Wojna domowa na Ukrainie 2.07.2017r.- 857 dzień od nowego rozejmu.


 

W ostatni piątek (30 czerwca) ukraiński minister obrony Stepan Połtorak rozmawiał w Brukseli z sekretarzem generalnym NATO Jensenem Stoltenbergiem o jesiennych rosyjsko-białoruskich manewrach wojskowych „Zapad-17”.

 

 

Według Stepana Połtoraka, wrześniowe rosyjsko-białoruskie manewry wojskowe „mogą być wykorzystane dla rozpoczęcia agresji nie tylko przeciwko Ukrainie, ale przeciwko każdemu innemu państwu Europy, które posiada wspólną granicę z Rosją”.

Szef ukraińskiego resortu obrony ujawnił również, że w związku z manewrami Rosjanie zamówili 4 tysiące wagonów do przewozu żołnierzy, co świadczy o ogromnej skali tego przedsięwzięcia.

Dlatego też, według Stepana Połtoraka  „jest to bardzo duże zgrupowanie i, oczywiście, takie manewry na granicy z Ukrainą stanowią zagrożenie”.

Po spotkaniu w kwaterze głównej NATO z sekretarzem generalnym tego paktu, Połtorak poinformował prasę, że Jens Stoltenberg powiedział, „jakie zagrożenia widzą oni (czyli NATO- dopisek mój) i poinformował, że zgrupowanie NATO we wschodniej Europie zostanie wzmocnione. My ze swojej strony także będziemy reagowali w odpowiedni sposób na te manewry”.

Stoltenberg maił również zapewnić ukraińskiego ministra obrony, że stacjonujące w Europie Wschodniej siły NATO zostaną wzmocnione.

Brukselskie rozmowy Stepana Połtoraka z sekretarzem generalnym NATO, były niejako pobocznym tematem, ważniejszego problemu, a więc kwestii przystąpienia Ukrainy do tego paktu.

Tam szef ukraińskiego MON podał warunki na jakich Ukraina powinna przystąpić do NATO.

A więc:

„Jeśli mówimy o perspektywach przystąpienia do sojuszu, to do NATO wchodzą nie siły zbrojne i nie ministerstwo obrony. Przystąpienie do sojuszu jest sprawą wagi państwowej, bo do organizacji przyłącza się państwo. Z kolei warunkiem przystąpienia do sojuszu jest nie tylko gotowość sił zbrojnych do sprostania standardom NATO, ale i gotowość społeczeństwa do przystąpienia do sojuszu” – powiedział Stepan Połtorak.

Podkreślił dalej, że:

„Razem stworzyliśmy wszystkie dokumenty planistyczne. Ostatni dokument to program rozwoju Sił Zbrojnych Ukrainy do 2020 roku, w którym dokładnie prześledzono drogę rozwoju armii. Ponadto na końcowym etapie opracowywania jest ustawodawstwo Ukrainy w sprawie sektora bezpieczeństwa i obrony, gdzie w zakresie legislacyjnym zostaną włączone wszystkie dokumenty i decyzje, które planowaliśmy wcześniej w ramach reformy Sił Zbrojnych Ukrainy w zakresie strategicznego biuletynu obronnego. Wszystkie wytyczne dotyczące reformy armii znajdą się w tej ustawie. Jest to bardzo ważne”.

A więc, jak widzimy szef ukraińskiego resortu obrony określił dwa podstawowe warunki przystąpienia Ukrainy do NATO, czyli: „gotowość sił zbrojnych do sprostania standardom NATO”, oraz równocześnie „gotowość społeczeństwa do przystąpienia do sojuszu”.

Wniosek z tego jest jeden, Ukraina nie ma szans, w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat, a może nawet nigdy, na zostanie członkiem NATO, bo warunki postawione temu krajowi są nierealne do spełnienia.

