Wojna domowa na Ukrainie 9.07.2017r.- 864 dzień od nowego rozejmu.


 

Emmanuel Macron, Angela Merkel i Władymir Putin- czyli 3/4 krajów formatu normandzkiego,  spotkali się w sobotę 8 lipca przy okazji szczytu G20 w Hamburgu na roboczym śniadaniu w hotelu „Atlantic” poświęconym konfliktowi na wschodzie Ukrainy.

 

Podczas tego roboczego śniadania uczestniczący w nim przywódcy Rosji, Niemiec i Francji „przyznali, że realizacja porozumień mińskich poważnie zahamowała, jednak są zgodni, że należy kontynuować działania w tej sprawie” – poinformowała służba prasowa Kremla w swoim komunikacie na temat tego spotkania.

Dyskutowano tam „o tym, w jakim miejscu jesteśmy, jeśli chodzi o uregulowanie kryzysu ukraińskiego” – powiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow rosyjskim agencjom po zakończeniu rozmów prezydentów Rosji i Francji oraz kanclerz Niemiec.

Ponadto „uznano, że realizacja porozumień mińskich w znacznym stopniu stanęła w miejscu. Jednocześnie istnieje porozumienie w kwestii tego, że należy iść dalej” – przekazał prezydencki rzecznik.

Dmitrij Pieskow poinformował także o „całkowitej zgodzie” uczestniczących w sobotnim śniadaniu przywódców, „iż należy podjąć efektywne działania, które doprowadziłyby do realnego zawieszenia broni na linii rozgraniczenia i zapewnienia wycofania ciężkiego uzbrojenia. W tym względzie jest pełna współpraca, całkowite zrozumienie „.

Natomiast na filmie opublikowanym na Facebooku po zakończeniu spotkania prezydent Francji Emmanuel Macron oświadczył, że nie ma gotowego rozwiązania kryzysu na Ukrainie, ale przeprowadził „dobre rozmowy”:

„Jeśli miałbym w kieszeni rozwiązanie, wykorzystałbym je i podzieliłbym się nim z moimi przyjaciółmi”.

Emmanuel Macron dodał, że w najbliższych tygodniach odbędą się kolejne rozmowy tzw. formatu normandzkiego – czyli Francji, Niemiec, Rosji i Ukrainy.

Ogólnie rzecz biorąc, sprawa tego roboczego śniadania nie wywołała rezonansu wśród wiodących zachodnich mediów. Świadczy to o tym, że zachodnia opinia publiczna ( w tym oczywiście również polska) całkowicie utraciła zainteresowanie tym tematem. Co spowodowane może być sprzecznymi informacjami napływającymi na temat konfliktu w Donbasie na Ukrainie, jak i znudzeniem ciągle, bo już od prawie dwóch i pół roku,  wprowadzanego nieskutecznie rozejmu. Oczywiście brak zainteresowania problematyką Ukraińską wynikać może również z niechęci do podgrzewania antyrosyjskiej narracji, która wykorzystywana była do uzasadnienia podtrzymywania sankcji nałożonych na Rosję, które to sankcje doprowadziły do retorsji ze strony tego kraju w postaci kontr sankcji. Tak więc uderzenie w Rosję, które miało zmusić ją do uległości odbiło się rykoszetem w samo serce pogrążonego w kryzysie Zachodzie. Dlatego też, gdy już są wyraźne oznaki wśród kół przemysłowych i samorządowych poszczególnych krajów UE do dalszego kontynuowania sankcji, liderzy polityczni największych krajów Wspólnoty Europejskiej postanowili zacząć załagadzać ten problem. Jednocześnie, co było głównym pretekstem do podjęcia sankcji, Zachód uznał, że szanse na odzyskanie Krymu przez Ukrainę są żadne, co jednoznacznie i zdecydowanie podkreślały rosyjskie władze. Tak więc w obliczu tego, że stało się to już jasne, Zachód zaczął dojrzewać do pomysłu łagodzenia sankcji, aż do ich całkowitego wygaszenia. W takim postrzeganiu tego problemu oczywiście pomogła również sytuacja w samej Ukrainie (czego dowodem było, nie po raz pierwszy zresztą, pominięcie w zaproszeniu przywódcy Ukrainy do grona rozmówców, bądź co bądź „kwartetu” czyli czterech państw, które tym sposobem zaczyna się zmieniać w „trio”– czyli wielką trójkę, a więc krajów biorących na siebie rolę decydentów o dalszych losach Ukrainy), która nie ma zamiaru przerwać rozpoczętej trzy lata temu operacji antyterrorystycznej (ATO) skierowanej przeciwko rosyjskojęzycznej części mieszkańców Donbasu oraz co najważniejsze, z zachodniego punktu widzenia, nie realizuje narzuconych przez Zachód standardów rozwiązania ukraińskiego kryzysu.

