Wojna domowa na Ukrainie 2.07.2017r.- 857 dzień od nowego rozejmu.


 

W ostatni piątek (30 czerwca) ukraiński minister obrony Stepan Połtorak rozmawiał w Brukseli z sekretarzem generalnym NATO Jensenem Stoltenbergiem o jesiennych rosyjsko-białoruskich manewrach wojskowych „Zapad-17”.

 

 

Według Stepana Połtoraka, wrześniowe rosyjsko-białoruskie manewry wojskowe „mogą być wykorzystane dla rozpoczęcia agresji nie tylko przeciwko Ukrainie, ale przeciwko każdemu innemu państwu Europy, które posiada wspólną granicę z Rosją”.

Szef ukraińskiego resortu obrony ujawnił również, że w związku z manewrami Rosjanie zamówili 4 tysiące wagonów do przewozu żołnierzy, co świadczy o ogromnej skali tego przedsięwzięcia.

Dlatego też, według Stepana Połtoraka  „jest to bardzo duże zgrupowanie i, oczywiście, takie manewry na granicy z Ukrainą stanowią zagrożenie”.

Po spotkaniu w kwaterze głównej NATO z sekretarzem generalnym tego paktu, Połtorak poinformował prasę, że Jens Stoltenberg powiedział, „jakie zagrożenia widzą oni (czyli NATO- dopisek mój) i poinformował, że zgrupowanie NATO we wschodniej Europie zostanie wzmocnione. My ze swojej strony także będziemy reagowali w odpowiedni sposób na te manewry”.

Stoltenberg maił również zapewnić ukraińskiego ministra obrony, że stacjonujące w Europie Wschodniej siły NATO zostaną wzmocnione.

Brukselskie rozmowy Stepana Połtoraka z sekretarzem generalnym NATO, były niejako pobocznym tematem, ważniejszego problemu, a więc kwestii przystąpienia Ukrainy do tego paktu.

Tam szef ukraińskiego MON podał warunki na jakich Ukraina powinna przystąpić do NATO.

A więc:

„Jeśli mówimy o perspektywach przystąpienia do sojuszu, to do NATO wchodzą nie siły zbrojne i nie ministerstwo obrony. Przystąpienie do sojuszu jest sprawą wagi państwowej, bo do organizacji przyłącza się państwo. Z kolei warunkiem przystąpienia do sojuszu jest nie tylko gotowość sił zbrojnych do sprostania standardom NATO, ale i gotowość społeczeństwa do przystąpienia do sojuszu” – powiedział Stepan Połtorak.

Podkreślił dalej, że:

„Razem stworzyliśmy wszystkie dokumenty planistyczne. Ostatni dokument to program rozwoju Sił Zbrojnych Ukrainy do 2020 roku, w którym dokładnie prześledzono drogę rozwoju armii. Ponadto na końcowym etapie opracowywania jest ustawodawstwo Ukrainy w sprawie sektora bezpieczeństwa i obrony, gdzie w zakresie legislacyjnym zostaną włączone wszystkie dokumenty i decyzje, które planowaliśmy wcześniej w ramach reformy Sił Zbrojnych Ukrainy w zakresie strategicznego biuletynu obronnego. Wszystkie wytyczne dotyczące reformy armii znajdą się w tej ustawie. Jest to bardzo ważne”.

A więc, jak widzimy szef ukraińskiego resortu obrony określił dwa podstawowe warunki przystąpienia Ukrainy do NATO, czyli: „gotowość sił zbrojnych do sprostania standardom NATO”, oraz równocześnie „gotowość społeczeństwa do przystąpienia do sojuszu”.

Wniosek z tego jest jeden, Ukraina nie ma szans, w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat, a może nawet nigdy, na zostanie członkiem NATO, bo warunki postawione temu krajowi są nierealne do spełnienia.

