Wojna domowa na Ukrainie 8.07.2017r.- 863 dzień od nowego rozejmu.


,

 

„Jest to zaszczyt, że mogę tu być z panem prezydentem, dziękuję” – powiedział na początku spotkania Donald Trump podając rękę Władymirowi Putinowi.

 

 

Tym jednym zdaniem obalił on mit jaki narósł w naszych mediach, że wizyta Donalda Trumpa w Polsce, która miała  miejsce tuż przed jego spotkaniem z rosyjskim prezydentem, była antyrosyjską demonstracją.

A więc nadzieje obozu PiS prysły.

Pomimo tego,  że jeden z liderów rządu tej formacji ideowej Antoni Macierewicz pełniący funkcję szefa MON, na czynniki pierwsze rozbiera to co Trump w Polsce powiedział, co miał na myśli i jakie budzi to nadzieje.

Euforia po wizycie amerykańskiego prezydenta jaka opanowała członków i sympatyków PiS jest bezprecedensowa w powojennej historii naszego kraju, bo chyba żadem przywódca- no oczywiście poza głową kościoła katolickiego, którym był w pamiętnych czasach Karol Wojtyła jako Jan Paweł II, nie wzbudził tyle nadziei. Doszło nawet do tego, że szef polskiej dyplomacji pozwolił sobie głośno powiedzieć, iż spodziewa się rozszerzenia formatu państw „Trójmorza” o formułę 12+1, czyli o Stany Zjednoczone. Czym doprowadzono by do tego, że idea „Trójmorza” nagle stała by się ideą „Międzyoceanii”, czy też może „Dwuoceanni”. Oczywiście Polska jako najbardziej wierny pachołek hegemona, mogłaby odgrywać rolę jego najważniejszego w tym układzie państw, lokaja.

Co najważniejsze, wg. słów Antoniego Macierewicza, Donald Trump na czwartkowym spotkaniu plenarnym amerykańskiej i polskiej delegacji pod przewodnictwem przywódców obu krajów, przede wszystkim rozmawiał właśnie z nim. Pewnie docenił jego rolę jaką odgrywa w rządzie, czyli nad premiera, a nawet nad prezydenta oraz niespotykaną inteligencję jaką on może się szczycić.

A więc, wg. przekazu szefa MON, Donald Trump rozmawiał z mim jak z partnerem. Po pierwsze więc podziękował za niebywałe sukcesy polskich żołnierzy w Afganistanie, które oczywiście są możliwe tylko dzięki temu, że na czele MON stoi genialny strateg Antoni Macierewicz.

Następnie miały być poruszane zagadnienia związane z zapewnieniem Polsce bezpieczeństw oraz kwestiom wzajemnych relacji gospodarczych:

„Te rozmowy głównie były poświęcone bezpieczeństwu oraz ważnym kwestiom gospodarczym, które łączą obie strony. Ale oczywiście w kwestiach bezpieczeństwa sprawa smoleńska została przez mnie podniesiona” – powiedział szef MON  w programie „Kwadrans Polityczny” na antenie TVP.

Antoni Macierewicz dodał, że rozmowy o bezpieczeństwie dotyczyły także kwestii związanych z flanka wschodnią:

„Prezydent mówił o Ukrainie, czyli o flance wschodniej. Mówił o destabilizacji Europy, o łamaniu de facto podstawowych praw jakie dotychczas łączyły państwa europejskie. Mówił o de facto zaborze ziem ukraińskich, niepodległego państwa przez Rosję, jako akcie wywracającym porządek światowy do góry nogami (…) oczywiście w kwestiach bezpieczeństwa sprawa smoleńska została przeze mnie podniesiona”.

Jak widzimy w rozmowie z Donaldem Trumpem szef MON poruszył również kwestię katastrofy smoleńskiej i „wsparcia rządu Stanów Zjednoczonych dla Polski w tej kwestii”. Na konic programu „Kwadrans Polityczny” Antoni Macierewicz wyraził głęboką nadzieję, że temat będzie kontynuowany w dalszych rozmowach. Sądząc, że ten jego pomysł na dalsze istnienie na polskiej scenie politycznej przeniesie teraz na szersze wody. Może i Donald Trump to kupi?