Otóż, realia są takie, że stan uzbrojenia ukraińskich sił zbrojnych- szczególnie w broń ciężką i sprzęt latający nie mówiąc już o marynarce wojennej, w wyniku prowadzonej na południowym-wschodzie kraju operacji ATO i kryzysu w jakim znalazł się ten kraj pod przewrocie z lutego 2014 roku, coraz bardziej się pogarsza. Tak więc, jakie można mieć w tej sytuacji nadzieje, że Ukraina zapewnić może gotowość sił zbrojnych do sprostania standardom NATO”?

Przecież te dwie rzeczy są ze sobą sprzeczne, a więc rozmowy na temat ewentualnego przystąpienia Ukrainy do NATO, są tylko zaklinaniem rzeczywistości.

Po drugie, kwestią kolejną jest sprawa gotowości samego społeczeństwa Ukrainy do zgody na przystąpienie ich kraju do NATO.

Otóż, jeszcze w grudniu 2014 roku 55% mieszkańców Ukrainy (bez Donbasu i Krymu) opowiedziałoby się za przystąpieniem do NATO (http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/1316334,Sondaz-Ukraincy-opowiadaja-sie-za-wejsciem-do-NATO), a przeciwnych takiemu rozwiązaniu było 20% badanych.

Zaś dwa lata później, bo jesienią 2016 roku (http://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/ukraina-sondaz-ukraincy-chca-czlonkostwa-w-nato-i-ue,679384.html), członkostwo w NATO popierało już tylko 44,3% respondentów. Przeciwko przystąpieniu do tego paktu, był 38,1% Ukraińców.

W tym roku wyników podobnych sondaży jak na razie nie opublikowano, zapewne dla tego, że tendencja spadkowa poparcia dla przystąpienia do NATO z jednoczesnym wzrostem jego przeciwników, pogłębia się.

I postawa taka jest jak najbardziej zrozumiała, bo większość Ukraińców po dwóch latach od przewrotu na szczytach władzy w Kijowie, którego dokonano pod pretekstem członkostwa w UE, jest świadoma do czego to doprowadziło ich kraj, a także ich samych. Dlatego też, na tego typu inicjatyw patrzą oni obecnie innym okiem, uważając je za kolejny podstęp, mający na celu umożliwienie dalsze bezlitosne łupienie ich jak i kraju przez wewnętrzną oligarchię i zewnętrzny zachodni kapitał.

Stąd też wzięła się ta nagła ostatnia aktywność przedstawicieli junty w Kijowie, dla których wotum zaufania wystawione przez ukraińskie społeczeństwo w lutym 2014 roku niemiłosiernie się wyczerpuje.

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Exercise_Zapad-2017,

 

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby wzdłuż linii styku w Donbasie, nadal utrzymywał się względny spokój i tylko późnym wieczorem i we wczesnych godzinach nocnych w okolicy Doniecka,  dochodziło do sporadycznych walk, szczególnie na zachodnich obrzeżach dzielnicy Piotrowskiej, w rejonie wsi Trudowski, gdzie zostały zniszczone dwa domy. We wsi Aleksandrowka w tym samym czasie uszkodzonych zostało siedem domów jednorodzinnych. Ostrzeliwane również były przemysłowe przedmieścia Jasinowatej i Awdiejewki oraz teren stacji uzdatniania wody, w wyniku czego kolejny już raz została zatrzymana jej praca w wyniku przerwania dostaw prądu

Również na północnych obrzeżach Gorłówki, słychać było odgłosy walk przy użyciu opancerzonych wozów bojowych i granatników. Tam ostrzał koncentrował się w dzielnicy Nikitowce w wyniku czego w kilku domach zostały wybite szyby

Łącznie w ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu ukraińscy żołnierze przy użyciu: ciężkiej artylerii, czołgów, moździerzy oraz opancerzonych wozów bojowych, a także granatników i broni maszynowej, 35 razy przeprowadzili ostrzał terytorium należącego do DRL.  Ostrzelanych tam zostało 17 miejscowości lub ich okolic.

Zaś na odcinku południowym frontu donieckiego, z kierunku miejscowości Sartana ukraińscy żołnierze prowadzili ostrzał Sachanki oraz Komiternowa i jego okolic.