Otóż, realia są takie, że stan uzbrojenia ukraińskich sił zbrojnych- szczególnie w broń ciężką i sprzęt latający nie mówiąc już o marynarce wojennej, w wyniku prowadzonej na południowym-wschodzie kraju operacji ATO i kryzysu w jakim znalazł się ten kraj pod przewrocie z lutego 2014 roku, coraz bardziej się pogarsza. Tak więc, jakie można mieć w tej sytuacji nadzieje, że Ukraina zapewnić może gotowość sił zbrojnych do sprostania standardom NATO”?

Przecież te dwie rzeczy są ze sobą sprzeczne, a więc rozmowy na temat ewentualnego przystąpienia Ukrainy do NATO, są tylko zaklinaniem rzeczywistości.

Po drugie, kwestią kolejną jest sprawa gotowości samego społeczeństwa Ukrainy do zgody na przystąpienie ich kraju do NATO.

Otóż, jeszcze w grudniu 2014 roku 55% mieszkańców Ukrainy (bez Donbasu i Krymu) opowiedziałoby się za przystąpieniem do NATO (http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/1316334,Sondaz-Ukraincy-opowiadaja-sie-za-wejsciem-do-NATO), a przeciwnych takiemu rozwiązaniu było 20% badanych.

Zaś dwa lata później, bo jesienią 2016 roku (http://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/ukraina-sondaz-ukraincy-chca-czlonkostwa-w-nato-i-ue,679384.html), członkostwo w NATO popierało już tylko 44,3% respondentów. Przeciwko przystąpieniu do tego paktu, był 38,1% Ukraińców.

W tym roku wyników podobnych sondaży jak na razie nie opublikowano, zapewne dla tego, że tendencja spadkowa poparcia dla przystąpienia do NATO z jednoczesnym wzrostem jego przeciwników, pogłębia się.

I postawa taka jest jak najbardziej zrozumiała, bo większość Ukraińców po dwóch latach od przewrotu na szczytach władzy w Kijowie, którego dokonano pod pretekstem członkostwa w UE, jest świadoma do czego to doprowadziło ich kraj, a także ich samych. Dlatego też, na tego typu inicjatyw patrzą oni obecnie innym okiem, uważając je za kolejny podstęp, mający na celu umożliwienie dalsze bezlitosne łupienie ich jak i kraju przez wewnętrzną oligarchię i zewnętrzny zachodni kapitał.

Stąd też wzięła się ta nagła ostatnia aktywność przedstawicieli junty w Kijowie, dla których wotum zaufania wystawione przez ukraińskie społeczeństwo w lutym 2014 roku niemiłosiernie się wyczerpuje.

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Exercise_Zapad-2017,

 

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby wzdłuż linii styku w Donbasie, nadal utrzymywał się względny spokój i tylko późnym wieczorem i we wczesnych godzinach nocnych w okolicy Doniecka,  dochodziło do sporadycznych walk, szczególnie na zachodnich obrzeżach dzielnicy Piotrowskiej, w rejonie wsi Trudowski, gdzie zostały zniszczone dwa domy. We wsi Aleksandrowka w tym samym czasie uszkodzonych zostało siedem domów jednorodzinnych. Ostrzeliwane również były przemysłowe przedmieścia Jasinowatej i Awdiejewki oraz teren stacji uzdatniania wody, w wyniku czego kolejny już raz została zatrzymana jej praca w wyniku przerwania dostaw prądu

Również na północnych obrzeżach Gorłówki, słychać było odgłosy walk przy użyciu opancerzonych wozów bojowych i granatników. Tam ostrzał koncentrował się w dzielnicy Nikitowce w wyniku czego w kilku domach zostały wybite szyby

Łącznie w ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu ukraińscy żołnierze przy użyciu: ciężkiej artylerii, czołgów, moździerzy oraz opancerzonych wozów bojowych, a także granatników i broni maszynowej, 35 razy przeprowadzili ostrzał terytorium należącego do DRL.  Ostrzelanych tam zostało 17 miejscowości lub ich okolic.