 

Chyba z zacytowanych na wstępnie jego słów powitania rosyjskiego prezydenta, ani też z przebiegu rozmów, które nota bene miały trwać tylko godzinę, a w rzeczywistości było to spotkanie prawie dwie i półgodzinne (dokładnie 2 godziny i 16 minut), można sądzić, że Trump odegrał swoją rolę w Warszawie upychając nam swój gaz i broń, a teraz przechodzi do konkretów.

„Miałem bardzo długą rozmowę z prezydentem Stanów Zjednoczonych. Nagromadziło się wiele spraw – tam i Ukraina, i Syria, i inne problemy, pewne kwestie dwustronne. Powróciliśmy do problemów walki z terroryzmem, cyberprzestępczością” – powiedział po spotkaniu z amerykańskim prezydentem Władymir Putin. Przeprosił jednocześnie, że spóźnił się na swoje kolejne spotkanie, tym razem z premierem Japonii Shinzo Abe.

Przypomnę, że wczorajsze rozmowy w Hamburgu Władymira Putnia z Donaldem Trumpem odbyły się na marginesie szczytu G20 zorganizowanym w tym mieście. W spotkaniu uczestniczyli też szefowie dyplomacji USA i Rosji, Rex Tillerson i Siergiej Ławrow.

Z kolei szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow poinformował, że:

„Rozmowy prezydentów Rosji i USA, Władimira Putina i Donalda Trumpa, w Hamburgu przebiegły w konkretnej i rzeczowej atmosferze”.

 

Natomiast jak poinformował amerykański sekretarz stanu USA Rex Tillerson, między politykami była „pozytywna chemia”.

 Donald Trump kilkukrotnie poruszył też temat rosyjskiej interwencji w amerykańskie wybory prezydenckie. Jak podał Rex Tillerson, Prezydent Władymir Putin zaprzeczył, by Rosja rzeczywiście podejmowała takie działania, strona rosyjska domagała się też od Amerykanów dowodów. Zdaniem Ławrowa, Donald Trump te zapewnienia przyjął do wiadomości.
Dodam, że tak jak wspomniałem wyżej, jednym z poruszanych tematów, był problem przywrócenia pokoju w Donbasie. Strona amerykańska zgodziła się, że musi zostać zorganizowany specjalny kanał kontaktowy pomiędzy przedstawicielami Rosji i Stanów Zjednoczonych w tej sprawie. Ma to na celu ściślejsze monitorowanie przestrzegania warunków zawartych w umowie mińskiej oraz w ostateczności do pełnego ich wdrożenia.
Donald Trump i Władimir Putin

Donald Trump i Władimir Putin (Evan Vucci (AP Photo/Evan Vucci)

 

Jak widzimy, nie był poruszany temat katastrofy smoleńskiej ani zwrotu Polsce wraku rządowego samolotu. Nie znalazła się również w zainteresowaniu rozmówców kwestia domniemanego zagrożenia ze strony Rosji krajów flanki wschodniej. A zamiast tego miała miejsce pragmatyczna dyskusja o tym co jest rzeczywiście obecnie najbardziej ważne. W tym zakresie tematyki, niestety problem Polski nie zaistniał. Oczywiście nie wiadomo jakie konkretne zobowiązania podjęto podczas tego spotkania, wiadomo zaś na pewno, że może ono stać się początkiem pozytywnego współdziałania, którego jak dotąd nie było, w sprawie deeskalacji konfliktu w Syrii.

 

I to też można zaliczyć do konkretnego sukcesu.

 

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu ostatniej doby na odcinku frontu donieckiego sytuacja zaostrzyła się.

I tak, w ciągu minionego dnia i w nocy, ukraińscy żołnierze przy użyciu czołgów, moździerzy, opancerzonych wozów bojowych oraz granatników i broni maszynowej, 44 razy ostrzeliwali terytorium DRL, a tam okolice  16 miejscowości.

