гнутового, Талаківки та Павлополя. Там окупанти озброєння калібром понад 100 мм не застосовували і відкривали по українських воїнах вогонь здебільшого з гранатометів різних модифікацій, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.

Луганський напрямок. Зранку та вдень на цій частині фронту порушень зафіксовано не було. Однак противник не зміг до кінця дотриматись умов припинення вогню і вже пізно ввечері випустив по декілька мін з мінометів калібру 82 мм по позиціях сил АТО в районі Щастя та Попасної. Окрім того, поблизу Попасної ворог бив з зенітної установки та стрілецької зброї.

На жаль, не минулось вчора без втрат. В результаті щільних обстрілів один український воїн загинув. Четверо бійців сил АТО зазнали поранень. Ще двоє військовослужбовців в ході бойових дій отримали бойові травмування.

Під час окремих бойових епізодів, щоб подавити вогневі засоби противника й зберегти свої життя та здоров’я, українські військовослужбовців були вчора змушені декілька разів відкривати вогонь на ураження. При цьому, наші підрозділи використовували виключно озброєння, яке не суперечить вимогам Мінських угод”.

 

Na zakończenie tego wątku jeszcze dwie krótkie relacje filmowe przedstawiająca skutki ukraińskiego ostrzelania wsi Staromichajłowki na zachodnich obrzeżach Doniecka:

Oraz jeszcze jedna relacja ze Znamienki:

I z Leninskoje na południowym odcinku frontu donieckiego:

 

 

***

Na koniec kilka aktualnych filmów:

 

***

 

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

61 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 30.06.2017r.- 855 dzień od nowego rozejmu.

 1. Od dłuższego czasu, gdy widzę pysk, Macierewicza, to nachodzi mnie myśl, że widzę wcielone ZŁO w najczystszej postaci!
  Nie wierzę w judaistyczne piekła itp pustynne wynalazki, ale gdybym wierzył, to ta morda byłaby dla mnie wizerunkiem szatana!

  Polubione przez 4 ludzi

  • Mam podobne odczucia. I jeszcze ten obłęd w pustych oczach. Póki tacy durnie będą Polską rządzić dopóty wszyscy będziemy w ogromnym niebezpieczeństwie.
   Chciałbym podsłuchać jak rozmawiają w kuluarach o Macierewiczu wysocy rangą natowscy urzędnicy.

   Polubione przez 3 ludzi

    • Nie wiem jak tego dokonałeś, ale trafiłeś w „10”!!!

     Dodam, że dotąd dokąd do władzy będą wybierani, tacy co im wszystko jedno poza własną karierą i kasą, póty nie będzie dobrze.

     Może kiedyś ten udręczony Naród to będzie w stanie pojąć? Oby tylko nie było znów za późno.

     Tym razem szans na zrozumienie swoich błędów i wyciągnięcie z nich słusznych wniosków, nie będzie nam już dane.

     Pozdrawiam.

     Ps.

     Takich jak on powinni sam na sam z gołymi rękami zamykać w klatkach z niedźwiedziami. Niech tam się wykażą. A jak ich przy tym szlag trafi, to mała będzie strata.

     Pozdrawiam.

     Polubione przez 1 osoba

 2. Tymczasem brytyjski „The Guardian” alarmuje, prezydent USA Trump przed zbliżającym się spotkaniem z prezydentem Rosji Putinem, do jakiego ma dojsć na odbywającym sie na początku lipca w Niemczech szczycie państw G20, polecił swojej administracji rozważyć „ustępstwa” wobec Rosji. Pierwszym gestem ‚dobrej woli” ma być zwrócenie nieruchomości należących do rosyjskich dyplomatów, a zajętych w grudniu 2016 roku w wyniku antyrosyjskich ‚sankcji” wprowadzonych jeszcze przez odchodzącego prezydenta Obamę;
  https://www.theguardian.com/us-news/2017/jun/29/white-house-sanctions-first-trump-putin-meeting