Zaś na odcinku południowym frontu donieckiego, z kierunku miejscowości Sartana ukraińscy żołnierze prowadzili ostrzał Sachanki oraz Komiternowa i jego okolic.

 

Poza tym, w ciągu ostatniej doby na ługańskim odcinku frontu, sytuacja nie uległa zmianie w stosunku do dnia poprzedniego i ponownie ukraińscy żołnierze przeprowadzili 3 razy ostrzał terytorium ŁRL, nie czyniąc tam żadnych szkód.

 

Według ukraińskiej SB, prorosyjscy separatyści 25 razy naruszyli warunki rozejmu, zaś w wyniku walk zginąć miało dwóch ukraińskich żołnierzy a jeden został ranny.

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę udostępniony przez centrum prasowe sztabu ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego w Donbasie przeciwko żyjącej tam mniejszości rosyjskojęzycznej tzw. operację antyterrorystyczną (ATO):

„Зведення прес-центру штабу АТО за день станом на 18.00 годину 1 липня 2017 року

Оперативна обстановка в районі проведення АТО залишається напруженою, проте впродовж дня вона відносно стабілізувалаь. Підрозділи російсько-окупаційних військ продовжують порушувати хитке перемир’я, зокрема застосовуючи й заборонене Мінськими угодами озброєння. З початку доби незаконні збройні формування 9 разів обстрілювали оборонні укріплення українських захисників. Більшість ворожих обстрілів відбулась ще до світанку.

Приморський напрямок. На цій частині фронту найбільш активно бойовики застосовували зброю у західному передмісті тимчасово окупованого Донецька та на узбережжі Азовського моря. Так, зранку загарбники з танків, озброєння БМП та великокаліберних кулеметів обстріляли наші опорні пункти поблизу Красногорівки. Дещо згодом під щільний обстріл противника з 82-мм мінометів потрапили українські воїни, котрі тримають оборону в районі Водяного. А в другій половині дня бойовики били з автоматичних станкових гранатометів по оборонцях Широкиного.

Донецький напрямок. Тут бойовики сконцентрували свою вогневу активність на Світлодарській дузі. Окупанти, зокрема, ще до світанку декілька разів, використовуючи міномети різних калібрів, БМП та гранатомети, вели вогонь по опорних пунктах сил АТО в районі Луганського. Окрім того, вранці противник з протитанкових гранатометів та стрілецької зброї різних калібрів здійснив обстріл одного з опорних пунктів ЗС України у південному передмісті Авдіївки.

Луганський напрямок. На цій ділянці лінії бойового зіткнення сьогодні вдень бойовики зброї не застосовували. Втім, ще вночі проросійські бандформування здійснили обстріл невисокої інтенсивності з артилерійських систем калібру 152 мм по оборонних укріпленнях українських воїнів неподалік Кримського.

Під час бойових дій втрат серед бійців сил АТО сьогодні не було”.

 

„Зведення прес-центру штабу АТО за минулу добу станом на 06.00 годину 2 липня 2017 року

Ситуація у в районі проведення АТО залишається напруженою. Підконтрольні Росії озброєні банди на сході України продовжують нехтувати досягнутими раніше домовленостями щодо дотримання перемир’я. Минулої доби російсько-терористичні бандформування 25 разів відкривали вогонь по українських підрозділах. Майже половина цих порушень характеризується використанням противником артилерії та іншого забороненого Мінськими угодами озброєння. Більшість ворожих обстрілів зафіксована на Донецькому напрямку та за темної пори доби.

Приморський напрямок. На цій частині фронту окупанти 8 разів відкривали вогонь по опорних пунктах сил АТО. Ще зранку загарбники з танків, озброєння БМП та великокаліберних кулеметів обстріляли наші опорні пункти поблизу Красногорівки, а оборонців Водяного – з 82-мм мінометів. Після відносного затишшя вдень противник ввечері знову застосовував міномети різних калібрів, обстрілявши наші укріплення в районі Водяного. По підрозділах ЗС України, які тримають оборону неподалік Широкиного, бандити випустили декілька снарядів зі 152-мм артилерійських систем. По позиціях біля Гнутового ворог бив з мінометів калібру 82 мм. В тих же районах окупанти час від часу впродовж дня застосовували гранатомети та великокаліберні кулемети.