 

Poza tym, w ciągu ostatniej doby na ługańskim odcinku frontu, sytuacja nie uległa zmianie w stosunku do dnia poprzedniego i ponownie ukraińscy żołnierze przeprowadzili 3 razy ostrzał terytorium ŁRL, nie czyniąc tam żadnych szkód.

 

Według ukraińskiej SB, prorosyjscy separatyści 25 razy naruszyli warunki rozejmu, zaś w wyniku walk zginąć miało dwóch ukraińskich żołnierzy a jeden został ranny.

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę udostępniony przez centrum prasowe sztabu ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego w Donbasie przeciwko żyjącej tam mniejszości rosyjskojęzycznej tzw. operację antyterrorystyczną (ATO):

„Зведення прес-центру штабу АТО за день станом на 18.00 годину 1 липня 2017 року

Оперативна обстановка в районі проведення АТО залишається напруженою, проте впродовж дня вона відносно стабілізувалаь. Підрозділи російсько-окупаційних військ продовжують порушувати хитке перемир’я, зокрема застосовуючи й заборонене Мінськими угодами озброєння. З початку доби незаконні збройні формування 9 разів обстрілювали оборонні укріплення українських захисників. Більшість ворожих обстрілів відбулась ще до світанку.

Приморський напрямок. На цій частині фронту найбільш активно бойовики застосовували зброю у західному передмісті тимчасово окупованого Донецька та на узбережжі Азовського моря. Так, зранку загарбники з танків, озброєння БМП та великокаліберних кулеметів обстріляли наші опорні пункти поблизу Красногорівки. Дещо згодом під щільний обстріл противника з 82-мм мінометів потрапили українські воїни, котрі тримають оборону в районі Водяного. А в другій половині дня бойовики били з автоматичних станкових гранатометів по оборонцях Широкиного.

Донецький напрямок. Тут бойовики сконцентрували свою вогневу активність на Світлодарській дузі. Окупанти, зокрема, ще до світанку декілька разів, використовуючи міномети різних калібрів, БМП та гранатомети, вели вогонь по опорних пунктах сил АТО в районі Луганського. Окрім того, вранці противник з протитанкових гранатометів та стрілецької зброї різних калібрів здійснив обстріл одного з опорних пунктів ЗС України у південному передмісті Авдіївки.

Луганський напрямок. На цій ділянці лінії бойового зіткнення сьогодні вдень бойовики зброї не застосовували. Втім, ще вночі проросійські бандформування здійснили обстріл невисокої інтенсивності з артилерійських систем калібру 152 мм по оборонних укріпленнях українських воїнів неподалік Кримського.

Під час бойових дій втрат серед бійців сил АТО сьогодні не було”.

 

„Зведення прес-центру штабу АТО за минулу добу станом на 06.00 годину 2 липня 2017 року

Ситуація у в районі проведення АТО залишається напруженою. Підконтрольні Росії озброєні банди на сході України продовжують нехтувати досягнутими раніше домовленостями щодо дотримання перемир’я. Минулої доби російсько-терористичні бандформування 25 разів відкривали вогонь по українських підрозділах. Майже половина цих порушень характеризується використанням противником артилерії та іншого забороненого Мінськими угодами озброєння. Більшість ворожих обстрілів зафіксована на Донецькому напрямку та за темної пори доби.

Приморський напрямок. На цій частині фронту окупанти 8 разів відкривали вогонь по опорних пунктах сил АТО. Ще зранку загарбники з танків, озброєння БМП та великокаліберних кулеметів обстріляли наші опорні пункти поблизу Красногорівки, а оборонців Водяного – з 82-мм мінометів. Після відносного затишшя вдень противник ввечері знову застосовував міномети різних калібрів, обстрілявши наші укріплення в районі Водяного. По підрозділах ЗС України, які тримають оборону неподалік Широкиного, бандити випустили декілька снарядів зі 152-мм артилерійських систем. По позиціях біля Гнутового ворог бив з мінометів калібру 82 мм. В тих же районах окупанти час від часу впродовж дня застосовували гранатомети та великокаліберні кулемети.