Pomiędzy drogą a wsią Zajcewo w pobliżu linii rozgraniczenia w dniu wczorajszym z powodu eksplozji niezidentyfikowanego materiału wybuchowego zostało rannych dwóch mieszkańców Żowanki: 36-letnia kobieta i 38-letni mężczyzna.

Natomiast na ługańskim odcinku frontu w ciągu minionej doby sytuacja była względnie stabilna, i tylko 4 razy ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał przy użyciu: moździerzy kaliber 120 i 82 mm oraz opancerzonych wozów bojowych i działek przeciwlotniczych, a także granatników i broni maszynowej, przeprowadzili ostrzał w okolicach trzech miejscowości. Łącznie na terytorium ŁRL w rejonie Żiełoboka, Wiesiełogorowki i Kalinowa spadło około 25 pocisków kaliber 120 i 82 mm.

 

Poniżej raport dobowy udostępniony przez centrum prasowe sztabu ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego w Donbasie przeciwko zamieszkującej tam ludności rosyjskojęzycznej tzw. operację antyterrorystyczną (ATO):

 

„Зведення прес-центру штабу АТО за день станом на 18.00 годину 7 липня 2017 року

Оперативна обстановка в районі проведення АТО суттєвих змін не зазнала. Російсько-терористичні бандформування не припиняють порушувати перемир’я. Інтенсивність ворожих збройних провокацій залишається без змін. З початку доби бойовики 10 разів відкривали вогонь по позиціях ЗС України. Зокрема, двічі окупанти застосовували проти підрозділів ЗС України міномети. Найбільше фактів використання противником зброї було зафіксовано на Приморському напрямку. Натомість, на Донецькому напрямку сьогодні встановилось відносне затишшя.

Приморський напрямок. На цій ділянці лінії бойового зіткнення проросійські незаконні збройні формування порушували режим припинення вогню сім разів. Зокрема, ще до світанку бойовики обстрілювали наші опорні пункти в районі Широкиного з великокаліберних кулеметів, зенітних установок, озброєння БМП та здійснили один обстріл невисокої інтенсивності з мінометів калібру 82 мм. Також, застосувавши БМП та стрілецьку зброю, бандити били по укріпленнях українських армійців поблизу Лебединського. А з великокаліберних кулеметів – неподалік Красногорівки. Вже вдень підконтрольні Росії озброєнні банди з напрямку тимчасово окупованого Докучаєвська вели вогонь з протитанкових гранатометів та великокаліберних кулеметів по опорних пунктах сил АТО біля Новотроїцького. Там же вони застосували й 120-мм міномет.

Луганський напрямок. Тут противник ще вночі з гранатометів та стрілецької зброї двічі обстріляв українських воїнів, котрі тримають оборону в районі Донця. А вдень бойовики били зі стрілецької зброї по укріпленнях Українського війська поблизу Кримського.

Внаслідок ворожих обстрілів четверо бійців сил АТО сьогодні зазнали поранень та бойових травм”.

 

„Зведення прес-центру штабу АТО за минулу добу станом на 06.00 годину 8 липня 2017 року

Ситуація в районі проведення АТО залишається напруженою. Російсько-терористичні бандформування продовжують нехтувати домовленостями про деескалацію конфлікту на сході України та не полишають спроб дискредитувати Українське військо, цинічно провокуючі наших захисників на порушення перемир’я. Минулої доби російські гібридні війська 22 рази обстріляли позиції ЗС України. В тому числі, сім разів загарбники застосовували міномети різних калібрів та один раз били з танкових гармат.

Приморський напрямок. На цій частині фронту вчора було зафіксовано найбільше ворожих збройних провокацій – 14. Зокрема, з мінометів незаконні збройні формування обстрілювали оборонні укріплення українських армійців в районі Широкиного, Водяного та Новотроїцького. Застосовуючи стрілецьку зброю, гранатомети, подекуди озброєння БМП та зенітні установки, противник порушував режим припинення вогню також поблизу Лебединського, Гнутового, Павлополя та Красногорівки.