Донецький напрямок. Впродовж минулої доби проросійські бандформування здійснювали обстріли наших опорних пунктів майже вздовж усієї лінії бойового зіткнення в межах цього напрямку. Всього тут зафіксовано 12 ворожих обстрілів. Так, під мінометний вогонь противника вчора потрапили наші оборонні позиції в районі Луганського, Пісків та Авдіївки. Там же, а також поблизу Верхньоторецького та Кам’янки, бойовики систематично били з гранатометів різних модифікацій, великокаліберних кулеметів, на окремих ділянках – з озброєння БМП. Окрім того, неподалік Кам’янки вже пізно ввечері „працювали” ворожі снайпери.

Луганський напрямок. Всього чотири рази незаконні збройні формування вчора обстрілювали наші підрозділи на цій частині фронту. Ще вночі проросійські бандформування здійснили обстріл невисокої інтенсивності з артилерійських систем калібру 152 мм по оборонних укріпленнях українських воїнів неподалік Кримського. Там же ввечері бойовики відкривали вогонь зі 120-мм мінометів та протитанкового ракетного комплексу. Зі стрілецької зброї бандити обстрілювали наші позиції в районі Станиці Луганської. А Поблизу Щастя противник бив з гранатометів різних модифікацій.

В результаті бойових дій двоє українських воїнів вчора, на жаль, загинули. Ще двоє бійців сил АТО зазнали вогнепальних поранень, один отримав бойову травму”.

 

Na koniec tego wątku jeszcze dwie krótkie relacje filmowe na temat skutków ostrzeliwania przez ukraińskich żołnierzy wsi Aleksandrowki na zachodnich obrzeżach Doniecka:

 

 

***

 

Na koniec jeszcze kilka zdjęć:

Doniecka dzielnica Kalinińska- republikańskie otwarte zawody wędkarskie: „Memoriał pamięci Aleksandra Chołodkowa-2017”.

 

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

 

***

 

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

66 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 2.07.2017r.- 857 dzień od nowego rozejmu.

 1. Wczoraj w Strasburgu;

  ‚Generalissimus” Poroszenko pojawił się na ceremonii pożegnania ze zmarłym byłym kanclerzem Niemiec Helmutem Kohlem, którego nazwał m.in „wielkim przyjacielem Ukrainy” (?) który „widział Ukrainę i naród ukraiński w rodzinie narodów europejskich”…
  http://www.president.gov.ua/news/sogodni-ves-svit-proshayetsya-iz-velikim-nimcem-i-velikim-li-42158
  ps. Złośliwi komentowali że Poroszence nie chodziło o udział w samej ceremonii co bardziej o stypę które po niej nastąpiła…

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Anton „Antonina” Heraszczenko, parlamentarzysta i doradca szefa MSW Ukrainy, a „na boku” tropiciel „ruskich szpionów” znowu w „akcji”. Tym razem „wytropił” ich we Włoszech, o czym poinformował w ukromediach komentując aresztowanie w Bolonii, „heroja kijowskiego majdanu” oraz „weterana ATO”, którego włoska prokuratura oskarża o współudział w zabójstwie włoskiego dziennikarza na Donbasie w maju 2014 roku;
  http://www.politnavigator.net/gerashhenko-ob-areste-v-italii-boevika-ato-ehto-dotyanulas-dlinnaya-ruka-moskvy.html