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Ciąg dalszy „zdrad” w zarządzanych przez „polskiego specjalistę” Wojciecha Balczuna ukraińskich kolejach państwowych. Jak informują „szczere ukropatrioty” w „wyzwolonym” Swiatogorsku (obwód doniecki pod kontrolą Kijowa) pracownica ukraińskich kolei państwowych miała wykrzykiwać przez megafon, podobno na śpiewany przez „nastrojonych patriotycznie” ukraińskich dziennikarz hymn Ukrainy, że „Umrze ta wasza Ukraina!”;
  https://www.obozrevatel.com/ukr/news/37851-umret-eta-vasha-ukraina-dispetcher-zaliznitsi-oburila-zradnitskoyu-zavoyu.htm

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Potwierdzają się wcześniejsze informacje o tym ze komitet organizacyjny EUROWIZJI nie ukarze Rosji za jej odmowę udziału w tegorocznym finale EUROWIZJI w Kijowie po tym jak jej przedstawicielce władze Ukrainy odmówiły prawa wjazdu na swojej terytorium, Organizatorzy EUROWIZJI zaproponowali wówczas by zamiast niej wystąpił ktoś inny, lub by jej występ transmitowano na żywo z terytorium Rosji, jednak strona rosyjska zdecydowanie odmówiła. Zostanie za to najprawdopodobniej ukarana Ukraina i własnie za to ze tylko i wyłącznie z powodów politycznych nie wpuściła reprezentantki Rosji;
  https://news.rambler.ru/kinomusic/37274045-rossiyu-ne-budut-shtrafovat-za-neuchastie-v-evrovidenii/

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Były gubernator Ługańska z nadania Kijowa, a obecnie wiceminister d/s tzw. terytoriów okupowanych Ukrainy (czyli Krymu i Donbasu) Georgij Tuka „podsumował” trzyletnie „rządy” Kijowa na „wyzwolonym” przez niego terytorium Donbasu. Według niego region ten znajduje się obecnie w takim stanie, ze należałoby z niego wysiedlić mieszkańców, m.in 88 % ujęć wody pitnej na znajdującym się pod kontrola Kijowa terytorium obwodu ługańskiego nie nadaje sie już do użytku, wzrosnąć miał także poziom radiacji. Ale oczywiście Tuka nie byłby „ukropatriotą”, gdyby nie zauważył że katastrofa na Donbasie nie wpłynęłaby negatywnie także na terytorium graniczącej z nim Rosji…
  https://www.facenews.ua/news/2017/366110/

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Ferma drobiowa w obwodzie dniepropietrowskim, której traktor spaliło niedawno ‚zrewoltowane” miejscowe chłopstwo, wynajęła „ochronę” uzbrojoną w broń maszynową. Miejscowe chłopstwo wystąpiło tak gwałtownie mając dość bezkarnego zanieczyszczania ich pól odpadkami i sciekami pochodzącymi z fermy;
  http://www.sobytiya.dp.ua/news/na-dnepropetrovschine-pticefabrika-otravitel-kotoroy-selyane-spalili-traktor-nanyala-avtomatchikov-dlya-ohrany

  Polubione przez 3 ludzi

 7. W dniu dzisiejszym decyzją rady miejskiej z 1 czerwca tego roku, w Kijowie oficjalnie pojawiła się ulica hauptmanna Romana Szuchewycza…
  https://ukrainianwall.com/society/vas-privetstvuet-shuhevich-v-kieve-ofitsialno-pereimenovali-prospekt-zhdem-skandalov/
  …która prowadzi m.in w stronę Babiego Jaru gdzie w czasie IIWŚ Niemcy, w szeregach wojsk których służył Szuchewycz (stąd stopień hauptmanna), dokonywali masowych mordów głównie ludnosci żydowskiej…

  Polubione przez 4 ludzi

  • I na tym właśnie polega cały europejski problem z Ukrainą, że „okupacja” wpływa „niestety” korzystniej na gospodarkę niż cała ta wychwalana pod niebiosa „wolność”.