Донецький напрямок. Тут кремлівські найманці вчора утримувались від застосування зброї майже весь день. Проте близько 20.00 години бандити не втримались й обстріляли наші позиції у південному передмісті Авдіївки з 82-мм мінометів, ручних протитанкових гранатометів та стрілецької зброї. Дещо згодом окупанти з танків, мінометів калібру 120 мм та легкого піхотного озброєння впродовж години вели вогонь по оборонцях селища Піски. І вже під кінець доби противник здійснив ще один обстріл опорного пункту сил АТО в районі Авдіївки з великокаліберного кулемету та стрілецької зброї. Всього на цьому напрямку було нараховано 3 ворожі обстріли.

Луганський напрямок. На даній ділянці лінії бойового зіткнення загарбники вчора 5 разів відкривали вогонь по оборонних укріпленнях ЗС України. Тричі впродовж минулої доби під вогонь противника з гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї потрапляли українські воїни, котрі тримають оборону в районі н.п. Донець. Також зі стрілецької зброї бойовики обстрілювали наші позиції поблизу Станиці Луганської та Кримського.

Внаслідок бойових дій двоє українських воїнів вчора зазнали поранень. Ще двоє військовослужбовців ЗС України отримали бойові травми.

Окрім того, в результаті російської воєнної агресії проти України у прифронтових територіях Донбасу продовжують гинути та страждати цивільні люди.
Так, вчора близько 18.30 години неподалік КПВВ „Майорск” в районі н.п. Жованка, нехтуючи правилами безпеки, вийшли на узбіччя дороги та підірвались на невідомому вибуховому пристрої двоє цивільних осіб. Внаслідок вибуху чоловік 1979 року народження загинув на місці. Жінка 1981 року народження з важкими мінно-вибуховими травмами була доставлена до лікарні.
Обставини та причини цієї трагедії з’ясовуються”.

 

 

Na koniec kilka zdjęć:

Wczoraj w centrum Ługańska doszło do zamachu terrorystycznego w wyniku którego jedna kobieta została zabita, a pięć innych osób odniosło rany.

 

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

 

***

 

 

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

76 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 8.07.2017r.- 863 dzień od nowego rozejmu.

 1. Na onecie artykuł dotyczący obchodów ku czci pomordowanych Polaków na Ukrainie.
  cytat:
  Polacy i Ukraińcy wspólnie modlili się nad grobem zbiorowym polskich ofiar zbrodni wołyńskiej w dawnej Janowej Dolinie w obwodzie rówieńskim na północnym zachodzie Ukrainy. W tym roku mija 74. rocznica krwawych wydarzeń na Wołyniu.
  http://wiadomosci.onet.pl/swiat/ukraina-modlitwa-ekumeniczna-nad-grobami-ofiar-zbrodni-wolynskiej/qle7hml
  Komentarz: Portal stara się ocieplić wizerunek Ukraińców, złagodzić obecne napięcie na linii Warszawa Kijów. Niemniej komentującym takie rozmiękczanie wypowiedzi chyba nie przypadło do gustu…

  Polubione przez 2 ludzi

 2. При следовании из Донецка в Горловку на трассе Горловка — Донецк в районе Ясиноватой под обстрел украинских миномётов попал автомобиль главы города Горловка Приходько Ивана

  Bój w Opytnoje, Spartaku i na zach. od Jesieniujowatej – MM.

  Polubione przez 1 osoba

 3. Odnośnie czwartego filmiku od konca we „wstępniaku”, czyli przekazania zwłok „bojca ATO” z ukraińskiej 93 Brygady który zginał podczas nieudanego ataku na pozycje noworosyjskie i jak zwykle został porzucony przez swoich ‚towarzyszy broni”. W ukromediach w poświeconym mu „nekrologu” napisano ze „poległ podczas próby przechwycenia wrogiej grupy dywersyjnej która starała sie przeniknąć W GŁĄB POZYCJI ZAJMOWANYCH PRZEZ BRYGADĘ”;
  https://apostrophe.ua/news/society/2017-07-07/v-silah-ato-rasskazali-o-geroicheskom-boe-razvedchika-pogibshego-na-donbasse/100897
  TO JAKIM CUDEM JEGO CIAŁO ZNALAZŁO SIĘ W POBLIŻU POZYCJI PRZECIWNIKA I WŁAŚNIE PRZEZ PRZECIWNIKA ZOSTAŁO PRZEKAZANE STRONIE UKRAIŃSKIEJ?!