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Tymczasem w Kijowie. Po ostatnim masowym zatruciu w jednej z tamtejszych restauracji (kilkadziesiąt osób zatruło sie zjedzonym ‚sushi’) „obudził się” ukraiński „sanepid” i przeprowadził masową kontrolę kijowskich restauracji oraz lokali gastronomicznych, w wyniku której 30 % z nich zostało ‚czasowo” zamkniętych z powodu odkrytych w nich naruszeń obowiązujących norm sanitarnych;
  http://glavcom.ua/news/u-kijevi-timchasovo-zakrilisya-tretina-restoraniv-423560.html
  https://www.depo.ua/rus/life/monitoring-zakladiv-harchuvannya-v-kiyevi-30-prizupinili-diyalnist-20170702598465
  Ps. I kto tu jest BARDZIEJ NIEMYTY?

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Sytuacja kryzysowa w obwodzie kirowohradzkim, gdzie w czterech miastach, w tym w stolicy obwodu Kropiwnickim, nie ma wody, a w niektórych takze prądu. Jak się okazuje powodem ‚awarii” jest rozkradzenie słupa energetycznego w okolicy miasta Switłowodsk, którym prąd dostarczano do zaopatrującej region w wodę stacji pomp;
  http://persha.kr.ua/news/criminal/130099-chotyry-mista-kirovogradshhyny-zalyshylys-bez-vody-cherez-kradizhku-metalu-z-elektroopor.html
  Miejscowe władze próbują „ratować” sytuacje organizując dowóz wody pitnej beczkowozami;
  http://persha.kr.ua/theme/130128-de-i-koly-u-kropyvnytskomu-rozvozytymut-vodu.html

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Znana ukraińska piosenkarka Iryna Bilyk (nagrodzona państwowym tytułem „Narodowa Artystka Ukrainy”) w udzielonym w ukromediach przez siebie wywiadzie, opowiedziała ze przed swoim występem w Odessie 8 czerwca, otrzymała od miejscowych „działaczy organizacji prawicowo-radykalnych” propozycję „opłacenia się” im pewną sumą pieniędzy. Piosenkarka miała odmówić dlatego tez „patrioci” próbowali zakłócić jej koncert, oficjalnie oskarżając ją o „kolaborację z państwem-agresorem”, czyli występy w Rosji;
  https://1plus1.ua/svitske-zhittya/video/irina-bilik-upershe-prokomentuvala-yak-yiy-namagalisya-zirvati-koncert-v-odesi

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Koniec „gruzińskiego desantu” na Ukrainie. Była szefowa ukraińskiej policji Gruzinka Chatia Dekonaidze oficjalnie potwierdziła że ponownie stała sie obywatelką Gruzji. Jak tłumaczyła Dekonaidze w wywiadzie wystąpiła o przywrócenie jej obywatelstwa Gruzji ponieważ chce uczestniczyć w odbywających sie tam wyborach i powrócić do władzy w Gruzji (Dekonaidze pełniła funkcje szefowej resortu oświaty Gruzji za rządów Saakaszwilego);
  https://ru.tsn.ua/politika/eks-glava-nacpolicii-dekanoidze-podtverdila-fakt-vozvrascheniya-grazhdanstva-gruzii-888198.html

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Szykuje się (kolejny) mały skandal na Ukrainie.
  Jak się okazuje rząd w Kijowie planuje budowę nowej elektrowni wodnej w ramach strategii energetycznej. Koszt inwestycji bagatela 1.2 mld dolarów. Za tę samą kwotę można byłoby wybudować kilka farm wiatrowych lub elektrowni solarnych nie wspominając o modernizacji elektrowni antracytowych, ale chyba ktos ma w tym interes by droga inwestycja była realizowana.
  http://wschodnik.pl/ukraina/item/12207-ukraina-moze-zrezygnowac-z-elektrowni-cieplnych-i-atomowych.html