Wynik tego jest taki, że została cofnięta Ukrainie wszelka pomoc finansowa warunkowana wdrażaniem przez niż reform, gdyż wymuszone na niej reformy, utkwiły w martwym punkcie prowadząc kraj ku dalszej anarchii i bezprawia. Nie dość tego, pogłębia się coraz bardziej banderyzacja oficjalnej ideologii państwowej władz w Kijowie, co obecnie nawet zaczęło doprowadzać do furii najbardziej zagorzałego sojusznika kijowskiej junty, czyli rząd PiS w Polsce.

A więc, czas bezwarunkowego poparcia Zachodu dla kijowskich ekscesów bezpowrotnie minął, a zaczął się teraz okres domagania się realizacji wziętych na siebie przez juntę zobowiązań. Oczywiście w miarę upływu czasu, gdy sytuacja na Ukrainie nie będzie ulegała poprawie, stanowisko Zachodu będzie też coraz bardziej się usztywniać, zaś same władze w Kijowie utracą wraz z nim wszelką wiarygodność. O tym zachodnie media oczywiście już nie będą informowały, bo one tylko eksponują- czy to realne, czy też tylko urojone, ale wyłącznie sukcesy. A to co się obecnie dzieje na Ukrainie, i co będzie się tam działo w przyszłości, jest to (podobnie jak np. w Libii, Afganistanie, Iraku czy też w Syrii) kompletna porażka.

Chodzi o to, że Ukraina rozumie tylko przewagę z pozycji siły i tak też należy z nią od teraz rozmawiać, bo inaczej będzie ona jątrzącym się przez długie lata wrzodem na scenie politycznej i gospodarczej cywilizowanej części Europy. Zakłócając tam normalne wzajemne relacji budowania dobrobytu i pogłębiania pokojowego współżycia.

 

https://www.reuters.com/article/us-g20-germany-ukraine-idUSKBN19T09J,

https://www.efe.com/efe/english/portada/merkel-macron-and-putin-meet-at-g20-summit-to-discuss-ukrainian-crisis/50000260-3320282,

https://www.rferl.org/a/ukraine-russia-merkel-macron-putin-talk-minsk-implementation/28603258.html,

 

 

 

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W dniu wczorajszym i w ostatniej nocy, sytuacja na donieckim odcinku frontu w Donbasie nie różniła się od poprzedniej doby.

I tak, ukraińscy żołnierze przy użyciu: czołgów, moździerzy, opancerzonych wozów bojowych oraz granatników i broni maszynowej, 41 razy naruszyli warunki zawieszenia broni prowadząc ostrzał w kierunku 15 miejscowości znajdujących się na terytorium DRL

Prawdopodobnie liderzy kijowskiej junty wzięli sobie do serca wczorajsze przesłanie spotkania części przywódców krajów formatu normandzkiego w hamburskim hotelu „Atlantic” i ograniczyli swoje banderowskie instynkty i apetyty.

 

Poniżej raport dobowy udostępniony przez centrum prasowe sztabu ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego w Donbasie przeciwko zamieszkującej tam ludności rosyjskojęzycznej tzw. operację antyterrorystyczną (ATO):

„Зведення прес-центру штабу АТО за день станом на 18.00 годину 8 липня 2017 року

Російсько-терористичні гібридні бандформування на сході України продовжують порушувати умови перемир’я. Оперативна обстановка в районі проведення АТО залишається напруженою. Сьогодні підконтрольні російській владі незаконні збройні формування 11 разів обстрілювали підрозділи ЗС України. Двічі окупанти застосовували міномети.

Приморський напрямок. На даній частині фронту сьогодні було зафіксовано 5 ворожих збройних провокацій. Чотири з цих обстрілів противник, використовуючи озброєння БМП, гранатомети, великокаліберні кулемети та стрілецьку зброю, здійснив по позиціях сил АТО в районі Широкиного. Окрім того, ще вночі загарбники з мінометів калібру 120 мм обстріляли наші оборонні укріплення на околицях Мар’їнки.

Донецький напрямок. На цій ділянці лінії бойового зіткнення проросійські озброєні банди відкривали вогонь по опорних пунктах сил АТО поблизу Зайцевого, Пісків та двічі – у передмісті Авдіївки. Тут бандити застосовували майже весь наявний у них спектр піхотного озброєння, а також великокаліберні кулемети та БМП.