  Polubione przez 3 ludzi

  • Panie Maniaprzepraszania…

   Chciałbym tylko przypomnieć, że to katolicy na całym świecie padają na kolana, a także „plackiem” przed różnorakimi słupami (z drewna, gipsu, kamienia itd.) przedstawiającymi postać żydowskiego cieśli (nieroba).
   I to właśnie KATOLICY uprawiają rytualny KANIBALIZM, pożerając substytut ciała i pijąc substytut krwi owego cieśli…

   Polubione przez 1 osoba

  • Gdyby cały tekst Opolczyka kogoś mierził, albo z braku czasu nie mógł się zapoznać, to zamieszczę fragment:

   „wyćwiczone od wieków w manipulacjach duszpastuchy ukraińskie zastanawiają się – a co potem? Gdy junta padnie, prędzej czy później dojdą do włady ludzie rozsądniejsi. Nie będą wściekle antyrosyjscy (bo jest to nieopłacalne) ani ślepo prousraelscy (bo jest to jeszcze bardziej nieopłacane). Konieczne będzie wtedy na Ukrainie rozliczenie się z okresu jewromajdanu i kijowskiej oligarchiczno-banderowskiej junty. Z którą cerkiew i kościół grecko-katolicki kolaborują. Kolaborację jakoś zatuszują i wyłgają się z niej. A winę za katastrofę Ukrainy zwalą na kilku oligarchów i być może na wspierający ich początkowo zachód. Natomiast tysiące trupów zwalonych zostanie – no właśnie – na rzekomych „pogan”! Duszpastuchy ukraińskie będą mieli czyste ręce. A na dodatek będą mieli świetny pretekst do zwalczania rzeczywistych ukraińskich pogan i rodzimowierców, których ciągle przybywa. Wszak są to bandyci mordujący cywili – jak ci z pułku Azow.
   .

   Tak więc wydaje mi się, że inscenizację z Perunem czczonym przez Azow wymyśliła klika wpływowych ukraińskich duszpastuchów, aby po upadku junty mieć i czyste ręce, i świetny pretekst do zwalczania rzeczywistych pogan. Podpuścili następnie „wiernych” z Azowa, obiecali im „odpust” i inscenizację odegrano. Dzięki czemu całą winę za zbrodnie na Rosjanach zwali się na rzekomych „pogan”. Nie obciążą konta fanatycznego krystowierstwa.
   .

   I jeszcze jedna uwaga końcowa. Gorliwie krystowiercze strony jak pch24 czy Xportal o Perunie wyrażały się pogardliwie per „pogański bożek” czy „bałwan”. Tymczasem ich admini sami czczą żydowskie bałwany i bożki – jak choćby Jahwe, Joszue, Miriam. Ale czczą i dwie zbite deski, obrazy i figury „świętych” oraz różne makabryczne czy kołtuńskie „relikwie” – porąbane na kawałki kości „świętych”, stare szmaty czy zardzewiałe gwoździe – rzekomo z Golgoty. Albo np. kropelki krwi np. JP nr 2 – kolesia globalisty Brzezińskiego.”

   Polubione przez 1 osoba

   • To radzę udać się na Ukrainę i zapisać się do BANDEROWSKIGO OUN i wstąpić w szeregi ARYJSKIEGO Pułku MSW Ukrainy ‚Azow’, tam będziesz mógł „uzewnętrzniać” swoje „poglądy’. ADIOS ARYJSKI BANDEROFILU I NIECH CIĘ „PERUN” I „SWIATYJ BANDERA’ Z NIEJAKIM SZUBERTEM alias „OPOLCZYKIEM” PROWADZĄ….
    ps. Szukasz „żydów”? Radzę dobrze przypatrzeć się własnie „prawdziwemu słowianinowi’ Szubertowi ps. Opolczyk który ‚zasłynął’ z urządzania takich własnie „prastarych słowiańskich ceremonii religijnych”;

    Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.