  Polubione przez 4 ludzi

 8. I po raz kolejny postanowiono o przedłużenie trwania „tymczasowego” przejścia pieszego w Dołhobyczowie. Straż graniczna protestowała, twierdząc, że z powodu złej infrastruktury (braku) przejście dla pieszych i rowerzystów nie jest wystarczająco zabezpieczone.
  W planach na przyszły rok jest otwarcie tego pilotażowego przejścia granicznego, juz na stale…

  http://www.dziennikwschodni.pl/hrubieszow/rowerem-i-pieszo-przez-granice-w-dolhobyczowie-co-najmniej-do-konca-roku,n,1000201662.html

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Pożar lasu w zamkniętej strefie wokół nieczynnej elektrowni atomowej w Czarnobylu na północy Ukrainy został ugaszony – poinformowała w sobotę ukraińska Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.
  Przyczyną pożaru było zaprószenie ognia podczas prac przy budowie linii kolejowej. W piątek władze Ukrainy oświadczyły, że pożar nie doprowadził do zwiększenia promieniowania i zapewniły, że jest ono w normie.
  http://fakty.interia.pl/swiat/news-ukraina-pozar-w-strefie-czarnobylskiej-ugaszony,nId,2412302#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome

  Polubione przez 4 ludzi

 10. Rosyjski koncern postanowił złożyć apelację do sądu w Szwecji od wyroku arbitrażu w Sztokholmie, który oddalił prawie 43 mld dol. roszczeń Gazpromu wobec ukraińskiego koncernu Naftohaz.
  Jednocześnie prezes koncernu Pan Miller ogłosił, że według wstępnych szacunków Gazpromu arbitraż w Sztokholmie zobowiązał ukraiński koncern gazowy Naftohaz do zwrotu Rosjanom 1,7 mld dol.
  http://wyborcza.pl/7,155287,22037167,gazprom-odwola-sie-od-przegranej-z-ukraina-w-arbitrazu-w-sztokholmie.html
  Komentarz: Tak to już jest, że w arbitrażu czasami obie strony są niezadowolone z decyzji. Tu mamy podobna sytuacje, co prawda Gazprom otrzyma finansową rekompensatę (około 2 mld $) niemniej jest to mniej niż chciał koncern, a ponadto sąd ogłosił, że pewne klauzule zawarte we WSZYSTKICH umowach zawieranych przez Gazprom sa sprzeczne z prawem. I to właśnie walka o legalność tych klauzul jest głównym powodem apelacji rosyjskiego giganta.
  Co do Ukrainy, to już kolejna porażka w sporze z Rosją. Na dzień dzisiejszy po rewizji sadów Ukraina ma zobowiązania względem FR jej banków i Gazpromu na ponad 5 MILIARDÓW $.
  Takich środków kraj nie ma i szykuje się kolejne przedłużanie spłaty zadłużenia, względnie …zaliczenie tego długu przez władze w Kijowie w ramach „kar” za tu wpisz odpowiednie 🙂 aneksje Krymu/napaść na Donbas/bycia monopolista itd itp.

  Polubione przez 4 ludzi

 11. „Zdradziecka zdrada zdrad’ ze strony samych USAmanów, czyli najnowszy ranking militarny 132 państw świata, na którym „najsilniejsza armia na kontynencie europejskim” (wg „generalissimusa” Poroszenki, znalazła się na 30 miejscu, wyprzedzona m.in przez Polskę, Grecję oraz Szwecję. Rosja zajęła drugie miejsce za USA (tabelka w linku);
  http://www.globalfirepower.com/countries-listing.asp
  ps. O dziwo Polska, pomimo „reform” Pana Antoniego, zajmuje 18 miejsce, wyprzedzając m.in Tajwan.

  Polubione przez 4 ludzi

  • „O dziwo Polska, pomimo „reform” Pana Antoniego, zajmuje 18 miejsce, wyprzedzając m.in Tajwan”- jak na razie. To są dopiero dwa lata jego genialnych rządów w MON.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 3 ludzi

  • Ten ranking jest bardzo niewiarygodny. Jeszcze w 2014 roku Ukraina była w TOP 20 a Polska na miejscu 24 jeśli dobrze pamiętam.
   Zresztą proszę popatrzeć na te liczby-według tego rankingu Ukraina ma mieć 2,5 tysiąca czołgów 🙂

   Polubione przez 3 ludzi

   • „Zresztą proszę popatrzeć na te liczby-według tego rankingu Ukraina ma mieć 2,5 tysiąca czołgów”- bo ma, ale wszystko to jest złom. Podobnie zresztą jak Polska.