Луганський напрямок. На цьому відрізку фронту кремлівські найманці проявляли свою ворожу активність лише в районі Бахмутської траси. Зокрема, близько опівдня вони били по захисниках селища Кримське з автоматичних станкових гранатометів та мінометів калібру 82 мм.

Сьогодні втрат серед бійців сил АТО внаслідок ворожих обстрілів не було”.

 

„Зведення прес-центру штабу АТО за минулу добу станом на 06.00 годину 9 липня 2017 року

Кількість збройних провокацій проти українських армійців з боку російсько-окупаційних військ минулої доби збільшилась. Зважаючи на незначні ознаки ускладнення обстановки на окремих ділянках лінії бойового зіткнення, ситуація в районі проведення АТО залишається напруженою, проте контрольованою українськими захисниками. Всього бойовики 27 разів відкривали вчора вогонь по оборонних укріпленнях ЗС України. Зокрема, зафіксовано 6 обстрілів із застосуванням противником мінометів.

Приморський напрямок. На даній ділянці лінії бойового зіткнення загарбники вчора найбільше, 12 разів, відкривали вогонь по опорних пунктах українських армійців. Зокрема, ще на початку минулої доби окупанти здійснили обстріл невисокої інтенсивності із заборонених мінометів калібру 120 мм по наших позиціях на околиці Мар’їнки. Також проросійські гібридні бандформування намагались спровокувати бійців сил АТО, а подекуди й нанести їм вогневе ураження, в районі Широкиного, Богданівки, Гнутового, Павлополя та Новотроїцького. Для цього, в залежності від кожного окремого епізоду, бойовики застосовували стрілецьку зброю, великокаліберні кулемети, гранатомети різних модифікацій, озброєння БМП та зенітні установки.

Донецький напрямок. Тут контрольовані російською владою озброєні злочинні угруповання здійснили по позиціях підрозділів сил АТО 8 обстрілів. Найскладнішою ситуація була у передмісті Авдіївки. З незначною перервою вдень противник там майже не припиняв обстрілів зранку та вже із настанням сутінок. Здебільшого найманці використовували піхотне озброєння, втім ввечері вони також вдарили по захисниках Авдіївки з мінометів калібрів 120 й 82 мм. Окрім того, порушення бойовиками режиму припинення вогню на цьому напрямку були вчора зафіксовані в районі Пісків та Зайцевого, де бандити застосовували БМП, гранатомети та стрілецьку зброю різних калібрів.

Луганський напрямок. 7 разів російсько-терористичні гібридні бандформування порушували вчора перемир’я на цій частині фронту. Найнапруженішою ситуація вчора була в районі Бахмутської траси, де противник з мінометів калібрів 120 й 82 мм, гранатометів та стрілецької зброї неодноразово обстрілював українських воїнів, котрі тримають оборону поблизу селища Кримське. На цьому ж напрямку бойовики з мінометів та протитанкових гранатометів здійснили ввечері щільний обстріл наших опорних пунктів неподалік Троїцького. Окрім того, під ворожий вогонь з великокаліберних кулеметів вчора потрапили наші оборонні укріплення біля Станиці Луганської.

В ході бойових дій двоє українських воїнів вчора зазнали вогнепальних поранень. Стан їхнього здоров’я лікарі характеризують як задовільний”.

 

Na koniec tego wątku jeszcze krótka relacja z okolic punktu kontrolnego Stanica Ługańska:

I jeszcze z Ługańskoje:

 

 

***

Amerykański sekretarz Stanu Rex Tillerson przybył dziś rano z roboczą wizytą do Kijowa:

***

 

Na koniec kilka aktualnych filmów:

 

***

 

 

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

104 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 9.07.2017r.- 864 dzień od nowego rozejmu.

  1. Anatolij Szarij, o wizycie Sekretarza Stanu USA Tillersona i jego spotkaniu z „generalissimusem’ Poroszenką. A tam m.in o tym jak „generalissimus’ stwierdza ze „POPARCIE USA DLA UKRAINY ZMATERIALIZOWAŁO SIĘ W POSTACI PRZYJAZDU TILLERSONA NA UKRAINE ‚ (!) A poza tym kolejne kłamstwa o tym w jakim celu miał przyjechać sekretarz Stanu USA i o czym miał rozmawiać z Poroszenką. Poza tym, jak stwierdził Szarij Poroszenko dziękował Tillersonowi ZA WSZYSTKO, podobnie jak niegdyś kacyk murzyńskiego plemienia białemu panu…
    >https://www.youtube.com/watch?v=tTNoAAPWvM4

    Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.