Донецький напрямок. Впродовж минулої доби проросійські бандформування здійснювали обстріли наших опорних пунктів майже вздовж усієї лінії бойового зіткнення в межах цього напрямку. Всього тут зафіксовано 12 ворожих обстрілів. Так, під мінометний вогонь противника вчора потрапили наші оборонні позиції в районі Луганського, Пісків та Авдіївки. Там же, а також поблизу Верхньоторецького та Кам’янки, бойовики систематично били з гранатометів різних модифікацій, великокаліберних кулеметів, на окремих ділянках – з озброєння БМП. Окрім того, неподалік Кам’янки вже пізно ввечері „працювали” ворожі снайпери.

Луганський напрямок. Всього чотири рази незаконні збройні формування вчора обстрілювали наші підрозділи на цій частині фронту. Ще вночі проросійські бандформування здійснили обстріл невисокої інтенсивності з артилерійських систем калібру 152 мм по оборонних укріпленнях українських воїнів неподалік Кримського. Там же ввечері бойовики відкривали вогонь зі 120-мм мінометів та протитанкового ракетного комплексу. Зі стрілецької зброї бандити обстрілювали наші позиції в районі Станиці Луганської. А Поблизу Щастя противник бив з гранатометів різних модифікацій.

В результаті бойових дій двоє українських воїнів вчора, на жаль, загинули. Ще двоє бійців сил АТО зазнали вогнепальних поранень, один отримав бойову травму”.

 

Na koniec tego wątku jeszcze dwie krótkie relacje filmowe na temat skutków ostrzeliwania przez ukraińskich żołnierzy wsi Aleksandrowki na zachodnich obrzeżach Doniecka:

 

 

***

 

Na koniec jeszcze kilka zdjęć:

Doniecka dzielnica Kalinińska- republikańskie otwarte zawody wędkarskie: „Memoriał pamięci Aleksandra Chołodkowa-2017”.

 

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

 

***

 

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

66 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 2.07.2017r.- 857 dzień od nowego rozejmu.

 1. UKROSZAJBA ciąg dalszy. W Kijowie ukraińska bezpieka (SBU) zatrzymała „telefonicznego terrorystę” który dzwonił na ukraiński numer alarmowy i informował o podłożeniu „bomb” na kijowskich stacjach metra. Po zatrzymaniu „terrorysta” tłumaczył się że dzwonił ponieważ „zapłacili mu Rosjanie”…
  https://strana.ua/news/79223-sbu-zaderzhala-psevdominera-4-stancij-metro-kieva-kotoromu-platili-iz-rf.html

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Rosyjska „Nowaja Gazieta’, opozycyjna wobec władz w Moskwie, wiec trudno ja posadzić o „prokremlowską propagandę” o zatrzymaniu we Włoszech „euromajdaniarza” i „weterana ATO” obywatela Włoch pochodzenia ukraińskiego Witalija Markiwa, który podejrzany jest o współudział w dokonaniu ostrzału 25 maja pod Słowiańskim, w wyniku którego śmierć poniósł włoski reporter Andrea Roccheli. Autorka artykułu opisała że ojciec zabitego reportera, powołujac się na informacje z włoskiej policji stwierdził ze „Markiw bardzo dużo wie” i na chwile obecną jest przesłuchiwany przez włoskich śledczych. W artykule potwierdzono również że Markiw faktycznie przebywał wówczas w miejscu skad dokonano śmiertelnego ostrzału, czyli na wzgórzu Karaczun pod Słowiańskiem;
  https://www.novayagazeta.ru/articles/2017/07/01/72980-markiv-ochen-mnogo-znaet-konechno-v-artobstrele-uchastvoval-on-ne-odin

  Polubione przez 3 ludzi

 3. „a średnia temperatura lipca w tym roku jest niższa o pięć stopni w porównaniu z latami poprzednimi;”
  Wehikuł czasu!!
  Trzeciego lipca stwierdzili co będzie po trzecim lipca aż do końca lipca!!
  Brawo Rosyjscy synoptycy!!!

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.