    Pozdrawiam.

    Polubione przez 3 ludzi

 12. Profesor Andrzej Zięba (Uniwersytet Jagielloński) udzielił wywiadu dla portalu kresy.pl
  Dla stałych czytelników Adnovum nie są to,może jakieś „nowości”, niemniej tezy profesora są bardzo trafne- tu cytat:
  „moim zdaniem, swoisty flirt UKG ze skrajnym, integralnym nacjonalizmem ukraińskim poszedł tak daleko, że momentami wydaje się, że kościół ten utracił więź z istotą wiary chrześcijańskiej i postawił na swoich ołtarzach świeckich bohaterów. Mało tego, że świeckich, to jeszcze z grzeszną przeszłością – tłumaczy prof. Zięba.”

  cały wywiad można przeczytać w linku poniżej. Polecam
  http://kresy.pl/wydarzenia/ukrainski-kosciol-grekokatolicki-flirt-neobanderyzmem-wrogosc-wobec-obrzadku-lacinskiego/
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Andrzej_Zięba

  Polubione przez 4 ludzi

 13. Prezes gorzowskiego MZK przyznał, że w obliczu braku podwyżek dla kierowców i ich wyjazdów do Niemiec, rozważane jest zatrudnianie „osób ze Wschodu”.
  Jak twierdzą kierowcy spółki ich pensje są w granicach 2000 zł netto. Średnie zarobki w firmie są dużo wyższe (2800 zł) dzięki pensjom prezesów.
  Kierowcy sa zdesperowani, nie otrzymali oczekiwanych podwyżek, kilku z nich już złożyło wypowiedzenie z pracy. Władze spółki podchodzą do sprawy dość chłodno i stwierdzają ,że na miejsce Polaków znajdą się pracownicy ze wschodu…
  http://kresy.pl/wydarzenia/gorzow-zamiast-podwyzek-plac-dla-kierowcow-rozwazamy-zatrudnienie-osob-ze-wschodu/

  Polubione przez 3 ludzi

 14. I w temacie „zakupów węgal z USA” jakich ma dokonywać Ukraina. W ukromediach pojawiła się informacja że należąca do ukraińskiego oligarchy Rinata Achmetowa spółka „Metinvest’ zakupiła w USA 100 % akcji „kompanii górniczej” United Coal Company…
  https://antikor.com.ua/articles/177275-ahmetov_kupil_ugoljnuju_kompaniju_v_ssha
  I jeszcze jedne „njus’ o Achmetowie, pomimo zażartej walki jaką prowadzi z nim „generalissimus” Poroszenko, a także nacjonalizacji należących do niego przedsiębiorstw w republikach noworosyjskich na Donbasie, Achmetow zdołał zgromadzić na swoim „koncie” prawie 2 miliardy dolarów;
  https://antikor.com.ua/articles/177310-ahmetov_uvelichil_svoi_dohody_na_2_milliarda

  Polubione przez 4 ludzi

 15. Gubernator Doniecka z nadania Kijowa Żebriwskij oskarżył ukraińskiego ministra d/s tzw. terytoriów okupowanych Georgija Tukę że swoja ostatnią wypowiedzią, o tym że kontrolowana od trzech lat przez Kijów część Donbasu znajduje sie na skraju katastrofy ekologicznej i trzeba będzie z niej wysiedlać mieszkańców, szkodzi „gospodarce całego regionu”, na który i tak ciężko „ściągnąć jakichkolwiek inwestorów”;
  http://www.pravda.com.ua/rus/news/2017/07/2/7148482/

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.