   Polubione przez 1 osoba

 8. Szef rosyjskiego ‚Gazpromu” Aleksiej Miller na swojej konferencji prasowej skomentował decyzję Sądu Arbitrazowego w Sztokholmie, w sprawie roszczen jego kompanii wobec ukraińskiego „Naftohazu”. Według Miller, zgodnie z decyzja, nieostateczna jak dodał, ‚Naftohaz” będzie musiał zapłacić „Gazpromowi” ponad 1,7 mld dolarów . Miller zauważył jednak że argumnetacja Sądu Arbitrażowego w wielu kwestiach nie spełnia oczekiwań „Gazpromu”, dlatego też strona rosyjska będzie się od nie odwoływać. Z kolei jego zastępca poinformował dziennikarzy że rosyjska kompania oczekuje ostatecznego wyroku sztokholmskiego sądu do końca tego roku;
  https://ria.ru/economy/20170630/1497616646.html

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Najnowszy sondaż przeprowadzony wśród Ukraińców m.in przez niezależny ośrodek badawczy „Centrum im. Razumkowa” potwierdza że większość (51%) z nich sprzeciwia się wprowadzeniu wiz dla Rosjan wjeżdżajacych na Ukrainę, z kolei swoje poparcie deklaruje 33 %,a 16 % wyraziło niezdecydowanie w tej sprawie;
  https://strana.ua/news/79020-opros-pokazal-skolko-ukraincev-podderzhivayut-vvedenie-viz-s-rossiej.html

  Polubione przez 3 ludzi

 10. Oligarcha Kołomojski kontratakuje? Ukromedia poinformowały ze Kołomojski złożył pozew do sądu administracyjnego w Kijowie, przeciwko ukraińskiemu bankowi centralnemu oraz centralnym organom władzy (w tym radzie ministrów oraz ministerstwu finansów), w których domaga się uznania przez sąd części decyzji, które zapadły w trakcie „nacjonalizowania” należącego do niego ‚PrivatBanku”, za nielegalne oraz cofnięcia ich. Cofnięcia jakich „decyzji” domaga się Kołomojski, niestety nie poinformowano;
  http://www.epravda.com.ua/rus/news/2017/06/30/626622/

  „Shalom! I’ll be back!”

  Polubione przez 3 ludzi

 11. W Kijowie ukraińska bezpieka (SBU)aresztowała 24-letnią policjantkę pod zarzutem zorganizowania porwania męzczyzny. Jak się okazało policjantka, której konkubent przebywa w areszcie śledczym podejrzany o popełnienie morderstwa z premedytacją, wynajęła za pieniądze swojego ‚znajomego”, który miał porwać mężczyzne, by następnie torturami zmusić go do przyznania się do popełnienia przestępstwa o które oskarżony jest jej konkubent przebywajacy w areszcie;
  https://strana.ua/news/78983-v-kieve-zaderzhali-sotrudnicu-policii-kotoraya-organizovala-pohishenie-chtoby-vytashit-iz-sizo-svoego-sozhitelya.html

  Polubione przez 3 ludzi

 12. I jeszcze jeden „njus” od SBU, które poinformowało że zatrzymało w obwodzie rówieńskim, ukraińskiego tzw. wora w zakonie, czyli „autorytet w świecie kryminalistów w dawnym ZSRR”, który próbował przejąć kontrolę nad nielegalnym wydobyciem bursztynu na terenie obwodu (czyli w jednej z tzw. republik bursztynowych);
  https://strana.ua/news/78976-sbu-zaderzhala-vora-v-zakone-kotoryj-sobiralsya-kryshevat-kopatelej-yantarya.html

  Polubione przez 2 ludzi

 13. Ciąg dalszy ‚wojny” pomiędzy eks-gubernatorem Odessy i byłym prezydentem Gruzji Saakaszwilim,a „generalissimusem” Poroszenka. Podczas swojego występu w ukraińskiej tv ZIK Saakaszwili oskarżył Poroszenke, że w 2010 roku bedąc szefem MSZ Ukrainy i jednocześnie współwłaścicielem ukraińskiej firmy „Bogdan”, sprzedawał produkowane w niej autobusy „antygruzińskim separatystom z Abchazji oraz Osetii Południowej”. Jak przypomniał Saakaszwili Abchzaja oraz Osetia Płd były obłożone wówczas miedzynarodowymi sankcjami, które przyjęła równiez Ukraina, dlatego tez Poroszenko łamał wówczas prawo Gruzji, Ukrainy oraz umowy międzynarodowe;
  http://zik.ua/news/2017/06/29/poroshenko_viv_torgivlyu_z_okupovanymy_rosiieyu_terytoriyamy_gruzii__1123111

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.